f 29. CDIEPEVEEN r DEKEN NOGMAALS STEMCIJFERS Het aantal behaalde stemmen per kandidaat OVERBERG Steeds meer scholen in Rhenen zonder namen SCHERPENZEEL Even pronken met Neêrlands veren... WAGENINGEN WOUDENBERG KORBAN Bennekom J De Melbourne-race 1. C. H. U. 2. P. v. d. A. 3. A. R. 4. S. G. P. 5. V. V. D. 6. K. V. P. Brandweerkazerne/werkplaats gemeentewerken aanbesteed Het gaat hoofdbrekens kosten 8 DAAGSE AANBIEDING zuiver wollen WONINGINRICHTING Officiële bekendmaking DE DROOGTE Rhenense sportvelden voorlopig gesloten Prenteboekgordijnen voor de kinderkamer Ds. J. Jongeleen 45 jaar predikant de verschrikkelijke Voor de boer Regels voor het voeren van suikerbieten Wees zuinig met wat u hebt Bevestiging en intree kandidaat P. Zonneveld Uitslagen fokveedag te Renswoude Het gat in Wormer LAKENS "N Ant. de Ruiter 2192 M. Bastmeijer187 P. G. van Ojik 302 J. Scholten 45 G. v. d. Haar, Ede 185 C. van Genderen 107 J. C. van Rijswijk 46 E. Hasselaar 16 A. Visser 18 P. N. v. Galen 23 H. M. v. Schuppen 29 Rhenen Drs. G. J. Koomen 21 G. Veen vliet, Ede 13 P. Hiensch, Ede 6 C. C. M. v.Rijswijk 11 Ede Joh. Slok 18 D. J. van Hunnik 2 H. v. Geerenstein 19 TOTAAL 3240 A. Budding, Ede 21 J. G. Tombroek 7 Ede C. v. Woudenberg 9 E. Valkenburg 10 K. Aalbers 21 H. Leusink 7 G. J. van Deelen 1186 G. Vos 58 *W. Rosendaal, Ede 47 J. J. Lammers 9 TOTAAL 1375 Joh. v. Hardeveld 2797 C. N. v. Kuijk 2107 T. Verkuijl 84 S. Kroesbergen 103 J. H. H. Jansen 55 E. C. Diepeveen 107 H. L. Spies, Ede 116 Jac. Slok 167 R. Koppenberg 62 Mr. v. Leeuwen 101 J. van Eden 35 W. van de Weerd 37 B. v. Remmerden 22 H. v. Manen, Ede 60 A. J. Beckerman. 6 J. Achterberg 12 P. J. B. Bleuel, geb. G. v. Veldhuizen 49 Scholte 5 Ede H. W. Hannink 15 H. de Gooijer 36 J. B. Stok, Ede 16 C. Anbeek, Ede 7 A. v. d. Weerd 7 J. F. v. Kooten 17 L. Weijers 3 J. J. v. Schuppen 12 P. v. Barneveld 17 L. van Harten 4 Ede W. v.d. Bovenkamp 8 D. J. Bouman 12 Ede W. van Braak 2 C. v. Amerongen 7 TOTAAL 3248 J. C. Griffioen 9 C. C. Boers 22 H. Buddingh, geb. TOTAAL 2871 de Vries Lentsch 628 J. P. Havinga 14 G. H. van Baren 21 F. P. Stal 562 Ede A. W. Brekelmans 5 H. W. A. Bergamin 6 W. A. Pas" 3 P. J. v. Wakeren 9 J. P. van Bommel 8 G. Janssen 10 A. H. J. de Zwart 6 TOTAAL 688 TOTAAL 584 INZAMELINGSACTIE VOOR DE VLUCHTELINGEN In verband met de te houden collecte ten bate van de inzamelingsactie voor de vluchtelingen, sprak maandagavond burgemeester Martens van Amerongen voor een vijftal genodigden in de chr. school alhier. De burgemeester wist zo veel animo onder de aanwezigen voor deze collecte op te wekken, dat zij al len spontaan hun medewerking toe zegden en een ieder een wijk van Over- berg voor hun rekening namen. Boven staande collecte, die ook door pers en radio gesteund wordt, zal gehouden worden in de week van 26 tot 31 okt. OPBRENGST COLLECTE De PIT-collecte (Protestants Inter kerkelijk Thuisfront) in Overberg ge houden door de schooljongens Aart van Ginkel, Bertus Zieleman, Jan v. d. Lee- den en Gerrit de Kerver, heeft opge bracht 44,48. POSTZEGELACTIE „VOOR HET KIND DOOR HET KIND" De postzegelactie „Voor het kind door het kind", in de afgelopen week ge houden door de kinderen van de chris telijke school alhier, heeft het mooie bedrag van 342,opgebracht. Het bedrag heeft de opbrengst van 1958 ver overschreden, want toen was, de op brengst 190, Binnenkort zal men een aanvang kun nen maken met het bouwen van een nieuwe brandweerkazerne, annex werk plaats voor de Veenendaalse dienst van gemeentewerken, waarvoor is gereser veerd een terrein aan de Industrielaan. Maandagmorgen is het werk door archi tect H. Nieuwenhuijs en medewerkend architect H. Brouwer, beiden te Veenen- deal, aanbesteed. Voor deze aanbesteding welke in vier percelen (hoofdwerk, lood- gietrswerk, electriciteitswerk en schilder werk) plaats vond schreven 29 gegadig den in. De gunning van het werk is nog aan gehouden. De volledige uitslag van de aanbeste ding luidt (van laag naar hoog): Hoofdwerk: 1 Bouwbedrijf Boers, Vee- nendaal 160.250,2 Fa. J. Boers en Zn., Veenendaal 161.177,—; 3 Gebr. Van Doorn, Veenendaal 164.200,4 Fa. T. Nieboer, Veenendaal 166.200,;5 Fa. De Koning, Veenendaal 189.900.6 Fa. W. Nieboer, Veenendaal 192.653,-; 7 A. Kel derman en G. van den Brink, Ede 197.900,—; 8 Gebr. Van Aggelen, Ren- kum 199.500,—; 9 Fa. Fennis, Bussum 205.000,—. Loodgieterswerk: 