Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Jeugdwerk „De Instuif" start met winterwerk Wist 17... J. F. TAK Programma steroptocht Lampegietersavond Van 2 tot en met 10 oktober winkelweek in Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Scherpenzeels Floraliatentoonstelling officieel geopend V.V.V. Amerongen heeft druk seizoen achter de rug ELST EDERVEEN ACHTERBERG 33e jaargang VRIJDAG II SEPTEMBER 1959 Nr. 72 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gevarieerd en interessant programma Nu ook 14- en 15-jarigen 16-jarigen en ouder Verzoek aan jongelui Nu de R weer in de maand is geeft u uw kinderen LEVERTRAAN Open tot half elf Afscheid, bevestiging en intree ds. A. Stekelenburg Volksuniversiteit brengt: De wonderen der Stille Zuidzee Bevolkingsonderzoek op longaf wijkingen Ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden Zij kochten mijn kind Ditmaal in het teken van het verkeer Waarde: vijftien gulden! 2 HB 019338 Ritmeester bouwt nieuwe fabriek in Didam Joke Koudijs bood bloemen aan Volwassen kind Opsporing verzocht Amerikaan vroeg bloemen te sturen aan zijn vriendin Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Ruiterwedstrijden op Grebbeberg Weer naar school Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunr.en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DIE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent .v6'-. Abonnementsprijs 1.65 "per kwartaal Losse nummers 10 cent Het jeugdwerk „De Instuif", dat dit voorjaar een nieuw gebouw aan de Indu- laan in gebruik heeft genomen, gaat weer een aanvang maken met het winter werk. Voor de diverse leeftijdsgroepen is een aantrekkelijk programma opge steld. Bovendien zijn er ook nog allerlei activiteiten, waarvan de voorbereidingen nog in volle gang zijn. Zich bewust van het feit dat een en ander veel geld kost, bereidt het jeugdwerk „De Instuif" plannen voor, de gehele bevolking in staat te stellen haar steentje by te dragen aan deze zaak. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd met een passende actie te beginnen. In het opgestelde programma wil de leiding van het jeugdwerk met nadruk betogen dat het jeugdwerk het verenigingsleven niet wil beconcurreren, noch het overbodig maken. Het gaat er veel meer van uit, zo zegt men, dat die jeugd, die zich niet bij een vereniging aansluit, kansen geboden wordt zich te mengen in een specifiek stuk jeugdleven. Vanaf dinsdag 15 september gaat dit werk op volle toeren draaien. Zo is er voor de jeugd van 8-10 jaar groeps werk met o.a. handenarbeid, sport en spel en verteluren. Dit is elke middag van 4-6 uur, behalve op de zaterdag middag. Voor de jeugd van 11-13 jaar zijn er clubs in deze zelfde sfeer, maar dan 's avonds van 6.30-7.30 uur. Het jeugdwerk „De Instuif" verwacht dat aan dit kinderclubwerk een drie honderd kinderen zullen deelnemen. De kinderen die aan dit werk zullen deelnemen, betalen per week 10 cent als bijdrage aan het werk. Het ligt in de bedoeling om het pro gramma voor déze clubs vanaf januari te richten op een bepaald doel, bv. de hulp aan vluchtelingen of de honger- gebieden in de wereld. De kinderen van 8-10 jaar, die aan het werk willen deelnemen, wor den dinsdag 15 september a.s. om 5 uur n.m. allemaal in het jeugd- gebouw verwacht. Voor de 11-13-jarigen is dit don derdag 17 september n.m. 6.30 uur, eveneens in het jeugdgebouw. Vorig jaar kon er in de week niets of zeer weinig gedaan worden voor de groep 14- en 15-jarigen, eenvoudig om dat er geen ruimte voor was. Dat ligt dit jaar anders. Nu kan ook deze jeugd, jongens zo wel als meisjes, 's avonds bij „De In stuif" terecht. Elke avond van 7.30 tot 8.30 uur zijn zij welkom, met als pro gramma: radio-hobby, doe-het-zelfclub, teken- en schilderclub, handenarbeid speciaal voor meisjes, volksdansgroep. 