Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Gemeente-deurwaarder hield opruiming van gevonden en achtergebleven goederen MULDER MELIS OPTIEK Opbrengst viel mee Veenendaalse drieling donderdag jarig FLORIADE - ROTTERDAM 1960 De tulp opnieuw per postkoets van Turkije naar de lage landen Raadzaalconcert te Amerongen werd druk bezocht Johan Boskamp en Tilly Bouwmeester schitterden in „Nachtdienst" jtfU r, montuur/ Enschedees B.B.-cabaret komt naar Veenendaal reksïToude overherg 33e jaargang WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 Nr. 91 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Herenrijwiel met gezondheidszadel bracht 50 cent op Vestiging van Amerikaanse industrie EDERVEEN Route intocht Sint-Nicolaas Anno voorjaar 1960 3500 km lange historische tocht over Balkan en Alpen Bijzondere inspanning KUNSTKRING Nieuws uit de omgeving KIEST....UW EIGEN H00FD5TR51 TEL 3184 VEENENDRRL Eerste winterserie wandeltocht startte met 230 deelnemers Ontspanningsavond wordt geopend door burgemeester Bakker FI S I Onder invloed op bromfiets Wat nu weer. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen fennnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het anders zo rustige terrein achter het gemeentehuis in de Hoofdstraat was gistermorgen de plaats waar gemeentedeurwaarder J. Vrieling op vlotte en vaak humoristische wijze een aantal gevonden en achtergebleven goederen aan de man bracht. Voor Veenendaal was dit de eerste publieke verkoping van derge lijke zaken, vandaar waarschijnlijk de vrij grote publieke belangstelling. Een opsomming van de te verkopen goederen zou een onmogelijke opdracht zijn: behalve veertien rijwielen - voor zover enkele nog recht op deze benaming hadden - konden belangstellenden bieden op poppen, zonnebrillen, corsetten, sleutels, flesjes pillen, sjaals, wanten, kortom alle voorwerpen die iemand maar kan verliezen. Deurwaarder Vrieling, die wij even voordat de verkoping begon spraken, had wat betreft de opbrengst geen hoge verwachtingen. „Het merendeel der goederen is te rangschikken onder „rommel" en wie heeft daar nu - be halve de opkopers in lompen - belang stelling voor?" zo zei hij. Toch liep het wel iets anders dan hij gedacht had. Een uur voor de verkoop bestond gelegenheid de goederen te be zichtigen en konden eventuele ver liezers alsnog aanspraak maken op hun ter plaatse aanwezige eigendom. Een legertje handelaren en een groot aantal nieuwsgierigen keurden de van nummers voorziene rijwielen. Speciale aandacht kregen de twee porties kleinere gevonden voorwerpen die vanwege het grote aantal onmoge lijk stuk voor stuk verkocht konden worden. Vooral op het vrouwelijk deel van het publiek oefenden deze twee stapels bijzondere aantrekkingskracht uit. Een overigens toepasselijke op merking van een der omstanders luid de: Het lijkt wel uitverkoop Om klokslag 11 uur verscheen deur waarder Vrieling ten tonele, gewapend met een grote bloknoot om de mijn- roeper onmiddellijk te noteren en ver volgens door te zenden naar de ge meente-ontvanger. VERKEERDE FIETS De verkoping geschiedde volgens wette lijke voorschriften bij afslag. Drie van de rijwielen, waarvan het merendeel jaren op de rommelzolder van het gemeentehuis bewaard waren, werden ingezet voor ge middeld vijftig gulden en verkocht voor ongeveer vijf gulden. Bij de verkoop van nummer vier, een herenrijwiel, ontstond door een misver stand van een koper nogal hilariteit. Dat ging zo. Tegen een paal stonden een heren- en een damesfiets. Nummer vier nu had betrekking op de herenfiets die ingezet werd