Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken GrootVeenendaal stemt vandaag Voor de KANTONRECHTER MULDER montuur/ Tussentijdse raadsverkiezing graadmeter voor toekomstige landspolitiek Ook Scherpenzeel ter stembus Gedenksteen Ned. Herv. kerk te Renswoude werd overge :drag en Schandaal der breimachines voor rechter Duizenden Belgen bedrogen EDERVEEN Hongerende koeien te Eist kregen voedsel uit Zeeland Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel WÊÊÊÊÊÊÊm KIE5T....UW EIGEN J. G. SUURHOFF VOOR PvdA: OVERBERG ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 33e jaargang WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 Nr. 81 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent IUII!lllillWllliilh!I!l!!l!!^ DRIEJARIG JONGETJE LIEP BRAND WONDEN OP Enige jongens waren een vuurtje aan het stoken in het Franse Gat waarbij het driejarig jongetje A. v. d. H. uit de Dr. Colijnstraat een kijkje kwam nemen. Door het snel verplaatsen van het vuur kwam het knaapje hiermee in aanraking hetgeen tot gevolg had dat hij tot in de tweede graad verbrandde. Het jongetje werd ter behandeling naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Zangavond van de Bijbel- kioskvereniging In de Gereformeerde Kerk aan de Ker- kewijk alhier zal donderdagavond 29 okt. a.s. een zangavond worden gehouden, ge organiseerd door de Bijbel-kioskvereni- ging. Kees Deenik zal op deze avond de mas sale zang door alle aanwezigen leiden en enkele soli verzorgen. Daarnaast is er massale koorzang door „Con Amore" (N.H.), Chrigeza (Chr. Gref.) en het Ge reformeerd Kerkkoor, o.l.v. de heer C. Budding. Verder werken mee: ds. W. Heerma, Chr. Geref. predikant, die zal spreken over het werk van de Bijbelkioskvereni- ging, de Ned. Herv. predikant ds. A. Vroegindewey over „Bijbel en Kerkher vorming" en ds. D. van Enk, Geref. pre dikant. die zal openen en sluiten. 14 PARTICULIERE WONINGEN AANBESTEED Maandag j.l. heeft de onderhandse aan besteding plaats gehad van 14 particulie re woningen, welke voor rekening van een levensverzekeringsmaatschappij te 's-Gravenhage zullen worden gebouwd aan de Van Limburg Stirumstraat alhier. Het werk wordt uitgevoerd onder lei ding van de Veenendaalse architect H. Brouwer BNA. De laagste inschrijvers waren de fa. J. Boers en Zonen, Zandstraat 135 alhier als hoofdaannemer voor 232.826,de fa. J. E. van Schuppen alhier voor het loodgieterswerk 26.595,de fa. Fr. Diepeveen alhier voor het electriciteits- werk 9.380,en de fa. T. Zaaijer te Wageningen voor het schilderw. f 17.508.-. De gunning van het werk is aangehou den. De verdere uitslag was (van hoog naar laag): Hoofdaannemer: fa. v. Hoek, Delft 274.800,—; fa. Joh. Weijland, Ede 259.870,fa. H. de Koning en Zn. al hier 240.803,Bouwbedrijf Boers al hier 235.960,Loodgieters: fa. Gebr. van Harn alhier 27.200,Electra: fa. W. Huibers alheir 11.242,Schilder: fa. E. E. Weijman, Amerongen 22.000, DRONKEN OP BROMFIETS Een dronken bromfietser, de 31-jarige bouwvakarbeider J. H. alhier heeft za terdagmiddag aan het begin van de Ach terstraat een aanrijding veroorzaakt met een motorrijder. De bromfietser zwenkte plotseling de weg op en de motorrijder kon hem niet meer ontwijken. De bromfiets en zijn berijder kwamen er goed af; de motor werd licht bescha digd en de berijder liep een verstuikte enkel op. De Gelders-Veenendaalse po litie sloot de „aangeschoten" bromfietser ter ontnuchtering in en maakte proces verbaal op. SUCCESVOLLE OUDERAVOND GELDERSE SCHOOL In „De Samenwerking" werd