1 Fa. E. van Schuppen, Veenendaal 13.970,—; 2 Fa. H. Huibers, Veenendaal 14.750.3 W. Rijksen, Wa- geningen 16.000.4 Gebr. Van Harn, Veenendaal 16.140,5 A. van Harn, Veenendaal 16.800,-; 6 Fa. Jac. Bouman, Veenendaal 17.550,—; 7 W. van de Pol, Veenendaal 17.800,8 E. J. G. van de Pol, Veenendaal 18.450,9 Fa. Huibers Veenendaal 18.765,10 A. Koetstra, Leeuwarden 20.350, Electriciteitswerk: 1 Fa. G. Hiensch, Vee nendaal 5800.2 R. van Eden, Veenen daal 6450,3 W. Huibers, Veenendaal 7307,4 W. van Schuppen, Veenendaal 7935,5 H. van Maare, Amsterdam 11.338,—. Schilderwerk: 1 Fa. Lansinck, Enschede 16.098,2 J. Achterberg, Veenendaal 16.960,3 G. van de Pol, Veenendaal 18.368,4 Fa. Zaaijer, Wageningen 23.450,De gunning is aangehouden. Het is beslist niet de eerste maal, dat we in onze kolommen een lans hebben gebro ken om de scholen in de gemeente Rhenen aan namen te helpen, maar tot nu toe is er niets van gekomen. Het ligt op de weg van het gemeentebestuur daartoe te beslui ten, doch noch burgemeester en wethouders, noch de gemeenteraad doen pogingen in die richting, althans voor zover ons momenteel bekend is. De toestand wordt steeds slechter. Er zijn zoveel scholen bijgekomen in de na-oorlogse jaren, allemaal scholen zonder naam, dat het bijna ondoenlijk wordt de gebouwen aan te duiden. Om een paar voorbeelden te noemen, er zijn twee openbare lagere scholen. Eén ervan staat aan de Acacialaan en één aan de Nieuwe Veenendaalseweg. Om deze scholen uit elkaar te houden moet men steeds schrijven of spreken van „de open bare school aan de Nieuwe Veenendaalse weg" en „de openbare school aan de Acacialaan". Het zou héél wat eenvoudiger zijn, wanneer gesproken of geschreven kon worden van - en dan nemen we zo maar een naampje - „De Jan-school" en „De Piet-school". Wat is er eigenlijk op te gen om de scholen een naam te geven? Dat hebben we ons al zo vaak afge vraagd. Of zijn er soms moeilijkheden bij het bedenken van namen? Dat zal nog wel meevallen. Rhenen is rijk aan his torie en kortom zijn er zoveel herinne ringen uit het oude een jonge verleden, dat dit altijd wel op te lossen valt. De enige scholen die een naam hebben, zijn twee kleuterscholen. Maar deze zijn niet van de gemeente. We hebben het oog op de christelijke school, genaamd „Ire ne" en de neutrale school, genaamd „Bloesem". Maar de rest, en hier komen ze nog eenmaal: de bijzondere lagere school aan de Achterbergsestraatweg, de bijzondere lagere school aan de Platanenlaan, de christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Platanenlaan, de open bare school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Wilhelminastraat, de open bare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Groeneweg, de bijzonde re school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Prins Bernhardstraat, zij allen gaan zo langzamerhand in de aanduiding hoofdbrekens kosten! Zou het uitschrijven van een prijsvraag hier dan misschien geen uitkomst kunnen brengen? ROYALE 2 PERSOONS MAAT VERSCHILLENDE KLEUREN EXTRA KOOPJE! 90 HOOFDSTRAAT 23 - TELEFOON 2223 VEENENDAAL Gemeente Rhenen DRANKWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op 16 oktober 1959 bij hem is ingekomen een verzoekschrift van Petrus van Londen, van beroep hotelhouder, wonende te Rhe nen, Grebbeweg 160, om een tapvergun- ning voor de verkoop van sterke drank in het klein uitsluitend voor gebruik ter plaatse, t.w. de linker benedenvoorlokali- teit van het perceel Grebbeweg 160 te Rhenen. Binnen twee weken na dagtekening van de bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 17 oktober 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL, burgemeester TH. v. d. WILLIK, secretaris NIEUWE TELEFOONNUMMERS Veenendaal: 3350 Mw. wed. W. Prins-Steensma, Rem- brandtlaan 15 3254 Fa. Wed. L. V. v. Essen, v. L. Sti- rumstraat 2 3224 N.V. Bouwmij. v. Eist en Kosters, Pr. Bernhardlaan 52c 3335 G. v. Doorn, Nieuweweg 243 3370 E. Hardeman, Mulderslaan 49 3302 C. Visser, J. P. C. Leinweberstraat 50 Ederveen: 524 A. v. Ginkel, Luntersekade 19 502 C. N. v. Herk, Dorpsstr. 