Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 1959 1960 Wereld-vluchtelingenjaar KAMPEN MOETEN VERDWIJNEN Voor de KANTONRECHTER I MULDER Eerste steen gelegd bij hotel „La Montagne" Amerongse toneelgroep „De Vrije Spelers" voerde toneelspel „Mozes" op Het nut van elektriciteit op de boerderij 33e jaargang WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 Nr. 85 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel IDEE VAN GROEP ENGELSE JONGEREN Urgent Wat kan bereikt worden? Nieuws uit de omgeving SINT-NICOLAASTOCHT ORIGINELE STUNT VAN MOTORCLUB „VEENENDAAL" Wereldvluchtelingenjaar 1959/1960 Marktberichten OOK IN KINDERBRILLEN 'H&!J MELIS OPTIEK H00FD5TR 5MEL 3I84 VEENENDRBL RENSWOUDE Pseudo-vogelpest in omgeving van Veenendaal? Warm applaus voor schrijver P. Verburg P.G.E.M. voor Gelderse Mij van Landbouw te Ederveen: AMERONGEN Samenzangavond in de Sint-Andrieskerk OVERBERG Wat nu weer... ELST ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie; IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knni:en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Een der grootste problemen van deze ttfd: „liet Vluchtelingenprobleem", zal dit jaar door de Verenigde Naties dichter tot een oplossing gebracht worden. Het zal één wereldomvattende inspanning worden waardoor hopenljjk het beoogde doel be reikt wordt. Voor ons land betekent dit, dat er ongeveer twee miijoen gulden bijeen gebracht moeten worden, met welk bedrag het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar 1959/1960 in staat gesteld wordt twee van de vele vluchtelingenkampen in Duitsland op te heffen. Bijna 800 medemensen uit beide kampen zullen dan een huis krijgen om normaal in te wonen. Andere comité's uit de gehele wereld hebben de zorg op zich genomen voor de resterende 127 kampen waar de ontheemden een jammerlijk bestaan lijden. Het is een grote taak, maar met grote steun Het idee om een jaar tot Wereldvluch telingen jaar te maken is afkomstig van een groep Engelse jongeren, die het vraagstuk van de talloze vluchtelingen na aan het hart lag. Door hun bemoeiingen gingen leidende figuren in Engeland zich er mee bezig houden, met als gevolg dat tijdens de 13e zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties tien landen een resolutie ondertekenden, waarin de nadruk werd gelegd op „de noodzaak te komen tot een verdergaande, wereldomvattende krachts inspanning om te geraken tot oplossing van het wereldvluchtelingenvraagstuk." Niet minder dan 57 landen, w.o. Colum bia, Formosa, Nieuw-Zeeland, Israël en Canada, Nederland en Ecuador, hebben nu comité's opgericht om de grote nood te lenigen. Het meest urgente probleem vormen de 32.000 Europese vluchtelingen die in kampen moeten verblijven. In 1958 is een speciale actie begonnen - genaamd het Programma van de Hoge Commissaris tot opheffing van de kam pen - welke er op gericht is, alle vluch telingen die 10 jaar of langer in kampen hebben geleefd, een nieuw onderkomen te verschaffen. Hun aantal beloopt on geveer 19.000; een derde hiervan zijn de kinderen die in de kampen zijn geboren. Op het programma staat werkverschaf fing, vakonderricht, financiële bijstand en huisvesting, dit laatste in de vorm van nederzettingen van goedkope huurhuizen. Ook de verzorging van ouden van dagen, invaliden en chronische zieken vraagt veel aandacht engeld! Het merendeel der projecten wordt be kostigd uit plaatselijke gelden en inter nationale fondsen, maar de financiële middelen zijn bij lange na niet toereikend. Meer dan 100.000 vluchtelingen in Euro pa leven in on-officiële kampen en buiten de kampen, vaak in veel slechtere om standigheden dan die in de officiële kam pen. De harde waarheid is echter dat de uitgetrokken gelden voor leniging van de nood ver beneden het minimaal vereiste liggen. Het enige dat een vluchteling verlangt is niet langer een vluchteling te zijn. Voor de een betekent dit terugkeer naar het EDE. De jeugd van de gemeente Ede spant zich momenteel gezamenlijk in