Hé Gé 200 gram RUMBONEN r Eng. Slaapkamer ESKITRAN- LEVERTRAAN-CAPSULES 290 cent RHENEN ELST SCHERPENZEEL AMERONGEN KORBAN J Veenendaalse jeugd is reeds in Lampegieterssfeer Oriënteringsrit Lampegietersavond Geen tbc-onderzoek op Lampegietersavond VZC-clubkampioenen 1959 Marktberichten nu met 145 geldzegels dat is 25% korting bij 100 gram VéGé-Thee naar keuze met altijd 10% korting. groot blik VéGé-GEHAKTa„ èn nog 20 geldzegels J. C. Kijne 25 jaar in Rhenens gemeentedienst Officiële bekendmaking Valleivogels wonnen van N.S.V.S. met 8-5 Geslaagden diplomazwemmen Uitreiking EHBO-diploma's de verschrikkelijke De familie Van de Hoef in Australië JONGENSBLOUSES 2.45 PLASTICBROEKJES NU 0.75 Wij willen vrede en vriendschap Moderne vormgeving f 135.- 2 pers. Interieur matras WONINGINRICHTING De sfeer van het lampegietersfeest is reeds in Veenendaal merkbaar. In heel Veenendaal zjjn door de meisjes en jongens reeds groepjes geformeerd en na schooltijd wordt er druk geoefend. Vanaf het tijdstip dat de schooldeuren dichtgaan totdat de schemering invalt, trekken ze voorbij; de verkleedpartijen al dan niet voorafgegaan door een „biskwieblikken-drumband". Maandagavond is het voor de jeugd de grote avond. Dan kunnen ze voor een groter publiek optreden en als het zo wordt als andere jaren, een heel groot publiek, want de Veenendaalse lampegietersavond trekt van heinde en ver duizenden toeschouwers. De Veenendaalse winkeliersvereni ging organiseert weer de optocht in de vorm van een stertocht. Van drie pun ten in de gemeente trekken de deel nemers naar het centrum van Veenen daal. De deelnemers moeten minstens een kwartier vóór het vertrek van de op tocht op één van de drie punten aan wezig zijn. Hier houdt de jury bestaan de uit de heren T. van Beek, Adr. de Kleuver en D. Philips reeds een voor lopige keuring. De Veenendaalse harmonie „Caeci- lia" vertrekt om kwart over zeven van het Dr. Slotemaker de Bruïneplein, de Kon. Scheepjeswolharmonie om kwart voor acht vanaf de hoek Munnikenweg- Gortstraat en het Chr. Tamboers- en Pijperscorps om kwart voor acht vanaf de Julianakerk. Op deze drie punten van vertrek kunnen de deelnemers zich aanmelden. Omstreeks acht uur zal de hele stoet door de Hoofdstraat trekken, waar de jury voor het laatst de groepen en in dividuele deelnemers zal beoordelen. Daarna vertrekken de groepen weer naar de punten van uitgang. LEDENVERGADERING WINKELIERS VERENIGING De Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" is voornemens in het begin van de volgende maand een na j aars winkel week te organiseren. Dit staat o.m. op de agenda van de ledenvergadering, die a.s. donderdagavond zal worden gehouden. Evenals vorig jaar heeft de Veenen daalse Auto- en Motorclub een oriënte ringsrit uitgestippeld, die op lampegieters avond a.s. maandag zal worden ver reden. De start sluit aan de optocht van de Veenendaalse Winkeliersvereniging en is om half negen vanaf „La Montagne". Inschrijven vanaf een half uur vóór de start. Deze rit, waaraan auto's, motoren en scooters kan worden deelgenomen, is gro tendeels in de sfeer van het Veenendaalse lichtjesfeest gehouden. SPREEKUUR BURGEMEESTER Gedurende de tijd dat burgemeester A. Bakker met vakantie is zal diens spreek uur op dinsdag worden waargenomen door de loco-burgemeester, wethouder Ant. de Ruiter. Burgemeester Bakker zal voor het eerst weer spreekuur houden op dinsdag 29 september a.s. NED. CHR. VROUWENBOND GAAT WEER VERGADEREN Op 17 september a.s. hoopt de Ned. Christen Vrouwenbond