voor zestig gulden. Pus toen deurwaarder Vrieling met stemverheffing „Eén gulden!" riep, klonk het uit de om standers „mijn!" Deze koper echter ver keerde in de veronderstelling dat de da mesfiets verkocht werd en zei, blij met zo'n koopje, dat het een pracht fiets zou worden voor zijn dochter Weer een andere koper kocht een fiets voor 0,50 omdat hij een dynamo nodig had en dit voorwerp nog in goede staat op de fiets gemonteerd was. Voor enkele rijwielen werd geen koper gevonden. Ingezet op 10,en gedaald tot 0,50 was er nog geen koper zodat de vehikels als oud roest op de rommel- hopen gesmeten werden. COLLEGA-HANDELAREN BUITEN WAARD GEREKEND Ja, die twee rommelhopen van allerlei gevonden voorwerpen, dik onder de DDT, voor de deurwaarder in ambtelijke ter men „partij 18 en 19". De opkopers hadden deze partijen al geruime tijd met kennersblik gemonsterd. Er was veel bij dat nagenoeg waardeloos was, maar er waren bijvoorbeeld ook een paar goede voetbalschoenen, een nog best te dragen corset, zakmessen, laarzen, stropdassen, boeken, regenbroek enz enz. In vakkringen werd al beraadslaagd wat de uiterste prijs zou zijn. Het was toch rommel, er was toch weinig aan te ver dienen maarze hadden allen buiten de waard gerekend. Partij 18 werd door de deurwaarder ingezet op 15,en voordat één der overige handelaren ja of mijn had kunnen roepen, of ook maar een moment kreeg om te beraadslagen, klonk het „ja" van een Veenendaalse collega, die hierdoor eigenaar werd van partij 18. De omstanders werden hierdoor een beetje wakker geschud, maar geen nood, partij 19 lag er toch nog? Misschien om de spanning enigszins te verhogen, nam de heer Vrieling alle tijd om een bedrag te noemen. Dat hij, gezien de ervaring met de vorige partij, hoger in zou zetten, dat hadden de opkopers al vermoed, maar dat dezelfde koper van partij 18 nu ook weer direct na het noemen van het be drag „ja" zou roepen, nee, dat hadden zij, naar de reacties te oordelen, niet ver wacht.. Voor een bedrag van 25,was ook partij 19 aan de man gebracht. Gemeente-deurwaarder Vrieling had zijn werk gedaan, de gemeente-ontvanger zag zijn schatkist voller worden, de ver liezers konden geen aanspraak meer ma ken op hun verloren eigendom en de nieuwe eigenaars togen tevreden huis waarts. Hoewel niet allen CAROLAN N.V. (HOLLAND) OPGERICHT De gemeenteraad van Veenendaal hechtte onlangs zijn goedkeuring aan de verkoping van grond aan het Industrie terrein aan Carolan N.V., een Ameri kaanse industrie, die hier ter plaatse een Hollandse vestiging wil beginnen. Deze vestiging is thans een feit door oprichting van Carolan (Holland) N.V. Tot directeur van het nieuwe Veenen daalse bedrijf is benoemd Ir. W. A. Klaas- sen. De N.V. is opgericht door Carolan S. A. Inc. te Panama City en de heer J. B. Caron te Rochelle (V.S.) en heeft ten doel het bereiden en verwerken als mede de handel in synthetische textiel- produkten, waaronder „tops". Het maatschappelijk kapitaal bedraagt één miljoen, verdeeld in duizend aan delen, elk groot 1000 gulden. Hiervan neemt Carolan er 199 voor zijn rekening en de heer J. B. Caron één. De aandelen zijn in contanten volgestort. Ds. OVERDUIN BEROEPEN NAAR OEGSTGEEST De gereformeerde predikant J. Over- duin heeft een beroep gekregen naar de Zuidhollandse gemeente Oegstgeest. De - tot nog toe enige - Veenendaalse drieling^ de zusjes Hilly, Corry en Jopy Kalter, wonende aan de Jan van Goyen- straat 46, hopen mor gen hun vijfde ver jaardag te vieren. De meisjes, die nog niet naar school gaan, zijn drie gezonde en levenslustige kleine rakkers die het (hoe wel niet altijd...) op perbest met elkaar kunnen vinden. Dat zij niet alleen in Veenendaal be kendheid genieten ondervond mevrouw Kalter onlangs toen een bekend dames weekblad een uit voerige fotoreportage aan het drietal wijd de. Deze heuglijke dag zal het de meisjes ongetwijfeld niet aan belangstelling ont breken. Bij alle ge lukwensen die zij zullen ontvangen voegen wij gaarne de onze. ONTWIKKELINGSAVONDEN VAN K.A.B. EN K.V.P. Onder auspiciën van de afdelingen Vee nendaal van de Ka h. Arbeiders Bewe ging en de Kath. Volkspartij worden ge durende de wintermaanden wekelijks ontwikkelingsavonden gegeven. De on derwerpen zijn sterk gevarieerd en aan deskundige sprekers is de behandeling ervan toevertrouwd. De volgende avonden staan thans nog op het programma: „De persoon in de democratie" door de heer W. Perquin, directeur van het partijbureau van de K.V.P.„Gemeente politiek" door mevr. H. Beyart-Drost, raadslid van Utrecht; „De buitenlandse politiek" door de heer W. M. .A. Peters, directeur van het vor- minscentrum van de K.V.P.; „De nood in deze wereld", een klankbeeld met toe lichting van Pater R. Stoffels; „Oud-Ka tholieken" door Pastoor J. Visser; „Maat schappelijk werk" door de heer Ten Bra ke en „De loonpolitiek" door de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. AANRIJDNG OP KERKEWIJK Doordat een motorrijder j.l. vrijdag op de Kerkewijk ter hoogte van de Patrimoniumlaan geen voorrang ver leende aan het rechtdoorgaand ver keer, in dit geval een bromfietser, heeft zich tussen beide voertuigen een aan rijding voorgedaan. Behalve materiële schade moest ook de onfortuinlijke bromfietsberijder zich onder dokters behandeling stellen. De politie maakte proces-verbaal op. „SCHOOL MET DE BIJBEL" KRIJGT OLIESTOOK B. en w. van Ede maken bekend dat de raad heeft besloten op het verzoek van de vereniging tot stichting en in standhouding van scholen met de Bij bel te Ederveen om medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een oliestookinstallatie in de school aan de Schras zijn medewerking te verlenen. Zoals bekend zal Sint-Nicolaas a.s. zaterdagmiddag zün intocht in Veenen daal houden. De route die de Sint en zijn knechten zal volgen is als volgt gepland: Aankomst bij de Holleweg om 3 uur. De D.S.-harmonie staat hier gereed om de Sint verder te vergezellen door de Gortstraat, Zandstraat, Hoogstraat, Hoofdstraat tot gemeentehuis. Na de begroeting van burgemeester Bakker, omstreeks half vier, brengt hetzelfde muziekkorps de Sint tot aan de Stationssingel. Hier staat „Caecilia" gereed om het gezelschap door Veenendaal-zuid te vergezellen. Vanaf de Stationssingel is de route: Rembrandtlaan, Adriaan van Ostadelaan, Dijkstraat, Slot. de Bruïne- plein, KI. Katerstraat, Patrimonium laan en Kerkewijk. Weer aangekomen bij de Markt gaat Sint-Nicolaas bij ho tel „De Korenbeurs" uitrusten van de vermoeiende tocht. Rotterdam, 12 november 1959. Er bestaan vèr-gevorderde plannen om één van de historische feiten, welke de aanleiding werd voor de Internationale Tuinbouw Tentoonstelling FLORIADE, Rotterdam 1960, op een zeer oorspronkelijke wijze te gaan herdenken. Vierhonderd jaar geleden werd de eerste tulp uit Klein-Azië in West-Europa geimporteerd. Het was de Vlaming Ogier Ghislain de Busbecq, gezant van de Oostenrijkse keizer bij de Turkse sultan, die toen enkele bollen naar vrienden in West-Europa zond en deze bollen meebracht, toen hy met het vervoermiddel van zijn tijd, de postkoets, van zyn missie in Turkije terugkeerde. Dit werd het begin van de beroemde bollencultuur in Holland. De