LEXINGTON DE VALLEI LEXINGTON DE HOOFDPRIJS WINNA A R PRIJSVRAAG Voor de Jeugd Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Gymnastiek is best bedeeld met zaalruimte maar nog niet genoeg 4 grote Goudrepen voor 50 cent chocolade vlapoeder voor 35 cent chocolade pasta voor 72 cent chocolade hagel voor 60 cent ZIJ KOCHTEN MIJN KIND Lesrooster gymn.vereniging „Sparta" NSVS zegevierde over Valkenheide GVW stelde in tweede helft zege tegen Zuidvogels veilig Merino's verloor in Voorthuizen met 3-1 van VVOP S.V. Panter kon het in Nijkerk niet bolwerken en verloor met 1-0 Musketiers DVSA 1-0 LEXI maakt bekend van de J J2 w s Nog niet ingespeeld VC „Veenendaal" verliest van Concordia Donderdagavond tegen de kampioenen van Nederland Tafeltennis Veenendaalse Schaakver. won in Doetinchem Duopassagier verloren i r from America's Best Tobaccos een pak een pot een pak De gymnastiek neemt een belangrijke plaats in onze Vecnendaalse gemeenschap in. Dat zijn wjj gewaar geworden nit het hierbij afgedrukte staatje van lesuren van de Vecnendaalse gymnastiekvereniging „Sparta". „Sparta" is ongetwijfeld de sportvereniging in Vcenendaal met het grootste aantal werkende leden. Dit aantal schommelt de laatste jaren tussen de zeven- en de acht honderd. Er komt heel wat voor kijken om een sportorganisatie van een dergelijke grootte draaiende te houden. Daarvoor is een actief bestuur een eerste vereiste. En ongetwijfeld is „Sparta" een derge lijk bestuur rijk, want „Sparta" is geen „eendagsvlieg" en zal, wanneer er zich geen bijzondere omstandigheden voor doen, dit nimmer worden ook. Wij be doelen dit: het was in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog geen kunst om een grote vereniging op de been te bren gen. Men had toen behoefte aan het ver enigingsleven, aan het contact met ande re mensen. Dit had het gemis hieraan in de oorlogsjaren met zich gebracht. Het opzetten van een grote vereniging was dus toen niet zo'n geweldig karwei, maar het op peil houden wel. De ledentallen van de meeste verenigingen slonken in korte tijd dan ook weer als sneeuw voor de zon. „Sparta" telde in de eerste na-oorlogse jaren ruim 500 leden, welk aantal zich in de jaren daarna gestadig heeft uitgebreid. Niet met enorme sprongen, die meestal door bepaalde invloeden ook een gewel dige teruggang tot gevolg hebben. Het is reeds gezegd; een krachtig be stuur moet achter een dergelijke ontwik keling staan. „Sparta" heeft dit al jaren gehad, onder de eminente leiding van de heer J. Stip en de laatste jaren niet min der nu de heer W. van Hardeveld aan het roer staat. Een andere naam is nauw aan die van „Sparta" verbonden, nl. van de heer E. van Asselt, waardoor men vanzelf terecht komt op het leiderschap van de vereni ging. Verschillende jaren na de oorlog en ook nog in de oorlogsjaren en lange tijd daarvoor was de heer Van Asselt de enige leider van de vereniging. Thans heeft „Sparta" de beschikking over drie leiders en een leidster, nl. naast de heer Van Asselt, mej. A. Jacobs uit Utrecht en de Veenendaalse heren Fr. Leppers en W. Vaartjes. Jarenlang heeft de vereniging gekampt met een tekort aan zaalruimte. Dit pro bleem is nu grotendeels opgelost door de beschikbaarstelling van de nieuwe gym nastiekzaal achter de Kon. Julianaschool door de gemeente. Grotendeels, want het probleem doet zich nog steeds voelen. Opmerkelijk klein is namelijk het aantal Maandag: 4.30 uur meisjes 9 jaar 1) 5.30 uur meisjes 9—10 jaar 1) G.30 uur meisjes 10 jaar 1) 8.15 uur meisjes 1415 jaar 1) 9.15 uur heren 1) Dinsdag: 0.00 uur dames senioren 2) 9.30 uur heren senioren 2) Woensdag: 4.30 uur meisjes 910 jaar 1) 5.30 uur meisjes 11—12 jaar 1) G.30 uur jongens 1315 jaar 2) 7.15 uur dames gevorderden 2) 8.45 uur dames beginners 2) Donderdag: 4.30 uur meisjes 1112 jaar 1) 5.30 uur meisjes 12 jaar 1) 6.30 uur meisjes 13 jaar 1) 7.30 uur meisjes 1415 jaar 1) 9.00 uur dames (ritmisch) 1) Vrijdag: 4.30 uur jongens 9—10 jaar 1) 5.30 uur jongens 1011 jaar 1) 6.30 uur jongens 1213 jaar 1) 7.30 uur jongens 1415 jaar 2) 8.45 uur heren 2) Zaterdag: 9.30 uur meisjes 8—9 jaar 1) 2.00 uur jongens 68 jaar 2) 3.00 uur meisjes G—8 jaar 2) 1) gymnastieklokaal J. G. Sandbrink- straat. 