's Zaterdags en 's zondagsavonds is deze leeftijd ook welkom op de Instuif- avonden die van 7.30-9.30 gehouden worden. jongens en meisjes die voor QCi clubs iets voelen, kunnen zich opgeven zaterdag 19 september a.s., 's avonds als de eerste Instuifavond weer begint. De jongeren die aan dit werk deel nemen, zijn verplicht een deelnemers kaart te bezitten. Zij kopen daarop elke maand een zegeltje van 60 cent en heb ben dan het recht om alle activiteiten die voor hun leeftijd gepland zijn, te bezoeken. Ook voor de 16-jarigen en ouder is het programma zeer uitgebreid. Elke avond van 8.30-10.30 uur zullen er acti viteiten zijn die voor deze jeugd be reikbaar zijn. Nu Lampegietersavond weer aan staande is, wil ik er by de jeugd op aandringen by het gebruik van vuurwerk voorzichtig te zyn. In 1958 kwamen er zes meldingen binnen van mensen, die ernstige brandwonden hebben opgelopen. Verschillende jongens hebben toen een fikse bekeuring opgelopen om dat ze op onverantwoordelijke wij ze hun medemens hadden lastig gevallen. Ook dit jaar zal er op het ge bruik van vuurwerk scherp wor den toegezien! Ik zou dus de jongeren willen opwekken mede te werken aan een feest zonder ongelukken. De inspecteur van politie,- W. C. H. Dekker dat de politie deze week weer een intensieve verkeerscontrole heeft gehouden? dat er toen een auto uit het ver keer is genomen waarvan vrijwel niets deugde? dat het een Fordje uit het jaar 1929 was? dat dit vehicel eigendom was van de heer Z. uit Leersum? dat bij de wagen geen enkel pa pier, zoals kentekenbewijs en belas- tingkaart, was? dat ook de bestuurder niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs? dat de politie lange tijd heeft moeten zoeken om iets te vinden dat aan de eisen voldeed? dat de „wagen" maar gedeelte lijk van remmen voorzien was en ook een handrem ontbrak? dat tijdens de Lampegietersavond van vorig jaar vele kinderen erg ge schrokken zijn van het knallende vuur werk dat jongelui in het publiek gooide? dat men hoopt dat deze geschie denis zich a.s. maandagavond niet zal herhalen? verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Op stapel staan activiteiten als: radio hobby, doe-het-zelfclub, foto-hobby, biljartclub, handenarbeid speciaal voor meisjes, volksdansgroepen, teken- en schilderclubs, platenavonden. Natuur lijk zijn er voor deze jeugd ook de In- stuifavonden op de zaterdag- en zon dagavonden. Voor deze wekelijkse activiteiten kunnen de jongeren zich elke avond naar het jeugdgebouw begeven vanaf maandag 21 september a.s. Bij en in het jeugdgebouw zal steeds een maandprogramma gepubliceerd staan, zodat een ieder weten kan wat er te doen is. In de leeftijd 14-20 jaar verwacht de leiding van het jeugdwerk ongeveer 200 jongeren per week. Uit dit programma blijkt dat het jeugdgebouw vanaf volgende week open zal staan elke middag vanaf 4 uur tot 's avonds 10.30 uur. Hiermee wil het jeugdwerk graag iets van haar ideaal verwezenlijkt zien, n.l. dat er een ge bouw is dat voortdurend elke dag openstaat om jongeren van elke leef tijd te kunnen ontvangen. De deelnemerskaart voor de 16-jari gen en ouderen kost 1,per maand, waardoor ook zij het recht hebben alle activiteiten, voor hun leeftijd gepland, te bezoeken. Hierin wijkt dit jeugdwerk volkomen af van het zogenaamde verenigings jeugdwerk waarin het gebonden pro gramma zowel als de sterk gebonden groepssfeer op de voorgrond staan. Op het programma staan ook nog al lerlei activiteiten waarvan de voorbe reidingen nog in volle gang zijn. Gedacht wprdt in de richting van éénmaal per drie weken op de zater dagavond avonden te geven met voor drachtskunstenaars, pantomime, films, enz. Dw zijn