Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De taptoe van de Scheepj es wolhar monie D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Ruim zestig E.H.B.0.-ers kregen diploma WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ELST Nina K. verovert de harten van de Amerikanen Winterprogramma Kunstkring gereed J. F. TAK SCHERPENZEEL DE STUWDAM RENSWOVDE %tuUcUe - «otfa 33e jaargang VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 Nr. 78 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hoofdprijs Veilig Verkeersrit: gouden polshorloge TAPTOE WINKELWEEK KWART OVER NEGEN. Bromfietsers raakten elkaar Verkeersprijsvraag in etalage meubelzaak Diepeveen Agenda Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Donderdag voor de V.U.: de film Veenzangers concerteerden in „Zonnegloren" Hij is 22,50 waard V 068183 Voertuigencontrole-service Interessant winterprogramma van de Cult. Nat. Hist. ver. „Zuidoost-Utrecht" „MAMIE" MEE NAAR RUSLAND? Nu de R weer in de maand is geeft u uw kinderen LEVERTRAAN een iniljoeiienobject waaraan men jaren werkt Geen Nigteveeht, wel Nichtendag Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Cirono. 583427 Eed actie; W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kurmen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES f Adva^eittieprijs per mm I5jcent^ ^Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie <^50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden L—elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,08 per kwartaal Losse nummers TO, cent De laatste taptoe in Veenendaal van de harmonie der Kon. Scheepjeswol- fabrieken, op Koninginnedag, was bijzonder spectaculair en trok dan ook bij zonder veel belangstelling. Ongetwijfeld zal er ook vanavond bij de taptoe ter gelegenheid van de opening van de winkelweek uitermate veel belangstelling zijn. Het wordt weer een „bewegende" muzikale show, waarbij het orkest zich al musicerende door de Hoofdstraat beweegt Het middelpunt van de show is het gemeentehuis. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Dankt, dankt nu allen God, gespeeld op carillon met drumband. 2. Idem met orkest. 3. Taptoe 1959. 4. Ich bete an die Macht der Liebe, orkest. 5. Punjaub, mars, waarbij in het trio wordt afgemarcheerd. 6. Imperial Echoes, mars met show door de Hoofdstraat. 7. Mars van het 12e regiment, gespeeld door het orkest, terwijl de drumband een show uitvoert voor het gemeente huis. 8. Lied uit Finlandia, orkesj. Voor zaterdag 10 oktober a.s. is door de afdeling Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwerking met de Motor- en Autoclub Veenendaal, een grote veiligverkeersrit uitgezet. De winnaar van deze rit wacht een buiten gewoon aantrekkelijke hoofdprijs, n.l. een gouden dames- of herenpolshorloge, naar keuze, merk Pontiac, ter waarde van 225,—. Aan deze rit kan worden deelgenomen met auto, motor, scooter of bromfiets en deze vier categorieën rijders dingen ook allen mee naar de hoofdprijs, waarvoor de best geklasseerde in aanmerking komt. Het is een oriëntatierit met eenvoudige verkeersopdrachten en verkeersproble men, over een afstand van 45 km, uitslui tend over goede wegen en met een ge middelde snelheid van 24 km per uur. De start is om twee uur zaterdagmiddag bij het O.C.B.-gebouw aan de J. G. Sand- brinkstraat, waar tevens ruimschoots ge legenheid is om de auto's te parkeren. Inschrijving eveneens bij het O.C.B.-ge- bouw. Behalve het gouden horloge zijn er voor alle categorieën rijders prijzen als bekers, lauwertakken e.d. De finish is bij hotel „La Montagne" waar tevens de prijsuit reiking zal plaatsvinden. Aan de rit werkt mee een startauto van het blad „Autovisie", terwijl de „Shell" een groot deel van het wedstrijdmateriaal - startnummers, controlekaarten enz. - heeft beschikbaar gesteld. In verband met deze rit gaat de reeds aangekondigde bromfietsralley niet door. De aanvangstijd van de door de Scheepjeswolharmonie vanavond te houden taptoe is niet, zoals eerder vermeld, 20.45 uur, maar Bij het inhalen kwamen woensdagmid dag twee bromfietsers met elkaar in aan raking op de Industrielaan, ter hoogte van de S.K.F.