DE VALLEI Dovo won met hoge cijfers (7-0) van DTS '35 Voor de Jeugd Echte rovers ZU KOCHTEN MUN KIND TWEEDE BLAD „DE VALLEI' WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 Nr. 83 Zoals te verwachten was, heeft Dovo de wedstrijd in Ede tegen DTS '35 tot een goed einde gebracht. Met liefst 7-0 moesten de Edenaren, in het met twee invallers spelen de Dovo hun meerdere erkennen. De thuisclub werd reeds in het eerste half uur zo danig overspeeld, dat het toen al moeilijk werd, om het hoofd boven water te houden. Er was nog maar even gespeeld toen Dovo door Kroesbergen de leiding nam, nadat Schoeman de bal tegen de lat ge kopt had. 0-1. Toen de wedstrijd een kwartier oud was, werd het 0-2 door Schoeman, die vijf minuten later met een prachtige kopbal voor het derde doelpunt zorgde. 0-3. Het vierde doelpunt werd gemaakt door SV Panter niet opgewassen tegen hard spelend Hierden SV Panter heeft het in Hierden tegen een keihard spelende ploeg van dezelfde naam niet verder kunnen brengen dan een 4-0 nederlaag. In de eerste helft ging het nog wel een beetje. De gastheren waren toen ook wel hard maar niet bepaald unfair. Dat de Veenendalers in die periode een 2-0 ach terstand opliepen was in hoofdzaak te wijten aan enkele fatale fouten van de overigens behoorlijk werk verrichtende doelman Aalbers. Na de hervatting was het hek echter van de dam. Het publiek joeg him favo rieten op tot het uiterste zodat na korte tijd van voetballen geen sprake meer was. Het spel werd zo hard dat het wel op vechtpartijen moest uitlopen. Toen ook het publiek het veld opstormde werd het een heel onverkwikkelijke geschiedenis. Van voetballen was natuurlijk geen sprake meer. Eerst toen na geruime tijd het speelterrein weer ontruimd was, kon de wedstrijd uitgespeeld worden. De ge moederen waren echter nog dermate ver hit, dat van normaal voetbal geen sprake kon zijn. Panter kon er niet tegenop en moest dan ook nog tweemaal een doel punt toestaan (4-0). Na afloop kregen de Panterspelers een compliment van de scheidsrechter, omdat zij het hoofd koel gehouden hadden, daar het anders een complete veldslag gewor den zou zijn. Merino's miste in de laatste minuten de kans op een overwinning Merino's hebben het in een onder pret tige verhouding gespeelde wedstrijd tegen het Bussumse VVVM niet verder kunnen brengen dan een 11 gelijk spel. Wel had den zij in de laatste minuten de uitslag nog in hun voordeel kunnen beslissen, maar de hiertoe geboden kans werd gran dioos gemist. In de eerste helft waren de Veenen dalers overwegend sterker, maar dit over wicht werd niet in doelpunten uitgedrukt. De talrijke, meestal te verre schoten van de Veenendaalse aanval, werden naast en over geplaatst of gestopt door de Bussum se doelman. De rust ging dan ook in met een dubbel blanke stand. Na de thee kwamen de gasten iets meer opzetten en wisten een licht overwicht te verkrijgen. Het gevolg hiervan was, dat zij in de 20ste minuut door hun midvoor de leiding konden nemen 01. Merino's stuwde daarna alles naar vo ren, om de achterstand weer in te lopen. Zelfs Van Kruistum ging aan de aanval deelnemen, waardoor ondanks een goed functionerende buitenspelval van de Vee nendalers, toch nog enkele zeer gevaar lijke momenten voor het doel opleverde, die echter steeds weer opgelost konden worden. Tien minuten voor tijd werd het gelijk, toen Sukkel tussen 2 tegenstanders door hard en laag inschoot 11. Dezelfde spe ler kreeg voor tijd nog een juweel van een kans, maar miste de goede voorzet van Schols volkomen. Slotboom, die de bal keihard langs de uitgelopen Edese