organisatoren van de FLORIADE hebben nu het voornemen de tulpebol hel volgend voorjaar opnieuw de reis per postkoets van Turkije naar de Noordzee te laten inaken. Weer zal een De Busbecq met zijn kos telijk geschenk langs de oude postwegen over de Balkan en Alpen trekken. Dit zal een triomftocht van de tulp èn een historische prestatierit worden. Want de wijze waarop De Busbecq met zijn paarden en zijn koets de 3500 km lange, vaak moeilijke route van Turkye naar de FLORIADE zal afleggen, zal ieders aandacht trekken. senaar, voorzitter van de Nederlands- Het behoeft geen betoog, dat de uit voering van dit plan een bijzondere in spanning vraagt, zowel van degenen, die de reis voorbereiden als van hen, die haar zullen maken. Reeds geruime tijd heeft men de plannen in kleine kring be studeerd en voorbereid en binnenkort zal een comité worden gevormd, dat zich aan de uitwerking ervan zal gaan wijden. In dit comité hebben o.m. zitting vertegen woordigers van enkele ministeries, alsme de vooraanstaande figuren uit de wereld van de bloembollenteelt, de paardensport en het transportwezen. Voorzitter van dit comité zal zijn Ir. B. Stephan, te Was- By herhaling is bewezen, hoe uitnemend geschikt de Amerongse raadzaal is voor het geven van concerten. Verleden week woensdagavond hebben de Nuts leden en andere belangstellenden in de passende sfeer van deze omgeving ge luisterd naar een programma van kamermuziek dat gebracht werd door vier jonge musici, onder wie de zeer bekende celliste Helga van Berkel-Bühler. Het Nutsdepartement Amerongen is dit seizoen wel bijzonder gelukkig met haar Nutsavonden. De belangstelling voor de ze was ook bijzonder groot. Eigenlijk een ongewoon grote belangstelling, en ver rassend voor het Nutsbestuur. Over het algemeen worden concerten in Ameron gen niet zo druk bezocht. Zeker, er wa ren een groot aantal Nutsleden, maar daarnaast toch ook nog enkele tientallen niet leden, waaronder enkele Amerongse raadsleden en burgemeester ter Haar uit Doorn. J.V.-AVOND IN CHR. GEREF. KERK Op uitnodiging van de jongelingsver eniging hoopt op donderdagavond 26 no vember a.s. in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat te spreken Ds. Roos te Alphen aan de Rijn over het onderwerp „Ons horen." Een vrolijke „Nachtdienst" van het toneelgezelschap van Johan Kaart heeft zaterdagavond het nieuwe winterseizoen van de Kunstkring N.V.V. geopend. De namen van de leider, Johan Kaart en diens onafscheidelijke Johan Boskamp door toedoen van de Kunstkring maakte Veenendaal reeds kennis met deze spelers in hun Potasch en Perlemoer-creatie waarborgden een volle zaal. Het publiek kent de jiddische humor van deze beide heren en wil daar gaarne iets meer van proeven. „Nachtdienst" werd in het programma ook weer aange kondigd als een oerkomische klucht van Kaart en Boskamp. Het speelde in Wenen en zo men dan geen klucht in die typische joodse sfeer mag verwachten, men rekent er toch op, dat bij een dergelijke aankon- LUNTEREN. Nu de wildstand weer behoorlijk op peil is gekomen, schijnen de stropers ook weer actief te worden. Zij maken gebruik van moderne me thoden, zoals uit ervaringen van jacht opzieners blijkt. Zo werd op een avond een auto aangetroffen met vijf man. De chauffeur en twee anderen be dienden de schijnwerpers, die als licht bak fungeerden, terwijl de overigen op het spatbord zaten met de hand aan de trekker van het jachtgeweer. Het vijftal is er in geslaagd te ontkomen. WEKEROM. Een arrestatie, die niet alle dag in Wekerom voorkomt, moest de politie onlangs verrichten toen zij de 84-jarige V. uit