2) gymnastieklokaal kerkewijk (achter Kon. Julianaschool). kleuters uit de nieuwe Veenendaalse woonwijken dat lid is van „Sparta" in verhouding tot het aantal dat afkomstig is uit „oud-Veenendaal". Men mist ook hier een sportzaal in Veenendaal-Zuid. Vele ouders durven hun kinderen niet het drukke zaterdagse verkeer in te sturen om naar één van de gymnastiekzalen in het centrum te gaan. Ondanks dit euvel zijn zelfs nu nog alle kleuterklassen nagenoeg of helemaal volgeboekt. Ditzelfde is trouwens het ge val met bijna alle afdelingen, uitgezon derd bij de beginnende dames (18 tot 25 jaar). In die afdeling zijn nog wel enkele plaatsen open. Want nog heeft „Sparta" niet genoeg zaalruimte, hoewel het verreweg de best bedeelde sportvereniging van Veenendaal is, wat de zaalruimte betreft. En dan te bedenken hoe aan sommige scholen nog wel voor voortgezet onderwijs lichamelijke opvoeding moet worden ge geven. De chr. technische school bijvoor beeld beschikt in het geheel niet over een gymnastiekzaal. Niet dat dit wil zeggen, dat de Sparta- mensen ontevreden zijn. Verre van dat. De geweldige medewerking van gemeen tewege wordt op hoge prijs gesteld. Hoewel er ook geldelijk heel wat om gaat staan is de financiële toestand ge zond, ook dank zij een subsidie van de gemeente voor het jeugdwerk. Leiders en bestuur van „Sparta" hebben gelukkig tijdig ingezien, dat men de jeugd niet alleen met een wekelijks lesuurtje in de macht houdt. Daarom heeft men de afge lopen zomer getracht de jeugd daarnaast ook nog bezig te houden met puzzelritten, deelnemen aan wandeltochten e.d. Hier voor is zelfs een apart jeugdbestuur inge steld, waarin meisjes en jongens van 15 tot 20 jaar zitting hebben onder super visie van een lid van het „grote" be stuur, dat drie dames en acht heren telt. Ondanks invallers voor De Waal en doelman Limbeek, wisten de NSVS'ers tegen het bezoekende Valkenheide toch een verdiende 42 overwinning te boe ken. Voor de rust was het een behoor lijke en aantrekkelijke wedstrijd. Na de hervatting ontaarde het echter in een harde en soms zelfs zeer harde strijd waarbij de ploegen elkaar geen duim breed toegaven. Na vier minuten was het de snel rea gerende v. Beek die de score voor NSVS opende 10. Hoewel Valkenheide daarna wat beter aanpakte, wist de Veenendaalse achterhoede goed stand te houden en doelpunten te voorkomen. In de 22ste minuut was het v. d. Heuvel, die met een keurig schot, de stand op 20 bracht. Toen was het hek van de dam, want na een half uur maakte v. Manen er 30 van, terwijl tien minuten later v. Beek het vierde doelpunt voor zijn rekening nam 40. Eerst in de 44ste minuut kwamen de gasten met een tegen- puntje 4—1. Na de rust ging het allemaal minder fraai. Veel meer dan dat de gasten, uit een strafschop, de stand op 42 brach ten, is er dan ook niet te vertellen. Ver melding verdiend nog, dat de invaller doelman, veteraan v. d. Bovenkamp een voortreffelijke wedstrijd speelde. GVW is er in geslaagd om het Spaken- burgse Zuidvogels een 3—1 nederlaag toe te brengen. Toch leek het er aanvankelijk niet op, dat de koplopers zich zo maar ge wonnen zouden geven. Dat waren zij trouwens helemaal niet van plan ook, want het was in een periode van licht overwicht van de gasten, dat Leppers uit een door v. d. Bovenkamp keurig vrij gespeelde bal, in de 20ste minuut van de tweede helft, GVW de leiding gaf 1—0. Nog geen vijf minuten later, was het de zelfde speler die uit een algemene aanval, met een keurig boogballetje, de stand op 20 bracht. Nog hadden de Veenendalers niet gewonnen. Met man en macht trok ken de Spakenburgers ten aanval, maar verder dan de nogal robuutste GVVV- achterhoede kwamen zij niet. Toch kre gen zij nog een redelijke kans om de ach terstand te verkleinen, maar toen was het geluk aan de kant van GVW en kon de bal weggewerkt worden. Vijf