Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Enkele grote werken zijn aan uitvoering toe thans MULDER MELIS OPTIEK 1 montuur/ Elf knapen stroopten heel Veenendaal af Dagbladpersstemmen over raadsverkiezingen in Veenendaal en Scherpenzeel Vijfentwintig jaar geleden triomfeerde Uiver in Melbourne-race Vreemde lichtseinen Bos- en bermbrand in Rhenen Herfst-Sluitingswandeltocht 1959 Ruime aanvoer en goede kwaliteit op fokveedag te Renswoude 33e jaargang WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 Nr. 83 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel MORGENAVOND RAADSVERGADERING: Bouw openbare school zuid moet vóór 1 nov. starten Oefentoren in nieuwe brandweerkazerne Vernieuwing wegen Echtpaar Van Voorst verlaat „Groene Krllis,, D.S. speelde voor recruten te Ede mlrry KIEST....UW EIGEN H00FD5TR 51 TEL 3184-YEENENDQQL Gekleurde „verkeers"- tegels Restant van de buit: enkele luchtdrukpistolen J. van Eden verlaat de gemeenteraad Groeiende activiteit voor zorg om het vee De verkiezingen van 1958 en 1959 in procenten DE K.L.M.-VLIEGERS HOUDEN NAAM VAN NEDERLAND HOOG Weer voedsel voor hongerende koeien in gem. Rhenen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN - HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knruien ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL 1 1 El ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Na de enthousiaste geluiden van de gemeente-begroting voor 1959 speciaal wat be treft het bouwen van gemeentelijke voorzieningen en het verbeteren van wegen ge beurde er een hele tgd niets. Dit was te wijten aan oorzaken buiten de gemeentelijke autoriteiten om. Thans is het echter zover dat enkele van deze werken aan uitvoering toe zijn. In de raadsvergadering van morgenavond komen een drietal voorstellen aan de orde, nl. tot het verbeteren van diverse wegen en het bouwen van de brandweerkazerne, annex gemeentewerkplaats en de openbare lagere school in Veenendaal-zuid. Al deze werken zijn reeds aanbesteed. Voor de brandweerkazerne/gemeente werkplaats vragen b. en w. de raad een crediet van 320.000,Het totaal van de aanneemsommen van de laagste inschrij vers bedroeg 196.118,Er zijn evenwel nog bijkomende kosten tot een bedrag van 108.882,—. Aanvankelijk waren de bouwkosten be duidend lager geraamd, doch op advies van de inspecteur van het brandweer wezen werden diverse wijzigingen aange bracht. O.m. is de klimtoren geheel ge wijzigd in een aan de praktijk aangepas te oefentoren. Dit is nodig met het oog op de moderne wijze van brandbestrijding van flatgebouwen en andere hoge gebou wen (fabrieken). Deze oefentoren is een nabootsing van flatportalen met trapop- gangen, waardoor geoefend kan worden als ware er in werkelijkheid een brand. Voorts kan men door deze toren inten sief te gebruiken de brandweerlieden een zelfvertrouwen geven en hoogtevrees hel pen overwinnen. Het object waarvoor is gereserveerd een terrein aan de Industrielaan tussen de Amachtsstraat en de Nijverheidslaan zal worden gebouwd door de Veenendaalse architecten H. Nieuwenhuijs en H. Brou wer. Omtrent de bestemming van de huidige brandweerkazerne/werkplaats in het per ceel Kerkewijk 7 zullen b. en w. zich nog nader beraden. Ook de reconstructie van de Middel- buurtseweg en van de De Savornin Loh- manstraat en de verbetering van de Tal- mastraat etc. zijn reeds aanbesteed. De laagste inschrijvers waren: N.V. Bruil, Ede voor 72.500,(Middelbuurtseweg) en de fa. A. Kosters en Zn., Eist voor 199.300,— (De Sav. Lohmanstraat) en 49.400,(Talmastraat enz.). B. en w. zijn voornemens a.s. vrijdag de werken aan de laagste inschrijvers te gunnen. Op alle wegen zal een asfaltlaag wor den aangebracht. Langs 't Omleidingskanaal („de Vaart") zal een moerriool worden gelegd. Een omvangrijk werk (kosten ruim drie ton) dat in twee percelen zal worden afge werkt. Laagste inschrijver was de fa. A. Kos ters en Zn. te Eist voor 298.400,Van de bijkomende kosten moet o.a. 7.500, worden betaald aan een handelmaat- Na 35 jaar in de conciërgewoning van het Groene Kruis aan de Kerkewijk te hebben gewoond en de gebouwen en het materiaal te hebben beheerd, gaat het echtpaar R. van Voorst-van Alphen het Groene Kruis verlaten. