Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Weer 48 bloedgevers onderscheiden WAAR IS DE VALLEI-RIKS? USA - DE ZWARTE DREIGING een druk verenigingsleven J. F. TAK PROGRAMMA WINKELWEEK Plannen voor verbetering van diverse wegen te Renswoude Men denkt soms anders maar toch heelt List LEVERTRAAN ACHTERBERG SCHERPENZEEL 33e jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 Nr. 76 Eedactie: W. F. ter Hoeven Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hein van Schuppen's modeshows Bont, paars en lila doen het deze winter Sjors en Sjimmie Auto sloeg enkele malen over de kop Dinsdag weer halve dag markt Hij is 20,00 waard 2 AR 435067 H»|| IIP F1! van haat tevmoeten verdragen, dat hij Nu de R weer in de maand isgeeft u uw kinderen Afscheid ds. C. v. Viegen VEENENDAAL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Valleivogels en Rhenen aan elkaar gewaagd Stuw Amerongen in wording. A.s. zondag: Scherpenzeel - Oranje-wit Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Advertenties en abonnementen kunuen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per. mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimam per advertentie 4*60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-1® woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In tegenwoordigheid van het bestuur van de afdeling Veenendaal van het Ned. Rode Kruis vond in het Rode Kruis-ge- bouw aan de J. G. Sandbrinkstraat de uitreiking plaats van een aantal Land- steiner plaquettes en penningen. Aan 48 personen, die resp. vijftien maal en vijf maal een liter bloed hebben gegeven voor de genezing van hun zieke medemens werd resp. een plaquette of een penning ter hand gesteld. De Landsteiner plaquette ontvingen de dames G. J. van Barneveld, G. Diepe- veen-H3sselaar, D. J. Boers-van de Loos- drecht, G. van Dijk-Alberti, M. G. de Fluiter-de Gooijer, M. Hasselaar-van Wa keren, J. Maris-Keulemans en de heren C. van Barneveld, W. Ebben, A. v. d. Haar, J. van Hal, M. G. Harink (Ameron gen), R. v. Hien (Opheusden), W. van der Hor, J. G. van de Kraats, J. D. Leppers en R. Vonk. De Landsteiner-penning kregen de da mes: C. Boers-Cornet, C. C. van Essen- Prins, M. A. van Enk, B. v. d. Hoef, W. Klumpenaar-van Hasselaar, J. Vroon, G. Witte-van Manen en de heren H. J. An- beek, M. G. Bouwmeester, H. Breekveldt, C. C. van Doorn, W. de Fluiter, W. Gijs- berts, B. de Haan, J. v. d. Haar, A. van Als gewoonlijk toonde weer een uitge breid damespubliek belangstelling voor de door Modemagazijnen Hein van Schup- pen verzorgde modeshows, woensdagmid dag en -avond in „Eltheto". Die belangstelling was er niet ten on rechte. Op de show was een grote collec tie kleding in de meest uiteenlopende soorten, maten en tinten, vakkundig ge bracht door een zestal mannequins en „aaneengepraat" door mevr. Venema. De afdeling wintermantels viel op door de mooie stoffen. Prachtig glanzende langharige kwaliteiten in donkere tinten met daarnaast veel beige en helderblauw. Kleuren, die het dames-oog moeten heb ben gestreeld. Opvallend waren de vele bontgarneringen, waardoor de waarde van de mantels beduidend werd verhoogd. Naast bont, dat één van de vele facet ten van deze wintermode zal worden wa ren er mantels met grote kragen, die zeer flatteus aandeden. In tegenstelling tot de mantels, nage noeg allemaal kraagloze japonnen. De wijde rok schijnt er bij de japon een beetje uit te gaan. Hein van Schuppen toonde tenminste voor het merendeel ja ponnen met een rechte rok. Bijzondere stijlvolle en gedistingeerde jurkjes, waar onder opvallende Engelse, Duitse en Bel gische import. Wat de kleuren betreft was het veelal paars en lila wat de klok sloeg. Deze tinten waren in zeer veel fantasiestoffen