woensdag avond j.l. een ouderavond gehouden van de Gelderse school, die na het zakelijke gedeelte ook werd bijgewoond door ou ders van oud-leerlingen en oud-leerlin gen. Dit zakelijke gedeelte bestond uit de verkiezing van twee oudercommissieleden, nl. mevr. L. M. Wiessing-Blits en de heer C. Diepeveen. Het hoofd van de school, de heer Stee gen, sprak over school en kinderen en de avond werd besloten met een optreden, da twel zeer in de smaak viel, nl. van „The Bouiderdrawers Jazzmen" o.l.v. de oud-onderwijzer van de Gelderse school, de heer G. J. van Kolfschoten. In het be gin gaf de leider van de jazzband enkele toelichtingen op de muziek en later werd menig dansje op de muziek gemaakt. Deze week is het weer zover. De schoolkinderen lopen met de gele enveloppen en bellen huis aan huis. DOE WAT MEER is het motto van het comité voor Kinderpost zegels dit jaar. Het gezonde kind doet z'n best voor het misdeelde kind. Stel ze niet teleur. DOE WAT MEER. Vanmorgen om acht uur zyn de deuren van de zestien stembureaus opengegaan en tot zeven uur vanavond hebben de ruim 12.500 kiezers uit Veenendaal, Ede, Rens woude en Rhenen de gelegenheid om hun wensen kenbaar te maken over de samen stelling van de gemeenteraad, die op 2 januari 1960 voor het eerst zal optreden. Reeds onmiddellijk na de openstelling was er een behoorlijke opkomst. Voor de rest van de dag komt er een gestadige stroom van kiezers op, met als „pieken" de middagpauze en na half zes. Om 7 uur vanavond gaan de stembu reaus dicht en worden de stembussen ge sloten. Vanaf dat moment nemen de tel- werkzaamheden een aanvang. Eerst in de stembureaus en daarna in het oude ge meentehuis, waar het hoofdbureau is ge vestigd en waar men alle gegevens ver zamelt. De drie leden van elk stembureau krij gen na de sluiting om zeven uur dus assistentie van twee extra „tellers". Is de uitslag per stembureau bekend dan worden de resultaten met de meeste spoed overgebracht naar het hoofdkantoor in het gemeentehuis. Hier verwerkt men onmiddellijk de cij fers van ieder stembureau en als alle bu reaus binnen zijn kan men de balans op maken. Het hoofdstembureau verstrekt vanavond nog de totale uitkomst van de stemming en zetelverdeling over de zes partijen, die aan de verkiezing deelnemen. Hoe laat deze totale uitslag bekend zal zijn is moeilijk te zeggen. Andere jaren was dit tussen negen uur en half tien, maar de mogelijkheid bestaat, dat het dit jaar een poosje later zal worden, in ver band met het grotere aantal stembureaus. In ieder geval zal dit geen kwestie van uren zijn. Zo omstreeks tien uur zal de uitslag wel bekend zijn. Ook buiten Veenendaal hecht men grote waarde aan deze verkiezingen, o.a. van de zijde der omroepverenigingen. De VARA-reporter Henk van Stipriaan heeft vanmorgen om half negen reeds een korte TIJDENS DE VEILIG-VERKEERSRIT. Een der deelnemers aan de klassements proef van de j.l. zaterdag gehouden Veilig-Verkeersrit, rijdt een denkbeeldige garage achteruit in. Voor een talrijk gehoor sprak maandagavond in het O.C.B.