doelman in het net schoot 0-4. Dovo ging het daarna wat kalmer aan doen maar zorgde er wel voor dat de DTS voorhoede geen kans kreeg om ook maar even gevaarlijk te worden. Na de rust deed Dovo het aanvankelijk wat rustiger aan maar na 25 minuten spelen brak Kroesbergen alleen door en maakte er in zijn eentje 0-5 van. Het zes de doelpunt ontstond uit een door Slot boom en Van Zetten gezamenlijk geno men corner, waarbij de bal scherp voor het Edese doel geplaatst werd, alwaar Schoeman van kort bij kon inschieten 0-6 Kort voor het einde had een prima com binatie tussen Kroesbergen en Schoeman tot gevolg dat laatstgenoemde rakelings langs de paal buiten het bereik van de Edese doelman kon inschieten (0-7). Bijna zou Van Zetten er nog 0-8 van gemaakt hebben, maar bij zijn schot ging de bal juist langs de verkeerde kant van de paal uit. Triangelboys en Musketiers deelden de punten (3-3) De strijd tussen Musketiers en Triangel- boys, werd zoals altijd weer in een spor tieve geest gestreden. In de eerste helft waren de ploegen goed aan elkaar ge waagd. Er was weinig krachtsverschil te bespeuren. In de 20ste minuut werd de score geopend door de Elsterse linksbui ten v. Ommeren 10, maar nog voor de rust was het Slotboom, die niet alleen de partijen weer op gelijke voet bracht, maar zelfs Triangelboys aan de leiding bracht 1—2. Na de thee bracht de Boys er niet veel meer van terecht. Musketiers nam het initjatief en kwam al spoedig tot doelpun ten. Eerst was het linksbinnen Henzen die gelijk maakte, waarna de in prima vorm zijnde Kranenburg, met een schitterend doelpunt, zijn club voor de tweede maal de leiding gaf 32. Toen iedereen dacht, dat de Elstenaren de punten zouden bin nenhalen, was het Rebergen, die uit een keurige vrije trap nog juist op tijd een kostbaar puntje voor zijn ploeg in de wacht sleepte 3-r-3. Deze week veel leven in de volleyball-brouwerij VCV II WON MET RUIME CIJFERS Alle VC ,,Veenendaal"-teams zullen de ze week een of meerdere malen in het strijdperk treden. Het eerste damesteam gaat woensdagavond naar Haarlem om te trachten „die Raeckse" te kloppen. Een moeilijke opdracht: de Haarlemse meis jes klopten vorige week het roemruchte RVC met 3—0 Vrijdagavond worden er in de zaal van het Chr. Lyceum liefst drie wedstrijden gespeeld. Het eerste herenteam zien we daar winnen van VCM, terwijl het tweede de strijd zal aanbinden met Nyenrodes, dat het maandag in de uitwedstrijd zal ontmoeten. Het tweede damesteam speelt, ook vrijdag, haar eerste wedstrijd in de competitie tegen Levu II. In dit team zijn de meisjes opgesteld, waaruit men de aanvulling voor het hoofdklasseteam hoopt te krijgen. Belangstellenden en sup porters kunnen de wedstrijden bijwonen. VCVII (heren) speelde vrijdagavond een verrassend goede wedstrijd tegen VCM II. Het opstellen van de Wageninger Goslin- ga bleek een versterking. Trouwens het gehele team stak in een goede vorm. Vooral door keihard en zuiver serveren (wat kan in deze prachtige zaal) werd het een ruime, alleszeggende overwinning. Setstanden: 15-10, 154 en 155, dus uitslag 30 voor VC „Veenendaal" II. GVW won in keiharde strijd van SDC uit Putten Het was niet bepaald prettig voetbal, dat SDC uit Putten zaterdagmiddag in Veenendaal vertoond heeft. In een kei harde wedstryd, waarin vooral in de tweede helft de gasten steeds weer pro beerde, om het ellebogenwerk, de Vee nendaalse verdediging te doorbreken, is het GVW gelukt, om een in de eerste helft genomen 10 voorsprong te hand haven. Ondanks dat de Veenendalers zoals ge woonlijk weer invallers telden voor Jan v. d. Bovenkamp