DE VALLEI KNAKWORST fS kapucijners Ali^s voorFIJNE vleeswaren roeremetworst gram 39 j boterhamworst GRAM r bloedworst...100GRAM Dovo en GV\ V wisten hun wedstrijden te winnen Veenendaal en VRC speelden gelijk Voor de Jeugd Jsi 451 19 maakt u het Seven goedkoper! ZIJ KOCHTEN MIJN KIND HOE ROLDE DE VOETBAL IN HET WEEKEIND? Veenendaal en AWC (Wijchen) kwamen niet tot beslissing (0-0) Dovo herstelde zich en won met 5-3 van Nunspeet VRC ontfutselde OWIOS een puntje SV Panter behaalde gelijk spel tegen TOV NSVS won de plaatselijke ontmoeting tegen Kulan Aanval van Advendo niet op dreef tegen Hees GVW won in Amstelveen met 3-2 van CSCA Veenendaal junioren wonnen met 4-3 van Dovo-junioren Scherpenzeel sloeg HDS met 8-1 Derby Scherpenzeel - Vallei vogels (1-2) n b I ij ve rwa cht i ng Competitie-indeling Schaakclub Veenendaal bekend Rhenus speelde gelijk 't Was Lampegietersavond weer Gevulde koeken Merino's verloor met 2-1 van Montfoort FRANKFORTER 6 stuks 500 K2ES Het tweede competitie-weekeind bracht even als vorige week weer enkele verras singen, al waren deze dan niet zo overrompelend als vorige weck. Veenendaal ein digde de wedstryd tegen AWC in een doelpuntloos gelijk spel. Dovo bleef met 5-3 de baas over Nunspcet, terwijl GVVV met 3-2 de uitwedstrijd tegen het Amstelveense CSCA won. VRC speelde uit gelijk tegen Owios en Merino's moest in de laatste minuten de zege aan Montfoort laten. Panter zag kans met tien man gelijk te spelen tegen het Baarnse TOV, terwijl Triangelboys over Oranje Leeuwen zegevierde. De plaatselijke ontmoeting NSVS-Kulan, werd een niet helemaal verdiende over winning voor NSVS. Tot slot wist RK Unitas zowaar een puntje af te snoepen van het Amersfoortse VVZA. Het was niet bepaald een beste wed strijd die Veenendaal zondag thuis speel de tegen AWC uit Wijchen. Dit vond voor een groot deel zijn oorzaak in het feit dat zij het zonder de nieuwe aanwinsten Klein Schiphorst, Thyssen en Eijkhout moesten doen, waarvan de overschrijving nog niet helemaal geregeld schijnt te zijn. Toch hebben de Veenendalers wel be hoorlijke scoringskansen gehad, maar pech en een klein tikkeltje te weinig verband in de voorhoede stonden doelpunten in de weg. Bij vlagen kwamen zij echter nog wel tot een goede aanval, wat zelfs al spoedig een doelpunt opleverde, maar de scheids rechter had hands geconstateerd en keur de het af. Enkele spaarzame goede scho ten van Kees Henzen gingen naast of werden een prooi voor de doelman. Ver- Dovo herstelde zich van de nederlaag van vorige week tegen Genemuiden en won nu thuis met 5-3 verdiend van Nunspeet. Dovo begon aanvankelijk met tien man, daar de in militaire dienst vertoevende Jan v. d. Kraats niet tijdig aanwezig kon zijn. Ondanks dat, waren de rood-witten toch van het begin af de sterksten. Bij een uitval van Nunspeet namen deze echter in de 7e minuut door de rechts binnen de leiding (0-1). Direct na dit doelpunt kwam v. d. Kraats het Dovo- elftal volledig maken. Hierdoor gesteund trokken de Veenendalers onmiddellijk ten aanval waarbij Schoeman de doelman omspeelde en de partijen weer op ge lijke voet bracht. Na twintig minuten spelen nam Dovo de leiding, toen een schot van Bertus Kroesbergen door de doelman verkeerd beoordeeld werd (2-1). Nog voor de rust wisten de jongens uit Nunspeet weer gelijk te maken (2-2). Direct na de hervatting speelde spil v. d. Kraats zich keurig vrij, gaf door aan Schoeman, die de Nunspeet-doelman totaal verraste (3-2). Tien minuten later werd keurig werk van de goed op dreef zijnde rechtsbuiten Slotboom, met een doelpunt van Bertus Kroesbergen beloond (4-2). Dovo vond het blijkbaar nog niet ge noeg, want twee minuten later maakte Bertus Kroesbergen uit een voorzet van Van Hal nog een vijfde doelpunt (5-2). Dovo was de resterende tijd heer en meester, maar toch zagen de gasten nog kans om in de laatste minuten van de wedstrijd, door een blunder in de achter hoede, de eindstand op 5-3 te brengen. der gebeurde er voor de rust niet zoveel dat onthouden moest worden. Het enige winstpunt dat we uit de eerste helft kon den opmaken, is wel het feit dat de Vee nendalers met de wind tegen de score blank wisten te houden. Na de hervatting werden de gasten on danks tegenwind sterker. Zij kwamen herhaaldelijk voor het Veenendaalse doel, maar daar wist doelman Klaassen enkele malen op keurige wijze redding te bren gen. Aan de andere kant kregen de Veenen dalers nog een redelijke