verwerkt. Het zijn de tinten, die deze winter in de mode sterk op de voorgrond zullen treden. Na de mantels en de japonnen: mantel pakjes in exclusieve modelletjes van mooie boucléstoffen. De bontafdeling was vertegenwoordigd met onder meer een zwarte Persianer pattesmantel, die de bijzondere aandacht van de dames genoot. In de kinderafdeling waren het twee meisjes, die met veel spontane zwier de zaal hun jurkjes, jasjes en lange broe ken lieten zien. En wat zou een modeshow zijn zonder het traditionele besluit: de bruidsstoet. Ook nu gaven de bruid en haar gevolg weer acte de présence en het geheel vormde een waardig besluit van deze geslaagde modeshow, die een dankbaar en langdurig applaus van de bezoeksters op leverden. UITSLAG VLIEGERWEDSTRIJD WESTERSINGEL De buurtvereniging „Westersingel" hield J.l. zaterdag haar inmiddels traditioneel geworden vliegerwedstrijd. Voor een tal rijk publiek verschenen 25 deelnemers met hun vliegers aan de start. Er was jammer genoeg weinig wind, waardoor maar weinig vliegers de lucht ingingen. Niettemin had het publiek bewondering voor de vele fraaie exemplaren in diverse maten en ontwerpen. De uitslag was: mooiste vlieger: 1. zus jes van Kooten, 2. Ditte v. d. Craats, 3. gebr. Achterberg. De best staande vlieger: 1. Ina v. d. Pest, 2. Hera Bouman, 3. Piet ter Burg. Er waren voor deze winnaars prijzen bestaande uit waardebonnen van 3. 4.en 5.Bovendien kreeg elke deelnemer een grote plak chocolade. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer E. P. van Ginkel, heeft tijdens het te Amsterdam gehouden examen, de bekwaamheid ver worven voor bloemist-hovenier. Het examen ging uit van de landelijke centrale onderwijscommissie bloemist- hoveniersopleiding. Zaterdagmiddag 26 september kan de jeugd weer genieten van Sjors en Sjim mie, die in ,,'t Trefpunt" de kinderen hartelijk zullen laten lachen. Hal, E. Kleijer, J. H. Koopman( Overberg) J. v. d. Kraats, J. Kroes, W. J. de Loos (Overberg), K. van Manen, H. Mark, H. Middelhoven, T. H. Mulder (Overberg), H. E. G. Pilon, D. J. v. d. Scheur, W. Slok, J. Vlaanderen, R. Sukkel en C. van Wijk. De eerstvolgende bloedplasma-avond is op dinsdag 10 november a.s. in de can- tine van de Ritmeester. Voorts kan men zich als donor aanmelden bij de huisarts of bij de secretaris van de afd. Veenen daal van het Ned. Rode Kruis, de heer J. H. van Schuppen, Hoofdstraat 90. De heer S. uit Soesterberg is gisteren middag omstreeks twee uur nabij hotel „La Montagne" met zijn auto uit de bocht gevlogen. De auto werd flink beschadigd, doch de bestuurder bleef wonder boven wonder ongedeerd. De heer S. naderde Veenendaal met zijn Mercedes-personenauto uit de rich ting Eist. Waarschijnlijk door te hoge snelheid begon de auto in de bocht onder aan de berg te slippen, sloeg enkele ma len over de kop en kwam op de zijkant in de berm aan de rechterkant van de weg terecht. De bestuurder moest door de voor ruit de gekraakte auto verlaten. Hij was nagenoeg ongedeerd, op één schrammetje na, dat hij opliep bij het verlaten van zijn auto A.s. dinsdag zal de laatste dagmarkt wordgn gehouden. T? beginnen op dins dag 6 oktober zal gedurende de winter maanden op dinsda.;, alleen 's morgens markt worden gehouden. De zaterdag- markt blijft ook tijdens de winter als dag- markt gehandhaafd. ADMINISTRATEUR MINDER-VALIDEN- WERKPLAATS BENOEMD Met ingang van een nader te bepalen datum is benoemd tot administrateur van de streekwerkj'laats voor minder- validen voor Z.O.