Wekerom in de kraag moest pakken, die in beschonken toe stand de Wekeromseweg „bewandelde" LEERSUM. Dat de langs de weg ge plaatste waarschuwingsborden voor het grote wild geen overbodige luxe zijn, is vorige week weer gebleken. Op één avond werd tot tweemaal toe een ree doodgereden. Voorzichtigheid, èn voor, het verkeer èn voor het edele wild, is geboden. DOORN. Ds. R. D. Beukema, predi kant van de Ger. Kerk te Doorn heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Schiebroek aangenomen. Vanaf mei 1954 was ds. Beukema aan de ger. kerk in Doorn verbonden. ZKKCNFONDSIEVCRANCICR diging deze beide acteurs elkaar weer danig in de haren zullen zitten en elkaar met radheid van tong zullen aftroeven. Kortom, men rekent op een avond onver valste humor van het volk. Dit lag, jammer genoeg, bij „Nacht dienst" allemaal enigszins anders. Er kwamen geen Kaart en Boskamp, zoals wij die verwacht hadden. En niet zij te zamen maakten het stuk, maar Johan Boskamp met Tilly Perin-Bouwmeester. Niettemin, het gezelschap speelde voor wat het als beroepstoneel waard is, maar het stuk lag het niet. Johan Kaart, bij voorbeeld, had zichzelf als regisseur een rol toebedeeld, waarin zijn typische to neelfiguur nog niet voor de helft tot zijn recht kwam. Het was teveel opgelegd voor een man als Kaart. De inhoud van „Nachtdienst" (oorspron kelijke titel „Der Müde Theodore") komt hierop neer. Theodore Hageman (Johan Boskamp), rentenier, heeft de opleiding van een zangeres (Marjo de Vries) ge financierd. Echter, met geld dat hij niet kan verantwoorden en dat moet hij tegen over zijn vrouw Rosa (Tilly Perin-Bouw meester), die de lakens uitdeelt. Hij be leent een briljanten speld en gaat als nachtober werken om de lommerd te kun nen betalen en zodoende de speld weer in de kast te leggen. Dat is heel in het kort gezegd de zaak waar het om draait, een vermakelijke zaak inderdaad, waaruit de meest lach wekkende en ingewikkelde situaties voor komen. De figuren, die hier om heen spelen (o.a. Johan Kaart als Eusebius Findeisen, leraar M.O. Wiskunde) zijn stuk voor stuk zeer amusant en dit komt vooral tot uit drukking in het tweede bedrijf dat zich afspeelt in een slaapkamer van hotel „De Groene Krokodil", waar Johan Bos kamp als nachtober werkt. Het zou te ver voeren hier alle twaalf acteurs en actrices in hun diverse creaties op te noemen. Vermelden we naast de reeds genoemden slechts: de jonge Char- ly Nalbach, die gezien zijn jeugdige leef tijd een gewiekste hotelpiccolo uitbeeldt en Nol Stanowsky, als directeur van het hotel. Jammer, dat men deze laatste niet meer in het stuk voor het voetlicht zag. De volgende toneelavond van de NVV- kunstkring is op 16 januari a.s.: het Am- steltoneel in de thriller „De volle waar heid". Ondanks het vry gure weer van za terdagmiddag, verschenen toch nog 230 tippelaars aan de start bij de centrale vglo-school, om deel te nemen aan de eerste winterserie wandeltocht van dit seizoen. Ook van buiten Veenendaal waren er nog die het aandurfden om in dit jaargetyde de natuur in te gaan. Na een vry vlotte inschrijving en start waren de deelnemers al spoedig de weg op, goed ingepakt in truien en vesten, zodat zij van de kou geen hin der ondervonden. De route liep via de Geerseweg door het Franse Gat naar de Bergweg. Van daar langs de voetbalterreinen naar de Cuneraweg en vervolgens het bos in, waar de route met oranjepeilen ken baar gemaakt was. Jammer genoeg was de laatste peil omgedraaid, zodat de deelnemers inplaats van langs het Rotterdamse kamp te wandelen, links af gingen naar de Dwarsweg. Dit was op zichzelf niet zo erg. Alleen werd de route, die op 12 km getimed was, nu drie km langer. Alle wandelaars zijn ook dit euvel echter goed doorgekomen, zodat omstreeks half zes alle wande laars weer binnen waren. In het schoolgebouw aan de finish stond zoals gebruikelijk de chocolade melk weer te wachten en konden de wandelaars, na zich zowel inwendig als uitwendig verwarmd te hebben, voldaan huiswaarts keren. A.s. zaterdagavond, 21 november, komt het B.B.