Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raadsleden dringen aan op bouw van RAADHUIS en verbetering van de GEERSEWEG J.F.TAK Een avond bij de Indianen in Amerika 24 oktoberdag der Verenigde Naties 33e jaargang VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 Nr. 84 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderhuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Binnenkort beslissing over plaats van raadhuis Raadhuis in Schrijverswijk? Noodkreet Buiten uitbreidingsplan Geen subsidie Agenda Varkens dood Huur terug' Erkentelijk Watertarieven Nu dc R weer in de maand isgeeft u uw kinderen LEVERTRAAN Feestelijk Veenendaals tintje aan Kinderboekenweek WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Hij is 30,00 waard! V 068183 Inzamelingsactie voor Algerijnse kinderen door het Jeugd Rode Kruis Scholieren in actie voor 4 x Z. N. VOLKSUNIVERSITEIT JEUGDDIENST Assurantie-, Hypotheek- cn Woningbureau BROUWER ELST LULKVliLN AM Eli OMGEN j-motlcïne HEREN- Redactie cn administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuiu.en ook worden opgegeven bij dc agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VAL t El ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Op twee punten overtroffen de raadsleden gisterenavond zelfs de voorzitter, burgemeester A. Bakker, in het hameren. Punten, die overigens niet eens op de agenda stonden, maar waarop volgens de edelachtbare dame cn heren niet genoeg kon worden gehamerd, n.l. de bouw van het nieuwe raadhuis cn dc ver betering van een gedeelte van de Geerseweg (welk gedeelte dit is, mag zo lang zamerhand wel algemeen bekend worden geacht). Dan hoor je dat het gemeentehuis hier komt en dan weer daar, zei de heer Jac. Slok (AR), maar al met al duurt het veel te lang. Verwonderd was dc heer M. Bastmeijer (CH), dat er nu nog geen voorstel van b. en w. ter tafel was gekomen omtrent de definitieve plaats van het raadhuis. In een vorige vergadering was dit door het college toegezegd. Als Ir. Van Emb- den (dc gemeentelijke stedebouwkundigc en ontwerper van het raadhuis) er geweest was zouden b. en w. met nieuwe plannen komen omtrent de plaats cn nu - in deze vergadering - is er nog niets. Het kan eenvoudig g^en uitstel meer lijden cn bovendien: er staan andere puntcn(?) mee in verband. Men weet de voorgeschiedenis. Het lag aanvankelijk in de bedoeling het raadhuis te bouwen tegenover het in dustrieterrein. Het nieuwe gemeente huis zou dan ongeveer komen te staan tegenover het rijtje winkelpanden aan de Kerkewijk nabij de Stationssingel. Op een behoorlijke afstand van de Ker kewijk nabij de Stationssingel. Tegen deze plaats rezen later bezwa ren. Men vond het raadhuis dan te dicht in de nabijheid van het Industrieter rein staan en zodoende zocht men naar een tweede mogelijke plaats. Deze vond men in het verlengde van de J. G. Sandbrinkstraat, enkeie hon derden meters achter het postkantoor. De plaats van het raadhuis zou op die manier aan het Omleidingskanaal ko men, dat ter plaatse zou kunnen wor den verwijd tot een waterpartij. De J. G. Sandbrinkstraat zou op de duur moeten worden verbreed, zodat het raadhuis een waardige toegangsweg zou krijgen. Beide mogelijkheden kregen de raadsleden onder ogen, doch tot de de finitieve plaatsbepaling is men nog niet gekomen 1—0 Burgemeester Bakker echter, veegde in één streek alle problemen rond de raadhuisplaats van de tafel. Het raad huis komt in de Schrijverswijk (dus achter het postkantoor), zei de voorzit ter resoluut. De heer Joh. van Hardeveld (PvdA): Ho, ho, wie zegt dat? De raad toch ze ker? De voorzitter: 1-0. Maar in alle ernst zegde de voor zitter de raadsleden toe dat b. en w. een bijeenkomst met hen zouden ar rangeren, waarbij ook Ir. Van Embden tegenwoordig zou zijn. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer Van Embden alles omtrent het raadhuis uit de doeken doen en de raadsleden zullen rijkelijk vragen kunnen stellen. Eén cn ander was b. en w. veel beter voorgekomen dan dat de raad zich aan de hand van kaarten en tekeningen zou moeten oriënteren. Het andere „buiten-agenda'lijke" punt de slechte toestand van de Geerseweg, ontaardde in een noodkreet van enkele raadsleden. De heer Slok had weer de primeur. Deze week was er, volgens de heer Slok, een zestigjarige vrouw gevallen op het slechte gedeelte van de Geerse weg. Zij had een hand en een knie ge kneusd. De stenen, aldus de heer Slok, steken ver boven het zand uit en hij vroeg zich af of het wegdek niet een beetje redelijk gelijk te walsen was. De heer F. P. Stal (KVP) had een lijstje opgemaakt van de vragen, die al in de raad gesteld waren over deze weg, compleet met data, namen van de vragenstellers en het antwoord van b. en w. In totaal waren, volgens de heer Stal, al viermaal vragen gesteld, waarbij bij één der vragen diende te worden aangetekend, dat het betref fende raadslid het reeds voor de vierde maal vroeg. Geen verwijt aan het adres van b. en w., zei de heer Stal nadrukkelijk, maar „bent u al eens ter plaatse gaan kij ken?" Dagelijks passeren daar niet honderden maar duizenden mensen cn een behoorlijk begaanbare weg is een dringende noodzaak. Als de Spoorwe gen dan niets doen, dan moet men deze weg verharden. Het hoeft geen luxe weg te worden, maar een goed be gaanbare weg is voldoende. Ik vraag dit, aldus de heer Stal, na mens duizenden mensen. De heer S. Kroesbergen (AR) bereik te de climax. Het was volgens hem een belang van de eerste orde, zo mogelijk nog belangrijker dan de bouw van het raadhuis. En dat het geld moest kosten vond spreker helemaal niet erg. Het is daar een noodtoestand en dat kan niet langer zo doorgaan. Aan de wethouder van openbare wer ken, de heer Ant. de Ruiter (CH) was de beantwoording van al deze dringende vragen. Het was volgens de wethouder niet in gebruiken van gekleurde tegels. Ook ge deputeerde staten staan afwijzend tegen over dergelijke veranderingen, dus het zou volgens de heer Scholten, toch geen zin hebben dit verzoek toe te staan. Wel wilde de heer Scholtcn aanbevelen bij nieuw te bouwen scholen deze werkwijze te volgen. Het zou het verkeersonderwijs ten goede komen. Tegen de intrekking van de subsidie regeling voor het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs waren de heren Van Ojik cn C. van Genderen (CH). De heer Van Ojik vreesde hierdoor een verhoging van schoolgeld, ook al door ge deputeerde staten gesuggereerd, en spre ker meende, dat de arbeidersbevolking de mogelijkheid zou worden ontnomen haar kinderen te laten studeren. Volgens de voorzitter zou het zo'n vaart niet lopen cn dan waren er altijd uitzon deringsmogelijkheden voor minder-draag- krachtigen. Bovendien zal het chr. Veenendaals lyceum niet zo gemakke lijk het schoolgeld verhogen gezien de concurrerende positie van deze school ten opzichte van soortgelijke scholen in de omgeving. Ook dacht de voorzitter dat. als het schoolbestuur de zwarigheden in De Haag voorlegt, men er wel een mogelijkheid voor rijkssubsidie zal weten te vinden. Deze mening was ook wethouder C. N. van Kuijk (AR) toegedaan. Gedeputeerde Staten verzetten zich nu eenmaal tegen het gemeentelijk subsidie omdat het Rijk de kosten draagt. Behalve dan de kosten door de hogere afschrijving van de semi- permanente school. Maar de wethouder Kleine Algerijnse zwervertjes, van huis en haard verdreven, vragen om hulp. iniiimimiiii -:||ll|i 1111 li'iiiiiiiÜHiüil Luxor theater: Heden t.e.m. zondag de film „Brink of Heil", maandag t.e.m. woensdag „Het schot uit het ven ster". Alleen donderdag de film „U spreekt met uw moordenaar". Vrijdag 23 cn zaterdag 24 oktober: Grote bazar in de Eierhal te Vee nendaal ten bate van zangvereni ging „Zang cn Vriendschap". Vrijdagsavonds van 7-11 uur en zaterdagsmiddags van 2 tot des avonds 11 uur. Zaterdag 24 oktober: lste crcsswedstrijd om het kam pioenschap District oost georg. door V.A.V., aanvang 3.15 uur. De wedstrijden worden gelopen in de bossen t.o. het Bergbad. Dinsdag 27 oktober: Volksuniversiteit geeft de cursus Moderne Beeldhouwkunst door Joh. G. Wertheim, aanvang 8 uur in gebouw 't Trefpunt. Dinsdag 27 oktober van 10-12 uur, woensdag 28 oktober en donder dag 29 oktober van 2 