en v. Manen, die in mi litaire dienst vertoeven en daarvan niet vrij te maken waren, kwamen zij toch overwegend het meest in de aanval. Voor al voor de rust, werden er zo nu en dan behoorlijke openingen gemaakt, waardoor doelrijpe kansen ontstonden. Deze kansen werden echter niet benut. Wel was men zo nu en dan kort bij een doelpunt, maar dan was het meestal paal of lat, dat red ding bracht voor de Puttenaren. Het eni ge doelpunt kwam uiteindelijk uit een vrije trap van Moedeman, waarbij de Put- tense doelman over de bal heen dook. Na de hervatting kwamen de gasten wel wat meer in de aanval, maar bleef toch weer GVW de toon aangeven. Het spel werd echter ruwer en steeds minder aan trekkelijk, zodat de scheidsrechter zich genoodzaakt zag, een der SDC-spelers naar de kleedkamer te verwijzen. On danks de nummerieke minderheid, gaven de gasten het toch niet op. Zij bonkten overal doorheen, zodat de Veenendalers moeilijk weer in hun spel konden komen. Noodgedwongen trokken zij zich meer en meer in de verdediging terug, waardoor de voorsprong gehandhaafd kon blijven. RK Unitas '48 verloor met 3-1 van Hooglanderveen Unitas had deze wedstrijd heus niet be hoeven te verliezen. Zij blijken echter mentaal niet hard genoeg te zijn, om een opgelopen achterstand het hoofd te bie den. Mogelijk echter, dat een meer inten sieve training hier verandering in kan brengen. Zoals het nu ging lukt het niet. In plaats van alles op alles te zetten ver liezen de spelers bij een achterstand het hoofd en is men nergens meer. Direct van de aftr£p af, ontwikkelde zich een snelle strijd, waarbij het spel echter ontsierd werd door de schuin over het veld staande straffe wind. Krachts verschil was er praktisch niet te bespeu ren, hoewel Hooglanderveen over het al gemeen iets agressiever optrad. Verschillende malen kwamen de Vee nendalers toch kort bij een doelpunt, maar men wachtte dan te lang of viel over eigen benen, zodat de tegenstanders de tijd kregen om weg te werken. Na een half uur namen de gastheren uit een cor ner op enigszins ongelukkige wijze voor Unitas de leiding 10. Nog geen vijf minuten later was het al 20, toen na een keurige aanval een der gastheren via de paal inschoot. Dit namen de Veenendalers niet en trokken fel ten aanval, niet zonder succes overigens, want toen M. Drost de bal vrij maakte en voor zette, was het zijn broer Cees, die de bal in de touwen joeg 21. Het kon dus wel. Na de rust leek het echter nergens meer op. Er werd onsamenhangend gespeeld, terwijl het plaatsen alles te wensen over liet. Na ongeveer een kwartier spelen kwam er een doorbraak van de gastheren. Wel trachtte de Veenendaalse spil een schot te verhinderen, wat ten dele geluk te. Hij kon nl. niet verhinderen dat de bal rustig op het doel af rolde, waar tot overmaat van ramp, de doelman deze tus sen zijn 'benen door liet rollen 31. Hier mee was het wel bekeken en had Unitas verloren. HANDELSBESPREKINGEN BENELUX-JAPAN Donderdag 15 oktober zijn in Den Haag prelimentaire besprekingen aangevangen tussen een delegatie der Beneluxlanden enerzijds en een Japanse delegatie ander zijds. De Beneluxdelegatie staat onder voorzitterschap van de heer E. J. Baron Lewe van Aduard, directeur van de Bui tenlandse Economische Betrekkingen, ter wijl Comte d' Ursel van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel als vice-voorzitter optreedt. Leider van de Japanse delegatie is de ambassadeur van Japan in Neder land, de heer Miyazaki. Het doel van de thans aangevangen be sprekingen is het vaststellen van uit gangspunten voor t.z.t. tussen de Bene