voor de Ginkelse schaapskudde. Op initiatief van de heer Weijland, gesteund door hoofden van scholen, onderwijzers en di rectrices van kindertehuizen, zijn de kin deren druk bezig met het verzamelen van eikels. Deze actie bracht tot nu toe 35 mud op. MAARSBERGEN. Enige tijd geleden werd in Maarsbergen een vergadering ge houden met tot doel het oprichten van een ijsclub. Deze club die de naam kreeg van „De Kom" is er nu in geslaagd een ijsbaan te krijgen zodat men een begin heeft gemaakt met het bespreken van de definitieve plannen voor de komende winter. ZEIST. Op verzoek van Zeist heeft de Scherpenzeelse rijkspolitie een aldaar wonend meisje van 16 jaar aangehouden. Zij wordt er van verdacht in dienstbe trekking in een Zeister hotel kleding en geld te hebben gestolen. WAGENINGEN: Dit jaar zullen voor de 31e maal de zogenaamde Tropische Land- bouwdagen gehouden worden, die dit keer in het teken staan van de Landbouw in Latijns Amerika. JUBILARIS BIJ PANTER Een employé van de Panter sigaren fabrieken, de heer F. van Reeden uit Do- dewaard, herdacht vorige week het feit 25 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst te zijn getreden. De jubilaris werd gehuldigd door de directie, in aanwezig heid van leden van de fabriekscommissie en verdere genodigden. Als blijk van waardering werd hem tijdens de huldiging een horloge en cou vert met inhoud overhandigd. Ook de rokertjes en snoep ontbraken niet op het appèl. Ds W. HEERMA BEROEPEN Op ds W. Heerma, Chr. Ger. predikant alhier is een beroep uitgebracht door de Chr. Ger. kerk te Zwaag-Westeinde. land dat hij is ontvlucht, voor de ander zich metterwoon vestigen in het land dat hem asiel verleent. Wanneer nu de bevolking van alle lan den haar offer voor de medemens in nood brengt, dan zijn er diverse mogelijkheden, doeltreffende hulp te bieden, a. Drie en een half miljoen dollar is nodig om het probleem van de oude vluch telingen in Europese kampen volledig op te lossen. b. Bijna vier en een half miljoen dollar bedraagt de hulp aan vluchtelingen van Europese afkomst in Hongkong. c. Voor de vluchtelingen, die onlangs Griekenland zijn binnengekomen, zijn projecten vereist die een bedrag van 200.000 dollar vragen. d. Voor het verstrekken van voedsel aan vluchtelingen in Tunesië en Marokko zijn ruim 2 miljoen dollar nodig. Het zün maar enkele voorbeelden waar voor ieders bijdrage gebruikt kan worden. Wij Nederlanders wonen in een land dat de faam van hulpvaardigheid en gast vrijheid in de wereld heeft. Laten wij het ook dit keer niet beschamen. Naar wij vernemen organiseert het Veenendaals wandelcomité een zogenaamde Sint-Nicolaas- tocht op zaterdag 28 november. Naast de uit te reiken herinne ringsmedaille zijn er voor de deelnemers nog enkele leuke at tracties. Nadere mededelingen worden in een der volgende uit gaven gepubliceerd. Het leek aanvankelijk allemaal op een studentengrap. Vanuit een perceel aan de Kanaalweg steeg j.L maandag avond een negental officeel in jacquet en hoge zijden - één zelfs compleet met paraplu - uitgedoste heren in een oude T-Ford uit het jaar 1923. De antieke automobiel kon het ganse gezelschap niet binnen de portieren herbergen en de helft moest genoegen nemen met een „treeplank-plaatsje". Aldus vertrok de meute in uitbundige stemming in de richting van de berg, in het kielzog een aantal moderne volg auto's. Alles met bestemming: hotel „La Montagne". Hier is namelijk een ver bouwing gaande en we willen u verder niet in het onzekere laten omtrent de missie van dit niet-alledagse gezel schap. Daags voor het gebeuren van maan dagavond hadden bestuursleden van de motor- en autoclub „Veenendaal" de hoofden bij elkaar gestoken. Zij be sloten eendrachtelijk dat aan de ver bouwing van „La Montagne" - het club- Ingezonden Onder het motto: „Uw kwartje, hun toekomst", wendt zich het comité voor aanbeveling voor de provincie Utrecht van het Wereldvluchtelingenjaar 1959/1960 tot u om de inzameling die na 26 oktober zal worden gehouden, warm aan