Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Burgemeester A. Bakker opende verkeerswinkelweek Voor de KANTONRECHTER MULDER Veel inschrijvingen voor de reclame-optocht Taptoe Scheepjeswolharmonie werd succes Ds. C. van Viegen deed intrede in Overberg montuur/ 33e jaargang WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1959 Nr. 79 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe brandweerkazerne wordt aanbesteed Verbetering van diverse straten thans aanbesteed assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Dierenbescherming Rhenen weer op de bres Ds. J. H. C. Kamsteeg overleden RENSWOUDE Vliegenplaag in Ned. Herv. kerk VAN BRON TOT BRON Dr. J. H. Jager Gerlings - Dr. D. G. Jongmans Twee Nederlandse volkeiikuiidigeii interviewden de Berbers van de Marokkaanse Sahara Het diner ELST Lezing met films over kernenergie Eist was middelpunt in de kampioenschappen oriënteringsritten van Nederland Z. Z. Z. Z. N. KIEST* UW EIGEN HOOFDSTR5f TEL3184 VEENENDRRL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Vecnendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 jvoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Bijnr. had Veenendaals eerste burger vergeten bij de officiële opening van de verkeerswinkelweek een aantal belangrijke personen te noemen. Persoontjes in dit geval, want het waren (ien Veenendaalse meisjes en jongens, die het in luiden van deze bijzondere winkelactie wel het meest symboliseerden, n.I. de Veenendaalse verkeersbrigadiertjes. Burgemeester Bakker had zijn openings toespraak reeds gehouden en de Scheepjeswolharmonie had de eerste mars al de Hoofdstraat ingeblazen, toen de burgemeester zei, dat hij een verzuim moest herstellen. Ik schaam me niet om dit te zeggen, zei de burgemeester, temeer omdat de verkeersbrigadiertjes een verantwoordelijke taak in onze Veenendaalse ge meenschap hebben. Waarschijnlijk heb ik mijn vleugeladjudanten voorbijgezien (do verkeersbrigadiertjes stonden aan beide zijden van het bordes van het ge meentehuis opgesteld. Dat zij nut af zal werpen voor de kopers daar twijfel ik niet aan, want daar staan de Veenendaalse winkeliers borg voor. De verkeersbrigadiertjes mochten na afloop een presentje in ontvangst ne men uit handen van inspecteur Dekker. Het waren: Johan Veldhuizen, Truus de Ruijter, Henk Rcseboom, Corry van Tuil, Jacques Schoeman, Bertus van Ravenswaaij, Letty van Dijk, Evert Jan Slok, Willy van Ojik en Kees van Doorn. MISHANDELING IN CAFE BERECHT Tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeelde de Utrechtse recht bank de 29-jarige loondcrsers F. B. en J. B. te Veenendaa" wegens mishandeling. Op de avond van 21 juni j.l. kregen zij in het café van C. V. te Renswoude ruzie met zekere v. E. Toen de caféhouder zich ermee bemoeide, ontstond er een alge mene vechtpartij, waarbij mensen werden gewond cn het glaswerk in het café kort cn klein werd geslagen. Tegen de gebr. B. was zeven maanden met aftrek geëist, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De brandweerkazerne, annex werk plaats voor de dienst van gemeente werken, mag toch worden gebouwd. In de voorlaatste raadsvergadering kwa men ten aanzien van deze bouw zeer sombere berichter-. Van hogerhand had men het object van de lijst van werken, waaraan nog dit -aar zou moeten wor den begonnen, afgevoerd. Niettemin drong de raad er bij b. cn w. op aan het hcofd niet in de schoot te leggen, hetgeen het dagelijks bestuur van de gemeente ook niet heeft gedaan. Wethouder De Ruiter kon tijdens de laatste vergadering mededelen, dat over het werk zou woiden vergaderd op het departement van bouwnijverheid. Thans is het reeds zover dat de aan besteding zal plaats hebben, n.I. op maandag 19 oktober a.s. om 10 uur in