Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken »D e Wereld van WEEK-tot-WEEK r Massale volkskerstzang in garage De Haas r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Een film vol exotisch kleurgenot over Ceylon De zon - onuitputtelijke energiebron Wist L... J.F.TAK £tylvtrlU JCloijeó RENSWOUDE mm ELST 33e jaargang VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 Nr. 88 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Auto slipte vier gewouden in Tóch U.S.O.-concert Veenendaal Politiepost Gelders Veenendaal wordt opgeheven 50 jaar C.N.V. wordt ook in Veenendaal gevierd Agenda HQOFDSTR 91 VEENENDAAL Showavond van bekende radiosterren Waarde 7,50 1 AK 085548 AMERONGEN VOLKSUNIVERSITEIT: Prachtige natuurfilms draaiden in Eist Techniek moet rendabele toepassingen mogelijk maken Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER K.N.V.B.-sportcomplex in de buurt van Veenendaal? Nu de R weer in de maand isgeeft u uw kinderen LEVERTRAAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen fcunuen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTBNTIEB Advertentieprijs per mm 15 «ent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent MIDDELBUURTSE- WEG KRIJGT EEN NIEUW WEGDEK. In het oostelijk deel van Veenenaal wordt momenteel hard ge werkt aan de verbe tering van de „mid deleeuwse" Middel- buurtseweg. Het smalle en zeer slecht bestrate weg getje - één van de toegangswegen naar Veenendaal - moet, tot grote vreugde van de omwonenden, plaats maken voor een vijf meter brede weg met een onder laag van klinkers en puin en een deklaag van asfalt. Boven dien worden de groot ste bochten er uit ge haald en krijgt het geheel een TL-ver- lichting. Op de foto: een gro te dragline van de uitvoerder van dit werk in actie. Op Rijksweg 12, ter hoogte van het Streekziekenhuis in Bennekom, is gis termorgen een personenauto, bestuurd door de heer M. uit Amsterdam, ge slipt en over de kop geslagen. De be stuurder is levensgevaarlijk gewond, terwijl de verdere inzittenden, de heer V. en diens echtgenote, eveneens uit Amsterdam, ernstig gewond werden. Mevrouw M., die naast haar man zat, liep geen letsel op. De personenauto met de vier inzitten den, komende van de richting Amster dam, reed met grote snelheid over ge noemde weg. Op het moment dat de personenauto werd ingehaald door een andere auto, schijnt de heer M. de macht over het stuur verloren te hebben, want slip pend en slingerend kwam de auto te recht op de middenberm en sloeg over de kop. De slachtoffers zijn per GGD-Ede naar het ziekenhuis overgebracht. In het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan zal op maandag 16 novem ber a.s., 's avonds om 8 uur, een USO- concert gegeven worden. Op het programma staat o.m. het 5e Pianoconcert van Beethoven. Nadere mededelingen volgen nog. INBRAAK BIJ VEENENDAALSE IJZERINDUSTRIE In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben ongenode gasten een bezoek ge bracht aan het kantoor van de Veenen- daalse IJzerindustrie aan de Schoolstraat Zij verschaften zich toegang door een grote ruit, zonder ook maar iets te be schadigen, uit de voordeur te halen en vervolgens naar binnen te stappen. Er wordt niets vermist. In verband met de grenswijziging zal de politiepost Gelders-Veenendaal met in gang van 1 januari 1960 opgeheven wor den. Het hoofd van deze post, brigadier W. Zwetselaar is met ingang van die datum overgeplaatst naar Ede, terwijl de hoofdagent P. Peerbolte het politiekorps van Bennekom gaat versterken. De bestemming van de huidige kantoor ruimte is nog niet bekend. In kringen van het Chr. Nationaal Vak