Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken OPENING VAN HET V.U.- SEIZOEN EEN SUCCES »De Wereld van WEEK-tot-WEEK Middelbuurtseweg krijgt eindelijk een bestrating waar zij recht op heeft WAAR IS DE VALLEI-RIKS? J.F.TAK Particuliere luchtvaartmaatschappijen doen geen slechte zaken 33e jaargang VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Nr. 74 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderhuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel door dr. Regouts „Wondere wereld van de Stille Zuidzee" J. H. H. Jansen: 40 jaar in dienst bij de Raad van Arbeid Cursus Volksuniversiteit Man gedood bij het oversteken van rijksweg 12 Rolschaatsbaan in de De Sav. Lohmanstraat? Hij is 17,50 waard V 068183 Maandagavond raads vergadering HERBENOEMING VAN DE WOON RUIMTECOMMISSIE Winkeliersvereniging houdt gecostumeerde fietsralley Het Nuts-winterprogramina voor Amerongen bevat twee raadzaalconcerten Nu de R weer in de maand isgeeft u uw kinderen LEVERTRAAN Vakantietochten en rondvluchten attracties Concurrentie AMERONGEN Kerkconcert U.S.O. concerteert in Amerongen ELST SCHERPENZEEL H. Schipper 40 jaar bij „De Driekleur" RENSH OUDE n?0de>r»e HEREN- flebIc^es Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Agenda Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veefiendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Mr. dr. Th. Regout is een vaardige filmer en daarbü een vlotte spreker. Deze reputatie had hy zich vorig jaar reeds bij het Veenendaalse Volksuniversiteit- publiek gevestigd met een film van zijn reis door Amerika. Een goede keus van het V.U.-bestuur om juist deze persoon uit te nodigen voor de openingsavond van het nieuwe winterseizoen. Het is onder leiding van dr. Regout een avond geworden, welke die van vorig jaar nog, overtrof. Zyn woensdagavond j.l. ge brachte film „De wondere wereld van de Stille Zuidzee" heeft een groot aantal bezoekers - ,,'t Trefpunt" was eivol - naast een leerzame - een verrukkelijke avond bezorgd. Mag dan een werk van beroepsfilmers geraffineerder van opzet zyn, een film als deze, welke als amateurwerk te boek staat, wint het toch verre door de sterk tot de bezoeker sprekende persoonlyke noot. Men beleeft de reis, die Dr. Regout met zijn echtgenote in het voorjaar van 1954 maakte, mee. De figuur van Dr. Regout, die men tijdens de filmavond voor zich ziet staan, aanschouwt men ook diverse malen in die „wondere we reld" op het witte doek. En dat juist is het belevende element voor de be zoeker. De reis van de heer en m^vr. Regout was een wereldreis, verzorgd door de „Pan American Airways". De meeste aandacht in de film werd besteed aan het verblijf in Japan, met daarnaast in drukken van India en de Hawaii- eilanden. Het verblijf in India duurde een paar weken en per huurauto werd o.a. een tocht naar de heilige Gangesrivier ge maakt. De Ganges, een water met een godsdienstige achtergrond, waarin de Hindoes zich wassen om het paradijs te verwerven. In een even geheimzinnige en reli gieuze waas is het Japan van vandaag nog gehuld, maar met daarnaast toch de veelvuldig voorkomende westerse inslag, in tegenstelling tot India. Dr. Regout heeft zijn film in twee delen gesplitst: het prozaïsche en het poëtische Japan. In het eerste deel, doch verre van prozaïsch, ook het door de atoombom verwoeste Hiroshima, met in het centrum de grote zuil, die her inneringen oproept aan het afschuwe lijke gebeuren wat hier tegen het eind van de laatste wereldoorlog plaats vond en de „Vredeskerk", gebouwd van gif ten uit de gehele wereld. Vanaf de to ren van deze kerk keek men over een totaal nieuwe stad, gebouwd in de tien Een „broekie" van 14 jaar was de heer J. H. H. Jansen, toen hij werd aangesteld by de Raad van Arbeid in Zeist, de plaats waar hy ook ter wereld kwam. 22 september