hotel „De Korenbeurs". Het werk staat onder leiding van het architectenbureau H. Nieuwenhuijs B.N.A. alhier. Als medewerkend archi tect treedt op H. Brouwer B.N.A. al hier. Op de feto: Burgemeester A. Bakker opent de Verkeerswinkelweek met een toespraak. Links de echtgenote van de burgemeester en rechts de voorzitter van V.E.V. „Handel en Nijverheid", achter hen het voltallige bestuur. Op de voor grond de „Klaar-ovcrs". Veel lof had de burgemeester voor het werk van deze meisjes en jongens. Zelf heb ik nog geaarzeld toen er moest worden beslist over het instellen van zo'n jonge verkeersbrigade, zei hij. Ik dacht dat te veel verantwoordelijkheid zou liggen op de schouders van deze jonge mensen. Het was echter anders gelopen en de burgemeester was ervan overtuigd, dat deze meisjes en jongens buitengewoon verdienstelijk werk hadden gedaan. Een hoeraatje, waarop spontaan werd in gehaakt, vond burgemeester Bakker dan ook zeker verdiend. Voordat burgemeester Bakker de actie officieel voor geopend verklaarde, zei hij o.m. tot de burgers van Vee nendaal en wijde omgeving, die in GESLAAGD Maandag slaagde aan de Rijks Univer siteit te Utrecht de hter W. J. Middelho ven te Veenendaal voor het doctoraal examen scheikunde. AANBESTEDING OPENBARE LAGERE SCHOOL Reeds in de laatste raadsvergadering kon worden medegedeeld, dat er toe stemming was ontvangen tot het bou wen van een openbare lagere school in Veenendaal-zuid. De aanbesteding van deze zesklassige school, die zal worden gebouwd op een terrein, dat wordt ingesloten door de Adr. van Ostadelaan, Jan Steenlaan en Ferd. Bolstraat, zal plaats vinden op woensdag 14 oktober a.s., 's middags om vier uur in hotel „De Korenbeurs". Architect is de heer G. de Geit. Onder grote belangstelling van de zijde der aannemers is heden door bur gemeester en wethouders van Veenen daal aanbesteed het herstraten van de Talmastraat, Talmaplein, Dr. Kuyper- straat, een gedeelte van de Da Costa- straat, de verbindingsweg P. H. v. Rijn- straat-Dc Sav. Lohmanstraat, P. H. van Rijnstraat en Bilderdijkstraat, alsmede het reconstrueren van de De Sav. Loh manstraat. De uitslag van de aanbesteding was als volgt: Herstraten van de Talmastraat enz.: H. van Gameren, Tuil ƒ61.400,Fa. H. Bunschoten en Zn, 's-Hertogenbosch 59.143,J. L. Burgers, Rotterdam 58.400,N.V. Schouls en Verwater, Rotterdam 57.500,Fa. B. v. Dooije- weerd en Zn, Waardenburg ƒ54.300, R. Roelofsen, Doorn 53.600,Aann. en Wegenbouwbedr. H. Hazeleger N.V., Ede ƒ53.200,—; Bruil-Ede N.V., Ede 52.900,N.V. Aann. en Wegenbouw bedrijf v/h P. Henzen H.Jzn, Eist (U.) 52.000,Aann. bedrijf J. Herbis, Veenendaal 49.900,Fa. A. Kosters en Zn, Eist (U.) 49.400,—. Reconstrueren van de De Sav. Loh manstraat: Fa. B. van Dooijeweerd en Zn, Waar denburg 142.200,Aann. en Wegen bouwbedrijf H. Hazeleger N.V., Ede 139.900,—; P. B. Huberts, De Bilt 139.000,N.V. Aann. en Wegenbouw bedrijf v/h P. Henzen H.Jzn, Eist (U.) 137.500,Fa. H. Bunschoten en Zn, 's-Hertogenbosch 130.110,Aann. be drijf J. Herbis, Veenendaal 128.240, J. L. Burgers, Rotterdam 128.000, Schouls en Verwater N.V., Rotterdam 124.500,R. Roelofsen, te Doorn, 123.900,Firma A. Kosters cn Zn, Eist (U.) 119.300,—. De fa. A. Kosters en Zn. te Eist (U.) was dus voor beide werken de laagste inschrijfster. De gunning is aangehou den. KEOKEWIJK 167 'TElJOOO'V^tNENOAAL o v 0 Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America groten getale rond het gemeentehuis stonden geschaard: Een winkelactie is niets nieuws in Veenendaal. We weten, dat de Veenen daalse winkeliers zo ongeveer twee keer in een jaar iets bijzonders op touw zetten. Acties, die altijd klinken als een klok door hetgeen dat er dan in Veenendaal te doen is. Ik hoop dat deze actie ook