ss gruyters neekreclame Bij E.K.S.G. wordt met geld gesmeten ilk 2e pak Prima Havermout voor HALVE PRIJS EEN SPONS 25 cent GOEDKOPER Een pak POEDERSTIJFSEL voor 30 cent Altijd een kassabon voor 10°/o korting. ZIJ KOCHTEN MIJN KIND Elk 3e siuk TOILETZEEP GRATIS TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 Nr. 77 Verhuiskosten 43.000 De Expo Tollentijd Voor de vrouw Het horloge is geen duikboot Uit de raadzaal van Renswoude Plan voor de bouw van 14 woningen Directeur-generaal PTT vraagt meer kapitaal en meer bouwvolume (van onze correspondent) PARIJS, september. BtJ de personeelsdiensten van de Europese Kolen- en Staal- Gemecnschap ontvangt men met Iedere post brieven van sollicitanten. Het ligt voor de band: in ruime kring is al bekend, dat er dikke wedden worden betaald en hoge onkostennota's vlot worden geparafeerd. Wie het breed heeft laat het breed hangen: de EGKS beschikt jaarlijks over 161 miljoen zilveren guldens en hoewel men op zo groot mogelyke voet leefde maakte men er toch maar 85 miljoen op. De sollicitanten hopen dat ze mogen komen meehelpen de vette pot leeg te maken De negen leden van het Hoge Gezags orgaan verdienen meer als Ike Eisen hower. Samen mogen ze 700.000 gulden verdelen. Hun wedde is bovendien belas tingvrij. Ze roken natuurlijk ook voor spotprijzen belastingvrije sigaretten en sigaren, drinken spotgoedkope porto, rij den op belachlijk goedkope benzine en genieten nog een tiental andere benijdens waardige voordeeltjes. Als de leden van de Hoge Autoriteit opkrassen en dus moe ten verhuizen genieten ze een kleine ver goeding voor verhuis- en installatiekos- ten. De heren Mayer en Etzel kregen hiertoe 43.000 gulden uitgekeerd. We cite ren deze gegevens uit het rapport van de heer Urbain Vaes, betreffende de uitga ven van het zesde dienstjaar, die ook zelf nogal kritisch staat tegenover bepaalde uitgaven. Het lijvige twee delen met in totaal 450 pagina's kunnen we niet op de voet volgen. Enkele aanhalingen vol staan evenwel om u op te wekken ook een sollicitatie in zee te sturen. Vier ambtenaren van de EKSG hadden ont dekt, dat ze er goed aan zouden doen ter plaatse eens de anti-trustwetgeving te gaan bestuderen. Ze bleven een maand weg: totale kosten (Amerika) bedroegen 30.000 gulden. De ambtenaren reizen graag, hoe vriendelijk Luxemburg ook is. Twee gingen er per duurste gelegenheid naar de Spaanse grens om er een praatje te maken met een Franse advocaat die daar op forellen viste. Zelfs als er dure kerstkaarten moeten worden gedrukt blijkt hiervoor een buitenlandse reis no dig te zijn. De Expo bracht een prachtige gelegen heid om eens in brede kring bekendheid te geven aan het werk van de EKSG. Het lag dus inderdaad voor de hand, dat er een stand zou komen en de waardigheid eiste, dat er daarbij niet op een paar duiten zou worden gekeken. De financiële commissaris heeft nog eens precies na gegaan, wat het evenement de EKSG heeft gekost en kwam daarbij aan de acht miljoen gulden. Een hele groep ambtenaren was genoodzaakt herhaalde lijk in Brussel te blijven overnachten. Volgens het rapport werd er alleen voor deze overnachtingen 150.000 gulden te veel uitbetaald. Een lieftallige, vrouwelijke tolk, die tussen Luxemburg en Brussel heen en weer moest reizen streek in één jaar aan loon en reis- en verblijfkosten een slordige 38.000 gulden op. Ook een Nederlander had ontdekt, dat er hier geld te verdienen was. Hij stelde de he ren van de EKSG voor op de Expo eens iets prachtigs te organiseren, waardoor hij een voorschot op zijn honorarium kreeg van 5000 gulden. Er was een af spraak gemaakt, dat hij niets zou be hoeven terug te betalen als het „prach tige" niet door zou gaan. En het ging niet door. De speciale EKSG-dag op de Expo kostte alleen aan deskundigen, die met de uitvoering van het programma waren belast 20.000 gulden. De directeu ren van de T.V.