luxlanden en Japan te voeren onderhan delingen over het sluiten van een handels- en betalingsovereenkomst. De voorzitter van de Beneluxdelegatie wees in zijn toespraak tijdens de openings zitting op de wenselijkheid de wederzijdse handel uit te breiden, alsmede op de ver plichting die België, Nederland en Luzem- burg op zich hebben genomen ter uit voering van een gemeenschappelijke han delspolitiek gemeenschappelijke handels- en betalingsakkoorden aan te gaan. Ver der wees de voorzitter van de Benelux delegatie erop, dat hierbij de belangen van de binnenlandse industrie uiteraard in het oog dienen te worden gehouden. Nylonzakken tegen mynbranden.... Op een internationale tentoonstelling in Dusseldorp, „Plastics 1959" introduceer de een Westduitse firma nylonzakken, die gebruikt zouden kunnen worden bij het „indammen" van mijnbranden. In plaats van zandzakken - het transport hiervan in de mijn vergt veel tijd - be veelt de firma haar produkten aan, om dat die bij een brand ter plaatse met samengeperste lucht of water gevuld zouden kunnen worden. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Beste ARIE, Welbedankt voor je lange brief hoor. Je verjaardag komt in de krant. Jij zit zeker in de tweede klas hé? Help je je vader wel eens tuinieren, dat zou ik zeker doen, 't is gezond werk. Woon je in het bos waar je altijd eikels gaat zoeken? Je kunt er leuke dingen van maken hé, of verkoop je ze voor varkensvoer? Schrijf je me nog eens weer? Dag Arie. Groeten van tante Jos. ZILVERPAPIERAKTIE Corrie Raks heeft zilverpapier gebracht voor onze blindenaktie. Hartelijk dank hoor! WIE ZIJN ER JARIG? 23 Arie v. d. Klift, Scherpenzeel 23 okt. Henny en Truus v. Ommeren 25 Willy de Kruif 26 Gerrit van Nieuw Amerongen Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Zachte dokters maken stinkende wonden. II. dader, deler, dopper, decor, dienaar, dapper, deur, diner, donor, danser. III. de man die postzegels afstempeld. I. Wie de schoen past, trekke hem aan. II. woud-en-berg. Woudenberg. III. k, mal, kolen, kalkoen, broek, vet, n, kalkoen. TAFELTENNIS Het VSW-toernooi Voor de tweede maal in successie is de VSW-beker naar Swift uit Wageningen gegaan. Vrijdagavond werden in het Be jaardencentrum de halve finales gespeeld waarin zich naast Swift de volgende teams hadden geplaatst: Panter 1, Ede 2 en Kr. en Vr.. Doordat laatst genoemd team verstek liet gaan kwam Swift al heel gemakkelijk in de finale. De andere halve finale was uiterst spannend en werd eerst in de laatste set beslist in het voordeel van de Panter. In de finale die direct hierna werd gespeeld liep Swift uit tot 40. Hierna boekte de Panter nog 2 overwinningen maar de vol gende set was weer voor Swift dat hier mede. de zege veilig stelde. Door de heer Tegelaar werden hierna de prijzen uitgereikt. Voor de competitie speelde Climax 1 tegen Gallo uit Doesburg. Dit team kwam uit zonder haar sterkste speler v. Rhee. Deze speler die student is werd bij de ont groening zo hard met een bierfles be werkt, dat hij een hersenschudding op liep. Ook de sterkste speler van Climax E. Vos, ternauwernood hersteld van een griepaanval, speelde deze avond op halve kracht en kon alleen van de zwak spelen de Bredveld winnen. Ook W. Vos boekte z'n eerste overwinning in deze competi tie ten koste van deze speler, maar moest evenals z'n broer zowel in Zegers als in Jacobs z'n meerdere erkennen. v. Dam was deze avond prima op dreef, won drie partijen en tenslotte ook nog het dubbelspel samen met E. Vos. Eindstand 64 in het voordeel van Cli max. Voor zaterdag a.s. is de wedstrijd