i alleen RANG als PU ROL Alles voor uw hond Nog steeds plaats voor hen die willen werken Goede nachtrust In memoriam de heer C. W. A. v. Soest In bl >j verwacht inq Ploegwedstrijden en hun betekenis X WITTE KRUIS TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Nr. 82 De familie Van de Hoef in Australië (Slot) Auto-industrie een der belangrijkste Aanbesteding openbare school zuid Huidgenezing REixsiioini: EDEKVEEN V.C. Veenendaal bedwingt „Forti" in eigen huis: 2-2 Nieuwe Herv. school Ederveen waarschijnlijk dit jaar gereed PFAFF NAAIMACHINEHUIS door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtablotten Veel belangstelling voor doorlichting CEFA- RHENEN Amateur-waarnemer Jan Kamperman sprak te Amerongen over kunstmanen en ruimtevaart Oud-hoofd Christelijke school Overberg schreef Bijbels spel Bromfiets opzettelijk vernield Voor de boer „DE HELM"&j&j* óóA UW DROGIST DE £Ckt£ PIJNSTILLER DROOGTE De kerken op de „Floriade" „Zie Gods schepping'" A. van de Weerd ^Qadic ^Ballegoyen ótaat altijd voor CU klaar3 G.V.V.V. - S.D.C P. Verf met glans en met gemak de superieure plasticverf van CETA-BEVER Wageningen-Fortuna SCI! ER PEIS/EEL &LLU. JUJUJUUUUUUUULLIUjUUUMJU JUUUUUUUX U SJJAèAUALLMJAMJJJJAUJXULAAAkAAkAkAAALUAUALMAAAMJLULMAASLUJÜLUJAMJJAM tnmroTi Australië ontleent zijn nationaal symbool aan het uitspansel - het schitterende sterrenbeeld van liet Zuiderkruis. Richt men - waar ook in Australië - zijn blik omhoog, overal straalt het u tegen: boven de tropische suikerplantages cn vre dige weilanden, boven de golvende veeteeltgebieden in het Noorden, boven de grote steden en de stille „bush". Van het vallen van de avond tot aan de mor genschemering beschrijft het Zuiderkruis zijn nachtelijke baan langs de hemel van Australië. Voor de eerste pioniers, rondom hun kampvuren, werd dit ster renbeeld het symbool van een nieuw vaderland. Thans maakt het Zuiderkruis deel uit van de nationale vlag, waaronder ook de emigranten, de pioniers van de twintigste eeuw geschaard zijn. Hoe leven zij in hun nieuwe vaderland? Adriaan van de Hoef, de rechterhand van zijn vader, was zo vriendelijk ons door middel van een brief op deze vraag een antwoord te geven. Hoewel er iedere week schepen met emigranten aankomen (vorig jaar wa ren het er ongeveer 115.000) is er nog steeds plaats voor een ieder die wer ken wil. Met de komst van de emigranten zijn ook vele buitenlandse industrieën er toe overgegaan dochterondernemingen in Australië te vestigen. Bovendien worden reeds bestaande industrieën ge weldig uitgebreid zodat door deze enor me investeringen voor de emigrant voldoende werk te vinden is. In het land van de grote afstanden is de auto-industrie één van de belang rijkste werkgevers. Grondstoffen zijn in Australië voldoende aanwezig - al leen olie heeft men nog niet aange boord - zodat het kan gebeuren dat er voor enkele automerken slechts 4°/» van de onderdelen behoeft te worden ge ïmporteerd. EIGEN HUIS Gerekend naar Hollandse maatsta ven is de levensstandaard in Australië tamelijk hoog. In het land van de uit gestrekte gebieden, waar de afstand tussen twee hoofdsteden een half dozijn Europese landen kan omspannen, waar de mensen soms duizend mijl reizen om met Kerstmis thuis te zijn, of hon derd mijl afleggen voor een dansavond of een paardenrace, speelt het verkeer een belangrijke rol. Een auto is voor waar geen overbodige luxe. Gemiddeld één op de acht mensen in Australië bezit dan ook een auto, ter wijl meer dan één op vijf personen de beschikking heeft over een motorvoer tuig. Verder mag vrijwel iedere Australiër zich eigenaar noemen van een wasma chine en. koelkast. Zoals bij velen van ons de fietspomp bij het huis-, tuin- en keukengereedschap een vaste plaats in neemt, kan men bij bijna alle Austra lische huizen op het platteland een geste die natuurlijk door de immigran