kans uit een door Piet Muller genomen vrije trap. De bal werd in de doelmond geplaatst maar hoewel er drie keer ingeschoten werd, bleek het toch te moeilijk om tussen de palen door te trappen. Direct daarna drukte Anton Muller goed door en zette de bal scherp voor. Het resultaat was drie Veenendaal-spelers op de grond in het vijandelijke doel, maar de bal kon door de Wijchense achterhoede op veilige af stand weggewerkt worden. Nog tweemaal wist A. Muller verwar ring te stichten in de vijandelijke defen sie, maar ook nu kon er geen doelpunt af. Eén puntje is er in elk geval binnen. Mogelijk dat de toekomst er nog een paar meer brengt. VRC is er in geslaagd om het Olden- broekse Owios in een uitwedstrijd een puntje afhandig te maken. In het begin leek het er op dat de Veenendalers wel wat meer zouden bereiken. Zij trokken direct ten aanval, maar Cornelissen bleek niet zo erg op schot te zijn. Niettemin wist hij toch na een kwartier spelen zijn club na een goed opgezette aanval met een effectvol schot de leiding te geven (0-1). Owios ging daarna de bakens verzetten en opende een fel offensief. Het werd toen soms wel wat hachelijk voor de Vee nendalers, maar doelman Van Kooten groeide weer tot zijn bekende vorm en ranselde alles uit zijn doel. Zo bleef de voorsprong tot de rust gehandhaafd. Na de hervatting was VRC meteen weer in touw om te trachten de voorsprong te verhogen, maar hoewel Cornelissen twee maal voor open doel verscheen, wist hij niet anders te doen dan over en naast te schieten. In de 20e minuut viel De Koning in het beruchte gebied op de grond, waarbij hij de bal met de hand beroerde, waarvoor de scheidsrechter aan Owios een straf schop toekende. Wie dacht dat het nu ge lijk zou worden, had het mis, want als een panter stortte doelman Van Kooten zich op de bal en wist deze te stoppen. Owios bleef sterker, maar pas tien min. voor tijd wisten zij de stand op 1-1 te brengen. Het met tien man spelende SV Panter heeft alles gegeven om het resultaat zo dragelijk mogelijk te maken. Zij zijn daar dan ook wonderwel in geslaagd, want het veel krachtsinspanning bleef het bij een 1-1 gelijk spel. Nu moet het Baarnse TOV niet bepaald tot de sterkste gerekend worden, maar met één lege plaats is het toch wel erg moeilijk. De Veenendalers zijn bijna de gehele wedstrijd overwegend in de meerderheid geweest. Toch waren het de gasten, die na een kwartier spelen de score open den, maar dit doelpunt werd terecht af gekeurd wegens buitenspel. Hoewel er aan beide kanten redelijke kansen waren, bleef het tot de rust 0-0. Tien minuten in de tweede helft zagen de gasten kans om door een misverstand in de achterhoede de leiding te nemen (0-1). Hoewel Panter daarna alles in het werk stelde om de achterstand in te lopen, duurde het na verschillende goede kan sen, nog tot een kwartier voor tijd voor v. d. Poel doorbrak en op keurige wijze de partijen weer op gelijke voet bracht (1-1). De derby tussen NSVS en Kulan werd in het voordeel van NSVS beslist. De grondslag voor deze overwinning werd gelegd in de eerste helft. De wolmensen waren toen met doelpunten van v. d. Pest en De Waal aan een 2-0 voorsprong gekomen. Na de thee werd het zelfs na een keurige combinatie weer door v. d. Waal 3-0. Daarna was het echter gebeurd met NSVS. Doelman Limbeek, liet nog wel keurige staaltjes zien maar kon toch niet verhinderen dat Henzen met een prachtige kopbal de stand op 3-1 bracht. De Kulanmensen waren daarna heer en meester en zouden een gelijk spel of zelfs een kleine overwinning zeker ver diend hebben. Het kwam echter niet ver der dan 3-2. Dit was vijf minuten voor tijd, toen Henzen een strafschop wegens hands in een doelpunt omzette. Al met al was het een forse wedstrijd waarin de voetbalcapaciteiten niet bepaald hoog la gen. De voetbalclub Advendo '57 uit Eder- veen heeft na de eerste zege in dit sei zoen thans met een 3-1 nederlaag tegen Hees uit Soest genoegen moeten nemen. De voorhoede van Advendo verzuimde in de eerste helft een voorsprong te ne men toen de kansen er volop waren. Toen Hees na rust tweemaal toesloeg ging Ad vendo haar team wijzigen. Dit bracht Hees nog een treffer en later slaagde Advendo er in alsnog de eer te redden. Het werd dus een 3-1 zege voor de be zoekers, die evenmin groots speelden, maar beter de kansen benutten dan de zwart-witten. Voor de rust was Advendo voortdurend in de aanval. Het tempoloze spel van de voorhoede bleef