tot 's avonds 9.30 uur Calpam gasshow cn de monstratie in gebouw Eltheto door De Veenendaalse Oliecom binatie De Kolenman N.V. Donderdag 29 oktober: Zangavond in de Ger. Kerk. Ker kewijk, aanvang 8 uur, uitgaande Bijbel Kiosk vereniging. Zaterdag 31 oktober: Chr. Openbare Leeszaal cn Bi bliotheek geeft ter gelegenheid van de kinderboekenweek door mej. Bia Boort een sprookjes voorstelling in 't Trefpunt om 3 uur. een handomdraai voor elkaar te maken. Om te beginnen was daar vroeger geen weg. De mensen hebben die zelf gemaakt en daar nu een definitieve weg van maken zou lijnrecht strijden met het uitbrei dingsplan. Ten eerste zou ir. Van Embden daarin moeten worden gekend. Dan blijft nog altijd de moeilijkheid beter: het onoverkomenlijke probleem van de verplaatsing van de spoorwegover gang. Van de Spoorwegen is in deze niets te verwachten en dus zal dit een ver schrikkelijke dure geschiedenis worden. Bovendien is door de Spoorwegen ter plaatse grond verhuurd aan bedrijven, die daar hun opslag hebben. Al deze bezwaren namen evenwel niet weg, dat b. en w. dit probleem nog eens serieus zullen bekijken. De bouw van de brandweerkazerne, an nex gemeentewerkplaats aan de Indu strielaan, welk voorstel de raad zonder meer goedkeurde, bracht nog een derde dringende kwestie aan de orde: de waag. Deze waag, waar 's maandagsmorgens de varkens worden gewogen, was voor heen gevestigd in één van de bijgebouwen van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. In verband met de bouw van het nieuwe hotel moest ook dit „waaggebouw" wor den afgebroken. Sindsdien worden ook de „Veense varkens" gewogen in de waag aan De Klomp. Daar is het cchtcr zo verschrikkelijk druk (ook de boeren uit de wijde omge ving van De Klomp komen hier wegen) dat de afgelopen zomer, volgens de heren Kroesbergen en G. J. van Deelen (SGP), ter plaatse 6 of 7 varkens zijn overleden. Doodgedrukt. Een snelle oplossing vroegen de beide heren en de heer Van Deelen had deze oplossing feitelijk al een beetje bij het voorstel van de bouw van de brandweer kazerne verwacht. Burgemeester Bakker en wethouder De Ruiter zeiden bijna eenstemmig: we weten geen plaats. We zitten met die waag in onze maag. voegde laatstgenoemde er aan toe, en het wordt een soort maandagmerrie tijdens de b. cn w.-vergaderingen. Het nieuwe terrein van gemeentewer ken één van de suggesties is te ver van de exportslachterij verwijderd. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) en de heer G. Vos (SGP) hadden nog een idee, waarmee men ook niets vorderde. Dc oude brandweerkazerne (af gewezen: verkeersmoeilijkheden) en de voormalige waag op Gelders-Veencndaal (ook afgewezen: „ingerekend" door een plaatselijke industrie). De heer Van Deelen bleef bij een snel le zo nodige: tijdelijke oplossing cn hij hield vast aan de gemeentelijke eier hal. Daarmee was de heer Joh. van Harde veld (PvdA) het roerend eens. Niet alle maal nieuwe plannen bekijken, maar geld voor een tijdelijke waag over hebben, zei deze. Bij twee voorstellen tot vaststelling van de stichtingskosten van complexen wonin gen in het Franse Gat werd medegedeeld, dat de bewoners van deze woningen de teveel betaalde huur zullen terug krijgen. De heren P. G. van Ojik, J. Scholten (beiden CH) en mevr. Buddingh juichten dit toe, maar vroegen of er al iets bekend was omtrent de terugbetaling van de huur aan de bewoners van Mr. Heemskerk straat cn Dennenlaan, van wie sommigen wel 30,tot 60,teveel hadden be taald cn nog niets terug ontvangen. De minister had hierin nog niet toege stemd, maar b. en w. zouden er achter heen zitten. Dc raad beschikte, overeenkomstig het advies van b. en w., afwijzend op het ver zoek van het bestuur van de (R.K.) Sal- vatorschool om geldelijke medewerking tot het veranderen van de speelplaats in dier voege, dat deze zou kunnen worden gebruikt voor verkeersonderwijs door het geloofde als het bestuur deze bijzondere jasten aannemelijk voorlegt, dat ook deze kosten door het Rijk worden vergoed. De heer Van Ojik: ik durf de verant woording niet te nemen. Zeer erkentelijk en naar hij zei: met hem