DE VALLEI Deze week bij SCHIMMELPENNINCK flinke meisjes en jongens r spoelsters Veenendaal liet in Bemmel de kans op een overwinning glippen Voor de Jeugd GVVV aan de kop door overwinning op ADM Hik.... ZU KOCHTEN MUN KIND SPORTOVERZICHT R.K. Unitas boekte 3-2 over winning op SVMM VRC verloor in Wezep met 4-0 van WHC WANDELEN Hollandia-Trico kampioen midden-Nederland NCWB Oppermachtig Musketiers maakte S.V. Panter met liefst 10-0 in Tweede helft bracht Dovo tegen Owios pas winst De Merino's stuurde Posthoorn met 4-0 nederlaag naar huis Landskampioen Boemerang te sterk voor VC „Veenendaal" Veenendaalse meisjes verloren in aantrekkelijke wedstrijd Sportclub Hees Kulan 2-0 RhenusOranjewit 2-0 Triangelboys zegevierde met 3-0 over Nijkerkse NSC Gewestelijke finale KNBB Tafeltennis Herfstidylle gr. erwten voor de halve prijs goedkoper! dubbel zegels=dubbel sparen! Caransac Cocos tongetjes c N.V. BERENDS Trlcotagefabriek nette en actieve meisjes en jongens Recter's Fabrieken N.V. HEEFT NOG PLAATS VOOR Wij bieden U o.a. prettig en licht werk. een zeer goede beloning. ruime sociale voorzieningen. 20 rokertjes per week tegen geringe vergoeding. bedrijfs-spaarfonds met toelage, na 1 jaar dienstverband. Aanmeldingen aan de fabriek op de werkdagen MAANDAG t/m VRIJDAG; het bedrijf is des zaterdags gesloten. SCHIMMELPENNINCK SIGARENFABRIEKEN N.V. - WAGENINGEN Ondanks een technisch overwicht en vele doelrUpe kansen, heeft Veenendaal het tegen Spel. Bemmel toch niet verder weten te brengen, dan een 1-1 gelUk spel. Vooral in de eerste helft speelde de Veenendalers sterk ln de aanval, maar al het goede werd door de voorhoede, deels door onbesuisdheid en anderdeels door onkunde om zeep gebracht. Het doet dan ook niet prettig aan, dat Juist de hekkesluiters, die nog geen enkel puntje op hun naam hebben staan, in de gelegenheid gesteld werden om Vee nendaal een zo kostbaar punt te ontfutselen. In elk geval zal ieder het eens ztyn, dat het op deze manier weer de verkeerde kant op gaat. Natuurlijk de competitie duurt nog lang en er kan van alles gebeuren, maar de eerste resultaten *Un ln de meeste gevallen de beste. Het is nu eenmaal een rustiger gevoel, als men wat te verliezen heeft, dan dat alles met de grootste inspanning ingehaald moet worden. Reeds na zes minuten kwam Bemmel aan de leiding, toen midvoor Jansen, pro fiterende van een misverstand in de Vee- nendaalse achterhoede, onhoudbaar voor doelman Klaassen inschoot 1-0. In de daarop volgende periode, golfde de Veenendaalse aanvallen herhaaldelijk voor het Bemmelse doel, maar hoewel er toen minstens drie gehijde kansen waren om gelijk te maken en de leiding te ne- RK Unitas schijnt ernstige plannen te hebben om deze competitie tot een goed einde te brengen. In tegenstelling met de vorige competitie zyn er nu al enkele verdienstelijke overwinningen geboekt. Wanneer men het echter wat meer serieus gaat opnemen, kunnen de overwinningen niet alleen groter, maar ook talrijker worden. Hoewel zondag tegen SVMM de Veenendaalse aanvallen veel talrijker en gevaarlijker waren, was het afwerken van de kansen maar matig. Zo zelfs dat de overwinning door een strafschop een feit moest worden. Al direct bij de aanvang was Unitas in de meerderheid. Enkele goede aanvallen werden opgebouwd en afgesloten met keiharde schoten, maar de doelman der gasten bleek uit het goede hout gesneden te zijn en stopte meesterlijk. Tegen de verhouding in was het SVMM dat de score opende (0-1). De Veenendalers ble ven in de aanval, maar de doelman stond steeds weer doelpunten in de weg, ter wijl daarnaast vele opgelegde kansen no deloos om zeep gebracht werden. Einde lijk even voor de rust kreeg Poletto de bal toegespeeld en bracht via de binnen kant van de paal de partijen weer op gelijke voet (1-1). Tien minuten na de hervatting was het Henny Drost die na een mislukte poging van zijn broer Cees, zijn club aan de lei ding bracht (2-1). Fel vocht SVMM daarna om het verloren terrein terug te winnen, wat aanvankelijk ook gelukte, want door te slordig wegwerken van de Veenen daalse achterhoede kon het weer gelijk worden (2-2). Het ging er nu maar om wie de langste adem had. Vrouwe Fortuna was echter Unitas gunstig gezind, want tien minuten voor het einde speelde een der achter