i.. toegankelijk voor ue jongeren van 14 jaar en ouder, die elk één introducé mee mogen bren gen. Wat de sportbeoefening betreft wordt gedacht in de richting v^h een Judo club. Voor de jongere jeugd, dus die van 8-13 jaar, zullen er éénmaal in de zes weken culturele zaterdagmiddagpro- gramma's zijn, met o.a. films, poppen kast, voordrachtkunstenaars e.d. De prijzen voor deze activiteiten, zo wel 's middags als 's avonds, zijn erg laag gehouden. BIJ PASSEREN AANGEREDEN In de 2e Achterkerkdwarsstraat heeft zich zaterdagavond een kleine aanrijding voorgedaan toen een bestelauto een per sonenauto wilde passeren en hierbij niet de nodige afstand bewaarde. Er ontstond alleen materiële schade. Ds. A. Stekelenburg zal zondag 13 sep tember a.s. afscheid nemen van de her vormde gemeente van Linschoten in de classis Utrecht en de week daarop nl. zondagmiddag 20 september a.s., na 's morgens vooraf te zijn bevestigd door dr. H. Bout uit Utrecht, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Eist in de classis Doorn, waar hij be roepen is in de vacature van ds. L. van de De nieuwe herv. predikant van Eist, ds. A. Stekelenburg. Peut, die eind augustus 1956 naar Rens woude is vertrokken. Ds. Stekelenburg werd op 18 mei 1913 te Utrecht geboren en was eerst vele ja ren werkzaam als ambtenaar bij de Ne derlandse Spoorwegen in zijn geboorte stad. In 1948, dus op vijfendertigjarige leeftijd deed de heer Stekelenburg staats examen en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1951 zijn kandidaats- en in 1953 zijn kerkelijk examen deed. Nadat kandidaat Stekelenburg, die wegens andere kerke lijke arbeid was vrijgesteld van het leer- vicariaat, in februari 1954 na een te Arn hem gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 12 september van datzelfde jaar 1954 door dr. H. Bout uit Utrecht te Linschoten in het ambt bevestigd. Tijdens zijn ambtsbediening te Linscho ten was ds. Stekelenburg o.a. praetor van de ring IJsselstein; kortentijd lid van de provinciale kerkvergadering van Utrecht; lid van de commissie voor het opzicht en lid van de zendingscommissie in de classis Utrecht. Verder was hij ook nog voor zitter van de Protestantse Stichting voor Maatschappelijk werk (gezinsverzorging), waarvan hij in 1955 mede een van de op richters was. De Volksuniversiteit Veenendaal zet haar programma 1959/60 in met een prachtige kleuren en geluidsfilm van de zeer bekende Mr. Dr. Th. Regout, welke woensdag 16 september a.s. in gebouw ,t Trefpunt vertoont zal worden. Het is een wondere filmreis door het land van de opgaande zon met een sprookjesachti ge natuur en een cultuur met zoveel ui terlijk vertoon en toch zo ondoorgronde lijk. Voor de oorlog was Japan een land dat bijna ontoegankelijk was voor de bezoe ker die hier zijn indrukken op de film zou willen vastleggen. Een grote angst voor spionnen maakte zelfs opnamen van onschuldige opjecten een hachelijke ge beurtenis. In 1954 toen Japan geheel vrij door rei zigers bezocht kon worden, vertrok mr. Regout met zijn camera naar het Verre Oosten. Op het vliegveld Tokio begon de wondere filmreis. De camera neemt de toeschouwer mee naar Japan, waar, buiten de grote steden het oude Japan nog steeds bestaat en zeer veel verschilt van onze wereld. De reis voert verder door de boeiende bergland schappen van deze vulkanische eilanden reeks, langs de tempelsteden Kyoto, Nik- ko en zovele anderen. In eindeloze vlucht gaat het over de Stille Zuidzee, naar de palmenkusten van Hawaii, de Gelukkige Eilanden. Hier leeft een opgewekte bevolking die een onbe zorgde levensvreugde uit in zang en dans Een uitbarsting van de Kilauea, de grootste vulkaan ter wereld, biedt de toe schouwer het zeldzame beeld van ont ketende natuurkrachten. De