echter zonder succes. Door de warmte of andere oorzaak brach ten de aanvallers er weinig van terecht. Na de rust was Hees iets meer in de aanval, waarbij men na een kwartier twee doelpunten scoorde. De Advendo-backs Greuter en Snitselaar gingen hun on machtige aanval daarna bijspringen, maar Hees profiteerde van deze omzetting en scoorde nog een doelpunt. Eindelijk wist Greuter vanaf de midvoorplaats voor 3-1 te zorgen. Zaterdag a.s. krijgt Advendo het tegen Sportclub Rhenen weer vrij van gemak kelijk. Toch dienen de zwart-witten na de nederlaag tegen Hees niet direct het hoofd in de schoot te leggen. Met wat meer overleg in de voorhoede kan men ook produktiever spelen, dat bewees de eerste thuiswedstrijd wel. Het is GVVV gelukt om ondanks de invallers voor G. v. d. Bovenkamp en D. v. Manen tegen CSCA in Amstelveen de volle winst te behalen. Hoewel de gastheren over een aantal uitstekende krachten beschikten waren de Veenendalers sneller en over het al gemeen doortastender. Hiervan getuigde wel de 3-0 voorsprong die GVVV op een zeker moment in de tweede helft bereikt had. Toch waren het de gastheren, die de toon aangaven en het de Veenendaalse achterhoede heel erg moeilijk maakte. Het was doelman Pavert die in de be ginperiode door fantastisch vakmanschap het doel schoon wist te houden. Later kwamen de Veenendalers los en was het Zoutewelle die uit een vrije trap van Scholts, de score opende 0-1. Even later leek het er op dat er weer een doelpunt zou komen, maar J. v. d. Bovenkamp schoot juist over de lat. Na de hervatting vlotte het beter met GVVV. Er werden vloeiende combinaties uitgevoerd die echter aanvankelijk geen succes brachten maar na een kwartier was het weer Zoutewelle, die uit een corner van Dite- wig beheerst inschoot en doel trof 0-2. Kort daarna kwam uit een goede aan val over rechts door Hoedeman nog een derde doelpunt tot stand 0-3. Toen vonden de Amstelveners het wel letjes en zette een stevig offensief in GVVV werd totaal in de verdediging ge drongen en had grote moeite om zich staande te houden. Met twee doelpunten kwam de eindstand op 2-3. Zaterdagmiddag kwamen de junioren van Veenendaal en Dovo tegen elkaar in het veld, om in een competitiewedstrijd uit te maken wie de sterkste was. Het leek er aanvankelijk op dat Dovo een behoorlijke overwinning zou gaan boeken. Ze overspeelden de Veenendaalse jongens en hadden binnen een half uur reeds een 3-0 voorsprong bereikt. Toen vond Vee nendaal het echter welletjes en wist met groot machtsvertoon nog voor de rust de achterstand tot 3-2 te reduceren. Na de thee bleek Veenendaal het tempo beter te kunnen volhouden en bracht het tDovo-doel danig in moeilijkheden. De achterhoede, met de spil aan het hoofd, wist echter vele aanvallen af te slaan, maar kon toch niet voorkomen dat de tegenstanders met twee goede doelpunten de stand op 4-3 brachten. Acht minuten voor tijd kreeg Dovo een strafschop tegen wegens haken, maar deze werd door de jeugdige doelman gestopt. Hoewel de 8-1 nederlaag die HDS kreeg te incasseren, vrij groot is, is het over wicht van Scherpenzeel evenredig ge weest aan deze hoge score. Vijftien min. waren er gespeeld toen Verweij de bal kreeg toegespeeld van Becker en met een onhoudbaar schot de score opende. Na de aftrap was het opnieuw Scher penzeel wat de klok sloeg. De verdienste lijk spelende Valkenburg loste een schot dat de keeper op zijn weg vond en de door Cozijnsen ondernomen solorush vond zijn einde in een keihard schot dat net naast ging. In de 25e minuut was het echter raak toen Renes er 2-0 van maakte, even later gevolgd door een derde goal van zijn voet 3-0. Van Eist lanceerde vervolgens en uit diens voorzet kopte Verweij bekwaam in (4-0). Het liep gesmeerd voor de thuis club. HDS kwam er gewoon niet aan te pas en kon het met enkele zwakke aan vallen niet verder brengen. Juist vóór het ingaan van de rust loste Verweij één van zijn beroemde harde schoten op het vijandelijk doel. De doel man kon het schot niet onder controle krijgen, waarna Rootselaar de terug komende bal in het net deponeerde (5-0). Scherpenzeel ging na de rust gewoon door met het fabriceren van doelpunten. Renes nam het zesde doelpunt voor zijn rekening, niet lang daarna gevolgd door Verweij (7-0). Scherpenzeel vond het nog niet voldoende met als gevolg dat Renes er 8-0 van maakte. De gasten begonnen toen, om een poging de eer te redden, ruw te spelen, zodat Van Eist gewond