te bevelen Zoals u reeds uit radio- en krantenbe richten vernomen hebt bevinden zich al leen in Europa nog steeds 32.000 mensen in kampen, waarvan 19.000 aldaar geboren kinderen zijn. Thans wil men als een uiting van wes terse so'lidariteit ook de laatste rest van het vluchtelingenvraagstuk doen verdwij nen. Alléén met het opheffen van nog in Europa bestaande kampen zou 3.500.000 gulden gemoeid zijn. Nederland heeft op zich genomen 2.000.000 bijeen te brengen, waarvan in de provincie Utrecht 200.000 moet wor den opgebracht. Om alle complicaties van elkaar doorkruisende acties te vermijden, heeft het comité het plan opgevat om de bevolking van onze provincie te vragen één kwartje per hoofd op te brengen. Vanzelfsprekend is dit gedacht als een gemiddelde - waar in het ene gezin dit bedrag niet kan worden opgebracht, zal wellicht een ander meer willen geven. Hoewel in de meeste gemeenten gewerkt wordt met envelopjes welke later worden opgehaald, heeft het comité ter plaatse besloten een lijstcollecte te houden. Hiermede werd reeds een begin ge maakt. Eiermarkt: aanvoer 112.000 stuks. Prij zen van 14,50 tot 15,25 voor de grote eieren en van 9,— tot 12,voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 60 stuks. Prijzen van 50,tot 74,per stuk. Handel traag. Op de markt te Scherpenzeel werden woensdag 975.000 stuks eieren aangevoerd. Prijzen kippe-eieren 15,75 tot 16,25. Middenprijs 16,— per 100 stuks. Henne- eieren 12,tot 14,50. Handel vlug. DE GROOTSTE SORTERING: [2IMNF0NDSlWtRt>NCieR\ UITSLAG AANBESTEDING Vrijdagmiddag j.l. vond in het gemeen tehuis te Renswoude namens het gemeen tebestuur de aanbesteding plaats door architect A. H. Nes, van de bouw van 14 woningwetwoningen aan de Van Reede- weg te Renswoude. De uitslag was als volgt C. Bouwmeester, V'daal 198.900, Fa. J. Boers en Zn., V'daal 193.887, H. de Koning en Zn., V'daal 192.990,— Fa. T. Nieboer en Zn., V'daal 192.240, B. C. Drost en Zn., V'daal 188.800,— G. Veenvliet, V'daal 186.387,— Fa. H. en C. v. Doorn, V'daal 182.440, Fa. S. Otte en Zn., V'daal 180.570, In afwachting van de machtiging tot gunning van de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is het werk nog niet gegund. Binnen enkele weken moet hieromtrent echter een beslissing worden genomen en binnenkort hoopt men derhalve met de uitvoering te kun nen beginnen. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwen Bond hoopt op donder dag, 29 oktober a.s„ haar maandelijkse vergadering te houden in het gebouw Re- hoboth. De heer H. W. Hofstede uit Hilversum, bekend door de verzorging van het „woord voor de dag" van de N.C.V.B. zal dan spreken over het onderwijs „Regeert God de wereld". Op de foto: de heren die maandagavond met een oude Ford naar La Montagne trokken om daar „de eerste steen te leggen". lokaal van de Veenendaalse pedaalrid ders - enige luister moest worden bij gezet. In één dag werd de plechtigheid in elkaar gestampt. Men liet het parade paardje van Garage Van der Kolk spe ciaal overkomen uit Deventer, waar het „oudje" een show opluisterde. De rest liep vanzelf. De chef-monteur E. Ariesen zetelde achter het stuurrad en naast hem - zich terdege van zijn waar digheid bewust - MAC-voorzitter M. Orvan, wiens gevolg hierboven reeds is beschreven. Zo doorbrak het gezelschap de avond lijke stilte rond „La Montagne" en werd het ontvangen door de totaal ver bouwereerde eigenaren, de heer en mevr. Van Dolder, die van niets wisten. De voorzitter hield een gloedvolle rede, waarin hij de buitengewone capa citeiten van het echtpaar Van Dolder als gastheer en gastvrouw in het club lokaal beschreef. Nog grotere evene menten zal de motorclub nu kunnen organiseren. Tot slot bevorderde spre ker het echtpaar van materiaalbeheer der tot opper-materiaalbeheerder. Daarna begaf het gezelschap zich naar buiten, waar de voorzitter op de reeds gestorte fundering de eerste steen legde en er daarna een heuse cham pagnefles met waterige inhoud tegen kapot sloeg. Via de overhandiging van een