vele Veenendalers was de heer Slok voor het voorstel tot verbetering van een aantal wegen, waaronder de De Savornin Lohmanstraat. Er komen weer bomen langs de weg en ongeveer een jaar na de aanleg zal het asxait er op komen, zei wethouder De Ruiter op een vraag van de heer Slok. De heer Van Genderen informeerde naar de juistheid van een persbericht, dat de De Savornin Lohmanstraat een rol- schaatsbaan rijk zou worden. Alles persberichten waren volgens wet houder De Ruiter nog geen ware berich ten, maar persoonlijk voelde hij ook wel voor een rolschaatsoaan. De heer Van Hardeveld vond het maar gevaarlijk om nu al te bepalen, dat het tweede gedeelte van het moerriool langs het Omleidingskanaal (kosten: ruim drie ton) over een jaar moet worden gelegd, als nog niet eens overeenstemming is be reikt over de aankoop van alle grond met de eigenaren. Zo ook de heer Van Deelen. Wethouder De Ruiter had stille hoop, dat de eigenaren nog toestemming zouden verlenen tot de aanieg, op basis van een zakelijk recht overcenkcmst. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Vos nog naar het geopend zijn op zondag van de cafetaria bij het station, hetgeen hij erg vond en dit van de recht se meerderheid in de raad ook ver wachtte. De geleerden waren het er volgens de voorzitter nog niet over eens, maar het zal verder onderzocht worden. De stand in de aliaire „herrubricering watertarieven" is tftans zo (mevr. Bud- dingn vroeg weer naar de brief van eco nomische zaken), dat de waterleiding juist gisteren met hele nieuwe voorstellen is gexomen met het verzoek deze zo moge- tijk per 1 januari a.s. te doen ingaan. Niet onvermeld mag blijven, tenslotte, het besluit van de raad tot stichting van een openbare lagere school in Veenen- daal-zuid. Aan het begin der vergadering sprak burgemeester Bakker woorden van dank aan liet adres van de heer J. van Eden (PvdA), die om ontslag heeft verzocht als raadslid en deze vergadering niet meer bijwoonde. De heer Van Eden, zei de voorzitter, heeft in de verschillende jaren van zijn raadslidmaatschap ncoit zijn kracht ge zocht in het spreken van veel woorden. Niettemin heelt hij met buitengewoon veel toewijding en ijver het belang van Veenendaal voorgestaan. Daarbij had hij een prettige omgang en een vriendelijke houding, netgeen wij met dankbaarheid zullen gedenxen, aldus de burgemeester. verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Van 28 oktober tot 4 november wordt de jaarlijkse Kinderboekenweek ge houden. Deze heeft de bedoeling eens per jaar in het bijzonder dc speciale aandacht te vestigen op het goede kin derboek cn om boek en jeugd dichter bij elkaar te brengen. Voor het maken van een pakkende affiche hiervoor, wordt onder de jeugd een landelijke prijsvraag uitgeschreven. Voor dit jaar is uit vele duizenden in zendingen, als de best geslaagde teke ning bekroond, die van het zes-jarige Veenendaalse meisje Aletje v. Leeuwen. Mede ter gelegenheid van deze bij zondere prestatie van dit jonge kind. besloot het bestuur der Chr. Openbare Leeszaal aan de komende Kinderboe kenweek een feestelijk tintje te geven en de Veenendaalse jc-ugd te laten ge nieten vnn een mooi sprookjesprogram- rna, te geven door de bekende poppen- speelster, mej. Cia van Boort uit Ois- terwijk. Zij komt op zaterdag 31 okto ber a.s. om 3 uur in ,,'t Trefpunt" met haar poppenspel om de jongens en de meisjes een prettige middag te bezorgen. Hoewel deze voorstelling in de eer ste plaats is bedoeld voor de bij de bi bliotheek ingeschreven jeugdige lezers, mogen, voor zover er nog plaats is, ook anderen deze middag bijwonen. De kinderen worden verzocht van dit sprookjesprogramma een opstel te ma ken. Voor de vijf beste inzendingen worden enkele boeken als prijs beschik baar gesteld. Verder wordt gedurende de Kinder boekenweek in de leeszaal een ten toonstelling gehouden van het maken van het boek. Deze geeft een duidelijk overzicht van het vele interessante werk, dat voor afgaat aan het gereedkomen van een boek en zal niet alleen bij de jeugd, doch zeer zeker ook bij de ouderen be langstelling