-gebouw de heer J. G. Suurhoff, oud-minister van sociale zaken in het kabinet-Drees, thans lid van de Tweede Kamer. De heer Suurhoff werd welkom geheten door de heer T. Verkuijl, namens de verkiezingscommissie van de Party van de Arbeid. U staat, begon de heer Suurhoff zyn betoog, vlak voor een tussentijdse ver kiezing van de gemeenteraad en wellicht zult u zich daarom afvragen waarom hier iemand komt spreken, die zich uitsluitend op het terrein van de lands politiek beweegt en die van de plaatselyke omstandigheden in Veenendaal zo goed als niets afweet. Toch had deze verkiezing, volgens de heer Suurhoff, meer dan plaatselijke betekenis en bovendien wist spreker drie dingen op te noemen die ten nauwste mei een gemeenteraadsverkiezing verbonden waren. H00FD5TQ51 TEL 3184VEENENDAAL In de eerste plaats is er een tijd ge weest dat het gemeentebestuur een zaak was van notabelen. Daar kwam de ge wone man niet aan te pas. Hierin is pas verandering gekomen na de be moeiingen van de socialisten. Toen heeft het gemeentelijk bestuur pas be tekenis gekregen voor de grote massa. Heeft dit verleden u niets te leren? vroeg de heer Suurhoff zich daarom in de eerste plaats af. En is het daarom niet het veiligste om uw stem uit te brengen op de socialisten? Ten tweede vond de heer Suurhoff de gemeentepolitiek van vandaag sterk afhangen van de landspolitiek. Men hoeft maar te kijken naar de belastin gen, die thans voor het overgrote deel worden geregeld door de overheid en waarvan de gemeenten via het gemeen tefonds hun deel krijgen. Vroeger wa ren de gemeenten op het stuk der be lastingen voor het merendeel baas in eigen huis. En als derde punt van overweging noemde de heer Suurhoff de sterke verandering die de landspolitiek heeft ondergaan als gevolg van de gemeente- raads- en provinciale statenverkiezin gen in 1958. Men kan niet ontkennen, aldus de heer Suurhoff, dat de PvdA toen een gevoelige tik heeft gehad. Ver volgens werden de socialisten in de cember van dat jaar uit de regering ge drongen. Er volgde een regeringscrisis en daarna vreemde dingen. Inderdaad, de VVD behaalde een be langrijke overwinning bij de kamer verkiezing, maar de drie grote kerke lijke partijen, met name: KVP, AR en CHU, konden zich niet handhaven en raakten hun meerderheid, die zij voor dien hadden, kwijt. Toen moesten deze partijen kiezen: samen in de regering met PvdA of VVD? De verkiezingsoverwinning van de VVD schreef de heer Suurhoff toe aan een aantal bladen, die hier op aange werkt hebben. DE BEHOEFTE AAN ONDERWIJZERS IN 1958 Uit de zo juist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1958 bij het lager onderwijs ((v.)g.l.o., u.l.o. en b.l.o.) 5.675 onderwijzers (hoofden hieronder begre pen) dat is 10.5 van de bezetting op 16 januari 1958, nodig waren voor het bezetten van vakantie plaatsen (1957: 5.475). De behoefte ontstaan door vervanging van vertrokken of overleden onder wijzers (vervangingsbehoefte) bedroeg 4.114 of 7.6% (1957: 7.5%. Wegens uitbreiding van het lager onderwijs waren 1.561 onderwijzers of 2.9 (1957: eveneens 2.9 nodig. In de totale behoefte kon door aan stelling van 5.218 onderwijzers voor 92 worden voorzien (1957: 93 Van het onderwijzend personeel dat het lager onderwijs verliet, was 43 jonger (fan 30 jaar en 13 65 jaar of ouder. De in 1958 aangestelde onderwijzers waren voor 44 ouder dan 25 jaar, ter wijl 738 gehuwde vrouwen (21.3 van alle aangestelde onderwijzeressen) naar het onderwijs terugkeerden. De heer Suurhoff achtte het zeker op zijn plaats om vóór een tussentijdse raadsverkiezing de landspolitiek ter sprake te brengen, omdat deze verkie zingen - uitsluitend in Veenendaal en (Zie verder pagina 2) Militairen behulpzaam bij veevoedertransport Vrijdag kwamen negen militaire wa gens volgeladen met bietenloof en bie tenkoppen naar Overberg. De welwil lendheid onder de gevers ten opzichte van door droogte getroffen gebieden, om dit aanvullend veevoeder gratis ter beschikking te stellen, is zeer