8, Renswoude Radioreporter Henk Teeuw zal vrij dagavond 23 oktober aan de droogte een reportage wijden. Daartoe zal hij een van de zwaarst getroffen gebieden in Drente bezoeken. Het gemeentelijk sportveldencom plex op „Candia" zal voorlopig voor een maand gesloten blijven. Deze maat regel is genomen vanwege de verre gaande droge staat waarin de grasmat ten verkeren. Uiteraard is de abnormale droge zo mer van dien aard geweest, dat er praktisch weinig wilde groeien, laat staan het gras op de hoge grond van de Grebbeberg en Candia. Aan de andere kant is het toch eigen lijk ook weer zo, dat men bij elk sport veldencomplex een sproeiinstallatie aantreft. Vooral lijkt ons dit nodig voor zulke hoog-gelegen velden als in Rhe nen. Bij het plaatsen van de masten voor de veldverlichting is echter gebleken, dat er totaal geen druk zit op de wa terleiding. Toen deze palen moesten worden vastgezet heeft men gebruik gemaakt van een slang ter lengte van 40 meter, om daarmee water in de dicht te storten gaten te brengen, doch er kwam tenslotte een straaltje uit als uit de tuit van een theepot. „Rhenus" deelde ons mede, dat de uitwedstrijden nomaal doorgaan, doch dat er thuis niet wordt gevoetbald, dus ook niet op een ande? terrein. Het „Rhenus"-bestuur heeft overigens vol ledig begrip voor de maatregel van het gemeentebestuur, het heeft er zelf aan meegewerkt om de grasmat voorlopig maar te sparen. Kenners beweren al dat het gras dood is. Mocht het spoedig gaan regenen en de temperatuur zacht blijven, dan is er wellicht nog wel wat te redden. Gaat het vriezen, dan is de ramp helemaal niet meer te overzien. Hoe dan ook, het is een les voor de volgende keer om maatregelen te ne men voor meer waterdruk, niet alleen voor de sportvelden maar voor het hele Grebbekwartier en de dringende noodzaak van een sproei-installatie eens onder ogen te zien. POSTCOMMANDANT VERPLAATST Na een verblijf van slechts anderhalf jaar te Scherpenzeel is met ingang van 1 november a.s. overgeplaatst naar Elspeet de opperwachtmeester postcommandant der Rijkspolitie, de heer Buisman. Als zijn vervanger is aangewezen de heer Reedijk uit Eist. Er zijn nogal veel wisselingen in Scherpenzeel de laatste jaren. UITSLAGEN ORIENTERINGSRIT Voor de, door de firma Schuur alhier georganiseerde oriënteringsrit, waaraan de deelname gratis was, vele waardevolle prijzen beschikbaar waren gesteld en die vrijdagavond bij hotel „De Dennen" werd gehouden, hadden zich 42 bestuurders van bromfietsen laten inschrijven. De deelne mers waren in twee klassen ingedeeld, nl. geroutineerden en niet geroutineerden. De uitslagen waren als volgt: Niet ge routineerden: T. Koudijs met 19 strafpun- ten; G. van Bruggen 37; G. Druif 63; H. v. Os 65; E. Feenstra 78; B. Veldhuizen 86; J. Mandersloot 89; B. de Bruin 90; T. Feenstra 95; J. van Ekris 95 en E. du Pree 111. Geroutineerden: W. Meerveld met 42 strafpunten; G. ten Broek 49; S. Hars kamp 52; C. Verweij 57; M. Veldhuizen 58 en J. Harthoorn 59. Annie M. G. Schmidt is een goede bekende van volwassenen en kinderen. Volwassenen loont zij de humor die ligt in het gewone leven van alle dag, terwijl zij aan de andere kant een vol komen begrip heeft voor de kinder fantasie. Kinderen omringen zich dan ook graag met de figuurtjes die uit haar fantasie zijn ontsproten en zij kunnen dat binnenkort op heel prettige wijze doen. Er komt n.l. een serie kinder gordijnen onder de naam „Prenteboek" gordijnen, die als motieven verschillen de bekende figuurtjes uit de populaire versjes en verhaaltjes van Annie M. C. Schmidt hebben. Wim Bijmoer en Fiep Westendorp, die de verhalen en versjes illustreer den, zorgden ook voor de ontwerpen van de gordijnen. Fiep Westendorp komt met Jip en Janneke; Wim Bijmoer met Pippe- loentje en Dikkertje Dap en boven dien met een gordijn waarop alle be kende figuurtjes voorkomen, zoals Prikkeltje, 't Stekelvarkentje, Fluit keteltje, Het Bloemenvrouwtje, Prin sesje Tierelantijn, M'n oom en tante uit Laren, De Brievenbus, De Poedel man en ook Beertje Pippeloentje en Dikkertje Dap. Zij worden in verschil lende kleurstellingen gebracht. Een kindergordijn met Beertje Pippe loentje getekend door Wim Bijmoer. GESLAAGD De heer P Osnabrugge alhier, slaagde op het dezer dagen te Rotterdam en Mep- pel gehouden examen voor aannemer Burgerlijke- en Utiliteitswerken. FORTISSIMO CONCERTEERDE Ont?er leiding van de heer B. Pot uit Amersfoort gaf zaterdagavond de Scher- penzeelse accordeonvereniging „Fortissi mo" in de gemeentelijke eierhal haar jaarlijkse winteruitvoering. Enerzijds door op tijd te beginnen en anderzijds door het ten gehore brengen van goede muziek, liet Fortissimo zich