raakte en van het veld gedragen moest worden. Zijn plaatsvervanger schoot toen in eigen doel (8-1), een score waarmede het einde kwam aan een niet evenwich tige wedstrijd. In een tropische hitte en op de zand vlakte van de Wittenberg heeft de met spanning tegemoetgeziene derby Scher- penzeel-Valleivogels plaatsgevonden. Het is een moeilijke wedstrijd geworden, waarbij de Valleivogels als overwinnaars uit de strijd zijn gekomen. In het eerste kwartier had Scherpenzeel een duidelijk overwicht maar kon dit toch niet in doelpunten uitdrukken. Na wat heen en weer getrap trok Val leivogels vrij onverwacht ten aanval. Een voorhoedespeler loste een schot dat via de borst van de doelman het veld weer instuitte. Van Schaik sprintte naar voren en zag kans zijn club de leiding te geven (0-1). Deze stand handhaafde zich tot tien minuten na de rust, toen Scherpenzeel via het been van een der Valleivogels- verdedigers de gelijkmaker scoorde (1-1). In de 20e minuut voor het einde viel de beslissing. Na een aanval van de lin kervleugel waarin Van Schaik betrokken werd, rondde deze speler de aanval af met een prachtig schot dat doel trof (1-2). Hoewel Scherpenzeel alles op alles zette om de achterstand weg te werken, slaag de het hierin niet, vooral ook omdat Val leivogels zich tot het uiterste verdedigde om de voorsprong te behouden. Zo heer dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek^dof gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Boby's tere^ huidje. M*^^T^u77HARPLBAAi^nr5Ö?FM DIPLOMA VOOR KAMPIOENSCHAP Op de j.l. zaterdag te Apeldoorn ge houden bondsvergadering van de OSBO heeft de Veenendaalse afgevaardigde, de heer Elenbaas, uit handen van de wed strijdleider de heer Borgers, het zo be geerde diploma voor het onlangs behaal de kampioenschap in ontvangst mogen nemen. Tevens is tijdens deze vergade ring de competitie-indeling van de Vee nendaalse Schaakclub bekend gemaakt. De indeling van de OSBO-competitie moest op enkele fronten gewijzigd wor den, daar er verschillende verenigingen waren die tientallen teruggetrokken had den, terwijl enkele verenigingen voor het eerst intrede deden in de OSBO! De beide tientallen van de schaakclub Veenendaal zijn als volgt ingedeeld. De borden worden verdedigd door de hierna genoemde spelers. Promotieklasse Veenendaal I 1. DSVD I (Doetinchem) 2. VSG I (Ermelo) 3. Deo SG I (Deventer) 4. WS I (Nijmegen) 5. WSDV I (Wageningen) 6. ASV II (Arnhem) 7. SMB II (Nijmegen) 2de klasse D Veenendaal II 1. Rhenen I (Rhenen) 2. ESV II (Ede) 3. WSDV III (Wageningen) 4. Tiel (Tiel) 5. ESV III (Ede) 6. OSV (Oosterbeek) Veenendaal I: 1. J. Konings; 2. J. W. Boelens; 3. J. de Vries; 4. L. Elskamp; 5. J. N. Elenbaas; 6. C. v. Genderen; 7. D. Willemsen; 8. M. Vink; 9. J. B. Griffioen; 10. J. H. Schell. Wedstrijdleider C. ter Hogt. Veenendaal II. 1. D. J. v. Manen II; 2. S. P. J. Maas; 3. G. R. Kets; 4. J. Diepe- veen; 5. H. Heikamp; 6. C. ter Hogt; 7. D. J. v. Manen I; 8. W. C. H. v. Dam; 9. J. Alsema; 10. T. J. Schuurman. Wedstrijdleider J. H. Schell. In een zeer spannende, doch uiterst sportieve wedstrijd heeft Rhenus een 1—1 gelijkspel geboekt tegen Achterveld, waarmede deze nieuwe tweede klasser te vreden kan zijn. Rhenus had na de nederlaag tegen Renswoude de ploeg gewijzigd, door A. v. Stokkum en W. Veldhuizen op te stellen. De half-linie was daardoor geducht ver sterkt. Het veld was echter door de droogte slecht bespeelbaar, zodat balcontrole zeer moeilijk was. Na de aanvang zette men van beide kanten een hoog tempo in. Het spel golf de op en neer, maar de beide verdedigin gen bleven de toestand meester. Bij één van deze doorbraken bewerkte een Achterveldspeler de bal met de hand, hetgeen de goed leidende scheidsrechter niet ontging en naar de beruchte stip wees. De linksbinnen van Rhenus maak te er 0—1 van. Met deze stand ging de rust in. Toen de scheidsrechter voor de tweede helft blies, probeerde Rhenus alsnog de overwinning veilig te stellen. Het gelukte echter niet, hoe men ook zwoegde. Viermaal zagen we een schot tegen de deklat terecht komen, terwijl een schot van 2 meter afstand de keeper op zijn weg trof. Achterveld probeerde de stand even eens te wijzigen door deze op gelijke voet te brengen, hetgeen bij een goed opgezette aanval gelukte 1—1. Onder de aanmoedigingen van de Rhe- nus-supporters zette men nogmaals de schouders eronder. Langzaam verstreken de minuten, ech ter zonder dat er in deze 1—1 stand nog wijzigingen werd gebracht. