r In de toekomst natuurwachten voor de Utrechtse Heuvelrug In de verzamelsport zit meer dan men denkt OVERBERG SCHERPENZEEL De arbeidsmarkt eind augustus 1959 DEKEN I 9.95 - I 12.95 - I 14.95 a, B iv$c. ¥m ||3g? Ti Vereniging wil toerisme in goede banen leiden Té voorzichtig Voor de kantonrechter Prijzen van de stertocht Spencer-Hey begint produktie in Zuid-Afrika Geslaagde „P.I.O.S."-rit Extra aanbieding!! GEMENGD WOLLEN WONINGINRICHTING Marktberichten KORBAN Br fiV' i.HfW 1R5D de 11 WpM 9h\ W tw J verschrikkelijke Si-i ilRlRJxMKr imfisl ZO f WlPil Lampegietersavond Wisselbeker voor Willem III Spraakverwarring in „De Korenbeurs" Rumoerig slot Amerongens V.V.V. Geen buitenlanders Bloemen en bonbons Bord omgedraaid De troonrede prima LUIERS I 0.89 MflNUFRCTUREN BEDDEN&LEDIKRNTEN VEENENDHSL GORTSTR.39 TElEf. 23Z1 V.. J Aan het begin van deze maand is in de Statenzaal van het Provinciehuis in Utrecht de vereniging „De Utrechtse Heuvelrug" opgericht. Krachtens haar statuten stelt deze vereniging zich ten doel de schoonheid dat is het natuur- en landschapsschoon van de Utrechtse Heuvelrug als bosgebied in stand te houden en te bevorderen dat de steeds toenemende stroom van recreatiezoekenden voor een belangrijk deel afkomstig uit de Randstad Holland binnen het werkgebied van de vereniging op gevangen en in goede banen geleid wordt. Op een persconferentie heeft de voorzitter van de vereniging, jhr. W. H. de Beaufort, enkele mededelingen gedaan omtrent de bestaande plannen. Jhr. De Beaufort verklaarde o.m. dat ongeveer zestig procent van de Utrechtse Heuvelrug, de bosstrook die van Baarn tot Rhenen loopt, particulier bezit is. Alle betrokken instanties zijn er van overtuigd dat men de recreatie, wanneer men het natuurschoon wil behouden, dient te leiden, te spreiden en te locali- seren. Wanneer dat het geval is zal men in de Utrechtse Heuvelrug een zo groot mogelijk deel van de natuurliefhebbers kunnen opvangen. Omtrent de plannen van de jonge ver eniging merkte Jhr. De Beaufort op dat het niet de bedoeling is over de Heuvel rug een zogenaamde „parkhighway" naar Amerikaans voorbeeld aan te leggen. Wel denkt men er aan voor het uit zetten van toeristische routes, gebruik te maken van reeds bestaande wegen, waar bij ook aan het treffen van voorzieningen ten behoeve van de „bermcreatie" en aan het inrichten van picknickplaatsen aan dacht geschonken zou kunnen worden. Waarnaast wordt gedacht aan het or ganiseren van een Natuurwacht, naar het voorbeeld van de Wegenwacht. Hierbij staat niet in de eerste plaats het uit oefenen van politietoezicht en het uit vaardigen van verboden voor ogen, doch vooral het leiden en voorlichten van het publiek, dat - veelal uit de stad afkom stig - niet voldoende vertrouwd is met de natuur om va* het v,erkeren in die natuur in de grootst mogelijke mate te genieten, BEEN GEWOND AAN HAAK Mevr. S. uit de Keucheniusstraat alhier heeft zaterdag haar been ernstig gewond aan een uitstekende haak, welke was be vestigd aan een emmerwagen van de ge meente Veenendaal. Zij zat achter op de motor van haar man, toen het ongeluk gebeurde. Het ongeluk gebeurde in de Hoofdstraat waar één van de gemeentewerklieden de Hoofdstraat aan het bijvegen was. Op een gegeven moment moest deze met zijn wa gen om een stilstaande autobus heenrij den. Op het moment dat de wagen de rij baan opreed passeerde het echtpaar S. op de motor. Een uitstekende haak van de wagen greep hef been van mevr. S. Men achtte overbrenging naar het Juli- anaziekenhuis noodzakelijk. CHAUFFEUR HOORDE NIET ROEPEN J.l. maandag is een vrachtauto, toen deze op de Kerkewijk uit een inrit reed, tegen een bus van fa. De Haas gebotst, waardoor beide wagens beschadigd wer den. De chauffeur van de vrachtauto, die achteruit uit de inrit kwam rijden, had veiligheidshalve zijn assistent op de Ker kewijk neergezet om hem, als er verkeer aan kwam, te waarschuwen. De assistent ging echter juist aan die kant staan waar de chauffeur niet zat, en toen hij dan ook, bij het naderen van de bus stop riep, hoorde de chauffeur deze waarschuwing niet, met bovengenoemd gevolg. Een heerlijk zonnetje, geen zuchtje wind en gunstige weerberichten, kort om ideaal om eens een paar dagen te gaan logeren. Aldus dacht deze week een be jaard Veenendaals echtpaar. Bij het inpakken van de reisbenodigd- heden kwam de vraag aan de orde of het opgespaarde kapitaaltje, dat in een solide ijzeren kistje bewaard werd, mee op reis moest ofMa gaf de doorslag. Aange zien voorzichtigheid de moeder van de porceleinkast is, gingen de centjes mee op reis. Zonder verdere getuigen werd het kistje onder in de grote boodschappentas ge stopt. In gezelschap van hun dochter ging het echtpaar per bus naar Arnhem, waar de tas gemist werd. Grote verslagenheid!! Onmiddellijk werd de politie in Veenendaal gebeld of er niet even een agent naar die en die bushalte wilde gaan want daar stond (hopelijk) een tas met geld. De tas stond er gelukkig nog en werd op het bureau gedeponeerd. De dochter was intussen ijlings met een bus naar Veenendaal teruggekeerd en wist niet dat de politie de tas al opge haald had. Haar vreselijke vermoeden werd be waarheid: alle