groot. Op de Zuidhollandse eilanden bijvoorbeeld is men blij iets terug te kunnen doen tegenover veehouders, die tijdens de watersnood in 1953 hulp hebben ge boden. Ook de bij de transporten be trokken militairen doen het werk met toewijding. Dat dit werk op prijs ge steld wordt, bleek vrijdagavond wel, daar alle militairen op kosten van de boeren uit Overberg onthaald werden op de „Ossenberg". Niet alleen koffie en brood, maar ook limonade en siga retten werden hun aangeboden. Het ligt in de bedoeling voor onbepaal de tijd met deze voedertransporten door te gaan. HET RODE KRUIS PLAATSTE VERBANDKOFFERS Drie goedgevulde verbandkoffers zijn deze week op de volgende adressen ge plaatst: H. Henken, Dwarsweg 65, Overberg; C. van Ginkel, Haarweg 21, Overberg; G. v. d. Brandhof, Haarweg 67 Overberg Een ieder kan ten allen tijde van nood of ongeval een beroep doen op hulp en materiaal. reportage gemaakt die rechtstreeks is uit gezonden. De NCRV was vertegenwoor digd door radio-verslaggever Coos Kamp huis. vy ROODE KRUIS HIELD LEDEN VERGADERING In de dinsdag j.l. gehouden algemene vergadering, voor het eerst in het eigen gebouw aan de Sandbrinkstraat, werd met algemene stemmen het bestuursvoor stel aanvaard, verlenging aan te vragen van de Koninklijke bewilliging op de sta tuten voor de komende 30 jaar. Wegens vertrek naar elders van de penningmees ter werd in diens plaats de heer H. M. Zilstra gekozen. Voorts werd de kascommissie voor het nazien van de rekening en verantwoor ding over 1959 benoemd. Met de bespreking van diverse aange legenheden van huishoudelijke aard, werd de bijeenkomst te ca. 10.15 uur beëindigd. Behalve in Veenendaal gaat men ook in Scherpenzeel ter stembus, waar de raad behoorlijk wordt uitgebreid. Straks zal het aantal leden namelijk elf zijn, door het per 1 januari gestegen aantal inwoners van 2700 tot 3700. Scherpen zeel krijgt er namelijk de z.g. zelfkant van Woudenberg bij (ruim 900 inwo ners) en een gedeelte van Renswoude (100 inwoners). De huidige meerderheid wordt ge vormd door de protestants-christelijke fractie waarin AR, SGP en CHU ver enigd zijn. De socialisten worden ver tegenwoordigd door twee leden en h"t zevende lid is de lijstaanvoerder van Gemeentebelangen. De uitslag waarnaar de inwoners van Scherpenzeel met spanning uitzien, wordt in het vrijdagnummer gepubli ceerd. In de Ned. Herv. kerk te Renswoude vond vrijdagavond j.l. de overdracht plaats van de gedenksteen, die was aangebracht ter nagedachtenis van wijlen de president-kerkvoogd M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude. Deze plechtigheid geschiedde in een daartoe belegde bijzondere samenkomst in het kerkgebouw, waarbij als genodigden vele familieleden van de overledene, alsook burgemeester J. A. Hosang, aanwezig waren. De tegenwoordige president-kerk voogd, de heer A. P. Wolleswinkel, sprak in een kort openingswoord zijn dank uit voor hetgeen de heren van Renswoude voor de kerkelijke gemeente tot stand hebben gebracht en als symbool van deze dankbaarheid wilde hij de door de gemeente geschonken steen zien. Vervolgens gaf ds. B. van Ginkel van bare herinnering houden opdat dit bede- Eén organisator werd slachtoffer van zijn eigen praktijken (Van onze correspondent) ANTWERPEN, OKTOBER Het schandaal der breimachines, dat de laatste maanden in België nogal stof heeft doen opwaaien, vindt thans een nieuw hoogte punt voor de correctionele rechtbank te Antwerpen, waar één der exploitanten zal terecht staan, zekere H. uit Merksem. Hij had