Boe merangClimax vastgesteld. Als flink wordt aangepakt dan hoeft Climax ook hieruit niet met lege handen te voorschijn te komen. ATLETIEK Cross-comp. Oost-Nederland start te Veenendaal De Veenendaalse Atletiek Vereniging organiseert op 24 oktober a.s. de le van de vijf cross-wedstrijden om het kam pioenschap district „oost". De wedstrijden zullen worden gelopen in de bossen tegenover het Bergbad. De afstanden bedragen 6000 m senioren, 3000 jongens A (18 en 19 jaar), 1500 m jon gens B (16 en 17 jaar) en 1000 voor jon gens C (14 en 15 jaar). De Veenendaalse Atletiek Ver. neemt met 3 atleten aan deze competitie deel nl. W. ter Haar, B. Diepeveen en Ad. v. Dol- der. Wim ter Haar, welke vorig jaar hei kampioenschap jongens B behaalde, start thans in klasse A waarin hij zeer zeker gunstig voor de dag zal komen. Ook B. Diepeveen behoort in de B-klas se tot de kanshebbers. De wedstrijden vangen aan om 3.15 uur. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Ik ben een hoofddeksel; verander mijn derde letter, dan word ik een klein knaagdier; verander dan nog eens mijn tweede letter en ik word een landbouw gewas. II. 1 2 3 4 2 3 4 Vul in deze 16 vakjes in, zowel van bo ven naar beneden als van links naar rechts: le rij een gierig persoon; 2e rij een meisjesnaam; 3e rij doet ieder gezond mens; 4e rij rank, smal bootje. III. X X X X X X X le rij plaats in Frankrijk. 2e plaats in Zd.-Holland. 3e plaats in West-Duitsland. 4e hoofdstad van West-Duitsland. 5e plaats in het Gooi 6e plaats in België. 7e plaats in Friesland. Op de kruisjeslijn moet de naam van een Nederlandse provincie komen. Voor jongeren: I. X - - schip van Noach. - X - de moeder van je moeder. - - X een groente. - X - het 5e deel van een pond. X - - reparatieplaats v. schepen - X - zit naast of aan de voordeur - - X verblijfplaats van duiven. II. Met f ben ik een hondennaam; met d ben ik niet mager; met s zit ik aan een kin vast en met t krijg je het als je lastig bent. III. kwikstaart, parkiet, merel, eend, leeuwerik, mus, zwaluw. Uit elk van deze vogelnamen moet je één letter zoeken. Op een rijtje gezet vormen ze weer de naam van een vogel die je vaak ziet. Vt T) Op een avond werd er bij de familie Rovers gebeld. Moeder ging naar voren om te kijken wat er was en even later was ze in de kamer terug. In de hand droeg ze een schaal met een doek er over. Vader Rovers, de beide zoons Wout en Rienk en de dochter Nolly keken nieuws gierig op. Wat zou moeder daar toch heb ben? Toen zei moeder: „Ik heb wat lek kers mensen. Buurman De Wit is van daag op jacht geweest en nu heeft hij voor ons een dikke wilde eend gebracht." „Dat is nog eens een verrassing," zei vader, „gebraden wilde eend is heerlijk, wat zullen we morgen smullen." „Een wilde eend voor vijf mensen is anders niet te veel," meende Wout. „Kom, kom," zei moeder, „buurman De Wit zal wel meer liefhebbers voor een eend hebben, hij kan niet alles aan ons geven, we hebben toch morgen allemaal wel een lekker hapje." „Ik heb in jaren geen wilde eend ge proefd," zei dochter Nol, „maar Wout heeft gelijk, we zullen met vijf man het beest wel op kunnen." „Weet je wat," zei moeder, „dan haal ik er drie ons gehakt bij en dan is het morgenmiddag zeker voldoende, we eten toch elke dag ook geen lappen vlees." Dat vonden ze allemaal een prachtige oplossing. De volgende morgen waagde moeder Rovers er een half pondje boter aan en de wilde eend werd lekker bruin gebraden. In de keuken rook het verruk kelijk en moeder kon er haast niet af blijven. Om elf uur was de eend bruin en gaar en op een klein pitje liet