minuten voor tijd werd de zege voor de Veenendalers veilig gesteld. Lep pers speelde de bal vrij en schoot in. Deze werd echter gestopt, maar niet wegge werkt, waardoor v. Dolder een kans kreeg en benutte 30. In de laatste seconde zagen de gasten nog kans om met een fraai doelpunt de eer te redden 31. Onsamenhangend spel en te weinig doorzettingsvermogen, waren oorzaak, dat Merino's in Voorthuizen tegen VVOP een 31 nederlaag te slikken kreeg. Twintig minuten wisten de wolmensen het doel schoon te houden, terwijl zij in die pe riode zelf twee doelrijpe kansen om zeep brachten. Toen was het gebeurd en nam Voorthuizen na enkele mislukte pogingen de leiding 10. Dit namen de Veenendalers niet en vanaf de aftrap, bracht hij de partijen weer op gelijke voet 1—1. Hoewel dit een morele steun was voor de Veenendalers, werd het toch nog voor de rust, door een misverstand in de achterhoede, 2—1. Na de hervatting was al te veel activi teit van spil Diepenveen oorzaak, dat de gastheren, met een strafschop, tot 3—1 konden uitlopen. Merino's probeerde daarna wel om ver andering in de toestand te brengen, maar er was te weinig verband in de ploeg om succes te hebben. Panter streed in Nijkerk tegen NSC een gelijkopgaande strijd, met beide ploegen om beurten in de aanval. Doelpunten bleken echter wel erg duur te zijn, want met een goal werd de wedstrijd in het voordeel van de Nijkerkers beslist. In de eerste 20 minuten gaven de ploe gen elkaar weinig kans, maar de Nijker kers bleken de gelukkigste te zijn en brachten de stand op 10. Panter stelde alles in het werk om de balans weer in evenwicht te brengen, maar ondanks enkele redelijke kansen, wilde het toch niet lukken. Na de thee werd een zelfde spelbeeld vertoond. Moest aan de ene kant doelman Albers met succes enkele malen hande lend optreden, de Panter-voorhoede kon het niet verder brengen dan schoten te gen paal en lat. Zo moest Panter dat zo aardig op dreef begon te komen, met een 10 nederlaag genoegen nemen. Musketiers bond zaterdag op eigen ter rein de strijd aan tegen DVSA uit Ame- rongen en wist tenslotte na een spannen de wedstrijd met 10 te zegevieren. Na aanvankelijk wat heen en weer ge- trap kwam DVSA langzamerhand in de meerderheid door dat Musketiers het middenveld prijs gaf. Hierdoor kon DVSA diverse aanvallen opbouwen en ontstonden wel enkele gevaarlijke situa ties voor het Musketiers-doel, maar door slecht schieten van de DVSA voorwaart- sen gingen deze kansen verloren. Ook toen spil Kroesbergen verkeerd terug speelde op zijn doelman, kwam de mid denvoor van DVSA vrij voor doel doch schoot nog naast. Ook de Musketiers-aanvallen waren niet gevaarlijk aangezien de voorwaartsen het doel te hoog zochten. Vlak voor rust kreeg middenvoor Nellestijn nog een pracht kans toen hij vrijstaand voor het W doel de bal goed toegespeeld kreeg van rechtsbinnen Klumpenaar, doch hij schoot over. De rust kwam dan ook met dubbel blanke stand. Direct na rust nam Musketiers het heft in handen en is de hele tweede helft sterk in de meerderheid geweest. De uitvallen van DVSA waren maar sporadisch en doelman Quint heeft in deze periode praktisch geen werk meer gehad. Muske tiers bouwde de ene aanval na de andere op, maar nog vielen er geen doelpunten, daar de DVSA-keeper deze middag bij zonder goed in vorm was en talrijke har de schoten van G. Hcusen en Kranenburg stopte. Een kwartier voor het einde moest hij echter zwichten toen v. Kranenburg de bal goed toegespeeld kreeg en direct hard inschoot, wel trachtte de DVSA-spil nog te redden maar via zijn lichaam vloog de aal in de touwen. Hierna trachtte DVSA nog de gelijk maker te forceren maar de Musketiers verdediging gaf geen krimp. Vooral de beide backs Van Beek en A. v. d. Klift, alsmede linkshalf v. d. Klift speelde een goede wedstrijd. Zo eindigde tenslotte deze wedstrijd met 1—0 als einduitslag. A.s. zaterdag moet Musketiers naar Veenendaal om de strijd aan te binden tegen SVP. Het zal wel moeilijk worden cm één of zelfs twee punten mee naar huis