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd leggen de heer en mevrouw Van Voorst op 1 november a.s. hun conciergewerk neer. Het echt paar genoot veel bekendheid in heel Veenendaal, eensdeels door de prettige behandeling van de vele mensen, die in die jaren het Groene Kruis nodig hadden en aan de andere kant door hun bijzondere zorg voor alles wat toebe hoorde aan het „Groene Kruis". Het be heren van dit alles was geen sinecure, welk omvangrijke werk nog werd uit gebreid toen het nieuwe gebouw voor gezondheidszorg tot stand kwam. Ook hieraan heeft het echtpaar nog zijn beste krachten gegeven. Thans heeft het echtpaar zelf de wens te ken nen gegeven zijn functie neer te leg gen. Het afscheid van de heer en mevrouw Van Voorst zal niet ongemerkt voor bijgaan. Dit zal geschieden in een bij eenkomst op donderdag 29 oktober a.s. in het Groene-Kruisgebouw. Tot op volgers zijn benoemd de heer en mevr. Van Bruggen uit Scherpenzeel, die op 1 november a.s. in functie komen. J.l. zaterdag speelde het harmonie orkest van de Koninklijke Scheepjes- wolfabrieken te Veenendaal op uitno diging van de dienst welzijnszorg in de Elias Beekkazerne te Ede. Het is de bedoeling van de dienst welzijnszorg om de recruten die drie weken in de kazerne moeten blijven, wat afleiding te bezorgen. Om half vier werd met een muzikale show begonnen, die ongeveer één uur duurde. Dat het bij de militairen goed in de smaak viel, getuigde het steeds klin kende applaus. Na het optreden werden de orkest leden met de dirigent, dhr De Graaf, op een traktatie onthaald in de kantine van de kazerne. Hier was het dat de officier van de dienst welzijnszorg, kapitein Zethof, het woord nam en voor het gebodene namens de militairen zijn dank bracht en tevens het orkest uitnodigde om, in dien mogelijk, een concert te verzorgen in het a.s. voorjaar. YS/ IN DIVERSE MODE TINTEN ZltKeNFONVSKVeMNCIlR schappij, waarvan het gesorteerde ijzer, dat langs het kanaal ligt opgeslagen moet worden verplaatst. Aan de rijksgoedkeuring voor de bouw van een openbare lagere school in Vee nendaal-zuid is de voorwaarde verbon den, dat vóór 1 november a.s. met de bouw moet worden gestart. Inmiddels heeft de aanbesteding reeds plaatsgevon den. De totale kosten bedragen ruim twee ton voor grond, bouw en eerste inrich ting. Hierbij is inbegrepen een stuk gere serveerde grond voor de bijbouw van een gymnastieklokaal in de nabije toekomst. De school zal worden gebouwd op de hoek Adriaan van Ostadelaan-Jan Steen laan. Van 15 woningen aan de Ferd. Bolstraat en 59 andere woningen in het Franse Gat kunnen de stichtingskosten worden vast gesteld door de gemeenteraad. Voor beide complexen betekent dit een verlaging van de huurprijs. De voorlopige huur van de 12 woningen Ferd. Bolstraat bedroeg 12,10 en de definitieve huur 11,85. Een verschil dus van 0,25, dat aan de bewoners zal worden terugbetaald. De andere 59 woningen in het Franse Gat worden een dubbeltje goedkoper (van 11,60 op 11,50). Ook dit zal worden gerestitueerd aan de bewoners. Ook nu krijgt de raad weer verschil lende „onderwijs"-voorstellen ter tafel, waaronder de aanschaffing van vier rub- bermatten voor het gymnastiekonderwijs aan de Joh. Calvijnschool 1.160,een handwerkkastje en een vloeistof duplicator voor het vervaardigen van tekeningen, landkaartjes, schoolkrantje e.d. voor de (N.H.) Groen v. Prinstererschool 380, en het inrichten van de speelplaats van de (R.K.) Salvatorschool voor verkeers- onderwijs (extra kosten ruim 2500,—). Ten aanzien van de eerste twee ver zoeken adviseren b. en w. de gevraagde medewerking te verlenen. Tegenover het laatstgenoemde verzoek staan