aanvang van de voorstelling is be paald op acht uur. Reeds duizenden ingezetenen van Vee nendaal zjjn in het kader van het bevol kingsonderzoek op longafwijkingen onder zocht. Tot nog toe zyn s;echts enkele hon derden personen niet verschenen. Een deel daarvan is dit jaar reeds onderzocht. De overigen zyn waarschyniyk niet in de gelegenheid geweest op de gestelde da tum te verschijnen. Deze personen worden alsnog in de ge legenheid gesteld zich te laten onder zoeken. Ook degenen boven 15 jaar, die geen oproep hebben gevestigd, kunnen nog deelnemen. Al deze personen i:un <ec zich, voor zo ver het dames betreft melden in het OCB-gebouw aan de G. Sandbrink- straat, op maandag 1 dinsdag 15 of woensdag 16 september, des middags tus sen 3 en 5 uur. Zij worden dan onmiddel lijk onderzocht. Heren kunnen worden onderzocht dins dag 15 en woensdag 16 september, des avonds tussen 7 en 9 uur, in hetzelfde gebouw. Er zijn slechts zoveel personen per kwartier opgeroepen, dat iedereen onmid dellijk kan worden onderzocht. Men be hoeft dus niet te wachten. Wellicht ten overvloede wordt nog me degedeeld, dat geen onderzoek zal plaats vinden op maandagavond 14 september 1959, in verband met de vieren van de Lampegietersavond. De aatste dag, waar op het bevolkingsonderzoek wordt ge houden is woensdag 16 september. In het belang van do volksgezondheid wordt nogmaals op iedere ingezetene een dringend beroep gedaan aan het bevol kingsonderzoek op lon<;afwijkingen deel te nemen. Evenals vorige jaren zal.de stichting „Ontspanningscentrum Bejaarden" deze winter weer enige ontspanningsavonden organiseren voor de Veenendaalse bejaar den. De eerste begint vrijdag 25 sept. a.s. in de grote zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. Deze avond zal verzorgd worden door de bekende toneelvereniging N.A.O. Het volledige programma zal volgende week bekendgemaakt worden. Zoals bekend wordt maandagavond a.s. in Veenendaal de traditionele Lampe gietersavond gevierd. Op initiatief van de Veenendaalse Winkeliersvereniging is er een stertocht georganiseerd, waaraan een ieder kan deelnemen. Van drie punten in de gemeente trek- kuu ue deelnemers naar het centrum van Veenendaal. „CAMERA OBSCURA" HIELD LEZING Ongeveer dertig belangstellenden wa ren j.l. dinsdag in gebouw 't Trefpunt bij eengekomen voor het bijwonen van een lezing met projectie, georganiseerd door de Veenendaalse fotoclub „Canera Ob- scura"'. Nadat de voorzitter de avond had ge opend, hield de heer De Jong, die spe ciaal voor deze lezing was uitgenodigd, een interessante en leerzame causerie over fotomateriaal. Na de pauze verzorgde de heer De Jong projectie van kleurendia's over de va kantie. De lezing was aangeboden door een im porteur van bekende fotomaterialen. VEENENDAALSE KAPPER NAAR FESTIVAL DE PARIS! De Veenendaalse kapper Matthieu Ber- mel, die onlangs gekozen is voor de Cen trale Training, bestaande uit de vijf beste kappers van Nederland, zal uitgezonden worden naar het Festival de Paris dat op 4, 5 en 6 oktober a.s. te Parijs gehouden zal worden. Aan dit Festival kan ieder land deelnemen. De heer Bermel zal ver gezeld zijn van twee modellen uit Vee nendaal. Door deze deelname heeft de heer Ber mel afgezien van het aanbod om mee te dingen naar de Europese kampioenschap pen te Milaan. Vertrektijden en plaa sen zijn de vol gende: Dr. SI. de Bruineplein: Om kwart over zeven vertrekt van hLr de Harmonie „Caecilia". Hoek Munnikenweg-'kortstraat: Om kwart voor acbf verc-yi; ;an hier do Kon. Scheepjeswolharmonie. Julianakerk: Het Chr. Tamboers- en Pijpercorps vertrekt van hier eveneens om kwart voor acht. De deelnemers moeten minstens een kwartier voor het vertrek van de optocht op één van de drie punten aanwezig