spelers der gasten bij een vrij ongevaar lijke aanval, de bal met de hand, straf schop. Onder doodse stilte werd deze strafschop door Drost in een doelpunt omgezet (3-2). Met grote spanning kwam daarna voor een gelukkig Unitas het einde. Zoals te verwachten was, leed het met vier invallers verzwakte VRC in Wezep een gevoelige nederlaag. De voorhoede die nu zonder Cornelissen en Rebergen was nu helemaal niet opgewassen tegen de oerharde WHC achterhoede. In de eerste helft ging het nog wel, maar na de hervatting durfde zij er zelfs bijna niet meer bij te komen. Nu is deze nederlaag geen schande, als men in aanmerking neemt, dat Dovo en zelfs Genemuiden in Wezep in het stof moesten bijten. Het forse WHC trok van de aanvang af met snelle aanvallen op het VRC doel aan. Aanvankelijk wist doelman van Koo- ten nog wel stand te houden maar na een kwartier spelen, moest hij zwichten voor een schot van v. 't Ende 1-0. Tien minuten later werd Van Kooten door Goedbeek met bal en al het doel ingelopen 2-0. Vijf minuten voor rust kreeg VRC de genade slag, toen v. 't Ende bij een doelworsteling doelman v. Koo ten over de doellijn drukte 3-0. Ook na de thee kwamen de Veenendalers er niet aan te pas. Toen het in de tiende minuut 4-0 geworden was, luwde het Veluwse offensief enigszins, maar toen kon d« jeugdige VRC-voqrhoede de moed niet meer opbrengen, om nog door te drukken. De bekende Veenendaalse wandelclub Hollandia-Trico, beter bekend als de Hol- landia Meisjes, wist voor dit seizoen be slag te leggen op het kampioenschap Mid den-Nederland van de NCWB in de se nioren-afdeling. Dit prachtige resultaat, waar de meisjes natuurlijk erg trots op zyn, werd bekend tijdens de sluitingsmars te Huis ter Heide. Wij wensen Hollandia- Trico veel geluk met dit grote en onver wachte succes. men faalde men volkomen en werd de bal steeds weer over of naast het doel geplaatst. Het was juist toen, dat Veenen daal de overwinning voor het grijpen had maar liet glippen. Eindelijk na een half uur spelen werd het gelijk. Het was rechtsbinnen Thijssen die uit een vrije trap van minstens 20 meter, keihard inschoot en via de binnen kant van de paal de stand op 1-1 bracht. Ook de rust kon geen verandering brengen in het spelbeeld Veenendaal bleef sterker, afgewisseld met soms ge vaarlijke aanvallen van de thuisclub, die echter evenmin meer tot doelpunten kon komen. Even leek het er nog op, dat het toch nog 1-2 zou worden, toen midvoor Hen zen alleen voor de Bemmelse doelman verscheen, maar jammer genoeg kopte hij op twee meter afstand de bal precies in de handen van de doelman. Nadat Bemmel een zelfde soort kunst stukje vertoond had, kwam met Veenen daal in de aanval het einde. We hadden aanvankelijk Panter echt nog wel een klein kansje gegeven in de wedstrijd tegen het Elsterse Musketiers, maar toen we de heren zagen voetballen gingen al spoedig de ogen open. Dat zou Panter nooit kunnen klaren. In hoog tem po en met verrassende combinaties beuk ten de gasten steeds maar weer op het Veenendaalse doel en zij hielden niet op voor er dubbele cijfers bereikt waren. De Panter doelman Aalbert, treft op het eerste doelpunt na geen enkele blaam Hij heeft goed werk geleverd maar de sigarenmakers konden er als ploeg in geen enkel opzicht tegen op. Reeds in de eerste minuten was het de gevaarlijke Kranenburg, die de score voor Musketiers opende 0-1. Twintig mi nuten hield de Panterverdediging daarna vol, maar toen was het gebeurd. Kranen burg schoot een harde kogel tegen de lat, waarna van Ommeren de terugspringen de bal in het doel deponeerde 0-2. Daarna volgde een waar bombardement op het Veenendaalse doel. De Pantermen- sen konden niets meer en het waren Nellestijn, Henzen en van Ommeren, die nog voor de rust de stand op 0-5 brachten. Na de hervatting een zelfde spelbeeld. Hoewel Panter er bij vlagen soms wat beter in kwam, was het toch weer Kra nenburg die er met twee doelpunten 0-7 van maakte. Eindelijk maakte Panter dan ook een doelpunt maar aan de verkeerde kant want het was Stuivenberg die de bal verkeerd op de schoen kreeg en in eigen doel schoot 0-8. Tenslotte was het Henzen die met een paar gave kogels de tien vol maakte 0-10. Dovo moest om met 5-3 te winnen in de tweede helft eerst een verdiende 2-0 ach terstand