a.s. heeft de heer Jansen er welgeteld 40 jaar bij dezelfde over heidsdienst opzitten, waarvan de laatste twaalf jaar in de functie van adjunct inspecteur. Sedert 1930 werkt hy in Vee nendaal. In al die Veenendaalse jaren is de heer Jansen geen opvallende figuur geworden, een kwalificatie waarop hij trouwens ook geen prijs stelt. Maar hij geniet in onze gemeente en ver daarbuiten wel een grote bekendheid; voor het overgrote deel ver worven door zijn veelvuldige contact met mensen van allerlei rang en stand. De heer Jansen is een vraagbaak op het gebied van de sociale wetgeving, een ma terie waarin maar al te veel mensen weg nóch steg weten. Die komen bij de heer Jansen met hun moeilijkheden - op zijn zittingen te Veenendaal, Rhenen en Scherpenzeel en bij hem aan huis. De bel is een bekend geluid in het huis van de heer Jansen en hoewel hij niet verplicht is de vele „aan-huis-klanten" te helpen, stuurt hij de mensen toch niet onver- richterzake weg. Zoals veel werk heeft ook de arbeid van de heer Jansen een dankbare- en een ondankbare kant. De eerste omvat het inlichten van de mensen op het gebied van de AOW, de nieuwe Weduwenwet en het boeken van successen met zogenaam de slapende verzekeringen, waarbij de mensen zonder zich ervan bewust te zijn een aardig achterstallig sommetje in de hand gespeeld krijgen. De andere kant: het controleren van mensen en het rapporteren van overtre dingen. Toch kan de jubilaris zich erop beroemen, dat hij de laatste tien jaar geen proces-verbaal heeft opgemaakt. En zo kan ook de ondankbare kant van het werk nog een zekere voldoening schen ken. Om juist te zijn, op 22 sept. 1919 trad de jubilaris in dienst bij de Raad van Ar beid. Aanvankelijk in Zeist, maar na op heffing van dit kantoor werd hij over geplaatst naar de binnendienst te Amers foort. Op 1 januari 1930 ging hij de bui tendienst weer in met als standplaats Veenendaal. Via de rangen controleur 2e en le klas volgde op 1 jan. 1947 de be noeming tot adjunct-inspecteur. Naast zijn dagelijkse werk heeft de heer Jansen zich nimmer afzijdig gehouden van andere zaken. Vele jaren en thans nog is hij een bekende figuur in hej Vee nendaalse voetballeven en reeds geruime tijd heeft hij zitting in de Veenendaalse gemeenteraad voor de Partij van de Ar beid. Op de jubileumdag is er een receptie in het O.C.B.-gebouw aan de J. G. Sand- brinkstraat, 's middags van drie tot vijf uur. Ongetwijfeld zal het de jubilaris hierbij niet aan belangstelling ontbreken. jaren na het atoomdrama. De taalmoeilijkheden in het Land van de Rijzende Zon werden als volgt op gelost. Aan een Engels sprekende Ja panner vroeg dr. Regout voor hem in de Japanse taal een vraag te noteren, b.v. de weg naar het station. Daar aan gekomen vroeg men weer aan een an der de volgende vraag te formuleren. (Zie verder pagina 2) Dinsdag 22 september a.s. geeft dr. M. J. Adriani voor de Volksuniversi teit Veenendaal in gebouw „'t Tref punt het eerste deel van de cursus „Het conflict mens-natuur". Deze cursus zal worden toegelicht met dia's. De 65-jarige Veenendaler H. van de Bovenkamp, wonende aan de Zandstraat, werd gisterenmiddag door een personen auto gegrepen toen hij de rijksweg 12 overstak. Hij is later op de middag in het Julianaziekenhuis alhier aan de bekomen verwondingen bezweken. Het dodelijke ongeval gebeurde om streeks twee uur gisterenmiddag. De man was bezig met zijn rijwiel aan de hand de rijksweg 12 over te steken, ter hoogte van de Heuvelsesteeg. Hij was de ene weghelft al gepasseerd en stond in de middenberm toen een personenauto, be stuurd door een arts uit Leiden, met een snelheid van 100 km naderde. De bestuur der moet kennelijk hebben gedacht, dat de man zijn auto had opgemerkt, want hij weifelde bij het oversteken van. de rijbaan. Toen de auto hem echter zeer