te nemen, aangezien SVP dit jaar bijzender sterk schijnt te spelen. Het tweede elftal heeft vrijaf, et derde speelt thuis tegen GVW 4 uit Veenen daal. SCHIETUITSLAGEN Tijdens de maandagavond gehouden onderlinge wedstrijd in het revolver schieten door de leden van de reserve- rijkspolitie werden de volgende resul taten behaald: H. van Bruggen 17-15; J. van Bruggen 17-14; K. J. van Dijk 22-20; H. G. Wols winkel 21-19; P. de Jonge 19-16; C. Huls pas 22-7; G. van Ginkel 26-23; Th. du Pree 9-G en Jac. v. d. Weert 18-10. DAMMEN Uitslagen van de maandagavond in het verenigingsgebouw aan de Molenweg ge speelde damcompetitie om de Holevoet- beker. J. Visser J. M. v. d. Kamp 1—1 A. v. Dusschoten J. v. d. Broek 02 D. J. Iprenburg C. v. d. Keuli 0—2 H. G. Valkenburg R. Wijnla 02 J. v. Dijk A. Palsgraaf1—1 M. Inkenhaag H. Huiskamp 02 G. Jansen W. v. d. Heuvel 11 W. v. Schaik E. J. v. d. Kraats 2—0 B. Valkenburg W. Brink 1—1 W. v. Setten B. F. Raassing20 Eerstgenoemde spelers zijn van Scher- penzeel (8 punten) en laatstgenoemde van Voorthuizen (12 punten). Huisdammers: P. de Jonge J. v. d. Vliert02 G. Vermeulen Joh. v. Setten 02 Vrijdagavond speelde het hoofdklasse- damesteam van VC „Veenendaal" haar eerste wedstrijd tegen het dit jaar even eens voor het eerst in hoogste afdeling spelende Concordia uit Rotterdam. Deze heus niet zo sterke tegenstander bleef de Veenendaalse meisjes met 3—1 de baas. Naast het feit, dat enkelen nog niet voldoende getraind bleken (gebrek aan reactie, snelheid, technische fouten e.d.) lag de hoofdoorzaak vooral in het beslist matige aanvalsspel, dat zich keer op keer liet verleiden tot korte set-ups, waardoor maar zelden een geplaatste smash door de R'damse verdediging kon flitsen. Als wij hiermede het R'damse spel vergelijken, dat door middel van lange set-ups steeds weer systematische aanvallen opzette, die vooral door de schitterend spelende internationaal Ina Hoff met keiharde of uitgekookte ballen werden afgerond, dan blijkt daaruit toch wel de noodzaak, dat ook VC „Veenen daal" zich de moderne opvattingen zal eigen maken: in de hogere regionen heeft men de korte set-up al sedert enige jaren vervangen door de ruime hoge. In de eerste set ging het allemaal nog wel, hoewel een 7—0 voorsprong nog werd omgezet in een 10—10, doch daarna maak ten Wil Versteeg c.s. de set uit: 15-10. In de tweede zakte VC „Veenendaal" af tot het peil van een goede eerste klasser: zo nu en dan een mooie bal, een aardige aanval, doch het rustgevende systemati- Zoals verwacht heeft Climax tegen Kolping de volle winst binnengehaald. Toch is het lang niet eenvoudig ge gaan en eerst in de laatste wedstrijd werd een benauwde 6-4 overwinning een feit. E. Vos was in deze eerste com petitie-wedstrijd nog niet in z'n nor male vorm maar z'n klasse bleek groot genoeg om alle drie de partijen te winnen. Van Dam, die pok al moeilijk speel de, won van A. Hengst en van Rieken, maar moest in invaller J. Hengst z'n meerdere erkennen. W. Vos tenslotte kon het in z'n debuut in de overgangs klasse nog niet tot winst brengen en moest alle drie z'n tegenstanders ge lukwensen. Met het dubbelspel werd tenslotte nog de volle winst door Cli max behaald. Voor zaterdag aanstaande staat de uitwedstrijd tegen Tios in Arnhem op het programma. Hier zal de uitslag niet ver van een gelijk spel afliggen. Voor de eerste klas is nu ook de beslissing gevallen met dien verstande dat er weer twee afdelingen zijn gevormd. Door dit besluit is ook in tegenstelling tot vorige berichten Ritac weer eerste klasser ter wijl ook o.a. Ede per keuze is gepro moveerd. Maandag werd een begin gemaakt met het VSW-tournooi. Nadat wed strijdleider v. d. Scheur het toernooi met enige toepasselijke woorden had geopend werd gestart op twee tafels. Op tafel 1 kwam Climax 1 uit tegen VSW 2. Dc Climax-spelers moesten 7 en 9 punten voorgift geven maar liepen ondanks deze handicap spoedig uit tot schc opzetten van een aanval in de breed te bleef zoeken. Via 512 werd het nog 9—12, doch verder lieten