ten bijzonder op prijs wordt gesteld. NATURALISEREN Be Dutchies, zoals de Hollanders ge noemd worden, passen zich over het al gemeen gemakkelijk aan. Hoewel de taal in de beginne de grootste hinderpaal is, probeert de Australiër zoveel mogelijk te helpen. Het is nog niet vaak voorge komen dat een immigrant om zijn uit spraak door een Australiër is uitgelachen. Op de Italiaanse immigranten is men niet zo bijster gesteld. Reden hiertoe is, dat zij altijd trachten een „klein Italië" te scheppen, onverschillig waar zij zich bevinden. De overheid is er erg op gesteld dat de immigranten zich laten naturaliseren, na dat zij vijf jaar in Australië zijn. Deze Woensdagmiddag had in hotel „De Korenbeurs" door architect G. de Geit te Vccnendaal de aanbesteding plaats van een zes-klassige openbare lagere school in Veenendaal-zuid. Bij de hoofdaannemers was Bouwbe drijf Boers de hoogste inschrijver met 125.220,en de laagste inschrijver de fa. W. Nieboer Zn, Gortstraat te Veenendaal voor 112.600, Het leedgieterswerk gaf een hoogste inschrijving van de fa. W. v. d. Pol voor 10.141,cn een laagste van Gebr. Van Harn te Veenendaal voor 7.980,—. De fa. J. v. Hardeveld en Zn. schreef als hoogste in voor het schilderwerk met een bedrag van 14.800,ter wijl de fa. Mol te Rhenen als laagste uit de bus kwam met 11.637, De gunning is aangehouden. Huidzuiverheid- Huldgexondheid EfUPulstjes verdrogen door Purolpoeder PLUIMVEE-VOORLICHTING Op woensdag, 21 oktober a.s. wordt in het gebouw Rehoboth te Renswoude een pluimvee-voorlichtingsavond ge houden, waarbij onder meer een hy- line-kleurenfilm zal worden vertoond. Deze avond wordt verzorgd door een kuikenbroeder uit de omgeving. motor-maaimachine aantreffen. De re den hiervan is, dat bij het overgrote deel van de huizen, die in de meeste gevallen eigendom zijn, een gazon is dat uitstekend verzorgd wordt. Neemt men de uren die men voor een huis moet werken in aanmerking, dan zijn de huizen inderdaad veel goed koper dan in Holland. Deze huizen worden veelal gebouwd volgens het huurkoopsysteem, waarbij een onderlinge bouwvereniging of re geringsinstantie voor een gedeelte van net kapitaal zorgt. NEW-AUSTRALION Wat is nu een „typische Australiër"? Deze vraag is moeilijk te beantwoor den, omdat door de typische ontwik keling van het land een grote verschei denheid van beroepen en opvattingen is ontstaan. Vele Australiërs spreken met een duidelijk accent, doch vele an deren weer niet. Velen beantwoorden aan het beeld dat men zich vaak in het buitenland vormt van de lange, magere, zonver brande veedrijver; maar toch leven de meeste Australiërs in de dichtbevolkte steden. Welke stromingen er ook zijn. de bevolking is één in aard, gebruiken en tradities. Weinigen zijn zo rijk, dat zij niet be hoeven te werken, maar niemand is zo arm dat hij niet kan genieten van de vele soorten sport en ontspanning die Australië biedt. De levensomstandigheden zijn gun stig. De sociale voorzieningen vormen hierop een uitzondering. Zij zijn weinig in getal en men moet zich dan ook ver zekeren tegen dokters- en ziekenhuis kosten, die erg hoog zijn. Door de vijfdaagse werkweek is er volop tijd om aan sport te deen en er cp uit te trekken. De nationale vakantiedagen neemt men meestal op maandag (een zogenaamd long-weekend), zodat men in de ge legenheid is een trip te maken. De caravans zijn dan ook een vertrouwd beeld op de wegen geworden. De omgang tussen de mensen is heel gemoedelijk, vooral ook omdat men op rang of stand vrijwel geen acht slaat. Een typisch voorbeeld hiervan is dat de immigrant door de Australiër een „New-Australion" genoemd wordt, een In een uiterst spannende wedstrijd is het eerste herenteam van VCV er in geslaagd in Culemborg gelijk te spelen tegen Forti I. VCV bleek vooral in technisch opzicht iets beter, doch het voordeel van eigen publiek resulteerde