wegwerken. Owios speelde voor de rust een behoorlijke party en legde de Dovo-aanval by na geheel aan banden, hetgeen de Oldenbroekers een 1-0 voorsprong opleverde. Na de hervatting ging het beter en wisten de Veenendalers, na eerst nog in eigen doel getrapt te hebben, het roer om te gooien en een 5-3 overwinning in de wacht te slepen. De gasten begonnen al meteen met een pittig partijtje voetbal en het was dan ook heel normaal dat zij vijf minuten voor de rust een verdiende voorsprong kregen. Verder dan één doelpunt kwamen zij echter niet, zodat met 0-1 de rust in ging. Na de rust lukte het aanvankelijk nog niet. Toen echter v. d. Pol, door in eigen doel te trappen, de stand op 0-2 gebracht had, werden de rood-witten wakker. Het tempo werd aanzienlijk opgevoerd en na enkele goede combinaties kon Schoeman uit een kopbal het eerste Vee nendaalse doelpunt voor zijn rekening nemen (1-2). De gelijkmaker kwam in de 18e minuut van de voet van Kroesbergen (2-2). Direct daarna was het weer Schoe man die uit een vrije trap nummer drie in de touwen kopte (3-2). Schoeman was echter nog niet uitgeput want uit een voorzet van Van Zetten, kopte hij nog maals met succes in, terwijl hij ook de maker van het vijfde doelpunt werd (5-2). Toen het eenmaal zover was ging alles weer vanzelf. Dat Owios vijf minuten voor tijd nog kans zag om de eindstand op 5-3 te brengen deed aan de overwin ning niets af. De Merino's hebben het zaterdag weer niet slecht gedaan. In een vrij snel en vlot gespeelde wedstrijd, waarin de Amersfoortse postmannen totaal over speeld werden, voetbalde de nog jeugdige Veenendaalse voorhoede vier prima doel punten bij elkaar. Dat ze daarnaast ech ter ook nog een strafschop misten kan hun werkelijk moeilijk vergeven worden. Al reeds in de tweede minuut nam Merino's door de Hongaar Nagy, de lei ding 1-0. Hoewel de Veenendalers daar na overwegend sterker waren en de veel oudere Posthoorn spelers steeds weer in moeilijkheden brachten, duurde het toch nog tot de 20 ste minuut voor Schols uit een corner de stand op 2-0 bracht. Kort voor rust bleven de postmannen staan voor een vermeend buitenspel. Van I Dijk geloofde daar echter niet in en ging rustig door, wat 3-0 betekende. Juist voor tijd wist Sukkel heel handig de doelver- dediger van Posthoorn te omspelen, maar wachtte toen te lang met schieten waar door deze zich herstellen kon, dus geen doelpunt. Na de hervatting waren de Veenendalers meteen weer in de aanval en hoewel er al direct redelijke scoringskansen ontston den, bleef het doelpunt uit tot de 11e mi nuut. Het was v. d. Bovenkamp die toen na goed individueel spel, via een Amers foortse achterspeler er 4-0 van maakte. Daarna gingen de Merino's het wat kal mer aan doen waardoor de postmannen ook zo nu en dan in de aanval kwamen. Gevaarlijk werden zij echter niet. Een kwartier voor tijd werd een der Vee nendaalse spelers in het beruchte gebied op ongeoorloofde wijze van de bal gezet, strafschop. Blankespoor kwam naar vo ren om dat varkentje even te wassen maar zijn schot kwam via de paal weer het veld in en de bal kon weggewerkt worden. Merino's bleef echter sterker en met 4-0 kwam het einde. Dat er voor VC Veenendaal in haar tweede wedstrijd tegen de Nederlandse kampioenes „Boemerang" uit Amster dam niet meer inzat dan een eervolle nederlaag liet zich gemakkelijk voor spellen: de Amsterdammers hebben im mers de beschikking over de helft van het nationale team. In dit licht ge zien waren de scores in de eerste twee sets 1512 en 15—12 een eervol bewijs van een goed spelende VCV-formatie. Hoewel de ploeg vooral aanvallend minder was dan de Boemerang-kanon nen, was het in deze wedstrijd juist de verdediging, die zich veel beter hield dan in de wedstrijd tegen Concordia. In de laatste set lieten de Amsterdamsen zien wat serveren is en met 152 werd VCV naar een uiteraard kansloze 30 nederlaag gespeeld. Ook het tweede herenteam startte matig door met 30 van het Utrechtse Animo I te verliezen. In dit team is plaats gemaakt voor de veelbelovende jeugdspelers, die op deze manier de kans krijgen de nodige wedstrijderva ring op te doen. Tegen de geroutineerde Utrechters ging het allemaal nog niet zo best: vooral het samenspel liet veel te wensen over. Hierover behoefde men zich overigens