zyn. Tegen acht uur zal de hele stoet door de Hoofdstraat trekken. Op de Markt zal de jury voor het laatst de groepen en indivi duele deelnemers beoordelen. Hierna ver trekken de groepen weer naar de punten van uitgang. Ons feuilleton „Een vrouw met twee linkerhanden" met als hoofd personen Jan en Annelies is ten einde. Wij hopen dat onze lezers het verhaal met spanning en vol doening gevolgd hebben. In dit nummer is de eerste aflevering te vinden van het nieuwe feuilleton getiteld „Zij kochten mijn kind" dat naast de nodige spanning ook het verdriet tekent van de vrouw die zelf kinderloos is maar toch in haar wanhoop alle middelen toe laatbaar acht hierbij gesteund door haar man het kind van een andere vrouw in haar bezit te krij gen. „Zij kochten mijn kind" zal door onze lezers ongetwijfel met genoegen gelezen worden. Red. In een druk bezochte vergadering heeft de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nyverheid" j.l. donderdag avond besloten in de week van 2 tot en met 10 oktober een winkelweek te orga niseren die in het teken zal staan van het verkeer. Rond deze week zal een attractief pro gramma opgesteld worden, dat momen teel nog niet tot in finesses bekend is. Wel staat vast dat er een verkeersprijsvraag uitgeschreven zal worden, terwijl er op donderdag 8 oktober een grote reclame optocht door Veenendaals straten zal trekken. Tijdens de winkelweek zal de aandacht speciaal gevestigd zijn op veilig verkeer. Zodra het definitieve programma opge steld is, zal dit bekend gemaakt worden. Hoewel wy donderdagmorgen een telefoontje kregen van een dame die vroeg welk nummer de Vallei riks droeg, is er niemand geweest die vóór de vastgestelde tyd het biljet heeft ingeleverd. De riks was uitgegeven by boekhandel Visser te Amerongen De nieuwe Vallei-riks die deze week in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven draagt het nummer en is 15,waard. Om de vinders- premie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden De Ritmeester Sigarenfabrieken te Vee nendaal hebben besloten de in Didam be staande bedrijfsruimte uit te breiden in de vorm van een nieuwe fabriek, die even groot zal worden als het huidige fabriekspand. De reden dat deze uit breiding in Didam geschiedt, is gelegen in het feit dat men in Veenendaal niet voldoende personeel kan krijgen. In Didam, waar tot nu toe een onder deel van het produktieproces was onder gebracht, is een zitting gehouden voor het werven van personeel. Vele jongens en meisjes hebben zich toen opgegeven, die, zolang de bouw van het nieuwe pand duurt, in het bedrijf in Veenendaal hun opleiding zullen krijgen. De bedoeling is nu in Didam ook ma chines te plaatsen, zodat het een geheel zelfstandige afdeling wordt. De jaarlijkse Floraliatentoonstelling, tot dusverre een aangelegenheid die de Scher- penzeelse VVV behartigde, doch die voor de eerste maal door de Floraliavereniging Scherpenzeel zelfstandig is georganiseerd, werd donderdagavond door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg officieel geopend. Na een woord van welkom, in het bijzonder tot burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg en diens echtgenote, de beide wethouders Van Kampen en Valkenburg, secretaris B. v. d. Brink, hoofden der scholen en de ere-voorzitter P. van Wyk uit Barneveld, benevens de juryleden Van Ginkel uit Veenendaal, Noordanns en Strijker uit Amersfoort, bracht de voorzitter, de heer J. Koudys, dank aan allen die tot het welslagen van deze tentoonstelling hadden medegewerkt. In het bijzonder bracht hij dank aan de juryleden, de heren G. en H. Methorst, voor het maken van enkele honderden standaartjes, de heer H. Gerritsen voor en de heer Krüger voor het beschikbaar stellen van het meubilair. Vervolgens