-cabaret uit Enschede in gebouw 't Trefpunt een ontspanningsavond ver zorgen voor degenen die nauw aan de plaatselijke B.B.-organisatie verbonden zijn. Deze „B.B.-familie-avond" zal ge opend worden door burgemeester A. Bak ker. Het non-stop-programma dat dit B.B.-Revuegezelschap brengt, bestaat uit maar liefst 28 onderdelen. Het cabaret dat op deze bindingsavond zijn amusementskwaliteiten zal tonen is afkomstig uit Enschede en is geheel sa mengesteld uit B.B.-leden. Hoewel ama teurs, zijn deze artistieke Bevolking Be schermers al meer dan vijf jaar bezig hun collega's in den lande een vrolijke avond te bezorgen. In de loop der tijden zijn de zingende, spelende, dansende en schetsjes opvoerende Enschedeërs welkome gasten geworden. Het gevarieerd samengesteld program ma vermeldt o.m. het optreden van de „B.B.-girls", The Dutch Calypso Band met Zuidamerikaanse nummers, Argentijns vuurballet en The Dutch Rocky Skiffle Group. Dit flinke concertbezoek stemt tot vreugde, omdat hier blijkt dat er (in eer ste instantie bij de leden) een zekere be hoefte bestaat aan dergelijke concert avonden. Deze nutsavond werd georganiseerd te vens als herdenking van het 175 jarig be staan van de landelijke overkoepelende organisatie. Het programma dat gebracht is, werd verzorgd door de celliste Helga Turkse vereniging. De inspecteur van het Veeteeltwezen van het Ministerie van Landbouw, Ir. H. Verschuijl, te 's-Gra- (Zie verder pagina 2) KLEURENFILM VAN DE REIS OUDEN VAN DAGEN Vanavond en a.s. zaterdagavond draait in de grote zaal van café Sportlust, aan de Veenendaalse straatweg te Eist, de film van de uitgaansdag 1959 van de be jaarden van Eist. Tijdens de uitgaansdag van de ouden van dagen van Eist, die in de zomermaanden werd gehouden, is door de amateur-cineast de heer Van Erk uit Veenendaal van dit gebeuren een film op genomen. De heer van Erk heeft van deze kleu renfilm zeer veel werk gemaakt. Zelfs is deze rolprent door hem van geluid voor zien. Het geheel is dan ook een uitstekend geslaagde film en men mag dan ook niet verzuimen om dit te gaan zien. Tevens steunt men er een goed doel mee, want de gehele opbrengst komt ten goede aan de volgende uitgaansdag voor de Elster oudjes. In de nacht van zaterdag op zondag j.l. wilde een wachtmeester van de rijks politie te Renswoude enkele jongelui op een bromfiets aanhouden, die zichtbaar en hoorbaar in een al te vrolyke stem ming verkeerden. Het stopsignaal bezorg de hen echter blijkbaar zo'n schrik, dat Berkel-Bühler. de pianiste Freia ZÜ met spoed in de richting De Klomp Schuddeboom-Bühler, de violist Evert Joost Zwaan en de fluitist Loek Schudde- boom. Het grootste deel van het program ma was in handen van de beide dames. Hun musiceren was voortreffelijk te noemen, prachtig op elkaar ingesteld- brachten zij o.a. een sonate van Bach ten gehore. Een gaaf stuk kamermuziek. Het laatste nummer van het programma, be vestigde temeer dat hier twee bekwame musici aan het werk waren. De sonate op. 5 no. 2 in g. kl. t. van Ludwig van Beet hoven besloot dit kamerconcert. Waardering was er zeker ook voor de beide andere medewerkenden