ontdekt, dat er in deze vorm van oplichting grof geld was te verdienen en besloot via annonces in de dag bladen zijn slachtoffers te zoeken. Overal kon men lezen, dat huismoeders vei lig aan de haard gemakkelijk twintig frank per uur konden bijverdienen. Veie honderden schreven om inlichtingen. H. stuurde daarna zyn „vertegenwoor digers", die er dan breimachines plaatsten, meestal op krediet. De vertegen woordigers rekenden hun slachtoffers keurig voor hoeveel stuks van dit of dat ze in één week konden breien en omdat al hun breigoed contractueel door H. zou worden afgenomen zagen ze niet het minste risico. Contractueel werden ze ook gebonden om de wol by H. te bestellen. zijn bedrogen. Niet alleen hebben de meeste hunner nooit een stuk breiwerk mogen afleveren, omdat de „inkopers" Amsterdam een overzicht van het ont staan en de ontwikkeling van het kerk gebouw. In het jaar 1637 was de toenmalige kasteelheer Johan Baron van Reede te gast bij de Engelse Koninklijke familie, waar hij tijdens een diner het bericht ontving, dat de kapel van het kasteel door brand was vei woest. De vele adel lijke gasten, die tevens aan dit diner aanzaten, stelden de kasteelheer door vele aanzienlijke giften in staat de te genwoordige kerk te bouwen en de wa penschilden van deze families hangen ook nu nog in het kerkgebouw. Tevens gaf ds. Van Ginkel een uit eenzetting over de betekenis van de verschillende onderdelen van deze kruiskerk en spreker noemde het ge heel „een preek van steen". De plaatselijke predikant ds. L. van de' Peut, sprak daarna over de gevolgen en de geestelijke w arden, die het ver leden thans zowel ipr de gemeente als voor haar leden betekent. Hij stond hierbij speciaal stil bij de laatste zin snede van de tekst en wekte de ge meente op tot actief medeleven. Ds. Van de Peut besloot de bijeen komst met dankgebed en verzocht ten slotte gemeenschappelijk te zingen het derde vers van het Gebed des Heeren. De tekst van de gedenksteen, die is uitgevoerd in wit marmer met gouden letter, luidt: „Deze kerk werd gebouwd in de ja ren 1639 tot 1641 door Johan Baron van Reede. Het kerkgebouw was het eigen dom van de Heeren van Reede en Taets van Amerongen van Renswoude en deze namen alle kosten van onderhoud op zich. Maximiliaan Jacob Leonard Baron Taets van Amerongen van Renswoude deed in 1922 afstand van alle rechten en droeg het gebouw over aan de ker kelijke gemeente. Hij werd toen be noemd tot president-kerkvoogd en mocht dit blijven tot aan zijn overlij den op 7 december 1958. Onder zijn leiding werd de kerk in het jaar 1936 geheel gerestaureerd met medewerking van Monumentenzorg. Deze samenwerking met de Heer van Renswoude wil de gemeente in dank- AUTO SLOEG OVER DE KOP Donderdagmiddag reed een personen auto met vier inzittenden, allen Duit sers, met grote snelheid nabij De Klomp. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto over de kop sloeg. De inzittenden, werden naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal gebracht. Aanvankelijk werd gedacht dat een Duitse dame een hersenschudding had opgelopen, maar het letsel bleek mee te vallen. Ook de overigen waren slechts licht gewond cn konden de volgende dag hun reis naar Den Haag vervolgen. BEJAARDE HEER AANGEREDEN Donderdagmiddag stapte de bejaarde heer B. M. uit Rotterdam uit een auto bus, komende uit de richting Ede. Hij wilde bij de halte aan De Klomp over stappen in de bus richting Utrecht, maar lette niet op het naderende ver keer. Hij werd aangereden door een militaire