Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Lampegietersavondfeest Voor de KANTONRECHTER Veenendaal vierde weer het traditionele MULDER r Wat nu weer... Sigarenindustrie met ingang van 5 oktober 's zaterdags vrij EDERVEEN TROONREDE VAN H.M. DE KONINGIN Amerongens V.V.V. is arm, maar zeer aktief DE KLOMP 33e jaargang WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 Nr. 73 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Minder vuurwerk en meer deelnemers aan stertocht Meer kalebassen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Radio-uitzendingen van Lampegietersavond .J Volksuniversiteit brengt: Het conflict mens - natuur Lampegietersavond in Renswoude Leden der Stnten-Generaal, In juli meer dan vijfhonderd inlichtingen verstrekt Veel dankbetuigingen RENSWOUDE SCHERPENZEEL Afscheid, bevestiging en intree Ds L. A. Klootwijk H00FD5TB .5I TEL 3I84 VEENEND00L Nieuws uit de omgeving Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kum:en ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.63 per kwartaal Losse nummers 10 cent Veenendaal heeft het traditionele Lampegietersavondfeest weer achter de rug. Het anders zo rustige centrum was maandagavond herschapen in een deinende mensenmassa, voornamelijk jeugd, die de deelnemertjes aan de stertocht voorbij hebben zien trekken. Verklede kinderen, versierde auto's, ontelbare lampions, kunstig uitgesneden kalebassen en brandende toortsen, deze bonte verzameling vormde de hoofdschotel van de Lampegictersavond. Ongevallen tengevolge van gevaarlijk vuurwerk hebben zich, in tegenstelling tot vorig jaar, niet voorgedaan. Het ietwat rumoerige slot van de avond neemt niet weg, dat het geheel, in het bijzonder voor de kleintjes, ordelijk en gezellig is verlopen. Tegen zeven uur werd het in de Hoofd straat en rond de Markt steeds drukker. Hier en daar zochten de eerste gillende keukenmeiden zich een weg door het pu bliek maar richtten gelukkig geen schade aan. De politie, aangevuld met leden van de reserve-politie, hield een oogje in het zeil, zodat het afsteken van vuurwerk geen uitzonderlijke vormen aannam. Voorafgegaan door de harmonie „Cae- cilia" trok het eerste gedeelte van de stertocht, die door de Veenendaalse Winkeliersvereniging georganiseerd was, door de Hoofdstraat naar de Julianakerk, waar zij zich aansloot bij de tweede groep. De bedoeling was dat men hier zou wach ten op de derde en laatste groep die van de Gortstraat moest komen, om dan ge zamenlijk naar de Markt te trekken, waar de definitieve keuring zou plaats hebben. De laatste groep, voorafgegaan door de D.S. Harmonie, liet echter te lang op zich wachten, zodat het talrijke publiek dat in de Hoofdstraat en op de Markt stond te wachten, de stertocht in twee gedeelten heeft zien passeren. Onder opgewekte tonen van de muziek korpsen stelden de deelnemers zich op de Markt op, waar het wachten op de derde groep gekort werd met beurtelings op treden van de muziekkorpsen. De jury, bestaande uit de heren T. v. Beek, Adr. de Kleuver en D. Philips, die bij de ver trekpunten van de stertocht reeds een voorlopige keuring had gehouden, begon alvast aan de definitieve keuring. In vergelijking tot vorig jaar was om te beginnen het aantal inzendingen gro ter, terwijl er bovendien meer werk aan was besteed. Zowel individueel als in groepsverband vielen er prachtige werk stukken te bewonderen, zodat de jury voor een moeilijke taak geplaatst werd. Wat eveneens opviel was het feit dat er dit jaoi meer- kuRjtig-uitgesneden cn verlichte kalebassen vertegenwoordigd waren. Ook doet de uitbeelding van de Veenendaalse folklore meer en meer op gang. Toen enige tijd later de D.S. Harmonie, met in haar kielzog een lange rij ver klede kinderen met lampions en versier de wagens en karretjes op de Markt arri veerde, was de stertocht compleet. In Londen zijn de goederen van wij len koning Feisal geveild. Een