verbond herdenkt men dit jaar twee heuglijke feiten, nl. het 50-jarig bestaan van de vakcentrale en het 40-jarig be staan van het sociaal fonds van het C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten". Gelijk overal in het land zal ook de Veenendaalse Christelijke Besturenbond deze gebeurtenissen enigszins feestelijk herdenken, nl. op vrijdag 20 en zaterdag 21 november a.s. Op beide avonden zal in het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan worden opgevoerd het blijspel „Welkom Binnen" door het plaatselijke toneelgezelschap „N.A.O.". Bovendien zal op 20 november spreken de heer Lensink, bestuurslid van de lan delijke Chr. Metaalbewerkersbond en op 21 november de heer K. de Boer, tweede voorzitter van het C.N.V. Voor de kinderen van leden worden twee filmvoorstellingen gegeven op zater dagmiddag 21 november a.s. BENOEMING ONDERWIJZERS Aan de Prinses Wilhelminaschool, Chr. B.L.O.-school te Veenendaal, is met in gang van 1 januari 1960 benoemd tot tij delijk onderwijzeres mej. H. Stegeman uit Aalten. COLLECTE KLAPROOSDAG Het Nederlands Oorlogsgraven Comité gaat weer de jaarlijkse Klaprooscollecte houden, waarvan de opbrengst het moge lijk maakt de nabestaanden van de in ons land gesneuvelde en ter aarde bestelde geallieerde militairen, die in behoeftige omstandigheden verkeren en dit zelf niet kunnen bekostigen, in staat te stellen toch het graf van vader, man, zoon of broeder te bezoeken. In Veenendaal wordt deze collecte ge houden in de week van 9 tot 14 novem ber a.s. Degenen, die medewerking aan deze collecte willen geven in de vorm van collecteren worden verzocht zich in ver binding te stellen met mevr. Van Leeu,- wen, Cuneraweg 367 te Rhenen. VEENENDAAL Zaterdag 7 november: 's Middags en 's avonds Streek- Jeugdappèl van Herv. Jeugdraad in Oude Kerk. Luxor Theater: Heden t.e.m. zondag: „Het kamp op het bloedeiland", toegang 18 j. Maandag t.e.m. woensdag: „De slag om het vrouwenfort", toe gang 14 j. Donderdag: „Salome", toeg. 18 j. WAGENINGEN Zaterdag 7 november: Hobby- en Sportshow in hotel De Wageningse Berg van 3.30 tot 10.00 uur. Verder ook op maan dag tot en met woensdag a.s., iedere middag van 4.00 tot 10.00 uur. voor betere uurwerken - In navolging van een aantal grote steden zal dit jaar ook in Veenendaal een massa- Ie volkskerstzang worden gehouden. De voorbereidingen hiertoe worden getroffen door een comité, dat hedenavond op een persconferentie nadere inlichtingen hierover zal verstrekken. Enige gegevens z\jn ons thans reeds bekend. De samenkomst zal worden gehouden op dinsdag 22 december a.s. Verwacht wordt, dat een zeer groot aantal inwoners van Veenendaal aan de zang zal willen deelnemen. Het comité is hierop berekend en heeft beslag weten te leggen op de grote gara ge van de N.V. De Haas, welke door de directie van deze N.V. welwillend voor dit doel is beschikbaar gesteld. Deze gara ge is het grootst beschikbare gebouw ter plaatse en voldoet aan de eisen voor een dergelijke zangbijeenkomst. Dit is reeds een aantal jaren geleden gebleken toen in dezelfde garage ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding een samen komst met massale zang plaatsvond, welk gebeuren vele duizenden bezoekers trok. Het concert-programma, dat door het comité is opgesteld bevat naast door alle aanwezigen te zingen kerstliederen: solo zang en declamatie. De begeleiding zal worden verzorgd met een elektronisch ORIENTATIERIT MAC-EDE Door het bestuur en sportcommissie van de Motor- en Automobielclub „Ede" is voor woensdagavond 11 november a.s. een oriëntatierit voor auto's, motoren en brommers uitgeschreven. De