dicht had genaderd stak hij toch plotse ling over en werd door de auto in volle vaart gegrepen. Het slachtoffer werd op het wegdek geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. De auto maakte een halve slag om zijn as en door rondspringend glas werd de echtgenote van de bestuurder, eveneens een arts, licht gewond. Een toevallig pas serende andere arts verleende de eerste hulp. Per ambulance werd het slachtoffer daarna naar het Julianaziekenhuis alhier overgebracht. Er ligt een vergeten hoekje in het oostelijk deel van Veenendaal. Ten onrechte vergeten, want het is een van de mooiste stukjes van onze plaats. Een landelyk hoekje dat in alle rust aanleunt tegen het van industrie gonzende centrum en dat zeker de moeite van een fiets- of een wandeltochtje waard is. Waarom het dan door de meerderheid in de vergetelheid is gedrukt? Wy geloven, omdat velen menen, dat op de Parallelweg, na de spoorwegovergang de bewoonde wereld ophoudt, gelet op de byr.a middeleeuwse bestrating. Voor een wandeling ligt - vanouds - „de Middelbuurt" net iets te ver uit de richting en aan een ritje per fiets op de Middelbuurtse „hobbel"weg waagt men zich liever niet. Toch waren er verschillende mensen die van de weg gebruik moesten ma ken. Misschien vóór de oorlog wel, maar de laatste jaren is de Middelbuurtse weg nimmer aan de aar dacht van het gemeentebestuur ontsnapt, m hei bij zonder de wethouder van openbare werken, de heer Ant. de Ruiter, heeft zich er jaren voor beijverd. Men is er acht jaar mee bezig ge weest, maar een vernieuwing stuitte steeds af op de financiën en de hoog nodige aanleg van nieuwe straten in het centrum. Dus niet vergeten, maar Binnenkort zal het vernieuwen van de De Sav. Lohmanstraat worden aanbesteed en b. en w. van Veenendaal hebben thans in overweging in deze straat een zoge naamde rolschaatsbaan op te nemen. Een baan <jus waarop de jeugd naar hartelust kan rolschaatsen, zonder gevaar te lopen van of op te leveren voor het verkeer. In verschillende grote steden zijn reeds dergelijke banen aangelegd. Het is te hopen, dat het gemeentebe stuur tot een definitieve beslissing zal komen, wat het tekort aan recreatie-mo gelijkheden voor de Veenendaalse jeugd weer gedeeltelijk doet afnemen. toch wel ten achter gesteld, omdat het niet anders kon. Ook de gemeentelijke autoriteiten waren zich bewust van de belangrijk heid van de weg. Het is één van de toegangswegen naar Veenendaal en bij voorbeeld de kortste route naar Ach terberg. Zeer binnenkort zal de Middelbuurt seweg uit zijn hobbelige slaap worden geschud. Er komt een nieuwe vijf me ter brede - weg met een onderlaag van klinkers en puin en een deklaag van asfalt. De grootste bochten worden er uitgehaald en het geheel krijgt een moderne TL-verlichting. Er zal bij deze moderne aanleg even wel voor worden gezorgd, dat de weg niet te veel van zijn landelijkheid ver liest, er komt o.a. geen trottoir langs de rijbaan. Tot het project behoort ook nog een stukje Parallelweg, het gedeelte vanaf de spoorwegovergang en men verkrijgt hierdoor aansluiting op de geasfalteer de Parallelweg. Maandag 28 september a.s. zal het werk worden aanbesteed en daarna hoopt men direct met de werkzaam heden te kunnen beginnen. De vorige Valleiiiks werd uitge geven bij lunchroom ,,'t Zuiden" in de Patrimoniumlafm en werd niet gevonden. De tot 17,50 opgelopen waarde is het zoeken dubbel en dwars waard. Zoekt dus naar de rode riks met het nummer Om de vlnderspre'nie in ontvangst te nemen moet de liks vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. ONTSPANNINGSAVOND BEJAARDEN Men verzoekt ons mede te delen, dat de eerste ontspannrngsavond van dit seizoen niet zal werden gehouden op vrijdag 25 sept., maar donderdag 24 sept. a.s. in „Elthetc". De bekende toneelvereniging N.A.O. zal opvoeren