-diensten uit de zes lan den moesten bij deze gelegenheid even overkomen. Hun etentje en hun bed kost te zes duizend gulden. Indien men de boeken doorbladert valt men van de ene verrassing in de andere en hoewel de toon van de rapporteur niet aanvallend is blijkt er toch wel uit, dat hij niet akkoord gaat met deze geldsmij terij. Waarom moet een ambtenaar van de EKSG, die in Brussel autopech krijgt sa men met zijn bestuurder juist in het aller duurste hotel logeren? Het schijnt, dat alles zo duur mogelijk wordt georgani seerd. Zo had men voor de Expostand natuurlijk foto's nodig van de Europese Grootheden, die ongetwijfeld zonder veel kosten te verkrijgen waren geweest bij de grote foto-agentschappen. Maar niet temin stuurde men een Duitse fotograaf met zijn assistent en een chauffeur voor veertig dagen naar Parijs, Rome, Brussel en Luxemburg om de plaatjes te maken... Wanneer kinders tollen op 't trottoir Schuilt m.i. daarin geen gevaar Maar huiver soms eerlijk gezegd Van dat maar tollen op de weg Zie ik kinderen spelen met hun tol En hun soms roekeloos gehol Dan denk ik vaak, met al hun pret Wordt te weinig op 't verkeer gelet Maak kinders, van de openbare straat Wanneer je achter de tol aangaat Geen speelplaats: denk aan 't gevaar Blijft liever tollen op 't trottoir Kinderen beseffen het vaak niet Zoals een oudere het ziet Als zij verdiept zijn in hun spel Bedenk steeds auto's rijden snel 't Snelverkeer, ik zei het reeds Ondervindt het in tollentijd, steeds Wordt hun aandacht dan gevraagd Als achter de tol wordt aangejaagd Wil kinders, toch hieraan steeds denken En aan dit schrijven aandacht schenken Een gewaarschuwd kind geldt ook voor [twee Doet kinderen, hier uw voordeel mee Meer wil ik er hierbij van zeggen Trachtte hiermee slechts uit te leggen Hoe gevaarlijk 't kan zijn in tollentijd Wanneer u niet de straat vermijdt J. M. het horloge omhoudt en het blijkt niet waterdicht te zijn, dan zijn de fijnste sta len onderdeeltjes reeds na enkele uren aangetast, vooral wanneer er zeewater in het uurwerk is gekomen. De beste raad is dus: doe het horloge af bij het zwemmen of nog beter laat het thuis! Mocht het onverhoopt toch voorkomen, onthoudt dan dit: Hoe eerder men het „natte" uurwerk bij een vakman aan biedt, des te beter. Hij kan de juiste maatregelen treffen om het kostbare eigendom voor verdere schade te behoe den. Probeer nooit zelf het uurwerk te dro gen of iets van dien aard Deze goed be doelde pogingen kunnen schade aanrich ten Wanneer men door omstandigheden niet in de gelegenheid is het horloge direct bij een vakman te laten nazien, handel dan als volgt. Neen een glas of iets dergelijks gevuld met gewoon leiding of pompwater en dompel daarin het horloge gehéél onder. Laat het onder het wateroppervlak tot dat de gelegenheid zich voordoet het hor loge ter reparatie aan te bieden. Zolang het onder water blijft is roestvorming na melijk uitgesloten. Geniet van zon en water maar doe het horloge af, want voorkomen is altijd nog beter dan genezen! Koningin Frederika van Griekenland ziet oudheidkundige vondsten. In het museum van Athene heeft koningin Frederika van Griekenland de oudheid kundige vondsten bewonderd, die by Pireaus voor de dag zjjn gekomen. De foto toont de koningin b[j twee vijfen twintig eeuwen oude koperen beelden, welke bijzonder goed geconserveerd zijn gebleven. Er is al vele malen tegen gewaar schuwd maar iedere zomer komen de water-slachtoffers bij de horlogemaker