lengte van het parcours bedraagt voor auto's en mo toren 43 km en voor brommers 27 km. De start en finish van deze rit zijn bij het restaurant Reehorst te Ede. Op dinsdag 17 november a.s. presen teert de Veenendaalse muziekhandel B. v. Hees, in samenwerking met N.V. Phono gram, in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een showavond onder de titel „Opname 5 tellen na nu". Aan deze avond werken tal van beken de radiosterren mee, w.o. De Spelbrekers, Joop de Knegt, The 3 Jacksons en Peter Oran. Verder staat een grote muzikale quizz op het programma. De produktie heeft Fred Hartog. orgel, dat in de garage zal worden opge steld. Voorts heeft burgemeester A. Bak ker van Veenendaal reeds zijn persoon lijke medewerking aan het programma toegezegd. Ook alle Veenendaalse zang koren zijn uitgenodigd, waarvan het me rendeel reeds een toezegging heeft ge daan. Onderhandelingen met diverse ko ren zijn evenwel nog gaande. De Vallei-riks, die vorige week is uitgegeven bij I unchroom ,,'t Zui den" aan de Patrimonium]aan, is niet ontdekt. Hierdoor stügt de waarde weer met twee gulden vijf tig, zodat de rijksdaalder, welke de ze week in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven en het rode nummer draagt, ƒ7,50 waard is. Indien de riks vóór a.s. donderdag 12 uur op ons bureau wordt ingeleverd, ont vangt men a contant de premie. CONTACTAVOND N.P.B. De Ned. Protestanten bond afd. Ame- rongen-Leersum belegt volgende week dinsdagavond een contoctavond in het Clubhuis, die behalve voor de leden ook toegankelijk is voor andere belangstellen den. Mejuffrouw S M. J. van Dam uit Haarlem zal deze a.*ond spreken over het onderwerp „Het le .-en van prins Gauta ma, (Boeddha) en ie parallellen in zijn leer met het Christendom." TWEEDE BEVOLKINGSONDERZOEK De bewoners van het gedeelte der ge meente Renswoude, dat met de grenswij ziging overgaat naar Veenendaal, wor den in de gelegenheid gesteld, zich op woensdag 11 november a.s. te laten on derzoeken op longafwijkingen. Daartoe zal een doorlichtingsauto standplaats in nemen op het terrein naast het Luxor- theater en daar kunnen degenen, die op geroepen zijn, zich aanmelden. Voor elk onderzoek is een bijdrage van 1,25 ver schuldigd. De normale zittingsduur is des avonds van 7 tot 9 uur, terwijl bovendien gele genheid tot onderzoek bestaat van 9 tot 9.30 uur, speciaal in verband met het feit, dat op deze avond in Veenendaal dank stond voor het gewas wordt gehouden. Ceylon is een eiland, dat onvergetelijke indrukken moet achterlaten bh de mensen, die er mee hebben kennis gemaakt. Eén van die mensen is A. Hustinx, die het meer dan oppervlakkig bezocht en zjjn indrukken vastlegde op dc filmavond. Deze film „Onder de zon van Ceylon" werd gisterenavond vertoond voor de Volksuniversi teit Veenendaal door de maker en door deze ook toegelicht. Dit wonderschone eiland, ongeveer ter grootte van België en Nederland samen met acht miljoen zielen, is zo exotisch als men maar denken en wensen kan. Na Portugese kolenisten in 1500 zetten bijna 100 jaar later de Nederlanders voet aan wal van dit sprookjeseiland, onder leiding van de scheepskapitein Joris van Spelbergen. Deze Nederlanders bemerkten al gauw zij, onder auspiciën van de Verenigde dat ook Ceylon, evenals Sumatra rijk was aan de in die tijd zo begeerde specerijen. Zij rapporteerden dit aan de Hoogmogen de Heren Zeventien van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Na de Portuge zen te hebben verdreven vestigden de Nederlandse kooplui zich op Ceylon, waar ONDERZOEK-CENTRUM PETTEN NA DERT VOLTOOIING. Deze luchtop name toont het research-centrum