in een zeer enthousiast Culemborgs verweer. De spanning drukte haar stempel van meet af aan op de wedstrijd. Had VCV immers drie weken geleden niet een kansloze nederlaag moeten incasseren? De eerste set ging na gelijkopgaande strijd naar Forti met het kleinst moge lijke puntenverschil: 15-13. In de tweede set draaide de Veenen- daalse aanval op volle toeren via 7-2, 10-7 werd het 13-7. Forti vroeg time out en kwam tot 13-9. Doch twee smas hes van Sipkema en Van de Meijden brachten de setstand op 1-1. Het VCV-offensief zette zich voort in de derde set. Een ware kanonnade van de VCV-aanvallers, waarin nu Recter en Slik uitblonken, doch door de te kleine zaal waren de meeste smashes uit, zodat VCV snel met 12-5 achter kwam. Door beheerst spel werd het nog 12-10, doch teen maakten de Cu- lemborgers een eind aan alle illusies: 15-11 en 2-1 voor Forti. De vierde set was de beslissende; uit 9-9 gaven de twee teams elkaar niets toe, doch toen kwam VCV met vertwij feld aanvalsspel op 13-9. Forti kwam nog op 13-11, doch het laatste woord was aan VCV: 15-12. Hummelo werd de sterkste tegenstander in deze competi tie: in eigen huis werd hun één punt afhandig gemaakt. De bouw van de nieuwe Ned. Herv. school te Ederveen vordert snel. Men hoopt tegen het einde van 1959 de school te kunnen openen. Reeds thans, nu de contouren zichtbaar zijn, kan ge zegd worden dat het geheel zeer prak tisch cn modern wordt ingericht. Hoewel aanvankelijk gedacht werd een z.g. halschool te bouwen, waar men dan in het voorste gedeelte een ruimte vrij had voor het geven van gymna stieklessen e.d., is dit plan niet ver wezenlijkt, omdat men hiervoor geen toestemming had. Overigens valt het DAMMEN Dinsdag j.l. speelde VDC I tegen de kampioene van vorig jaar Bussum I voor de competitie, de voorlopige uitslag is 9—9. Hier volgen de persoonlijke uitslagen: J. Moser-G. v. Dijk 1—1 G. de Bruin-H. v. d. Brandhof1—1 J. Stormesand-C. Hcikamp 11 G. v. d. Laan-E. de Kleuver 0—2 T. J. Vos-B. Ruiswijk 2—0 H. Krijnen-J. Roks 20 W. Groenendijk-A. Valkenburg 1—1 A. Polman-D. Bouman afg. A. v. d. Waaij-B. Valkenburg 1—1 C. Stol-J. Vermeer 02 ...slndi 1862 Kerkcwijk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 op dat er volop licht en lucht in het nieuwe schoolgebouw doordringt. De zes klassen zijn drie aan drie gegroe peerd. In de lange gang zijn de zijwan den praktisch geheel in glas aange bracht, zodat men vrijwel de gehele ruimte en alle lokalen kan overzien. Er is een geriefelijke cn flinke kamer voor het schoolhoofd en voorts een praktische bergruimte voor de leer middelen. Het gehele gebouw wordt centraal verwarmd. De uitvoering van het bouwwerk be rust bij architect Hardeman uit Eder veen terwijl architect Nes uit Barne- veld de tekeningen verzorgde. Wanneer het schoolbestuur deze prachtige nieuwe school kan openen, heeft dit bestuur een grote zorg min der, want het bezwaar was dat de schooljeugd was gesplitst in twee ver schillende gebouwen. Nu wordt de ge hele Ned. Herv. schooljeugd weer sa mengevoegd in een fris en naar de eisen des tijds ingericht schoolgebouw. VADER EN ZOON VAN DE HOEF, met hun car, nemen hun land nog eens in ogenschouw „overschrijving" is kosteloos en wordt in grote groepen gedaan. Men krijgt dan dezelfde rechten als de Australiër en wordt Brits onderdaan. LEGIO KANSEN De tijd dat men van de ene job naar de andere kan vliegen is voorbij, maar wer keloosheid is er zeer weinig in Australië. De Hollanders die al enige jaren in Australië zijn hebben het goed getroffen, terwijl vrijwel iedereen er over eens is dat zij het juiste land voor emigratie ge kozen hebben. Mogelijkheden zijn er legio, het klimaat is prachtig cn de bevolking meelevend. Zeker er moet aangepakt worden, maar dat is in ieder land het geval. Langzamerhand gaat nieuw bloed uit de oude wereld de Australische levenswijze