spaarcentjes waren weg! Mistroostig richtte zij haar schreden naar het politiebureau, om aangifte te doen, waar zij van de ene verrassing in de an dere viel. Of het kistje nu nog mee uit logeren geweest is vermeldt de historie niet (Vervolg van pagina 1) kinderen op het trottoir zien staan, doch die had hij nog gewaarschuwd, niet ach ter de wagen te komen. Volgens de raadsman moest het jonge tje zich dan ook reeds onder de auto be vonden hebben, toen verdachte ging rij den. Misschien heeft het knaapje zijn step aan de achteras willen vastbinden of iets dergelijks. Zoiets is zeker niet denkbeeldig en men mag toch niet van een automobilist verwachten, dat hij plat op de grond gaat liggen om te kijken of er soms iemand onder de wagen gekropen is. De officier vond verdachte echter wel degelijk schuldig. Hij wilde aannemen dat hij - van de overkant van de weg naar de auto lopend - geen kind gezien had, maar hij had verzuimd zich er ook inderdaad van te overtuigen door achter de wagen te gaan kijken. De eis luidde 35,- of 7 dagen, doch rechter v. d. Brand verhoogde tot 50,- of 10 dagen, omdat het achteruitrijden een gevaarlijke ma noeuvre is, waarbij men niet op een ter loopse blik mag afgaan. zonder de belangen van de bosbouw meer dan nodig te beschadigen. Ook het bosbrandgevaar hangt ten nauwste samen met de onwetendheid van een groot deel van het recreatiezoekend publiek. Met betrekking tot de activiteiten van de opgerichte vereniging kan in dit verband gedacht worden aan enigerlei vorm van samenwerking met de bestaan de bosbrandweer-organisatie. Naast het treffen van directe recrea tieve voorzieningen zal derhalve de voor lichting van het publiek in belangrijke mate de aandacht van de vereniging vra gen ten eind^ te voorkomen, dat schade aan ons natuurbezit wordt toegebracht en ten einde tevens te vermijden, dat de bossen in verband met de hier geschetste risico's beter voor het publiek gesloten blijven. Het spreekt vanzelf, dat ter bereiking van de geschetste doeleinden een samen werking met alle instellingen en organen, welke zich bewegen op gebieden die het werkterrein van de vereniging raken, on ontbeerlijk is en derhalve door de ver eniging zal worden nagestreefd. De door de vereniging ter hand te ne men activiteiten zullen belangrijke finan ciële middelen vergen. In verband met de omstandigheid, dat de eigenaren der be trokken terreinen zich ter wille van de recreatie toch reeds voldoende opofferin gen hebben te getroosten, zou het onbil lijk zijn deze middelen door de bedoelde eigenaren - de leden der vereniging - te doen opbrengen. Derhalve vertrouwt het bestuur, dat de overheid bereid gevonden zal worden, de initiatieven der vereniging door middel van subsidieverlening te steunen, opdat de thans in het leven ge roepen organisatie haar werkzaamheden in het algemeen belang zal kunnen aan vangen en voortzetten. MOOI GEBAAR! Op het bureau van de Veenendaalse Winkeliersvereniging vervoegde zich op Lampegietersavond een meisje van de familie Wesselo met het verzoek de door haar in de afd. kalebassen gewon nen geldprijs te willen overhandigen aan het Kon. Wilhelmina Fonds. Aan dit niet alledaagse verzoek is natuur lijk direct gehoor gegeven en een woord van hulde voor deze geste is zeer zeker op zijn plaats! Door de jury zijn maandagavond voor de stertocht de volgende prijzen bekend gemaakt: Praalwagens: le prijs Koning Willem III 76 p. Chr. Nat. Sch. I driemaal le pr. beker definitief in bezit. 2e prijs Boerekar 65 p. 3e prijs Heidekoningin, Vendel.. 64 p. Grote groepen: le prijs Sneeuwwitje, Pr. Bern.l. 72 p. 2e prijs Turfgravers 69 p. 3e prijs Schietspoel 63 p. Kleine groepen: le prijs Heide-elfjes (Schoenm.) 76 p. 2e prijs Snotneuzen (Huibers) 95 p. 3e prijs In de prairie 70 p. Kalebassen: le prijs: Wesselo 81 p. 2e prijs Jac. Diepeveen (Gortstr.) 74 p. 3e prijs Baars (Talmastraat) 69 p. De tricot-bovenkledingfabriek N.V. Tex tiel Unie Spencer-Hey te Culemborg heeft in de Unie van Zuid-Afrika in Kaapstad een nevenbedrijf opgericht in samenwer king met de aldaar reeds gevestigde grote textiel-onderneming J. W. Jagger and Co. Ltd. Deze nieuwe fabriek begint reeds in januari 1960 met de produktie van wollen gebreide bovenkleding onder de naam van Textiel Unie Spencer-Hey S.A. Ltd. Het ligt in de bedoeling om behalve in de Unie van Zuid-Afrika de produkten ook te distribueren in Rhodesia en Nyas- saland. De leiding van dit nieuwe project is in handen van de directeur, de heer H. G. Hey, die enige deskundige en speciaal voor dit doel opgeleide stafmensen uit het moederbedrijf te Culemborg zal uit zenden naar Kaapstad. De verzamelsport is niet iets waarop men minachtend mag neerzien. We noe men het verzamelen ook maar een sport, omdat we eerlyk moeten bekennen, dat wij met het begrip „sport" niet goed raad weten. Velen - en ook wjj aanvanke lijk - zyn geneigd te denken, dat sport lichamelijk opgebracht moet worden, maar men spreekt toch ook van „denk sporten". En daarmee nu zyn wy zo vry het verzamelen op één lijn te stellen. Het serieuze verzamelen is geen sine cure. Dat gaat ver uit boven het bijvoor beeld bijeengaren van zoveel mogelijk suikerzakjes en deze