fraaie oorkonde en een boeket bloemen aan mevr. Van Dolder kwam men op een glas echte champagne. Toch was het niet helemaal een grap. De heer Orvan zegde de eigenaar na mens de motorclub een officiële eerste steen toe, met inscriptie. Een geste, die in dank werd aanvaard. De nog enigszins onthutste heer Van Dolder gaf tenslotte enige inlichtingen over de verbouwing. De uitbreiding zal voornamelijk vergader- en restaurant ruimte betreffen. Er zal een eetzaal ko men, die aan 50 personen plaats biedt en daarnaast een vergaderzaal voor bijna 100 personen. Tussen deze beide zalen komen inschuifbare deuren waar door één zaal voor grote vergaderingen en partijen kan worden gecreëerd. Op die manier kan men in één keer onge veer 200 gasten herbergen. Men hoopt tegen het einde van dit jaar of begin volgend jaar het nieuwe gedeelte in gebruik te kunnen nemen. Naar wij vernamen zcu er in de om geving van Veenendaal weer de zo ge vreesde pseudo-vogelpest voorkomen on der het pluimvee. Bij informatie bleek ons dat er onder het pluimvee inderdaad veel zieke dieren zijn. Maar het zou voor barig zijn in alle gevallen van pseudo- vogelpest te spreken. Trouwens het ziekte beeld van de pseudo-vogelpest is vanaf 1950 dat het in ons land voorkomt, zo variabel, dat het moeilijk is de ziekte te onderkennen aldus verzekerde ons een deskundige. CEFA-FILM VOOR DONATEURS EN OUDERS De Cefa-films trekken veel belang stelling van de Veenendaalse jongeren. Daarom wil de afd. Veenendaal van de Chr. Filmactie (Cefa) de ouders en do nateurs eens kennis laten maken met één van haar fijms. Voor deze categorie en voor ouderen in het algemeen zal hedenavond om half acht in ,,'t Trefpunt" de film „Moederkruistocht" worden vertoond, een film die onlangs reeds voor de Vee nendaalse Cefa werd gebracht. Deze voorstelling is niet toegankelijk voor de jeugd. Tevens zal het Cefa- journaal worden vertoond en na afloop is er gelegenheid over de vertoonde film en over het werk van de Cefa in het algemeen van gedachten te wisselen. VEENENDAALSE WOLFABRIEK ZET BEDRIJF VOORT IN NIEUWE VORM Vorige week zijn in de pers berichten verschenen, dat in Veenendaal een nieuwe wolfabriek was opgericht. In feite betreft het hier de voortzetting van een reeds jaren in Veenendaal ge vestigd bedrijf, de fa. Gebrs. Van Leeu wen, wolindustrie, in een nieuwe vorm en onder een andere naam, de N.V. Hollandia Wol- en Kousenfabriek. Tot de oprichters van deze nieuwe N.V. behoren de heren M. J. van Leeu wen, J. van Leeuwen, P. H. van Leeu wen te Veenendaal, J. M. van Leeuwen te Ede en J. van Leeuwen te Arnhem. Het bedrijf blijft n de oude fabrieks gebouwen aan de Prins Bernhardlaan gevestigd en de reeds bestaande per soneelsbezetting 300 man) blijft on gewijzigd. Directeur is de heer G. Overduin Jzn te Leersum. JEUGDGEBOUW TER BEZICHTIGING OPENGESTELD A.s. vrijdag 30 oktober wordt het jeugdgebouw aan de Industrielaan nog maals ter bezichtiging opengesteld. Een ieder, maar vooral de ouders van de jeugd die wekelijks in het gebouw komt, zijn hartelijk welkom. HOOFD CHR. NAT. SCHOOL II NAAR ROTTERDAM Het hoofd van de Chr. Nationale school II aan het Dr. Slotemaker de Bruïneplein alhier is per 1 maart be noemd tot hoofd van de ds. Van Hase- lenschool, een chr. lagere school aan de Hillevliet te Rotterdam. De met grote belangstelling tegemoet geziene eerste opvoering van het door de heer P. Verburg geschreven toneelspel „Mozes" heeft zaterdag avond in het Clubhuis plaats gevonden. Het stuk werd voor het voet licht gebracht door de Amerongse toneelgroep „De Vrije Spelers", die met de schrijver aan het eind der avond een warm applaus in ontvangst mocht nemen. Dat was ook verdiend, want alle medewerkenden hebben met inzet van hun beste krachten het stuk ten tonele gebracht. Niets was nagelaten om de sfeer van het Egypte van die tijd te verwezen lijken. De coulissen die vervaardigd waren door een lid van „De Vrije Spe lers" zagen er werkelijk keurig uit en de kleding was op zichzelf al