van het Reactor Centrum Nederland bij Petten, dat zijn voltooiing nadert. De reactor van groot vermogen vormt het centrale punt van het complex, met de bouw van de reactor, de werkplaatsen en laboratoria is een bedrag van vele miljoenen gemoeid. Oost-Indische Compagnie een winstgeven de specerijenhandel openden. Later moes ten ook de Hollanders het veld ruimen; op hun beurt voor de Engelsen, die Ceylon nog altijd als een dominion van het Britse Gemenebest kunnen beschouwen. Echter, de Nederlandse vlag, die 1796 zo roemloos werd neergehaald, wappert sedert lang opnieuw in de grote haven van Colombe op de vele Nederlandse vrachtschepen en zeekastelen, die het eiland aandoen. Ook de handel tussen Nederland en Ceylon kreeg nieuwe impulsen. In 1954 werd het Nederlandse consulaat te Co lombo verheven tot gezantschap. De stij gende betekenis van Ceylon als interna tionaal knooppunt van scheepvaart- en luchtvaartlijnen werd tijdig ook door de K.I.M. begrepen en in datzelfde jaar nam deze maatschappij Colombo op, als halte plaats in haar steeds groeiende luchtnet. Al zijn het dan niet meer de Hollanders die op Ceylon de eerste viool bespelen, de herinnering aan deze lang vervlogen tij den is nog niet verdwenen. En er zijn nog verschillende van deze herinneringen. Er wonen nog altijd afstammelingen van deze Nederlandse kolonisten (pl.m. 30.000, die een apart ras vormen) en, hoe wel voor het merendeel niet meer Neder lands sprekend, dragen zij toch nog oer- vaderlandse namen. Nog meer Hollandse historie komt men in de film van mr. Hustinx tegen. Forten en kerken van typisch Nederlandse make lij; sommige zelfs gebouwd van stenen, die uit het vaderland werden aangevoerd. In de kerken en op de kerkhoven graf stenen met opschriften in het Nederlands. Dan het Ceylon van heden; vol afwis seling met een rijke flora en fauna, waar die mysterieuze religie van het boeddhis me hoogtij viert. Hierdoor is Ceylon thans in het middelpunt van de internationale belangstelling gekomen. Nog niet zo lang geleden werd immers de minister-presi dent van Ceylon, Bandranaïka door een boeddhistische monnik doodgeschoten. De oorzaak van deze politieke moord aanslag moet hoogstwaarschijnlijk wor den gezocht in de hang van deze functio naris naar het westen. De nationalisten namelijk willen het eiland zuiver boed dhistisch houden en zijn anti-westers en daarmee ook anti-Engels. Men verfoeit Dinsdagavond organiseerde de Cult. Nat. His. Vereniging „Zuidoost-Utrecht" in hotel Stuyvenberg te Eist een prach tige filmavond waarvoor een buitenge woon grote belangstelling bestond. Door Pater Arents werden twee films gedraaid, getiteld „Men against the sun" en „Francois de neushoorn". Twee prach tige films die in het oerwoud van Afrika spelen. De eerste film, met als hoofdpersoon de jonge ingenieur John Hauwker, laat zien het aanleggen van een spoorlijn door het oerwoud. Voor de werkzaamheden wor den arbeiders uit India gebruikt, die zeer gewillig blijken. Totdat de leeuwen schrik en paniek zaaien en het werk stil komt te liggen. Men zag in de leeuwen geesten, die zich wreekten op hen indringers van de jungle. Hauwker gelukt het aan deze leeuwenterreur een einde te maken en het werk wordt voltooid. Prachtig zijn de natuur- en dierenopnamen in deze rol prent. Maar de kroon spande wel de film „Frangois de neushoorn". Dit is het ver haal van een neushoorn in de dierentuin, die aan enkele kinderen zijn levensge schiedenis verteld. Uit het verhaal, wat zich op het doek ontrolt, spreekt een enorm verlangen naar de jungle, ondanks hitte, dorst en strijd. En wanneer men de schitterende na