niet te verwonderen, daar in de herenteams spelers van de beide gefuseerde verenigingen naast elkaar staan opgesteld. Het eerste herenteam gaat maandag avond naar „Forti" I in Culemborg, dat wellicht de zwaarste tegenstander voor de Veenendalers zal worden in deze competitie. Het tweede herenteam zal de volley- ball-degens kruisen met „Nyenrode" II uit Breukelen en wel in een thuiswed strijd op 16 oktober. Een door vier invallers verzwakt Kulan heeft tegen Hees een nederlaag moeten incasseren. Hees trapte af en ging meteen tot de aanval over, maar de Kulan ver dediging hield in eerste instantie haar doel schoon. Nadat Kulan enigszins aan het te kleine en ongelijke veld gewend was geraakt, namen zij de aanval over. Dit leverde na 25 minuten succes op toen J. Hasselaar mooi inschoot. Maar de zwak leidende scheidsrechter Bakx keurde dit doelpunt af. Even later keek Kulan tegen een 1-0 achterstand aan, door een goed doelpunt van de linksbuiten van Hees. Meteen daarop dachten we Hees weer te zien scoren, toen een onschuldig hands- geval op de rand van het strafschopge bied bestraft werd met een penalty. De hard ingeschoten bal werd echter op keu rige wijze door keeper Veldhuizen uit het doel gestompt. Kulan probeerde nog voor de rust gelijk te maken en het gelukte J. Westerhuis inderdaad, maar ook dit doelpunt werd om onbegrijpelijke redenen afgekeurd. Na de rust was Kulan overwegend in de meerderheid, maar een doelpunt viel aan de andere kant, toen 15 minuten voor het einde de rechtsbuiten van Hees de bal in het doel plaatste (2-0). Even voor het einde wist Caumans uit een vrije trap met een prachtige kopbal te scoren, maar ook dit doelpunt werd afgekeurd. Mede hierdoor kwam het einde van deze zwak geleide wedstrijd met een 2-0 nederlaag voor Kulan. Rhenus heeft zondag opnieuw een over winning behaald. Ditmaal moet Oranje- wit uit Eist het onderspit delven op Can- dia met 20. Nadat de gastheren het terrein wat ver kend hadden, kwamen na vijf minuten de eerste aanvallen. Uit een vrije trap werd een zeer gevaarlijke situatie geschapen voor het doel van Oranjewit, maar de doelman van Eist wist op de grond lig gend de bal nog juist op het laatste nip pertje te pakken te krijgen. Rhenus kwam echter opnieuw terug met in de achtste minuut een keihard schot van De Gier, dat rakelings over ging en in de twaalfde minuut een forse schuiver van linksbuiten Van Drumpt, die door de Oranjewit-doelman onschadelijk werd ge maakt. Gedurende de gehele helft was er spra ke van een Rhenus-meerderheid, met zo af en toe enkele gevaarlijke uitvallen van de oranjemannen. Tot doelpunten kwam het overigens aan geen enkele zijde. Na rust ging de strijd wat meer gelijk op. Oranjewit kwam er wat beter in en gaf meer strijd. In de zevende minuut zag het er zelfs naar uit, dat de gasten de score zouden openen, doch Rhenus her stelde zich snel en in de negende minuut kwam het eerste doelpunt in deze wed strijd van de voet van Van Stokkum uit een fraaie voorzet van rechtsbuiten T. Hovestad 10. Ongeveer een half uur golfde het spel op en neer, doch toen aan beide kanten invallers op het tapijt kwamen aan Rhenus-zijde moest Van Stokkum zich laten vervangen tengevolge van een trap van een clubgenoot betekende dit op nieuw een ommekeer in het wedstrijd beeld, want opnieuw kwam Rhenus nu in de meerderheid, ongeveer een kwartier voor het einde omgezet in oen 2—0 voor sprong uit een fraai doelpunt van mid denvoor Veenendaal, die met keeper en bal in het doel schoof. Triangelboys heeft het gepresteerd om het Nykerkse NSC een 3-0 nederlaag toe te brengen. Dat de Nykcrkers deze neder laag niet erg lekker zat spreekt vanzelf. Reeds in de tiende minuut kon Slotboom zijn club de leiding geven. Wat NSC daar na ook probeerde om de achterstand weg te werken, het lukte niet om de Veenen daalse verdediging te doorbreken. Na de thee kon Budding uit een voorzet van Bouman het tweede doelpunt scoren, terwijl zes minuten later Slotboom de stand op 3-0 bracht. Dit was te veel voor NSC, maar hoewel zij daarna tot minder fair spel overgingen, bleken zij toch niet bij machte om iets van de achterstand af te knabbelen. Het bleef 3-0 en de Boys hadden een ver diende overwinning in de zak. Daar de persoonlijke kampioenschap pen biljarten