-Utrecht, welke in aanbouw is aan de Industrielaan, de heer A. Aartsen te Arnhem. De heer Aartsen is thans werkzaam bij de administratie van de werkplaats „Presikhaaf" te Arnhem. Nadat de riks vorige week werd uit gegeven bij textielhandel Methorst, Plein 1940 in Scherpenzeel en niet werd gevonden, is de waarde geste gen tot 20,00. De nieuw uit te ge ven riks draagt het rode nummer Indien de riks a.s. donderdag vóór 12 uur op ons bureau wordt bezorgd, wordt de premie terstond overhandigd. Wanneer men spreekt over het neger probleem in de Verenigde Staten, denkt men aan een onderdrukte, ten achtergestelde neger. Het is de vraag hoe lang het nog zal duren, dat de neger zich de tenachterstelling laat welgevallen. Zeker niet erg lang, als Elia Mohammed, Boodschapper van Allah, zijn zin krijgt! „Er is geen goed in de blanken, ze zijn allen kinderen des duivels". Dat is het credo van een kleine neger, zoon van een dominee, die zich de „Boodschapper van Allah" noemt, een soort Mo hammedaanse ritus heeft ingevoerd en een der grootste rassenhaters der Verenigde Staten is. Alleen komt de rassenhaat ditmaal van de andere kanthet is de haat van de negers, die zich bij Mohammed aangesloten hebben, tegen de blanken. Voor een neger die altijd achter de bak gelegen heeft, die zich moet vergenoegen met de minste baantjes, die in een krot moet wonen en zijn minderwaardigheid telkens weer onder de neus gewreven krijgt, moet het ook wel een openbaring zijn te horen, dat de schoen aan de an dere voet zit. Dat hij superieur is en niet de blanken, dat hij haten mag in plaats worden, dat hij de blanken kan uitsluiten, in plaats van door hém uitgesloten te worden. OVER TIEN JAREN Mohammed heeft zijn organisatie goed in de hand. Hij heeft een en ander van de Moslims overgenomen, eist van zijn getrouwen dat zij vijf maal daags knielen in de richting van Mekka, liefst ook in het openbaar, verbiedt hun te roken en te drinken. Op de bijeenkomst zitten In Eist kan geen /ereniging blüven bestaan, hoort men wel eens beweren door z.g. „insiders". Mair het tegendeel blijkt waar te zijn. Eist heeft met liefst 17 actieve verenigingen een zeer bloeiend verenigingsleven. Allereerst de Els^erse muziekvereniging „Crescendo", die door interne moei- lijkheden een zeer moeilijk jaar achter de rug heeft. Maar trots deze tegenslag begint er nu weer aardig schot in te komen. Op het feest bracht „Crescendo" - populaire muziek. Een hele vooruitgang, want het is de wens van het overgrote ™nn°i"fweanch7°vUaT,Songer^Sterke kerTls deel van het publL-K. Op onze vraag waarom „Crescendo" alleen maar op de 1° er 0D te slaan als weg verschijnt bij 'en gebeurtenis en nooit in de zomermaanden eens een concerthgt nodig geeft, kregen wij t;.i antwoord: „Crescendo" beschikt niet over een muziektent. 'f in de -unrPmatjP van hpt Het geld ervoor is vel aanwezig, althans een groot gedeelte, maar de plaats waar gekleurde ras en Dredikt dat hct nog de tent moet komen, is de puzzel. Een plaats is voor de muziektent ingeruimd in maar een duren yoor het uitbreidingsplan van Eist. Maar, hoort men dan, dat kan nog zo lang duren. Nog twee verenigingen hebben be lang bij het uitbreidingsplan, n.l. de twee voetbalverenigingen Musketiers en Oranje-Wit. In het uitbreidingsplan Eist is nl. ook een sportveld geprojecteerd. Musketiers voetbalt in de zaterdag competitie met vijf elftallen. Verleden jaar werd Musketiers I kampioen, maar verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Wegens zijn vertrek naar Overberg, hoopt ds. C. v. Viegen in de dienst van zondagmiddag 27 september te half drie, afscheid te nemen van zijn gemeente te Achterberg. Ds. v. Viegen heeft de Ned. Hcrv. Kerk ruim 35 jaar gediend. Als godsdienstonderwijzer trad hij voor het eerst te Achterberg op. Nadat hij op deze wijze 30 jaar werk zaam was geweest, werd hem de titel dominee verleend. Mede door zijn werk verkreeg Achterberg een zelfstandige ker kelijke gemeente. Vooral het jeugdwerk had de belangstelling van ds. v. Viegen. Van de Jongelingsvereniging „Jonathan" is hij jarenlang voorzitter geweest, thans is hij daarvan ere-voorzitter. Ook voor het catechisatiewerk trad hij als leraar op. Gedurende 35 jaar heeft hij leiding gegeven aan het catechisatiewerk op de o.l.