ordelijk of wan ordelijk muurvast in een schoolschrift plakken. Alhoewel vrijwel iedere grote verzamelaar op deze manier zal zijn be gonnen. Ook de heer J. P. Knigge, de voorzitter van de Veenendaalse Philatelistenver- eniging „De Vallei", met wiens veelom vattende postzegelverzameling wij dezer dagen kennis maakten en waarover wij u iets meer willen vertellen. Nee, niet omdat de heer Knigge in ieders ogen zo'n bijzondere verzameling heeft. Wellicht schuilen er in Veenendaal grotere figuren op dit gebied. Maar omdat hij het ver zamelen werkelijk »ls sport beoefend. Hij zet anderen - en vooral de jeugd - tot verzamelen aan. Zijn collectie is geen dodde massa, die hij heimelijk voor zich zelf bewaart. Hij kan er smakelijk over vertellen; plukt hier een daar iets bij zonders uit zijn bezit en weet dan vrij nauwkeurig herkomst en het fijne van ieder onderdeeltje te vertellen. Toch moet er eerlijkheidshalve nóg iets aan toegevoegd worden. Misschien was uit deze kennismaking nog geen artikel tje geboren, als wij niet van mening ge weest waren, dat het verzamelen in Veenendaal - en dan met name van post zegels - ook het recht had om eens in het „nieuws" te komen. Een postzegelclub geeft doorgaans van zichzelf geen aanleiding tot publiciteit. Op een ruilavond worden geen partijen gewonnen, geen doelpunten gemaakt en ook geen records gebroken. Het is geen affaire waar de schrijvende en de foto graferende pers zich druk mee maken. Niettemin is het sen enerverende sport. Juist door het werken in clubverband. Door het ruilen en het uitwisselen van gegevens. Pas dan gaat het goed als het met gesloten beurzen gaat. Kopen is geen aardigheid, vond de heer Knigge en trouwens dan is het verzame len ook niet voor iederen - rijk of arm - weggelegd. Er zitten in Veenendaal veel verzamelaars, die jammer genoeg lang niet allemaal lid van de „postzegelclub" zijn. Verheugend is het wel, dat de ge- regeldste klanten van de ruilavonden jongelui zijn. Veel scholieren. Een verzameling kan vreemde wendin gen nemen. Als men op veertienjarige leeftijd postzegels van de „hele wereld" of „alleen maar" van Europa gaat ver zamelen, dan wil dat helemaal niet zeg gen, dat men zich als AOW'er nog „de hele wereld" of Europa bezig houdt. Onze gastheer begon als kleine jongen met ansichtkaarten. Daar heeft hij er nu nog zo'n slordige 800 van, waaronder hele oude exemplaren met de postzegel aan de voorkant. Van lieverlee kwam er een postzegel verzameling bij. De hele wereld in één schoolschrift. Toen dat te klein werd alles er uitgescheurd en in twee schriften geplakt, welke monnikenwerk zich ver schillende malen heeft herhaald tot er een echte album aan te pas kwam. En nu is er in den huize Knigge aan de Patri moniumlaan een verzameling onderge bracht, waarvoor je respect moet hebben. Toch is het niet dè specialiteit van de heer Knigge, die postzegelcollectie. Dat zijn de enveloppen en de briefkaarten. Rond 1500 stuks. Keurig gerangschikt en geplakt op kaarten, waar tevens de bij zonderheden op geschreven staan. Om zo maar eens een greep uit deze collectie te doen. Een brief uit 1815, die dichtgevouwen is in de vorm van een envelop en dichtgeplakt met een ouweltje. Ballonnen-post, zeppelinpost. Post over gebracht in een zweefvliegtuig, dat een noodlanding maakte. Raketpost van 30 jaar oud en zelfs Veenendaalse „lucht post"! De heer Knigge stuurde in 1950 een kaart mee met een ballon, die werd opgelaten ter gelegenheid van een win kelweek. Een zeldzaamheid is ook de door de heer Knigge zelf ontworpen envelop, waarop de geboorte van drie Nederlandse prinsessen met datum en uur zijn afge stempeld. Veel heeft de heer Knigge in zijn twee enveertig verzamelaarsjaren afgecorres- pondeerd. Over de hele wereld. Onder anderen met de minister van financiën van Perzië (dat het juist een bewindsman van financiën moest zijn is zeer verklaarbaar, want de heer Knigge is belastingambte- enaar). Jaren is de heer Knigge secretaris voor Nederland van de wereldcorrespondentie- club geweest en in die functie kreeg hij altijd alle inlichtingen over bijzondere vluchten e.d. door van de P.T.T. Trou wens, deze inlichtingen worden hem nu nog stipt op tijd toegezonden. Er zit veel in; in het verzamelen. En het leuke is, zei de heer Knigge tenslotte, dat je zelf nooit precies van te voren kunt zeggen welke kant je op gaat. Dat zijn ware woorden, want de heer Knigge liet ons zijn laatste richting zien: het verzamelen van zegels, waarbij het op de „prent" aankomt. Hij had er al weer ver scheidene bij elkaar. Zegels met dieren, vissen, vlinders en bloemen. Deze laatste hobby had de heer Knigge zelf op de „club" opgedaan. Een bewijs, dat men nooit te oud is om weer aan iets nieuws te beginnen en dat het „ge zamenlijk verzamelen" wel degelijk zin heeft. OVERBERGSE JEUGD VIERDE OOK LAMPEGIETERSAVOND Na eerst maandagavond in Veenen daal Lampegietersavond gevierd te hebben, heeft de jeugd van Overberg dit feest dinsdagavond in Overberg voortgezet. Een vrolijke optocht trok over de straten het Lampegieters- avondlied was lange tijd niet van de lucht. Voor de achtste competitierit, uitge schreven door het bestuur van de auto-, motor- en