werd het woord gegeven aan de burge meester. Deze zei o.m.: „Ik weet niet de hoeveelste maal het is sinds de oorlog dat ik de Floraliatentoonstelling open, doch dit maal doe ik dit met veel genoegen omdat de Floraliavereniging nu zelfstan dig de organisatie in handen heeft geno men en blijk heeft gegeven een volwassen kind te zijn. Bij alle verenigingen komt het veelal op de stuwkracht van enkelen aan. Ondanks de droogte en warmte sta ik er versteld van wat nog tot stand is gebracht." Hij hoopte dat het' volgende jaar nog meer planten en bloemen zouden worden ingeleverd en waardeerde het doel van de vereniging: Het aankweken van liefde voor plant en bloem. Vervol gens bood de 7-jarige Joke Koudijs aan de echtgenote van de burgemeester een boeketje bloemen aan. De juryleden had- TWEE WISSELBEKERS VOOR DOVO Bij een gehouden toernooi in Scherpen zeel hebben de DOVO-junioren en -adspi- ranten een eerste prijs gewonnen. Beide elftallen zijn drie jaar achtereen als eerste geëindigd en kwamen zodoende definitief in het bezit van de wissel bekers. De 7-jarige Joke Koudys biedt me vrouw Hoytema v. Konijnenburg een boeket bloemen aan tijdens de of ficiële opening van de Scherpen- zeelse Floralia tentoonstelling. den geen gemakkelijke taak om de uit zonderlijk mooie inzendingen van de jeugd en particulieren te beoordelen. De overdekte gemeentelijke eierhal, groot plm. 700 m2, die woensdag nog gonsde van de bedrijvigheid, is inderdaad onder leiding van het bestuur en met mede werking van de plaatselijke bloemisten en kwekers, sinds donderdag herschapen in een bloemenparadijs. De prijzen wer den toegekend aan: Begonia's rood: Corrie van Eden le pr., 2e Dinie Hazeleger, 3e Henk Veenstra, 4e Joke Koudijs, Marijke Bakker, Herma van Dam, Henk Geitebeek en Thea v. d. Berg eervolle vermelding. Begonia's rose: Corrie van Eden le pr., 2e Jan Essen, 3e Jan Voskuilen, 4e Karei v. d. Vliert en Jan Aarsen E.V. Geraniums: le Ina Brederoo, 2e Elly Wiggeman, 3e Hans van Velzen, 4e Ma thijs Wiggeman, Cor van Setten en Corn, v. d. Wetering E.V. Fuchsia's: le Andrea Willems, 2e Ina Brederoo, 3e Henk Geitebeek, 4e Gijsje het beschikbaar stellen van zijn trekker Aarsen, Klari Jansen, Henk van Velzen, Dick van Setten en Cor van Setten E.V. Coleus: le Ina Brederoo,- le W. van Ede, 2e Dick van Setten en Corrie Riet berg, 3e Dinie Hazeleger en Ada Bakker, 4e Greet Veenvliet en Jockie Konijn, Corn, Jansen, Joke v. d. Pol, linie Schim mel, Rinie Berkhof, Wikkie Westeneng, Jopie v. Beek en Gijsje Atrsen E.V. Fantasiestukjes: le J. van Eist, 2e Pau- lien v. d. Gijs en Lyda Werner, 3e Jaap de Greef, 4e Jan Harskamp, Jan Koniji\ mej. Methorst, Mathilda Werner, Jany Wolswinkel en Wieke Konijn E.V. Koperen inzendingen: le Henny de Kruyt, 2e Rienke Renken, 3e mevr. De Joode, 4e mevr. v. d. Wetering-Minne, mevr. v. d. Wetering-Minne E.V. Vrije inzendingen: mevr. Geitenbeek, Holevoetplein (wisselbeker), le J. van Eist, 3e Renes, 4e H. van Santen en mevr. De Jonge, Corrie Rietberg E.V. Planten: le G. Methorst, 2e mej. Schaap, 3e mevr. Ederveen en Gerrie van Don kelaar, 4e J. Dalhuizen, mevr. Ederveen, mej. T. Methorst, mevr. De Jonge, mevr. P. v. d. Pol, J. van Eist, J. Aarsen en Henkie Methorst E.V. De tentoonstelling, die vrijdag e- zater dagavond nog geopend is, is een bezoek ten volle waard. Toen maandagavond de leden van de schietvereniging „Scherpenzeel" zoals ge woonlijk hun onderlinge wedstrijd op de buitenbaan zouden schieten bleek, na opening van de aanwyskuil, dat alle daarin opgeborgen schietschijven waren verbrand. Het bestuur van de schietver eniging looft een premie uit aan degene die inlichtingen kan verstrekken die lei den tot opsporing van de daders van deze ergerlijke