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 17 sept. Beppy Schrijver 17 Mieneke van Dijk 20 Willy van Viegen 20 Gerda Ariessen 21 Ada Lodder 21 Ineke Hensen 23 Tineke Bergmeijer Allen hartelijk gefeliciteerd! RAADSELS Voor ouderen: I. Van deze lettergrepen kunnen elf Ned. plaatsnamen gevormd worden. Uit elke provincie is er één plaats bij. ho, meer, de, wijk, te, ven, mers, nij, pe, eind, len, ol, gro, den, me, bo, a, veen, ver, ge, sap, den, hoo, zaal, foort, ven, kum, gen, aar, ge, li, burg, be, ber. II. Een gans heet dom, doch dat is mis Want 't is zo, dat ze knapper is Dan mensen zijn, omdat ze iets kan Verrichten, dat geen vrouw of man Haar nadoet in geen honderd jaar Weet je wat 't is, dan zeg je 't maar. III. Mijn eerste is een glibberige vis, mijn tweede is een platvis, mijn derde is niet dichtbij en mijn geheel is een vogel die veel vis vangt. Voor jongeren: I. X - - - het tegenovergest. van warm X - - - duurt niet lang X - - - staat aan de hemel X - - - een drank X - - - zoon van Izaak X - - - niet vierkant X - - - dier met stekels X - - - jongensnaam Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in de Betuwe. II. Zeg me nu eens welke bollen Uit zichzelf niet weg gaan rollen? III. Van links naar rechts en van boven naar beneden invullen: 1 2 3 4 2 3 4 le rij uit een komt regen 2e rij hoera voor de klaar 3e rij een meisjesnaam 4e rij door een som die fout is komt een Je moet de volgende letters gebruiken: 2xA, 2xE, 2xK, 2xL, lxN, 2xO, lxR, lxS, lxV, lxW. Weer zilverpapier ontvangen van: Ge rard Drost, Gerda Bremdsema, Marian de Gooijer. Hartelijk dank! Beste ELSJE, Wel bedankt voor je briefje. Heb je een gezellige verjaardag gehad? Je zult wel gezien hebben dat je naam er bij stond in onze rubriek. Jij zit zeker in de tweede klas hè? Dag Elsje Tante Jos. 't Was Lampegietersavond weer, We hebben ons geweerd En in de optocht, leuk verkleed, Nog heel wat gepresteerd! Want heus, wij wonnen ook een prijs, Dat vonden we enorm, Heel Veenendaal kwam ons bezien En op de Markt liep 't storm. We hebben toen onszelf gefuifd, Het kon er heus wel af, Dat iedereen van onze groep Nu eens een rondje gaf. Patat en ijs, en vis en fruit, 't Was fijn, we smulden maar, Toch deed, toen ik naar huis toe ging, M'n maag een beetje raar. En de and're dag was 't ook nog mis We aten juist een haan, Dat is nog wel m'n lievelingskost. Maar 'k moest hem laten staan. Nou ja, toch was 't een reuze feest En 'k neem me stellig voor: Als 'k weer een prijs win volgend jaar Trakteer ik niet weer hoor! Op een mooie middag in juli waren diep in het bos drie kleine kabouters druk aan het werk. Het had de vorige dag hard gewaaid en toen was er een grote tak van een van de bomen gewaaid. Dat had de kabouterkoning gezien en toen had hij aan kabouter Wijsneus en twee andere kabouters de opdracht gegeven de tak naar het paleis te slepen, want de koning kon die tak ergens goed voor ge bruiken. Daarom gingen de drie kabouters hard aan het werk. Het was een grote tak, waar nog bladeren aan zaten en de kabouters begonnen ijverig alle bladeren van de tak te plukken, want dan was hij niet zo zwaar om naar het paleis gesleept te worden. De drie kabouters waren zo ijverig met het werk bezig, dat ze niets hoorden of zagen. Ineens schrokken ze erg, want vlak bij hen hoorden ze ge schreeuw. en geloei. Wat zou dat zijn? Och, het was helemaal niet erg, want tien meisjes en jongens hadden vakantie en daarom gingen ze samen in het bos spelen Maar de kabouters wilden liever niet door de kinderen gezien worden. „Voor uit", riep kabouter Wijsneus, „daar komen kleine mensjes aan en die mogen ons niet zien." Meteen probeerden de drie kabou ters in het struikgewas te komen. Dat lukte de twee kabouters wel, maar die arme Wijsneus had zo'n haast, dat hij over een boomwortel kwam te vallen. O, wat deed z'n been ineens pijn en hij kon haast niet meer lopen. Waar moest hij zo gauw blijven? De mensen mochten hem niet vinden, want dan konden ze hem wel eens meenemen. Angstig keek kabouter Wijsneus om zich heen. En toen zag hij vlak bij zich een holle boom en hij kon net in die holle boom kruipen vóór de kinderen de open plek in het bos bereikten. Daar zat hij nu en hij wreef eens over zijn been. De pijn begon gelukkig al wat af te zakken. VERSTOPPERTJE De kinderen hadden van dat alles niets gezien, want de kabouters zijn zo klein. Jaap