de Rotterdam- sen het niet komen: 915 en 21 voor Concordia. In de laatste set nam VCV aanvanke lijk met fanatiek spel een 63 voor sprong, doch raakte o.m. door zeer goede Rotterdamse services weldra achter met 712. VCV kwam nog even terug onder luide aanmoedigingen van het publiek, niet doordat zij ineens beter gingen spe len, doch doordat Concordia even volko men van slag was. Het werd 13—13, doch een tegen het plafond gespeelde bal van Cor Kruidenier en door Ina Hoff keihard afgesmashte set-up brachten de twee punten verdiend bij de betere volleybal- sters: het Rotterdamse Concordia. Het programma van de volgende week brengt de eerste uitwedstrijd van VC „Veenendaal" II tegen het Utrechtse Animo I (heren). Het damesteam krijgt donderdagavond om acht uur de kampioenen van Neder land op bezoek: Boemerang uit Amster dam. Een eervolle nederlaag lijkt hier het best mogelijke resultaat. Zaterdag j.l. werd in Doetinchem de schaakwedstrijd DSDV I Veenen daal I gespeeld voor de promotie-klasse van de Oostelijke Schaakbond. De Vee nendalers boekten bij hun eerste op treden in deze klasse meteen een over winning: 61/«-3l/i is een resultaat waar op ze met recht trots mogen zijn en een goed begin van het schaakseizoen. Gedetailleerde uitslag: Kets Koningsl/tJ/i v. d. Meer Boelens 01 Kets De Vries 01 De Jong Ebskamp 10 Dekker Elenbaas V*V« Jansen Van Genderen V»1/t Den Ouden Willemsen 01 Kreuzen Vir.k V»V: Roos Griffioen V»Vj Annevelink Van Manen01 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 8 okt. Gert Overeem, Rcnswoude 8 Jopie Vermey 8 Ceeltje van Viegen, Eist 9 Ria Hoevens 10 Gerrit Jan Voerman 10 Piet van Walsum 11 Dirk Bos 11 Geurtje de Man 12 Dick Dinsbach 13 Hendrika Roks, Eist 13 Coby Vonk Allemaal hartelijk gefeliciteerd! RAADSELS Voor ouderen: I. Wat is zonder staart zes minder dan mét een staart? II. - - X - - zoon van Adam; - X - - - zoon van Jozef; - - X - - één der Richteren; - - X - - - schoonv. v. Mozes; - - - X - -- - zoon van Salomo; - - X - - koning van Moab, zoon van Zippor; - - X - - - broer van Joab. Op de kruisjeslijn komt de naam van één van Jozefs broers. III. Ik ben een stuk gereedschap; veran der mijn eerste letter dan word ik een rivier in Spanje. Voor jongeren: I. Vul in deze vakjes 16 letters in, zodat van links naar rechts en van boven naar beneden telkens dezelfde woor den komen. Ie rij dient om iets in te bergen; 2e rij een jongensnaam; 3e rij aanspreektitel van koning; 4e rij zwarte, kleverige stof. 1 2 3 4 2 3 4 4-0. Hierna haalde mej. v. Beek het stoute stukje uit Van Dam te kloppen. Daarna stelde W. Vos, zij het verre van gemakkelijk, de zege voor Climax veilig door Van Renesse te kloppen. Op tafel 2 werd gespeeld Ritac 1 RTC 2. Hier moest eerstgenoemd team 3 en 5 punten voorgeven. De strijd ging aanvankelijk gelijk op, maar bij dc stand 3-2 drukte Ritac door en plaatste zich eveneens voor de volgen- do ronde. Voor hedenavond staan op het pro gramma: Panter 2 Kr. en Vr. 2 Kr. en Vr. 2 Ede 2 Kr. en Vr. 1 Climax 2 Ede 2 Panter 2 II. Ik ben van hout, doch onthoofd je mij, dan word ik iemand, die familie van je is. Wat ben ik? III. Wie zet deze spreekwoorden even goed? 1. Holle vaten is geen timmerhout. 2. Alle hout lacht het best. 3. Wie 't laatst lacht klinken het hardst. Vader Meerberg had z'n vrije zaterdag middag en omdat het prachtig weer was, wilde hij nog eens graag een eindje tuffen op z'n bromfiets. Misschien wilde Koen, z'n elfjarige jongen, wel mee op de duo. Dat was meteen gezellig. Koen leek het best om een rijtoertje te gaan maken, hij had toch niets te doen. Zo trokken vader en zoon er dadelijk na het eten op uit. Moeder deed hen uitgeleide en wen ste hen een goede reis. Lustig brommend ging het over de rijwielpaden langs we gen en door bossen, waar al vrij veel bladeren van de bomen neerdwarrelden. Bij een kruispunt trakteerde vader op een ijsje en toen ging het weer verder. „Waar gaan we heen vader?" vroeg Koen. „Ik dacht als eindpunt de speel tuin in het Egelbos te nemen," ant