Londense handelaar kocht voor ruim 50.000 gulden een Rols Royce, die speciaal voor kroon prins Abdoel Illah was gemaakt. Tijdens het verblijf van Chroesjtsjef in Amerika zal een gepensioneerd agent van de Amerikaanse inlichtingendienst een rechtbank verzoeken de Rus te ar resteren, „omdat hij een internationaal misdadiger is." In Wenen is een eenvoudige tuin aan gelegd, speciaal voor blinden. Vrijwel alle in Europa groeiende gewassen komen hierin voor en zijn gemakkelijk te be naderen. De naam en gegevens van de plant staan in brailleschrift op bordjes. Het percentage van de Nederlandse beroepsbevolking dat in de landbouw werkzaam is, is de laatste honderd jaar aanzienlijk gedaald. In 1849 was het 43 °/o, terwijl het nu nog maar 12 #/o is. In de Londense wijk Kennington ver scheen een geheel nieuwe opvallende neonreclame. In grote letters staat er te lezen „Uw tanden klaar terwijl u wacht." De Amerikaanse tentoonstelling te Moskou is gesloten. Men schat dat meer dan 2.800.000 Russen de expositie bezocht hebben. Meer dan drie dagen lang heeft een overleden man achter het stuur van zijn, in de Hoofdstraat van Baden-Baden, ge parkeerde auto gezeten, voordat een voorbijganger opmerkte dat hij dood was. Dagelijks passeren duizenden mensen deze straat. Uit het jacht van een industrieel in Monaco zijn juwelen ter waarde van 40.000 gulden gestolen. De sieraden zijn vroeger van koning Faroek geweest. Bij Philips in Eindhoven staan per dag geparkeerd 1.500 auto's, 20.000 rijwie len, 2.500 bromfietsen en 600 scooters en motoren. Bovendien worden dagelijks 5000 mensen per bus aangevoerd. NOG IETS TE GOED De Veenendaler H. is j.l. vrijdag door de politie gearresteerd, omdat hij nog enige tijd brommen te goed had. De man is overgebracht naar Arnhem. OPENING CHR. GER. VERENIGINGS- SEIZOEN Ter opening van het verenigingsseizoen zal in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrix- straat op donderdag 17 sept. a.s. om acht uur (morgenavond) een jeugdappèl wor den gehouden. Medewerking hieraan verlenen de Chr. Ger. zangkoren van Veenendaal, Amers foort, Harderwijk en Utrecht. Verder is er samenzang en een toe spraak van ds H. W. Eerland te Amers foort over „Het oude liedje?" o 'KERKEWIJK 167 -TEL.3000 - VE E NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Slechts eenmaal in het jaar heeft de Markt een dergelijke last te dragen maar het is altijd weer de moeite ten volle (Zie verder pagina 2) De groep van de Chr. Nat. School I die voor de derde maal de eerste prys be haalde en in het bezit kwam van de wisselbeker. Koning Willem III (met kroon) en zjjn gevolg. Door Radio Nederland Wereld omroep zal het Lampegieters avondfeest o. m. in de volgende programma's uitgezonden wor den: In de Zuid-Afrikaanse taal op donderdag 17 september a.s., 's avonds van half zeven tot ze ven uur op de 13-, 16-, 19- en 49-meter band. De Engelse uitzending is woens dag (hedenavond) in het pro gramma „Window on Holland", dat om kwart over tien begint. In geheel Nederland wordt op 5 oktober a.s. voor de sigaren- industrie de 45-urige werkweek van kracht. Voor Veenendaal betekent dit, dat de plaatselijke bedrijven Ritmeester en Panter, vijf dagen van negen uur gaan maken en op de zaterdag gesloten zullen zijn. Om aan de 45 uur te komen zal het personeel 15 minuten per dag langer moeten werken dan tot nu toe het geval was. Zeer waarschijnlijk zullen de bedrijven dan niet om half zes maar om kwart voor zes sluiten. Voor de Volksuniversiteit Veenendaal verzorgt de bekende docent Dr. Mr. M. J. Adriani op dinsdag 22 en dinsdag 29 sep tember a.s. een cursus, getiteld: Het con flict mens - natuur. De cursus die in ge bouw 't Trefpunt gegeven wordt, zal op beide avonden toegelicht worden met dia's. Een samenvatting van de cursus van Dr Adriani zal leren, dat er in het conflict mens-natuur een bedreiging van ons mensenbestaan