baldadigheid. Het toeristenverkeer in Amerongen be weegt zich in stijgende lijn. De plaatse lijke VVV, die net als de meeste VVV's met geldgebrek te kampen heeft, heeft op volle toeren gedraald. De bestaande capaciteit was het gehele seizoen prak tisch volgeboekt, terwijl bijvoorbeeld in de maand juli niet minder dan 506 in lichtingen werden verstrekt. Het echtpaar Tompot dat vrijwel alle VVV-belangen behartigt in Amerongen zou een boek kunnen schrijven over de ervaringen die Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 zij in dit verband opgedaan hebben. Zo ontving men op een dag een brief van een Amerikaan uit New York of de VVV zo vriendelijk zou willen zyn een Amerongse schone, die hij tijdens zyn verlof in Nederland had ontmoet, te ver rassen met bloemen en chocolade. Op welke wijze aan dit verzoek voldaan is, alsmede een overzicht van het groeiende toerisme in Amerongen hopen wy in ons blad van a.s. woensdag te publiceren. COLLECTE KANKERBESTRIJDING Met grote dankbaarheid doet het Co mité Kankerbestrijding mededeling van het resultaat der tiende jaarlijkse col lecte: ƒ532,85 (vorig jaar ƒ475,25). Het comité mocht een paar maanden geleden 65 nieuwe leden inschrijven. En nu deze ongedacht hoge opbrengst van de collecte! Veel dank zij gebracht aan de zeer velen, die hieraan hebben meegewerkt. Iedereen vindt wel goed, dat geen enkele naam wordt genoemd. Met hernieuwde moed zet het comité zijn werk voort, daarbij gesteund door honderden medewerkers(sters). Tot wederzien bij welzijn in 1960! KAMPEERDERS. Steeds meer mensen kunnen de stilte niet meer verdragen. Zie maar naar de dagjesmensen die er per auto op uit trekken en hun tafeltje opslaan langs de grote verkeerswegen „om er eens lek ker uit te zijn." Zodra het ge raas van de langssnellende .wa gens' een ogenblik verstomt zetten ze de tot hun picknick uitrusting behorende pick-up aan met de nieuwste „schlager" Voor hen lijkt het onmogelijk van die grote verkeersslagader af te dwalen, op momenten dat dat voor een menselijke behoef te noodzakelijk wordt, zonder hun draagbare radio onder de arm mee te slepen. Want er Is één ding - naast alle dingen waarmee ze ondanks alle tech nische ingewikkeldheid goed mee kunnen omgaan - dat hen in paniek brengt en dat is de stilte. Er is dan ook, zo schrijft een Frans toeristenblad, in de loop van onze eeuw een verandering gekomen in het begrip „kam peerder": in 1910 noemde men iemand die in een tent in de natuur ging slapen een avontu rier of een zonderling; in 1930 noemde men zo iemand een ge- emanicipeerd mens; in 1940 een evacué; in 1950 een lid van een nieuw en vruchtbaar ras, dat zijn weg zoekt ver van de steden maar er voortdurend op bedacht is om alle gemakken van de stad mee te nemen naar zijn eenzaam plekje in de na tuur; in 1960 tenslotte zullen de kampeerders mensen zijn, die er alleen nog op uittrekken om zich te verplaatsen, geen idee hebben van wat natuur eigen lijk is of wat zij een mens kan geven en die er alleen maar op bedacht zullen zijn alle geluiden en lawaai waaraan zij gewend zijn naar de natuur over te planten om er zich „thuis" te voelen. NOZEM. De mensheid heeft er niet altijd zoveel aandacht aan geschonken als in deze „tyd van de jeugd", maar er zyn al tijd nozems geweest en in elk land heeft men er een andere naam voor. In Engeland heten ze teddy-boys, in Rusland stilia- gulnes, In Japan taïzo-zoku, in Polen hooligans en als men in Frankrijk rydend lifters langs de weg ziet staan met op een stuk carton het opschrift „wij zyn geen blousons noirs", dan betekent dat dat zy willen mededelen dat ze geen nozems zijn. KLEERMAKER. In het En gels tijdschrift voor kleerma kers komt in het laatste num mer een advertentie voor, waarin de koning van