afd. Veenendaal haar vergaderingen weer aan te vangen in gebouw 't Trefpunt. Als spreker treedt op de heer J. Keulemans, psycholoog te Bilthoven, met het onderwerp: „School en beroep". Voor woensdag 23 september is er een excursie georganiseerd naar het Prot. Mil. Tehuis in Ermelo, waar men kennis kan nemen van de geestelijke verzorging van onze militairen. Men kan zich hiervoor aanmelden tij dens de vergadering of ten huize van mevr. v. d. Lustgraaf, Parallelweg 1. Verder zijn nieuwe leden welkom. NUMMERING KANDIDATENLIJSTEN VERKIEZING In een voor de kiezers toegankelijke zitting van het centraal stembureau op maandag 14 september a.s. om 9 uur 's morgens in het gemeentehuis zullen de kandidatenlijsten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing worden genummerd. Op Lampegietersavond (maandagavond a.s.) zal er geen bevolkingsonderzoek op tbc plaatsvinden. Hoewel voor deze avond geen personen zijn opgeroepen wordt dit toch zekerheidshalve vermeld voor de genen, die voornemens waren toch op deze avond te komen. In „Bergbad" werden de clubkampioen schappen voor de Veenendaalse Zwem- club verzwommen. Als winnaars kwamen uit de bus: Kees Brouwer (25 m schoolslag jongens), Kees Diepeveen (25 m vrije slag en rug slag jongens), Willy Drost (25 m school slag meisjes), Jacqueline Diepeveen (25 m rugslag meisjes), Dor jan van der Meer (25 m vrije slag meisjes). Bij de grote adspiranten plaatste zich als eerste op de 50 m school- en vrije slag Wim van der Meer, die tevens bij de 100 m heren van dezelfde nummers de eerste plaats bezette. Cel Slotboom won de 50 m rugslag jongens en zijn broer Ad de 100 m rugslag heren. De 50 m schoolslag meisjes was voor Emile Orvan en de 100 m schoolslag da mes voor Anneke Knipmeijer. Thea Keman tenslotte zegevierde op de 50 m rug- en vrije slag meisjes en dezelf de nummers 100 meter dames. Alle winnaars ontvingen een oorkonde en een medaille. De wisselbekers voor de beste allround zwemmers 1959 van de Veenendallse Zwemclub waren voor Thea Keman en Wim van der Meer. Eiermarkt: aanvoer 115.000 eieren. Prij zen van 13,75 tot 14,50 voor de grote eieren en van 7,— tot 11,voor de kleine eieren. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 50,tot 76,— per stuks. Handel redelijk. POSTDUIVENNIEUWS Dit weekeinde had de Veenendaalse postduivenvereniging „De Snelpost" haar oude en jonge duiven op een vlucht vanaf Duffel. De uitslag: P. W. van Zetten 1, 24, 26; D. G. v. d Schans 2, 7, 11. 20, 37; A. D. v. d. Bosch 3, 4, 5, 16, 19, 21, 32, in geldzegels nu voor B guller met geldzegels! guller met guldensl cent 35, 40; J. van 't Veen 6, 9, 12, 30; G. J. van Manen 8; C. van Asselt 10; A. van Asselt 13, 23, 29, 31; G. de Geit 14; H. van Geerenstein 15, 36, 39, 42; G. Die peveen 17, 34; N. Stuivenberg 18; C. v. Ginkel 22, 33, 38; Van de Bovenkamp/ Rozenboom 25, 27; R. Blankestijn 28; R. Sukkel 41. Als winnaars van het afgelopen zo merseizoen kwamen uit de bus: Vitesse aangewezen: 1. C. van Gin kel en Zn.; 2. A. van Asselt; 3. J. van Doom Vitesse onaangewezen: 1. C. van Gin kel en Zn. 2. J. van Geerenstein; 3. G. J. van Manen. Fond: 1. P. W. van Zetten 816 p.; 2. J. van Doorn 424 p.; 3. J. van Geeren stein 406% p. Jonge duiven: 1. A. D. v. d. Bosch 691 p.; 2. H. Ulrich 6551/s p. 3. P. W. van Zetten 645V2 p. Generaal-kampioenschap: 1. P. W. van Zetten 2054l/ï p.; 2. C. van Ginkel en Zn. 1388V2 p.; 3. J. van Geerenstein 1368V* p. De heer J. C. Kijne, adjunct-commies ter gemeentesecretarie van Rhenen, werkzaam als zodanig