mag klinken als een klok wat de verkoop van de winkeliers betreft. Iedereen is nuchter genoeg om te begrijpen, dat een winkelweek er is om te verkopen. Daar is men zaken man voor en in Veenendaal is grote voorraad, rijke sortering en de Vee nendaalse winkeliers zijn zeer concur rerend. Van een winkelactie wil men natuur lijk iets naar buiten laten blijken. Daarom is er iets bijzonders te deen. Hulde bracht de burgemeester aan de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" die voor deze keer een idee van de inspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker, had overgenomen om een winkelverkeers- week van te maken. Voor veilig verkeer kon volgens bur gemeester Bakker nooit teveel actie worden gevoerd. Elke dag gebeuren er ongelukken en het aantal ongevallen is nog steeds stijgende. Het publiek is niet voorzichtig ge noeg en ook in Veenendaal gebeuren te veel ongelukken. En het verkeer be tekent wat in Veenendaal, aldus de burgemeester, die daarna de aantallen voertuigen opnoemde die per dag ge middeld de Hoofdstraat passeren: 13.100 fietsen; 3.124 bromfietsen; 549 motoren en 4.678 auto's. Over de winkelweek zei de burge meester tenslotte: Met spanning is er gewacht op de winkelweek. De Vee nendaalse winkeliers verwachten u. Alle kopers zijn van harte welkom en omgekeerd gunt iedereen Veenendaal goed brood. Ik spreek de wens uit. dat deze win kelactie nuttig mag zijn voor veilig verkeer en voor de Veenendaalse win kelstand. Dc reclame-optocht, die morgenmiddag en avond in het kader van dc verkeers winkelweek zal worden gehouden, belooft weer iets goeds tc worden. Er is veel animo voor, zowel onder de Veenendaal se zakenlieden als bepaalde industrieën c.d. van buiten Veenendaal. Morgenmiddag start dc optocht om drie uur cn zal worden voorafgegaan door een gcluidsauto. Morgenavond wordt gestart om half acht. Dan zullen* drie muziekkorpsen aan de optocht medewerken, n.I. een drum band uit Eist, het Chr. Tamboers- en Pijperkorps „Prins Bernhard" en de har monie van de Kon. Scheepjeswolfabrie- ken. Do routes, die dc optocht 's middags cn 's avonds zal volgen zijn als volgt: Morgenmiddag 2.30 uur opstellen van de optocht op de Stationssingel, Populieren laan, Acacialaan, Lindenlaan. 3 uur: vertrek via de volgende route: Stationssingel, Kerkewijk, Rembrandt- laan, Adr. v. Ostadelaan, Slot. de Bruïne- De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren heeft zojuist de openbare geldinzameling achter de rug. De organisatoren zijn over de opbrengst niet ontevreden. Zaterdag wordt bij de brandweerkazer ne in de Kruisstraat weer de traditionele hondenkeuring gehouden, waaraan door elke hondenbezitter kan worden deelge nomen. Er bestaat elk jaar weer grote be langstelling voor, zodat ook nu verwacht mag worden, dat de deelname groot is. Maar eerst komt de afdeling komende donderdagochtend met een stand op de warenmarkt. Daar kan van alles en nog wat worden gekocht, waarvan de op brengst ook al weer ten goede komt aan de bescherming van het dier. Komt u cp de markt, loop dan niet zonder meer aan deze stand voorbij. Dc Veenendaalse winkeliersvereniging had geen betere keus kunnen doen, dan de winkelactie te doen inluiden door het zeer beziens- en beluistercns- waardig harmonie-orkest van dc Kon. Schcepjeswolfabrieken. Duizenden belangstellenden hebben vrijdagavond kunnen genieten van een taptoe met perfecte show, zowel voor het oog als het oor. De Scheepjeswol harmonie en drumband kunnen wat uniformiteit betreft de vergelyking met een militair orkest doorstaan. Uitgevoerd werden verschillende for se marsen en melodieuze, volle koralen door het orkest, afgewisseld met fan fares en roffels door de drumband. Ook nu waren er weer bewegende