wagen en sloeg tegen de grond. Dr. Van Ringelestijn liet het slachtoffer naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal vervoeren, waar bleek dat hij een arm en een been had ge broken. huis de komst van het Koninkrijk Gods moge dienen. Renswoude, juni 1959." Na afloop van deze samenkomst ver toefden de genodigden nog geruime tijd in de kleine zaal van het gebouw Reho- both, waarbij hun koffie werd aan geboden. AANBESTEDING 14 WONINGEN Op vrijdag 23 oktober a.s. zal namens het gemeentebestuur van Renswoude door de heer A. H. Nes, gemeente-archi tect, het bouwen van 14 woningwet woningen worden aanbesteed. De aanbesteding, die in het gemeen tehuis wordt gehouden, betreft de bouw van twee blokken van drie woningen en twee blokken van vier woningen op een terrein, gelegen aan de Van Reede- weg. Over het gehele land H. maakte vooral zijn slachtoffers in de provincies Antwerpen en Limburg. Het breigoed, dat zijn klanten hem af leverden werden grotendeels afgekeurd, zodat hij het natuurlijk niet terug kocht. Gevolg: de klanten zaten met een dub bele strop: de afbetaling van de brei machines en de betaling van het wol contract. H. hield bijna twee jaar stand. In die tijd had hij voor honderdduizend gulden breimachines verkocht, waaraan hij ongeveer vijftig percent verdiende. Daarnaast slokte hij nog tienduizenden guldens winst binnen vanwege de wol leveringen. Tenslotte werd hij slacht offer van zijn eigen praktijken, want zo gewonnen zo geronnen. Hij kon zijn zaken niet meer de baas, kon de fa briek van de breimachines niet betalen, evenmin de wolfabrikanten en stond zo doende op de grens van het bankroet toen de politie een einde maakte aan zijn handeltje. De voorlopige balans is, dat hij 250 gezinnen heeft bedrogen. De rechter zal uitspraak doen, maar de slachtoffers weten al, dat ze geen cent zullen terug ontvangen en met hun strop blijven zitten. Zelfs hun breima chines, gefinancierd door e^n bankin stelling, moeten in vele gevallen nog worden afbetaald. Over geheel België regeerden een goed jaar geleden de breimachine-ope rateurs. De rechtbank in Namen heeft al vonnis geveld, die van Luxemburg eveneens en de rechtbank van Kort- rijk zal dezer dagen een andere grote zaak in behandeling nemen. Het tragische is, dat de oplichters automatisch slachtoffers aantrokken uit het milieu der sociale grensgevallen. In validen zonder voldoende ondersteu ning, ploeterende huismoeders met gro te gezinnen, arme weduwen, tuberculose patiënten en oudjes meenden immers op deze manier een paar duizend francs per maand te kunnen bijverdienen. Duizenden hunner, over geheel België Ook in Eist zyn verleden week enkele militaire vrachtwagens met bie tenkoppen voor de hongerende veestapel aangekomen. Deze bietenkop pen worden door militaire vrachtwagens, die door het rijk beschikbaar zijn gesteld, vanuit Zeeland aangevoerd. Andere jaren werden deze kop pen in Zeeland ondergeploegd en ze liggen daar by grote hoeveelheden. De boeren hier ter plaatse zijn er zeer bly mee want in de weiden is geen sprietje gras meer te vinden voor hun vee. Maar het is een druppel op een gloeiende plaat. Drie auto's met bieten koppen moesten op één plaats in Eist over 90 koeien worden verdeeld. Toch zijn de veehouders in Eist zeer dank baar. De chauffeurs van de auto's die in Eist werden gelost, werden bij een veehouder warm onthaald. Hopelijk zullen meer transporten met dit veevoer volgen, want in Eist is het wel zeer erg gesteld. Deze droge zomer is voor vele gemengde