Gondelier, die ook bij de kinderen was, had wel iets geritsel in de struiken gehoord, maar hij dacht dat het een vogel was. De kinderen gingen rondom de holle boom zitten en angstig gluurde kabouter Wijsneus naar buiten. „Fijn jongens", zei Jaap, „we hebben vakantie en we gaan lekker samen spelen, wat zullen we eens doen?" „Verstoppertje", zei Lies van Vere „we verstoppen ons in het bos en Jaap mag ons opzoeken." Dat vonden ze alle maal best. „Laten we dan beginnen", zei Jaap. „Wacht even", zei Corrie Kervel, „mijn moeder heeft me een zak met tien gevulde koeken meegegeven, die eten we straks op, maar ik neem die dingen niet £iee als ik me ga verstoppen, want dan verkruimelen ze." „Leg ze maar bij deze boom", antwoordde Jaap Gondelier, „dan vinden we ze straks wel terug." Dat was in orde. Corrie legde haar zak vol gevulde koeken bij de boom neer en toen kon het spel beginnen. Negen jongens en meisjes zwierven het bos in om zich te verstoppen en toen ze verdwenen waren begon Jaap tot honderd te tellen. Hij tel de:: achtennegentig, negenennegentig honderd" en toen schreeuwde hij heel hard: „Ik kommmmm Kabouter Wijsneus in de holle boom schrok geweldig van dat geschreeuw, wat maakten mensen toch vaak lawaai, maar hij was niet bang meer, want hij had wel gezien dat deze kleine mensjes niets kwaads in de zin hadden. De pijn in het been was weg en als het even rustig was, kon hij wel vertrekken. En het werd rustig. In het bos was niets meer te horen en toen ging Jaap op stap om de meisjes en jongens op te zoeken. DE ZAK BIJ DE BOOM Kabouter Wijsneus gluurde uit de holle boom en hij zag dat alles rustig was. Nu zou hij maar vertrekken voor ze terug kwamen en die grote tak voor de koning haalden ze later wel op. Kabouter Wijs neus kwam uit de boom, maar hij heette Wijsneus en daarom keek hij nog eens even rond en hij zag bij de boom iets wits liggen. Wat zou dat wel zijn? Kabouter Wijsneus liep naar de zak en keek er eens in. Hij zag bruine dingen in die zak zitten, maar hij wist niet dat het gevulde koeken waren, die kennen kabouters niet. Dat was vast eten van de mensen, dacht Wijsneus en daar hij wel wist dat de mensen vaak allerlei lekkere dingen eten, stak hij voorzichtig een handje in de zak en hij kneep een stukje van een gevulde koek af en stak het in zijn mond. Hu, zuchtte Wijsneus, wat is dat lekker, ik neem er een mee, want alles wat in het bos ligt is van ons. Hij trok met in spanning van alle krachten een dikke ge vulde koek uit de zak. Die neem ik mee, dacht de kabouter en dan moet de koning ook eens proeven, dat is beter dan een afgewaaide boomtak. Wijsneus tilde de gevulde koek op. Wat was dat ding zwaar. Helemaal kromgebogen sleepte hij de koek het bos in. Hij moest opschieten, want hij hoorde weer lawaai. NEGEN GEVULDE KOEKEN Jaap Gondelier had het er goed afge bracht. Stuk voor stuk had hij de jon gens en meisjes gevonden. Ze keerden naar de holle boom terug en Corrie Ker vel zei: „Nu mag een ander zoeken, maar laten we eerst een gevulde koek eten." Dat vonden ze allemaal best. Ze gingen weer in een grote kring zitten en Corrie pakte de zak en begon uit te delen. „Hé" zei ze ineens, „hoe kan dat nu, ik weet zeker dat mijn moeder tien gevulde koe ken in de zak heeft gedaan en nu zijn er nog maar negen. Dat is gemeen, wie heeft er een koek uit de zak gehaald?" De kinderen keken elkaar aan, maar nie mand zei iets. „Dat kan niemand van ons gedaan hebben, want we zijn direct het bos ingegaan om ons te verstoppen, al leen Jaap Gondelier heeft bij de boom staan tellen." Toen keken ze allemaal naar Jaap. „Zeg", zei Jaap, „jullie hoeven mij niet aan te kijken hoor, want ik heb alleen maar geteld." Dat geloofden ze direct, want Jaap was een eerlijke jongen, die nooit nare dingen deed. „Ik_snap er niets van", zei Bert Holle, „zou er eén dief iriï het bos zitten? Jaap Gondelier was een groot natuurvriend, die altijd keek naar sporen in het bos van dieren en vogels en speurend liep hij rond de holle boom. „Jongens", zei hij, „nu moet je eens kijken, hier en daar staan hele kleine afdrukken van een voet, veel kleiner dan onze voeten, zal ik jullie eens wat zeg gen, hier is vast een kabouter geweest en die heeft een koek meegenomen." „Loop jong", zei Lies, „er zijn geen ka bouters." „O nee", zei Jaap, „maar dan weet je er niets van, in het bos leven kabouters, maar we zien ze nooit." Toen zei een van de andere kinderen: „Wat leuk, dat een