woordde vader, „dat is een mooi plekje en verder kunnen we niet van huis gaan, we moeten ook nog weer terug." „Enig", zei Koen, „ik ben er in een hele tijd niet geweest en 't is een fijne speel tuin." Een half uurtje later was het Egelbos, een bos met tal van prachtige plekjes cn ondiepe beekjes, bereikt. Koen roetste al spoedig van de glijbaan, terwijl vader rustig aan een tafeltje zat en genoot van een glas bier. Koen had zijn limonade al naar binnen gezogen. Later schommel de hij met vader en de draaimolen werd ook geprobeerd, maar daar werd vader te draaierig van. Eindelijk zei vader: „Kom jong, we zitten nog een behoor lijk eind van huis af, we zullen weer op moeten stappen." Daar tuften ze weer heen cn alles ging best tot ze aan een drukke straatweg kwamen die ze over moesten steken. Een eindje er voor had den ze het bord met de punt naar bene den zien staan en vader wist dus dat hij een voorrangsweg naderde. Hij stopte netjes en wachtte tot hij zou kunnen oversteken. Dat duurde nogal even want op die mooie zaterdagmiddag raasden er heel wat auto's over de straatweg. Koen liet zich van de duo glijden. „Ik ga maar even staan vader want ik kan nog lang genoeg op dc duo zitten", zei hij. Vader antwoordde niet, want hij had niet ge hoord wat Koen zei, omdat er een grote truc met oplegger voorbij raasde. Maar toen die voorbij was gaf vader ineens vol gas, want de weg was even vrij. De brom fiets schoot naar de overkant, naar het fietspad, enKoen bleef staan. „Va der," schreeuwde Koen nog, maar vader had alle aandacht bij de brommer en hij hoorde niets. Nou, daar stond Koen. Va der reed rustig verder en hij wist niet dat de duo leeg was. Wel vond hij dat de brommer ineens zo hard ging lopen, maar dat zou wel komen omdat hij nu de wind in de rug had, dacht hij. Koen besloot, maar stil te blijven wach ten. Vader zou wel ontdekken dat hij Koen kwijt was en dan terugkeren. Vader Meerberg tufte intussen maar door. Hij kwam door een klein gehuchtje en toen door een stad. Hier was het, met de zaterdagmiddag ook al erg druk. Va der moest terdege opletten. Eindelijk was hij de stad weer uit en reed weer op het fietspad langs de straatweg. „Hu", zei vader „wat een drukte, maar we hebben het er weer netjes afgebracht." Er was geen antwoord. „Wat ben je stil," zei vader, „begint het je te vervelen?" Weer geen antwoord. Toen keek vader om en tot zijn grote schrik zag hij een lege duo achter zich. Ongerust keek vader om zich heen. Wat zou er gebeurd zijn? Zou Koen van de duo gevallen zijn? Lieve tijd, dat was ook wat. Koen kon wel ergens aan de weg liggen. Snel draaide vader en reed de weg terug, die hij net gegaan was. Weer door de stad, weer door het gehucht. Nergens iets van Koen te bespeuren. Maar Koen lag gelukkig niet aan de weg. Hij stond nog altijd bij de straatweg en tuurde in de richting waar zijn vader verdwenen was. Het duurde nogal voor hij terugkwam. Zou vader nog niets ge merkt hebben? Ineens stopte een auto naast Koen, een auto die ook de voor rangsweg op moest. „Jij bent ook een eind van huis", klonk een stem uit de auto. Koen keek om. Hé, dat was de dokter, die hen altijd behandelde, als één van de Meerbergen ziek was. Koen vertelde wat er gebeurd was, dat vader zo maar ver der gereden was. „Stap maar in", zei de dokter, „ik moet ock die kant uit, we zoe ken je vader wel op." Koen stapte in en de dokter draaide de straatweg op. Ze reden pas enkele minuten toen Koen riep: „Daar gaat mijn vader, dokter" want hij zag zijn vader over het rijwielpad naderen. De dokter ken echter zo maar niet stoppen op een drukke weg en toen hij een parkeerplaats ingedraaid was, was vader Meerberg al niet meer te zien. „Dan maar weer terug" zei de dokter. Met moeite draaide hij en zei: „En nu uitkijken, anders komen we je vader weer tegen." Dat was echter niet nodig, want toen de dokter weer bij het kruispunt kwam, zag Koen zijn vader al staan naast de bromfiets. Hij was in gesprek met een politieman, aan wie hij natuurlijk vertelde dat hij zijn