show-elementen, waardoor niet alleen de belangstellenden vóór het gemeente huis aan hun trekken kwamen. Bijzonder treffend was de uitvoering van „Dankt, dankt nu allen God" door orkest met carillon, dat op het balcon van het gemeentehuis was opgesteld. Een uitvoering van dit koraal, zoals in Veenendaal nog niet was gegeven. Een ander nieuwtje aan de harmonie was een tweede tambour-maitre, die als marsleider van het orkest optrad en die zich op virtuoze wijze van zijn taak kwijtte. De show waarvan de algehele leiding berustte bij dirigent De Graaff, duurde rond een uur en werd besloten met het „Wilhelmus". straat, Klaas Katerstraat, Patrimonium laan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Prins Bernhardlaan. Mulderslaan, Emma- laan, Nieuweweg, Vendelseweg Gortstraat Zandstraat, Hoofdstr., Kerkewijk, Eiken laan. Morgenavond 7 uur opstellen. Vertrek 7.30 uur, route: Stationssingel, Rembrandt- laan, Frans Halslaan, Patrimoniumlaan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Prins Bernhardlaan, Mulderslaan, Emmalaan, Vendelseweg, Gortstraat, Zandstraat, Ker kewijk, Eikenlaan. De jury wordt, gevormd door de heren: W. C. H. Dekker, inspecteur van politie, A. Boers en C. H. J. van Duuren, beiden bestuursleden var Veilig Verkeer. Dc cok in Veenendaal bekende ds. J. H. C. Kamsteeg, em. predikant der Ned. Herv. Kerk is woensdag 30 septem ber j.l. in zijn woonplaats Gorssel over leden. Ds. Kamsteeg bereikte de leeftijd van 84 jaar. De overleden predikant diende achter eenvolgens de hervormde gemeenten van 's-Heerjansland, Stavenisse, 's-Heerhen- drikskinderen en Gcrssel. In 1943 ver kreeg hij zijn emeritaat. Tijdens zijn ruim 28-jarige ambtsbedie ning in Zeeland was ds. Kamsteeg lid van het classicaal bestuur van Zierikzee en lid van het provinciaal kerkbestuur. Hij was medewerker van het bekende weekblad „Pniël" en voorts verschenen van zijn hand verschillende uitgaven. De begrafenis heeft j.l. zaterdag te Gorssel plaats gehad na een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk aldaar. Ter opluistering van de winkclicrsactic zongen de „Hollandia-meisjcs" vrolijke liedjes j.l. maandagavond in dc muziek tent op de Markt. In dc Ncd. Herv. kerk tc Renswoude had men in het afgelopen weekeinde te kampen met een ware vliegenplaag, die zo erg was, dat de diensten in het kerk gebouw geen doorgang konden vinden. Gedurende de laatste weken waren hier reeds duizenden vliegen opgeruimd, doch thans ken men wel spreken van miljoenen. Opvallend was hierbij, dat de ze insekten in de kerk zelf niet rond vlogen maar zich blijkbaar boven in de koepel cn in de toren en in trossen om laag vielen, veelal nog niet geheel dood. De vloeren, banken en stoelen zagen dan ook zwart van krioelende gonzende vlie gen. Men heeft nu door het ontsteken van een aantal speciale rookbommen een ra dicale opruiming gehouden en hopelijk is dit afdoende. Aangenomen wordt, dat de vliegen door de koude nachten uit het bos worden ver dreven naar de kerk en daar binnendrin gen door minime openingen. Dc kerkdiensten hebben in het gebouw Rehoboth normaal doorgang gevonden cn vrijdagavond a.s. zal in ieder geval de aangekondigde bijzondere samenkomst in het kerkgebouw worden gehouden. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Op vrijdagmiddag, 9 oktober a.s., zal in het gemeentehuis te Renswoude gelegen heid worden gegeven tot kosteloze inen ting tegen pokken, van kinderen beneden de leeftijd van 1 jaar. De gemeente-arts houdt hiertoe om 2.30 uur zitting en de ouders worden verzocht de inentingsboek jes van de kinderen mee te brengen. ELST DOOR SLECHT WEGDEK GEVALLEN Zaterdagmiddag is op de Rijksstraatweg in Eist, de van vakantie terug kerende B. uit Amsterdam, met zijn bromfiets ko men te vallen. Het slachtoffer moest, na dat eerste hulp was verleend door en kele E H.B.O.'ers van de afd. Eist, naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op de Rijksstraatweg te Eist zijn in het weg dek putten gemaakt vcor de afvoer van regenwater en aangesloten op de riole ring. Op deze plaatsen zijn in het wegdek gaten ontstaan die een gevaar voor het verkeer zijn. Hopelijk wordt aan deze toestand op korte termijn een einde ge maakt, anders zullen onvermijdelijk meer dere slachtoffers vallen. EENSKLAPS kwam cr een einde aan het interview dat nu al l'/s uur geduurd had. Het was etenstyd en ieders aandacht werd door dc komende smulpartij in be slag genomen. Een donker gekleurde bediende betrad het terras met ccn blad vol glazen en zette dit voor zyn meester ,dc khalifah van Tagounit, neer. Deze reikte ieder een glas aan; tot onze verrassing was het koffie, koffie met akelig veel melk. Dc bediende bracht vervolgens een schaal met dadels. Dit flauwe begin van de maaltijd diende cm de maag langzaam te sterken. De officier leed aan een onlesbare dorst; de twee glazen koffie waren niet voldoen de geweest. Hij verzocht de bediende om nog iets te mogen drinken. Dezelfde bediende bracht vervolgens ccn tafeltje op het terras, daarna een grote soepterrine cn een aan tal kommen. Dc soep werd opgediend. Met een kunstig gesneden lepel van hout van de citroen boom werd in zeer langzaam tempo van het brouwsel genoten. Het was uitstekend; de Berbervrcuwcn verstaan de kookkunst. Na de tweede kop soep werd gepauzeerd. Pas ccn uur later zou de hoofdmaaltijd beginnen. Cp verzoek van de gastheer zetten we ens aan ccn lage rende tafel onder het raam. We behoefden niet op de grond te zitten, maar konden plaats nemen op ccn tweetal, van kleurige dekens voorziene, lage banken. De khalifah's zelf namen ge noegen met een zitplaats op de vloer. On middellijk daarna werd de eerste gang opgediend. Een bediende in smetteloze djillabah zette een grote, roodbruine aarden scho tel op tafel. De khalifah lichtte het dek sel een grote meer dan een meter hoge, gevlochten korf op cn met een een voudige handbeweging nodigde hij de aanwezigen uit cm toe te tasten. Wat wij nu zagen, kon de toets der kri tiek glansrijk doorstaan. Grote stukken vlees waren mals gebra den en heerlijk gekruid. „De kek, die dat gebraden heeft moest ons naar Nederland vergezellen cm daar een Marokkaans restaurant te openen," merkte Jager Gerlings cp. Dit deed de khalifah zichtbaar plezier. Nadat er flink gegeten was en er bij de gasten geen verdere animo voor dit ge recht te bespeuren viel, wenkte onze gastheer de bediende, die de schaal weg nam cn bracht naar een viertal Berbers, die rustig hadden zitten wachten tot zij aan de beurt kwamen. Terwijl wij wacht ten op de volgende gang, deden zij zich tegoed. Een enorme schaal van minstens zestig Do hervormde gcmeenscnap van Overberg heeft weer een eigen leraar in de persoon van ds. C. van Viegen. Ds. Van Viegen is gekomen van Achterberg en heeft dc vakature vervuld ontstaan door het vertrek van de godsdienstonder wijzer dc heer Van Noort. Zondagmiddag deed de predikant zyn intrede in Overberg, na in de morgen dienst te zün bevestigd door ds. J. de Jager, Ned. Herv. predikant te Amerongen. Dc kerk was te klein om het grote aantal bezoekers te herbergen. Daarom werd een geluidsinstallatie ingeschakeld, waardoor de dienst in een schoollokaal goed was te volgen. Dc nieuwe Overbergse predikant sprak naar aanleiding van het laatste gedeelte van Lukas 19, vers 4: „Want hij zou door die weg voorbijgaan". Dc prediking handelde over de be kende geschiedenis van Zacheüs en ds. Van Viegen hoopte dat er in Overberg veel soortgenoten van deze Bijbelse figuur waren. Mensen die