m Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw tarief waterlevering aan de raad ter goedkeuring r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? W HET GROTE BOERENBEDROG Onaangename situaties uit de wereld J.F.TAK Het Christelijk Lyceum bouwt ook mee aan Anne-Frankdorp voor vluchtelingen Verwachtingen van B. en W. ten opzichte van woningbouw niet hoog gespannen P.v.d.A.-bestuur maakt plaats voor jongere generatie Dr. v. d. Grient hield nuchter gesprek van mens tot mens 33e jaargang VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 Nr. 92 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel A.S. WOENSDAGAVOND RAADSVERGADERING Huurwaardetarief maakt plaats voor vastrecht Verboden te roken Agenda Nu de R weer in de maand isgeeft u uw kinderen LEVERTRAAN Meer werk Actie begint met grote school avond op 1 december RENSWOUDE Jeugdtheater op sportterrein Waarde nu 12,50 2 LI 091744 ELST Volksuniversiteit LEZING TVER FILM Geleende veren Antwoord op vragen van raadslid: Voorzitter Joh. van Hardeveld stelde zich niet meer herkiesbaar Drastische verjonging ACIITERBFRG EDERVEEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER VOLKSUNIVERSITEIT: AMERONGEN YtocdOvie DAMIS- H00FDSTR 91 VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Bedactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL 4 El ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Er is de laatste jaren nogal wat te doen geweest over de tarieven van de Veenen- daalse Waterleiding Maatschappij. Veel kritiek werd uitgeoefend op de wijze waarop het tarief werd berekend, nl. naar dc huurwaarde van het perceel. Ook b. en w. van Veenendaal zijn de mening toegedaan, dat een dergelijke wijze van tarifiëring geen aanbeveling verdient. Het schatten van de huurwaarde gebeurt door de waterleidingmaatschappij met beroep op de burgemeester en behoudt in zich, kan althans in zich behouden, een zekere mate van subjectiviteit, die tot allerlei onaangename situaties kan leiden cn helaas ook reeds heeft geleid. Deze en dergelijke moeilijkheden zullen zich in de toekomst naar de mening van b. cn w. blijven voor doen als de oude maatstaf blijft gehandhaafd. Zij zijn er daarom van overtuigd, dat, wanneer deze moeilijkheid wordt opgelost, hiermee dc belangen van de gemeenschap zullen zijn gediend. Belangen, voor de behartiging waarvan, zowel voor het gemeente bestuur, als voor de waterleidingmaatschappij, als cxploitante van een nutsbedrijf naar de mening van b. en w. een taak is weggelegd. De zaak is daarom ernstig bestudeerd en in gemeenschappelijk overleg met de directeur van de waterleidingmij. is men gekomen op een systeem van tarifiëring, waarbij elke abonnee een zeker vastrecht betaald per kwartaal en daarboven een bepaald bedrag voor elke verbruikte ku bieke meter water. Hiermee is het euvel uit de wereld ge holpen, dat men water betaalt, hetgeen men niet heeft verbruikt. Thans zal uit sluitend elke werkelijk verbruikte ku bieke meter water moeten worden be taald. Bovendien venvachten b. en w. hiervan enerzijds een beperking van ondoordachte waterverspilling en anderzijds toch niet een overdreven beperking, die ten koste zou gaan van zindelijkheid van lichaam en woning, m.a.w. het gemeentebestuur veronderstelt, dat de Veenendalers niet zullen gaan „vervuilen", omdat nu iedere druppel water moet worden betaald. Het nieuwe tarief gaat uit van een vast rechtbedrag van 6,— per kwartaal, te betalen door iedere abonnee en daarnaast een kwartje voor iedere kubieke meter water. Voor de bewoners van een woning wetwoning (in huurklasse 287,— tot 400,— per jaar) komt dit nagenoeg neer op het oude tarief Tmmers, aan de band daarvan betalen deze abonnees thans 9,63 per kwartaal bij een verbruik van gemiddeld 20 kubieke meter. Degenen, die een huur betalen van 5,50 per week en minder, zijn, naar gelang minder huur wordt betaald, duurder uit. Aan de ande re kant kan het nieuwe tarief voor de be woners van duurdere huizen (huurwaarde meer dan 400,—) gunstiger zijn, maar dit hangt dan zuiver af van het water verbruik. Aanvankelijk hadden b. en w. gemeend te kunnen uitgaan van een vastrecht van 5,per kwartaal en 20 cent per ku bieke meter. Dit bleek echter voor de waterleiding bedrijfseconomisch niet ver antwoord, waarom b. en w. akkoord zijn gegaan met bovengenoemd tarief. Zij stellen de raad dan ook voor dit tarief goed te keuren. Het reglement van orde voor de ver gaderingen van de gemeenteraad is maar een bejaard geval. Het dateert van 24 mei 1904 en is sedert de laatste tientallen ja ren niet meer gewijzigd. Daarom en in verband met enkele wensen van raads- I HU 1 I I lllllll VEENENDAAL Vry'dag 20 november: Begin Sint-Nicolaas-actie. Konijnententoonstelling, 7.30 tot 10 uur, café Vonk. Zaterdag 21 november: Intocht Sint-Nicolaas, 3 uur, ontv. Holleweg. Toneelspel van „Evata" in Elthe- to. Jeugdtheater op Sportterrein, 2-5 uur. Konijnentent. café Von, 9-21 uur. Dinsdag 21 november: Filmavond over auto's in 't Tref