wekken. AMERONGEN Ingezonden COLLECTE TEN BATE VAN DE VLUCHTELINGEN Wellicht ten overvloede wordt de aandacht nog eens gevestigd op de Pro vinciale actie „Uw kwartje, hun toe komst" in het kader van het Wereld- Vluchtelingenjaar 1959/'60, ten bate van de nog steeds in kampen verblijvende vluchtelingen. In dc week van 26 tot 31 oktober a.s. zal in deze gemeente een collecte voor dit doel worden gehouden; ieder huis zal worden bezocht. Uit de provincie Utrecht wordt een opbrengst van ƒ200.000,verwacht. Als gemiddeld 25 cent per inwoner wordt bijgedragen, dan is het gestelde doel bereikt. Voor Amerongen met een bevolking van 4200 zielen betekent dit 1050,—. Dc vorige rode rijksdaalder met het nummer werd uitgegeven b(j drogist fa. J. F. Tak in dc Hoofdstraat en is weer niet gevonden. Wanneer dc nieu we rode riks, die het nummer draagt volgende weck weer niet wordt ge vonden, wordt het premiebedrag over gemaakt aan een liefdadigheidsinstel ling. Tienduizenuen Algerijnse kinderen van huis en haard verdreven en sterk aan ondervoeding lijdend, vragen drin gend om hulp. Om aan de leniging van deze nood te kunnen bijdragen gaan Veenendaalse kinderen volgende week een inzamelingsactie houden onder leiding van het Jeugd Rode Kruis. De kinderen die deze taak enthou siast voor hun rekening nemen, hopen niet tevergeefs bij u aan te kloppen. De bekende radio-actie 4xZ.N., geleid door de niet minder bekende Johan Bo degraven heeft ook de leerlingen van de Veenendaalse Kon. Julianaschool in 't geweer gebracht. In eerste instantie hebben deze leer lingen reeds 700,bijeengebracht voor dit doel: de bouw van een diako- nessenhuis in Suriname. Zij deden dit door het verkopen van 2800 kaarten. Thans gaan deze leerlingen zelfs een deel van hun herfstvakantie opofferen voor het houden van een boekenmarkt. Op vrijdag 30, zaterdag 31 oktober en maandag 2 november staan zij op het terrein van de Koningin Julianaschool met twee boekenstalletjes (bij slecht weer in de hal van de school) met een grote voorraad tweedehands boeken, die de leerlingen zelf hebben bijeen gebracht. Deze boeken worden tegen zeer aan trekkelijke prijzen van de hand gedaan en de opbrengst komt in het laatje van 4 x Z. N. NED. HERV. NOTABELEN GEKOZEN Tot notabelen der hervormde gemeen te van Veenendaal zijn gekozen de he ren: J. C. Alberti, B. Bos, W. Budding, N. van de Dikkenberg, E. W. van Gin- kel en G. van Kooten. Er waren twee lijsten met in totaal tien kandidaten. Uitgebracht werden ruim 1300 stem men. Vier jaar heeft mej. Lucic Schouten in Amerika vertoefd cn in deze tijd be steedde zij grote aandacht aan het leven en werken van verschillende Indianen stammen, die nog in Amerika wonen. Mej. Schouten reisde lange tijd langs een groot aantal Indianendorpen en maakte van haar belevenissen een reisverslag, dat zij woensdag voor de Volksuniversiteit Veenendaal voor het voetlicht bracht. Dc belangstelling voor haar lezing, getiteld „Indianen in Amerika" viel een beetje tegen. Afgaande op de titel van de lezing had men een groter publiek kunnen verwachten. Mej. Schouten diste haar lezing bij zonder smaakvol op. Zijzelf had zich in een kleurrijk traditioneel costuum ge stoken en haar kleurendia's waren van bijzonder goed gehalte. Af en toe werd bij een lantaarnplaatje, dat een In diaanse danser of groep dansers uit beeldde, via de plaat een stukje van de bijbehorende muziek en zang gegeven. De Indianen roepen bij de meeste mensen nog een zekere romantiek op. Zeker bij de Europeanen, waarvan het merendeel de Indiaan nog nimmer in werkelijkheid in zijn natuurlijke om geving heeft aanschouwd. Toch is men ook bezig de Indianen meer cn meer te „verwestersen". En van de oude ro mantiek uit de boeken van Karl May over figuren als Winnetou e.d. is niet veel meer te vinden, hetgeen ook weer niet inhoudt dat thans de Indianen geen romantische indruk meer zouden maken. Veel gewoonten en gebruiken zijn nog precies zo als vroeger. Zo is het over grote deel van de landbouwende India nen bekeerd tot het katholicisme. In de huizen ziet men de crusifixen hangen en zij bezoeken