deze avond van de goede kant zien. De voorzitter van Fortissimo, de heer G. v. d. Peut sprak een woord van wel kom tot de plm. 200 aanwezigen, in het bijzonder tot de burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, donateurs en afgevaardigden van zusterverenigingen. In een vlot tempo werden hierna de verschillende nummers ten gehore ge bracht. Over het algemeen werd verdien stelijke muziek ten gehore gebracht, waaruit bleek dat men zijn tijd tijdens de wekelijkse repetities niet verdoet. Het uit negen nummers bestaande programma werd afgewisseld door enkele solo's, waarmee de uitvoerenden evenals het or kest met de gevarieerde nummers, veel applaus oogstten. Het tweede gedeelte van het programma was in handen van de Amersfoortse toneelvereniging „De Rederijkers", die onder meer de klucht „Jonas weet het wel" opvoerde. Fortissi mo kan op een geslaagde avond terugzien. Zondag 18 oktober 1.1. was het vijfen veertig jaar geleden, dat ds. J. Jonge leen uit Wageningen werd bevestigd als predikant in de Christelijke Gereformeer de Kerken in Nederland. Ds. Jongeleen werd op 22 januari 1879 te Aarlanderveen in Zuid-Holland gebo ren en was eerst vele jaren werkzaam in het zakenleven. Op 28-jarige leeftijd liet hij zich in 1907 in schrijven als student aan de theologische school van de Christelijke Gereformeerde Kerken, welke in die dagen nog te Rijs wijk in Zuid-Holland was gevestigd en waar hij zeven jaar later nl. in 1914 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat ds. Jonge leen toen ook door het curatorium van de theologische school was beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeer de Kerken in Nederland, nam hij uit een zevental beroepen dat naar Noordeloos aan, waar hij op 18 oktober van datzelfde jaar (1914) door wijlen ds. P. Groot uit Meerkerk, toen nog predikant te Rotter dam, in het ambt werd bevestigd. Daarna diende de jubilaris vérder nog de Chris telijke Gereformeerde Kerken van Maars- sen 1920-1923; Hilversum 1923-1930; Gro ningen 1930-1932; Apeldoorn 1932-1946; Noordeloos (voor de tweede maal) 1946- 1947 en tenslotte nog bijna acht jaar die van Bussum, waar hem met ingang van 15 november 1955 op bijna zevenenzeven- tigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Jongeleen zich metterwoon te Wageningen en werd toen door de kerkeraad van Ede benoemd tot hulpprediker van de Christelijke Ge reformeerde Kerk van Bennekom, waar hij thans nog als zodanig werkzaam is. De Christelijke Gereformeerde Kerk van Bennekom werd op 30 juli 1957 als zelf standige kerk geïnstitueerd en krijgt op 18 november a.s. haar eerste eigen pre dikant. Van zijn hand verschenen verschillende boekjes o.a. een lesboekje voor de Gere formeerde Geloofsleer; een vraagboek (gereformeerde geloofsleer); Kerk en Zen ding; De geschiedenis van de Gerefor meerde Kerken in Nederland vanaf 1795 tot heden; Kerkgeschiedenis in vogel vlucht; een brochure „Het Genade Ver bond" en tal van artikelen o.a. in het zendingsblad „Uw Koninkrijk Kome", waarvan hij ongeveer veertig jaar redac teur is geweest. Ds. Jongeleen heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties en deputaatschap- pen vervuld. Zo was hij o.a. van 1919 1947 deputaat voor de buitenlandse zen ding en vele jaren lid van de hoofdcom missie Christelijk Nationaal Schoolonder wijs en voor de generale synode deputaat voor de eenheid van de Gereformeerde belijders in Nederland en correspondentie met buitenlandse kerken. ONEERLIJKE GEZINSVERZORGSTER „Het is een lelijke streek welke u hebt uitgehaald. U hebt ernstig misbruik ge maakt van het in u gestelde vertrouwen en een onverdiende blaam geworpen op de sociale zorg van de hervormde ge meente te Woudenberg." Dit merkte de Utrechtse Politierechter op aan het adres van het 26-jarig kamer meisje P. R., thans te Amersfoort woon achtig, dat zich voor hem moest verant woorden wegens diefstal van een bedrag van 185, Op verschillende tijdstippen in 1958 had het meisje destijds als gezinsverzorgster werkzaam bij een bakker te Woudenberg, geld weggenomen ten nadele van het pleeggezin. De bakker miste herhaaldelijk geld, maar de dader bleef spoorloos, waarop hij op aanraden van de politie zijn bankbiljetten van een kenteken voorzag. Dit leidde tenslotte tot aanhouding van de verzorgster. Uit de rapporten bleek, dat het meisje zich enige jaren geleden ook al aan