Saoudie- Arabië een kleermaker vraagt, die bereid is vijf maanden naar de Arabische hoofdstad te ko men om koning en prinsen kos tuums aan te meten volgens de laatste mode tegen een salaris van duizend gulden per week. Een aanlokkelijke aanbieding, maar er zijn de volgende voor waarden aan verbonden: De kleermaker mag niet van joodse afkomst zyn en geen Is raëlisch stempel in zijn pas hebben staan; hij mag geduren de zijn verblijf geen alcoholi sche dranken gebruiken en elke poging om clandestien jenever of iets van dien aard het land binnen te smokkelen zal met de doodstraf worden gestraft. MEER. Er komen steeds meer mensen, zoals u weet, en Sydney Chaplin, de zoon van Charley, heeft zittend aan het meer van Genève uitgerekend dat wanneer men alle 2,5 mil jard bewoners van de aardbol in dat meer zou gooien, de wa terspiegel slechts 20 cm zou stij gen. Zodat we met ons allen toch maar een druppeltje blij ven vergeleken bij al het water dat er is. FRANcOISE. Van de Franse „nozem-schryfster" (de nozems uit betere kringen) Fran$oise Sagan zal binnenkort een nieu we roman verschijnen. Ze heeft daarin de driehoeks verhouding met een nieuw saus je overgoten. Allicht moest ze met wat nieuws komen, want het leven is duur en van haar drie vorige boeken werden er 3 miljoen exemplaren verkocht, terwijl ze aan filmrechten 400.000 gulden ontving. BOKSER. In Mexico gaat men het boksen voor analfabe ten verbieden. Daarentegen mo gen organisatoren van bokswed strijden, managers, scheidsrech ters, verzorgers en bookmakers gerust ongeletterd zijn, en blij ven. IRENE DEED MEE AAN MARSCONCOURS De muziekvereniging „Irene" uit Ederveen nam zaterdag deel aan het marsconcours, uitgaande van de Edese federatie van muziekgezelschappen. Dit marsconcours werd gehouden op een terrein van de firma Bruil aan de Schaapsweg te Ede. De muziekvereniging uit Ederveen was voor het eerst op een dergelijk concours present en had hiermede de bedoeling wat ervaring op te doen in dergelijke evenementen. Zij dong uiteraard niet mede naar de prijzen. Zaterdag 19 september organiseren de Grebberuiters wedstrijden op de Grebbe berg. Hieraan wordt deelgenomen door de „Batavieren" uit Kesteren en de „Har- sto"-ruiters uit Bennekom. Het program ma bestaat uit dressuur-proeven, cross country en springen. Aan deze wedstrij den wordt ook deelgenomen door de heer W. v. Dam, een bekende figuur in de rui tersport. Deze heeft al menig fraai resul taat behaald, zowel in binnen als buiten land. De prijsuitreiking vindt plaats 's avonds na afloop van de wedstrijden in hotel de „Grebbe". Uit is 't met de vakantiejool De jeugd gaat nu weer naar de school Wie doorleert, soms naar h.b.s. En de kleintjes van een jaar of zes Beginnen met het alfabet Van letter a tot letter z En alles wat daar tussen ligt Want leren is nu eenmaal plicht Gelukkig, dat die plicht bestaat Wanneer men met een oudere praat Die schoolging voor de leerplichtwet Wel, men nam het niet zo net Men liet ook toen de jeugd wat leren Maar 't gebeurde toch maar vele keren Dat men de jeugd thuishield om te werken Hetgeen men later goed kon merken Dat vaak een slippertje werd gemaakt Was toen de doodgewoonste zaak De meeste moeders zijn wat blij Gelukkig: de vakanties zijn voorbij Nu rolt het leven wel weer voort Zo het ook in 't gezin behoort Ook stel ik mij echt voor, dat de jeugd De school weer betrad, met iets als vreugd Want de eeuwen door, is kennis macht Wordt daar voldoende aan gedacht Gelukkig kind, die dat beseft Wat de jeugd van deze tijd betreft Moog 't geleerde hen op elk terrein In hun later leven steeds ten nutte zijn J. M. Wrodcme ÖAMIS- PHi ma Pontlac •Omega voor betere uurwerken HQ0FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1