-fabriek. Zij verloren bei den de macht over het stuur en kwamen ten val. De heer S. uit Veenendaal liep een gebroken arm op en moest in het Julianaziekenhuis alhier worden opge nomen. De andere bromfietser, de heer S. uit Bennekom, kwam er met lichte verwondingen af. De bromfietsen werden beschadigd. In de etalage van de meubelzaak van de fa. C. Diepeveen, Hoofdstraat 23, is een zestal kleine verkeersmaquettes opgesteld. Hieraan is een prijsvraag verbonden, uit geschreven door de afdeling Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer, in het kader van de Verkeerswinkelweek. Aan deze prijsvraag kan iedereen deel nemen en voor deelneming behoeven geen bonnetjes te worden ingeleverd. Het is de bedoeling, dat men de fouten opspoort, die in de verschillende op de maquettes uitgebeelde verkeerssituaties voorkomen; deze fouten op een stuk pa pier schrijft en dit papier voorzien van naam en adres deponeert in één van de bekende rode bussen van de winkeliers vereniging. Naast diverse andere prijzen is er een hoofdprijs van 50,—, beschikbaar ge steld door Veilig Verkeer. VEENENDAAL Vrijdag 2 oktober: Hedenavond opening winkelweek, Taptoe verzorgd door de Kon. Scheepjeswolharmonie. Luxor Theater heden t.e.m. zon dag de film „Betaald nachtlogies" van maandag t.e.m. woensdag „De geheimzinnige vreemdeling" Alleen donderd. .Mysterieus Azië' Zaterdag 3 oktober: Oriëntatierit door de MAC Vee nendaal. Start 7.30 uur bij hotel „La Montagne". Maandag 5 oktober: Huishoudbeurs in geb. „Eltheto". Dinsdag 6 oktober: Openluchtfilm op de Markt ver zorgd door Verbond van Veilig Verkeer. Woensdag 7 oktober: Mr. van Riel spreekt voor VVD, met als onderwerp „Liberaal en vooruitstrevend" in O.C.B.-geb. Aanvang 8 uur. Donderdag 8 oktober: V.U. Veenendaal. „De film vroe ger en nu" in geb. ,,'t Trefpunt". Aanvang 8 uur. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 9. Marching Strings, showmars door de Hoofdstraat. 10. Koraal: O, God onze hulp, orkest. 11. Infanterie-taptoe, hoornblazers. 12. Roffel drumband. 13. Wilhelmus. De harmonie zal tijdens de uitvoering niet worden gehinderd door het verkeer, want de gehele Hoofdstraat wordt voor het verkeer afgesloten. RECTIFICATIE P.T.T. BUSLICHTINGEN VEENENDAAL In ons blad van j.l. woensdag werd abusievelijk vermeld dat voor de cor respondentie, die op de nachttreinen wordt verwerkt, de laatste hoofdkantoor- buslichting van maandag tot en met vrij dag zou zijn 22.00 uur. DIT MOET ZIJN 20.00 UUR. DIEFSTAL GESTRAFT De Utrechtse Rechtbank veroordeelde dinsdag de 18-jarige fabrieksarbeider W. v. d. H. uit Veenendaal wegens diefstal met braak tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. As|n v. d. H. was ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 12 op 13 juli j.l. had ingebroken bij een noodgebouwtje van een Utrechts confectiebedrijf aan de Oudegracht. Samen met zekere H. S. wist hij zich toegang te verschaffen tot het geïmproviseerde magazijn. De jongens haalden er herencostuums, pantalons en jasjes weg voor een waarde van ruim 4000.—, die ze de volgende dag in Am sterdam trachtten te verkopen. Tegen de verdachte was veertien dagen geleden twaalf maanden met aftrek ge ëist. CHR. HANDELSREIZIGERS VERGADEREN De afd. Veenendaal van de Ned. Chr. lEandelsreizigersvereniging, die nu twee jaar bestaat en zich in een steeds toene mende belangstelling mag verheugen opent het a.s. winterseizoen met een le denvergadering. Deze vergadering wordt gehouden op vrijdag 9 oktober a.s. om kwart voor acht in hotel „De Koren beurs." Over allerlei problemen van or ganisatorische aard en over de propagan da zal spreken de voorzitter van de lan delijke vereniging, de heer Schuman. Woensdagavond j.l. vond in de nieuwe kantine van de Ritmeester sigarenfabrieken de uitreiking plaats van diploma's aan twaalf nieuwe cursisten en van verlengde diploma's aan vijftig leden van de bedryfs-EHBQ. De heer Oosterbeek, bestuurslid van de afdeling Veenendaal van de EHBO, over handigde de diploma's aan de nieuwe cursisten. Hjj sprak er zyn spijt over uit, dat de voorzitter, dokter G. Annot, hiertoe niet in de gelegenheid was. Dr Annot had graag zelf