zij afwij zend. Het verzoek behelst het leggen van ge kleurde tegels op de speelplaats voor het verkeersonderwijs. Wel zijn b. en w. van mening, dat het noodzakelijk is om de speelplaats te vergroten in verband met uitbreiding van de school. De urgentie om de gehele speelplaats te veranderen dus ook het reeds bestaande gedeelte zien zij niet. Bovendien is dit om finan ciële redenen niet verantwoord, hetgeen ook gedeputeerde staten reeds in een cir culaire aan de gemeentebesturen hebben bericht. VEENENDAALSE BAKKERS PROTESTEREN „Het bestuur van de Veenendaalse bak- kerspatroonsvereniging en omliggende plaatsen, o.a. Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Maarn, Maarsbergen, Leer- sum, Amerongen, Eist, Rhenen en Achter berg, protesteert met klem tegen het ad vies van de S.E.R. voor de nachtarbeid." Dit is de inhoud van het telegram, dat het bestuur van de Veenendaalse bakkers- patroonsvereniging heeft gezonden aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken en aan de Staatssecretaris van Economische Za ken, naar aanlieding van het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de nachtarbeid. HULDIGING V.S.W.-CHEF Op woensdagmiddag 28 oktober zal de chef van de binnenlandse verkoopafde ling van de Veenendaalse Stoomspinnerij en weverij N.V. alhier in hotel „De Ko renbeurs" worden gehuldigd in verband met diens 25-jarig jubileum bij de V.S.W. Diefstallen van de meest uiteenlopende soorten hebben elf Veenendaalse jongens tussen de 15 en 17 jaar in een tijdsbestek van enkele maanden gepleegd in Veenendaal en in Rhenen. Vorige week liepen er enkelen tegen de lamp en toen had de Veenendaalse politie binnen korte tgd het hele complot van jeugdige dieven opgerold. Zaterdag j.l. werden de jongens gearresteerd. Voor het merendeel waren het kruimeldiefstallen, die de knapen pleegden en daar bij kwam hun alles te pas. Geld, snoep, rokerg en gebruiksvoorwerpen. In een vijftal Veenendaalse kerken lichtten zij de laatste maanden de collec tebusjes met als buit grotere en kleinere geldsbedragen. Verder opereerden de „heren" in scholen, clubhuizen en gym nastieklokalen, waar zij portemonnees uit de kleren ontvreemdden. Zij brachten een bezoek aan een fa- briekskantoor en lichtten de winkellade van een groentezaak. Een andere speciali teit van de bende was het stelen van si garen sigaretten uit geparkeerde auto's. Uit één van deze bestolen auto's hadden zij nog een verrekijker overgehouden, waarvan de eigenaar inmiddels nog niet is komen opdagen. De knapen paste alles. Een huisvrouw, die enkele weckflessen met vruchten in een vensterbank plaatste kwam tot ont dekking, dat ze verdwenen waren. De in houd verdween in de magen van de jon gens. Vorige week zondag hebben nog enke len een inbraak in Rhenen gepleegd. Van de buit, waarvan de totale op brengst nog niet bekend is was niet veel meer over. Het gestolen geld was na genoeg op; omgezet in rokerij, snoep en enige luchtdrukpistolen Behalve de publiciteit verkregen door radio- en televisie-reportages (de VARA reeds om half negen 's morgens) heeft ook de dagbladpers de gebruikelijke aan dacht geschonken aan de verkiezingen voor de gemeenteraden van 14 oktober. Opvallend was, dat geen der bladen zich liet verleiden tot het maken van politieke gevolgtrekkingen voor een mogelijke verandering in het politieke kli maat sinds de laatste gang naar de stembussen. Dit is natuurlijk terecht: het is name lijk een zeer hachelijke onderneming ver kiezingen voor gemeenteraden als maat staf voor het kiezershumeur t.a.v. de na tionale overheid te nemen. Alleen aan de koppen boven de verschillende artikelen kon men de politieke gezindte van de krant herkennen. Het blad van de PvdA „Het Vrije Volk" bijv.: „PvdA-winst in Veenendaal en Scher penzeel. De Partij van de Arbeid is zo wel in Veenendaal als in Scherpenzeel de partij met het grootste aantal kiezers geworden." In de N.R.C., dat meer de liberale