een ap plaus waard. Dit waren zaterdagavond twee punten die indruk gemaakt heb ben. De sfeer waarin een toneelspel ge speeld wordt, mag niet onderschat worden. Het stemde daarom plezierig dat hieraan zoveel aandacht besteed was. Het spel dat verdeeld was in een ze vental taferelen, bevatte een aantal dialogen, waarin de bekende geschie denis uit de Bijbel verwerkt was. In het eerste bedrijf zagen we Mozes in de kracht van zijn leven aan het hof FRIESE VERENIGING IN VEENENDAAL In Veenendaal wonende personen van Friese oorsprong hebben een in het Fries gestelde uitnodiging ontvangen van de heren D. Mollema en A. Visser tot bijwoning van een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs", die hedenavond zal worden gehouden. De initiatiefnemers willen trachten te komen tot oprichting van een Friese kring of vereniging, zoals in vele plaat sen in ons land reeds bestaat. De afdeling De Klomp van de Gelderse Mij. van Landbouw hield vrijdagavond een vergadering in hotel Hupkes, waar vanwege de P.G.E.M. het nut en de efficiency van van electriciteit in en om de boerderij werd uiteengezet. Een en ander werd met dui delijke dia's toegelicht. Nadat de voorzitter, de heer de Leeuw, de aanwezigen welkom had geheten was het woord aan de heer de Geus uit Arnhem, die allereerst sprak over de rentabiliteit voor de Maatschappij. Spreker maakte duidelijk dat de Maat schappij geen winstdoeleinden nastreeft, maar wel rendabel moet werken. In de landbouwsectjr laat dit nog wel te wensen over omda; de landbouw gro tendeels een selzoerlbtdrijf is en dus slechts in bepaalde perioden stroom af neemt. Wanneer nu de agrariër een elec- tro-motor zou bezitten en deze voor ver schillende doeleinden - ook huishoudelij ke - zou gebruiken zou het bezwaar voor de Mij. wat zijn ondervangen. Want nu ligt 96*/« van de stroomtijd ongebruikt. Ook wees spreker erop dat de landbouw wel degelijk dient te mecha niseren i.v.m. de concurrerende landen, die zulks wel doen en dan in de toekomst op onze Nederlandse landbouw zouden voorliggen. Een economisch gebruik van meer electrische artikelen is dus ook in het belang van de landbouw in haar ge heel. De heer de Geus deelde mee dat de P.G.E.M. 44 jaar bestaat en het vermogen in de centrale is opgevoerd tot 350.000 kwH. Als men bedenkt dat men in de komende zes jaar dit aantal wil verdub belen, dan merkt men de enorme stijging naar de vraag naar electrische kracht- voorziening. Sprekende over het nut op het individuele bedrijf zei de heer de Geus, dat vooral in deze grote droogte periode enkele bedrijven zeer veel nut ondervonden van een kunstmatige re geninstallatie. Met dia's toonde de spreker het verschil van een „beregend" weiland en pal daarnaast een dor en zanderig weiland. Ook kan men door toepassing van meer electrische krachtvoorziening de dure ar beidskracht sparen. Zelfs het transporte ren van de stalmest kan met een elec- trisch installatie geschieden zoals spreker ook aantoonde. Een kooienventilator kan er voor zorgen dat hooibroei uitgesloten is en voorts werden de voordelen van electrisch melken getoond. De T.L. bui zen in de stal en boerderij geven een practisch en helder effect. Al met al kan de boer de voordelen van dc rlectricitcit ook voor zijn bedrijf verkrijgen en dat zeer economisch omdat een bepaalde vastrechtberekening van toepassing is en de kosten laag houdt. Na de pauze sprak de heer van Haas- dijk uit Arnhem over de gevaren bij een verkeerd gebruik van electriciteit. Hij wees erop dat electrische artikelen in vochtige ruimten absoluut geaard dienen te zijn. Ook met andere voorbeelden toonde de heer Haasdijk dat speciaal op oude boerenbedrijven de leidingen zeer veel te wensen overlaten en dat daar brand en zelfs levensgevaar uit kan ont staan. Op zeer primitieve wijze pogen enke len nevenleidingen aan te brengen, maar dit amateurswerk schept grote gevaren voor mens en vee. Van de rondvraag na deze leerzame causeriën van twee terza ke deskundigen werd een zeer druk gebruik gemaakt, waarna voorzitter de Leeuw de vergadering sloot. SCENE UIT HET TONEELSPEL „MOZES/ Mozes (H. v. Veenendaal) vraagt zjjn pleegmoeder, een prinses (mej. v. Vee nendaal), naar zijn afkomst. 