aan de afdeling burgerlijke stand, bevolking, verkie zingen en militaire zaken, vierde vrij dag zijn 25-jarig ambtsjubileum in dienst van de gemeente Rhenen. Er was 's middags receptie in de trouwzaal van het stadhuis, waarvan het voltallige college van burgemees ter en wethouders en alle collega's gebruik maakten om de zilveren jubi laris en diens echtgenote te feliciteren. Daarbij werd allereerst het woord gevoerd door burgemeester Bosch rid der van Rosenthal, die de heer Kijne bewonderde om zijn grote kennis van zaken voor wat betreft de bevolkings boekhouding in de gemeente. „Wan neer je wil weten, hoe een willekeurig gezin is samengesteld, of „wie met wie" getrouwd is, dan bel je de heer Kijne en hij spuit het antwoord als het ware op", aldus de buremeester, die er ver der op wees, dat men in de maatschap pij niet belangrijk wordt door de plaats die men inneemt, maar door wat men van een ingenomen plaats maakt. „U hebt dat verstaan", zo conclu deerde de burgemeester tenslotte, waar na hij de jubilaris van harte feliciteer de en hem namens burgemeester en wethouders, de gemeentesecretaris en de collega's een geschenk aanbood in de vorm van een fraaie pendule, ver gezeld gaande van de gebruikelijke couvert met inhoud. „Die klok hebt u eigenlijk helemaal niet nodig", zei de gemeentesecretaris, „want u bent altijd al vóór de aan vang van de officiële werktijd aan wezig." Waarmee de heer Van der Willik de grote plichtsbetrachting, door de jubi laris steeds aan de dag gelegd, wilde typeren. De secretaris schetste daarna de 25-jarige loopbaan van de jubilaris, die was aangevangen met een 4-jarige periode van volontairschap bij publieke werken. Na de heer Kijne de hartelijke geluk wensen te hebben aangeboden, waar bij mevrouw Kijne een fraai bouqmft anjers kreeg overhandigd, bleef men nog enige tijd bijeen om samen met deze joviale collega nog even stil te staan bij deze mijlpaal in zijn ambte- narenloopbaan. De heer Kijne dankte tenslotte in welgekozen woorden voor de geschen ken en de gelukwensen en voor de pret tige samenwerking in de zo juist be ëindigde kwarteeuw. Gemeente Rhenen SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen is ver hinderd vrijdag, 11 sept. 1959 spreekuur te houden. Rhenen, 7 september 1959. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat de verzoeken van 1. de fa. de Jong, Nieuwe Veenendaalse- weg 43 te Rhenen tot het uitbreiden van een wasserij door het plaatsen van een tank voor stookolie en 2. Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage tot het wijzigen en uitbreiden van eeri benzinepompinstallatie door hen zijn ingewilligd. Rhenen, 7 september 1959. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP BILJARTEN De persoonlijke kampioenschappen bil jarten van het district „Veenendaal ep Omstreken," aangesloten bij de K.N.B.B.i zullen dit jaar in de maand september worden gehouden. De data van de wed strijden zijn: Maandag 7, 14, 21 en 28 sept. speelt de le klas bij B.V. De Driehoek te Rhenen; Dinsdag 8, 15, 22, 29 sept. speelt de 2e klas bij B.V. De Taveerne, Veenen daal; Woensdag 9, 16, 23, 30 sept. speelt de 3e klas bij B.V. Zeldenrust en B.V. Morgenster beiden te Eist; Donderdag 10, 17, 24 sept. speelt de 4e klas bij B.V. De Engel te Wijk bij Duurstede; Vrijdag 11, 18, 25 sept speelt de 5e klas bij B.V. Ex celsior, Leersum. De diverse voorwedstrijden zijn reeds gehouden. Begin oktober zal een aanvang worden gemaakt met de club-competitie, waar voor zich inmiddels ook reeds de B.V. Sportlust