bedrijven in Eist bijzonder hard aangekomen. Het vee lijdt honger. De tabaksoogst, waar velen nog hun hoop op gevestigd had den, is door de „valse meeldauw", een ziekte, voor een groot gedeelte verlo ren gegaan. Ook de andere gewassen zijn praktisch geheel mislukt. Zo had een landbouwer in Eist 2 ha gerst. Ver leden jaar oogstte hij 140 hl. koren. Dit jaar was de opbrengst van een zelfde perceel 21 hl. En dit is één van de vele gevallen. Wel een bewijs dat er voor de gemengde bedrijven in Eist dit jaar geld bij moet. wel altijd ergens een foutje ontdekten, zodat ze al hun arbeidsuren vergeefs hebben opgesoupeerd maar bovendien zitten ze te kijken met hun afbetalings contracten voor de geleverde breima chines en soms zelfs voor de nog te leveren wol. TE LAAT INGEGREPEN Er had hier eerder moeten worden ingegrepen. Dit liet zich zelfs één der rechters ontvallen. Het is verbazing wekkend, dat de politie, die al geduren de lange tijd op de hoogte was van de praktijken dezer heren en waar het klachten regende, niet eerder actief is geworden. Het is evenmin onbegrijpelijk hoe kredietinstellingen dergelijke „onder nemingen" bleven financieren. Ze wer pen daarmee een blaam op zichzelf. Vanuit vele kringen gaan nu overigens stemmen op om de controle op de finan cieringsinstituten te versterken. Onder andere in de autohandel financieren of ficiële banken de aankoop van tweede hands wagens, die niet meer op de weg mogen verschijnen. Hun bemiddelings personen, die ook weer aan het krediet verdienen, werken zonder gewetens bezwaar samen met de grootste knoei ers uit de handel in tweedehands wa gentjes. BAZAAR TROK ENORME BELANGSTELLING De bazaar die vrijdagavond en zater dag in de garage van Kr. v. Lienden, ten bate van het pastoriefonds der Ned. hervormde kerk te Eist, werd gehouden, trok een overweldigende belangstelling. Het was zo druk dat men soms niet bij de verschillende stands kon komen. Er zijn dan ook wel goede zaken gedaan. Vooral het ballen gooien en de schiet tent hadden het bijzonder druk. De beste schutter van beide avonden was de heer R. van Ommeren uit Eist die het hoogste aarftal, nl. 18 punten schoot, waardoor hij in het bezit kwam van een konijn. Het aantal maiskorrels werd geraden door de heer J. Roks. De naam van de pop werd echter niet ge raden. De pop zal nu onder de deel nemers de mee geraden hebben, wor den verloot. De naam van de pop was „Wendela". Naar wij vernamen heeft de bazaar een netto bedrag van 2000,- opgebracht. VOEDERBIETEN VAN TIEN KILO Ondanks de grote en langdurige droogte is het de heer G. van Setten, wonende aan de Lindenlaan 46, gelukt in zijn volks tuintje voederbieten te kweken waarbij exemplaren met een gewicht van tien kilo BAZAAROPBRENGST De op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober door de accordeonvereniging „Bravo" in de gemeentelijke eierhal gehouden bazaar ten bate van de kas, heeft bruto 2.000, opgebracht. W. F. H., winkelbediende te Veenen daal, zou 's avonds een half uur na zons ondergang in zijn woonplaats nog zonder voorlicht gefietst hebben en om zich daarvoor te verantwoorden verscheen hij vrijdag voor het Wagenings kantonge recht. H. was het echter absoluut niet eens met de tenlastelegging. Het gebeurde op 11 mei en toen ging de zon om tien voor half negen onder, wist hij. Ik werd met nog een paar ande ren tegelijk aangehouden en eer de agent de gegevens van ons allemaal had opge schreven was er zeker wel een kwartier overheengegaan. Toen hij eindelijk klaar was keek hij op