tuurtaferelen ziet kan men dit zeer zeker begrijpen. Prachtige opnamen ziet men van de vroegere buren van Frangois. o.a. leeuwen aan de maaltijd, olifanten die in de rivier aan het baden zijn, luipaarden die als een flits over het veld spurten, enz., enz. Aan het slot van de film ziet men hoe de neushoorn, door de „supe rieure" mens wordt gevangen en op trans port wordt gesteld naar de dierentuin. Dat men deze films zeer op prijs stelde bleek wel aan het spontaan applaus dat aan het einde opklaterde. Tot slot van deze uitstekend geslaagde avond werd het woord gevoerd door de tweede voorzit ter, de heer W. Budding, die pater Arents dankte voor deze zo prachtige films en hoopte dat het een tot weerziens is. SINT KOMT BIJ BUURTVERENIGING FRANSEWEG Ook dit jaar zal Sinterklaas weer een bezoek brengen aan de buurtvereniging Franseweg-West, en wel op 9 december. Deze avond zal de Sint nl. op bezoek ko men in Sportlust, waar de gehele buurt vereniging dan aanwezig is. Na het uit delen van de cadeautjes, door de goedhei ligman en zijn knechten, volgt een ge zellige avond. De zon is dit jaar oorzaak van veel zorgen. Door het uitblijven van regen heeft zü het land verdroogd en de rivieren teruggebracht tot kleine stromen welke niet meer bevaarbaar zijn voor schepen met enige diepgang. De veehou ders hebben de grootste moeite aan voldoende geschikt voer te komen, terwijl de landbouw met zorg de toekomst tegemoet ziet. Het is een beangstigend gezicht op de weiden, de sportvelden en de plant soenen het bruin van gedood gras te zien overheersen. De zon, anders levens- verwekker bij uitstek, is nu een moordenaar geworden doordat het evenwicht tussen zonneschijn en regen verbroken is. Er is geen water meer, water dat in de natuur een aanvulling is op of een beschermer tegen de mateloze energie van do zon. Toch zijn er technici die, met het bizarre egoïsme, geleerden eigen, niets liever zouden zien dan een onafgebro ken zonneschijn. Natuurlijk zal zo iets nooit mogelijk zijn - veel eer zal men trachten een volmaakt evenwicht tus sen zonnig en bewolkt weer te schep pen - het blijft toch de wensdroom van diegenen, die de mogelijkheden on derzoeken die toevloeiende stroom zonne-energie op een praktische ma nier te benutten. Men moet het allang geleden hebben geprobeerd. De legende vertelt, dat Archimedes, het Siciliaanse genie, dat zovele stellingen en uitlatingen op zijn naam heeft staan, de Romeinse vloot, toen de sterkste ter wereld, op de vlucht joeg door enkele schepen door middel van zonnespiegels in brand te steken. Ieder kent het principe, want wie heeft niet als kleine jongen met een brandglas papier of celluloid in brand gestoken? Het moet een panische schrik hebben veroorzaakt onder de Romeinen, die hun houten schepen op een spookachtige manier door vlam men zagen ondergaan. ZONNE-CENTRALES De uitvinders hebben in het ver leden weinig kansen gehad de zonne- energie dienstbaar te maken aan de mensheid. De techniek was toen nog niet ver genoeg gevorderd. Wel heeft men in de vorige eeuw geprobeerd via spiegelconstructies mechanische ener gie op te wekken; de pogingen waren echter al bij voorbaat tot mislukken gedoemd doordat de middelen voor de juiste weg naar het succes ontbraken. De spiegels waren te duur en te primi tief om via de omslachtige manier van het verhitten van water en het gebrui ken van de opgewekte stoom voor het aandrijven van eveneens primitieve machines een nuttig rendement op te leveren. De moderne techniek heeft, zoals op zo vele gebieden, ook op het terrejn van de solaire energie de vooruitzich ten verruimd. In de Franse Pyreneeën