uit Eist heeft aangemeld. Het aantal spelende leden van het district be draagt thans 80. In een spannende wedstrijd heeft Val leivogels een 85 overwinning geboekt op NSVS. In het eerste kwartier was Vallei vogels sterk in de meerderheid. Al heel gauw gaf Vlaanderen zijn club een 2—0 voorsprong, die later door Van Schaik vergroot werd tot 3—0. Met deze voor sprong dacht Valleivogels de overwinning in hun zak te hebben. Het resultaat van dit showvoetbal was dat Veldhuizen de bal in eigen doel schoot 3—1. Niet veel later werd het 3—2, terwijl de penalty, direct na de rust genomen, de stand op 3—3 bracht. Valleivogels was even de kluts kwijt en moest opnieuw de bal van achter de doel lijn vandaan halen 43. Doch allengs herstelde Valleivogels zich. Ronselaar zorgde voor de gelijkmaker, ge volg door Van Voort die achtereenvol gens drie doelpunten op zijn naam bracht 74. Van Schaik zorgde voor nummero acht. Even voordat de scheidsrechter het einde floot scoorde NSVS nog een tegen- punt, zodat met de stand 8—5 het einde kwam van deze sportieve wedstrijd. GESPAARD Gedurende de maand augustus werd bij de Rijkspostspaarbank alhier inge legd 22.623,61 en er werd terugbetaald 18.561,93. ACHT NIEUWE BOEKJES Bij de Nutsspaarbank te Scherpen- zeel werd gedurende de maand augus tus ingelegd 10.925,81 en terugbetaald 15.870,41, terwijl acht nieuwe spaar bankboekjes werden uitgegeven. Zaterdagmiddag werd het zwemseizoen, in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, alsmede enkele officials van de KNZB, met een aantal interessante wedstrijden in het gemeentelijk zwem bad aan de Willaerlaan, gesloten. Vooraf was het diploma zwemmen waarvan de uitslagen als volgt waren: Diploma II (eisen geoefend zwemmer): H. v. d. Pol, J. Aarssen, M. Reussink, I. Rebergen, D. Huybers, B. Ritmeester, F. Rummenie, D. Buddingh, G. Stelwagen, R. van Egmond en T. Koudijs. Diploma I (eisen zwemproef): Jongens: J. Ruiter, A. v. de Vliert, J. Harskamp, G. Gerritsen, N. van Kampen, P. van Ekkenvelt, T. v. d. Ham, P. v, d. Ham, H. v. d. Vliert, A. van Ginkel, W. Vonk, H. Valkenburg, T. v. d. Brink, E. v. Gin kel, G. Reussink, K. v. Dijk, J. Overvest, T. Essenburg, T. Haanschoten, K. v. Baa- ren en J. de Greef. Meisjes: H. Osnabrugge, W. v. d. Berg, mevr. W. Gijsbertse en van Eist-Hoog land, R. v. Dam, N. Vonk, W. Verkuil, D. Teunissen, C. Valkenburg, G. v. Eist, C. Verbeek, J. de Fruiter, N. v. Schaik, C. Ekkenvelt, M. Vlastuin, C. Robertsen, W. de Koning, J. Konijn, A. Werkman, C. v. Maanen, I. Overeem, H. Overeem, J. v. d. Vliert, B. Achterberg, G. Wester- neng, R. v. Kampen, T. Donselaar, G. Valkenburg, B. Hoefakker, J. Inkenhaag, C. van Eist, A. Mandersloot, L. Boismo- reau, G. Veenvliet, A. v. d. Broek, C. Methorst, mevr. v. Santen-v. d. Vliert. Tot slot volgden enkele polowedstrijden tussen de Amersfoortse zwemclub AZ en PC en Neptunus en „Zwemlust" ifit Utrecht. PIOS-RIT Donderdag 10 september a.s. wordt de achtste competitierit van de auto-, motor en bromfietsenclub „PIOS" verreden. De start hiervan vindt plaats te 7.30 uur bij café Marktzicht. Deelnemers worden er op attent gemaakt, dat na deze rit er nog slechts één voor de competitie komt. De strijd voor de bovenste plaats is nog vol komen vrij. OPBRENGST COLLECTE De in de afgelopen week gehouden col lecte ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds heeft 285,37 opgebracht plus nog 49,89 dat zich bevond in de busjes die bij verschillende winkeliers geplaatst zijn. Ook werd in de busjes, door het