ligt, die minstens even groot is als die, voortkomend uit infer naal gebruik van atoomenergie. Het doel van bovengenoemde cursus is het belichten van de volgende situatie. De mens heeft dagelijks met de natuur te maken. Immers moeder Aarde en de door haar gedragen, schier onuitputtelij- ken rijkdom aan levende wezens is uit eindelijk de bron waaruit alle materiaal, dat in het maatschappelijk leven van de mens zijn dienst bewijst, voortdurend ge put wordt. Deze omgang met de natuur heeft diepe en onuitwisbare sporen na gelaten. Door het optreden van de mens is een noodsituatie aan het ontstaan, die der mate beklemmend wordt, dat de be staansmogelijkheden in de niet verre toe komst ernstig bedreigd worden. Onder leiding van de docent zullen de belangstellenden zich eerst verdiepen in de vraag, hoe in de loop van de historie de mens met de natuur omging, hoe de heffing, die de mens de natuur oplegt steeds ingrijpender wordt. Deze heffing gaat gepaard met onomkeerbare natuur- vernietiging, de natuur spitst zich toe. Onder meer zullen besproken worden de ontbossing, het doen uitsterven van dier- en plantensoorten, het gebruik van insecticiden en andere stoorstoffen. Beide avonden vangen aan om acht uur. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer M. M. F. Kloot, slaagde dezer dagen in Den Haag voor het diploma wiskunde L.O. BEDRIJFSONGEVAL De 15-jarige J. van R. uit Ederveen kwam tijdens werkzaamheden op een si garenfabriek te Veenendaal met zijn hand tussen een compleet-machine. Zijn hand werd verwond en de top van de ping verbrijzeld. Hij moest zich in het Julianaziekenhuis te Veenendaal laten behandelen. SERINGEN BLOEIEN VOOR DE TWEEDE MAAL In de tuin van de heer S. aan de Hoofd weg te Ederveen staat een jonge serin genboom, die deze zomer volop bloeide en thans voor de tweede maal in de knop kwam en deze weck weer mooie witte seringen toonde. BROMFIETSER VERBLIND DOOR AUTO De heer W. de K. uit Ederveen reed donderdagavond met zijn bromfiets op de Nieuweweg te Ederveen. Hij werd ver blind door een personenauto die hem tegemoet reed. De heer De K. werd ge raakt en bleef bewusteloos liggen, ter wijl de automobilist doorreed. Hij werd gevonden en naar zijn woning, die niet veraf lag, vervoerd. Later bleek hij waarschijnlijk een hersenschudding te hebben opgelopen. UITREIKING LANDSTEINER PENNINGEN Op dinsdag 22 september a.s. zal in het gebouw van het Roode Kruis aan de Sandbrinkstraat aan totaal 48 personen de uitreiking van Landsteiner Plaquettes en Penningen plaats vinden. Deze per sonen hebben resp. 15 of 5 maal een halve liter bloed beschikbaar gesteld voor de bloedtransfusie of de bloedplasmadienst van het Ned. Roodt- Kruis. NAJAAR 196": VEWIBETO 4 Op de vorige weck woensdag gehouden ledenvergadering van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijver heid" is in principe besloten in 1960 een vierde Vewibeto la houden. De naam Vewibeto is een afkorting van Veenen daalse winkelbeurstentoonstelling. De winkelbeurs zal warden gehouden in het najaar van 1960. TWEEMAAL BRAND Donderdag brak brand uit in een sloot langs de Boslaan. Oe nevelspuit van de Veenendaalse brandweer, die snel ter plaatse was, heeft de brand geblust. Maandagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor e ;n brand bij de school aan de Dr. De Visserstraat. Hier ging 500 m2 gras en biezen in vlammen op. Het Oranjecomité te Renswoude orga niseert op maandag 21 september a.s. weer de traditionele lampegietersavond. Alle deelnemers worden verzocht om zich des avonds om 7 uur op het Kasteel plein te verzamelen. Hier zal dan aller eerst de keuring van de versierde wagens plaats vinden, terwijl daarna de stoet voor de optocht zal worden samengesteld. Vanaf het Kasteelplein wordt dan een rondgang gemaakt door het dorp, die dit jaar bijzonder muzikaal zal worden opge luisterd. De beide muziekverenigingen Ons Genoegen