toepassingen op ruimere schaal van de ons door de zon geschonken energie. De conventionele brandstoffen zijn voortdurend in prijs gestegen waar door men automatisch naar goedkope vervanging is gaan zoeken. Bovendien zou zonne-energie uitkomst kunnen brengen in minder-ontwikkelde gebie den, die niet beschikken over olie- of steenkoolvoorraden. In de Ver. Staten heeft men huizen gebouwd, welke ver warmd worden door systemen die wer ken op zonne-energie. In grote delen van de wereld zou men dit voorbeeld kunnen volgen. In Scandinavië bij voorbeeld heeft men wel zon, maar is de buitentemperatuur toch laag. In ge bieden waar men niet beschikt over zoet maar wel over zout of brak wa ter, kan men naar Russisch voorbeeld destilleer-installaties bouwen. SATELLIETEN Met de zonne-energie kan men ver rassende resultaten bereiken, wanneer de mens in de toekomst, dank zij de verkregen techniek, ingrijpt in natuur lijke processen. Zo heeft men onlangs weer een oud Duits idee opgerakeld, waarin wordt gesproken over in de ruimte cirkelende zonnecentrales. Met raketten moeten gedeelten van zonne spiegels in de ruimte worden gebracht en daar tot een geheel samengevoegd. Met behulp van deze spiegels, die als satellieten met de aarde meedraaien, kan men de natuurlijke gesteldheid van een streek geheel wijzigen. Bovendien kunnen zij dienen voor de nachtelijke verlichting van gebieden waar licht ge wenst is. Wanneer zij namelijk dezelfde omloopsnelheid als de aarde hebben, zal het lijken alsof zij vast boven een bepaalde plek van de aarde „hangen". De vooruitgang op het gebied van raketten en ruimtevaart zal de geleer den binnen afzienbare tijd in staat stellen deze projecten uit te voeren. Daarmee wordt dan nogmaals bena drukt, dat de evolutie van de techniek nog steeds niet beëindigd is, integen deel, in een steeds sneller tempo voort- de westerse beschaving en moet niets we ten van scholen en moderne geneeswijzen. Ook zijn de nationalisten gekant tegen het Engelse onderdaanschap en bovendien wil men de theecultures nationaliseren. De film, die hierdoor een actueel tintje kreeg, liet de toeschouwers kennis maken met de bedrijvige havenstad en hoofdstad van het eiland, Colombo. Een plaats vol tegenstellingen: ossewagens en ricksja's naast moderne limousines van Ameri kaanse toeristen. Mr. Hustinx bezocht ook het Yala-reser- vaat, waar de wilde dieren van het eiland in paradijselijke staat leven: wilde varkens, herten, apen, buffels, olifanten en slangen. Ofschoon de „holbuiken" zo als de zeventiende eeuwse kolonisten de olifanten in hun dagboeken en folianten neemden, door hun schuwheid zeer moei lijk te filmen zijn, heeft mr. Hustinx er verscheidene op zijn kleurenfilm weten vast te leggen. Meer naar het hoorden, in de richting van het Centrale Bergmassief volgde de maker van de film in Ratnapura (stad der edelstenen) het zoeken, wassen en slijpen van de kostbare en kleurige stenen, waar door Ceylon zo bekend is. In Hatapule op de rand van het hoge bergmassief was mr. Hustinx enige da gen te gast van een theeplanter. Fraaie opnamen maakte hij van het omvangrijke werk op een theeplantage en van de won dermooie bloemenschat in de tuin van de ze planter. Tot slot was mr. Hustinx getuige van het bezoek van Koningin Elisabeth van Engeland aan Ceylon en ook hiervan ving hij het nodige in zijn camera. Een buiten gewoon kleurrijk en prachtig schouwspel werd gevormd rond de glorieuze intocht van deze charmante vorstin. Wij deden zo hier en daar een greep uit de film, omdat een volledige opsomming van de bezienswaardigheden niet moge lijk is. Het was, kortom, een avond