aankloppen. De kwaal: horloge omge- houden tijdens het zwemmen. De prak tijk heeft geleerd dat het slechts een enkele maal meevalt. Het merendeel der uurwerken is echter ernstig be schadigd. Roest is namelijk de grootste vijand van het trouwe, maar o zo tere mechanisme dat horloge heet. Het is gelukkig niet alleen de vrouw die zich hieraan schuldig maakt. Ook de man en niet te vergeten de kinderen, sprin gen of duiken in het verkoelende nat met het horloge om de pols. EEN ZOMERPLAAG Waarom doet men dit? Veelal is het onwetendheid, vergeetachtigheid en vaak ook uit bravour! Och het geeft niet, zeg gen velen, mijn horloges is waterproof, maar weet de drager wanneer de „wa terkering" het begeeft? En weet men ook dat zelfs de beste waterproof geen garan tie biedt tegen het optreden van z.g. condens in het uurwerk wanneer dit plotseling sterk wordt afgekoeld. Juist deze vorm van oxidatie kan fa taal zijn. Immers men is op niets bedacht en als na enige weken het horloge zich steeds moeilijker laat opwinden, biedt men het ter reparatie aan. De vakman constateert dan vaak de verwoestende werking van roest, een pro ces dat veel vlugger gaat dan men denkt! Als men bijvoorbeeld bij het zwemmen (Vervolg van pagina 1) hiertoe te besluiten. De heer Vermeulen vroeg of het hier gewone premiewoningen betrof en op welke gronden het Terlingenfonds 500.- beschikbaar stelt. De voorzitter ant woordde, dat het hier gewone particu liere woningbouw betreft, en dat de heer Terlingen, zowel voor woningbouw als woningverbetering door minderdraag- krachtigen, uit een daartoe ingesteld fonds gelden fourneert, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De heer Zweers had tegen deze bijdrage op zichzelf geen bezwaar, doch infor meerde hoe dit in verband met de aan staande grenswijziging is geregeld. Vol gens de voorzitter moeten de kapitaals- lasten, die betrekking hebben op het overgaande gebied, door de andere ge meenten worden overgenomen, hetgeen derhalve ook hiermede het geval zal zijn. Het voorstel werd hierna zonder meer aangenomen. Vervolgens vond de aanbieding plaats van de begroting voor het gemeentelijk woningbedrijf en de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1960, alsmede de re kening van het woningbedrijf en de ge meenterekening over het dienstjaar 1958. Voor het onderzoek van deze stukken werd een commissie ingesteld, bestaande uit 5 raadsleden, niet-wethouder zijnde. De vastelling van de 6e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1959 vormde daarna een hamerstuk. De herbenoeming van de leden van de commissie van advies inzake vordering van woonruimte leverde eveneens geen moeilijkheden op en alle zittinghebben de leden werden wederom een jaar be noemd, te weten de heren W. van den Brandhof, G. van Ginkel, G. R. van Leeuwen, A. J. Verdam, en E. Zweers. De voorzitter betuigde tenslotte nog zijn dank aan de leden voor het werk, dat in het afgelopen jaar is verricht. Hetzelfde was het geval met de her benoeming van de leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim, be staande uit mevr. H. Worst-Lakerveld, en de heren W. Blaauwendraat, J. Brunt, A. C. M. Grundlehner en A. P. Wolles- winkel. Deze werden weer voor een tijd vak van 5 jaren als zodanig benoemd. Het laatste agendapunt vóór de rond vraag behelsde het voorstel van burge meester en wethouders om te besluiten tot de bouw van 14 woningwetwoningen op een terrein, gelegen aan de Van Ree- deweg, en daarvoor de benodigde credie- ten beschikbaar te stellen. In dit voorstel werd allereerst de no dige aandacht gewijd aan de mogelijkheid tot de bouw van zogenaamde bejaarden woningen. Reeds eerder waren hierom trent