de diploma's uitgereikt, terwijl het bovendien de bedoeling was geweest om af scheid van hem te nemen als voorzitter van de EHBO, welke functie hij noodgedwon gen moest neerleggen. De heer Oosterbeek prees het werk van dr Annot voor de EHBO. Hij heeft zich zeer beijverd voor de vereniging en zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt in de jaren van zijn voorzitterschap. Daar om zal hem ook nog een waardig afscheid worden bereid. Verder heette de heer Oosterbeek in het bijzonder welkom de artsen van de Be drijfsgeneeskundige dienst, de heren Har- ting en Van Dellen. Tot de nieuwe cursisten zei spreker: Blijf na het behalen van het diploma ook trouw aan de EHBO. Dit kan niet genoeg worden gezegd. Inderdaad zijn er vele cursisten, die getoond hebben trouw te blijven. Dat blijkt wel uit de actieve kern van de EHBO. Doch het komt toch nog heel vaak voor, dat veel mensen als ze eenmaal geslaagd zijn, gaan afzakken in hun activiteit. Voorts legt het behalen van het diploma verplichtingen op, waar tegenover maar heel weinig voordelen staan. Het geeft de morele verplichting: helpt bij ongeval len wat je kunt. Daarvoor ontmoet men weinig dank, maar wel veel kritiek. Ook zal men over een zekere schroom heen- moeten. Het is en blijft moeilijk om in het openbaar op te treden. Daarom juist moet men de EHBO trouw blijven. Om bij te blijven en de nodige zelfverzekerd heid op te doen. Voor dit alles zijn de cursusavonden. Tenslotte deelde de heer Oosterbeek nog mee, dat in het vervolg zeer waar schijnlijk, dr G. Rijksen als docent zal optreden. „De film vroeger en nu" is een film met causerie, welke a.s. donderdag 8 okt. in 't Trefpunt voor de Volksuniversiteit wordt gebracht door de heer H. Kleinstra. De film van thans brengt vele problem men en vraagstukken met zich mee. Om het inzicht daaromtrent te verdiepen is het van belang de „geschiedenis van de film" (kort - hevig - stormachtig) in grote trekken na te gaan. Vandaar dat Hille Kleinstra, cineast en medewerker aan het tijdschrift „Foto" - voor de filmrubriek - een collectie films bijeen heeft gebracht, die ten doel hebben om te tonen hoe de ontwikkeling van de film in zijn werk is gegaan. De heer Kleinstra houdt bij hetgeen hij vertoont een inleiding, omdat de projectie van deze films-van-vroeger niet geschiedt uit een oogpunt van curiositeit, maar om het be grip „film" meer ingang te doen vinden. Voor wie, dit lezende, een nogal „zware" avond verwacht: datgene wat vertoond wordt is bovendien voor het merendeel zeer amusant. BRAND IN WERKPLAATS Afgelopen nacht werd de Veenen- daalse brandweer gealarmeerd voor een brand in de werkplaats van het aan nemingsbedrijf C. A. van Stuijvenberg, aan de Markt hoek Fluitersstraat. De brandweer, die met alle materiaal was uitgerukt, had ruim een uur nodig om de fikse brand te bedwingen. Omstreeks 6 uur was men met het nablussingswerk klaar. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. Bijzonder veel succes is er geboekt bij patiënten en personeel van het sana torium „Zonnegloren" met een „Veenen- daalse avond", waaraan meewerkten het mannenkoor „De Veenzangers", het muzi kale trio „The Three Happy's" en de Vee- nendaalse goochelaar Bosini. De Veenendalers traden op in de prach tige nieuwe recreatiezaal en enkele hon derden patiënten woonden op hun bed of stoel de avond bij. Na een welkomstwoord van de direc trice zongen „De Veenzangers", onder leiding van Gijsbert van Zanten. Het ap plaus na elk nummer was overweldigend en na het laatste nummer, waarvan één couplet was opgedragen aan patiënten, verpleegsters en doktoren van „Zonne gloren" groeide het zelfs aan tot een ovatie waaraan geen einde scheen te ko men. De maker van dit gedicht, het koor lid De Kleuver, heeft hiermee „Zonne gloren" aan zich verplicht. Ook solozan ger Bertus van de Bovenkamp kreeg een bijzonder warme hulde. Niet minder was de belangstelling voor „The Tree Happy's" en goochelaar Bosini, die met hun komische optreden de lach spieren danig in beweging brachten. Eén der patiënten en de directrice brachten na afloop dank voor het gebode- ne, welke woorden werden beantwoord door voorzitter