uit Rhenen en uit Rens woude zullen hieraan namelijk hun me dewerking verlenen. Het eindpunt van de optocht is deze keer het gebouw Rehoboth, alwaar tevens verschillende tractaties zullen worden uitgereikt. Het organiserend comité zou tenslotte gaarne zien, dat zoveel mogelijk ouders hun kinderen hierbij vergezellen, zodat het geheel een ordelijk verloop kan krijgen. Het geheel beloofd, vooral voor de jeugd, een feestelijke avond te worden en als de weersomstandigheden medewerken, is het succes bij voorbaat wel verzekerd. Het is echter te hopen, dat de op sen satie beluste jongelui met hun rotjes, gil lende keukenmeiden, enz. niet het ple zier van de kleinere bederven. In tegenstelling tot de internationale toestand, die nog steeds reden tot ern stige bezorgdheid geeft, stemt de gang van zaken binnen het koninkrijk tot voldoening en dansbaarheid. Tussen de delen van het koninkrijk bestaan hech te banden en het beleid van de rege ring is bij voortduring op versterking van de goede betrekkingen tussen de landen van het koninkrijk gericht. Zij is zich daarbij ter volle ervan bewust dat in de nieuwe rechtsorde, die in het Statuut voor het Koninkrijk gestalte heeft verkregen, de onderlinge eerbie diging van het eigen wezen van de lan den voorop staat. Met dit uitgangspunt voor ogen werken de landen samen wanneer zulks strekt ten voordele van het koninkrijk of van een van de delen en achten zij zich geroepen te helpen wanneer bijstand nodig is voor verbe tering van het welzijn van de Rijks genoten in een ander land van het koninkrijk. Teneinde meer reliëf te geven aan het eigen karakter van de betrekkingen tot Suriname en de Nederlandse An tillen is het Ministerie van Zaken Over zee opgeheven en is de noodzakelijke coördinatie van de aangelegenheden, deze landen be Effende, ongedragen aan de vice-minister-president. Met betrekking tot Nederlands Nieuw- Guinea blijft het beleid onveranderd gericht op het doel om de bevolking van dit gebiedsdeel, zodra dit mogelijk zal zijn, over haar eigen politieke sta tus te doen beslissen. De regering zal alle praktische mogelijkheden aangrij pen, welke dit doel kunnen bevorde ren, evenals die, welke tot de ontwik keling van dit gebied kunnen bijdra gen. De goede verstandhouding met Australië zal ongetwijfeld tot die ont wikkeling bijdragen. Een hervorming van het voor Nieuw-Guinea geldende publiek recht zal, met dit doel voor ogen, worden ter hand genomen. In de wereld van vandaag, waarin gevaarlijke tegenstellingen van ideolo gische en materiële aard helaas onver minderd voortbestaan en telkens ern stige spanningen oproepen, is ons ko ninkrijk gehouden zijn eigen bijdrage te leveren in het gezamenlijk streven naar vreedzame verhoudingen. De gesprekken die dezer dagen zul len plaats hebben, nu op initiatief van de president van de Verenigde Staten, zijn - op wereldniveau - een belang rijke poging tot ontspanning. Zij zul len, voor zover afhankelijk van de westelijke landen, slechts een inleiding kunnen zijn tot een werkelijke ontspan ning, indien die landen gezamenlijk, en ieder land voor zichzelf, bereid en in staat zijn, innerlijke kracht en solida riteit op te brengen. Bij het streven naar een gewaarborgde vrede zijn het voortbestaan van een militair even wicht en het versterken van de sociaal- economische kracht van de westelijke landen onmisbare voorwaarden. Even noodzakelijk tot bescherming van de vrijheid der mensen is het verdiepen van de politieke samenwerking van het westen. De onafhankelijkheid en veiligheid ook van ons land en volk zijn verankerd in het Atlantisch bondgenootschap. Het beleid blijft er dan ook op gericht aan de gezamenlijke verdediging in Atlan tisch verband naar beste vermogen bij te dragen. Met dit uitgangspunt voor ogen wordt de toekomstige personele en financiële defensie-inspanning onder ogen gezien; een nota dienaangaande zal in het ko