zijn horloge en zei: 't Is precies negen uur. 9.10 uur, staat er in het proces-ver baal, las de rechter. Hij schreef negen uur op in zijn boekje, hield verdachte vol, wij waren een kwartier tevoren aangehouden en toen hoefden we dus nog geen licht op te hebben. Was 't soms een erg donkere dag, informeerde de officier, mr. Pfeil. Nee, 't was nog klaar licht dag, ant- woorde H. Nu maakt verdachte het verhaal toch wel een beetje al te mooi, vond de offi cier. Een agent gaat niet iemand verba liseren als het zelfs nog niet eens sche merig is. Maar we zullen u het volle pond geven. Een volgende keer wordt de verbalisant als getuige gehoord en dan zullen we eens zien hoe alles zich nu precies heeft toegedragen.* T. S., een 21-jarige pompbediende te Bennekom had op de Laarweg in zijn woonplaats zonder licht gefietst. Het kon ook moeilijk branden, want er was wel een dynamo op het rijwiel, maar de snoe ren ontbraken. Ik hoefde alleen maar een pakje si garetten in een automaat te gaan halen, zei verdachte vrijdag voor het Wagening- se kantongerecht. Het was maar een paar honderd meter. Dan had u moeten gaan lopen, vond de rechter. U wist dat het licht niet bran den kon en toch nam u rustig de fiets. U negeert de wet, die er ook voor uw veiligheid is, alsof zoiets de gewoonste zaak van de wereld is. Ik heb goed op het verkeer gelet, zei S., maar ja, de agent kwam plotseling achter een broeikas vandaan. Wie rekent daar nu op Eis 7,50 of 1 dag voor het voorlicht en 5,of 1 dag voor het achterlicht. Vonnis conform. Op de avond van Koninginnedag zou J. W. W., landbouwkundig ingenieur te Bennekom niet op het rijwielpad langs de Edeseweg in zijn woonplaats gebrom- fietst hebben, doch op de rijbaan, hetgeen in zulke gevallen verboden is. Misschien is het een manco in mijn opvoeding, zei W. vrijdag voor het Wa- geningse kantongerecht, maar ik heb nog nooit op een bromfiets gereden. Ik be grijp niet hoe dat hulpmotortje zo plot seling aan mijn rijwiel gekomen is. Het werd nagekeken en inderdaad: Het pro ces-verbaal vérmeldde „rijwiel", maar in de tenlastelegging was het een rijwiel met hulpmotor geworden. Overigens vind ik de hele zaak wat overdreven, zo vervolgde W. Ik kwam op het fietspad- aanrijden en zag toen een eindje voor me een paar mensen op het pad staan. Het was vlak voor een café en net na sluitingstijd, zodat ik dacht, dat het een paar cafébezoekers waren. Ik belde, maar ze gingen niet aan de kant en omdat je in zulke gevallen nu eenmaal niet afstapt en vraagt of ze opzij willen gaan, zwenkte ik om ze heen en daarbij kwam ik inderdaad op de rijbaan. De mensen, die voor het café stonden te praten bleken echter politieagenten te zijn. Eén van hen riep me aan en gaf me een bekeuring. De tenlastelegging is fout, zei de of ficier. Nu zou ik wel een nieuwe ver volging tegen u in kunnen stellen, maar dat doe ik toch maar niet. Vrijspraak. Vonnis conform. (Zie verder pagina 2) ERE-KERKIIOF VOOR DUITSE GE VALLENEN VAN MONTECASSINO. Op de ronde top van een heuvel aan de voet van Appenynen in het gebied van Montecassino, wordt op het ogenblik een monumentaal ere-kerkhof aange legd, waar alle Duitse soldaten zullen worden begraven, die in de tweede we reldoorlog bij de bloedige stryd om Montecassino het leven lieten. De be graafplaats ligt iets meer dan een kilo meter verwijderd van de abdij van Montecassino. Op de foto ziet u de be graafplaats in aanleg. assurantiekantoor 'KiPKfv. - TEL.3000 VEENE N DA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1