W. van der Heiden van „De Veenzangers". Nog enige tijd bleef men daarna ge zellig bijeen, onder het genot van koffie met gebak. Dr A. C. Harting reikte de verlengde diploma's uit aan de bedrijfs-EHBO'ers en gaf een korte toelichting op de Caltex- films, die na het officiële gedeelte door Artifoto Veenendaal werden vertoond. „West-Australië" en „Zweden, het land van de Vikings"; prachtige films, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. Weer is de Vallei-riks niet gevonden. Vorige week werd hij uitgegeven bij garage „Correct" te Amerongen. De nu uit te geven rode riks draagt nr. Indien deze riks a s. donderdag vóór 12 uur 's morgens wordt overhandigd op ons kantoor Parallelweg 10, ont vangt de vinder direct de premie. In het kader var de Verkeerswinkel week zal de Veenendaalse politie a.s. zaterdag- en woensdagmiddag een voer tuigencontrole houden. Op de beide mid dagen vanaf half dr e vooraan op de In dustrielaan, ter hoogte van garage De Haas. Iedereen kan gratis de auto, motor, scooter of bromfiets door de politie laten controleren. Men krijgt dan een rapport van de staat, waarin het voertuig ver keert en waarop alle gebreken e.d. staan aangegeven. Deze service wordt geheel gratis gegeven. BEDRIJFSUITSTAPJE HOLLANDIA- TRICOT Vrijdag 25 september maakte het per soneel van Hollandi;-Tricot een uitstapje naar Amsterdam. Met acht bussen uit Veenendaal en vier bussen uit Alphen a/d Rijn arriveerde het gezelschap in Amsterdam, voor het diner in hotel „Bellevue". 's Avonds vond een voorstelling plaats in de toneelzaal van „Bellevue", die ver zorgd werd door Theaterbureau Anova uit Amsterdam. Het Hollandia-koor bracht ook enkele nummers ten gehore. Al met al kan op een genoeglijke avond worden teruggezien. VOGELS ONTVREEMD De eigenaar van hotel „Stuivenberg" te Eist (U.) kwam dezer dagen tot de ont dekking, dat een achter,het hotel staan de volière, van zijn bewoners was ont daan. Ongeveer een 15-tal tropische vo gels worden vermist. Van de daders ont breekt elk spoor. BLOEMENEXPOSITIE OP DE O.L.-SCHOOL Vandaag zal er door de kinderen van de o.l.-school te Eist een bloemententoon stelling worden gehouden in het oude gymnastieklokaal achter de school. De planten zijn door de kinderen zelf ge kweekt, nadat zij in het voorjaar als stekje waren uitgereikt. Deze expositie is voor een ieder vrij toegankelijk. De collecte die dezer dagen in Eist werd gehouden ten bate van de reclasse ring voor alle gezindten, heeft een netto bedrag van 200 gulden opgebracht. VOGELTENTOONSTELLING IN ELST De Elsterse kleurvogel vereniging zal ook dit jaar weer een vogeltentoonstel ling organiseren, tot propagandering van hun sport. Als datum is vastgesteld 6 en 7 november. De expositie wordt gehouden in de zaal van café „Sportlust". De streekvereniging „Zuidoost-Utrecht" heeft voor het a.s. winterseizoen weer ee» uitgebreid programma samengesteld. Op de openingsavond, die k bepaald op 7 oktober, zal een met een film over kern energie worden gegeven. Wel een zeer actueel onderwerp. Ook zal in oktober een vogeltrekexcursie worden gehouden onder leiding van prof. dr. De Vries uit Wageningen. Terwijl ir. Hubbeling uit Wageningen een paddenstoelenexcursie zal leiden in de Elster bossen. In november zal er een avond gewijd worden aan het bijenleven, waarvan en kele prachtige kleurenfilms vertoond zul len worden. Verder komt pater Arents die maand met twee prachtige films over het dierenleven in Afrika en zijn erva- Eerste uitkering volgens Algemene Wet Weduwen- en WezenverzekeringIn tegenwoordigheid van de heer J. G. Suur- hoff, prof. dr L. J. M. Beel en dr C. J. M. A. van Rooy, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr B. C. Roolvink, gisterenmorgen in het gebouw van de So ciale Verzekeringsbank te Amsterdam, de eerste uitbetaling volgens de Algemene Wet Weduwen- en Wezenverzekering ver richt aan de 39-jarige mevrouw de wed. M. Berkemeyer-Proeme uit Haarlem. Ondanks het feit dat Nina, de vrouw van de Russische premier, z|ich geduren de het bezoek aan de Verenigde Staten op de achtergrond heeft gdhouden, be weerde dezer dagen de „Frankfurter Rundschau" dat zij een zeer