31 oktober is voor alle protestanten een belangrijke dag. Dan herdenken zij de kerkhervorming. Een dag als deze mag niet ongemekrt voorbijgaan en daarom is besloten 's avonds om 8 uur in de Sint Andrieskerk samen te zin gen en zo uiting te geven aan hun blijdschap en dankbaarheid. Aan de ingang zijn programma's ver krijgbaar, waarop de tekst dej- te zin gen psalmen en gezangen staan ge drukt. Na afloop wordt een collecte gehouden, waarvan het saldo wordt bestemd voor verbetering van het or gel der kerk. De zang wordt begeleid door de organist der kerk, de heer C. van Walsum. PROCESVERBAAL Tegen de heer Van B. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens ongeoorloofd schoolverzuim van zijn kind. SINT-NICOLAAS-AKTIE WINKELIERS De plaatselijke winkeliersvereniging heeft in een vergadering besloten ook dit jaar weer een Sint-Nicolaas-aktie te hou den. Men gaat dit keer één kleur bonnen uitreiken, waardoor er één trekking komt. Vorig jaar waren er meerdere trekkingen. Men heeft weer een groot aantal prach tige prijzen beschikbaar kunnen stellen. Het ligt in de bedoeling een televisietoe stel als hoofdprijs aan te merken. DE N.C.W.B.-WINTERSERIE- WANDELTOCHTEN De tijd gaat komen dat de bekende winterseriewandeltochten weer de aan dacht van de wandelaars in onze om geving komen vragen. In Amerongen wordt deze serie zoals van ouds weer georganiseerd door de wandelsport- vereniging „De Woudlopers". De eerste tocht van 15 km wordt gehouden op zaterdagmiddag 21 november. Dit in tegenstelling tot andere berichten als zou deze wandeling volgende week al worden gehouden. De tweede, derde en vierde tocht wordt resp. gehouden op 9 en 30 januari en 27 februari. De prachtige omgeving van Amerongen en de alom bekende wijze van het uitzet ten der routes zal veel winterwande- laars naar Amerongen trekken. Zij die één of twee tochten volbrengen ont vangen een diploma. Voor drie tochten ontvangt men een medaille, terwijl er voor hen die viermaal deelnemen een medaille èn diploma is. Wandelaars doen er goed aan boven genoemde data al vast te reserveren. GRATIS KIPPENBOUT IN OVERBERG Dezer dagen ontdekte de landbouwer v. d. B. alhier tot zijn grote schrik, dat ongenode gasten in zijn kippenhok ge weest waren, vele kippen hebben dit met de dood moeten bekopen. Minder ge schrokken zijn de buren en familieleden, want zij allen werden getrakteerd op een gratis kippenbout. H. S., monteur te Oosterbeek had in zijn woonplaats met een vrachtauto ge reden waarvan de geluiddemper defect was, de fuseepennen vertoonden speling en een der banden was glad afgesleten, hetgeen al met al maakte, dat het voer tuig het verplichte rijtechnische mini mum niet haalde. Pas een paar dagen voor ik de be keuring kreeg was dè uitlaat op een stortplaats ergens achter blijven haken en kapot gegaan, vertelde verdachte vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Van de fuseepennen was alleen maar het om hulsel gescheurd, maar dat leverde voor de besturing van de wagen geen gevaar op en de band was beslist niet zo slecht, want hij kon nog gecoverd worden. Als een band werkelijk versleten is lukt dat niet meer. In het proces-verbaal staat anders, dat het canvas zichtbaar was, las rechter v. d. Brand. De officier wilde wel geloven, dat de uitlaat pas kort tevoren stukgescheurd was, doch alles met elkaar deugde de wagen toch niet. Eis en vonnis 45.