beïnvloeden. Tot dit nieuwe bloed mag ook de familie Van de Hoef, die een nieuw bestaan in het verre Australië heeft opgebouwd, gerekend worden. Het bevolkingsonderzoek op longaf wijkingen, dat maandag j.l. te Rens woude is gehouden, heeft de nodige be langstelling getrokken. In totaal zijn op deze dag namelijk 771 personen onderzocht cn hieruit blijkt wel, dat het belang van dit onderzoek algemeen erkend wordt. Rekening houdende met het feit, dat alleen personen van 15 jaar en ouder waren opgeroepen en dat vele inwo ners zich niet hebben aangemeld om dat zij reeds regelmatig worden onder zocht, is dit aantal zeer bevredigend. Bovendien waren de bewoners van het gedeelte der gemeente, dat per 1 ja nuari a.s. naar Veenendaal overgaat, hierbij niet betrokken. Deze personen zullen op een no gnader te bepalen da tum worden onderzocht en ontvangen daarvoor binnenkort alsnog een oproep. DE KERKBOUW-ACTIE LOOPT GOED De kerkbouwactie der Ned. Herv. Kerk, die in Renswoude door de ker- keraad is georganiseerd, heeft tot nu toe een zeer goed resultaat opgeleverd. Totaal is in contanten ontvangen een bedrag van 3789,en hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de rechtstreeks aan de Kerkbouwactie per giro overgemaakte gelden, waarvan de bedragen nog niet bekend zijn. De voor dit doel bestemde bijdragen, waarvoor °/o van het jaarinkomen wordt gevraagd, kunnen alsnog bij de kerkeraadsleden worden afgedragen. zaterdag 17 okt., 8 uur in .Irene" een echte ontspanninystilm Adelborst Easy Humoristisch en boeiend. Voor de pauze een meer uitgebreid cn intcrcisant voorprogramma. Kaarten bij de plaatselijke drogisten. Dat wij, zoals een oeroud kerklied getuigt, te midden van het leven in dc dood zijn, werd de vorige weck weer bewezen door het onverwachte verscheiden van do heer Van Soest. Elke Vecncndalcr kent wellicht het vriendelijke schooltje, dat aan de Nieuweweg even vóór de overweg is gelegen in een kerkbuurt. De heren van Renswoude waren in het verleden „rekkelijker" dan de „preciezen" van Veenendaal en stonden reeds in 1711 aan de roomse gemeente toe aan de Nieuweweg een statie op te richten. Wat zal dc mens straks ondervinden wanneer hij voor het eerst een reis naar de maan zal maken? Deze en vele andere vragen op het gebied van de ruimtevaart werden dinsdagavond j.l. op een voor ieder begrijpelijke wyze beantwoord door dc heer J. Kamperman uit Olst. De kleine zaal van het Clubhuis was tot de laatste plaats bezet met Nuts leden en andere belangstellenden, toen de spreker zich allereerst ging bepalen bij het ontstaan en de ontwikkeling van raketten. Hij vertelde hoe in de oorlogsjaren de V2 ontstaan is, die na 1945 meer ge- OPVOERING 21 OKTOBER A. S. De heer P. Verburg, oud-hoofd van de Christelijke school in Overberg, thans wonende in Amerongen, heelt een Bijbels spel geschreven dat op za terdag 24 oktober a.s. door de plaat selijke toneelgroep „De vrije spelers" uitgevoerd zal worden. Het spel draagt de naam Mozes cn laat episoden zien uit de tijd toen Mo zes zich bevond in Egypte aan het hof van Farao. Er wordt veel aandacht aan de uitvoering besteed, o.a. aan de kle ding en verlichting. Medewerking wordt verder verleend door het mannenkoor „De Veenzangers" o.l.v. Gijsbert van Zanten en door een groep fluitisten. De opvoering van dit spel wordt in Ame rongen met meer dan gewone belang stelling tegemoet gezien. De heer Ver burg heeft al eens eerder van zich doen horen door middel van een historisch spel, dat handelde over een deel uit het leven van Prins Willem v. Oranje. Een bromfiets is het afgelopen week einde voor twee inwoners van Ame rongen het middel geweest om er hun overtollige energie op kwijt te raken. Zij deden dit echter op een manier, waarvan de gevolgen hen lang zullen heugen. Zij haalden bij een voor hen goede kennis een bromfiets achter het huis