grote invloed uitoefent op haar man Nikita Chroestsjef: „Vaak kijkt hy in haar richting om haar reactie te zien op de een of andere Engelse opmerking van zyn gastheren. Als zij glimlacht en hem even aankijkt kan men er zeker van zyn dat hjj goed moedig en vriendelijk zal antwoorden. Doch wanneer zyn vrouw ernstig blijft en nadenkend voor zich uitkijkt, zal de Russische premier een scherp en vaak alles behalve vriendelijk antwoord geven. Het succes, dat Nina in Amerika be haalde, zal misschien de reis van pre sident Eisenhower napr Rusland be- invloeden. Oorspronkelijk dacht de president er niet aan om „Mamie", die niet van reizen houdt en een vrij zwak ke gezondheid bezit, mee naar Rusland te riemen. Maar de moederlijke glim lach die mevrouw K. elke Amerikaan gunt, doet het Witte Huis wensen dat ook „Mamie" mee naar Moskou gaat. Gedurende heel de reis door de V.S. stond Nina haar man trouw bij en zij volgde hem overal. Zij weigerde vrij dagavond een opvoering bij te wonen van de operette „My Fair Lady" om hem te kunnen vergezellen naar het ringen uit het gebied der Mau-Mau. In het kader van de Henri Hudson- herdenking dit jaar, wordt op 9 decem ber een film gedraaid van een tocht op de Hudsonrivier. Januari begint met een avond gewijd aan het jubileum van de K.L.M. Enkele prachtige films zullen laten zien hoe het mogelijk is dat tonnen zware machines kunnen vliegen. Over de geschiedenis van Amerongen, komt op een avond in janu- arie, mej. Aleid v. d. Bunt uit Zeist, praten. Onze vogels van de Gelderse Vallei, is de titel van een film, die door prof. dr. De Vries zal worden vertoond in het be gin van februari. Enkele weken later komt de bekende televisiecommentator (de man van het weerbericht), naar Eist, met een lezing over zijn tocht naar Zwe den en Finland. Verder is er in maart een avond gewijd aan een meester van het palet, met o.a. prachtige kleurendia's van de werken van Vincent van Gogh, die worden afge staan door de Franse ambassade. Tevens zal deze maand een lezing worden gehou den, over roofdieren en hun omgeving, door de heer Lubbout uit Rhenen. Het ligt in de bedoeling dit seizoen de sterrenhemel te gaan verkennen, daar de vereniging op een gunstige avond de beschikking kan krijgen over enkele tele scopen. Al deze avonden zullen worden gehouden in het clubhuis der vereniging, Het bestuur van de Kunstkring van het N.V.V. te Veenendaal heeft tydens de woensdagavond gehouden algemene leden vergadering het programma voor het sei zoen 1959/1960 bekendgemaakt. De volgende voorstellingen zullen wor den georganiseerd: op 14 nov. „Nacht dienst" door het gezelschap Johan Kaart; 16 jan. „De volle waarheid" door het Amstel Toneel en 2 april „Eurovisite", een gevarieerd programma door het ge zelschap Jan Blaazer, waarvan o.a. deel uitmaken: Dick Engelbracht en Sacha Denisent, beiden bekend van radio en televisie. Tijdens deze matig bezochte vergade ring werd verder besloten het spaarfonds verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 van de Kunstkring om te zetten in een vereniging. Het voorlopig reglement aan de hand waarvan men reeds geruime tijd heeft gewerkt, werd definitief aangeno men. Hierin is o.m. bepaald, dat het thans ook voor niet-leden van het N.V.V. moge lijk zal zijn abonhee op de jaarlijks te geven voorstellingen te worden. Het lid maatschap - dus het recht tot het bezoe ken van vergaderingen en actief en pas sief kiesrecht - blijft voorbehouden aan de leden van de Kunstkring, die tevens lid zijn van één der bij het N.V.V. aan gesloten vakbonden. Tenslotte de huidige samenstelling van het bestuur: R. J. Jonker, voorzitter; G. van Barneveld, secretaris; J. Roor, pen ningmeester; W. van de Bovenkamp, W. F. de Vries Jr., G. Moesbergen, G. van Nellestijn en H. F. van der Kaaij. JONGEN KREEG TRAP VAN VEULEN Het 3-jarig zoontje van de familie Van Ginkel te Ruwinkel kreeg dezer dagen van een op het erf lopend veulen een zo danige trap tegen zijn achterhoofd dat opname in het ziekenhuis te Amersfoort noodzakelijk bleek. Een miljoenenobject is de kanalisering van de Rijn, stond aan het slot van het artikel over dit grote waterwerk in ons