iets dergelijks had schuldig gemaakt. De zucht naar geld en mooie kleren waren toen en ook nu de drijfveren tot haar oneerlijk heid geweest. Conform de eis van de officier van ju stitie werd de ex-gezinsverzorgster tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van twee jaar onder toezicht van de prot. chr. re classering en een boete van 50,of tien dagen hechtenis. De verdachte heeft de gedupeerde par tij intussen schadeloos gesteld. (55) Stomverbaasd staart Aram hem aan. Het is alsof Ramars woorden pas langzaam tot hem doordringen. „Waarwaarom doet ge dit?" hakkelt hij einde lijk. De kleine man haalt zijn schouders op. „Ge hebt mijn leven gered," zegt hij kort. „Nu wil ik het uwe redden! Geef hier die zak en schiet op, voordat ik mij bedenk!" „Maar ik heb toch het losgeld?" werpt Aram tegen. „Korban zou Grubalt en Alessandra vrijlaten, zodra hij het losgeld heeft! Waarom zou hij dan mij ook niet vrijlaten?" Ramar maakt een ongeduldige be weging. „Ge zijt een groter sufferd dan ik dacht," valt hij uit. „Dacht ge heus, dat Korban iemand zou laten gaan? Zodra hij het losgeld heeft, zal hij Grubalt en uzelf laten ombrengen! En wat hij met Alessandra zal doen weet ik niet," voegt hij er met een grijns aan toe. „Doch één ding is zeker, wanneer ge nu naar de burcht terugkeert, zult ge die niet levend meer verlaten! Nu hebt ge nog een kans! Het is uw laatste!" (Wordt vervolgd) Op bedrijven waar ter verlichting van de ruwvoederschaarste suikerbieten wor den vervoederd, dient men de volgende regels in acht te nemen. Onoordeelkundig gebruik van suiker bieten kan immers voor het vee nadelig zijn, aldus de Rijkstuinbouwconsulent voor de Veevoeding te Wageningen ir. F. de Boer. a. Voor hoogstens 10 kg suikerbieten per koe per dag. b. Begin suikerbieten voorzichtig te voe ren en gewen het vee er langzaam aan. c. Voer naast suikerbieten ook hooi, stro of kaf. d. Geef per koe per dag P/a eetlepel kool zure kalk en Va eetlepel keukenzout over de bieten. Op veel bedrijven tracht men links en rechts ruwvoer aan te kopen. Voor hooi worden hoge pryzcn betaald. Graszaad- stro brengt pryzen op, die normaal voor hooi gelden; ook graanstro wordt duur betaald. Toen de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst deze ontwikkeling zag aanko men, hebben de consulenten in juli en au gustus de uitzaai van stoppelgewassen op grote schaal geadviseerd. De praktijk heeft hieraan ook inderdaad gehoor ge geven, aldus ir. D. Breemhaar van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Zuid- Gelderland onlangs voor de radio. Ook stoppelgewassen lijken echter een teleurstelling te worden. De stoppelge wassen hebben zich als gevolg van de voortdurende droogte in veel gevallen slecht ontwikkeld. In gevallen waar nog een redelijke op brengst gehaald kan worden, is het zaak deze zo goed mogelijk te gebruiken. Hier is vers vervoederen geboden. Er gaat dan zeer weinig verloren. Moet men echter om één of andere re den een gedeelte inkuilen, dan is het ge wenst dit zo goed mogelijk te doen. Ver spilling van ruwvoer is altijd fout, maar dit jaar wel in het bijzonder. In het algemeen gelden bij het inkuilen van deze gewassen, zoals stoppelknollen, klaver, wikken, bladkool en bietenblad, de volgende regels: 1. Kuil snel in (liefst in 1 of 2 dagen). 2. Voeg aan eiwit-rijke produkten (kla ver, wikken, bladkool en stoppelknol len met veel blad en weinig loof) een conserveringsmiddel toe. (A.I.V.-zuur.) 3. Trap de massa goed aan, zodat de lucht er zo goed mogelijk uit geperst wordt. 4. Dek de kuil of silo direct af met een laag grond 80 cm). 5. Voorkom inregenen. Het zal zaak zijn, met de gewonnen ruwvoedervoorraden zo zuinig mogelijk om te springen. Eén van de eerste din gen is dan het opmaken van een voeder balans. Men weet dan hoeveel men van ieder produkt per dier en per dag kan verstrekken. Maar men weet tevens hoe veel en wat men tekort komt. Dit is belangrijk in verband met aan kopen. Koop geen voedermiddelen, die slecht in het rantsoen passen. Een voorbeeld? Wanneer er voldoende zetmeelwaarde (z.w.) op het bedrijf aanwezig is, heeft het geen zin om pulp aan te kopen. Kandidaat P. Zonneveld uit Bussum zal woensdagavond 18 november a.s. om half acht, na vooraf diezelfde dag, 's middags om drie uur te zijn bevestigd door ds. J. Jongeleen uit Wageningen, intree doen als eerste predikant van de op 