rich ting is toegedaan, hield men zich helemaal op de vlakte: „de liberalen, die vorig jaar (in Scher penzeel) niet met een eigen lijst uit kwamen, zagen thans een lid gekozen. De plaatselijke groep Gemeentebelangen De heer J. van Eden heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Veenen daalse gemeenteraad. De heer v. Eden is vele jaren lid van de raad geweest voor de Partij van de Arbeid. In een schrijven aan de raad dankt de heer Van Eden voor de prettige sa menwerking, in het bijzonder aan bur gemeester, wethouders en secretaris en aan de andersdenkende fracties. Op de kandidatenlijst van de PvdA wordt de heer Van Eden opgevolgd door de heer Joh. Kempen. moest echter haar enige zetel prijs geven." Het eveneens - nagenoeg - liberale „Handelsblad" tooide haar artikel met de volgende kop: „Prot. Chr. partgen en PvdA wonnen zetels, succesje voor VVD." Ook in het opvallend grote verslag van het Nieuw Utrechts Dagblad onthield men zich van commentaar. Het volstond met te constateren, dat alles wel bij het oude zal blijven. Het vond in de uitslag wel een nieuw pre-argument voor de an nexatie: „In feite verandert er weinig in de sa menstelling van de gemeenteraad, om dat de twee nieuwe zetels verdeeld werden onder de socialisten en de anti revolutionairen. Uit een en ander blijkt overduidelijk, dat de bewoners van de nieuw te annexeren gebieden, naar ver houding dezelfde levensopvatting heb ben als die in het overige gedeelte van Veenendaal, waardoor de eenheid van het geheel nog eens duidelijk wordt on derstreept." „De Telegraaf" legde de nadruk op de sfeerloze verkiezingsstrijd: Scherpenzeel en Veenendaal kozen zon der animo raad. „De strijd is zowel te Veenendaal als te Scherpenzeel bijzon der rustig gestreden. Vragen over lan delijke politieke problemen zijn niet in het geding gebracht en daarom zijn deze uitslagen helemaal niet te zien als een uitspraak van een deel der Nederlandse bevolking over de daden van de nü zit tende regeringHet ging hier om zuiver plaatselijke problemen en de enige „Haagse" echo's werden voor de verkiezingen aangevoerd vergaderingen te Veenendaal, waarbij mr. Van Riel, leider van de VVD-fractie in de Eerste Kamer en ex-minister Suurhoff het woord voerden." Het meest gekleurde verslag maakte het Prot. Chr. dagblad „Trouw": „In Veenendaal een lichte, in Scherpen zeel zelfs een sterke verschuiving naar rechts. Dat mag de conclusie zijn van de gemeenteraadsverkiezingenDe Scherpenzelers, die een ommezwaai naar links verwachtten (van linkerzijde is vooral de opening van het zwembad op zondag naar voren gebracht) hebben geen gelijk gekregen. Scherpenzeel ver sterkte zijn rechtse karakter." De jeugdige dieven zullen ter beschik king worden gesteld van de justitie te Arnhem. BRANDJE IN SLACHTHUIS In de middagpauze, omstreeks half twee, vrijdagmiddag, ontstond brand in het slachthuis van een slagerij in de Zand straat, hoek Beatrixstraat. De oorzaak moet worden gezocht in een defect aan de propaangasinstallatie. De Veenendaal se brandweer was spoedig ter plaatse en was het brandje binnen korte tijd mees ter, waardoor het gevaar voor exploitatie was geweken. KAARTLEESRIT Voor zaterdag 24 oktober a.s. heeft de motor- en autoclub „Veenendaal" een kaartleesrit op het programma staan. Start om 2 uur 's middags en finish bij hotel „La Montagne". Gelegenheid tot inschrijven vanaf een half uur voor de start. Het belooft een prachtige rit te worden Door de aanhoudende droogte is er ook in Veenendaal een groot tekort aan veevoeder ontstaan. Het grasland is verdord, de bieten- en stoppelknollen- oogst is geheel mislukt. De C.B.T.B. heeft alles in het werk gesteld om ook voor Veenendaal een flink kwantum bietenkoppen en -blad te verkrijgen. Door samenwerking met de P.B.H. arriveerden er j.l. woensdag en don derdag 20 militaire wagens met bieten koppen, welke verdeeld werden onder de leden van de C.B.T.B. In de ergste gevallen