- of 9 dagen. Het veertienjarige zoontje van K.K., opperman te Wageningen, had meerma len verzuimd de school te bezoeken en deze overtreding van de leerplichtwet bracht K., die in zulke gevallen verant woordelijk gesteld wordt, vrijdag voor het Wagenings kantongerecht.. Verdachte trad niet al te beleefd op, maar zijn ver haal kwam er op neer, dat de bewuste school volslagen waardeloos was. De Jon gen leerde er niets, maar moest herhaal- delijk allerlei karweitjes opknappen, die varieerden van gras halen voor de konij nen van de meester tot het helpen bij het overhuizen van een der onderwijzers. Daarvoor stuur ik de jongen niet naar school, hij moet er wat leren, aldus ver dachte. Geloofde u dat wat uw zoontje u vertelde, vroeg de officier. Ja, antwoordde K. Dan kan ik u wel uit de droom hel pen, vervolgde de officier, de knaap ver zon het om te kunnen spijbelen. Niet waar, hield verdachte vol. Ik ben al eens naar de meester geweest daarover, maar dat werd alleen maar bonje. Dat kan ik me voorstellen, zei de of ficier. U lijkt me iemand die gauw bonje krijgt. Ondanks uw vlegelachtig optreden wil ik het echter nog laten bij 40.— of 8 dagen met een proeftijd van twee jaar. Verdachte begon nogal te mopperen en liet uitkomen dat ze geen cent van hem zouden krijgen. Liever ging hij die 8 da gen uitzitten. Hij snapt er niets van, concludeerde de officier. Vonnis conform. N. van G., opperman te Ede had aan kennis G. een motor verkocht en hem meteen Jiet bij het voertuig behorende kentekenbewijs meegegeven in plaats het in te leveren en te laten overschrijven. G. zou dat doen, dat heeft hij me be loofd, zei verdachte voor het Wagenings kantongerecht. Hij deed het echter niet en in zulke gevallen stelt de wet u aansprakelijk, ant woordde de officier. Nonchalance met kentekenbewijzen kan tot heel vervelen de dingen aanleiding geven. Eis en von nis 10,of 2 d. T. L., landbouwer te Lunteren was op de Barneveldseweg in zijn woonplaats op een motor gesignaleerd zonder dat hij in het bezit was van een rijbewijs. Het was inderdaad m'n eigen risico, gaf verdachte voor het Wageningse kan tongerecht toe. Ik had de motor echter nodig voor mijn werk. Toen u bekeurd werd was u al twee maal voor het examen gezakt. U wist er dus niet al teveel van, meende de officier. Dat ging best, antwoordde verdach te, want direct daarop moest ik weer proef rijden en toen ben ik geslaagd. Als bewijs daarvan overhandigde hij het gerecht het rijbewijs en het bleek dat hij inderdaad kort na de bekeuring het kost bare document had weten te veroveren. Het was wel een beetje verleidelijk voor u, vond de officier, maar het mag nu eenmaal niet. Eis en vonnis 20,of 4 d. Mevr. W. II.-de W. te Bennekom had op de Acacialaan in haar woonplaats haar hond zonder toezicht laten lopen cn dat is in strijd met een gemeentelijke veror dening. Hij was me ontsnapt, verdedigde mevr. H. zich voor het Wagenings kan tongerecht. Ik merkte het echter op tijd en ik was al op weg om hem te halen. U hebt nogal lelijke dingen tegen de agent gezegd, las rechter v. d. Brand. Ik zie hier staan: U wilt zeker promotie ma ken. Er zijn wel erger dingen om op te letten en: Kijk liever naar andere hon den. Verdachte moest het toegeven. Ze was wat kwaad geworden omdat haar hond anders nooit los liep. Net die ene keer had hij door een abuis de benen genomen. We kunnen het niet controleren, zei de officier, maar u kunt inderdaad pech gehad hebben. Dat geeft u echter nog niet het recht om brutaal tegen de politie te worden. Iemand die een bekeuring krijgt is waarschijnlijk geprikkeld, dat is een menselijke eigenschap, maar men moet zich weten te beheersen. Het is overigens merkwaardig, aldus de officier, dat we nooit kwaad worden op ons zelf als we een fout maken, maar meestal op degene, die ons op die fout betraptEis 6, of 1 d. hetgeen v. d. Brand verlaagde tot 5,— of 1 d. van Farao in Egypte. In een gesprek met een hoge ambtenaar worden in hem herinneringen wakker geroepen uit zijn vroegste jeugd. Die herinneringen wor den versterkt door zijn contact met twee Egyptische slavinnen. Een ander tafereel laat Mozes zien met de prinses die hem als kind aangenomen heeft. In dit gedeelte van het spel onthult zij hem zijn eigenlijke afkomst en tracht hem alsnog voor Egypte te behouden. Dit is het beslissende moment in het leven van Mozes. Hij ziet dat zijn volk, dat in Egypte onderdrukt wordt, hem nodig