zoon ver loren had. Maar wat keek vader blij toen de dokter stopte cn Koen springlevend uit de auto sprong. „Gelukkig", zuchtte vader, „hij is er weer". Koen vertelde wat er gebeurd was. „Mensen" zei de politieman, „het laten staan van duo passagiers schijnt cp 't ogenblik in de mode te zijn. Ik heb al meer zulke ge valletjes meegemaakt de laatste weken. Het beste is, maar even om te kijken voor er weggereden wordt." Vader be dankte de dokter voor zijn hulp en de dokter vroeg of Koen soms met hem meereed, dan kon vader hem niet weer verliezen. „Nee dokter", zei Koen, „ik ga met mijn vader mee, samen uit, samen thuis cn dat vond de dokter een mooi standpunt. De dokter ging verder en Koen klom weer op de duo. Zonder verdere avon turen reden ze naar huis, maar onderweg keek vader wel tien keer achterom of Koen nog op de duo zat. De jury bestaande uit: Mevr. C. J. de Groot - directie secretaresse de heer K. Stip 'letterkundige de heer L. P. A. Soeterboek -copyivriter de heer M. C. de Jong -redacteur de heer C. Krouwel 'reclame deskundige heeft onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam als hoofdprijswinnaar aangewe zen: de Heer P. II. Middelburg te Delft. Hij krijgt dus aangeboden: een vliegreis met onze nationale lucht vaartmaatschappij de KLM naar New- York v.v. en een 10-daags verblijf in Amerika, voor 2 personen, als eregast van LEXI. Ik dacht, dat het een grap was... ,,Ik dacht, dat het een grap was toen U mgbelde" zeidehcerMid. delburg toen tuy hem bezochten. ,,Er zijn er zoveel die van mgn inzending weten. Het is dus toch waar. Wat een geluk! Ik ben er nerveus van." Zei mevrouw: Als het maar even kan ga ik mee, maar we hebben een baby van 3 weken en Han- neke gaat natuurlijk voor. De dokter moet maar beslissen. bij aankoop van t. 4,- van 80 cent Keuze uit melk, puur en melk - mokka Vier grote repen. Deel maar uit. van 45 cent Bereid met De Gruyter's cacao. Werkelijk Iets bijzonders. van 87 cent Veel lekkere boterhammen uit een pot Dik smeren Is niet nodig. Dus erg voordelig. van 75 cent Twee smaken: melk en puur. Dit Is de echte chocolade hagel, en dan 15 cent goedkoper. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 7 t/m 13 oktober '59 5910071 FEUILLETON DOOR IIANOL SPOOR (8.) Met bleek gezicht en samengeknepen lippen stond Vera langzaam op. Een onbeschreven blad papier ritselde in haar bevende handen. Even stond ze roerloos bij haar schrijfmachine, dan schudde ze haar hoofd. „Nee, niet op mijn eigen machine", fluisterde ze. Ze belde naar een andere afdeling, maar kreeg geen gehoor. Ze knikte goedkeurend. Iedereen was vertrokken. Vera voelde zich als een dief in eigen huis toen ze naar het andere kantoor sloop en voor een der typmachines plaats nam. Nu aarzelde ze niet meer. Met een resoluut gebaar haalde ze de kap weg en draaide het papier in de machine. Terwijl ze de voorbereidingen maakte, rekende ze al uit, wanneer de brief hem zou bereiken. Ze had nu voordeel van Jane's mededeelzaamheid. Schip en havens waren haar bekend. Gewetens bezwaren konden nu niet gelden, want het ging om haar bestaanAls ze heel eerlijk was tegenover zichzelf ging het grotendeels om haar angst vallig verborgen liefde voor Bennick- hoff. De gedachte, dat ze zijn belang stelling zou verliezen, dat ze uren sa menzijn met hem zou moeten missen, deed haar alle bedenkingen opzij zet ten. Er kwam een bijna wreed licht in haar ogen toen ze aansloeg JANE VINDT EEN NIEUW TEHUIS Voor Jane ging op de avond, dat ze voor de eerste maal aan het diner, ten huize van Bennickhoff mee aanzat, een nieuwe wereld open. Lang had ze voor de kleerkast gestaan en geaarzeld wat ze moest aantrekken. Haar keus viel tenslotte op een eenvoudig lichtblauw japonnetje, zonder ceintuur. Een een voudige, maar geraffineerde coupe gaf aan dit model juist dat geklede, dat ze in deze omstandigheden nodig had en ook nog dragen kon. Haar figuur maak te het noodzakelijk, dat ze een model koos, dat haar lijnen enigszins ver doezelde. Hoe trots ze ook was op haar