door verschillende raadsleden sug gesties gedaan en op grond daarvan had den burgemeester en wethouders aan de architect, de heer A. H. Nes, verzocht een schetstekening met begroting voor een 4-tal van deze woningen te maken. Vol gens dit ontwerp-plan bevatten de be jaardenwoningen gelijkvloers: 1 woonka mer, 1 slaapkamer, een keuken, een berg ruimte, een w.c. met douchecel, alsmede een entree. De zolder is daarbij niet toe gankelijk. Deze woningen voor twee personen, die derhalve wel erg klein zijn, moeten, uit gaande van géraamde grond- en bouw kosten, een huurprijs opbrengen van 9.10 per week. Daar staat tegenover, dat normale 7-persoons woningwetwo ningen, in hetzelfde geval een huur moe ten opbrengen van 12.20 per week. Gezien de beperkte mogelijkheden van de bejaardenwoningen en het naar ver houding geringe huurverschil van 3.10 achtten burgemeester en wethouders het derhalve niet verantwoord om het .be perkte bouwvolume hiervoor aan te wenden, zulks mede met het oog op het feit, dat de meeste bestaande normale woningen minder in huur doen dan nu voor de 2-persoonswoningen is geraamd. Op grond van deze overwegingen stel den zij de raad derhalve voor hiertoe niet over te gaan, doch zonder meer te besluiten tot de bouw van 14 eengezins woningen.. Als enige oplossing van het bejaardenprobleem ziet het college de mogelijkheid van opschuiving naar de ou dere woningwetwoningen, die thans een aanmerkelijk lagere huur hebben. De heer Zweers moest het tot zijn spijt eens zijn met het voorstel doch voor de bejaarden moet wat gebeuren, speciaal voor hen, die nu in onbewoonbaar ver klaarde woningen zitten, Opschuiving zou inderdaad een mogelijkheid zijn, doch dit zal in de praktijk op zeer grote moei lijkheden stuiten. De voorzitter was hiervan ook over tuigd, doch achtte dit nog beter dan de bouw van 4 be jaarden woningen. Zijn er voor deze woningen nu of in de toekomst i geen gegadigden onder de bejaarden, dan moeten deze leeg blijven staan, daar jonge gezinnen hierin niet kunnen wor den ondergebracht. Het huurverlies, dat dan ontstaat is zonder meer niet verant woord. keuze uit Goudstreep of Bloemenzeep Sla een lekker voorraadje in profiteer nu het zo voordelig kan U kent de kwaliteit I Nu kunt U voor een stevig ontbijt zorgen. Twee pakken kosten U samen nu maar 81 cent. Dat is die hele sterke spons, die zo lang meegaat. Nu niet 80 maar 55 ct. I De moderne stijfsel volgens De Gruyter's eigen recept. Nu 10 ct voordeliger. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-attikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 30 sept. t/m 6 okt. '59 59093 Wethouder Wolleswinkel vroeg zich daarbij nog af, of er inderdaad bejaar den zijn in Renswoude, die hun oude om geving willen verlaten en een dergelijke woning met zo'n hoge huur betrekken willen. Hij meende dit ten zeerste te moe ten betwijfelen. Het slot van de discussie, die zich daar op ontwikkelde, was, dat het beter is om normale woningen te bouwen en dan desnoods van gemeentewege een of an dere huurtoeslag te verlenen. Dit is fi- nanciëel-economisch gezien zeker meer verantwoord. Overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders werd daarna besloten over te gaan tot de bouw van 14 woningwetwoningen en de daarvoor benodigde gelden beschikbaar te stellen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. van den Brandhof naar het tijd stip, waarop de pachtschadevergoedingen zullen worden uitbetaald voor de gronden aan de Van Reedeweg. Volgens de voor zitter is hierbij het wachten nog steeds op het taxatierapport. De heer W. van den Brandhof zou gaar ne wat houtopslag verwijderd willen heb ben in een bocht aan de