kabouter een gevulde koek meegenomen heeft, wat zullen ze smul len." De andere vonden dat ook aardig, maar de narigheid was, dat er nu een koek te weinig was. Maar ook dat werd opgelost. Alle negen kinderen knepen een stuk van hun koek en Jaap Gondelier kreeg alle afgebroken stukken en toen was hij lang niet slecht af. Heel diep in het bos, waar nooit iemand kwam, zat de koning en hij had een stuk van de gevulde koek van Wijsneus in de hand. En hij slikte zijn tong haast naar binnen, zo lekker vond hij de gevulde koek. Merino's kreeg na de keurige overwin ning van vorige week nu tegen Montfoort een 2-1 nederlaag te slikken. Toch heeft het er lange tijd naar uitgezien, dat het de tweede overwinning zou worden, want tien minuten voor het einde hadden de Veenendalers nog een 1-0 voorsprong. Twee doorbraken van de gasten waren echter voldoende om de nederlaag een feit te maken. Nadat Montfoort in de eerste helft een kwartier lang in het offensief geweest was, kreeg de strijd een meer gelijkop- gaand karakter. In de 25e minuut kon Schols in samenwerking met zijn mede spelers Merino's de leiding geven (1-0). Na de rust waren de Veenendalers overwegend sterker. Zij kregen zelfs nog de kans om de score te verhogen, toen een voorzet van Schols in de doelmond draaide. Van Ommeren wilde echter een handje helpen en schoot over. Tien min. voor tijd braken de Montfoorters door en brachten de partijen weer op gelijke voet (1-1). Dit kunststukje werd drie minuten voor het einde nog eens herhaald, wat tot HH gevolg had dat de wolmensen met 2-1 verloren. GROOT BLIK INHOUD >/- J 1 gram. KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig AH artikel niet élke cent waard acht die u er voor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (2.) Als een veearts, die zich een beetje bezorgd maakt over een kostbaar ren paard, dacht ze met een stille huive ring. Ze had zich niet opgewonden over de oproep om bij de „grote baas" te verschijnen. Waarschijnlijk enkele in formaties met het oog op het beëindi gen van haar taak, of misschien nog wat instructies in verband met het werk wat ze achterliet. Vandaar, dat ze een kalme, afwach tende houding aannam. Gedurende het gesprek groeide er echter een grote spanning in haar. Jane was niet dom en hoewel Ben- nickhoff zijn verzoek aan haar zeer voorzichtig inkleedde, voelde ze, dat er ergens een addertje onder het gras schuilging. Wat ze te horen kreeg deed haar van de ene verwondering in de andere vallen. Deze keer had ze nu eens niet, zoals gewoonlijk, een gevat wederwoord klaar, maar bleef diep in gedachten verzonken voor zich uit sta ren. Bennickhoff scheen iedere reactie te bestuderen. Tot zijn verrassing had hij geen moeite om Jane op haar gemak te stellen. Ze had een leuke, natuurlijke manier van optreden en maakte zich blijkbaar geen zorgen, of ze een ge sprek moest voeren met haar directeur of met een van haar collega's. Hij vertelde haar, dat het hem enigs zins bezwaarde, dat het persoonlijk contact tussen hem en het personeel praktisch van geen betekenis was. Hij wilde daarin verandering brengen en één keer moest daarmee een begin worden gemaakt. In haar aanvraag om ontslag uit haar betrekking had hij een gerede aanlei ding gevonden, om eerst eens overleg te plegen. Zij moest goed begrijpen dat zo'n plotseling ontslag erg onvoordelig voor haar was. Kon ze niet wat langer blijven? Hoewel hij ongeveer begreep, ging hij verder, waarom ze haar ontslag had ingediend, wilde hij graag uit haar eigen mond vernemen, of zijn veronder stelling juist was. Met een ingelukkig gezichtje knikte ze hem toe. Er kwam een warme gloed in haar ogen, toen ze verklaarde dat ze, precies zoals Bennickhoff vermoedde, een baby verwachtte. „O ja", vervolgde ze, „ze voelde zich prima in orde. Eerst had ze helemaal het voornemen niet, om haar baan zo gauw op te geven, maar jaJane maakte een grappig gebaar met haar handen, „die mannen hé. Rudy, haar man, was maar bang, dat ze in de gegeven omstandigheden te hard werkte. Onzin natuurlijk", lachte ze. Toen Jane ontdekte dat Bennickhoff werkelijk met z'n volle belangstelling luisterde, babbelde ze vrolijk verder. Haar man maakte zeereizen en had zich nu voor twee jaar achtereen ver bonden. Ze hadden een paar zolder kamertjes gehuurd en terwijl hij weg was zouden ze hard sparen voor een nieuw huisje. Haar werk kwam haar daarbij goed van pas. Maar Rudy maakte zich zorgen en schreef tal van