het blijspel in drie be drijven „Welkom binnen". Aanvang half acht. De bus rijdt weer van de bekende haltes. De gemeenteraad van Veenendaal gaat maandagavond a.s. vergaderen, onder leiding van loco-burgemeester, wethou der Ant. de Ruiter (burgem. Bakker is met vakantie). Onder de stukken, die ons tot nu toe bereikten, bevindt zich een voorstel van b. en w. tot herbenoeming van de leden en plaatsvervangende leden van de woon ruimtecommissie. Voorgesteld wordt deze commissie, die jaarlijks op 1 oktober aftreedt, in zijn ge heel weer te benoemen. Dit zijn de leden: G. Croes, G. Davelaar, J. van den Dik- kenberg, A. Hardeman, Joh. Slok, het eerste plaatsvervangend lid: J. van Har- develd en het tweede plaatsvervangend lid: mej. H. C. van Leeuwen. Aangezien de raad enkele jaren ge leden heeft besloten jaarlijks één lid van de commissie niet te herbenoemen zou ook dit jaar één lid moeten worden ver vangen door een ander. Aangezien de heer Hardeman pas een maand geleden tot lid van de commissie is benoemd achten b.^en w. het niet ge wenst thans weer exm wijziging in de samenstelling aan te brengen, doch dit op te schorten tot na de aanstaande grens wijziging. Tijdig, vóór 1 maart a.s., zullen b. en w. de zaak opnieuw aan de orde stellen. ZENDINGSPRED. Dr F. C. KAMMA KOMT WEER NAAR VEENENDAAL De bekende zendingspredikant dr F. C. Kamma, die al vaker in Veenendaal een voordracht heeft gehouden over zijn veel omvattende zendingsarbeid, zal volgende week weer een avond verzorgen in ge bouw Eikenlaan. Hij vertoeft thans met verlof in Neder land en zal op deze avond met behulp van beelden en geluidsbanden de aan wezigen een ogenblik trachten mee te voeren naar het veelbesproken en om streden Nederlands Nieuw-Guinea. Zijn ervaringen, opgedaan in dit zendingsge- bied, zijn veel en rijk aan afwisseling. Een opwekking aan alle zendingsvrien den in Veenendaal en omgeving deze avond bij te wonen, is overbodig. Dr Kamma is een uitnemend verteller en zal niet nalaten iets van zijn grote geestdrift bij zijn gehoor te integreren. Raadpleeg voor bijzonderheden de ad vertentie in dit blad. FOTO'S VOOR DE WINKELWEEK- VERKEERSPRIJSVRAAG REEDS GEMAAKT De najaarsactie van de Veenendaalse winkeliersvereniging zal in het teken staan van veilig verkeer. Er wordt een winkel-verkeersweek gehouden, die op 2 oktober a.s. begint. Deze week zijn reeds voorbereidingen getroffen voor een verkeersprijsvraag welke in het kader van de winkelactie zal wprden gehouden. Woensdagmiddag leek het kruispunt Hoofdstraat-Hoog straat-Zandstraat het werkterrein van een filmgroep. Het bleef echter bij foto graferen, n.l. van een aantal ter plaatse aangeworven figuranten, die in verschil lende verkeerssituaties op de plaat wer den vastgelegd. De platen werden gemaakt onder regie van de inspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker. Het verkeer op het kruispunt moest er een poosje voor wor den stopgezet. De Veenendaalse Winkeliersvereniging heeft voor zaterdagmiddag 3 okt. een 50- tal jongens en meisjes nodig voor een gecostumeerde fietsralley, over een tra ject van ongeveer 30 km. De minimum-leeftijd voor deelname is 12 jaar. Elke jongen of meisje dat de rit volbrengt, krijgt een beloning van 2,50. Bovendien worden nog aardige prijsjes beschikbaar gesteld voor de leukst verklede groep of deelnemer(ster). De jongens en meisjes, die van hun ouders aan deze tocht mogen deelnemen, kunnen zich aanmelden a.s. maandag avond tussen half zeven en half acht in de waranda van hotel De Haas aan de Markt. Het Nutsdepartement Amerongen heeft baar programma voor de komende winter maanden bekend gemaakt. Maandag 21 september a.s. wordt het seizoen geopend door mr. Romke de Waard, die zal spreken over van draaiorgel tot pierement. Een aantal oude orgels uit het museum te Utrecht