jongste woensdagnummer. Inderdaad, het is geen werk dat aan één aannemer wordt opgedragen. Het eigenlijke werk duurt een jaar of zes, behalve de voorbereidingen. Men kan zich voorstellen, dat aan een project als dit het een en ander voorafgaat. Er komen plannen. Plannen in hoofdzaak natuurlijk, waarover in eerste instantie moet worden gepraat. Geboomd tot in het oneindige, want wij kunnen wel schrijven „uitvoering door Rijkswaterstaat", ieder weldenkend mens weet, dat er naast Rijkswaterstaat nog ettelijke overheidsdiensten zyn, die er wel iets meer van willen weten. MARKTBERICHTEN Aanvoer eieren: 950.000 stuks. Prijzen kippeëieren 14,50 tot 15,—, middenprijs 14,65. Henneëieren 9,tot 12,per 100 stuks. Handel matig. Aanvoer biggen: 138 stuks. Prijzen van 58,— tot 72,per stuk. Handel willig. Uiteindelijk komt men dan tot een vastomlijnd plan in details, maar daar mee is men nog lang niet klaar. Dan te men nog op geen stukken aan de eerste happen van de dragline toe. De „nieuwe rivier" vraagt immers grondgebied. Grond, die meestal aan particulieren toebehoort en voor de eigenaars of de pachters winst oplevert. Of het nu agrariërs of industriëlen zijn. Er volgen weer onderhandelingen. Met de bezitters van de grond, die no dig is voor de „verjonging" van Vader Rijn. Er moet schadeloos worden ge steld. In dit geval steenfabrieken en boeren. De steenfabriek „De Roodvoet" raak te de oorspronkelijke „kleigronden" kwijt, die zij nodig had voor haar pro- duktie. Dit is al een probleem op zich zelf. dat men heeft opgelost door een voudig een nieuwe kleivoorraad voor deze fabriek te creëren. Voor dit onder deel alleen al heeft men een aannemer moeten aantrekken. Het kleitransport van de ene naar de andere plaats wordt KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Vtijz. Herv. „De Schans" 10.30 uur dhr E. C. Ninaber. MEDISCHE ZONDAGDIENST Dr H. G. J. Wensink, Dorpsstraat 118, telefoon 03497-220. verzorgd door de fa. Gebrs. Mol uit Hendrik Ido Ambacht. We schreven hierboven reeds, dat aan een dergelijk werk meer dan één aan nemer te pas komt. Op het ogenblik zijn het er al drie. Het aannemersbedrijf Dekkerboom en Sybrandi heeft vorig jaar een begin ge maakt met de werkzaamheden. Door dit bedrijf werd het eerste stuk nieuwe rivier aangelegd. Momenteel is men dan bezig met het leggen van de ringdijk en het graven van de bouwputten, een werk dat wordt uitgevoerd door de fa. Van Mourik uit Groot-Ammers. Met zwaar materiaal is de zaak aangepakt en men heeft rijke lijk geprofiteerd van de droge zomer Weliswaar had het werktefrein veelal veel weg van een woestijn, maar een beetje stof meer of minder mag geen bezwaar heten. De werkers aan de stuw konden een uitzonderlijke prestatie leveren: in april startte men met net werk aan de ring dijk en de bouwputten en eerstdaags is dit onderdeel gereed. Bestek nummer zoveel is dan weer klaar en kan in het archief worden op geborgen. Zo werkt men bestek voor bestek af, tot het hele project klaar is. Dan stroomt er een nieuw stuk Rijn langs Amerongen. Een vernieuwing, waarvan de scheepvaart enorm veel profijt heeft, evenals van de stuwdam. En - we zeiden het reeds - het gezicht van het karakteristieke Amerongen zal er niet door worden geschaad. Eerder plaatst het waterwerk Amerongen nog meer in de belangstelling. Een belang stelling, die dit plaatsje ten volle ver dient. TIJD. De uitdrukking „het moet z'n tyd hebben" raakt uit de tyd. In onze tijd gelden an dere leuzen, zoals „meer pro- duktie in korter tijd". Tyd, tijd-" stip, tijdklok dryven ons meer en meer in een hoek. En het laatste smoesje om niet op tyd te zijn wordt ons uit de hand geslagen nu een Franse inge nieur een „moeder-klok" heeft uitgevonden, die in Parijs op gesteld alle klokken, pendules, koekoeken en horloges in heel Frankrijk automatisch op tyd houdt. Deze moederfiguur zendt ons haar stralen toe, en er is geen ontkomen meer. Tenminste als we ons allemaal een horloge aanschaffen dat de „uitstraling" kan opvangen. Dat kost ons dan zo'n 250,-. Maar daarmee draait dan ook de hele wereld „op tijd"! PECH. In een hoek gedre ven voelde zich ook de heer Sinibaldi, die