bromfietsenclub „PIOS", die donderdagavond werd gehouden en waar van de start plaats vond bij café Markt- zicht, hadden zich zestig deelnemers la ten inschrijven. De rit was uitgezet door de gebr. Van Ede:"Na deze rit wordt er nog een voor de competitie gehouden en de bovenste plaats is nog volkomen vrij. De uitslag was als volgt: Auto's: le K. J. van Dijk, Scherpenzeel, 123 strafp.; 2e J. Harthorn, Scherpenzeel, 131 strafp.; 3e F. Bergsma, Woudenberg, 217 strafp. Motoren: le J. Bedingh, Woudenberg, 213 strafp. Bromfietsen: le G. v. d. Peut, Scherpen zeel, 145 strafp.; 2e W. Bos, Renswoude, 155 strafp.; 3e G. ten Broek, Scherpenzeel, 165 strafp.; 4e S. Harskamp, Scherpen zeel, 166 strafp.; 5e C. Verwey, Scherpen zeel, 166 strafp. FLORALIA WON 70 NIEUWE LEDEN De driedaagse expositie in de gemeen telijke eierhal van de Floraliatentoonstel- ling behoort weer tot het verleden en kan in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Met een woord van dank aan allen die tot het welslagen van deze ex positie hadden medegewerkt sloot de voorzitter van de vereniging, de heer J. Koudijs, zaterdagavond deze tentoonstel ling. Het bestuur bleek zeer tevreden te zijn voor wat betreft het aantal bezoekers plm. 1500 terwijl een 70-tal nieuwe leden zich als lid van de vereniging had den opgegeven. Na afloop werden enkele plantjes etc. verloet. De op de no's 577, 177, 404, 282, 558, 2V<, 316,458 en 379 (geel) en 46, 247, 196 en 337 gevallen prijsjes werden tot op heden niet afgehaald. „DE LUCHTPOST" Wedvlucht vanaf Vilvoorde op 13 sep tember. Afstand 149 km. In concours 85 duiven. Gelost 9.45 uur. Aankomst le duif 12.18.40 uur. Uitslagen: A. Marcus 1, 19; C. Gijsbertse 2; T. den Hartog 3, 4, 5, 11, 12, 15, 18; P. van Schaik 6, 7; J. W. van Schaik 8; B. Veenvliet 9; J. Voogt 10, 14; W. Wagensveld 13, 20; J. van Oostrum 16; B. ter Denge 17 en A. J. Gersen. Daling der werkloosheid zet zich, on danks een lichte styging in de maand juli (veroorzaakt door inschryving voor scho lieren) voort. Verwacht wordt, dat eind september het laagste punt zal worden be reikt. De (geregistreerde) vraag vertoont, na hoogtepunt in de maand juli, een ietwat dalende tendenz. De afneming der arbeidsreserve gedu rende de maand augustus was voor ruim 60 een gevolg van de opneming van ingeschreven jeugdige werkzoekenden (scholieren) tn het arbeidsproces. Niet tegenstaande het feit, dat vrijwel al deze jeugdigen aan een werkkring konden wor- VOLSLAGEN 2 PERSOONS MAAT IETS VUIL GEWORDEN ZO LANG DE VOORRAAD STREKT mum HOOFDSTRAAT 23 TELEFOON 2223 VEENENDAAL den geholpen, blijft de vraag naar deze krachten zich nog op een hoog peil be wegen. Mannen: uit. aug '59 uit. juli '59 uit. aug. 58 aanbod 120(12) 157(34) 235(20) vraag 163(98) 182(112) 69(25) Vrouwen: uit. aug '59 uit. juli '59 uit. aug. 58 aanbod 13(6) 11(4) 20(1) vraag 241(202) 251(210) 78(61) waarvan jeugdigen. De Veenendaalse positie ten opzichte van de provincie en het rijk per eind au gustus vin,dt men uitgedrukt in de vol gende verhoudingscijfers (in van de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king). Gewest Prov. Utrecht Rijk Ger. arb.res. 1.2 1-3 1.9 Ger. vraag 1.7% 1.6.% 1.6% Een verdergaande vergelijking met b.v. enkele provincies in Nederland doet de eerdergenoemde positie nog markanter naar voren komen. Provincies Groningen Drente Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Limburg Veenendaal gewest Geregistreerde arbeidsreserve vraag 4.3 0.9 9.5 0.9 1.3 1.6 1.3 1.7 3.9 0.7 1.3 1.6 1.2 1.7 Eiermarkt: aanvoer 112.000 stuks Prijzen van 14,— tot 14,75 voor de grote eieren en van 8,tot 11,voor de kleine exemplaren. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 60 stuks. Prijzen van ƒ50,— tot 75,— per stuk. Handel matig. (45) Enkele ogenblikken later staan de twee reizigers voor de grote poort. Aram maakt zich bekend en ver zoekt dringend om toegelaten te worden tot heer Loran, de aanvoerder van Grubalt's troepen, die tijdens de afwezigheid van de prins het bevel voert. Terwijl de stalknechts zich over hun rijdieren ont fermen, begeleidt een wapenknecht Aram en Ramar naar binnen en na enkele ogenblikken staan ze voor een lange, slanke man met een prettig gelaat, die hen vorsend opneemt. Zwijgend overhandigt Aram hem de rol perkament en de zegelring van de prins. De jonge krijger ziet heer Loran verbleken, zodra hij zijn blikken over de enkele in haast neergeschreven regels laat glijden, doch dan werpt hij de brief ongeduldig van zich af en schreeuwt: „Daar zal de schurk voor boeten! Liever wurg ik hem mijn eigen handen, dan hem ook maar één goudstuk te overhandigen! En met u beiden zal ik het eerst afrekenen! Denk niet, dat ge uw hoofdman ooit levend terug zult zien!" (Wordt vervolgd). (Vervolg van pagina 1) waard om de werkstukken van de kinde ren en niet te vergeten de kinderen zélf, gade te slaan. De Lampegietersavond is voor hen dé avond van het jaar waarop zij alle aandacht voor zich op mogen eisen. De inzendingen hadden betrekking op de meest uiteenlopende onderwerpen. Er was een groep turfgravers, een boeren kar, een uitbeelding van het wol spoe len zoals dat in 1880 geschiedde, een post koets, een