Oude Holleweg, hetgeen door de voorzitter werd toege zegd. De heer Hardeman vroeg of er reeds een beslissing was genomen met betrek king tot de medezeggenschap van Rens woude in de Vleeskeuringsdienst alsook wanneer het aangekondigde onderzoek naar de uitbreiding van de straatverlich ting zal worden ingesteld. De eerste vraag werd door de voorzitter ontkennend be antwoord. Voor het beloofde onderzoek was reeds een datum vastgesteld, doch dit moest onverwachts worden uitgesteld. Terzake zullen echter binnenkort nadere mededelingen worden gedaan. De heer Zweers vestigde nogmaals de aandacht op de toestand van de Ubbe- schoterweg en zou tevens gaarne enige straatlantaarns geplaatst zien langs de Utrechtseweg, voorbij de Molenstraat. Volgens de voorzitter waren met betrek king tot de verbetering van de Ubbe- schoterweg al wel enige vorderingen ge maakt, doch een definitieve eindbeslis sing was volgens spreker nog niet in zicht. Tenslotte besloot de voorzitter de ver gadering met de toezegging, dat de kwes tie van de uitbreiding der straatverlich ting bij het aanstaande onderzoek zal worden bezien. Bij de opening van het districtspost kantoor te Rotterdam wees prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal der PTT, er o.a. op, dat hoewel PTT voor zijn voornaamste diensten de vraag niet stimuleert, maar veeleer tracht af te houden, PTT des ondanks niet aan de vraag kan voldoen. Hierin ligt naar het oordeel van prof. Bast een ernstige waarschuwing. De PTT-diensten moeten kunnen mee groeien met alle geledingen van onze nationale economie. Dit klinkt voor ieder een vanzelfsprekend, maar men verstaat de consequenties ervan niet altijd. Als Nederland woningen, magazijnen of fabrieken bouwt, vindt men het nor maal dat daar 's morgens - liefst vóór 9 uur - de brieven bezorgd worden, die de vorige avond elders in Nederland ge post werden. Er zal ook gezorgd moeten worden voor telefoon, telegraaf, giro en spaarbank. Om echter in nieuwe wijken tijdig post- inrichtingen en telefooncentrales te heb ben en om in de bestaande wijken de groeiende behoefte op te vangen, moet - zoals reeds bij herhaling betoogd is - PTT grote investeringen kunnen doen en dit zou jaren vooruit moeten geschieden. De directeur-generaal wees voorts op het facet van de menselijke arbeid, die naast werk- ook woonruimte nodig heeft. Per 6000 woningen zijn er gemiddeld voor de verzorging met PTT-diensten, 125 PTT-ambtenaren nodig (40 bestellers, 40 telefoonambtenaren, 3 telegraafambte naren, 8 giro-ambtenaren, 2 spaarbank ambtenaren en 32 ambtenaren van ver schillende aard). Deze mensen hebben zelf 80 a 90 wo ningen nodig en een passend aantal ku bieke meters werkruimte voor zichzelf en hun machinerie. Daarvoor is bouwvolume nodig, ook in dié plaatsen in het westen, waar dit artikel schaarser is dan elders. In het algemeen zal, omdat PTT plaat selijk werkt, daar waar de bevolking groeit ook het aandeel van PTT in het bouwvolume moeten toenemen. Over de voortschrijdende mechanise ring van de post zei prof. Bast, dat ieder een, die achter de schermen gekeken heeft bij de postdienst, beseft moet heb ben, dat mechanisering van posthandelin- gen bijzonder moeilijk is als gevolg van de oneindige variatie in aard, vorm en omvang van het aan de post toevertrouw de materiaal. Het moet daarom geenszins uitgesloten worden geacht, dat de posterijen op den duur een beroep op het publiek zullen moeten doen om tot enige standaardisatie van de afmetingen van een deel der post te komen. Voortgang van de mechanisatie acht spreker n.l. onontkoombaar om in de toekomst de steeds aanzwellende stroom binnen de gewenste tijd te kunnen