aanstaand moederschap, ze wenste er tevens zo voordelig mogelijk uit te zien. Zorgvuldig gaf ze zich een lichte make-up. Haar blonde haren hadden nog niets van de schoonheid en glans ingeboet. Bij een laatste inspectie voor de spiegel, geloofde Jane dat ze tevre den kon zijn. Ze zag een frisse jonge vrouw, eenvoudig en smaakvol gekleed. In haar ogen was een warme gloed van spanning en verwachting, maar ook iets van gestreelde ijdelheid, omdat juist zij het was, waarnaar de belangstelling van hun grote directeur uitging. In stil te uitte ze de bede, dat ze ook in de smaak van zijn vrouw zou vallen, dan was haar toekomst en die van Rudy en vanzelf ook van hun kind verzekerd. Een paar lichtgekleurde schoentjes completeerden haar toilet. Met klop pend hart wachtte ze nu op het geluid van de auto. Eindelijk meende ze hem te horen en daar klonk dan ook de huisbel al. Ge haast greep ze haar mantel en hoed. Ze griste haar tasje van de stoel en bijna ademloos rende ze de trappen af. Stille pret had ze om de onmiskenbaar ver baasde, maar ook afkeurende blikken van de hoofdbewoonster van het huis Ze kon als het ware de onuitgesproken gedachten van haar gezicht lezen. „Het komt niet te pas", zeiden die blikken, „dat een jonge, alleenstaande en nog wel getrouwde vrouw door een vreemd heerschap in een duur uitzien de auto wordt afgehaald." Jane wuifde haar vrolijk toe en lach te even om het stijve, gereserveerde knikje dat ze terugkreeg. Het overbrug de de eerste momenten dat Bennickhoff en Jane nog wat onwennig naast elkaar zaten. Dan babbelde ze al vrolijk over haar kamers, die ze samen met Rudy zo gezellig had ingericht. Het bracht hem er toe te zeggen dat het hem speet haar een avond van die gezelligheid te beroven. „O nee", zei Jane, „zo heb ik het na tuurlijk niet bedoeld. „Maar misschien bewijst het u wel, dat u met mij geen medelijden hoeft te hebben", voegde ze er vrijmoedig aan toe. De gedachten daaraan hadden haar de laatste minu ten bezig gehouden. Ze wenste geen medelijden en ze vond het een mooie gelegenheid om dat naar voren te bren gen. „Eerder met mij", zei Bennickhoff op een eigenaardige raadselachtige toon. Verschrikt keek Jane even opzij. Was dit weer een van die opmerkingen, be doeld als inleiding om met haar op meer intieme voet te komen? Hij zou dan toch geweldig op zijn neus kijken. Zelfs de rijkdom van een Sjah van Perzië was niet in staat om haar van Rudy af te kopen. De eerste de beste gelegenheid dat zijn avances te ver zou den gaan, zou ze het hem wel eens dui delijk aan zijn verstand brengen. Ze schoof rechtop en wierp de zwarigheid van zich af. Ze zou warempel haar avond niet laten bederven door ver onderstellingen, die waarschijnlijk veel te ver gezocht waren. Geheel ontspannen keek ze nu door de voorruit en genoot van de rit. Met vaardige hand stuurde Bennickhoff de opvallend mooie wagen door het druk ke verkeer. Nu moest Rudy haar zo eens zien zitten. Ze betrapte zich op het verlangen, dat iemand van het kantoor haar naast de directeur in de auto zou zien. Ze zag de verbazing al en ze vond het bijna jammer toen Bennickhoff voor een huis van indrukwekkende af metingen stopte. Tegelijk veerde de opwinding weer in haar omhoog. Wat een woning voor twee personen, dacht ze, het lijkt wel een klein kasteeltje. In de hal werden ze door een keurig dienstmeisje ontvangen. Jane kreeg de gelegenheid haar toilet in orde te ma ken en vervolgens werd ze naar bin nen geleid. Bennickhoff ging haar voor naar een ruime salon. Jane voelde zich in de grote kamer steeds kleiner wor den. Hoffelijk hield Bennickhoff de deur voor haar open. Bij de open haard zat Iris. Ze stond onmiddellijk op en kwam Jane met uitgestoken hand te gemoet. Niets verried dc agitatie die haar zojuist nog beheerste. Hoewel het daglicht nog voldoende aanwezig was, had ze alle lampen laten inschakelen. Zo wilde zich onmiddellijk en goed overtuigén van de persoonlijkheid van het jonge vrouwtje. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1959 | | pagina 4