als hulpkok werk te in een hotel te San Francisco. Omdat de heer Chroesjtsjef een nacht in dat hotel zou sla pen, controleerde de veiligheids politie de papieren van het per soneel. En daarbij bleek de hulpkok de man te zijn die in 1947 in Frankrijk een vrouw had vermoord. Sinds 1950 werd hij door de Amerikaanse politie op verzoek van de Franse ge zocht, zonder succes echter, tot dat Chroesjtsjef kwam. KAARTJE. Een Frans tijd schrift heeft als prys voor een prijsvraag een reis naar de maan ter waarde van 125.000 gulden uitgeloofd. Blykt deze reis niet binnen tien jaar moge lijk dan zal een verzekerings maatschappij het bedrag con tant aan de winnaar uitbetalen. SATELLIET. Een nieuw speelgoed is de wanhoop van de (Amerikaanse) mheders. Het is een radiografisch bestuurde raket die tegen de kamermuren omhoog kruipt, langs het pla fond en door de kamer cirkelt en alles vernielt wat hij op zijn weg tegenkomt. MEDEPLICHTIGE. Een Bel gische rechtbank heeft een tramconducteur, die in dronken schap een verkeersongeluk met dodelijke afloop veroorzaakte, veroordeeld tot een schadever goeding van 140.000 gulden, waarvan de helft moet worden betaald door de caféhouder, die hem vlak vóór het ongeluk ster ke drank had verstrekt. VLO. Door de droge zomer gedijen de vlooien beter dan anders. Op het vliegveld Orly bij Parijs hadden stewardessen er zo'n last van dat men op grote schaal tot verdelging van dit lastige insect is overgegaan. Over de vlo zijn talrijke ver halen in omloop. De Duitse schrijver Kurt Tucholsky schreef er het volgende over: In een dorpje bij Nimes had de postkantoorhoudster de on hebbelijke gewoonte om de brieven te openen en te lezen. Iedereen wist dat. Maar in Frankrijk zijn bepaalde Mistel lingen - zoals concierges en PTT-kantoren - taboe; nlen moet daar niet aan tornen en dus tornt men er niet aan. De kantoorhoudster ging dus door met de brieven te lezen en haar indiscretie veroorzaakte vaak huiselijke twisten bij de inwoners van het dorp. In de buurt woonde op een mooi kasteel een graaf, die een intelligent man was. Dat kan in Frankrijk. Deze graaf kreeg op een goede dag een inval, die hem zo geslaagd leek dat hij direct tot uitvoering ervan overging. Om een getuige te hebben liet hij de deurwaarder uit het dorp naar het kasteel komen en in diens tegenwoordigheid schreef hij aan een vriend de volgende brief: Beiste vriend, Bekend met het feit dat de nieuwsgierigheid van de post kantoorhoudster in het dorp hier geen grenzen kent en dat zy al de brieven opent die wij verzenden en ontvangen, sluit ik hierbij, om haar voor eens en voor altijd haar slechte ge woonte af te leren, een levénde vlo in. Ik wens je het beste, je H De graaf plakte de brief zorg vuldig dicht in tegenwoordig heid van de deurwaarder. Maar hij sloot er geen vlo bij in. Toen de brief de geadresffeer- de bereikte zat er wel een fci. EBT ZE(1) In een Frans dorp staat op de deur van een café te lezen: „Men kan hier z'n boterhammen meebrengen, maar men zal er spijt van heb ben." EET ZE(2) Volgens pro» fessor Andrieu, directeur van het Instituat voor de bestude ring van menselijke problemen, is voor de m«ns het best ver teerbare en gezondste voedsel mensenvlees. WIE ZEI DAT? „Wanneer men debuteert zijn er weinig mensen die je begrypen, maar als de hele wereld je bewondert zijn er nog minder." (Picasso in 1911) diner van de Verenigde Naties, dat die zelfde avond plaats vond. Gedurende de vaak bewogen persconferenties luisterde zij aandachtig en fronsde de wenkbrauwen als hij kwaad werd. Toen zij, vergezeld van haar twee dochters, naar de schouwburg „Majes tic" ging om de revue „The Musical Man" bij te wonen, werd zij door de toeschouwers met een dtverend ap plaus ontvangen. Om de enthousiaste menigte te vermijden had men ffaar door een aphterdeurtje naar binnen la ten komen. Nog enthousiaster werden de Amerikanen toen zij zagen dat zij de revue met genoegen volgde en met grote aandacht kiisterde naar de popu laire liedjes. Ook trok zij de aandacht Van vele correspondenten vbn de buitenlandse pers. „Nina Chroesjtsjef, gezond en fris in haar zwarte jurk, tijdens haar bezöek aan Hollywood, zag