zullen tydens deze lezing gedemon streerd worden. Het programma voor deze winter heeft haar grondslag gevonden in een dit jaar DE „ORNITHOPTER" Een Russische oud-test-piloot heeft een vliegtuigje ont worpen en gebouwd, dat hy de .Ornithop- ter' noemt. Het machientje ontleend zyn kracht aan een 3 pk motortje, dat het een snelheid van 100 km per uur zou geven. Het wonderlykste echter zyn wel de vleu gels, die klappen, geluk die van een vogel. Op de foto zit de ontwerper, Dimitry Ilyin, in de „cockpit" verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 gehouden enquete onder de leden. Zo bleek dat men zeer gesteld is op een con cert in de raadzaal, een avond waarmee men vorig jaar groot succes heeft gehad. Het bestuur kon dank zij de medewer king van het gemeentebestuur, die hier voor de raadzaal beschikbaar stelde, twee concertavonden organiseren. De eerste is vastgesteld op 11 november a.s. en wordt verzorgd door mevr. Schuddeboom piano, Helga Bühler cello en Evert J. Zwaan viool Het tweede concert zal plaats vin den op 25 april 1960. De medewerkenden voor deze avond zijn: Fred Mann fluit, Adie Woltman-le Gué zang en Ans Bak ker piano, een drietal bekend onder dc naam Stichts Trio. Op 13 oktober wordt door de heer Kamperman uit Olst een nu wel zeer ak- tueel onderwerp behandeld n.l. kunst manen en ruimtevaart. De heer H. Kraan uit Almelo komt op 16 december spreken over Penoze en prinsemarij, een lezing die een algemeen beeld geeft over de misdaad en haar bestrijding. Aafje Top en Johan Lauxsterman ko men op 12 januari gedeelten voordragen uit de Gijsbreght van Aemstel. In de maand februari staat verder een excur sie naar enkele plaatselijke bedrijven op het programma, terwijl men in maart een bijzondere filmavond zal organiseren. Een programma dat naar gehoopt wordt in brede kring belangstelling zal trekken. Alle Nutsavonden behalve de raadzaal concerten worden gehouden in het club huis. VOETBAL-CRAZY. Het In de Spaanse stad Cadiz (100.000 in woners) gehouden voetbaltoer nooi „Ramon de Carrenza" heeft een half miljoen gulden aan recettes opgebracht. De pryzen der plaatsen liepen uit een van 2 tot 20 gulden en voor de zitplaatsen was men ver plicht een abonnement voor al le vier wedstryden te nemen. Om ook de minder kapitaal krachtige inwoners in staat te stellen dit grote gebeuren, dat een jaar lang het gesprek van de stad was, by te wonen wer den er abonnementen op afbe taling verstrekt. Deelnemers aan het toernooi waren Real Madrid, Barcelona, Milaan en Standard Luik. Het spel was van zo'n hoge kwali teit en de opwinding van de toeschouwers zo groot, dat na afloop van de finale de burge meester van Cadiz op de schou ders het veld werd rondgedra gen, of liever gesleurd. Hij kon pas weer op zijn benen terecht komen toen twintig politie agenten een charge uitvoerden. SCHOONMOEDER. De ma nagers van de Franse profclub Nice moeten steeds meer met de wensen van de schoonmoeders van de gecontracteerde spelers rekening houden. Zo is de speler Muro plotse ling op een aanbod van Nancy ingegaan omdat zyn schoon moeder hem dichter by huis wilde hebben. De speler Lamia verwyst, als er iets op financi eel terrein afgehandeld moet worden, de officials steevast naar zyn schoonmoeder, die zu'n belangen behartigt met de nauwgezetheid van een Schotse notaris. De speler Nurenberg tenslotte heeft gezegd met voet ballen te willen ophouden. En, zegt men onder de Nice-aan- hang, wie zit er achter? Zyn schoonmoeder GERRIT. De wielrenner Ger- rit Schulte heeft de weigering van de Nederlandse wieleroffi- cials om hem aan de wereld kampioenschappen te laten deel nemen, filosofisch opgenomen en is naar Italië gegaan, waar hij traint, o.a. op een water fiets, om aan het begin van het winterseizoen zijn rentree te maken op de Parijse wielerbaan, schrijft