30 juli 1957 zelfstandig geïnstitueerde Christelijke Gereformeerde Kerk van Bennekom. Kandidaat Zonneveld werd op 28 mei 1928 te Amsterdam geboren. Hij deed eerst staatsexamen en studeerde daarna verder nog aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij in 1955 zijn prope deutisch examen deed en aan de theolo gische school van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland te Apel doorn, waar hij op 1 juli van dit jaar zijn kandidaatsexamen deed en toen ook door het college van curatoren van de theolo gische school werd beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. (Vervolg van pagina 1) De jury heeft haar uitgebreide taak met bekwame spoed uitgevoerd en kwam tot de volgende uitslagen: Rubriek I, vaarskalveren, geb. tot 1-2- 1959: IA Annie 24, D. Verbeek; 1B Boukje 24, D. A. Verbeek; IC Pia's Nelleke 3, B. Oosterink; 1D Klaasje 73, D. Verbeek; 2A Marie 12, A. v. d. Brandhof; 3A Pia's Bea trix 3, B. Oosterink; 3B Pia's Beatrix 4, B. Oosterink; 3C Mina 5, W. Veldhuizen. Rubriek II, vaarskalveren, geb. tussen 1-2 en 1-3-1959: IA Nutte's Nelleke, B. Oosterink; 1B Klara 9, D. A. Verbeek; IC Sofie 16, D. A. Verbeek; 1D Henny 18, D. Verbeek; 2A Cato 28, H. Jochemsen; 2B Boukje 25, D. A. Verbeek; 2C Dirkje 8, A. v. d. Brandhof; 2D Pia's Nelleke 4, B. Oosterink. Rubriek III, vaarskalveren geb. na 1-3- 1959: IA Alie 5, J. Boer; 1B Nutte's Wiets- ke, B. Oosterink; IC Coosje 12, D. Ver beek; 2A Anke 18, J. Boer; 2B Fijnia 44, H. Jochemsen; 2C Corrie 6, J. Tijmensen; 3A Dora 12, H. Jochemsen; 3B Cato 29, H. Jochemsen; 3C Coosje 16, W. Veldhuizen. Rubriek IV, stierkalveren: IA Gerrit, G. v. Bennekom; 2A Leendert, H. v. d. Brandhaf; 2B Setske's Teake 2, J. Jochem sen; 2C Frouke's Adema, D. Verbeek; 3A Frans, D. A. Verbeek; 3B Piet, D. v. d. Brandhof. Rubriek V, pinken, geb. voor 1-2-1958: IA Coosje 8, D. Verbeek; 2A Corrie 15, H. Jochemsen; 2B Cato 23, H. Jochemsen; 3A Annie 21, D. Verbeek; 3B Corrie 16, H. Jochemsen; 3C Jantje 10, D. A. Ver beek; 3D Juliana 15, W. v. Maanen; 3E Coosje 10, G. v. Bennekom. Rubriek VI, pinken geb. na 1-2-1958: IA Boukje 44, D. A. Verbeek; IB Cor 12, D. A. Verbeek; IC Egberdina 27, D. A. Verbeek; 2A Henny 17, D. Verbeek; 2B Marie 11, D. Verbeek; 3A Rudie 7, W. v. Maanen; 3B Willy 3, G. v. Bennekom; 3C Nelly 4, G. v. Bennekom; 3D Uilkje 11, H. Jochemsen; 3E Jansje 13, W. v. Maanen; 3F Daantje 13, W. v. Manen. Rubriek VII, melkvaarsen: IA IJltje 18, J. T. Wolleswinkel; 2A Douwtje 23, A. P. Wolleswinkel; 2B Boukje 22, D. A. Ver beek; 2C Willy 4, W. v. Maanen; 2D Hanna 2, W. v. Mannen; 3A Truus 2, A. v. d. Brandhof; 3B Eduard's Wietske, B. Oos terink; 3C Marie 5, H. Vermeulen. Rubriek VIII, melkschotten geb. tussen 1-10-1955 en 1-2-1956: 2A Neeltje 36, B. Oosterink; 2B Dina 3, J. T. Wolleswinkel; 2C Annie 2, J. W. Breedijk; 2D Nelly 8, D. v. d. Brandhof; 2E Euduard's Jetske, B. Oosterink; 2F Willy 5, J. Jochemsen; 3A Zwartje 2, J. W. Breedijk; 3B Dirkje 2, J. W. Breedijk; 3C Albertje 19, J. Lager- weij; 3D Dora 8, H. Jochemsen; 3E Marie 6, A. v. d. Brandhof. Rubriek IX, melkschotten, geb. tussen 1-2-1956 en 1-10-1956: IA Wijke B 32, J. T. Wolleswinkel; 1B Geesje 9, J. Lagerweij; 2A Boukje 38, D. A. Verbeek; 2B Bontje 15, A. P. Wolleswinkel; 2C Janny 4, W. v. Maanen; 3A Reina 14, W. v. Maanen; 3B Netty 3, H. v. d. Vliert. Rubriek X, 3e kalfskoeien, geb. voor 20-2-1955: IA Boukje 20, D. A. Verbeek; 1B Maaike 25, A. P. Wolleswinkel; 2A Pietje 2, J. Jochemsen; 2B Netty 11, H. v. d. Vliert; 3A Fijnia 39, H. Jochemsen; 3B Corrie 12, H. Jochemsen; 3C Dirkje 3, A. v. d. Brandhof. Rubriek XI, 3e kalfskoeien, geb. na 20-2-1955: IA Jansje 10, W. v. Maanen; 1B Reina 9, W. v. Maanen; IC Corrie 14, J. Lagerweij; 2A Annie 56, A. P. Wolleswin kel; 2B Dirkje 21, J. W. Breedijk; 2C Fij nia 40, H. Jochemsen; 2D Nely 2, G. v. Bennekom; 3A Neeltje 35, H. v. d. Brand hof; 3B Moortje 3, G. v. Bennekom. Rubriek XII, oudere melkkoeien, geb. tussen 1-10-1953 en 30-9-1954: IA Nely 4, D. v. d. Brandhof; 1 B Marie7, J. Jochem sen; IC Corrie 2, J. Tijmensen; 1D Ever- dina, J. Lagerweij; 2A Jentje 15, J. Boer; 2B Cato 20, H. Jochemsen; 2C Rotterda's Wietske, B. Oosterink; 2D Dora 7, H. Jochemsen; 3A Coba 6, H. Vermeulen; 3B Netty 9, H. v. d. Vliert. Rubriek XIII, oudere melkkoeien, geb. tussen 1-10-1952 en 30-9-1953: IA Boukje 19, D. A. Verbeek; 1B Ina 