er veel meer als een lady uit da® de meeste filmsterren, gekleed in weelderige dure kleren", aldws de Daily Mail. Een Duitse krant gaat nog verder en vergelijkt de ver-gezochte ele gantie van de Amerikaanse vrouwen met de eenvoud van mevrouw Chroesjtsjef. „In tegenstelling met deze zelfverzeker de Amerikaanse vrouwen, geflankeerd door alle middelen die de mode hen biedt, te mevrouw Chroesjtsjef een vrouw, die genoegen neemt met een tweede plaats en een voorbeeld vas vrouwelijkheid en menselijkheid." Overal waar zij kwam fluisterde men complimenten. „Zij lijkt een goede en moederlijke vrouw", zei Mrs Rockfeller. „Het is een charmante vrouw vol wijs heid", verklaarde Frank Sinatra. „Zij is charmant, teder en eerlijk", zei Bop Hope. Zij verbaast haar gastheren door haar perfecte kennis van he> Engels, haar in teresse voor alles en haar verlangen om alles te zien. Zo vroeg zij dezer dag of het niet mogelijk was een paar Ameri kaanse interieurs te bezichtigen. Men vraagt zich af of de diplomatieke reizen vrouwelijke successen aan het wor den zijn. Nina heeft de harten der Ameri kanen weten te veroveren en aien herin nert zich nog hoezeer het vorige jaar Ruth Brandt, de vrouw van de burge meester van Berlijn in de smaak viel. Vandaar, dat de Amerikaan nu ook „Ma mie" mee naar Rusland willen sturen. Maarze blijft veel liever thui^. Afgelopen woensdag beleefde Scher penzeel qen wel bijzondere gebeurtenis, die waarschijnlijk een unicum in den lan de genoemd kan worden. Op deze datum namelijk kwamen een 17-tal dames bij een, afkomstig uit alle landstreken, ter viering van een zopfbnaamde „nichten dag". De oorsprong van deze familiebijeen komst moet worden gezocht in het ver leden. In vroegere tijden stond in Sijherpen- zeel het hotel De Prins, waarvan de heer Cornelis Blanken eigenaar en beheerder was. Deze heer Blanken, grootvad^- van genoemde dames, smaakten het genoegen vader te mogen zijn van 7 zoons en geen enkele dochter. Bedoelde 7 zoons pres teerden het vervolgens om samen 21 doch ters op te voeden. Inmiddels zijn er van deze 21 dames helaas 2 everieden, terwijl er één het contact met deze familietak heeft verloren. Op initiatief van de oudste, mevr. A. Broeren-Blanken, die thans in Renswoude woont, komen de overblijvende Ï8 nich ten nu reeds gedurende 7 jaar regelmatig één dag per jaar bijeen op de traditionele nichtendag. De dames, die in leeftijd variëëren van 47 tot 72 jaar, zijn op één rila allen ge huwd of gehuwd geweest en hebben der halve tevens een andere naam aan de ge meenschappelijke familienaam Blanken toegevoegd. De nichtendag is echter uit sluitend voor de „Blankens". Na een bijeenkdknst in Couda, Lege Vuurse, Ede, Eindhoven, Den Dolder en Den Haag vond dit jafar de reünie plaats in Scherpenzeel, alwaar mevr. Teuni^en- Blanken en mevr. Verhulst-Blanken als gastvrouwen fmngeerden. Zoals gebruikelijk hadden de dames, waarvan er reeds verschillenden groot moeder zijn, een bijzonder prettige dag met een bezichtiging van „Blankens Boer derij" en een goed verzorgd diner in de Sociëtëeit, waarbij het, desondanks, ook nog stralend weer was. GEDENKSTEEN IN N.H. KERK Het college van kerkvoogden en nota belen der Ned. Herv. Gemeente te Rens woude heeft reeds geruime tijtl geleden besloten om in het kerkgebepw een ge denksteen te doen plaatsen ifcr nagedach tenis van wijlen dfe president-kerkvoogd M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude. Door middel van een lijpt- collecte is voor dit dool een bedrag bij een gebracht, dat hiervoor ruimschoots voldoende is. Thans is in overleg mpt de kerkéraad beslist om deze gedenksteen over dra gen in een speciale samenkomst in het kerkgebouw, die zal worden gehouden %p vrijdagavond, 9 oktober a.s., aanwane 7.30 uur. In deze bijeenkomst zal ds. B. van Ginkel van Amsterdam, die hiertoe initiatief heeft genomen, het ontstaan en de geschiedenis van de kerk behandelen terwijl ds. L. van de Peut hoopt te spre ken over de verhoudingen, zoals die thai* liggen. Allen, die hiervoor belangstelling heb ben, kunnen deze dienst bijwonen. voor betere uurwerken H00FD5TR9I VEENENEAAL I

De Vallei | 1959 | | pagina 1