het Franse blad France Soir. De 43-jarige Gerrit is in Frankrijk nog steeds populair. Hij verwierf er de naam „fou nadalant" (fietsende dwaas) en hoopt die ook 'in de komende maanden weer eer aan te doen. EX. Ex-koning Faroek van Egypte zit in financiële moei- lykheden, las de eigenaar van een nachtclub in Milaan in de dagbladen. Hy schreef de mo narch daarop een brief, waarin hy hem voorstelde de leiding van de nachtclub op zich te ne men. Zun werk zou bestaan uit de artistieke leiding en het on derhouden van het contact met de gasten. De ex-konlng schynt het voorstel ernstig te overwegen. NIET BEST. Henry Salvador (Island in the sun) luistert nooit naar grammofoonplaten van zijn eigen liedjes. „Ik vind," zegt hij, „dat ik niet erg best zing." BEST-SELLER. Ook het vier de boek van de jonge Franse successchrijfster Fran$oise Sa- gan wordt een best-seller. Het heet „Aimez-vous Brahms (Houdt u van Brahmsen verscheen in Frankryk op 1 september. De eerste oplaag van 150.000 exemplaren was binnen tien dagen uitverkocht, zodat er een tweede druk van 50.000 exemplaren verschynt. PORTRET. De regering van Nieuw-Zeeland heeft wettelijk vastgesteld, dat het is toege staan portretten van de Engelse koningin te reproduceren op sjerpen en sjaals, maar ze ver boden op servetten en toilet handdoeken. KOMST. Volgens de Daily Mail zou het stadje Rusland in de staat Ohio de enige stad in de Ver. Staten zyn die Chrocsjt- sjef niet tot een bezoek heeft uitgenodigd. MUIS. Eerst Napels zien en dan sterven is meer dan ooit ac tueel nu inwoners van die mooie stad in een week tijds tweemaal een muis in een melk fles (met melk) hebben aange troffen. De politie gelooft dat er sabotage van de zyde van een concurrerende melkboer achter dit muizenspel zit. AAP. De politie gelooft nog meer, namelijk dat het een aap is die aan de Rivièra inbreekt by de schatryke lieden daar. Want zy weet anders geen ver klaring voor het feit dat de in dringer via heel nauwe openin gen op grote hoogte de huizen binnendringt. WIE ZEI DAT? „Ik denk zelden, en wanneer ik denk denk ik nergens aan." (Anony mus). DEN HAAG Eigenlijk is het een beetje bevreemdend, dat Nederland pas dit jaar voldoende kennis heeft kunnen maken met een bedryfstak, die in andere landen al jaren geleden tot ontwikkeling kwam. Het particuliere luchtvaartbedryf. Ons land heeft op het niet militaire luchtvaartterrein altyd een zeer vooraanstaande plaats in genomen en blijk gegeven van een verrassende doortastendheid en handelsbekwaam heid. Onze Nederlandse zakenman verschilt echter in zoverre van zyn Amerikaanse collega, dat hy zich niet direct stort in een wild avontuur, waarin de kansen op mis lukking even groot zyn als de kans op succes. Misschien komt het hierdoor, dat tot voor kort maar heel weinig pogingen zijn gedaan de luchtvaart te exploiteren op een andere dan de bekende manier van geregelde luchtverbindingen tussen de grote ste den van de wereld. Naast de grote maatschappijen, die re gelmatig hun passagiers op hun vaste routes vervoeren, zijn, vooral na de twee de wereldoorlog, talrijke kleine onder nemingen onstaan, die allerlei facetten van de moderne luchtvaart winstgevend proberen te maken. Tegenwoordig is de verschijning van een klein sportkistje, dat een doek achter zich aansleept waar op met grote letters de kwaliteit van een drank, een tandpasta, of een zonnebrand olie worden verkondigd, geen onbekende verschijning meer in het Nederlandse luchtruim. De reclamevluchten hebben lange tijd een aardig bestaan opgeleverd aan enige Nederlandse firma's, die met enkele sportvliegtuigen opereerden boven toeristische centra en grote steden. Alhoewel dit reclamevliegen nog steeds onverminderd doorgang vindt - er heeft zich zelfs een nieuwe loot gevormd: het (kunstige) luchtschrijven - wordt