-school. Donderdagmiddag heeft hij afscheid van de catechisanten van de school genomen, die hiervoor in het Buurtschapshuis bijeen waren gekomen. Het hoofd der school de heer A. W. v. d. Waal, sprak de scheidende leraar in hartelijke bewoordingen toe. Hij memo reerde de moeilijke omstandigheden waaronder ds. v. Viegen werken moest. Mede echter door zijn grote geschiktheid, aldus spreker, wist ds. v. Viegen aan alle moeilijkheden het hoofd te bieden. Door zijn goede verteltrant wist hij de kinde ren te boeien en deze zullen op latere leeftijd met genoegen aan de uren bij ds. v. Viegen doorgebracht terugzien. Spre ker wenste ds. v. Viegen nog vele geluk kige jaren in zijn nieuwe werkkring. Na mens de leerlingen werd door Jannie v. d. Voort een boekenbon aangeboden en namens het schoolpersoneel een kamer plaat. Ds. v. Viegen dankte de kinderen voor hun geschenk cn sprak de hoop uit, dat zijn onderwijs vrucht zou mogen dragen. Het personeel van de school dankte hij voor de betoonde medewerking. Na af loop werden de kinderen door ds. v. Vie gen getracteerd. Vrijdag 2 oktober: Zaterdag 3 oktober: Vanaf 's morgens 9 uur verstrekken de deelnemende winkeliers bij aankoop van elke gulden een verkeers- zegel. 's Avonds half acht: officiële opening van de Verkeers- winkelweek bij het gemeentehuis door burgemeester A. Bakker, met medewerking van de Kon. Scheepjes- wolharmonie en de verkeersbrigadiertjes. 2.30 uur: start van de fietsenrally voor de jeugd vanaf de Rozenstraat. 5.00 uur: Veenendaalse Harmonie brengt de deel nemers vanaf de Nieuweweg-Buurtlsan naar het Slot. de Bruïneplein. 6 00 uur n.m.: winkelsluiting. i Maandag 5 oktober: 7.30 uur: „Hollandia'-meisjes zingen vrolijke wijsjes in de muziektent op de Markt, o.l.v. Gijsbert v. Zanten. Dinsdag 6 oktober: 7.30 uur: de boerenkapel „De Plaggenmeiers" brengt gezelligheid in Veenendaals straten. Woensdag 7 oktober: Winkelsluiting om 1 uur 's middags. Deze dag ook geen buslichting. Donderdag 8 oktober: 3.00 uur: 's middags vertrek van de reclame-optocht door Veenendaals straten. 7.30 uur 's avonds: vertrek van de reclame-optocht vanaf de Stationssingel door Veenendaals straten, met muziekkorpsen en fakkeldragers. VrUdag 9 oktober: 7.30 uur: 's avonds, muzikale rondgang van „Prins Bernhard" door het centrum. 7.30 uur: een tiroler kapelletje speelt ln de winkel straten van Veenendaal-Zuid. Zaterdag 10 oktober: 3.00 uur: „Veiligverkeersrit" voor auto's, motoren en scooters. Bromfietsrally naar Veenendaal. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen YVoningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 In de afgelopen jaren zijn in Renswoude reeds een groot aatal wegen van een verharding voorzien dan wel verbreed en verbeterd. Om hier van een korte opsomming te geven noemen wij: de Veenweg, Emmink- huizerlaan, Kooiweg, Oude HoIIeweg, Biesbosserweg, Wittenoordseweg, Molenstraat, Schalm en tenslotte de Barneveldsestraat. De straten, spe ciaal aangelegd voor de woningbouw, zyn hieronder nog niet begrepen. Hoewel dit reeds een respectabel aan tal is, zijn er daarnaast toch nog ver schillende wegen, die thans de aan dacht vragen, zoals de Groeperweg, Ubbeschoterweg en Daatselaarseweg. Deze wegen zijn echter alle eigendom van en in onderhoud bij particulieren, hetgeen een spoedige verbetering of verharding zeker niet bevordert. Wel bestaan voor deze drie wegen reeds de nodige