vandaan, brachten die naar een dicht bij gelegen terrein en beschadigden de brommer daar moedwillig. Beter ge zegd, ze vernielden het voertuig gron dig. De politic stelde met behulp van de rijksspeurhond uit Leusden een on derzoek in en kon de heren v.S. en v.V. hiervoor in hun kraag grijpen. Het zal hun heel wat meer energie kosten om de gevolgen te betalen! In 1932 werd ernaast een school ge bouwd, die met zijn blauwwitte, bijna geheel uit glas beslaande gevel altijd de aandacht van voorbijgangers trekt. De zon kan er rijkelijk in de lokalen schijnen tot heil van de jeugd. Van deze school was de heer Van Soest van de oprichting 'af hoofd. En al die jaren heeft hij er de zon van zijn ge negenheid, mildheid/ en begrip over de kinderen laten schijnen. Want hij was een geboren paedagoog cn didacticus, het tegendeel van een „schoolmeester". Zijn leerlingen beminden èn respecteerden hem. Van nature zwijgzaam, bezat hij toch een grote dosis humor, waarmee hij zijn onderwijs wist te doortintelen. Hij timmerde niet graag aan de weg, was het liefst ,de man cp de achtergrond'. Daardoor was hij geen strijder voor zijn vaak goed gefundeerde inzichten. Zijn bescheidenheid, schroom en terughou dendheid verzetten zich daartegen. Er is wel eens misbruik gemaakt van deze ka raktertrek: hij verdroeg dit geduldig, maar ging verrassend uiteindelijk toch zijn eigen weg. Naast zijn paedagogische talenten bezat hij begaafdheden voor muziek en biologie. Wie hem ooit Mozart hoorde spelen, kwam direct in de ban van zijn muzikali teit. De liefde voor de levende natuur INDRUKWEKKEND JAAR VAN COMET OVER ATLANTISCHE OCEAAN Het is nu een jaar geleden dat de Comet IV het eerste passagiers-straalvliegtuig werd dat op de Noord Atlantische route werd ingezet, en de heer Basil Smallpeice, directeur van British Overseas Airways heeft verklaard: „De voorproef van de regelmaat van de vluchten die de BOAC het reizende publiek van de wereld op zijn oostelijke en zuidelijke routes zal kunnen bieden - de routes waarvoor de betalende last en de vliegprestaties van de Comet erg geschikt zijn." In z'n we kelijkse Nieuwsbrief wijst de Ver. van Britse Vliegtuigconstructeurs erop dat Aerolinas Argentinas de Cornet ook een rendabele machine vindt. Op de route naar Noord Amerika is de gemiddelde la dingsfactor van 49 tot 86 gestegen, terwijl er nieuwe records zijn gevestigd tussen Buenos Aires, Rio de Janeiro en New York. In de periode mei-juni was het inkomen van de Comets van de Argen tijnse maatschappij vijf keer zo groot als van de DC IV's in dezelfde periode van 1958. In de Nieuwsbrief wordt verder gezegd dat de Comet IV machines van BOAC cn de Argentijnse maatschappij 22,500 uren hebben gevlogen, ongeveer tien miljoen mijl. De toestellen van het type Comet II van de RAF hebben 23,000 uren gevlogen en ongeveer negen miljoen mijl afgelegd, terwijl de toestellen van het type Comet I, die bij de Canadese Luchtmacht in dienst zijn, 2,900 uur hebben gevlogen. Wanneer men daarbij de 30,000 uren optelt die de toestellen van het type Comet I tussen 1952 cn '54 bij BOAC hebben gevlogen, komt men cp ongeveer 36 miljoen mijl, cf wel bijna 1500 keer de wereld rond. BOAC is van plan om op 1 november de dienst met toestellen van het type Comet IV op Australië te openen, naar Zuid Afrika op 2 december en Zuid Ame rika op 23 januari a.s. De British Euro pean Airways zal binnenkort haar eerste toestel van het type Comet IVB ontvan gen - ongeveer twee maanden eerder dan de afleveringsdatum. wist hij op zijn leerlingen over te bren gen. Zijn tuin, een weelde van kleuren en vormen, was hem dierbaar. Even voor zijn plotselinge dood had hij nog zijn herfstbloemen geplukt om hen te redden voor de nachtelijke koude. Toen overviel hem de koude des doods. Eén gedachte teisterde hem de laatste jaren: het bewustzim van de verganke- lijkiieiu