in geestelijke nood verkeerden. Allen, die zich in deze ncod bevinden, aldus ds. Van Viegen, zullen bij ons een open huis vinden. De predikant ging verder in gedach ten terug naar het jaar 1919. In dat jaar hield hij zijn eerste predikatie en dat was ook in Overberg. Met blijd schap was hij vervuld, dat het Gcde had behaagd hem na veertig jaren als herder en leraar in Overberg te plaat sen. Zich bepalende tot het tekstwoord, zei ds. Van Viegen o.m.: Wij zien in deze tekst hoe een groot zondaar als Zacheüs door Jezus wordt ontvangen. Jezus zegt: Kom haastig af, want ik J. B., landbouwer te Gelders Veenen daal, kreeg een proces-verbaal omdat hij in het donker gefietst had zonder voor- en achterlicht. Ik was op mijn erf aan de Buurtlaan- West, waar geen lantarens staan, opge stapt nadat ik eerst had gecontroleerd of mijn licht het deed, vertelde B. toen hij voor het kantongerecht in Wageningcn verscheen. De lampen brandden inderdaad, maar een honderdvijftig meter verder, cp de Nieuweweg, werd ik aangehouden door een agent, die me meedeelde, dat mijn achterlicht niet werkte. Ik stapte af en draaide het wiel rond. Ook het voorlicht bleek het nu plotseling niet meer te doen. Draaide je het wiel achteruit dan brand den ze allebei volop, 't Bleek, dat het wieltje van de dynamo wat bevroren was en daardoor slipte. De fiets had namelijk een tijd buiten gestaan. Dat is inderdaad een risico, stemde de officier, mr. Pfeil, toe, maar ieder moet nu eenmaal zorgen, dat het materiaal, waarmee hij op de weg komt, in orde is. Eis 7,50 voor het voorlicht cn 5, voor het achterlicht. Het vonnis luidde conform. •fr J. van G., expediteur te Rhenen had zijn vrachtauto links van dc weg geparkeerd en bovendien nog binnen tien meter van een straathoek, hetgeen ook niet is toe gestaan. We moesten een zware kist opladen, daardoor kwam het, zei verdachte voor het Wageningse kantongerecht. Bovendien heeft het maar even geduurd cn had nie mand last van ons. U bent niet erg beleefd gebleven tegen de agent, die u bekeurde, las de officier in de stukken. Hij tegen mij ook niet, antwoordde Van G. We mogen elkaar niet erg. Ik heb hem een keer dwars gezeten en nu heeft hij mij te pakken gehad. Voortaan zal het wel beter gaan. Laten we het hopen, zei de officier, die daarna tweemaal 5,of 2 d. eiste. Vonnis conform. E. B., chauffeur te Ede, was met zijn personenauto van de Telefoonweg in zijn woonplaats naar rechts een Inrit inge slagen bij gebouw Ons Huis. Een rechts achter hem rijdende bromfietser zou. hierdoor gehinderd zijn en daarom moest B. voor het Wagenings kantongerecht verschijnen. Ik reed met een kalm gangetje van ongeveer veertig kilometer, gaf even voor de inrit richting aan en week iets naar links uit om de bocht beter te kunnen nemen, vertelde verdachte. De bromfiet ser kwam over het trottoir aanvliegen cn botste zo tegen de zijkant van mijn wa gen. De laatste paar honderd meter was ik hem niet gepasseerd hij moet mij dus ingehaald hebben. Ik vind daarom, dat de schuld niet bij mij lag, temeer daar de bromfietser zelf verklaarde mij totaal niet te hebben opgemerkt. Er waren geen getuigen geweest bij de aanrijding cn daar de mening van ver dachte dus stond tegenover die van de bromfietser achtten officier cn rechter het wettig cn overtuigend bewijs niet ge leverd. Het vonnis luidde derhalve vrij spraak. W. van W., fabrieksarbeider te Ede, verscheen voor het Wagenings kantonge recht omdat hij in het denker had gere den met een fiets zonder brandend ach terlicht. Verdachte kon geen ander excuus aanvoeren dan dat onverwacht het lamp je het begeven had en daarom werd het voor hem volgens het gebruikelijke tarief cn conform de eis 5,of 1 d. J.S., landbouwer te Barneveld, had zijn zoontje