verdeeld over vijf klas sen van het district Veenendaal en om streken, aangesloten bij de KNBB, sportief en organisatorisch zo'n groot succes zijn geweest, heeft het hoofdbe stuur der KNBB zondag j.l. in de bui tengewone bondsvergadering in hotel „Krasnapolsky" in Amsterdam de ver gadering voorgesteld de gewestelijke finale van het oosten toe te wijzen aan bovengenoemd district, hetgeen met al gemene stemmen werd aanvaard. Een grote eer voor dit zo jonge district. In de vijf klassen Libre klein werden de volgende heren kampioen: le klas G. Donselaar, B.V. „Zelden- rust", Eist; 2e klas L. A. Liewen, B.V. „De Driehoek", Rhenen; 3e klas E. van Willigen, B.V. „Morgenster", Eist; 4e klas v. d. Werken, B.V. „De Engel", Wijk bij Duurstede; 5e klas P. H. van Boeijen, B.V. „Excelsior", Leersum. Wat de club-competitie betreft start deze op 19 oktober voor de klasse C, 21 oktober voor de klasse D en 22 okto ber voor de klasse E. Daar de laatste weken weer enige verenigingen zijn toegetreden heeft het bestuur de klasse E aan de competitie moeten toevoegen. Tevens wordt met ingang van vrijdag 16 oktober een begin gemaakt met het persoonlijk kampioenschap driebanden in het district. Dit driebanden-toernooi zal georga niseerd worden door b.v. „De Morgen ster" Tot vrijdag 18 december. Zaterdag heeft Climax in Arnhem tegen Tios haar eerste nederlaag geleden. Een enigszins teleurstellend resultaat. E. Vos, toch meestal goed voor 3 punten, kon nu alleen van Muller winnen en Cor van Dam stelde eveneens teleur. Hij won van Lamers maar moest in Tardijn en Muller z'n meerdere erkennen. W. Vos kwam ook nu weer niet tot winst. Door het dub bel te winnen wisten Van Dam en E. Vos de eindstand nog op 7-3 te brengen. Zaterdag a.s. heeft Climax weer een thuiswedstrijd, n.l. tegen Golto uit Does burg. Hier kan weer een gelijk spel en zelfs een kleine overwinning inzitten, maar dan zal er toch iets beter moeten worden gespeeld. In het VSW-toernooi zijn zoals gewoon lijk weer verrassingen te noteren. Het blijkt dat veel spelers, die op papier ster ker zijn door het systeem van punten voorgeven, niet tot hun normale spel kunnen komen, terwijl hun tegenstanders juist een morele steun ondervinden en beter gaan spelen. Dit was ook weer het geval bij Kr. en Vr.-Climax 2. Aanvanke lijk leek er voor laatstgenoemde geen vuiltje aan de lucht en liep het uit tot 2-0. Maar Kr. en Vr. wist deze achter stand weg te werken en uiteindelijk door vaak heel goed spel Climax uit te scha kelen. Vooral De Vries was met drie overwinningen goed op dreef. Op de andere tafel werd een poule van drie teams gespeeld met als kandidaten Kr. en Vr. 2, Ede 2 en Panter 2. Ede 2 werd hier winnaar en plaatste zich in de kwartfinales. Een wandelpad, bedekt met blaren Gemarkeerd door bruine varen Daaronder verscholen 't zachte mos Zo is nu de indruk van het bos Het vogelkwelen wordt steeds minder Nog ziet men nu en dan een vlinder Wanneer het najaarszonnetje schijnt Maar de echte zomer is ten eind Men merkt het aan 't korten van de dagen Doch 'k zal de laatste zijn te klagen Jammer, dat droogte schade doet Want heus, dat weer bevalt mij goed Iedere dag voltrekt zich 't wonder De zon gaat daag'lijks vroeger onder Steeds vroeger gaat het kunstlicht aan Zo is het de eeuwen door gegaan Eikels zijn er dit jaar genoeg Zij verlaten hun standplaats dit jaar vroeg Wanneer zij naar beneden komen Vanuit de hoge eikebomen Als de blaren, door de wind gejaagd Ronddwarrelen, heb 'k mij afgevraagd Hoe weinig oog men er voor heeft Bij al wat afvalt, groeit en leeft 't Is een lust, het bos nu te bekijken Vanuit Rhenen makkelijk te bereiken Richt, wandelaar, naar 't bos uw schreden Na terugkeer bent u vast tevreden Varachijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 12 okt. Ria Hermans 15 Cees van Capelle 15 Dinie v. d. Weerd 15 Jantje de Hengst 16 Corry van Engelenburg 16 Netty van Dijk 17 Kitty v. d. Berg 18 Rob van Benthem 19 Janneke van Leeuwen 20 Henny v. d. Weerd 20 Tom Kuipers 21 Willy de Doelder 21 Jacques Molmans Allen hartelijk gefeliciteerd! ZILVERPAPIERACTIE Dik Pest, Andrea, Ria en Tineke Her mans, Netty en Truusje v. Braak hebben zilverpapier gebracht. Hartelijk dank! Ga óók zilverpapier en capsules sparen. De blinden zullen er wèl bij varen. Een