aes ieVteïis.'Tuau van uc dich ter: „aanvaard met leed noch spijt het keeren van 't seizoen" kon hij niet voet stoots volgen. En wie kan dat wel? Hij worstelde er mee en wist, dat men slechts in gelovig aanvaarden van het levenslot rust kon vinden. In een zonnige, bijna zomerse oktober- ochtcnd hebben zijn familie, leerlingen, oud-leerlingen, collega's, vrienden cn pa rochianen hem aan de schoot der aarde toevertrouwd. Moge de Heek van leven cn dood hem opnemen in Zijn eeuwige woontenten. D. Philips. COLLECTE VLUCHTELINGENHULP Evenals in andere plaatsen wordt ook in Amerongen van 26 tot en met 31 ok tober a.s. een collecte gehouden ten bate van vluchtelingenhulp. In Ame rongen is de hulp hiervoor ingeroepen van het verenigingsleven, die op een vergadering ten gemeentehuize haar medewerking reeds toezegde. Heden, vrijdagavond, zijn de collectanten op geroepen voor verdere bespreking en wijkindeling. De noodzakelijkheid van deze collec te behoeft eigenlijk geen nader betoog. Er zijn nog duizenden vluchtelingen die in kampen verblijven en recht hebben cp een normaal measelijk bestaan. De hulp die door middel van de landelijke opbrengst van de collecte gedaan kan worden, zal dit werk zeker verlichten. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboel*.dot gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke verzorging van Boby's tere hmdie. IW^TMUNHIbdt maakt iTÓÖÈTM Ploegwedstrijden prikkelen de deelnemers hun vakbekwaamheid zo hoog mogelijk op te voeren. Daar men onder steeds wisselende omstandigheden moet werken, is goed ploegwerk niet zonder oefening te Ieren. Steeds moet men er op bedacht zijn alle onderdelen zo goed mogelijk te verrichten, aldus de heer F. M. Kooyman van het Rykstuinbouwconsulentschap voor noordelijk Zuid- Hclland onlangs voor dc microfoon. Fouten die in het begin zijn gemaakt kunnen niet meer worden verbeterd. Duidelijk komt dit bij de ploegwed strijden tot uiting. De moeilijkste pun ten voor de deelnemers zijn wel het maken van een goede begin- en eind- voor. Wanneer de beginvoor te diep uitvalt, is als regel de aanstorting te hoog. Bij het maken van de cindvoor is het de kunst, deze niet te diep en te breed te maken. Geruime tijd van te voren moet men hier met de afstelling van de ploeg al op rekenen. Zeer belangrijk is verder dat de ge ploegde sneden ten opzichte van elkaar even hoog liggen, goed gekeerd zijn en voldoende aangesloten liggen, geen gro te galen vertonen en over de gehele lengte van het perceel te zien zijn. Verder wordt er op gelet, dat alle groen, stoppels en dergelijke goed on- dergeploegd zijn en dat de voren recht en schoon zijn. Dr. Slot. de Bruïneplein 25 - Tel. 2380 Is de afstelling niet geheel juist, dan is dit direct aan de grondlegging, het rechtploegen of een niet schone voor te zien. Naast de bovengenoemde eisen voor goed ploegen wordt er op gelet dat het inzetten en uitlichten van de ploeg steeds op dezelfde afstand van de rand van het perceel plaats vindt. Tenslotte wordt de totale indruk van het werk beoordeeld. Al deze eisen, die elkaar direct be ïnvloeden, maken dat men goed be slagen ten ijs moet komen. Ervaring en oefening zijn daarvoor noodzakelijk. Dit kan alleen bereikt worden in de praktijk. Het gevolg is, dat daardoor het peil van het ploegwerk steeds be ter wordt. Duidelijk was dit te zien op één van de plaatselijke wedstrijden. Deelnemers die vorig jaar op de laag ste plaatsen waren geëindigd, kwamen nu als hoogst geplaatsten uit de bus. Dit bewijst dat de ploegwedstrijden niet alleen sportief, maar vooral nuttig zijn. perfectioncord werd en op het principe waarvan nu de raketten ontwikkeld zijn. Een zeer belangrijk punt is de snelheid die een raket moet ontwikke len. De heer Kamperman wist het een en ander op een voor iedereen begrij pelijke wijze uit te leggen. Daarbij werkten de schetsjes