het, wat betreft verdiensten en perspectieven, op zij gedrongen door nieuwe ontwikkelin gen in de „wilde" luchtvaart, die alle mogelijke moeite doen vaste voet in Ne derland te krijgen. Wie de sentatie van het vliegen, het loszijn van de aarde, eens wil ervaren kan nu voor een niet al te groot bedrag rondvluchten maken boven het westen van ons land. Op het nieuwe Rotterdamse vliegveld Zestienhoven hebben zich en kele maatschappijtjes neergelaten, die DIEFSTAL BIJ CONFECTIEBEDRIJF Eén jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, hoorde de 28-jarige fabrieks arbeider W. v. d. H. uit Veenendaal eisen toen hij dinsdag voor de Utrechtse Recht bank moest terechtstaan wegens diefstal met braak. De verdachte verbleef deze zomer tij delijk in een logement te Utrecht, waar hij in contact was gekomen met zekere H. S. Samen maakten ze het plannetje confectie te gaan stelen uit een noodge- bouwtje van een Utrechtse firma aan de Oudegracht. Dat gebeurde in de nacht van 12 op 13 juli toen de jongemannen zich gemakkelijk toegang wisten te ver sahaffen tot b 1 g önr'o, le maga zijn van bedoelde firma. Ze trokken eerst een paar planken los, duwden wat board platen op zij en namen zoveel confectie mee als ze maar dragen konden. Het was niet zo weinig ook: volgens opgave van de benadeelde firma bedroeg de waarde ca. vier a vijf mille. De volgende dag begaven de jongens zich naar Amsterdam, maar het viel niet mee om de buit te verkopen. Tenslotte is v. d. H. er niet rijker door geworden; hij heeft de reiskosten moeten betalen en ook de rondjes, die in café's in de hoofd stad aan adspirant-kopers werden weg gegeven. Rekening houdend met het feit, dat de verdachte reeds meermalen is veroor deeld, kwam de Officier van Justitie tot bovenvermelde eis. De raadsman noemde zijn cliënt iemand, die steun nodig heeft. Hij drong aan op het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport, subs, een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. Uit spraak 29 sept. a.s. Donderdag 24 september om 8 uur zal in de Sint-Andrieskerk in Ame rongen het vierde kerkconcert gegeven worden. Medewerkenden zijn: mevrouw C. Arkes-Gmelig Meyling, sopraan, Cas Burger, viool, Christiaan Verburg, or gel. De zangeres zingt enkele liederen van Cornelius, Dvorak en Andriessen, de violist speelt werken van Handel, Feleman en Feldehof, het orgelpro gramma vermeldt behalve enkele be werkingen van bekende koralen een pastorale van Bach. De toegang is vrij. Na afloop wordt een collecte gehouden ten bate van het orgelfonds. Amerongen zal voor het eerst in de gelegenheid worden gesteld een concert in grote bezetting van het Utrechts Stedelijk Orkest bij te wonen. Welis waar heeft men reeds eerder kunnen kennismaken met enkele leden van het orkest, n.l. met het uit vijf personen bestaande Barok-ensemble, dat in 1957 in Amerongen optrad. Aan het concert, dat op woensdag 23 september a.s. in het Clubhuis wordt gegeven werken 50 U.S.O.-musici, on der leiding van dirigent Paul Hupperts, mee. Uitgevoerd zullen worden een aantal bekende werken van grote componis ten. Zo staan op het programma de Salzburger Symfonie in D gr. t. K.V. 135 van W. A. Mozart; het ontroerend mooie concert voor hobo en orkest in C gr. t. van Jos. Haydn, waarin als hobo-solist zal optreden Gé van Koten en de ouverture „Coriolan" van L. von Beethoven. Na de pauze zal worden uitgevoerd de onovertroffen 8ste Sym fonie in F. gr. t. opus 93 van Ludwig von Beethoven. Toegangskaarten a 1,zijn ver krijgbaar op het gemeentehuis. Bij het programma ontvangt men een uitvoe rige toelichting op de uit te voeren werken. De vele muziekliefhebbers, die Ame rongen telt, zullen deze unieke gelegen heid niet voorbij willen laten gaan. als insecten op de strooppot van de lok kende verdiensten afkwamen. In het toe