verwerken. FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (6.) „Nu dan", hernam Walter, „er is bij ons op het kantoor een jong vrouwtje. Haar man is twee jaar zeevarend. Zij.... ehverveelt zich geloof ik en ze heeft feitelijk een beetje leiding nodig. Het lijkt me toe, dat zij en haar man een prachtig paar vormen en heel ge lukkig zijnMaar jazo'n jong ding is gemakkelijk over te halen om mee uit te gaan.... en zoZe staat verder praktisch alleennu ja, dan weet je wel waarop dat kan uitdraaien. Een klein beetje belangstelling van an deren kan wonderen doen Walter hield ademloos op en durfde toen pas Iris weer aan te kijken. Er gloorde geen nieuw licht in haar ogen. Ze plukte verveeld aan haar deken. Bijna klankloos klonk haar stem, toen ze vroeg, wat hij daaraan dacht te doen. „Niets bijzonders" zei Walter zo vlak mogelijk. „Ik zou haar hoogstens eens hier naar toe kunnen brengen, dan kun nen jullie wat babbelen." „Babbelen", zei Iris met zoveel af grijzen in haar stem, dat hij onwille keurig in de lach schoot. Ze lachte mee en kwam daardoor in een betere en weer tegemoetkomende stemming. Wal ter wilde nu zijn laatste troef uitspelen. Lukte dit niet, dan moest hij zijn ne derlaag aanvaarden. „O ja, dat ook nogze verwacht een baby." Zie je, nu was het er, die flits van belangstelling in haar ogen. Walter voelde e.en ondraaglijke spanning, maar speelde kwasie onverschillig met Iris' trouwring, die veel te ruim om haar vinger zat. Hij zag daardoor niet, dat er lang zaam en grote schrik in haar ogen kwam. Ook voelde hij niet, dat met een schok tot Iris doordrong, hoe vreemd eigenlijk zijn houding was. Wat kon de reden zijn, dat hij ineens zoveel belang stelling toonde voor een jong vrouwtje, dat een baby verwachtte O Heer, laat me niet lelijk en ver keerd denken, bad zeoh, dat wil ik niet, blijf nuchter, vermaande zij zich zelfhet kan nieter is natuur lijk niets tussen hem enwaarom doe ik zo mal Ze lachte met een vreemd schril lachje. Maar haar nieuwsgierigheid was geprikkeld. Die jonge vrouw, die Walter tot zulk uitzonderlijk optreden had gebracht, wilde ze wel eens zien. Ze trachtte haar stem zo gewoon mo gelijk te laten klinken, toen ze, overi gens zonder veel animo te tonen, aan Walter zei, dat ze hem en zijn bescher melinge vanavond al samen aan het diner verwachtte. „Dat is het juiste woord - bescher melinge - zei Walter en probeerde zijn grote opluchting te verbergen. „Zo liefste, ik moet nu gaan." Hij merkte tot zijn bevreemding, hoe ongewoon ze hem kuste en hij beant woordde met een verheugd gevoel haar warme omhelzing. Iris bleef bij zijn vertrek minuten lang naar de deur staren. Zou hijze balde haar kleine vuistenOh nee, bedacht ze dan weer, zottin die ik benZolang hij mij op deze manier kust, behoef ik ner gens bang voor te zijnOok al vol doe ik niet geheel aan alle verwach tingen en toekomstplannen van mijn energieke man, dan nog maak ik mij niet ongerustof welmijn hemel, wat is er een rare pijn in mijn hart geslopen. Ze schoof de voeten in haar pantoffeltjes en opende voorzich tig de kamer ernaast. Lang keek ze naar binnen, naar de lichtrose kleur en de gouden lijnen van de kleine meu bels. Ze beluisterde de doodse stilte, die in de zonnige kamer heerste en ze keek naar het ongebruikte speelgoed, dat door zijn nieuwheid zo'n leven loze indruk maakte. Tranen welden op in haar ogen en vonden aarzelend een weg over de tere wangen. Zo vond Kitty haar en deze leidde haar voorzichtig van die plaats weg, terwijl ze behoedzaam en geruisloos de deur van de kinderkamer dichttrok. VERA NEEMT HET NIET Walter betrad in een bijzonder opge ruimde stemming het kantoor. Tot zijn genoegen zag hij, dat