Piet niet regelmatig naar school gestuurd, zoals de leerplichtwet dat eist. Wanneer moet dat gebeurd zijn, vroeg verdachte vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht. In januari, lichtte de rechter toe. Dat is al zo lang geleden, dat her inner ik me niet meer, zei S. Daarop friste de rechter verdachtes ge heugen wat op, want aan de verbalisant had hij destijds verklaard, dat de jongen zich al te oud voelde om naar school te gaan. Bovendien had hij op de boerderij moeten helpen. U wilde blijkbaar een goedkope knecht hebben, meende rechter v. d. Brand, maar dat ontkende verdachte. Zo iets was nooit bij hem opgekomen. Uw zoontje heeft al vaker verzuimd zei de officier. Als de ouders niet besef fen, dat kinderen onderwijs nodig hebben moet hun dat geleerd worden. Eis 40.— of 5 d. Een volgende keer vraag ik hechtenis tegen u, voegde mr. Pfeil er nog aan toe. Vonnis conform. moet heden in uw huis zijn. Ds. Van Viegen hoopte dat allen zon dag aan zondag de diensten zouden bij wonen; dat men er op uit zou gaan om Jezus te zoeken en Hem te ontvangen. Na de prediking richtte de predikant zich tot de grote schare, die in het kerkgebouw aanwezig was. In het bij zonder tot burgemeester en wethouders van Amerongen, ds. v. d. Peut van Renswoude, ds. Stekelenburg van Eist, ds. Baars van Leersum en de heer J. Meijer, godsdienstonderwijzer te Vee nendaal. Dank bracht ds. Van Viegen aan zijn vrienden uit Achterberg, die voor deze gelegenheid naar Overberg waren gekomen. De banden met u zijn gerekt, maar zeker niet verbroken, zei hij. Ds. Van Viegen beloofde de burge meester van Amerongen een rustige burger tc zullen worden van de ge meente Amerongen. Met nadruk vroeg hij zijn nieuwe gemeente onderling veel voor en met elkander te bidden. Dc nieuwe predikant van Overberg werd tot slot toegesproken door bur gemeester Martens van Amerongen, ds. v. d. Peut namens de ring en de clas sis, ds. Baarr. van Leersum en de heer J. Meijer uit Veenendaal. Dc laatste spreker was ouderling Van Dijk, op wiens verzoek de gemeente ds. Van Viegen staande toezong Psalm 134 vers 1 en 3. Dc Cultuur Nat. Hist. ver. „Zuidccst- Utrecht heeft ccn lezing met films ge organiseerd, welke hedenavond in het Koetshuis van hotel Stuyvcnberg zal worden gehouden. De lezing handelt ever de kernenergie en is georganiseerd in samenwerking met de afdeling Public Relations van „Esso Nederland N.V.". Het betreft hier de eerste avond van het komende winterprogramma. De leden kunnen introducé's meebrengen. BENOEMD TOT KEURMEESTER Onze plaatsgenoot de heer G. v. d. Heu vel is per 1 januari 1960 benoemd tot keurmeester bij de vleeskeuringskring ..Rhenen", waaronder cok de gemeente Veenendaal ressorteert. De heer v. d. Heuvel is thans reeds in dienst van deze kring als assistentkeurmeester in het slachthuis. BENOEMING Tot ambtenaar cp de afdeling sociale zaken van de gemeente Rhenen is be noemd onze plaatsgenoot de heer G. A. van Appeldoorn. BUSLICHTINGEN VROEGER Met ingang van 5 oktober is de ver zending van briefpostvervoer, voor aan sluiting op de nachtposttrcinen met een half uur vervroegd. De laatste buslich ting aan het kantoor werdt nu 19.05 uur. LOT UIT LOTERIJ Dc heer A. Stuyvenberg te Eist, eige naar van hotel Stuyvenberg, heeft in een loterij van de Unesco, één der vijf hoofdprijzen gewonnen. Deze hoofdprijs bestaat uit een woonhuis ter waarde van 25000 gulden. cm torsend, schreed do bediende op ens tea. Het was alweer een vleesschotel, nu met gekerfde groenten gegarneerd. De khalifah achtte zich verplicht meteen de lekkerste stukken voor ons uit te zoeken en overhandigde ons ccn groot brok vlees. Met de vingers van de rechterhand etend, knikten wij cok nu de gastheer goedkeu rend toe cn via de