moeder het wildbraad op het gascomfoor staan. Nu moest ze gauw even naar de slager om wat gehakt te halen, want dat moest ook nog gebraden worden. THUISKOMST Nauwelijks was moeder naar de slager vertrokken, of vader, die vroege dienst had gehad, kwam thuis. In de gang rook hij de gebraden eend al. In de keuken zag hij niemand en hij kon het niet laten even in de pan te kijken. Wat zag die eend er prachtig uit. Goudbruin en heerlijk van geur. Wat zou die lekker zijn. Vader trok eens even aan een poot om te zien of de eend goed gaar was en hij trok zo hard, dat hij de poot in de vingers hield. Nou, dat was ook wat. Zo'n poot kun je niet weer in de pan terugleggen en toen smulde vader de eendepoot, en wat er verder nog aan vast zat, lekker op. Met een voj-k keerde hij de eend op de an dere zijde. Zo was het direct niet te zien dat er maar één poot aan de eend zat. Toen ging vader de deur van het kippen hok repareren, dat kon nog net voor het eten. Een kwartiertje later kwam Nolly thuis. Ze was die morgen naar een tante ge weest die ziek was en ze had daar wat werkzaamheden verricht. Ook Nolly kwam in de keuken, rook de eend en keek in de pan. Het rook zo verrukkelijk, dat Nol er niet af kon blijven. Ze zag een vork op het aanrecht liggen, prikte er mee in de vleugel van de eend en het dier was zo mals, dat de vleugel losliet. Er zat een flink stuk vlees aan en Nol smik kelde de vleugel op. Het afgekloven bot gooide ze maar gauw in het vuilnisvat. Och, een vleugel meer of minder kwam er niet op aan. Om half twaalf kwam zoon Wout uit school thuis. Hij snoof eens goed en rook de eend. Eens even kijken hoe een gebraden eend eruit ziet. Wout nam de deksel van de pan. Hé, even een klein stukje proeven. Met de vork van het aan recht prikte Wout in de borst van de eend en een heel stuk borstvlees bleef aan de vork hangen. Nu, Wout slikte zijn tong haast naar binnen, zo lekker was het. Om twaalf uur kwam zoon Rienk thuis. Hij hoorde vader in de tuin timmeren en Wout en Nol zaten in de kamer. Ook hij rook de eend en natuurlijk tilde hij de deksel van de pan. Tja en als er dari zo verleidelijk een vork op het aanrecht ligt, dan is het toch geen wonder dat je even proeft. Rienk prikte de tweede eendepoot uit de pan en hij zag niet eens dat er nog maar één poot aan de eend zat, want hij moest haastig het deksel weer op de pan doen. Hij hoorde lawaai in de gang, moe der kwam thuis. Rienk snelde met zijn poot naar de schuur en ook die poot was al gauw verdwenen. HET FEESTMAAL Moeder kwam in de keuken en in een pannetje ging ze gauw het gehakt braden voor het eten, want ze was onderweg even opgehouden. Om half een ging de familie aan tafel zitten. Moeder bracht de aard appelen, de appelmoes en het gehakt bin nen en toen zei ze: „En nu ga ik de eend halen, hij is prachtig geworden." „O ja," antwoordde vader heel on schuldig. En toen werd de deur van de kamer op eens met een zwaai opengegooid en moe der kwam binnen. „Jullie zijn met elkaar een mooi stelletje. Ik ben de hele mor gen druk geweest met die eend en nu ik het ding op tafel wil brengen, zitten er geen poten meer aan, nog maar één vleu gel en een halve borst is verdwenen, wie heeft dat gelapt?" De familie zei geen woord, want ze waren allemaal schuldig. „Nou," zei moeder, „hoor ik nog wat, het is een schande. We hadden allemaal willen smullen van de eend en nu is al meer dan de halve eend verdwenen. „Och," zei vader, „ik heb maar even een pootje geproefd." „En ik een klein vleugeltje," zei Nolly. „Dat stukje borst was de moeite niet waard, ik wou alleen maar even