geleidehond helpt hen voortaan Vertrouwend langs de weg te gaan! -rijdag 18 december. Na terugkeer bent u vast tevredei GVVV wist ook in Amsterdam van ADM te winnen en plaatste zich mede door de nederlaag van VVOG aan de kop van de ranglyst. Zowaar een keurige prestatie van de Buurtlaanbewoners. Wanneer het zo door gaat, is het geen kunst meer om bij de eerste vyf te ein digen en daarmee het tweede-klasser- schap te veroveren. Toch was het geen uitzonderlijk beste wedstrijd, die de Veenendalers zaterdag speelde. Vooral in het begin werd er aarzelend en onsamenhangend spel ver toond, waarbij de GVVV ers nog al eens naar hun plaats liepen te zoeken. De strijd was dan ook pas vijf minuten oud, toen doelman v. d. Pavert, zich vergreep op een nogal effectvolle bal, waardoor de gastheren de leiding konden nemen 1-0. In de 20ste minuut werd het weer ge lijk door een strafschop wegens hands welke door Hoedeman benut werd. Dit was wel even een tegenslag voor de Am sterdammers, maar toch niet genoeg voor GVVV om hun spel te gaan ontplooien. Tot de rust bleef het 1-1. Na de hervatting kwam GVVV iets be ter voor de dag, maar het duurde toch nog een half uur, voor de inmiddels naar de rechtsbuiten plaats verhuisde Leppers er met een ferme trap 1-2 van kon ma ken. Vijf minuten later was het eveneens uit een aanval over rechts weer Leppers die met een harde schuiver aan alle onzeker heid een einde maakte en de zege veilig stelde 1-3. OPLOSSING RAADSELS I. Het cijfer 6 II. Kain, Manasse, Jefta, Jethro, Reha- beam, Balak, Abisai, Naftali. (in regel één was een foutje geslopen). III. Zaag, Taag. I. Kast, Arie, sire, teer. II. Boom, oom. III. Holle vaten klinken het hardst; Alle hout is geen timmerhout; Wie 't laatst lacht, lacht het best. UITSLAG WEDSTRIJD 30 SEPTEMBER De twee ballen zijn dit keer gewonnen door: Cobie v. d. Pol, Gortstraat 49, Vee nendaal en Attie Doornenbal, Haarweg 16 Overberg. Gefeliciteerd! De ballen kun nen worden afgehaald aan het redakte- bureau, Parallelweg 10. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Zet de cijfers 1 tot en met 33 op een rij Hieronder moet een spreekwoord komen dat gevonden kan worden met onder staande gegevens: 1 21 11 12 21 23 1 17 6 een pl. in Zeeland 30 8 25 kloosterzuster 19 14 29 8 16 dikke, vette rook 4 32 6 12 31 24 plaats in Gelderland 5 15 33 7 2 12 20 13 een beroep 28 11 24 18 32 22 hoofdst. land in Europa 26 17 27 33 inwoner van Denemarken 3 12 27 10 2 eiland ten z. v. Griekenland. II. Onderstaande woorddelen vragen om toevoeging van twee verschillende letters. De letters vóór de woorddelen zijn alle maal gelijk, zo ook de letters die achter de woorddelen moeten komen. ADE ELE OPPE ECO INAA APPE EU INE ONO ANSE III. Wie geeft onze koningin, Al is het heus niet boos of lomp, Zonder dat hem iemand straft, Elke dag maar stomp op stomp? Voor jongeren: I. „Er zijn zo van die kinderen", zegt vader onder het eten, „die je altijd in de gaten moet houden. Ze beloven je iets, maar je kunt er nooit op re kenen." „Bedoelt u mij?" vroeg Henk. „Bedoelt u mij?" vroeg Leny. ,,'k Noem geen namen", zegt vader, „Ik denk aan 't spreekwoord: Wie de II. Een ander woord voor bos, En dan het woordje: en Een hele grote b 'k Geloof dat ik er ben. Want dit moet, zonder gijn. Een plaats in Utrecht zijn. X - X - - - X - - X X X X X X X - - X - - - X - X le rij een medeklinker 2e raar, vreemd 3e brengt de kolenboer 4e 't gevraagde woord 5e een kledingstuk 6e spek bevat veel 7e een medeklinker Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een vogel die je vaak op de boerderij ziet. Anneliesje heeft de hik, Bah, dat gaat haar dik vervelen. Nijdig zit ze op een stoel. En ze wil met niemand spelen. Slokjes water, schepjes suiker. Niets brengt dat gehik tot staan. Alles wat er aan te doen is, Is door Annelies gedaan. Vader maakt haar aan het schrikken Moe zei: „Hou je adem in." En broer Daan klopt op haar ribben, Maar het heeft geen enk'le zin. ,,'t Komt alleen van 't gulzig eten, Je bent ook zo'n slokop," zegt Daan. Anneliesje geeft geen antwoord. Kijkt haar broer boosaardig aan. ,Hikhikhikhet is ontzettend, Moeder krijgt heus medelij. Maar dan komt, heel opgewonden Annelies' vriendin erbij „Annelies, ga mee naar buiten, Zeg er komt een optocht aan, Olifanten van een circus, Laten we gauw kijken gaan." Allen lopen mee naar buiten Zien de optocht in de straat, Tot de laatste, grijze, dikhuid Aan het eind, de hoek om gaat. Dan zegt Anneliesje lachend: „Dank je voor 't verzetje zeg, Je hebt me toch maar fijn geholpen. Hiep, hiep, hoerade hik is weg! De Spar 't SPAR-buitenkansje met 10% bij 1 gelderse rookworst van 94 ct 500 gram spliterwten met 10%: bij 3 pakjes SPAR margarine a 41 ct p. pakje zakje chocoladehagel 20 ct geldi? van 15 - 22 oktober BORSTPLAAT fondant 200 gram 56 - 22 zegels SPEKULAAS pak 500 gr.