plannen en ook is al van ver schillende zijden medewerking toege zegd, doch om de zaak geheel rond te krijgen, valt blijkbaar niet mee. Voor verbetering en reconstructie van de Groeperweg zijn de plannen reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding en waarschijnlijk zal hier binnen afzienbare tijd de definitieve beslissing kunnen worden genomen. Zowel bij de Ubbeschoterweg als ook bij de Daatselaarseweg, die beide wel bijzonder slecht zijn, heeft men in het stadium van voorbereiding nog de no dige moeilijkheden te overwinnen met betrekking tot de grondafstand en de financiële zijde. Een juiste oplossing zal hier ongetwijfeld nog de nodige tijd vergen. Voor de aanwonenden en de verdere belanghebbenden is het echter te ho pen, dat de noodzakelijke medewerking van alle partijen kan worden verkre gen, zodat ook hier een redelijke op lossing mogelijk wordt en de betreffen de bewoners uit een zeker isolement worden verlost. promoveerde niet. Dit jaar speelt Mus ketiers voor het eerst het stopperspil- systeem, wat een hele verandering is. Musketiers zelf rekent dit jaar niet op een kampioenschap. Gelukkig is de vereniging verder kerngezond en het ledental gaat nog steeds vooruit. Deze winter hoopt men enkele ontspannings avonden te brengen. Oranje-Wit, de langst bestaande voet balvereniging, speelt in de zondagcom petitie met vier elftallen. Oranje-Wit heeft het 25-jarig jubileum al achter de rug en speelt nog steeds op 't sport terrein te Remmerden; „achter de den nen". Wel wat ver van huis, „maar on ze supporters komen toch wel" zei een bestuurslid zelfverzekerd. Voorts zijn er bij Oranje-Wit plannen om de sport nog meer te gaan bevorderen. Ook de turnafdeling van „Oranje- Wit" - in Eist de „gym" - gaat het voor de wind. De opkomst van de gymnasten is bijzonder goed en dezer dagen hoopt men weer een demonstratie op het schoolplein te geven. Al met al ook de ze vereniging heeft de wind in de zei len. De Cultureel-Natuurhistorische ver eniging „Zuidoost Utrecht", die 7 jaar bestaat, heeft in haar korte bestaan tal rijke excursies, lezingen en filmavon den verzorgd en het ledental breidt zich steeds uit. De secretaris, de heer T. van Ree, vertelde ons, dat ook het komende seizoen weer een tiental avon den zullen worden gegeven in het club huis, hotel „Stuyvenberg". Feitelijk is deze vereniging geen specifiek Elsterse vereniging, maar een streekvereniging. Deze vereniging stelt zich ten doel het brengen van leerzame ontspannings avonden en excursies, op cultureel en natuurhistorisch gebied. En dat deze avonden in de smaak vallen bewijst wel het grote bezoek. Verder is Eist drie biljartverenigin gen rijk, n.l. De Morgenster, Sportlust en Zeldenrust. Deze drie verenigingen hebben zojuist meegespeeld in de com petitie om het persoonlijk kampioen schap. In oktober zullen zij deelnemen aan de clubcompetitie. Ook hier flink wat leven in de brouwerij. Een vereniging in ons aller belang is de EH.B.O., afd. Eist. Verleden week werden door voorzitter F. Roks weer 7 nieuwe diploma's uitgereikt, waar door thans de E.H.B.O.-afdeling Eist 27 gediplor®eerden telt. In 1961 bestaat de afd. Eist 25 jaar, waarvoor nu reeds met acties en dergelijke zal worden be gonnen. Onbegrijpelijk vinden de E.H.B.O.