heeft men ook nog een aantal niet-leden van de acti viteiten van de C.B.T.B. kunnen laten profiteren. Door een kleine vergoeding te laten betalen heeft men de militairen die voor het vervoer zorgden, een goede ontvangst kunnen bereiden. HEIEN IN DE HOOFDSTRAAT Het nieuwe ge bouw van de Am- sterdamsche Bank krijgt een geheiëe fundering. Sinds heugenis is dit de eerste keer dat dit gebeurt in de Hoofdstraat te Veenendaal. Op de foto: Een beeld van de hei werkzaamheden. Op de achtergrond de Ned. Hervorm de kerk en de kraampjes op de Markt. Omgerekend in percentages geven de verkiezingen voor gemeenteraad en Tweede Kamer, welke vorig jaar wer den gehouden en de vorige week ge houden gemeenteraadsverkiezing het volgende beeld: C.H.U. P.v.d.A. A.R. S.G.P. V.V.D. K.V.P. Overige Raad '59 27.6 °/o 25.6 25.6 10.1 6.1 5.0 Kamer '59 24.2 °/o 28.7 24.0 10.7 5.8 4.4 2.2 Raad '59 27.0 °/o 27.0 23.9 11.5 5.7 4.9 23 oktober 1934. Bo ven net bergland van Zuid-West Australië tornt een vliegtuig op tegen een aanwak kerende wind. Regen vlagen striemen te gen de cockpilruiten. Bliksemflitsen schie ten door de duister nis. Lven lgkt het of het ergste voorbü is, maar ii.euwe wuuea- fuimat.es komen aan drijven. De gezag voerder tracht bo ven de buien uit te komen en iaat het toestel klimmen tot 5000 m, dan wil de machine niet hoger: door erge gsaizetuiig Tijdens de gedwongen daling slaan de ijsbrokken van de propellors af en bonken tegen de vnegongwand. Zware remous maakt het vliegtuig moeilijk oestuuruaar. Steeds meer komt de bemanning tot de conclusie, dat men van üc koers is afge weken. Het zicht is beperkt tot enkele meters en tevergeefs traent de telegraiist veronding met de grond te krijgen. Het enige geluid, dat de koptelefoon weer geeft, is net gekraak van de iucnistonngen. Liikeie uren gcieaen is het toestel van het vliegveld bij het woestijnstadje Cnarievuie opgestegen. Retds toen wist de gezagvoerder, wat hem te wacnien stond. De weer oei ïcnien waren muidcr dan slecht en donkere onweerswolken versperden de zuidelijke ïuchtroute. Tóch is de machine van de grond gegaan, want nog enkele uren en dan zal Melbourne zijn bereikt. En Mel bourne is het eindpunt, de witte streep op de Flemington-raceoaan, de „Fmish- ing-line" van de beroemde MacRobert- son-race of, kortweg, Londen-Mel- bourne-race. Een race, die vrijwel de gehele wereld al dagen in spanning houdtNee, Koen Parmentier zet door, tenslotte is de Uiver een betrouw bare machine Een enkel moment wordt het zicht iets beter, zelfs laat een gat in de wol ken een stukje „grondzicnt" door. Net voldoende voor een ervaren vlieger om positie te bepalen. De omtrek van een meer, een rivier, de lichten van een stad. De kaart wordt geraadpleegd. Al- bury, 250 km. Nooraoost van Mel bourne. Vliegrichting dus Zuidwest. Echter, de wolken Dasis wordt steeds lager, de toppen der bergen hoger. Nieu we regenbuien belemmeren opnieuw het uitzient. Men wordt veiligheidshalve ge dwongen telkens van richting te veran deren. Van recht-toe-recht-aan-vliegen is geen sprake meer. De benzinevoor raad mindert en mindert. Dan neemt Parmentier een beslissing. „Safety first" blijft zijn parool, dat betekent: terug en proberen ergens aan de grond te komen. De telegrafist, Cornells van Brugge, ziet toch nog kans Melbourne te krijgen en verneemt, dat het vlieg veld Cootamundra voor een landing in gereedheid wordt gebracht. Weer ont dekt men de straatverlichting van Al- bury. Even maar, want plotseling zijn de lichten verdwenen. Met verbazing tuurt de bemanning naar beneden. Plotseling floept het licht weer aan. Gelokt door dit vreemde verschijnsel laat Parmentier zijn toestel zakken en doet dan een nieuwe ontdekking: Aan weerszijden van een open terrein staan tientallen auto's wiel aan wiel en wer pen tezamen een zee van licht naar vo ren. Alles wijst erop, dat men op de grond de moeilijkheden van de mannen in de lucht begrijpt en pogingen