comité voor bejaarden, ook in winkels neergezet, de som van 19,31 aangetrof fen. (Vervolg van pagina 1) twee grote taarten die door mej. G. van Ree aan dr. Kars en de heer Van de Craats werden overhandigd. DE PRAKTIJK Het geleerde kon zaterdagmiddag al direct in de praktijk gebracht worden. Omstreeks drie uur vond er op de Hof een zeer ernstig verkeersongeval (43) Zwijgend rijden Aram en de kleine aanvoerder door het kale landschap. Nadat zij Korban verlaten hebben, heeft Ramar de jonge ridder naar een klein vertrek gebracht, waar Aram enkele uren heeft kun nen rusten op de lage bank. „Over twee uur kom ik u halen," heeft de kleine dikkerd gezegd, voor hij het vertrek verliet en de deur van buiten grendelde. Uit geput was Aram neergevallen, doch niet dan nadat hij een blik door het getraliede venster had geworpen. Wat hij zag had hem vrolijker kunnen stemmen. Diep onder hem bruiste de zee. Het was dus, zoals hij reeds vermoed had. De achterkant van de burcht lag aan het water, hoog in de rotsen. Doch veel tijd om er over na te denken had hij niet gehad, daar de vermoeidheid hem overmeesterd had. En het had hem toegeschenen, dat hij nog maar net in slaap was gevallen, toen Ramar hem alweer gewekt had. En nu waren ze dan onder weg, Ramar op zijn muilezel, terwijl Aram een paard ter beschikking had gekregen. (Wordt vervolgd) plaats. Plaats vinden is eigenlijk het juiste woord niet. Het ongeluk werd vakkundig in elkaar gezet. Acht zwaar gewonden, op en onder een tweetal vrachtwagens, gaven bij eerste aanblik te denken: is dit werkelijkheid of show? De verwondingen waren voortreffelijk aangebracht. Open beenbreuken, grote snijwonden, gebroken armen en ribben waren natuurgetrouw aangebracht. Het publiek kreeg ruim voldoende tijd om de verwondingen te „bewonderen". Toen men eenmaal uitgegriezeld was, kwamen de EHBO-es in aktie. Dat men het geleerde niet vergeten was bleek wel uit de ernst en toewijding waar mee men te werk ging. De belangstel lenden konden zien welke behandeling nodig was en op welke manier men verbanden aanlegt. De (vrolijke) slachtoffers werden na verbonden te zijn ondergebracht in een noodhospitaal, waartoe het lokaal Lie- vendaal in allerijl was ingericht. In structeur G. v. d. Craats besprak de verwondingen en oordeelde dat er goed gewerkt was. Ook deze middag toonde men belang stelling van gemeentewege. De wet houders Van Barneveld en De Bonte woonden de demonstratie bij, terwijl burgemeester Martens tijdens de na bespreking aanwezig was. (Vervolg van pagina 1) winter buiten. Door de ligging ten zuiden van de Great Dividing Ranche zijn de winters tamelijk nat met veel wind en een enkele keer nachtvorst, terwijl de zomers erg droog en matig warm zijn. Een voor deel dus, omdat het enorm veel werk bespaart. Het mest kruien, in de winter het voer aanslepen en alle verdere werk zaamheden die een Hollandse boer 's win ters heeft zijn in Australië onbekende be zigheden. Wat dit onderdeel van het boerenbedrijf betreft, is het zelfs zo dat een Hollandse boer met vier of vijf koeien meer te doen heeft, dan een farmer in Australië met bijvoorbeeld vijftig koeien. Bij de dagindeling staat het melken op de eerste plaats. Op de Ursulahoeve ge beurde dat op de traditionele manier. De koe kreeg een touw om haar achterpoten, de melker zette zich op de kruk met de emmer tussen zijn knieën en de koe gaf haar melk. In Nar Nar Goone gaat dat anders, en wel machinaal en in een minimum van tijd. De melkbussen stromen vol en wor den vervolgens