de violist Evert Joost Zwaan en de fluitist Loek Schuddeboom. Beiden beoefenen de mu ziek als liefhebberij, dit in tegenstelling tot de beide dames die o.a. studeerden aan de Hochschule für Musik te Freiburg. De celliste behaalde hier kort geleden haar solisten diploma. De musici mochten na het beeindigen van hun programma een hartelijke ova tie in ontvangst nemen. doorreden. De politieman meende echter, dat zich hierbij een zekere S. bevond, wonende te De Klomp. Bij nader onderzoek bleek al spoedig, dat dit indeidaad het geval was en deze persoon kon alsnog worden aan gehouden. De bromfiets, die bovendien niet van een brandend achterlicht was voorzien, werd in beslag genomen, terwijl proces verbaal werd opgemaakt wegens het rijden onder invloed en het niet gehoor geven aan een stopteken. GEEN PAPIEREN: NIEMAND... In het niemandsland tussen Oost- en YVesl- Duitsland, by de grenspost Helmstedt/ Marienborn „verblyven" drie Jocgoslaven, die geen papieren meer hebben, de man nen zijn uit Oost-Duitsland naar West- Duitsland gekomen doch werden zonder papieren niet toegelaten. In Oost-Duits land werden zy echter ook niet meer bin nengelaten, zodat zij gedwongen zijn in het niemandsland te blyven, totdat over hun uiteindelijk lot zal zyn beslist Een klein vuurtje moet hen helpen de kilte van de novemberdagen te verdrijven. LEESBIBLIOTHEEK GEOPEND De jongelingsvereniging in Overberg zal a.s. donderdag een leesbibliotheek openen bestemd voor de inwoners van Overberg. Voor dit doel zijn een 400-tal boeken beschikbaar, waarvan een 100-tal boeken afkomstig zijn van de Neder landse reisbibliotheek, die elk jaar weer geruild zullen worden voor andere boe ken. Detectieves, jeugdboeken en reis- becshrijvingen, kortom van alles wat, kan men hier vinden. In Overberg zal een circulaire verschijnen met twee bon nen, die recht geven op twee maal gratis lezen, dit ter kennismaking. De-biblio thecaris, de heer D. Zieleman, zal elke donderdagavond van 7.308.00 uur zitting houden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk. Op tweede pinksterdag zou G. H. V., chauffeur te Utrecht, toen hij met een bus van een parkeerplaats voor bussen de Grindweg te Wageningen op reed, een daar stil staande fietser gehinderd heb ben. De fiets was geraakt en had een slag in het wiel en een verbogen trapper ge kregen. Ik had die man wel gezien, maar ik dacht, dat hij zijn fiets wel even naar zich toe zou trekken, het scheelde maar een paar centimeters, zei V. voor het Wa- genings kantongerecht. Ik stond met nog verscheidene ande re fietsers op de bussen te wachten, ver telde getuige Th. I. P. W., chef op een confectiebedrijf te Wageningen, wiens rij wiel beschadigd was. De eerste bus kwam er vlot langs, maar verdachte, die een volgbus bestuurde, kwam zo ver naar links door de bocht, dat we allemaal naar achteren moesten springen. De uitrit is niet zo groot en het ne men van de bocht houdt dikwijls verband met de plaats, waar men tevoren gepar keerd stond. Het zegt dus niet veel, dat de eerste bus makkelijker draaien kon dan de tweede. Overigens is het verkeer een kwestie van geven en nemen. Wielrijders dringen vaak zo ver naar voren, dat het een an der moeilijk gemaakt wordt door te rij den, zo pleitte de officier verdachte ge deeltelijk vrij. Rekening houdend met deze omstandigheden zal ik het laten bij 7,50 of 1 d. De mensen stonden in een brede rij te wachten en niet twee aan twee merk te verdachte nog op. Rechter v. d. Brand vonniste conform en tevens wees hij de civiele vordering van 19,75 toe, die W. ingesteld had voor de