doet om redding te brengen. Door een paar keer heen en weer over de haas tig geïmproviseerde luchthaven te vlie gen, probeert de bemanning de lan dingsbaan te verkennen. Een parachute fakkel wordt uitgegooid. Het magne siumlicht doet de duisternis wijken. Snel neemt de gezagvoerder de omge ving op, taxeert met viugge kenners blik de landingsmogelijkheuen. De be wuste strook grond oujKt een renoaan te zijn, aan de ene kanc bomen, aan de andere kant heuvels. Slechts aan de bomenkant een enkele opening. Nieuw licht verschijnt op de grond: uranden- de benzine, flakkerend, grillig van vorm, maar het geheel volgens een systeem A-L-B-U-R-Y meldt net vuur. Parmentier besluit een tweede en laat ste fakkel af te schieten en in het licht daarvan te landen. Nog even een bocht, weer een magnesiumgioed, wielen naar buiten, motoren af, landingskreppen uit en langzaam maar zeker nadert de Uiver de grond, nog even wat gas voor een sprongetje over een hekje en daar staat het vliegtuig veilig op de aarde De wielen zakken diep in de modder, maar er is niets beschadigd. Goed, de gelijk vakwerk van een oekwame Ne derlandse piloot wordt hier, als gold het een demonstratie, aan een enthou siaste Australische bevolking vertoond. HOE HET BEGON Toen Sir Mac Pherson Robertson als jeugdig emigrant in Australië voet aan wal zette, was hij slechts in het bezit van een dosis energie, voldoende ech ter om zijn schuchter begonnen fabriek je uit te doen groeien tot een groot complex. Met de fabriek groeide het fortuin van de energieke Schot. Zijn belangstelling voor het nieuwe vader land was groot en spoedig besefte hij, dat de luchtvaart een middel was om Australië dichter bij het moederland te brengen. Zo kwam hij op de gedachte om, ter gelegenheid van het eeuwteest van Australies meest zuidelijke staat Victoria, een luchtrace van Londen naar Victoria's hoofdstad Melbourne te or ganiseren. Sir Mac Pherson wilde door deze race de mogelijkheid tot verbete ring van het regelmatig luchtverkeer op grote afstand aantonen, leder kon deelnemen aan de race, die eigenlijk uit twee wedstrijden bestond: een snel heids- en een handicap-race. Grote geldsommen werden als prijzen uitge loofd. Eén vliegtuig kon tegelijkertijd aan twee wedstrijden deelnemen, echter met dien verstande, dat slechts één prijs in ontvangst kon worden geno men. (Zie verder pagina 2) Uit bovenstaande gegevens, welke ons werden verstrekt door de gemeen- Vermoedelijk tengevolge van het ver- was ingezet, brak tegelijkertijd brand tesecretarie, blijkt, dat bij het thans branden van aaruappeuoof op een aan uit in de berm langs de Utrechtsestraat- gevolgde systeem van verdeling der ze- de uitgestrekte bossen tussen Knenen weg onder Rhenen. tels niet de partij met de grootste winstj en Eist grenzend bouwland, brak vrg- J Deze kon worden geblust door snel ook zetelwinst kan verwachten. De dagmiddag omstreeks twee uur een he- ingrijpen van burgers. vige bosbrand uit achter de Plantage Willem III. twee meerdere zetels (de raad kwam van 17 op 19 leden) gingen naar de P.v.d.A. en A.R. Laatstgenoemde partij zakte zelfs van 25.6 #/o op 23.9 °/t, maar behaalde toch een extra (rest)-zetel. Andere partijen, die stemmenwinst maakten, bleven op het huidige aantal zetels staan. Als afsluitng van de succesvolle wandeltochten die de afgelopen zomer wer den gehouden, kunnen wandelliefhebbers dit seizoen nog eenmaal genieten van een herfstwandeltocht. Deze tocht georganiseerd door het Veenendaals Wandel Comité, onder auspiciën van de SGWB, zal worden gehouden op zaterdag 31 okt. a.s. Gezien het animo bg de vorige tochten wordt ook ditmaal weer een groot aantal deelnemers verwacht Voor deze herfst-sluitingstocht kan voor de volgende afstanden ingeschre ven worden: 10 km voor junioren tot 15 jaar en 15 km voor senioren. Zoals andere jaren zal ook nu de start weer plaats vnden vanaf de kan tine van de Ritmeester sigarenfabrie ken te Veenendaal (over het spoor) en wel om half drie precies. De inschrijfgelden bedragen voor ju nioren 0,75 en voor senioren ƒ1, Inschrijving kan plaats vinden bij de heer J. de Doelder, Rembrandtlaan 71, tot 27 oktober. Na die datum zullen de inschrijfgelden met 25 cent worden verhoogd. In afwijking van de aan diverse ver enigingen en scholen toegezonden cir culaire, zullen door het Veenendaals Wandelcomité toch extra prijzen be schikbaar worden gesteld. Onder een behoorlijk aantal bekers, bevinden zich twee wisselprijzen. Een beker voor de 15 km, beschikbaar gesteld door de ge meente Veenendaal en een beker be schikbaar gesteld door het nieuwsblad „De Vallei". Deze wisselbekers moeten drie jaar verdedigd worden, alvorens zij een definitieve eigenaar vinden. De te lopen routes zullen volgende week bekendgemaakt worden. Wandel boekjes kunnen voor de start aan het startbureau worden ingeleverd. Tenslotte verzoekt het Veenendaals Wandelcomité beleefd doch dringend, op het terrein van Ritmeester sigaren fabrieken niet te roken. Het vuur greep snel om zich heen en de vlammen laaiden hoog op, gepaard gaande met een enorme rookontwikke ling, toen de brandweer van Rhenen, geassisteerd door de corpsen van Eist, Achterberg, Veenendaal en de bos- brandweer Zuidoost Utrecht, alsmede met behulp van een groot aantal mili tairen van het depót Koninklijke Lucht macht op Remmerden onder Rhenen, de vuurhaard met groot materieel te lijf ging. Het duurde pl.m. vier uur, voordat men deze brand meester was. Er ging ongeveer vijf ha. bos verloren, bestaan de uit hei, jonge aanplant en oude ge wassen. Wethouder W. Klaassen was op het terrein van de brand aanwezig. Vliegtuigen bleven boven de plaats van de brand cirkelen om radiografisch aanwijzingen door te geven. Dank zij het krachtdadig optreden van alle brandweereenheden kon een ramp worden voorkomen. De bossen zijn ter plaatse namelijk zeer dicht en uitgestrekt. Terwijl al het materieel in de bossen EDERVEEN SLACHTOFFER AANRIJDING OVERLEDEN Enkele dagen geleden wilde de 77-jarige heer J. van G. uit Rotterdam bij de bushalte aan De Klomp overstappen op een bus richting Utrecht. Hij lette daar bij niet op het naderende verkeer en werd gegrepen door een militaire wagen en tegen het wegdek gesmakt. De verwon dingen bleken aanvankelijk niet bijzon der ernstig al had de heer Van G. een arm- en een beenbreuk opgelopen. De toestand verergerde evenwel en zaterdag is het slachtoffer in het Julianazieken huis te Ede overleden. Vorige keer stond de jeugdige winkel bediende W. F. H. uit Veenendaal reeds voor het Wagenings kantongerecht, om dat hij samen met een kameraad op de Kerkewijk zonder licht gefietst zou heb ben, doch de zaak werd aangehouden omdat hij verklaarde, dat volgens hem nog geen verlichting vereist zou zijn. Hij had nu vrijdag zijn kameraad, de 16-jari- ge bakkersbediende J. van M., eveneens uit Veenendaal, als getuige a decharge meegebracht, doch de officier had de ver balisant opgeroepen. Getuige v. M. zei, dat ze omstreeks kwart voor negen staande gehouden wa ren en toen hoefden ze nog geen licht op te hebben, want het gebeurde op 11 mei. De verbalisant, wachtmeester W. V. van de rijkspolitie te Rhenen, verklaarde ech ter dat het heel wat later was geweest. Om negen uur had hij zijn post op de grens van Veenendaal en Rhenen betrok ken en hij hij had er al enige tijd ge staan toen de jongens aan kwamen fiet- sen. De straatlantaarns brandden reeds, hetgeen getuige v. M. op een vraag van de rechter eveneens bevestigde. De officier vond het bewijs voldoende geleverd en eiste 6,of 1 d. De rechter vond de verklaring van de wachtmeester ook ge loofwaardiger dan van de getuige en hij vonniste conform. Het 14-jarig dochtertje van metaalbe werker J. M. H. uit Eist, had vaker dan geoorloofd was de v.g.l.o.