trouw de kerken, die onder leiding staan van de geestelijken. Niettemin blijven de Indianen ook hun oude religie trouw. Zij hebben naast de R.K. geestelijken hun eigen priesters. Mej. Schouten had de wonderlijke fi guur meegemaakt dat in de Kerstnacht in de kerk eerst een rooms-katholieke dienst plaats vond en dat daarna in diezelfde kerk de Indiaanse priesters de leiding overnamen en tot de won derlijke Indiaanse religieuze uitingen aanspoorden met dansers e.d. Voor de vertoning van de kleuren dia's gaf mej. Schouten een korte ver handeling over haar reisverslag cn de oorsprong van de Indianen. De Indianen behoren tot het Mon goolse ras en al die nomadische groe pen, die vroeger Amerika introkken, hebben zich verspreid over het gehele land. Het merendeel van de Indianen woont en werkt thans in Midden-Ame- rika. Voor een groot deel nog in reser vaten, doch het is de wens van de Ame rikaanse regering, dat ook de Indiaan zich normaal onder de Amerikaanse bevolking begeeft. Er zijn verschillende groepen en stammen. Men onderscheidt bijv. de van oorsprong landbouwende Indianen en vechtlustige stammen, als de legen darische Apachen (apache betekent let terlijk: vijand). Deze laatsten vormen thans ook een vredelievend volkje, dat zich in tegenstelling tot de landbou wende Indianen in hoofdzaak bezig houdt met weiden van vee, cowboy- werk dus. Er zijn nog belangrijker ver schillen tussen deze twee groepen. De Apachen hebben niet de fijne bescha ving van de andere groep, die religieu zer aangelegd is. De strenge wetten, uitgevaardigd door de priesters, houden hier veel tegen, o.a. drankmisbruik, dat bij de apachen zeer sterk is. Hoewel, over het algemeen genomen zijn er bijna geen gebieden meer waar de beschaving niet is doorgedrongen. In de woestijnsteden zijn de atoom centra verrezen en daaromheen en daartussen wonen nog de oude primi tief aandoende bevolkingsgroepen. Mej. Schouten had de Indianen (zij werkte ook onder hen) meegemaakt in een overgangsperiode. Zij had veel oude cultuur gezien, maar daarnaast ook de modernere leefwijze. Via prachtige kleurendia's bracht mej. Schouten haar ervaringen over aan het V.U.-publiek. Naast contrast rijke natuuropnamen van de Rocky Mountains in herfstkleuren en van de woeste Grand Canyon, gunde zij rijke lijk kijkjes in religie, de kunst en het verdere leven van de Indianen. Er zijn in de afgelopen jaren door vindingrijke lieden al heel wat speciale „dagen" uitgevonden: een moederdag, een vaderdag, een dag voor het kind, een dag voor het paard, een dag voor de hond, ccn anjerdag cn gaat u zo maar door. Er is cchtcr elk jaar ook één dag die over de gehele wereld wordt herdacht, van het noorden van Noorwegen tot het zuiden van Chili cn van dc westkust van Afrika tot de oostkust van Azië, namelijk dc Dag van de Verenigde Naties op 24 oktober. Op die dag her denkt men hel feit, dat op 24 oktober 1945 het Handvest der Verenigde Naties van kracht werd: het Handvest van wereldwelvaart cn vrede waaraan zich reeds 82 zelf standige naties vrijwillig cn plechtig hebben gebonden. De Verenigde Naties: dat zijn niet de verenigde regeringen, maar de verenigde volkeren. Dat zijn wijzelf. Als de Ver enigde Naties zouden mislukken, zoals ook de Volkenbond is mislukt, dan ligt dat niet aan het Handvest, maar aan de uitvoerders van dat Handvest. Een van onze meest bekende historici, Prof. dr. J. H. W. Verzijl, heeft vroeger eens geschre ven dat hij altijd wat kriebelig werd van het vrij goedkope gescheld op de oude Volkenbond. Was het Volkenbondspact dan zo slecht? „Nee" vond Prof. Verzijl: „dat pact was zo slecht nog niet. Zijn be palingen hielden een welluidende inter nationale melodie in zich besloten. Waar aan het echter wél gelegen heeft, dat waren de musici: de politieke leiders cn de diplomaten, die vaak opzettelijk vals hebben gespeeld en die het notenschrift vaak opzettelijk verkeerd hebben gelezen" Is de toestand nu niet eigenlijk precies hetzelfde? Ook de Verenigde Naties heb ben hun verenigde critici, die de wereld organisatie van onze tijd uitmaken voor waardeloos en tot