vol exotisch kleurgenot. BOORD. „Waarom heb ben in Frankrijk alle over hemden in de billijke prijs klasse een Italiaanse boord?" vraagt een lezer van een Frans blad. „Alleen de dure zaken brengen hemden met klassieke boorden, vervolgt hij, kijk maar naar generaal De Gaulle en de meeste an dere artiestenWaarom mag een gewoon mens geen klassieke boord dragen?" HAND (1). Mensen die lang zaam schrijven reageren beter by auto-ongelukken dan zy die een snelle hand van schryvcn hebben, is het oordeel van gra- fologcn, die onlangs in Parys vergaderden. Het schrgvcn kan dus een nieuw onderdeel van het ry-cxamcn worden? HAND (2). 740 miljoen men sen eten nog met hun vingers, heeft de Unesco nageteld. Dat moet gauw veranderen! VEROORDEELD. Dc In de Franse stad Angers byeen ge- komen gastronomen (lekkerbek ken) hebben de sandwich ver oordeeld als onbeschaafd. PYJAMA OF PANAMA? De heer Chroesjtsjef gaf zijn pyja ma aan Gromyko om zijn han den vrij te hebben om de me nigte toe te zwaaien, schrijft Paris-Jour. BOEK. Oud-president Tru man gaat een bock schryven voor kinderen van 10 tot 16 jaar. SLOGAN. Het moederschap is de nieuwste slogan van Ame rikaanse filmsterren en sterre tjes om de harten te vertederen, zegt misprijzend de Osservatore della Domenica, het officiële blad van het Vatlcaan. BED. In Frankryk is een speciaal bed voor t.v.-kykers geconstrueerd. Men kan naar wens het rugstuk omhoog draai en om in de gemakkclykste houding toeschouwer te zyn. EKSTER. In een Frans dorp staken de leerlingen van de dorpsschool omdat de onderwij zers er een gewoonte van maak ten hen niet by naam maar bij een zelf gemaakte bijnaam te noemen, zoals ekster, spoetnik, enz. STADION. In Parys gaat het slecht met dc sport, men heeft er geen behoorlyk sportpaleis meer, maar in Spanje doet men het beter: te Madrid bouwt men een arena met 110.000 plaatsen. Kosten 12 miljoen gulden. WIE ZEI DAT?. „Het moei lijke met de deugd is dat ze permanent moet zUn terwijl men daarentegen niet gedwon gen is voortdurend te zondigen." (Pierre Mac Orlan) VAKER. Kom ons eens wat vaker bezoeken zei een winkel juffrouw in Siberië tegen pre mier Chroesjtjef, want men heeft de winkels voorzien van kleren, melk en andere voe dingsmiddelen ter gelegenheid van uw bezoek. Waarop de heer Chroesjtsjef zich tot de plaatsc- lyke autoriteiten wendde met de vraag: „En halen jullie dat nu weer weg zodra ik vertrokken ben?" VECHTERS. De voorzitter van de werkgevers en de voor zitter van de werknemers, die in het Amerikaanse staalconflict onderhandelen over een loons verhoging voor de arbeiders van 60 cent per uur, verdienen bei den 160.000 gulden per jaar. PAS OP! Iemand, die in dc bergen een afgrond wilde pas seren, las by de plank die de beide kanten verbond: „Pas op, de plank kan maar één persoon tegciyk dragen." Omdat hy al leen was liep by alleen de plank op en „krak", viel in de afgrond. Waarom? Een gewaarschuwd man telt voor twee. staat reeds een zonnecentrale, die tem peraturen van een paar duizend graden (maximum 3000 °C) opwekt. In Rus land is in 1954 een installatie geopend die door middel van solaire energie dagelijks 1000 liter zout water in drinkwater omzet. De beide centrales werken op een economisch verant woorde manier. BATTERIJEN In verscheidene van de onlangs ge lanceerde kunstmanen bevinden zich radiozenders, die gevoed worden door zonnebatterijen. De stralen van de zon worden opgevangen door gevoelige elementen die de warmte omzetten in elektrische energie. Hierdoor kunnen de radiozenders en meetapparaten onbe perkt blijven werken. Lichtgevoelige cellen worden ook in Engeland toege