levensgrote verlichte weef- spoel gedragen door een aantal charman te meisjes, een Gouden Kroon op een karretje waarvan het begeleidende meis je helaas het opschrift verloren had, en dan niet te vergeten de verklede clowns, cowboys en sheriffs. De sprookjeswereld werd uitgebeeld door een groep uit de Gortstraat met Sneeuwwitje en de zeven dwergen, door de Molenstraat met de Heidekoningin en door de Nieuweweg met een bijzondere Elfenkoningin waar van de jongste deelneemster 3 en de oud ste 13 jaar was. Het is ondoenlijk om alle werkstukken bij naam te noemen, maar een feit is dat de kinderen uitstekend hun best hebben gedaan om zo goed moge lijk voor de dag te komen. Zodra de jury de pryzen bekend ge maakt had ging er een luid hoera-gcrocp op voor de Chr. Nat. School I, die voor de derde achtereenvolgende keer de eer ste prys behaalde (dit jaar met de uit beelding van het bezoek van koning Wil lem III in 1855 aan Veenendaal) en zo doende definitief in het bezit kwam van de wisselbeker. Vooraf had wethouder Ant. de Ruiter, als plaatsvervanger van burgemeester Bakker die met vakantie is, zich in een korte toespraak tot de verzamelde jeugd gericht. Hij bracht dank aan de kinderen voor het vele werk dat zij hadden ge daan om het Lampegietersavondfeest in Veenendaal in ere te houden. „Veenen daal is niet alleen bekend om zijn pro dukten maar ook om dit feest, want zo als jullie zien staat hier een wagen van de Wereldomroep die deze avond over een groot deel van de wereld gaat uit zenden," aldus wethouder De Ruiter. Met een driewerf hoera, dat zélfs tot in Ara- bië zal doorklinken, werd de stertocht be sloten. Hierna vertrokken de groepen weer naar de punten van uitgang, gadegeslagen door een rijendik publiek, dat zich langs de diverse routes verzameld had. Intussen waren in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" vijf radiorepor ters en 1 radioreportster volop bezig een ooggetuigeverslag te geven van de Lampegietersavond. Het leek wel een complete spraakverwarring; Arabische, Franse, Engelse, Spaanse, Zuidafrikaan- se en Nederlandse volzinnen klonken door elkaar heen, zodat er vrijwel geen touw aan vast te knopen was. Al het gesprokene en het opgevangen geluid van de voetzoekers en zeven klappers werd op de band opgenomen om later uitgezonden te worden. De Spaanse reporter E. Olana de Ar- menteras had een interview met de heer J. de Ruiter, die de Spaanse taal machtig bleek te zijn. De Arabische re porter had pech want hoewel men alle pogingen in het werk heeft gesteld, kon men geen enkele Veenendaler vinden die Arabisch sprak. Deze reporter moest het zonder interview stellen, maar des alniettemin is het, naar hij kenbaar maakte, een boeiend verslag geworden. De Zuidafrikaanse verslaggever on dervroeg wethouder Ant. de Ruiter op een fantastische en humoristische wijze die aller bewondering afdwong. Dr. Thoomes gaf een toelichting op het feest in het Engels en Frans. Het Lampegietersavondfeest wordt uitge zonden naar India, Zuid-Afrika, het Midden-Oosten, Indonesië en de Angel saksische en Spaanse wereld. Nadat de kleintjes met hun lampions huiswaarts gettrokken waren om te ge nieten van de saliemelk en beschuitjes, werd het in de Hoofdstraat even on rustig. Een aantal belhamels, waarvan buiten Veenendaal, meenden zich vrij heden te kunnen veroorloven die een straf optreden van de politie eisten. Door krachtdadig ingrijpen werd een en ander snel de kop ingedrukt zodat herhalingen zich wel niet voor zulleh doen. Een der arrestanten, een 15-jarige knaap, heeft de nacht op het politie bureau doorgebracht. Al met al is het een echt gezellige Lampegietersavond geworden waaraan vooral de kleine kinderen veel plezier hebben beleefd. (Vervolg van pagina 1) ander er nog geen dankje voor zou zeg gen." De VVV-belangen worden, niettegen staande de zeer geringe verdienste, uit stekend behartigd. Het gehele jaar door is er eigenlijk werk te doen. Het begint al vroeg in het jaar, wanneer er een aanvang gemaakt wordt met de re clame. Dit jaar werden vooral de provin cies Groningen, Friesland en Drente rij kelijk voorzien van de goed verzorgde folders, terwijl de diverse streek-VVV- bureaus in den lande een pensiongids van Amerongen op tafel kregen. Naast het vele natuurschoon dat Ame rongen de vreemdeling kan bieden is het ook een verheugend verschijnsel dat de accommodatie zich steeds uitbreidt. Dit seizoen konden de pensions in Ameron gen 150 gasten bergen, de categorie „ge meubileerde kamers 100 en de zomerhuis jes ongeveer 400. Bij deze cijfers, die aan de zeer lage kant gehouden zijn, is niet inbegrepen het aantal kampeerders, dat in Amerongen de vakantie doorbracht. Niet lang na het verschijnen van de fol ders komen de eerste aanmeldingen al binnen. Hieronder bevinden zich natuur lijk de „vaste klanten" die ieder jaar weer terugkeren, maar ook de doortrek kende toeristen blijven vaak voor bepaal de tijd in Amerongen „hangen". Als de zomer zover gevorderd is dat de vakantiegangers er op uit trekken, dan wordt er in het prachtige VVV-informa- tie-gebouwtje bij het postkantoor een be taalde kracht geplaatst, die de vreemde ling alle gewenste inlichtingen verstrekt. Het