tolk lieten wij hem weten, dat het ons uitnemend smaakte. We werden zo langzamerhand nieuws gierig naar wat ens nu te wachten zou staan. Vreemd keken we op, toen een volledig schaap, dat in zijn geheel was gebraden, werd aangedragen. Evenals de anderen plukten wij met de vingers kleine stukjes van het gebraad af. Wanneer wij naar de mening van de khalifah, niet snel genceg de stukken van het dier plukten, stopte hij ons weer iets toe. Pas nadat ccn flink aantal naakte rib ben van het schaap te zien was, vond de khalifah het welletjes. Hij veegde zijn mond eens af met de rug van zijn hand en riep om water. Nog was de maaltijd niet ten einde, want nu kwamen met saffroen toebereide gebraden kippetjes op tafel, Goudgeel met lichtbruine korstjes zagen er lek ker uit. Daarop volgde weer een schaal vlees en groenten. Ondertussen zat Jager Gerlings, als een kind dat zijn laatste hap er niet door kan krijgen, met ccn volle mend mee te knik ken. Hij liet zijn riem nog wat schieten cn wij klaagden onderling ens leed, dat door het gehurkt zitten de maag in verdruk king kwam. HET EINDE NADERT Met walging zagen wij hoe nog een grote schotel koeskoes werd opgediend. Wij deden b«'iden maar net of wij gretig aten, grepen een heel klein beetje van de rulle brij cn maakten kouwbewegingen of het niets was. De hoofdmaaltijd bleek nu ten einde. Per persoon werd een halve liter geiten- karnemelk rondgediend cn teen kwam het fruit op tafel: sinaasappelen en bananen. (Zie verder pagina 2) Zaterdag was het in Eist een drukte van belang, motoren ronkten in de omgeving van hotel Stuyvenberg. Er werden de kampioenschappen oriënteringsritten K.N.M.V. van Nederland verreden. Zowel het sclo-duo als het clubkampioenschap van Nederland stond op het spel. Van dit alles was hctel Stuyvenberg in Eist het middelpunt. Hier was zowel de start als de finish, 's Morgens moest een rit van 74 km worden gereden, die via de Rijn brug bij Rhenen de Betuwe invoerde, al waar in de omgeving van Ingen en Lien- den een prachtige rit was uitgezet. Toch bleek het vcor velen ccn grote opgave want er werden nog al wat foutjes ge maakt. 's Middags liep de rit 70 km, van Eist naar de omgeving van Veenendaal en Rhenen. In Achterberg waren enkele zeer moeilijke punten waar verschillen de autorijders de kluts kwijt raakten. Tcch wisten alle rijders, cp één na de eindcontrole tc halen. In totaal werd door 61 motorrijders aan deze L.C.C.-rit 1950 deelgenomen, de uitslag was: Solo: 1. Rouwenhorst, 97 pnt.; 2. Kcrf- maker, 95 pnt.; 3. Ananias, 95 pnt. Duo: 1. Koster, 98 pnt.; 2. Jacobs, 96 pnt.; 3. Hoiting, 96 pnt. Clubkampioen werd Noord Nederland met 234 pnt. Waar ik echt geen puzzelaar ben Begreep ik niets van 4 maal Z plus N. 'k Heb er lang over nagedacht, Eer 'k het tot een goed einde bracht, 't Heeft mij heel wat tijd gekost, Doch nu 't geheim is opgelost, Wil 'k middels „de Vallei" vertellen Wat 'k mij zoal voor ging stellen, 't Werd Zwarte Zee of Zachte Zeep, Doch zoals ik al gauw begreep, Wist ik geen raad meer met de N. Dus dat ging niet, zo zeide men. k Heb 't ook nog anders geprobeerd, Maar ook dat ging weer verkeerd, 't Werd Zingende Zaag, Zomerse Zon, Waar ook de N niet achter kon. 'k Peinsde maar door, totdat ik dacht: Nu heb ik het er beter afgebracht, 't Werd Zeeleeuw, Zwaluw, Zout en [zand, Maar kreeg toch werkelijk het land, Dat 'k weer voor de N. geen plaatsje [vond. Doch eindelijk kreeg 'k het zaakje rond. 'k Zal u niet in 't onzekere laten: Houdt viermaal Z nu in de gaten. Ook kan ik de letter N. nu kwijt, 't Werd werkelijk de hoogste tijd. Maar erg eenvoudig was het niet, Als men het achteraf beziet. Mijn peinzen was niet overbodig: Zebra's Zijn Zeer Zeker Nodig! J.M.

De Vallei | 1959 | | pagina 1