proeven of het ding gaar was," zei Wout. „De andere poot heb ik geproefd," zei Rienk, „en ik heb er m'n tong ook nog aan gebrand." „Net goed," zei moeder, „jullie zijn echte rovers, ik moest jullie allemaal met de eend om de oren slaan." Moeder ging aan tafel zitten. „Ik ben er alleen maar druk mee geweest," zei ze, „mij komt zeker dat andere stuk borst met de vleugel toe, jullie hebben je aan deel gehad." Resoluut sneed moeder borst en vleugel af en toen was er niet veel meer over. Wat botten en wat vel, met hier en daar een stukje vlees. Ze hebben de rest van de eend toen maar eerlijk gedeeld en alle maal kregen ze er een plak gehakt bij. „Enfin," zei vader, „de jus is ook heer lijk." „Als we ooit weer eens een eend krij gen," zei moeder, „dan blijf ik bij de pan staan, want dit zal niet weer gebeuren, baliekluivers." En toen moesten ze allemaal lachen. „En nooit weer een vork op het aan recht laten liggen," lachte Nol, „dat is te verleidelijk moeder." FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (12.) Walter probeerde zichzelf meester te blijven. Even had hij gedacht dat zijn mooie plan als een lekke luchtballon in elkaar zakte. Maar nog was er niets verloren. Op kalme toon, die echter voor haar liefhebbend oor, duidelijk zijn opwinding verried, zei hij, dat hij even zou gaan informeren. Iris dacht bliksemsnel na. Als Walter ging kijken en Jane zou ziek zijn, dan zou hij daar dagelijks naar toe gaan en eerder van haar vervreemden. Het be tekende in ieder geval dat ze hem in die uren zou missen. Beter was het, om Jane hier in huis te halen, dan kon ze het verloop van de geschiedenis volgen. Zonder enige emotie te tonen deed ze hem het voorstel. Als het mogelijk was, moest Walter Jane maar mee brengen. Ginds was ze alleen, met vreemde hulp, hier zou het haar aan niets ontbreken. Verrast keek Walter haar aan. Iris werkte mee, als was ze zijn grootste bondgenote. Zou er iets van zijn ge heim zijn uitgelekt, zodat ze nu dit ook de beste oplossing vond? Maar dat kan niet, dacht hij daarna. Een dokter heeft zijn beroepsgeheim en het rapport ligt veilig in mijn bureaulade op het kan toor. Hij kon zich echter ook niet voorstel len, dat ze Jane zo volledig als vrien din had aanvaard. Er waren te grote verschillen tussen de beide vrouwen. Het was beslist het grote verlangen naar het kind, dat geboden moest wor den, dat haar deze ingeving gaf. Ge lukkig maar dat hij bijtijds dit plan ontworpen had. Als Jane nu maar geen roet in het eten gooide door ziek te worden, want daar zou ongetwijfeld de baby ook onder lijden. Iris deed zo een pracht oplossing aan de hand. Nu kreeg hij meteen het recht, om Jane door een van de beste dokters te laten behandelen. Met wazige ogen keek Iris hem na en zag hoe hij met nauw ingehouden haast verdween. Met een diepe zucht wendde zij zich af. Wat zijn we toch vreemd tegenover elkaar komen te staan, dacht ze be droefd. Waarom praten we dit niet uit, als verstandige mensen? Hij moest nu toch zoetjesaan beseffen, dat mijn lief de groot genoeg is, om deze stoot op te vangen. Hij heeft bovendien recht op begrip van mijn kant. Tenslotte is hij in mij teleurgesteld. Ik had moeten zorgen, dat hij met onze eigen kinderen een voortzetting van onze zaak veilig kon stellen. Iedere man wil aan een toekomst bouwen voor zijn kinderen en ik schonk hem nietsIk liet zijn leven leeg en doelloosFeitelijk moest ik die andere vrouw dankbaar zijn, omdat ze Walter dit geluk kon geven. Iris kreunde. Zoveel kan ik niet opbrengenDat kan ik niet.... Ik wil de baby aanvaarden, omdat het van hem ismaar laat