getransporteerd naar Melbourne, een stad die in de directe na bijheid ligt. Tussen de melktijden valt er weinig te doen. De heiningen worden dan gecontroleerd en waar nodig hersteld of verstevigd. Als het warm weer is - aan zonneschijn is doorgaans geen gebrek - wordt er ge hooid. Het hooi wordt gebaald en direct binnengereden, vlugger en gemakkelijker kan het bijna niet. Het gras inkuilen gaat ook machinaal maar neemt door de grote oppervlakte (bij de farm behoort 190 acres grond) nog vrij veel tijd in beslag. VEEL LANDGENOTEN In de streek waar de familie Van de Hoef woont, bevinden zich vele Hollan ders, waarvan het grootste deel op deel- pacht werkt. Er zijn niet veel farms te huur, de Aus traliër verkoopt liever een farm dan dat hij hem verhuurt. Het gevolg hiervan is dat er een veel grotere omzet in farms is dan in Holland. Bovendien kent men in Australië bij koop of verkoop niet de DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK PRACHTIGE GERUITE ALLE MATEN NU MANUFnCTUREN^"*^-*^ BEDDENaLEDIK ANTEN VEENENDAAL GORTSTR.39 TELIf. 23Z1 (Vervolg van pagina 1) (communistische)) Leipziger Messe kwam Chroesjtsjow in eigen persoon vertellen hoe gewenst een vreedzame handels coëxistentie tussen Oost en West wel is. Handig stelde hij hierbij, dat de ontwik kelingen in de stand van de handel tus sen twee landen altijd de barometer voor de verbetering of de verslechtering van de onderlinge betrekkingen zijn geweest. Helaas geldt dit niet voor de relaties tussen communisme en democratie. Tus sen Rusland en de Verenigde Staten. Op de Leipziger Messe vertelde Chroesjtsjow, dat Rusland op dat ogenblik betrekkingen onderhoudt met 177 Westeuropese firma's. Daaronder zijn 81 bedrijven uit West- Duitsland, 28 uit Engeland, 15 uit Frank rijk en 13 uit Nederland. Wanneer men de orders bekijkt, die aan deze firma's zijn verstrekt, blijken direct de ware bedoelingen van de communisti sche opdrachtgevers. Het zijn geen ge bruiksgoederen, alleen uitrustingsonder delen voor fabrieken, die in Rusland zul len worden gebouwd, onderdelen die niet in Rusland zelf gemaakt kunnen worden. Zo zijn bij de Duitse firma Salzgitter contracten afgesloten voor de levering van complete uitrustingen voor twee che mische fabrieken. De Italiaanse firma Snia-Viscosa moet de gehele uitrusting van een fabriek voor synthetische vezels leveren. Met de Franse Renaultfabrieken worden onderhandelingen gevoerd om trent de levering van bedrijfsklare auto matische produktiebanden. De lijn in deze Russische handelspoli tiek is duidelijk. Men probeert in het technisch ontwikkelde Westen de geper fectioneerde en aan de praktijk aange paste fabrieksuitrustingen te kopen, waarmee de achter het ijzeren gordijn gelegen nieuwe bedrijven worden inge richt. Zelf is Rusland nog niet in staat de nodige technische kennis en ervaring op te brengen. Wanneer de nieuwe bedrijven eenmaal in werking zijn zal de Russische propaganda rondbazuinen dat, dankzij de enorme werklust en de kracht van het Russische volk, een nieuwe stap is gezet naar de verwezenlijking van het econo mische zeven-jaren-plan. Het is voor Chroesjtsjow noodzakelijk, dat hij erin slaagt de op het 21ste con gres van de communistische partij gedane beloften, inzake het zeven-jaren-plan, na te komen. Het is hier bekend, dat ztjn positie aan de top lang niet zo stevig is als aanvankelijk werd aangenomen. Het is waarschijnlijk, dat een falen van zijn economische plannen het einde van zijn leiderschap zal betekenen. Daarom streeft hij uit alle