3, A. P. Wolles winkel; IC Anneke 57, J. T. Wolleswinkel; 1D Egberdina 25, D. A. Verbeek; 2A Nely, G. v. Bennekom; 2B Netty 7, H. v. d. Vliert; 3A Aaltje 31, H. Vermeulen. Rubriek XIV, oudere melkkoeien, geb. voor 1-2-1952: IA Succes Nelleke, B. Oos terink; 1B Hendrika 14, J. T. Wolleswin kel; IC Willy, J. T. Wolleswinkel; 2A Piet je, J. Jochemsen; 2B Succes Wietske, B. Oosterink; 2C Neeltje 34, H. v. d. Brand hof; 3A Succes Jetske, B. Oosterink; 3B Willy 2, J. Jochemsen. Rubriek XV, droogstaande koeien: IA Jantje 3, J. T. Wolleswinkel; 1B Marijke 5, A. v. d. Brandhof; 2A Jantje 74, J. W. Breedijk; 3A Pietje's Ada, W. v. Maanen. Rubriek XVI, super-produktieklassen: IA Keetje 10, J. T. Wolleswinkel; IB Nelly 2, D. v. d. Brandhof; IC Boukje 7, D. A. Verbeek; ID Dina 1, J. T. Wolleswinkel; 2A Jantje, A. P. Wolleswinkel; 3A Cato 9, H. Jochemsen. Rubriek XVII, collecties kalveren van 1 bedrijf (4 stuks): IA D. A. Verbeek; 1B D. Verbeek; IC B. Oosterink; 2A H. Jochemsen. Rubriek XVIII, collecties pinken van 1 bedrijf (3 en 4 stuks): IA D. A. Verbeek; IB D. A. Verbeek; 2A H. Jochemsen; 3B W. v. Maanen. Rubriek XIX, bedrijfscollecties (3 stuks): IA D. v. d. Brandhof; IB G. v. Bennekom; 2A H. v. d. Vliert. Rubriek XX, bedrijfscollecties (4 stuks): IA D. A. Verbeek; IB J. Lagerweij; IC A. P. Wolleswinkel; ID B. Oosterink; 2A A. v. d. Brandhof. Rubriek XXI, bedrijfscollecties (5 stuks): IA J. T. Wolleswinkel; 2A J. Jochemsen; 2B Fam van Maanen; 3A H. Jochemsen; 3B J. W. Breedijk. Rubriek XXII, KAMPIOENSKOE: Boukje 20 van D. A. Verbeek en reserve kampioen Boukje 19 van D. A. Verbeek. Voor deze fokveedag was een groot aan tal prijzen beschikbaar gesteld en de uit reiking hiervan zal geschieden op de eerstvolgende ledenvergadering. Nog zweeft in mijn herinnering De radio-uitzending van „het ding" Hoe 't afliep, weet ik echt niet meer Nu is een ander ding er weer Wat of het ding nu wel mag wezen Misschien kunt u het eerstdaags lezen Minutieus wordt het onderzocht Boer Jongert voelt zich echt bekocht Doch 't blijkt een raadsel, 'k weet niet [wat En hoe het verder zal gaan met 't gat Van alles wordt verondersteld 't Onderzoek kostte reeds veel geld Met tot nog toe weinig resultaat Vandaal", dat men nu. verder gaat Eerst kreeg men hinder van het water Maar op 't ogenblik, een tijdje later Heeft men er wat anders op verzonnen Is 't water waarschijnlijk overwonnen 't Bracht een waas van geheimzinnig heid (De verslagen volg ik reeds een tijd) Maar heel veel wijzer werd ik niet Wie of er dan wel brood in ziet Dat is de bezitter van de grond Die „het ding" wel zo belangrijk vond Dat hij een entreeprijs ging vragen Waarover veel reporters klagen Maar wat, „het ding" nu wel mag zijn Vooralsnog is het een geheim Wij wachten nu maar, hoe of wat Hoe 't verder gaat met 't Wormer gat. DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK Prima flanellen 180 x 240 nu 5.95 150 x 240 nu 4.95 MANUFACTUREN BEDDENaLEDIKANTEN VEENENOnni GORTSTR.39 TELEF. 2321 (Vervolg van pagina 1) Het was bijna vanzelfsprekend, dat Nederland, in casu de K.L.M., inschreef voor de race. Immers, het grootste deel van de route bestond uit de luchtlijn Amsterdam-Batavia. Geroutineerd per soneel was dus in de ware zin des woords voorhanden. Tevens lag hier een mooie kans om reclame te maken voor de belangrijkste der K.L.M.-lucht- lijnen. Aanvankelijk zou de viermoto- ige Fokker F 36 aan de race deelnemen. Toen het zich echter liet aanzien, dat dit toestel niet op tijd gereed zou zijn, besloot de K.L.M.-directie een Ameri kaans toestel, de Douglas DC-2, uit te kiezen voor de handicap-race èn snel heidsrace. Deze Douglas, de PH-AJU, Uiver, kreeg als bemanning: Koene Dirk Par- mentier, gezagvoerder; Jan Moll, eer ste piloot; Cornelis van Brugge, tele grafist en Douwe Prins, mecanicien. Bovendien zouden mej. Thea Rasche en de heren Gilissen en Domenie als pas sagiers de tocht meemaken. De Uiver zou echter niet het enige Nederlandse toestel zijn in de race. De PH-OST, de Panderjager, produkt van de Panderfabrieken, had, op instignatie van een comité, ingeschreven voor de snelheidsrace. En zo stonden in de vroege morgen van de 20ste oktober de Uiver en de Pander jager met nog achttien andere deelnemers op de startbaan van het Engelse vliegveld Mildenhall, gereed voor de grote tocht. DUBBEL PECH De Pander jager, die temidden van de