die# hij op een schoolbord maakte, zeer verhelderend. Na de pauze besprak hij de moeilijk heden die men te overwinnen heeft wanneer de mens de ruimte in zal gaan. Uitvoerig stond spreker stil bij het leven op een ruimtestation. De heer Kamperman, die in het dagelijkse leven boer is, vertelde nog even over zijn werk als amateur-waarnemer van de kunstmanen, waarvoor hij iedere dag Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! telegrammen ontvangt met gegevens uit Rusland en Amerika. De waardering van de aanwezigen voor deze lezing bleek wel uit het lang durige applaus. Doordat de heer Kamperman nog een lange reis moest maken, heeft hij zijn lezing min of meer af moeten breken en was er ook geen gelegenheid tot het stellen van vragen. Dat deze materie ook de belangstel ling van de jongeren heeft, bleek wel uit hun aanwezigheid. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: E. v. ZomerenA. v. d. Grift 02 Meerwijk v. Loon02 C. van Viegen Meijer 0—2 A. v. d. Kolk E. v. d. Bergh 20 De Groot v. Wamel20 Ewijk Kleinveld 11 Wildeman v. Loon 02 Rebergen Smits 11 A. Berkhof W. Viegen11 Visser Veenendaal 20 M. v. d. Grift G. Reede2—0 G. van Zomeren G. v. d. Grift 20 E. v. d. Grift Maris0—2 Amerongen II stelde maandag j.l. te gen Ons Genoegen III te Zeist teleur, dooi met-12-8 te verliezen. Van Ewijk, Van Wamel en Wildeman wonnen en Swetselaar en E. v. d. Grift speelden remise. Sprak men voorheen soms over droogte Nooit bereikte die zo'n grote hoogte En is nooit zo het gras verbrand In grote delen van ons land Dan tijdens de zomer van dit jaar 't Vee wordt dat wel het meest gewaar Bijna alles is verbrand, verdord De droogte bereikte een record Of 't in Rhenen is of Hardenberg De gevolgen zijn al even erg Groen is er zo goed als niet te zien De grote droogte is bovendien (Waar er geen sprietje gras kan groeien) Een groot gevaar ook voor de koeien Men ziet de beesten soms wat plukken Aan totaal verdorde sprietjes rukken Met als resultaat, dat stof en grond De weg naar koeienmagen vond Gelukkig zijn er ook nog streken Waar 't gewas behoorlijk is gebleken Was 't soms wat minder dan normaal Daar waren de gevolgen niet fataal Gedegen kennis, hoogwaardig vee Tellen dit jaar maar weinig mee En is vcor ons weer het bewijs (Hoeveel diploma's men ook eist) Als de natuur niet meewerkt, gaat het mis Hoe grondig je landbouwkennis is J. M. Intern, fotowedstryd en -expositie: Op de Internationale Tuinbouwtentoon stelling „Floriade", welke van 25 maart t.e.m. 25 september 1960 te Rotterdam ge houden wordt, zal onder auspiciën van het Convent der Kerken, waarin de pro testantse kerken, de rooms-katholieke kerk, de joodse gemeente en het leger des heils samenwerken, een internationale foto-expositie worden georganiseerd. Op de „Floriade" zal de natuur, haar schoonheid en mysterie worden getoond. In aansluiting hierop werd tot thema van bovengenoemde foto-expositie gekozen: „Zie Gods schepping". De foto's, die in een daartoe te bouwen paviljoen zullen werden tentoongesteld, zullen worden verkregen door middel van een internationale wedstrijd welke voor amateur- en vakfotograaf open staat. Ge vraagd wordt daarbij het thema „Zie Gods schepping" uit te beelden in al zijn facetten, zoals b.v.: majesteit en schoonheid van de schep ping; vormgeving in leven en arbeid; maar ook: misbruik en verminking van de schepping (erosie, enz.). In dit geheel past vanzelfsprekend het beeld van de mens in zijn schoonheid cn cultuurarbeid, maar ook in zijn ontluiste ring (honger, lijden, eenzaamheid). Onder dit thema valt ook de belofte van de ko mende werkelijkheid: de herschepping tot het Koninkrijk van God en Zijn gerech tigheid. Een internationale jury zal de best ge slaagde inzendingen bekronen. vindt U bij Ecatrixstraat 76-80 Tel. 2965 BBC ZAL EXPERIMENTEN MET RADIO STEREOFONIE HERVATTEN Sir Harold