typische verschijnsel doet zich voor dat er vrijwel geen enkele buitenlandse gast in Amerongen bivakeert, waarschijn lijk is de aantrekkingskracht van het wes ten te groot. Vanaf 1 juli tot 1 september is de in- formatiepost iedere dag bezet geweest. In de maand juli de topmaand werden welgeteld 506 inlichtingen verstrekt, voor driekwart gedeelte mondeling en voor de rest schriftelijk. In de maand augustus werd het minder, namelijk 271 aanvragen. Tja, het regent dan vragen en soms de meest zonderlinge. Op zekere dag bracht de post een enveloppe, voorzien van fraaie postzegels, met als afzender een Amerikaanse militair uit New Vork. Hij schreef hierin dat hU tijdens zijn verlof in Amerongen een lieve vriendin had ont moet, die hy erg graag wilde verrassen. Of de VVV nu zo vriendelijk wilde zijn om die vriendin een bos bloemen en wat chocolade en bonbons te sturen Me vrouw Tompot die deze hartewens van de Amerikaan aanvoelde schreef terug dat de VVV dit zeer zeker doen wilde, maar dat zy dan eerst naam en adres van die „lieve vriendin" moest weten. De Ameri kaan begreep, en zo gauw het transatlan tisch verkeer dit toeliet kwam er een brief terug mét het adres en mét de nodi ge dollars, waarna zyn vriendin (mej. N. uit Amerongen) haar bloemen en bonbons kreeg. Er zijn ook wel een klachten. Een leid ster met een grote groep kinderen, die heel Amerongen had afgesjouwd om broodjes en krentenbollen, maar ze ner gens kopen kon, kwam ten einde raad bij de VVV met de vraag of dat zo de ge woonte was. Haar reactie „we komen nooit meer terug hier" knoopte mevrouw Tompot goed in haar oren. De VVV wees de middenstand toen op dit hiaat, met als gevolg dat de gehele Amerongse midden stand en de verdere bevolking mee ging leven. „Nee, zulke gevallen kunnen zich gelukkig niet meer voordoen", zei me vrouw Tompot. Voor de gasten die in Amerongen ver blijven heeft de VVV diverse voorzienin gen getroffen. Zij kunnen excursies ma ken naar het kasteel en de kerk. Beide bezienswaardigheden noteerden soms meer dan tweehonderd bezoekers per dag. Eén ding vond de heer Tompot jammer en wel dat, hoewel de VVV het kasteel- bezoek stimuleert, de grafelijke familie geen lid van de VVV wenst te zijn. „De grafelijke familie zegt, dat, als dit kasteel er niet was, Amerongen verder niet in teressant zou zijn voor de toerist. In ieder geval is het kasteel geen lid maar geniet wel inkomsten", aldus de heer Tompot. Verder zijn er verschillende banken geplaatst en in het bos diverse wandel routes met bordjes aangegeven. Op dit gebied moet de VVV weer strijd leveren met de baldadige jeugd en soms ook ouderen. Het is voorgekomen dat een ge zelschap onder tropische temperaturen de berg beklom en eenmaal boven zijnde het toevallig passerende echtpaar Tompot vroeg waar nu het Berghuis eigenlijk stond, want ze hadden al zover gelopen...! Later bleek dat onverlaten de pijl die onder aan de berg de richting van het Berghuis aangeeft, omgedraaid hadden. Een wens die de Amerongse VVV graag in vervulling zou zien gaan, is dat op de wandelkaarten de nummers van de padde stoelen aangegeven worden. In zulk een geval kan een wandelaar direct zien waar hij zich bevindt. Het is maar een kleine VVV in Ame rongen. Dat met een ledental van 100 het geld niet voor het opscheppen ligt, zal een ieder wel duidelyk zyn. De steun die het gemeentebstuur verleent in de vorm van het informatiegebouw en een jaar lijkse subsidie is onontbeerlijk. De toekomst wordt echter niet somber ingezien. De hotels zyn voor volgend jaar al weer volgeboekt, de aanvragen komen al weer binnen (zelfs uit Brits-Borneo) en - hetgeen nog belangrijker is - de be volking gaat ook meeleven. De weg die de VVV ingeslagen is belooft veel goeds. (Vervolg van pagina 1) De groeiende Europese samenwerking heeft, naar in de. jpwxktijk is gebleken, het politieke belang van de Benelux en het gezamenlijk optreden in Europees verband met België en Luxemburg nog vergroot. Op de weg naar een sterke Be nelux moeten nog moeilijkheden worden overwonnen. Daarvoor een oplossing te vinden is meer dan ooit geboden en de regering zal dan ook alles doen wat in haar vermogen ligt om dit te bevorderen. De vraagstukken voortspruitende uit de achtergebleven ontwikkeling van een be langrijk deel van de wereld hebben een dringend karakter. Ten dienste van de verbetering van de internationale ver houdingen zal ook ons land, met name als lid van de Verenigde Naties, bereid moeten zijn, in toenemende mate aan de oplossing van die vraagstukken mede te werken. De ecoriomische ontwikkeling in ons land mag in menig opzicht gunstig wor den genoemd. Produktie en werkgelegen heid hebben, na de teruggang van het vorige jaar, een peil bereikt dat hoger is dan dat, hetwelk bestond voordat de moeilijkheden van 1956 en 1957 begonnen. Ondanks de sterke aanwas van de be roepsbevolking is de werkloosheid in aanzienlijke mate gedaald. De betalings balans vertoont tot op heden een gunstig verloop; de goud- en deviezenreserve is op een aanvaardbaar niveau gekomen. Het beleid dat de regering zich voor stelt in deze situatie te voeren is in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit voerig ter sprake gekomen ter gelegen heid van het overleg over de nota inzake enkele hoofdpunten van het te voeren sociaal-economisch beleid. Het blijft het vaste voornemen zowel om voort te gaan met de verwijdering van kunstmatige elementen uit ons economisch bestel, als om bij te dragen tot een verantwoorde verdeling van de vruchten van de eco nomische vooruitgang. De vrijere loon vorming, waaraan de regering op prin cipiële en praktische gronden grote waar de hecht, heeft een aanvang genomen. Indien de in overleg met het bedrijfsleven terzake vastgestelde regelen nauwgezet door werknemers- en werkgeversorgani saties worden in acht genomen, zal dit nieuwe beleid aan zijn doel beantwoor den en het gevaar voor een nieuwe over spanning worden vermeden. Ook het begrotingsbeleid moet in het teken van de huidige economische situatie worden gesteld. Van de begroting voor het dienstjaar 1960 mag een remmend effect worden verwacht op de thans dui delijk waarneembare versnelde uitzetting van de bestedingen. De uitgaven vertonen in vergelijking met het nationale inkomen een daling ten opzichte van het jaar 1959. Het beroep dat de overheid zal moeten doen op de kapitaalmarkt is niet van een zodanige omvang dat daaruit belangrijke spanningen op deze markt zullen voort vloeien. De conjuncturele toestand brengt voorts met zich mede dat stimulering van de bestedingen door vermindering van de belastingdruk zeer beperkt moet blijven. Op het gebied van de belastingtarieven zal derhalve moeten worden volstaan met een, overigens dringend geboden, ver laging van het tarief van de loon- en in komstenbelasting voor ongehuwden. Ge zien ook de doorwerking in het volgende jaar van de met ingang van dit jaar ge troffen maatregelen op het gebied van de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving zal een verdere vermindering van de feitelijk bestaande belastingdruk niet kunnen plaatsvinden en zullen mits dien de laatstelijk voor 1959 verlengde belastingmaatregelen ook voor het ko mende jaar moeten worden gehandhaafd. Als uitvloeisel van het terzake in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge voerde overleg zal spoedig een wetsvoor stel worden ingediend tot verhoging van de huren met ingang van 1 april van het volgend jaar. Te zamen met de voorge nomen vermindering van de woningbouw- subsidie zal ook aldus een stap vooruit worden gezet op de weg naar op dit ge bied meer normale toestanden. De woningnood, met name in de sector van de arbeiderswoningen en de goed kope middenstandswoningen, is overigens nog van zodanige omvang dat hier bij zondere waakzaamheid en zorg geboden blijven. De regering overweegt maatrege len tot ondersteuning van het streven om de particuliere woningbouw meer dan tot dusverre op de bouw van deze woningen te richten. Binnen het geheel van de nationale volkshuishouding zal de regering haar beleid richten op een ontplooiing van land- en tuinbouw. Zij zal bijzondere aan dacht wijden aan het landbouwonderwijs en het landbouwkundig onderzoek, zo- DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK met kleine zoomfoutjes van f 1.15 nu voor i'- I mede aan een verbetering van de be drijfsstructuur en de externe produktie- omstandigheden. Ook het garantiebeleid zal in toenemen de mate worden gericht op het stimuleren van een economisch verantwoorde pro duktie. Daarnaast zal het garantiebeleid blijven afgestemd op redelijke produ centenprijzen voor die landbouwproduk- ten, die in het bijzonder de gevolgen on dervinden van 'het gebrek aan standvastig heid der internationale marktverhoudin gen en die tevens voor de inkomstenvor ming in de ^landbouw van wezenlijk be lang zijn. Met betrekking tot het Reactor Centrum Nederland te Petten bestaat de verwach ting dat de onderhandelingen inzake een samenwerking met Euratom tot een be vredigend resultaat zullen leiden. Daar nevens blijft de regering de verdere ont wikkeling van hét kernfysisch onderzoek, met name bij het hoger onderwijs, als mede de industriële toepassing daarvan krachtig bevorderen. De over het algemeen evenwichtige groei van onze volkshuishouding doet de regering niet het zicht verliezen op de, zo belangrijke, structuurpolitieke vraagstuk ken. Reeds in het algemeen vereist de snelle aanwas van de bevolking en haar spreiding over het grondgebied van ons land het treffen van planologische en be stuurlijke maatregelen, welke van het hoogste belang zijn. Bepaalde delen van het land onder vinden daarenboven, uit een oogpunt van een evenwichtige welvaartsontwikkeling, bijzondere moeilijkheden, waarmede in het beleid rekening zal worden gehouden. Zo heeft de industriespreiding de ernstige aandacht van de regering, omdat vooral langs deze weg de oplossing moet worden gezocht voor het in die streken bestaande vraagstuk van de structurele werkge legenheid, alsmede voor de moeilijkheden, welke in het westen des lands in toe nemende mate voortvloeien uit de be volkingsdichtheid en de concentratie van de bedrijvigheid aldaar. De regering zal daarom de vestiging en de uitbreiding van industrie in de noordelijke provincies alsook in de andere probleemgebieden met kracht bevorderen. Daartoe is zij