-ers het dat hun vereniging niet in aanmer king komt voor een subsidie van de gemeente Rhenen. Velen vinden dat de E.H.B.O. een subsidie wel terdege ver dient en nodig heeft. Bij elke gebeur tenis van belang is de E.H.B.O. paraat, belangeloos. „De Rijnkanters" bestaan ook nog niet zo lang. Toch verschijnen deze tippelaars met een flinke ploeg op de weg. Zelfs heeft men het dit jaar aan gedurfd om een wandeltocht, de „Stuy- venbergmars" uit te schrijven. En met succes, getuige de 1000 deelnemers. Twee verenigingen in Eist houden blanke ras zichzelf heeft uitgemoord door de atoombom en andere verschrikkingen. En dan is het de beurt aan Afrika en het donkere ras. Dan zullen de blanken op hun beurt een minderheid zijn en ze zullen het merken, nog veel meer dan ooit de neger! Alle gekleurde volken moeten één zijn. Mohammed is daarom niet alleen een blankenhater, maar uit solidariteit met de arabieren ook een felle antisemiet. Chris tendom en Jodendom liggen bij hem in dezelfde hoek. Vele tienduizenden negers hebben zich en met tact" der officiële negerorganisa- reeds aangesloten bij „De Moslems", die ties. Als je zo lang getrapt bent, wil je krijgt en niet langer gelooft dat het nu eenmaal zo moet zijn, dat hij, althans in de Ver. Staten, altijd op het tweede plan komt. In de Arabische landen is de rol der blanken praktisch uitgespeeld. Als ze er al zitten (om te verdienen), dan passen ze zich zoveel mogelijk aan, zijn doods bang de Arabieren aanstoot te geven. In vroegere slavenstaten zitten nu negers als staatshoofden, ministers, rechters, generaals en de blanken hebben er pre cies evenveel als en soms nog minder te vertellen dan de negers. Wie had dat enkele tientallen jaren geleden gedacht? Maar nu is het een feit. Waarom zou er dan ook in Amerika geen omkeer kunnen komen? De voorstanders van de blanke supre matie in het zuiden stoken onbedoeld het vuurtje nog aan. Daar zijn de gebeurte nissen in Little Rock, het geval Emmett Till, de negerjongen die werd gelyncht, daar is het geknoei met stembiljetten en jurylijsten en de politie die machteloos blijkt als er een blanke overtreder ge vonden moet worden. Mohammed heeft voorbeelden te over om zijn volgelingen op te zwepenen verder behoeft hij maar te wijzen naar de woningtoestanden in de negerwijken, de sociale status van zoveel negers, die slecht betaald worden voor hun werk en er het eerst uitvliegen wanneer er geen werk meer is. GEVAARLIJKE GISTING De vrienden van de neger, die op meer legale wijze te werk willen gaan, zien de toeneming van Mohammeds invloed met ongerustheid. Want dit spreekt de men sen aan, veel meer dan het „langzaamaan geen echte Moslems zijn, alleen al omdat het Mohammedanisme geen rassenonder scheid kent, maar slechts onderscheidt tussen ware gelovigen en „Giaurs". MEER ZELFVERTROUWEN Het is te begrijpen dat de neger, die uit zijn ogen kijkt, meer zelfvertrouwen il- JB" ■- J zich bezig met de vogelsport. De post duivenvereniging „De Instuif" en de Elster Kleurvogelvereniging, die ook al op het nieuwe dorpsplein in Eist wacht. Zij wil n.l. een dorpsvoliere^ bouwen. Zo lang de vereniging bestaat is men dit van plan. Echter, deze plannen kunnen geen doorgang vinden zolang er geen dorpsplein is. De duivenvereniging heeft het thans druk in verband met de op volle toeren draaiende wedvluchten. Afgelopen win ter bracht de duivenvereniging een prachtige avond. Hopelijk organiseren de leden ook eens een tentoonstelling van hun vogels; desnoods in combinatie met een andere vereniging. Van de na de oorlog als paddenstoe len uit de grond schietende buurtver enigingen is de „Franseweg West" de enige die is overgebleven in Eist. Maar deze buurtvereniging is kerngezond en elk jaar tegen Sinterklaas komt de vereniging geducht met activiteiten op de proppen. Tot slot heeft Eist nog een jongelings vereniging „Obadja" en twee meisjes verenigingen „Dorcas" en het Mosterd zaadje". De knapenvereniging is mo menteel zonder leider, maar er wordt aan gewerkt om hierin te voorzien. „Obadja" verzorgt een uitleenbiblio theek waarvan een ieder gebruik kan maken. Zo ziet men dat er in Eist een druk verenigingsleven is en dat niemand zijn heil