schade aan zijn fiets. Aan J. L., chauffeur te Veenendaal, werd voor het kantongerecht te Wage ningen ten laste gelegd, dat hij op de Veenendaalsestraatweg te Eist met zijn bus achteruit was gaan rijden zonder vol doende uit te kijken en zo een personen auto achter hem had aangereden. Ik wilde keren om passagiers op te gaan halen, vertelde verdachte en ik ben toen met het portier open achteruit ge reden nadat ik eerst in de spiegel ge keken had. Ik heb die auto echter niet gezien. Als u niet voldoende uitzicht had, had u iemand buiten de bus neer moeten zetten om uit te kijken, vond rechter v. d. Brand. Er was niemand om uit te kijken; ik reed met een lege bus. Wanneer die auto mobilist even op zijn claxon gedrukt had was er trouwens niets gebeurd, dan was ik wel gestopt, luidde verdachtes antwoord. Ik had de zaak in der minne wille schikken, maar dat wilde hij beslist niet. Er moest politie bijkomen. Dat was jam mer, want het gaf allemaal maar tijdver lies. Al mijn passagiert kwamen te laat op .hun werk en ik was ook te laat. En ik had het toch zo goed met hem voor Hangt u nu niet de mooie meneer uit, zei rechter v. d. Brand geprikkeld. Dat was natuurlijk alleen maar omdat u zelf geen proces-verbaal wilde hebben. Conform de eis luidde het vonnis hier na 25,of 5 d. Onlangs op een avond reed P. J. B. G., melkhandelaar te Bennekom op Rijksweg 12 bij Ede in volle vaart met zijn per sonenauto tegen een wagen voor hem, die door een ander werd gesleept. G. Kreeg bij de botsing ondermeer een gebroken neusbeen en een kennis, die zich eveneens in de wagen bevond liep een hersen schudding op. De auto werd ernstig be schadigd. Men dient zijn snelheid zo te regelen, dat men te allen tijde stoppen kan zonder aanrijdingen te veroorzaken en dat had G. dus niet gedaan. Voor het Wageningse kantongerecht vertelde hij hoe het gekomen was. Hij had de rode achterlichten vóór hem wel (Zie verder pagina 2) In Frankrijk zwerft momenteel een man rond die er gewoonte van maakt in buitenhuizen in te breken, en er dan te dineren met de etenswaren die hij er vindt. De filmster Marlon Brando wordt in de Parijse bar „De witte olifant" niet toegelaten, omdat hij geen das voor heeft. Hij heeft het al verschillende keren geprobeerd, echter zonder resul taat. Volgens een Poolse professor, die een reis door China maakte, zal China spoedig het grootste exportland voor appels worden. Met een fantastische snelheid worden boomgaarden aange plant. *De Deense televisie heeft een enorme vlucht genomen. Men begon in oktober 1951 met uitzendingen. Vorig jaar no vember waren er al niet minder dan 320.000 toestellen aangesloten. Uit het Krugerpark in Johannesburg ontsnapte dezer dagen een giraffe. Ner veus geworden door het zeer drukke verkeer, sprong het dier boven op een auto, waardoor één der inzittenden om het leven kwam. Ook de giraffe over leefde het avontuur niet. Een onbekend gebleven reiziger heeft zondag in de trein van Gronin gen naar Zwolle het dienblad van een passerende ober omgestoten. Een baby die de hete koffie in het gezicht kreeg, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een jong katje heeft in Turijn het leven van zijn baas en bazin gered toen zij door uitstromend gas bedwelmden. De kat sprong op bed en wekte de man met krabben en miauwen. Inwoners van Oriago (It.) hebben, omdat zij ontevreden waren over de plaatselijke kerkelijke autoriteiten, hun oude kerk met behulp van zware trac toren verwoest. KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VÊ E H OAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1