ristische hoogseizoen, zo dachten zy, zijn allicht genoeg belangstellenden te vinden, die gaarne eens een vlucht boven Euro pa's grootste havenstad, een vliegtocht naar het nabij gelegen Den Haag, of een avondvlucht naar Scheveningen, wanneer daar het traditionele vuurwerk wordt af gestoken, wil maken. Het eerste rondvluchtbedrijf, dat zich op Zestienhoven vestigde was „Flash- band Flight", een maatschappij waarin Künig's Air Transport een belangrijk aandeel had. Op 20 maart van dit jaar kwam ook Martin's Air Charter, die daar voor al rondvluchten vanaf Schiphol had verzorgd, naar het Rotterdamse vliegveld. Kort daarna completeerde de N.V. Naestrea, die zich voordien had beperkt tot het reclame maken, het rondvlucht- (Zie verder pagina 4) GYMNASTIEKUITVOERING Zaterdagavond zal de sportvereniging Oranje-Wit te Eist een gymdemonstra- tie geven op het plein van de o.l. school. Vooraf zal de gehele gymnastiekclub, met begeleiding van de muziekvereni ging „Crescendo" een mars door het dorp maken. Het programma dat die avond zal worden geboden zal uit meer dan twintig nummers bestaan. Op zaterdag 19 sept. a.s. her denkt de heer H. Schipper die op 17 nov. 1906 te Woudenberg geboren werd, en nu woont aan de Willaer- laan te Scher penzeel, de dag dat hij 40 jaar geleden bij de textielfabriek ,De Driekleur', in dienst kwam. Door zijn ijver en nauwgezetheid heeft hij zich op weten te werken van spoeljongen tot chef van de ververij. Ter gelegenheid van dit ju bileum zal de heer Schipper zaterdag, na beëindiging van de werkzaamheden, in intieme kring in de fabriek worden gehuldigd. JONGENS SPEELDEN MET GRANAAT Tijdens werkzaamheden in zijn tuin zag de jachtopzichter Van Ginkel de zer dagen enkele jongens op het erf van het kasteel met een vreemd voor werp gooien waarbij zij een boom pro beerden te raken. Toen hij de jongens vroeg waarmee zij speelden, wisten zij het niet en zeiden het in de droogstaan de gracht gevonden te hebben. Bij na dere beschouwing door de jachtopzich ter bleek het een granaat te zijn. Door tussenkomst van de groepscomman dant der rijkspolitie, de heer Buisman, werd de Hulpverleningsdienst van de BB gewaarschuwd, die het ding, een piatgranaat, onschadelijk maakte. Bij een ingesteld onderzoek werden er nog twee piatgranaten en een landmijn in de droge gracht aangetroffen en door die dienst onschadelijk gemaakt. OPENBARE VERGADERING SGP De Staatkundig Geref. Partij, afdeling Scherpenzeel, houdt vrijdag 25 septem ber a.s. om 7.30 uur in het verenigings gebouw achter de Ned. Herv. kerk een openbare vergadering. Spreker is ds. H. G. Abma uit Putten over het onder werp: „Over weinig getrouw". BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Johannes Lambertus An- tonius Weimer en Cornelia van Wijk Ondertrouwd: Cornelis Jan Overeem en Jannetta Petronella Methorst. CURSUS IN BLOEMSCHIKKEN De stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten plattelande organiseert in Rens woude een cursus in bloemschikken, waaraan iedere belangstellende kan deel nemen. De cursus wordt gegeven in de zaal van het gebouw van de Coöp. Land- bouwvereniging en omvat in totaal zes lessen, die op woensdagavond worden ge geven. (JJJJTïoQtI voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 VEENENDAAL Luxor Theater: van vrijdag 18 sept. t.e.m. zondag 29 sept. de film „Bloed in de zon" van maandag t/m woensdag „De blonde heks". Alleen donderdag 24 sept. „Raspoetin". Elke zaterdag- en donderdagavond: Evangelie samenkomst in gebouw „De Luchtreiziger", KI. Katerstr., om 7.30 uur. Woensdag 22 september: Zendingsavond in geb. Eikenlaan, onderwerp: „Mijn ervaringen op Nieuw Guinea", aanvang 8 uur. Zaterdag 26 september: Internationale tafeltenniswed strijd, om 7.30 uur, zaal Climax (achter de ulo-school).

De Vallei | 1959 | | pagina 1