mende parlementaire jaar aan u wor den aangeboden, zodra in NAVO-ver- band de daarvoor noodzakelijke gege vens ter beschikking staan. In de nieuwe Europese gemeenschap pen ziet de regering de drijvende kracht voor een verdere ontwikkeling van de eenheid van Europa, dat historisch een eigen taak en verantwoordelijkheid heeft. Daarom blijft het beleid bij voortduring'genent op een voortvaien- de uitvoering van de verdragen van Rome en op een verdere versterking van deze gemeenschappen. Daaren boven is de goede ontwikkeling en functionering van de Euromarkt van grote betekenis voor een groeiende wel vaart van ons land in de toekomst. Het stemt dan ook tot voldoening dat, on getwijfeld mede als gevolg van het in werking treden van de Europese Eco nomische Gemeenschap, de onderlinge handel tussen de zes landen sinds de aanvang van dit jaar, ook relatief, aan zienlijk is toegenomen. In de loop van het volgende jaar zal een tweede verlaging van douanetarie ven in 't kader van de Euromarkt wor den doorgevoerd. De regering spreekt de hoop uit dat deze tariefsverlaging tot de andere landen van de Organisa tie voor de Europese Economische Sa menwerking zal kunnen worden uit gebreid, opdat het ontstaan van een kloof tussen twee groepen landen wor de vermeden. Haar streven zal dan ook ernstig gericht zijn op de totstandko ming van een bredere Europese econo mische associatie tussen de in voor bereiding zijnde vrijhandelszone van de zeven en de Europese Economische Ge meenschap. (Zie verder pagina 2) Het rustieke en landelijke Ame rongen, dat zich als het ware te gen de Utrechtse Heuvelrug heeft aangcnesteld en dat kan bogen op een schitterende, natuurryke omge ving, blijkt meer en meer een trek pleister te worden voor de Neder landse toerist. Hoewel het in het voor- en na seizoen veelal be jaarde mensen zyn die in Amerongen de gewenste rust vinden, wordt het dorp in het top- seizoen ook over stroomd door ge zinnen met kin- deren en door gro te groepen jeug digen. In het afgelopen seizoen was de be- f|| staande accomo- datie geheel vol geboekt, terwyl de hotels voor het volgend jaar nu al weer besproken zyn. Toch is Ameron gen geen dorp dat van het toerisme moet leven, want er is bijvoorbeeld geen enkel beroepspension. Integendeel, het vreemdelingenverkeer is voor het grootste deel der bevolking louter bij verdienste. Deze „toeloop" is niet in het minst te danken aan de activiteiten van de plaatselijke VVV, of liever gezegd aan het echtpaar Tompot, dat ook dit jaar weer bergen werk verzet heeft om de vakantieganger het leven in Ameron gen zo aangenaam mogelijk te maken. De heer en mevrouw Tompot, geboren Rotterdammers, zijn vier jaar geleden toen de heer Tompot de pensioengerech tigde leeftijd bereikt had, in Amerongen komen wonen. Jr.ren achtereen bhdder. zij bun vakan tie rond de St. Andrieskerk doorgebracht hetgeen hen zo uitstekend beviel dat zij, toen de gelegenheid zich voordeed, be sloten zich voorgoed in Amerongen te vestigen. Het duurde niet lang of het plaatse lijke VVV-bestuur benaderde hen met het verzoek het correspondentschap op zich te nemen, „vooral ook omdat het echt paar over zoveel vrije tijd beschikte." „Enfin, waarom zouden we het niet doen" vertelde mevrouw Tompot, „vrije tijd hadden we genoeg en dit werk zou, tenminste dat zei men toen, niet zoveel tijd in beslag nemen." Het is echter heel anders gelopen. In ONS GENOEGEN KREEG UITNODIGING De muziekvereniging Ons Genoegen te Renswoude heeft een uitnodiging ontvan gen om met de Tyroler kapel en de To neelvereniging een amusementsavond te verzorgen voor de militairen in Hars kamp. Beide gezelschappen, die derhalve ook reeds buiten Renswoude bekendheid blij ken te genieten, hebben de uitnodiging aanvaard en hopen op 18 september a.s. in deze legerplaats de nodige ontspanning te brengen. Een zoontje van mevrouw A. H.