bereid de nodige financiële steun te ver lenen voor het in versneld tempo tot uit voering brengen van een programma van werken, dat blijvend verbetering kan brengen in het industriële vestigingskli maat aldaar. Een en ander kan uiteraard niet beperkt blijven tot de industrie. Ook andere welvaartsbronnen zullen, waar nodig, tot verdere ontwikkeling moeten worden gebracht. Daarbij zal niet uit het oog woren verloren dat de algemeen maatschappelijke en culturele begeleiding van bovenbedoelde activiteiten onmisbaar is voor de harmonische ontwikkeling van deze gebieden. De aandacht blijft gevestigd op de nood zakelijkheid om de vooraanstaande posi tie die de Nederlandse zeehavens in West- Europa innemen te handhaven en, zo mogelijk, te versterken, waartoe niet al leen vergroting van het havenareaal, doch ook verbetering van de toegangen uit zee en de verbindingen met het achterland geboden is. Op sociaal gebied blijft de regering streven naar een verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid. Daarbij zullen de verzorging en de revalidatie van langdurige zieken in stijgende mate aandacht vragen. Aan een wijde ver breiding van duurzaam persoonlijk bezit, en met name van produktief bezit, hecht de regering bijzondere waarde. Zij is van oordeel dat niet kan worden volstaan met een spoedige afwerking van de on derhanden regelingen, maar dat de tijd thans rijp is om tot een verdere uitbouw van het bezitsvormingsbeleid over te gaan. Zij stelt zich voor het terzake in de eerstkomende jaren te voeren beleid, daaronder begrepen een aanduiding van de daartoe te treffen financiële en fiscale maatregelen, op korte termijn in een af zonderlijke nota aan u voor te leggen. Een vraagstuk van andere aard dat in een sterk ontwikkelde volkshuishouding als de onze wordt opgeroepen, is dat dei- voortschrijdende centralisatie. De regering acht het bewust verminde ren van bestaande en het tegengaan van verdere centralisatie in het bestuursappa raat van het hoogste belang, met name op grond van de aan dit verschijnsel ver bonden bezwaren uit een oogpunt van verantwoordelijkheid van de burgers. Zij is ervan overtuigd dat decentralisatie tot een versterking van ons democratisch bestel zal kunnen bijdragen. Voortbouwende op de reeds verrichte, waardevolle, arbeid stelt de regering zich voor de grote onderneming van het tot stand brengen van een nieuw Burgerlijk Wetboek met kracht voort te zetten. Als partiële wijziging van bestaande wet geving zal zij op korte termijn een wijzi ging van de Loterijwet aan de orde te stellen. Over de vraag in hoeverre een her ziening van het vennootschapsrecht ge wenst is zal de regering zich doen voor lichten door een staatscommissie. Over de vorming en de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de mens zijn het onderwijs en de cultuur van uit nemend belang. De regering besteedt daarom grote aandacht aan de uitbreiding en verbetering van het onderwijs, waarbij vooral de voorziening in de behoefte aan docenten en de bouw van scholen haar zorg hebben. Ook van u zal in het komen de jaar veel aandacht worden gevraagd voor het onderwijs en met name voor de onderwijswetgeving; dat geldt niet alleen voor de grote wetsontwerpen tot regeling van het voortgezet onderwijs en van het wetenschappelijk onderwijs maar ook voor een aantal andere ontwerpen, die nog op behandeling wachten. In het bewustzijn van de grote waarde die radio en televisie in stijgende mate kunnen hebben, is besloten tot uitbrei ding van de televisiezendtijd. Waakzaam heid is geboden opdat de toeneming van de matriële welvaart de in de heden daagse maatschappij dreigende verzake lijking niet versterke. Veeleer behoort zij dienstbaar te zijn aan de geestelijke ver heffing van ons volk. In-dit verband ware o.a. te denken aan maatschappelijk werk, aan kennisneming van ons oude cultuur bezit en van uitingen van hedendaagse kunst en aan een zinvolle vrijetijdsbeste ding, waaronder de sport. Van bijzonder belang voor de toekomst van ons volk is daarbij een verantwoox-de vorming van de jeugd. De regering is van de ingrijpen de betekenis van deze kant van ons volks leven doordrongen. Voor zover het op haar weg ligt zal zij hier stimulerend op treden. Niet alleen de vraagstukken, welke ik zoëven heb aangeduid maar ook vele an dere zullen in het komende zittingsjaar uw aandacht en werkkracht vragen. De ingewikkeldheid en onderlinge verweven heid ervan zullen uw besluitvorming veelal tot een moeilijke maken. Moge uw arbeid, waarbij vele en gevarieerde be langen moeten worden overwogen en be hartigd, worden verlicht door het diepe bewustzijn van het voorrecht, dat re gering en Staten-Generaal ten dienste van het welzijn van ons volk in vrijheid werkzaam zijn. En mogen zo ook aan ons volk de offers, die het, gezamenlijk met de andere westerse volken, bij voort during voor de nationale vrijheid moet brengen, minder zwaar vallen door een levend besef van dat hoge goed. Met de bede dat God u in het komende zittingsjaar moge sterken bij de vervul ling van uw moeilijke en verantwoorde lijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. 15 september 1959.

De Vallei | 1959 | | pagina 2