past, bij een radiozender welke op de begane grond staat opgesteld. Ook hier voldoet het systeem uitstekend. De laatste jaren speurt men naar Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties bccdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 IN het AVRO-sportpraatje van gisteravond heeft de bekende sport- commentator Dick van Rijn de sug gestie gedaan het nieuwe Sport- en Oefencentrum van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, waar over in de dagbladpers uitvoerige mededelingen zijn gedaan, in de omgeving van EDE te bouwen! DIT sportcomplex, dat uniek is voor ons land, moet centraal ge legen zijn, zodat voor vestiging al leen de provincies UTRECHT en GELDERLAND in aanmerking ko men. IN eerste instantie werd gedacht aan de onmiddellijke omgeving van UTRECHT knooppunt van ver- keers- en spoorwegen maar de toekomstige uitbreiding van de stad kan er op den duur toe leiden dat het complex ingebouwd wordt en zodoende niet meer volledig aan het doel beantwoordt. VESTIGING bij ZEIST één der volgende kandidaat-plaatsen zou om dezelfde redenen af te raden zijn. VOLGENS de spreker van deze radiorubriek verdient de omgeving van EDE de voorkeur. (Of de be treffende gemeentebesturen reeds contact met Den Haag opgenomen hebben is niet bekend.) BEHALVE dat deze omgeving zich uitstekend leent voor de bóuw van het complex, werden ook de verbindingen (o.a. autobaan) goed genoemd. HET geld voor de bouw van het complex, 'n soort sport-hogeschool, is reeds binnen. OUD EN NIEUW'. Op het terrein van de heer H. van Roekei aan de Goorweg t Ede, organiseerde de Chr. Boeren- en Tuindersbond dezer dagen een ploeg- wedstrijd, waarvoor van landbouwers- zijde veel belangstelling bestond. Op de foto: Het ploegen op de oude manier, met paarden, wordt meer en meer ver drongen door de onvermoeibare trac tors. Tydens de wedstrijd ging het ech ter in goede harmonie naar de finish! dat volgens de Algemene Politie verordening 1907 op ieder huis of gebouw een huisnummer verplicht gesteld is? dat iedere „eigenaar of vruchtge bruiker van een gebouw verplicht te ge dogen is dat het nummer wordt ge plaatst"? dat men er bovendien nog voor moet zorgen dat het nummer in goede leesbare staat onderhouden wordt? dat bij overtreding van deze voor schriften geldboetes van ten hoogste drie gulden opgelegd kunnen worden? dat het volgens dezelfde Verorde ning verboden is in de Hoofdstraat en Hoogstraat „een 2-, 3- of 4-wielige motor rijtuig af te spuiten, te wassen of op eni gerlei wijze met water te reinigen"? dat het verder in geval van sneeuw of ijzel verboden is op de openbare weg glijbanen te maken of te gebruiken of schaats te rijden? dat het vloeken en gebruiken van onzedelijke taal op de openbare weg ge straft kan worden met een geldboete van ten hoogste 25 gulden? dat het volgens art. 47 verboden is te zwemmen of te baden op plaatsen minder dan 100 meter van de openbare weg en vandaar zichtbaar? dat het eveneens verboden is zich onnodig op te houden voor de winkels? dat „het zingen op de openbare weg onverwijld moet worden gestaakt zo dra het door de politie wordt verboden"? dat het houden van door hun ge jank voor de buren hinderlijke honden door b. en w. verboden kan worden? dat art. 73 de volgende snelheden in houdt: Het is verboden in de kom der gemeente harder te rijden dan in matige draf? dat bij besneeuwde straten de paar den van klinkende bellen voorzien moe ten zijn? dat het tijdens openbare muziek- en zanguitvoeringen op de Markt, ver boden is te lopen? verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106

De Vallei | 1959 | | pagina 1