niets goeds bij machte. Is deze kritiek echter wel helemaal recht vaardig? De bevolking van Libye zal op 24 okt. overal de blauw-witte vlag van de Ver enigde Naties uitsteken, omdat zij haar onafhankelijkheid te danken heeft aan de wereldorganisatie door bemiddeling van onze landgenoot Adriaan Pelt, die mo menteel de jonge Afrikaanse staat Guinea op de been helpt. In Israel zal de blauw witte vlag worden gehesen omdat de Ver enigde Naties een einde maakten aan de bloedige Palestijnse oorlog. In Zuid-Korea zullen op 24 oktober overal feestelijk heden worden georganiseerd, omdat de strijdkrachten der Verenigde Naties het land verdedigden tegen een communis tische aanval. In het Andesgebergte zullen de Indianen speciale herdenkingsfeesten vieren, omdat dc Verenigde Naties ip deze onherbergzame streek weer welvaart en voorspoed hebben gebracht. In tal van landen en van tal van gebouwen over de gehele wereld zal op 24 oktober de vlag der Verenigde Naties wapperen als een teken van erkentelijkheid voor de ver kregen onafhankelijkheid, de herstelde of de bereikte welvaart. Wat de Verenigde Naties in de afge lopen veertien jaren goed hebben gedaan - en ook wat zij verkeerd hebben gedaan - is het werk geweest van mensen zoals wijzelf. Was de stichter van Libye niet een Nederlandse oud-journalist? Hebben de Nederlandse soldaten en marineman nen - heel gewon" jongens - niet de .vrij heid van Korea helpen bevechten? Zijn Nederlandse dokters en verpleegsters, ar beiders en onderwijzers, ingenieurs en ambtenaren niet elk jaar opnieuw in grote aantallen door de Verenigde Naties uit gezonden cm in het kader van de zoge naamde Technische Bijstand kennis en welvaart te brengen in de nog onderont wikkelde gebieden? Hebben Nederlandse officieren het vorig jaar niet in het Mid den-Oosten een dreigende oorlog helpen voorkomen? Hebben Nederlandse bergers niet weer in opdracht van de Verenigde Naties het Suez-kanaal vrijgemaakt voor de internationale scheepvaart? En hebben wij in onze gezinnen en tehuizen geen ge volg gegeven aan de oproepen van de Verenigde Naties om duizenden Hongaarse en andere vluchtelingen op te nemen? De Verenigde Naties: dat zijn wijzelf. Daarom is de Dag van de Verenigde Na ties voor ons ccn dag van bezinning. Wij maken niet zozeer de wereld van vandaag, doch vooral de wereld van morgen. De wereld, waarin onze kinderen zullen leven. Onze ideeën, onze geestesgesteld heid, onze daden maken de wereld van morgen. Hoe die wereld van morgen er uit zal zien cn of er dan vrede zal heer sen of oorlog, zal voor een groot deel af hangen van de mensen van vandaag, bij A.s. zondag zal 's avonds om half zes weer een jeugddienst worden gehouden in „Sola Fide". Voorganger in deze dienst is ds. D. ter Steege uit Overveen, die spreekt over het onderwerp „Het kan me niets schelen". Aan deze dienst wordt medewerking verleend door het kerkkoor en vier trompettisten, wat door de jeugd wel op prijs wordt gesteld, gezien het be zoek tijdens de vorige diensten. Er worden dan ook voor deze dienst weer vele jonge mensen verwacht. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbchcer Taxaties beëdigd als makelaar cn taxateur Veenendaal - Kanaahveg 2 - Tel. 2918 ons en overal ter wereld. Het zal voor een niet gering gedeelte afhangen van de opvoeding van onze kinderen en van het geen wij hun meegeven. Laten we dit jaar de Dag der Verenigde Naties eens stellen in het teken van de internationale solidariteit, van de inter nationale lotsverbondenheid. Dat is: in het teken van de naastenliefde. We be hoeven helemaal niet naar verre landen te trekken om deze internationale naas tenliefde te beoefenen. We kunnen dat ook hier, thuis in ons eigen gezin, in ons verenigingsleven, op onze kantoren en werkplaatsen. Hoe? Er zijn in ons land duizenden jonge (en ook oudere) mensen van overzee, veelal kleurlingen, die hier studeren, die hier hun werk vonden of die hier alleen maar als vluchtelingen zijn gestrand. Zij zijn hier in een vreem de omgeving, onder vreemde mensen met vreemde gewoonten. Hoe zoudt u zich voelen, wanneer u plotseling