-K. had gespijbeld en aangezien de ouders ervoor dienen te zorgen, dat hun leerplichtige spruiten regelmatig de school bezoeken, verscheen mevr. H. vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht. M'n zoon is één keer een week thuis gebleven om me te helpen toen ik ziek was en later heeft hij nog een dag, zon der dat ik het wist, met zijn neefjes ge spijbeld, somde verdachte op. Ik ben toen naar de commissie tot wering van school verzuim geweest en die beloofde me, om dat het de eerste keer was, 't nog door de vingers te zullen zien. Blijkbaar heb ben ze het echter toch doorgegeven. Ik doe wel steeds mijn best om de jongen naar school te krijgen, maar hij gaat op het ogenblik niet graag omdat hij een nogal strenge onderwijzer heeft. 15.of 3 d., eiste de officier, mr. Leusink. Volgens het hoofd van de school bent u inderdaad niet onwillig om mee te werken, wist rechter v. d. Brand. Voor deze keer zal ik er daarom dan nog 5.- of 1 d. van maken. S. v. d. P., sigarenmaker te Veenendaal. verscheen vrijdag voor het Wagenings kantongerecht omdat hij er niet voor ge- zorgd had, dat zijn leerplichtige dochter regelmatig de school bezocht. Mijn vrouw en ik wisten er niets van, betoogde Van de P., want ze bleef stiekum weg. 's Morgens ging ze van huis en 's middags was ze altijd op de nor male tijd weer terug. Voortaan dus wat beter op uw doch ter letten, adviseerde de rechter. De officier eiste 7.50 of 2 d., maar recher v. d. Brand gaf korting tot 5. of 1 dag. C. van S., machinezetter te Ede, kreeg een proces-verbaal omdat hij reed met een bromfiets, die niet voorzien was van de vereiste gele plaat op het voorspat bord. Ik was de plaat 's morgens verloren en had hem toen in de zak gestoken met de bedoeling er zo gauw mogelijk een nieuwe op te zetten. Diezelfde avond werd ik echter al aangehouden, beklaag de Van S. zich toen hij vrijdag voor het kantongerecht in Wageningen verscheen. Eis en vonnis luidden 6.of 1 d. De student R. J. T. uit Wageningen had zonder licht gereden en dat bracht hem vrijdag voor het Wagenings kantonge recht. T. had echter nog geluk gehad, want uit zijn verklaring bleek, dat hij vergeten had zijn dynamo aan te zetten, terwijl hij alleen bekeurd was voor het rijden zonder voorlicht. Toen ik de dynamo aan had gezet en aan het wiel draaide deden beide lam pen het goed, vertelde verdachte. De agent wilde echter hebben, dat ik het wiel de andere kant om draaide en dat maakte me driftig. Per slot van rekening doet de draairichting er niets toe. Ik greep daardoor het wiel en de voorvork wat te stevig beet, zodat de draden van de lamp losschoten. De verbalisant zei toen triomfantelijk: Zie je wel, dat het licht het niet doet! Een mooi verhaal, vond rechter v. d. Brand, maar je schiet er niets mee op, dat de dynamo goed werkt als je vergeet hem op het wiel te zetten. De eis was 7.50 of 1 d. en het vonnis luidde conform. J. L., fruithandelaar te Rhenen, was on langs met zijn vrachtauto op de Bun- schoterweg te Rhenen een eindje achter uit gereden en daarbij was een jongetje met zijn step onder de wagen geraakt. De knaap brak ondermeer zijn linker sleutelbeen en moest enkele weken in een ziekenhuis verpleegd worden. Vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht werd L. nu ten laste gelegd, dat hij achteruit was gereden zonder dat hij er zich van overtuigd had, dat de situatie dat toeliet. Zijn verdediger, mr. De Vries Robbé, had echter een andere mening. Hij stelde, dat verdachte vrijuit diende te gaan. L. was namelijk van de overkant van de weg naar zijn auto gelopen en toen had hij gezien, dat zich niemand achter het voertuig bevond. Wel had hij een paar (Zie verder pagina 2) RUSSISCHE RAKET-SCHUTTERS RAAKTEN DE MAAN. Foto links: Russische fabrieksarbeiders lezen te Moskou in de „Pravda" het laat ste nieuws over het geslaagde Russische schot op de maan. Foto rechts: in het openlucht-planetarium te Moskou