buiten het dorp behoeft te zoeken. Er is in de Elster gemeenschap plaats voor iedereen en in het verenigings leven „voor elck wat wils". op je beurt wel eens terugtrappen. Reeds een kwart eeuw geleden begon Mohammed zijn „taak" en het is opmer kelijk, dat hij eerst thóns een gevaar be gint te worden. Daaruit blijkt, dat het geen in Afrika en Arabië gebeurt zijn invloed op de Amerikaanse negers niet mist. Bijzonder lastig is, dat hij er nauwgezet voor zorgt, niet op enige manier in con flict te komen met de wet. Men heeft geen vat op hem. Men kan hem niets maken. Zijn korps uitsmijters (ze zijn er in tientallen steden van Amerika) beperkt zich tot de „bewaking van de profeet" en tot het fouilleren van iedere bezoeker dei- bijeenkomsten. De vrouwen, die door een aparte ingang binnenkomen, worden door in het wit geklede „zusters" eveneens grondig onderzocht. Neen, er is nog geen schijn of schaduw van geweld. Maar het evangelie, dat Mo hammed dag aan dag de vele miljoenen negers in Amerika voorhoudt, is het on verbloemde evangelie van de haat. Alle dagen wordt dit zaad gestrooidwan neer zal het oogsttijd zijn? (Nadruk verboden) Als Valleivogels a.s. zaterdagmiddag niet meent, dat met een halve wedstrijd de winst binnen is dan zitten er wellicht een paar winstpuntjes in de uitwedstrijd tegen Rhenen. Hoewel, Rhenen mag vol komen gewaagd aan de Scherpenzelers worden genoemd, want het is naast Val leivogels een ernstige kandidaat voor de eerste plaats. Rhenen staat nog op de tweede plaats met 4 punten uit 3 wed strijden, maar men mag er zeker op re kenen, dat het alle moeite zal doen om Valleivogels (5 punten uit 3 wedstrijden) te onttronen. De rest van de stand in de 3e klasse B: Advendo 3—4, NSVS 3—4, Hees 3—3, Ku- lan 3—3, ODI '58 2—1, Valkenheide 2—1. Nevenstaande overzichtsopname geeft cen bescheiden beeld van de werkzaam heden, uitgevoerd onder leiding van Rijkswaterstaat voor de bouw van een stuw bij Amerongen. Met zwaar mate riaal wordt dit enorme project aange pakt. In grote stofwolken gehuld rijden de zandauto's als nyvere mieren over het werkterrein. Maar al heeft men dan last van het stof, het is een buitenge woon goede zomer geweest voor de wer kers aan de stuw. De vorderingen over troffen die van andere regenrijke zo mers ver. Over deze stuw, die Ame rongen weer meer publiciteit en be zoek zal bezorgen, in cen volgend nummer meer. DE KERKELIJKE BIJDRAGEN De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. hoopt op donderdag 1 oktober a.s. voor de 4e en laatste maal zitting te houden voor het ontvangen van de kerkelijke bijdragen voor het jaar 1959. De zitting wordt gehouden des avonds van 7 tot 9 uur in de consistorie der Ned. Herv. Kerk te Renswoude. NOZEM VAN 64. „De mis dadige jeugd is in de mode, maar er bestaat ook een misda dige ouderdom", zei de presi dent van een Parijse rechtbank tot Jeanne N., die op deze recht zitting haar 39e veroordeling tegemoet ging. Sinds haar ze ventiende jaar maakte Ger- maine zich schuldig aan het neuzen in handtasjes van win kelende dames. Zij is nu 64 en kan het nog niet laten, hoewel ze er wel spijt van zegt te heb ben maar tevergeefs dit trachtte te onderstrepen door tranen te hulp te roepen. De president: U bekent de feiten? Germaine: Helaas, mijnheer de president, de verleiding was me te machtig. Maar op het moment dat ik wilde stelen be gon mijn geweten te spreken en heb ik er van afgezien. De president: Ja, omdat je ge weten een inspecteur van politie aan zag komen. Germaine: Ik ben besloten om me te beteren. En ik vraag u om mij te helpen. Ik ben een arme oude vrouw en voor mij is het moeilijk om werk te vin den. De president: En in 1917, toen je voor het eerst stal? Germaine: Toen