ÏOO - 40 zegels EIERBESCHUIT rol 30-12 zegels VERMICELLI pak 29 -12 zegels APPELSTROOP beker 450 gram 64 - 26 zegels CHOC. TOFFEES 200 gram 66 - 26 zegels VARKENSVLEES blik 132 - 52 zegels HAMPUNT ioo gram 62 - 24 zegels uit de wijnkelders van De Spar! "fï-anse landwijn rood of wit c' èn 86 zegels 43 ct voordeel! bet koekje bij de koffie! vraag 880 gram O ct-10% ook lekkere Sparkoffle met 10%! GEVRAAGD voor directe indiensttreding Goed loon, goede sociale voorzieningen. Aanmeldingen dagelijks Vogelenzangweg 37, Rhenen, Tel. 379-679 Voor het VERPAKKEN van GENEESMIDDELEN kunnen wij nog enkele tot 20 jaar plaatsen Gunstige arbeidsvoorwaar den. Prettige werkkring. Aanmelden bij de Portier van Parallelweg 50 - Veenendaal 10°/0 KORTING - 100°/0 KWALITEIT FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (10.) Wat was nu eigenlijk te verkiezen, een langzaam zien sterven van iets wat je dierbaar was, of aansturen op een crisis, waarbij heftige gevoelens en striemende verwijten aan de opper vlakte zouden komen en alle kansen tot redding van haar geluk zouden ont nemen? Zelfs de allermooiste herinneringen zouden bedolven raken onder het puin van hartstochtelijk uitgesproken be ledigingen. Hoop en vrees, liefde en wanhoop hielden Iris gevangen en bezorgden haar een hevige zielesmart. Een aangeboren beschaving deed haar al die gevoelens met geweld onderdrukken, zodat noch Jane, noch Walter een vermoeden had den van haar innerlijke strijd. Met de uiterste wilskracht had ze tegelijkertijd het gesprek gevolgd. Ze wilde geen ver nederende scènes. Ze zou al haar krach ten sparenmisschienheel mis schienkon ze er nog bij winnen. Ze was tot grote offers bereid. Ze wilde Walters liefde niet ontberen. Zijn ge negenheid voor haar, was haar levens kracht. Verder gaan zonder Walter was ondenkbaar. Ook zonder kinderen zou hij haar hele bestaan vullen. Als het moest wilde ze dan wel het kind aan vaarden en opvoeden, terwille van zijn gemoedsrust, maar de vrouw moest weg. Wie weet, of Walter in dat kind een genoegzame bevrediging vond en verder zou hij dan weer voor haar al leen zijn. Iris werd weer wat vrolijker gestemd. Ze zag hierin ineens weer een oplos sing. Door met een groot en ruim hart het kind van Jane en Walter te aan vaarden, zou ze het gedeelte waarin ze te kort schoot en waarbij ze zichzelf maar niet van schuld kon vrijpleiten, opheffen en goedmaken. Jane was nog jong, er zouden nog meer kinderen komen. Wie weet hoe verheugd ze zou zijn, dat op deze ma nier haar zijsprong werd opgevangen. Dit plan zou ze doorzetten. Wanneer Walter geen verdere verklaring gaf en geen bezwaren maakte, dan zou ze aan nemen dat haar veronderstellingen juist waren. Ze zou er geen drama van ma ken, maar trachten uit deze hele onge lukkige geschiedenis nog iets goeds over te houden. Iris nam na dit besluit weer met volle belangstelling aan het gesprek deel. Jane, die zich juist ongerust be gon te maken over haar afwezige blik ken, was verheugd dat Iris weer op nieuw zoveel interesse voor haar toon de en belangstellend vroeg naar haar werk en haar omgeving. Jane genoot intens van de weelde om haar heen. De dikke tapijten en de kostbare schilde rijen maakten de kamers levendig en warm. Tijdens het diner brandden er vele kaarsen, die in zware kandelaars op de rijk gedekte tafel stonden. Over al waren prachtige bloemen neergezet en bijzonder grote planten zorgden voor intieme hoekjes en een gezellige sfeer. Ze vond het een heerlijke sensatie om aan tafel door verschillende personeels leden bediend te worden, die zich allen bijna geruisloos en onopgemerkt door de kamer bewogen. Voortdurend was ze zich van het grote voorrecht bewust, dit te mogen meemaken. Walter