heeft. Later doodt hij een Egyp tische drijver, die zijn slechtste kant toont tegenover twee van zijn landge noten. Hij wordt hiervoor gezocht en vlucht de woestijn in. De figuur van Mozes die uitgebeeld werd door de heer H. van Veenendaal, sprak het sterkst in de gesprekken met de prinses. Deze laatste rol werd ver tolkt door mej. R. van Veenendaal, die door haar optreden en spel zeker aan dacht heeft getrokken. Als stamoudste was de heer D. van Remmerden de juiste man op de juiste plaats. Met het noemen van deze drie figuren willen we de andere spelers en speelsters be slist niet tekort doen. De dames Rijn berk en Derksen als Egyptische sla vinnen en Hebreeuwse vrouwen, de heer Dicou als drijver, de heren Van Malsen en Hommel als Hebreeuwse (Zie verder pagina 4) Blijkens een publicatie in de Prawda zal in Rusland binnenkort een film vertoond worden over het bezoek van Chroestsjow aan Amerika. De Romeinse politie heeft dertig kin deren in een park aangetroffen die stomdronken waren. Het bleek dat zij een grote partij flessen Vermouth had den ontvreemd. Te Londen is een militair veroor deeld tot een boete van honderd gul den omdat hij de vrouwelijke chauf feur van een taxi tegen haar wil had gekust. Een fabrikant van lipstick heeft Bri gitte Bardot 30.000 gulden geboden voor een reclamefoto. B.B. wees het aanbod van de hand. In Brits-Indië heeft een 82-jarige man plotseling weer haren op zijn hoofd en twaalf tanden in zijn mond gekregen. De medici staan voor een raadsel. Vorig jaar zijn in Engeland 5.970 mensen tengevolge van verkeersonge vallen om het leven gekomen. Ruim de helft hiervan was beneden de 15 en boven de 60 jaar. Volgens het Rode Kruis in Geneve mogen politieke gevangenen in Zuid- Slavië nu twee weken vakantie nemen met behoud van loon. De beroemde autocoureur Stirling Moss is bij een auto-ongeval licht ge wond. Het gebeurde toen hij met zijn autootje heel rustig naar huis reed. Een baby-gorilla, de enige gorilla die in Europa geboren is, in de dieren tuin in Basel, is door zijn moeder ver stoten. Het heeft nu een tehuis bij de directeur van de dierentuin. ZUIDOOST-UTRECHT HOUDT VOGELTREKEXCURSIE EN FILMAVOND De Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuidoost Utrecht" houdt op zaterdag 31 oktober een vogeltrekexcursie. Deze excursie zal onder leiding staan van prof. dr De Vries uit Wageningen en wordt gehouden in de Achterbergse Meent. De tocht vangt aan om 3.15 uur vanaf de Grebbesluis te Rhe- nen. Tevens organiseert deze vereniging op dinsdag 3 november in hotel „Stuyven- berg" te Eist een filmavond, die zal wor den verzorgd door de cineast, pater Arents. Er zullen twee prachtige films worden vertoond over het dierenleven in Afrika. Deze films heeft pater Arents op genomen tijdens zijn werk voor de missie in dit werelddeel. De eerste rolprent is getiteld „Men against the sun" en de tweede „Frangois de Neushoorn". Deze neushoorn, opgesloten in een dierenpark, verteld over zijn leven in de vrije natuur, temidden van olifanten, leeuwen, luipaar den, zebra's, vogels enz. en zijn strijd om het bestaan. Zowel de excursie als de filmavond zijn voor een ieder vrij toegankelijk. „DE MORGENSTER" ORGANISEERT KAARTTOERNOOI De nog maar pas opgerichte kaart club „De Morgenster" is verleden week al gestart met een kaarttoernooi om de eerste, tweede en derde plaats in de vereniging. Binnen enkele weken zal ook een begin worden gemaakt met het organiseren van een prijskaartavond. In het vervolg zal er een prijskaartavond in de maand worden gehouden, echter alleen voor de leden van „De Morgen ster". Het ledental van de vereniging is inmiddels gestegen tot 33 leden. KLEUTERCURSUS De vereniging van ziekenzorg te Eist vangt op 9 november aan met het geven van een kleutercursus. Deze cursus wordt gegeven in het wijkgebouw aan de Vee- nendaalsestraat. Aanmelding en inlichtin gen bij de wijkverpleegster, zr. Terwey. jKERKEWIJK 167 - TEL.3000 - VEE NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1