brieven, waarin hij haar dringend ver zocht om rustig thuis te blijven. Hij had weer promotie gemaakt en zou iedere cent, die hij verdiende, opzij leggen. Tenslotte was ze gezwicht voor zijn smeekbeden en had haar ontslag aan gevraagd. Jane zag hoe Bennickhoff steeds op- voorstellen dat haar verhaal deze uit- geruimder keek. Ze kon zich moeilijk werking had. Zou hij zich dan zo plot seling zorgen hebben gemaakt over het wel en wee van zijn werkkrachten? Was nu opeens zijn hart gerust omtrent haar financiële toestand? Benieuwd wachtte ze op zijn volgend commentaar. Bennickhoff lachte haar vaderlijk toe. „De situatie is juist zoals ik dacht, maar eventuele hindernissen, die het werk voor u te zwaar maken, kunnen toch prachtig worden ondervangen", zei hij opgewekt. „U trekt uw ontslag in en gaat voorlopig prettiger werk doen. U kunt hiernaast op het kantoor van juffrouw Van Dalen een plaats vinden. Zij zal voor u een gezellig hoek je inruimen. Over enige tijd gaat u halve dagen werken en als ook dat te veel wordt, kunt u zich zonder bezwaar terugtrekken. Intussen zal ik zorgen dat u gemakkelijk werk krijgt. Uw sa laris wordt verhoogd in verband met de eerste onkosten voor de op komst zijnde baby." Verbluft zweeg Jane. Op dergelijke voorstellen had ze helemaal niet ge rekend. Dat zou een flinke vooruitgang voor de toekomst kunnen betekenen. Zou ze zonder Rudy in te lichten, in het geheim blijven doorwerken en hem later al het verdiende geld tonen? Maar nee, dat was niets voor haar. Zij, die altijd ellenlange brieven schreef over de kleinste voorvalletjes op het kantoor, zou zich zeker gauw verraden. Maar Rudy's grootste bezwaren waren nu toch opgeheven. Ze zou zich hele maal kunnen ontzien. Inspanning was er niet bij, had Bennickhoff gezegd. Er werd nu aan alle kanten rekening ge houden met haar toestand. Bovendien, wat zou zij, jong en levenslustig de hele dag op die kleine bovenkamers van hen moeten doen? Ze had nu al moeite om de avonduren door te komen. De een zaamheid zou haar gaan kwellen en dat zou haar gezondheid juist geen goed doen. Hoe dieper ze er over nadacht, hoe meer het voorstel van Bennickhoff haar aanlokte. Rudy zou in dit geval wel te overtuigen zijn, meende ze. Jane keek door de glazen tussenwand naar de schijnbaar ijverig werkende secretaresse. Haar vrouwelijk intuïtie zei haar, dat ze daar, bij Vera niet wel kom was. Hoe dikwijls hadden de col lega's zich al niet geërgerd aan haar hooghartige houding. Maar Vera leek onkwetsbaar. Nu zou zij daar ook in dat veelbenijdende kantoor kunnen gaan zitten. Waarschijnlijk tot grote ver bazing van de anderen. Een humoristisch lachje verscheen om Jane's mond. Ze veroorzaakte wel graag een beetje opwinding. Toen ze boven dien nog een zijdelinge blik van Vera opving, was haar besluit genomen. Bennickhoff had Jane rustig de tijd gegeven, om aan het nieuwe idee te wennen. Aandachtig volgde hij alle ge moedsstemmingen, die overduidelijk op Jane's gezicht te lezen stonden. In stilte feliciteerde hij zichzelf, dt zijn keus zo bijzonder goed was geweest. Alle om standigheden waren hem gunstig. Er was nog wel geen reden om een over- winning te vieren, daarvoor moesten er nog te veel hindernissen worden overwonnen. Doch Jane leek hem wel het persoontje, dat hem de grootste kans gaf, om zijn kunstig uitgedacht plan te laten slagen. Ze leek niet zwaar wichtig, ze durfde iets aan. Kortom, ze toonde juist die soepele karakter trekken, waardoor de kans tot misluk ken van dit gewaagde spel tot een mi nimum beperkt bleef. Bijna kameraadschappelijk namen ze afscheid. Jane's ogen, die even donker leken van het ingespannen denken, kregen meteen weer de blij tintelende pretlichtjes. Het gaf aan haar rond ge zichtje een echt kinderlijke uitdruk king. Even voelde hij wroeging. Het was laf, om dit kind in een hinderlaag te lokken. De partijen waren ongeluk. Met een ruk van zijn schouders zette hij die gedachten van zich af. Er stond te veel op het spel. Met zwevende pas verliet Jane het kantoor. Het leven was mooi en goed voor haar. Ze was een bevoorrecht mensenkind. Een gelukkige toekomst lachte haar tegen. Gunstige perspectieven openden zich voor Rudy en haar, die schat, zou ook vast dolgelukkig zijn, dat zijn vrouw tje het een stuk gemakkelijker zou krijgen, terwijl haar salaris nu moge lijkheid bood voor het vervullen van kleine luxe wensen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 4