en Iris konden moeilijk beweren, dat ze zich niet dankbaar toonde. Ze genoot zicht baar van haar onderscheiding. Iris moest erkennen dat, zo ze niet dat zware vermoeden in zich omdroeg, zij zeker genoten zou hebben van het fris en levenslustig gebabbel van Jane. Er waren zelfs momenten dat ze haar verdenking volkomen kon loslaten. Ze wilde zich ook niet voortdurend de bedrogen vrouw voelen. Als je de dingen nuchter bekeek, dan was het ge beuren tussen Jane en Walter zo begrij pelijk, zo menselijk. Alleen door een verkeerd optreden kon hier een trage die uit voortvloeien. Het diner werd voor alle drie een succes, ondanks het feit, dat ieder met zo verschillende gedachten aan tafel zat. Jane voelde zich als een pas gekozen koninginnetje. In gedachten schreef ze al een brief naar Rudy, over al die prachtige dingen, die ze gezien en be leefd had. Ook over de goedheid en de hartelijkheid, die ze ondervond van haar directeur en zijn vrouw. Het afscheid verliep in dezelfde geest. Iris herhaalde een paar maal de uit nodiging aan Jane, om weer gauw te rug te komen, zonodig hele dagen, voor al als ze haar werk op het kantoor niet meer zou waarnemen. Jane moest be slist ook eens mee gaan winkelen, want Iris vond, dat ze een goede smaak had. Walter voelde zich bijzonder voldaan. Wie zou gedacht hebben dat Iris zo zou opleven van het bezoek van Jane. Haar ogen schitterden, als bij een lichte koortsaanval, maar ze was levendig en opgewekt. O, wanneer zijn plan toch eens slagen mocht en het gaf hem zijn levenslustige Iris weer terug, wat zou hij dan dankbaar zijn voor deze inval. Het zou alle moeite en dubbelhartigheid meer dan waard zijn. Een kind in huis, ook al was het een aangenomen kind, zou al haar moederlijke verlangens be vredigen. Nooit zou hij zijn geheim be hoeven prijs te geven. Het ideaal, dat Iris zich van hem gevormd had, kon on geschonden blijven. Haar liefde voor hem werd geen geweld aangedaan. Nooit zou hij de moed hebben opge bracht, om haar zonder meer alle hoop op kinderen te ontnemen, welke oor zaak dat ook kon zijn. Nu hij boven dien de wetenschap bij zich droeg, dat de belemmering van haar liefste wens door hem werd veroorzaakt, ook al trof hem daarvoor geen enkel persoonlijk verwijt, zou hij doorvechten voor haar geluk, zonder ooit zijn kaarten open op tafel te leggen. Het zou wel nodig zijn, dat hij heel voorzichtig te werk ging, zodat Jane langzaam en geleidelijk van haar baby verwijderd werd. Wanneer dit echter weer te lang zou duren, kon de moederbinding te sterk zijn en dan zou de aardige en meegaande Jane wel eens in een klauwende en brullende leeuwin kunnen veranderen, 'n Leeuwin die haar welp voor geen enkele verlok king in de steek zou laten. Maar komaan, als alles zo soepel en voorspoedig bleef gaan, als tot nu toe, hoefde hij zich geen kopzorg te maken. Voorlopig moest hij de dingen alleen een beetje op een afstand regelen en aanmoedigen. Verder de vrouwen zo maar hun gang laten gaan. Jane werd door de omgang met de Bennickhoffs een heel andere persoon lijkheid. Ze dweepte met Iris en ver eerde haar zo, dat ze onwillekeurig pro beerde in alles haar evenbeeld te zijn. Iris voelde zich dikwijls bezwaard door zoveel aanhankelijkheid. Ze begon te gen haar wil voor Jane genegenheid te voelen, terwijl toch eigenlijk Jane er de oorzaak van was, dat zij zich voortdu rend in tweestrijd bevond. Het was fei telijk Jane's schuld, dat zij haar huwe lijk in gevaar achtte. Maar in de ogen blikken dat Jane haar, met haar blauwe ogen zo vol vertrouwen aanblikte, smol ten alle bedenkingen weg. Dan vroeg ze zich af, of ze zich niet heel sterk ver giste en of er misschien helemaal niets was geweest tussen Walter en Jane. Natuurlijk, dacht ze dan weer, waren er momenten in het leven, dat het ver stand het onderspit dolf en de mense lijke hartstochten overwonnen, maar het gedrag van Jane was zo vrij en on gedwongen en haar gesprekken zo open hartig, dat Iris in alle andere omstan digheden persoonlijk voor haar zou dur ven instaan. Nu echter haar hart zo nauw bij de dingen betrokken was, bleef ze voortdurend wikken en wegen en kwam dan telkens op haar eens in genomen standpunt terug, dat er ergens iets niet in orde was. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 4