in Cambod ja of in Ghana of in Bolivia aan land werd gezet zonder enige hulp en zonder iemand te kennen? Zoudt u niet innig danküaar zijn, indien men u gastvrijheid bood en vriendscnap bewees, indien men u - met behoud van uw eigen menselijke waardigheid - de weg zou wijzen om uzelf te helpen? De duizenden vreemdelingen, die nu in Nederland zijn, wachten ook op uw toe nadering, op uw naastenliefde, op uw blij ken van internationaal saamhorigheids gevoel. Velen van hen gaan straks weer terug naar hun land. Hoe zullen zij daar over ons oordelen? En hoe zullen hun kinderen later over onze kinderen den ken? En hoe zal de wereld van morgen er uitzien? Op deze vraag moeten wy het antwoord geven. Wy, de Verenigde Volkeren PAPIERACTIE VOOR CRESCENDO De papieractie die de Eisterse mu ziekvereniging „Crescendo" ten bate van het instrumentenfonds is begonnen, loopt tot nu toe bijzonder goed. Reeds enkele tonnen oud papier konden wor den ingezameld. Elke zaterdag ziet men de leden van „Crescendo" in het dorp rondgaan om het papier op te halen. Wilt u het ophalen van het papier ver gemakkelijken, zet dan het oude papier op een bundeltje, zaterdagsmiddags builen de deur, „Crescendo" is u er zeer dankbaar voor. AFDELING PADVINDERIJ IN ELST WORDT GROTER De afdeling Eist van het Nederlandse Padvindersgnde, die reeds enkeie jaren bestaat, kan zich in een ruime belang stelling verheugen. In het begin werd met een kleine groep begonnen, omdat er niet de no dige mensen waren om leiding te geven, zodat velen die zich aanmelden als lid, teleurgesteld moesten worden. Nu heeft in enkele jaren zich een goede kern ge vormd, die de leiding van dit padvin- derswerk in handen heeft. Het is zelfs nu zo ver dat de afdeling uitgebreid kan worden. Toekomstige kabouters vanaf 8 jaar kunnen zich vanaf nu dan ook aanmelden bij mevr. Vervat, Fran- seweg 36, Eist. VERGADERING VAN C.B.T.B. De afdeling Ederveen en omstreken van de C.B.T.B. houdt op vrijdag 30 oktober a.s. een vergadering in café v. d. Linden aan de Hoofdweg. Aan vang half acht. Als spreker zal op treden ir. Knol met het onderwerp „Varkens voeren, fokken, mesten en.... geld overhouden." Het onderwerp is speciaal gericht op Veluwse omstan digheden. Het besprokene zal met diapositieven worden verduidelijkt. E.H.B.O.-WEDSTRIJD OM VALLEI- WISSELBEKER De afd. Amerongen der Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. organiseert zater dag 31 oktober a.s. in het Clubhuis een wedstrijd om de Vallei-wisselbeker. Aan deze demonstratie werken mee ploegen uit Eist, Leersum, Veenendaal en Amerongen. Vorig jaar is de Vallei beker in het bezit gekomen van de Amerongse E.H.B.O.-ploeg, die daar mee de beker overnam van Veenendaal. De plaatselijke ploeg zal dus thuis de moeizaam veroverde beker moeten ver dedigen en zij zullen het bewijs moe ten leveren dat er de afgelopen weken terdege is geoefend. Iedereen is zater dagmiddag hartelijk welkom in het Clubhuis. De entree is vrij. Vooral de jongeren willen wij opwekken een kijkje te gaan nemen. De beoordeling van het werk der ploegen is in handen van enkele doktoren. KIND DOOR BUS AANGEREDEN Een 7-jarig meisje, dochter van dc fam. B., dat vorige week zaterdagmid dag niet al te best uitkeek bij het over steken van de Kon. Wilhelminaweg bij de kruising met de Molenstraat, werd door een uit Rhenen komende NBM- bus aangereden. Het meisje werd met een hersenschudding naar huis ver voerd. Een gelukkige omstandigheid was dat de bus geen snelheid had op het moment dat het ongeval gebeurde. DE „WILLEM BARENTSZ" WORDT IN GEREEDHEID GEBRACHT - Dc Wal- vismaatschappy hoopt dat dc „Willem Barcntsz" 31 oktober voor het komende walvisseizcen zal kunnen uitvaren. Mo menteel z(jn er tussen dc Nederlandse Maatschappij voor Walvisvaart cn dc drie Nederlandse vakbonden enige moeilijk heden gerezen betreffende dc lonen, die aan dc bemanning van dc walvisvaarder zullen worden uitbetaald. Foto: Een „maaltje" van de 90.000 kg aardappelen wordt hier aan boord ge hesen. voor betere uurwerken H00F0STR. 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1