juicht een menigte Russen bü het vernemen van het nieuws dat het schot op de maan met de Loenik II een succes is geworden. Op de achtergrond een enorme globe. De toren van de Sint Andrieskerk, de trots van Amerongen, die soms meer dan 200 bezoekers per dag trok. wezen heeft Amerongen nog een VVV- bestuur, maar vrijwel alle hieraan ver bonden werkzaamheden berusten bij de heer en mevrouw Tompot, die dit overi gens met liefde doen. „Het is een vrije tijdsbesteding van ons en als u vraagt wat we hiermee verdienen, dan kan ik dit het beste uitdrukken door te zeggen dat een (Zie verder pagina 2) Ds L. A. Klootwijk heeft j.l. zondag af scheid genomen van de Herv. gemeente van Raamsdonk in de classis Heusden en zal de week daarop n.l. zondagavond 20 sept. a.s., na 's morgens vooraf te z(jn bevestigd door ds K. Schipper uit Eder veen, intree doen als predikant van de Herv. gemeente van Scherpenzeel in de classis Arnhem, waar hjj beroepen ls in de vacature van ds H. van der Linden, die op 7 juni van dit jaar naar Amsterdam is vertrokken. Ds Klootwijk werd op 7 mei 1918 te Schoonhoven geboren. Hij bezocht eerst de Christelijke h.b.s. en daarna het ge meentelijk gymnasium te Dordrecht en studeerde vervolgens nog aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat kandidaat Klootwijk in 1947 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toege laten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk werd hij op 12 okt. van datzelfde jaar (1947) door ds C. Treure uit Rotterdam Hilligersberg, toen nog predikant te Wilsum in Overijssel, te Herkingen in de classis Brielle in het ambt bevestigd. Op 2 mei 1952 verwisselde ds Klootwijk deze gemeente met die van Raamsdonk in de classis Heusden, waar hij werd bevestigd door ds J. Vermaas uit Maarssen. Ds Klootwijk heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij tijdens zijn ambtsbediening te Raamsdonk o.a. bestuurslid van de Chr. h.b.s. te Waalwijk; vier jaar lid van de provinciale kerkvergadering van Noord Brabant en Limburg en enige tijd praeses van de classicale vergadering van Heus den. Verder was hij te Raamsdonk ook nog voorzitter van de twee lagere scholen en van de school voor uitgebreid lager onderwijs. Tijdens zijn voorzitterschap werden te Raamsdonk twee nieuwe scho len gebouwd, n.l. een school voor lager- en een school voor uitgebreid lager on derwijs. Tijdens zijn ambtsbediening te Herkingen gaf ds Klootwijk te Nieuwe Tonge, waar hij toen consulent was, mede de stoot tot de stichting van een Chr. school en tijdens zijn ambtsbediening in zijn tegenwoordige gemeente werd daar de oude dorpskerk geheel gerestaureerd. EDE. Als blijk van waardering voor het vele werk dat de voorzitter van WV Ede, de heer E. J. v. Spankeren, mede in ver band met de Heideweek, heeft verricht, is er op de slotavond van het heidefeest door Lt. Herbert Jeffrey een Van Spanky- march geïntroduceerd. Enkele ingezetenen van Ede hebben nu ook het initiatief ge nomen deze uiting van dank een plaatse lijk karakter te geven. Dit comité wil midden oktober op de Paasberg een Van Spankeren-bank onthullen. De nodige gel den hiervoor zijn al bijeen. OTTERLO. Met het oog op dt bronst van het edelwild zal, evenals in voor gaande jaren het Nationale Park „De Ho ge Veluwe" van 14 september tot en met 11 oktober voor een deel afgesloten zijn voor het publiek. De autoweg Museum- Rijsenburg-Oud Reemst blijft van 8 tot 18 uur open voor alle verkeer, doch hij mag niet worden verlaten om zich in bos of veld te begeven. Van de rijwielpaden mag geen gebruik gemaakt worden. BRAND IN SPOORBERM Maandagmiddag tegen vijf uur is wes telijk van station De Klomp een spoor- bermbrand uitgebroken, die door de brandweer uit Ederveen geblust is. De vermoedelijke oorzaak is een uit de trein achteloos weggeworpen brandende peuk. Ongeveer 500 m2 berm ging in vlammen op.

De Vallei | 1959 | | pagina 1