was ik wel erg jong. Waarop een inspecteur zich beklaagde: Als het „werk" van Germaine moeilijk is, het onze is nog moeilijker; want door haar ervaring van 40 jaar kent ze ons allen, zodat het schadu wen onmogelijk wordt. Waarop de president haar ver oordeelde tot een jaar gevange nisstraf en een verblijfsverbod van twintig jaar. Tellen we dit op bij alle vorige vonnissen, dan mag Germaine pas weer in het jaar 2141 zich in Parijs vertonen. TIJGER. Mevrouw Iréne Morden te New York heeft nooit vrede gehad met de gedachte dat haar man (in 1930) in Sibe rië een tijger had geschoten. Nu ze weduwe is wil zij koste wat 't kost óók een tijger schieten en óók in Siberië. Daarom heeft zij een dezer dagen het vliegtuig genomen naar Siberië en hoopt van deze reis terug te komen met een even grote tijger als haar man destijds meebracht en waarvan het vel te zien is in het Natuurhistorisch museum te New York. TAND. Robert Mayfield, tandarts te Hollywood, is ge arresteerd omdat hU voor 300,- cen tand te koop aanbood die hü uit de mond van Clark Ga ble had getrokken. Hij had er al meer dan 200 verkocht. VERKLAPT Een Siciliaanse baron heeft voor de Italiaanse televisie precies uit de doeken gedaan in welk hotel hij tijdens zijn zomerverblijf in Venetië logeerde met vermelding van zijn kamernummer en beschrij ving van de plaats waar hij geld en kostbaarheden bewaarde. Toen hij 's avonds thuiskwam was de deur van zijn kamer ge forceerd en bleken geld en kost baarheden verdwenen. AFDRUK. Om de opsporing van gekidnapte kinderen te ver gemakkelijken is er een bevel naar de ziekenhuizen in New York uitgegaan om van alle babies voetafdrukken te maken en deze twintig jaar te bewaren. Verder worden van alle moe ders die het ziekenhuis verlaten vingerafdrukken genomen. TENTOONSTELLING. In tegenstelling met de wereld tentoonstelling te New York in 1939 zal op die in 1964 geen striptease worden gegeven. In alle vermakelijkheden zal al leen dat mogen worden ver toond wat geschikt is om door het gehele gezin te worden bij gewoond. AUTO(TJE). De bezitter van een grote Amerikaanse wagen vond op zijn voorruit een pa pier met de woorden: „S.V.P. opgelet, achter uw wagen staat een kleine Europese auto ge parkeerd." MEER. Het organisatie- comitee van de Olympische Spelen (in 1960) te Rome adver teert. „Er komen 6000 atleten, maar vanzelfsprekend nog meer journalisten." LANDGENOOT. De veer tien voetbalelftallen in de Por tugese eerste divisie worden ge traind door vijf Hongaren, vijf Zuidamerikanen, twee Span jaarden en twee Portugezen, van wie de een de Hongaar Szabo is, die zich tot Portugees heeft laten naturaliseren. OUDSTE. Hockey is waar schijnlijk dc oudste sport van de wereld. Men ziet dit spel reeds afgebeeld op een reliëf in de tempel van Thcmistocles op het eiland Chios, daterend uit de zevende eeuw vóór Christus. WIE ZEI DAT? „O, waar heid, zo schoon waar het zaken betreft, maar zo lelijk als het over mensen gaat." (Jean Rostand) Met optimisme ziet men de thuiswed strijd van Scherpenzeel tegemoet. De te genstander van a.s. zondag Oranje-Wit staat immers met twee punten op de laat ste plaats, zodat men geen bijzondere vrees hoeft te koesteren voor de ploeg, die veel meer zwakkere plaatsen vertoond dan in het vorige voetbalseizoen. Niettemin: oppassen blijft de boodschap, want het zal niet de eerste keer zijn dat men aan onderschatting van de tegen stander sneuvelt. Scherpenzeel staat er met Hoogland momenteel het beste voor; beide ploegen verwierven zes punten uit drie wedstrij den. De verdere stand in de 2e klasse A: Renswoude 24, Rhenus 3—3, Oranje-Wit 2—2, DVSA 2—2, Achterveld 3—1, HDS 30 en Veense Boys 30. voor betore uurwerken

De Vallei | 1959 | | pagina 1