Jane zich alsjeblieft terugtrekkenWalter kan ik niet missenhij is mijn alles Handenwringend liep ze de kamers op en neer, opschrikkend bij ieder geluid. Ze voelde dat ze in een beslissend sta dium waren gekomen. Alles hing af van Jane's houding. Hoe zou ze reageren? Zou ze het dankbare, volgzame kind blijven, zoals ze haar tot nu toe gekend had, of zou ze zich gaan gedragen als iemand, die hier in huis een belang rijke positie bekleedde? Nog altijd bleef de vraag, of de houding van Jane een berekenende pose was geweest. Maar nee, zoiets was niet zo lang vol te houden. Ondanks nauwkeurige be studering had ze bij Jane nog nooit lelijke karaktertrekken kunnen ont dekken, noch haar ooit op een leugen betrapt. Objectief beschouwd was er van Jane niets dan goed te zeggen. Ze zou met de beste wil van de wereld geen slechte dingen over haar durven verkondigenals dat enemaar dat brak ook haar hartIk hou die onzekerheid niet uit, dacht Iris. Hier moet een einde aan komen. We moeten met elkaar praten, zonodig met Jane er bij. Wie had ooit gedacht, dat mijn leven door zo'n ingewikkeld probleem door kruist zou worden. Nu sta ik op een tweesprong en weet niet waarheen. Ik zou Jane moeten haten, omdat ze mijn leven verwoest en ik kan het niet. Het zou alles veel gemakkelijker maken. Dan zou ik haar de deur wijzen Maar nu Walter al zoveel gewetens bezwaren heeft en zo duidelijk met zijn hart naar het kind verlangt, loop ik de kans, dat tegelijk met Jane al mijn ge luk de deur uitgaat. Bovendien zou het ook Walter ongelukkig maken. Figuur lijk gesproken zou er voortdurend aan hem getrokken worden. Bij Jane zou hij naar mij verlangen en bij mij zou hij steeds met zijn gedachten bij het kind zijn Minuten leken uren te duren, maar eindelijk hoorde ze toch de auto op het grind rijden. Angstig drukte ze haar handen op haar wildkloppend hart. Op hetzelfde ogenblik zag ze het in- witte gezichtje van Jane en dadelijk kreeg het medelijden de overhand. Jane was ook feitelijk een slachtoffer der omstandigheden geworden. Ze moes ten er gedrieën maar van maken wat er van te maken was. Het huis was groot genoeg. Men hoefde, indien niet ge wenst, niet eens met elkaar in aanra king te komen. Ergens moest een be vredigende oplossing te vinden zijn. Zij snelde naar de buitendeur en sa men met Walter ondersteunde zé Jane, die werkelijk doodziek scheen te zijn. Iris leidde haar naar binnen en ver zocht aan de toegesnelde Kitty een kop lichte soep voor Jane te halen. Een paar voorzichtige slokjes deden Jane al wat opknappen en dankbaar keek ze Iris aan. Ze zei echter geen woord en scheen oververmoeid. Walter vertelde dat Jane geheel al leen op haar kamer was en de kamer verhuurster bracht haar alleen het al lernoodzakelijkste en dan nog met een zuur gezicht. Blijkbaar was deze nog steeds van mening, dat er iets in Jane's gedrag was af te keuren. Ze had zelfs al zoiets gemompeld over deftige rela ties, die dan maar voor haar moesten zorgen. Jane was de wanhoop nabij ge weest. De breuk met Rudy maakte haar radeloos. De zielepijn scheen zich in haar lichaam voort te zetten, want tel kens kromp ze ineen, als felle pijnen door haar lichaam trokken. Ze vertelde haperend, dat ze een plaatsje in het ziekenhuis had bespro ken, doch dat ging pas over drie weken in. Ze wist niet of ze nu al de dokter moest waarschuwen, of misschien uit eigen beweging naar het ziekenhuis gaan. Tenslotte was ze thuis maar op bed gaan liggen, onverschillig wat er verder met haar gebeuren zou. Toen was Walter gekomen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 3