Jane zich al op haar nieuwe plaats, in het kantoor van Vera had geïnstalleerd. Hij zag ook het strakke gezicht van Vera, maar had geen lust om zich over de reden daar van, die hij overigens wel raden kon, te verdiepen. Glimlachend keek hij naar Jane, die als een grote tegenstelling van Vera, met een stralend gezichtje achter haar bureau zat. Als een kind, dat zojuist nieuw speelgoed heeft gekregen, dacht hij. Hoe Vera verder op de nieuwe si tuatie zou reageren liet hem koud. Jane was nu zijn kanspaardje. Zij moest hem het levensgeluk van Iris schenken. Hoe lang en moeilijk en hoe groot ook de omweg zou zijn, hij zou de finish bereiken. In de middaguren betrad Walter het kleine kantoortje. Hij drentelde wat langs de kasten op en neer en keek naar de ijverig werkende Jane. Op gemoedelijke toon informeerde hij, of het werk in de nieuwe omgeving haar beviel. Met een vrolijke lach bevestig de Jane dat. Hij bleef bij haar bureau staan. „U vertelde toch, dat uw man naar zee is, dus u bent zo iedere dag alleen. Verveelt u zich niet?" vroeg hij. Hij zag hoe het lachje op Jane's ge zicht bestierf en hoe ze de lippen heel even minachtend omhoog trok. Naast zich voelde hij, meer nog dan dat hij het zag, hoe Vera verstijfde en plotse ling vol intense aandacht was. Jane keek aarzelend omhoog en zag het veelbetekenende glimlachje, dat ze bij deze vraag verwachtte, achterwege bleef. Ze fronste het voorhoofd. Waar stuurde die Bennickhoff op aan. Zou haar eerst gewekte achterdocht toch nog rechtvaardig blijken te zijn. Maar hij keek helemaal niet zo dubbelzinnig, als ze bij een dergelijke misplaatste vraag zou verwachten. De opwelling, om hem een kattig antwoord te geven, onderdrukte ze met moeite. Stel je voor, dat ze zich vergiste, dan zou ze toch een figuur slaan en al haar goede voor uitzichten bederven. Ze dacht aan de opgetogen brief, die ze dadelijk, dezelf de dag nog, waarop haar promotie was aangeboden, aan Rudy had geschreven. In de eerstvolgende havenstad, waar de boot zou aanleggen, zou hij de brief ontvangen. Wanneer zou ze antwoord krijgen en zou Rudy met de veranderde omstandigheden genoegen nemen? Het zou een grote teleurstelling zijn, als Bennickhoff, door onaannemlijke voor stellen alle toekomstplannen weer zou torpeteren. Want al voelde zij zich in derdaad dikwijls eenzaam, men zou haar nooit dingen kunnen verwijten, die haar in haar eigen ogen en in die van Rudy naar beneden zouden halen. Walter zag de gedachten afwisselend op Jane's gezicht weerspiegeld. Het maakte hem een weinig verlegen en dus wachtte hij geduldig op antwoord. „Het gaat wel", zei Jane met matte stem. „Ik heb altijd nog wel wat werk. Mijn kleding onderhouden, de kamer een beurt geven enze bloosde donkerrood, „wat werken aan de baby kleertjes." „Ach ja, natuurlijk, een man kan dat zo niet beoordelen. Mijn vraag werd mij meer door mijn vrouw ingegeven. Ze vraagt, of je lust hebt, deze avond bij ons te komen dineren." Hij hoorde hoe Vera met een vreemd geluid haar adem naar binnen zoog. Jane werd spierwit en staarde hem met iets van angst en respect in haar ogen aan. Hoe had ze de vraag toch zo verkeerd kunnen opnemen? Wanneer Bennickhoff minder eerbare bedoelin gen had, dan zou hij zeker niet begin nen, met haar aan zijn vrouw voor te stellen. Jane lachte met een bevrijdend gevoel. Bijna was haar gelukster ge daald. Hoe kon ze ook zoiets van iemand denken, die voordien nooit eni ge reden van twijfel had gegeven. Ben nickhoff stond bekend om zijn onbe sproken levenswandelZe moet de ze uitnodiging aannemen. Rudy zou trots op haar zijn en haar in goede handen weten. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 3