macht naar de voor hem on- WIJ BIEDEN AAN: 2 PERS. LEDIKANT 120x190 NACHTKASTJE TAFELTJE 2 STOELEN 1 5 JAAR GARANTIE 120x190 - 2 DEUG - MET 2 GOED GEVULDE KAPOK KUSSENS j <Jg HOOFDSTRAAT 23 TELEFOON 2223 VEENENDAAL papieren rompslomp waarmede Nederland worstelt. Enkele emigranten zijn er al in geslaagd een farm te kopen en hebben hiermede veel succes. Bij het share-systeem zijn twee mogelijkheden. De ene is dat de eigenaar van de farm zijn boerderij, vee en machines verschaft en de pachter al het werk doet. De pachter ontvangt dan meestal 40 van de opbrengst. In het andere geval steekt de pachter er zelf ook kapitaal in voor vee en/of machines. Dan ontvangt hij 50 tot 60 °/o van de opbrengst. VERSPREID OVER AUSTRALIË Velen, die de familie Van de Hoef ge kend hebben, zullen ongetwijfeld geïnte resseerd zijn naar de verdere „levenswan del" van de zoons en dochters. Henk, de oudste zoon, werkt momenteel op een boerderij met 160 stuks vetwei-vee en 900 schapen. Hij is getrouwd met een Australisch meisje. De oudste dochter Koos, nu 31 jaar, is getrouwd met een Hollandse emigrant uit Zuid-Holland en woont nu op een boerderij in New South Wales. Riek, 30 jaar, is ook getrouwd met een Hollandse emigrant en wel uit Gro ningen. Zij heeft twee kinderen en woont in Dartmoor waar haar man stations chef is. Bep, 28 jaar, is verloofd met een jonge man uit Giethoorn die ook naar Australië geëmigi-eerd is. Zij woont nog bij haar ouders. De jongste dochter, de 18-jarige Truus, leert in Melbourne voor onder wijzeres en is evenals haar zus Bep en haar broers Adriaan en Teunis jr. bij haar ouders thuis. Mevrouw Van de Hoef heeft haar kroost dus wel zien uitvliegen. Omtrent de levensstandaard van de emigrant in Australië hopen wij in een volgend artikel meer te vertellen. (Wordt vervolgd) ontbeerlijke uitbreiding van de handel met het Westen. Hoe onmisbaar deze han del en hoe onlogisch de opzet van het zeven-jaren-plan is, toont een voorbeeld aan. In een op 5 februari door het 21ste congres aangenomen resolutie wordt me degedeeld, dat in 1960 voor alle arbeiders een zevenurendag en voor de arbeiders in de mijnindustrie een zesurendag zal wor den ingevoerd. Na een regelmatige pe riode verkorting van de arbeidstijd zal in 1964 een 35-urige werkweek worden in gevoerd. In diezelfde periode zal men echter de produktie van gebruiksgoederen met 65 en de produktie van produktiemiddelen met 85 procent moeten opvoeren. Om dit te bereiken moet de jaarproduktiviteit van iedere Russische arbeider met 6 pro cent stijgen, op zich al een haast onmoge lijke opgave. Wanneer nu de arbeidstijd drastisch wordt verkort zal het nog veel moeilijker worden de gewenste stijging te bereiken. Economen hebben uitge rekend dat de werkelijke stijging van de arbeidsproduktiviteit door de verkorting van de werktijden 95 zal moeten bedra gen. En dat vindt men in Rusland zelf ook een onmogelijke taak. Chroesjtsjow verwacht min of meer, dat de huidige verzoeningsperiode moge lijkheden schept voor een voordelige han del met het Westen. Wanneer Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitsland bereid zijn Rusland geautomatiseerde bedrijfs- methoden te leveren kan hij erin slagen een deel van de produktiestijging te be reiken. Zijn positie als leider van de com munistische partij zal daardoor gecon solideerd worden. Misschien heeft hij daarom de buitenlandse politiek inzake Berlijn durven verzachten en een vrien delijke houding aangenomen. (Nadruk verboden)

De Vallei | 1959 | | pagina 2