-school verzuimd en dat bracht H. voor het Wagenings kan tongerecht. Het kind was al veertien jaar nu is ze vijftien en de school ging boven haar kracht, vertelde ver dachte. Bovendien is ze verscheidene ke ren ziek geweest, maar toen hebben we steeds briefjes met andere kinderen mee gegeven, waarin we meldden, dat ze niet kon komen. Zolang kinderen leerplichtig zijn moeten ze naar school en u mag ze niet zo maar thuis houden, zei de rechter. Daar het meisje inmiddels reeds vijftien geworden is, kwam H. er af met 10, of 2 d. Onlangs, op 10 mei, constateerde een jachtopziener, dat een hond in de omge- De Fok- en controlevereniging Renswoude en omstreken heeft vrijdag jj. ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een fokveedag gehouden op het weiland van de heer II. Vermeulen. Zowel door het stralende weer als door de grote be langstelling, die hiervoor bestond, is deze dag tot een bijzonder succes geworden en een ieder was in de gelegenheid de Renswoudse veestapel, die tot de beste kan worden gerekend, in ogenschouw te nemen. Aangezien burgemeester J. A. Hosang wegens ziekte niet aanwezig kon zgn, opende wethouder Wolleswinkel de fokveedag. Spreker memoreerde in zijn openings woord het feit, dat de fok- en controle- vereniging reeds voor de achtste keer de eerste plaats op de provinciale rang lijst inneemt. De Woudenbergse ver eniging is echter een zware concurrent en de heer Wolleswinkel wekte daarom de Renswoudse veehouders op in dit verband goed op hun tellen te passen en de produktie zo mogelijk nog hoger op te voeren. De inzendingen werden beoordeeld door een deskundige jury, bestaande uit de heren J. van de Goot, inspecteur van het N.R.S. te Utrecht, M. H. Pardijs, hoofdcontr. van de P.M.D. te Utrecht, H. Brouwer te Hoogland, G. J. v. Eik te Utrecht, D. de Kruijf te Woudenberg en J. Streefkerk te De Bilt. Als arbiter trad hierbij op ir. W. van Ooijen, rijks- veeteeltconsulent te Utrecht. (Zie verder pagina 2) ving van Lunteren in een weiland achter een haas aan zat en daar de jachtopziener het dier kende werd de baas snel gevon den. Het was G. B., rijkswerkman te Lun teren, die zich nu voor het Wagenings kantongerecht voor drie overtredingen moest verantwoorden. Zijn hond had niet mogen jagen en ook had het dier niet zonder toezicht los mogen lopen. Boven dien had B. er zelf nog een strafbaar feit aan toegevoegd, want toen de jachtopzie ner hem bekeurde had hij hem behoor lijk uitgevloekt. Andere honden mogen altijd blijven lopen, alleen de mijne niet, zei B. En het kan ook mijn hond haast niet geweest zijn, omdat hij altijd bij huis is. Ik heb hem afgeleerd achter het wild aan te zit ten. Waarom vloekte u zo tegen de jacht opziener, vroeg de officier. Een dergelijk optreden geeft toch geen pas. Vervolgens eiste de officier, die vond, (Zie verder pagina 4) GELDERSE MIJ. VAN LANDBOUW VERGADERT De Gelderse Maatschappij van Land bouw afd. De Klomp en Omstreken houdt vrijdagavond a.s. een vergadering in Ho tel Hupkes. Aanvang half acht. Er zal een lezing worden gehouden over het on derwerp „Elektriciteit in en om de boer derij", verzorgd door de P.G.E.M. ELST Maandag en dinsdag hebben wederom militaire vrachtwagens voedsel voor de hongerende koeien in de gemeente Rhe nen aangevoerd. Deze zending voedsel bestond uit de bekende bietenkoppen, aardappelen en suikerbieten. Maandag werden 10 wagens en dinsdag 18 auto's met veevoer, door manschappen van de A.A.T. uit Haarlem gebracht. Dit veevoer moet over 440 dieren worden verdeeld. De chauffeurs waar wij een gesprek mee hadden vertelden ons dat zij 's mor gens om 3.30 uur gewekt werden, waarna het naar Zeeland ging om te laden. In Eist arriveerden de wagens 's avonds om 7 uur. Dus het zijn wel lange dagen voor de jongens. Toch, aldus een sergeant, wordt er geen klacht gehoord. Allen zijn het er over eens dat hun werk goed is besteed. Na het lossen gingen zij naar een cafétaria, waar de inwendige mens werd versterkt. KEBKEWIJK !ft7 -Tet.5000 VEE NE DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1