Bishop, Directeur van de Technische afdeling van de BBC heeft op 6 oktober in de Radio Industries Club in Manchester verklaard dat de BBC haar experimenten met radio-stereofonie waarschijnlijk zal hervatten en ook de plaatselijke radio zal uitbreiden. Hij leg- VEILIGHEID IN HUIS BRITSE CAMPAGNE In groot Brittanië wordt thans een zes maanden durende campagne gelanceerd ter voorkoming van huishoudelijke onge vallen. De campagne is erop gericht om de 5000 dodelijke gevallen die jaarlijks worden toegeschreven aan ongelukken in het huishouden, te halveren. De campag ne is georganiseerd door de Koninklijke Vereniging ter Voorkoming van Ongelu- ken en Sir Howard Roberts, de voor zitter van de vereniging heeft verklaard dat van nu tot december de nadruk zal worden gelegd op de gevaren van vallen door ouden van dagen: van januari tot maart zal dc nadruk worden gelegd op andere ongevallen die voorvloeien uit voorjaarsschoonmaak, schilderen behan gen e.d. schuivende kleden, losse draden enzovoort. Men zal oudere mensen uit nodigen om bepaalde vragenlijsten in te vullen, zodat plaatselijke bronnen hulp kunnen bieden wat betreft medische ver zorging. de verschaffing van ccn gezins hulp, chiropodist, oogarts, timmerman of electricien. Met betrekking tot de veilig heid op de weg, zegt Sir Howard dat het beeld niet zo zwart is als het wordt af geschilderd. Er is een sterk lichtpunt - succes bij kinderen. Vroeger stierven de uit dat er twee zenders nodig zijn om een stereofonisch effekt te produceren, maar hij was van mening dat het uitein delijk mogelijk zou zijn er iets op te vin den dat er slechts een zender nodig is. Hij zeide, dat er drie miljoen v.h.f. toe stellen waren verkocht en dat de belang stelling voor deze vorm van radio toe- A S. ZATERDAG AANVANG 3.45 UUR TERREIN BUURTLAAN neemt. Met de bouw van nieuwe v.h.f. stations zou weldra het gehele land wor den bestreken. Sprekende over kleuren televisie waarmee de BBC had geëxpe rimenteerd, zei Sir Harold dat de indus trie zich geplaatst ziet tegenover het pro bleem om een ontvanger te produceren die tegen een middelmatige prijs aan de markt kan worden gebracht. Het feit, dat „Wageningen" na vijf wedstrijden nog ongeslagen is en op fraaie wijze de bovenste plaats in de Eerste Divisie A bezet, zal voor velen aanleiding zijn de verdere verrichtin gen van de Groen-Witten met grote be langstelling te volgen. Het Vlaardingse Fortuna, dat zondag a.s. naar de Wageningse berg komt, staat als een wisselvallig en stug tegen stander bekend, dat in de spelers Bak steen en oud-SVV-er Maltha uitsteken de schutters bezit. Fortuna zal voor het eerst sinds enkele weken a.s. zondag weer geheel volledig kunnen uitkomen. Daar „Wageningen" haar leiders positie fel zal verdedigen, verwachten wij een spannend duel, dat ongetwij feld vele toeschouwers zal trekken. er per dag vijf kinderen ten gevolge van verkeersongevallen. Thans is dit aantal nog geen twee. KIPPEN DOODGEBETEN Dat 's nachts loslopende hondjes nog steeds grote schade kunnen veroorza ken bleek weer eens deze week bij de landbouwer Veldhuizen te Ouwenhorst. De die bewuste nacht doodgebeten kip pen kon hij niet eens op een kruiwagen laden. NAJAARSWINKELWEEK De najaarswinkelweek van de Scher- penzeelse winkeliersvereniging, die van 16 tot en met 24 oktober wordt gehou den, heeft haar programma als volgt opgesteld: 16 okt. Opening. 17 okt. Rondgang door de muziek vereniging „Caecilia". 19 okt. Oriënteringsrit voor brom fietsen. 20 okt. Grote vossenjacht. 21 okt. Rondgang van het muziekge zelschap „D.S." uit Veenen daal en daarna taptoe. 22 okt. Lampionoptocht. 23 okt. Betrouwbaarheidsrit voor auto's en motoren. 24 okt. Sluiting en rondgang door de muziekvereniging „Caecilia". RANG RANG Ice Mints per rol Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol

De Vallei | 1959 | | pagina 3