race-vliegtuigen geen slecht figuur sloeg, maakte een goede start. Tot Alla habad bleef alles goed. Toen weigerde echter één der wielen bij de landing uit te gaan en maakte het toestel een „crash". Op 27 oktober was de machine weer gerepareerd, maar bij de start deed zich een nog ernstiger ongeluk voor. Het vliegtuig botste tegen een obstakel en vloog in brand. Ternauwer nood konden de inzittenden zich red den. Postjager-Panderjager-Pechjager... Hoe was het inmiddels met onze Uiver? Het verging de Douglas als alle andere KLM-vogels op een normale Indië- route; alles verliep volgens plan. Met een kruissnelheid van 300 km per uur en op een hoogte van 3 km vloog het toestel de eerste dag van Mildenhall naar Bagdad, de eerste 4.500 km waren afgelegd. De volgende dag werd de totale afstand met 5.700 km verkort en landde men te Rangoon. Aan het eind van de derde dag bereikte men, na een vlucht van nog eens 5.700 km Port- Darwin. En passant werd het record op de Indië-vlucht verbeterd. Bemanning en passagiers maakten het goed, van vermoeidheid was geen sprake. Vol goede moed werd dan ook gestart voor het laatste traject, dwars over het vijf de werelddeel. Hoe was de stand nu in de wedstrijd? Wel, toen de Uiver op 22 oktober 23.35 GMT uit Port-Darwin vertrok, waren de vliegers Scott en Campbell Black met hun „Cornet" de eindstreep al dicht genaderd. Achter de Uiver kwam Ros- cue Turner met zijn „Boeing". Dat de Uiver de tweede plaats bezette was des te opmerkelijker, daar één en drie uit gesproken race-vliegtuigen waren. Zo werd dan de laatste ruk aanvaard en op het kantoor van een ondernemend dagblad te Amsterdam zaten de vrou wen van de vliegers te wachten op een telefoongesprek met Melbourne om zo als eersten hun echtgenoten met hun succes te feliciteren. Hoe anders zou het lopen. De dames werden de eersten, die het ontstellende nieuws hoorden: noodlanding in Albury! Het tweede Ne derlandse toestel was gestrand. DE LAATSTE LOODJES Met de vliegersvrouwen te Amster dam hadden 20.000 toeschouwers te Melbourne tevergeefs op de aankomst van de Uiver gewacht. Het vliegtuig stond in de modder van Albury. De be manning permitteerde zich een korte nachtrust om de volgende dag met fris se moed te trachten de machine van de grond te krijgen. Nu, moed was daar wel voor nodig. Men vond de Uiver tot de assen van de wielen weggezakt in het moerassige weiland. Onder leiding echter van de doortastende burgemees ter Waugh was de gehele bevolking van Albury aanwezig om de helpende hand te bieden. Honderden mensen kromden de ruggen onder de lange touwen om zo het toestel naar een wat drogere plaats te brengen. Een hek werd ge sloopt. Het toestel werd alleen bemand met Parmentier en Moll, de post en alle andere niet strikt noodzakelijke bagage werden uitgeladen. De eerste start poging mislukte, maar de volgende ging goed en juichend zag men de slanke vogel omhoog gaan. Op 2.4 oktober 1934 00.47 GMT werd de eindstreep gehaald. De Uiver behaalde hiermede de over winning in de handicap-race. HULDE Sinds 1934 is er op luchtvaartgebied veel veranderd. De prestatie van de Uiver is inmiddels vele malen over troffen. Zo o.m. in oktober van het jaar 1953, toen in de Christ-church-race Han Kooper en zijn mannen de afstand Londen-Niieuw Zeeland binnen 50 uur aflegden, weer met een Douglas, de K.L.M.-Liftmaster DC-6b Ir. Damme In december 1955 werd door het Engelse straalvliegtuig Comet III de afstand L,onden-Sydney in 24 uren, 23 minuten gevlogen. En nu doorklieft de nieuwste K.L.M.-aanwinst, wéér een Douglas, straalvliegtuig DC-8, het Nederlandse' luchtruim. DC-2, kruissnelheid 300 km per uur..,. DC-8, kruissnelheid 950 km per uur... Tussen DC-2 en DC-8 heeft een nieuw luchtvaarttijdperk een begin genomen, het straaltijdperk. Koene Dirk Parmen tier heeft dit nieuwe tijdperk niet meer mogen meemaken. Op 21 oktober 1948 vond hij de dood bij de ramp van de „Nijmegen" boven Prestwick. Met dit artikel over de Uiver - nu 25 jaar geleden - willen wij hulde bren gen aan de vlieger, die de naam van Holland hoog hield. Hulde aan hem en aan al die piloten, die hun leven gaven in dienst van de luchtvaart, teneinde, om met Sir Mac Pherson Robertson te spreken, het luchtverkeer op grote af stand te verbeteren en de continenten, en zo de mensen, dichter bij elkaar te brengen. Nadruk verboden.

De Vallei | 1959 | | pagina 2