punt, 8 uur. Luxor Theater: Heden t.e.m. zondag „Door be geerte gedreven", 18 jaar; maan dag t.e.m. woensdag „Het ver leden slaat toe", 14 jaar; donder dag „Bij de kanibalen van Nieuw- Guinea", 14 jaar. RHENEN Zaterdag 21 november: Intocht Sint-Nicolaas, 3 uur. Wedstrijden Rhenens Vrijwillige Brandweer op gemeenteweide. Bio Rhcncn: Zaterdagavond en zondagmiddag „De Vikings", 14 jaar; zondag avond „Giant", 14 jaar. SCHERPENZEEL Vrjjdag 20 november: Lezing C.B.T.B. in verenigingsge bouw Herv. Kerk. RENSWOUDE Zaterdag 21 november: Uitvoering „Ons Genoegen" in geb. Rehoboth. AMERONGEN Zaterdag 21 november: Winterseriewandeltocht, start 2.30 uur, Clubhuis. Dinsdag 24 november: Ledenvergadering School m. d. Bijbel in Kerkheem. ELST Dinsdag 24 november: Lezing N.C.V.B. in gebouw Pniël. ilii verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 leden achten b. en w. een nieuw regle ment van orde wenselijk. Er zijn enkele voorname verschillen met het oude reglement in het onderwerp voor het nieuwe, dat op 1 januari a.s. zal moeten ingaan. Momenteel zitten de raadsleden in volg orde van leeftijd, maar volgens het nieu we reglement zullen zij fractiegewijs ge zeten zijn. De volgorde van de fracties wordt dan telkens bij het optreden van een nieuwe raad door loting aangewe zen. De wethouders blijven als vanouds aan de voorzitterstafel zitten; de gemeen tesecretaris links van de voorzitter. Iets nieuws is ook het onderzoek van de begroting in twee afdelingen. Ieder jaar, zo mogelijk in de septembervergade- ring worden deze afdelingen samenge steld. De voorzitter zal de leden benoe men, tenzij de raad de benoeming aan zich houdt, in welk geval het samenstel len door loting geschiedt. Leden van b. en w. zijn voorzitter van de afdelingen, door hen zelf aan te wijzen. Door middel van een rapporteur uit iedere afdeling, die wordt bijgestaan door de secretaris of een secretaris-ambtenaar wordt verslag uitge bracht aan de raadsleden. Toehoorders kunnen op de voor hen bestemde plaatsen de vergadering bijwo nen. Deze plaatsen zijn op de publieke tribune, waaronder ook de perstribune. Het publiek is thans reeds verplicht te zwijgen, zich van tekenen van goed- of afkeuring te onthouden en zich te gedra gen naar aanwijzigingen van de voorzit ter. Roken mogen de toehoorders, even als de raadsleden, thans nog wel, maar per 1 januari a.s. dienen de toehoorders zich van roken te onthouden Doen zij dit wel, dan kan de voorzitter hen de deur wijzen. In 1957 wees de raad zelf een verhoging van het presentiegeld van 8 op 10 gulden per bijgewoonde vergadering af. Echter, b. en w. achten het weer verantwoord de raad een voorstel in dezelfde richting te doen, in verband met sterke stijging van loon- en prijspeil en toeneming van het aantal inwoners per 1 januari a.s. met bijna 8.0000. Daarmee stijgt ook de hoe veelheid werk, die van de raadsleden wordt gevraagd. Om dezelfde reden stelt de burgemees ter een verhoging van de wethouderssala rissen voor, waarin de beide wethouders zich, als directe belang hebben, niet wil den mengen. De stichting vorming bedrijfsjeugd voor Veenendaal en omgeving heeft verzocht om een gemeentelijke subsidie voor het vormingswerk onder de mannelijke be drijfsjeugd. Dit werk ressorteert onder het Nationaal centrum vorming bedrijfsjeugd, waarvoor het rijk subsidie verleent. De rijkssubsidieregeling gaat uit van de vol gende kostenverdeling: 40 rijk; 20 provincie, 20 gemeenten en 20 par ticulieren. Voor de vorming van de vrouwelijke bedrijfsjeugd geeft de gemeente 20 sub sidie van de exploitatiekosten, voor zover betrekking hebbend op deelneemsters uit Veenendaal. De provincie Utrecht echter verleent in afwijking van bovenstaand schema maximum 12,per deelnemer. Daarom vraagt men nu voor de manne lijke bedrijfsjeugd 35 der exploitatie kosten, hetgeen b. en w. niet verantwoord achten. Zij stellen 25,per jaar per Veenendaalse deelnemer voor. Op dezelfde wyze als de gehele vrije wereld zich in het Vluchtelingenjaar 1959-'60 inspant om de gevluchte me demens hulp te bieden, zoals Neder land geld bijeenbrengt om de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld uit de sa menleving tc bannen, zo ook zijn al een groot aantal middelbare scholen in Nederland bezig geld te verzamelen voor de bouw van één huis 30.000, in het door dc Belgische pater Pire te stichten Anne-Frankdorp voor vluch telingen. Bij deze scholenactie wordt vooral de nadruk gelegd op het offer. SNEEUWBAL-SYSTEEM Eind oktober van dit jaar waren er acht scholen in Nederland die het werk van pater Pire (in 1958 ontving hij de Nobelprijs voor de vrede) gingen steu nen. Inmiddels is dit aantal al gegroeid tot twintig scholen, waaronder zich ook het Chr. Lyceum in Veenendaal bevindt. De bedoeling is alle middel bare scholen voor deze zaak te interes seren en dan gezamenlijk het benodig de bedrag voor de bouw en inrichting VEEL INSCHRIJVINGEN VOOR KOMENDE POSTDUI VENTENTOONSTELLING Voor de komende Streekpostduiventen- toonstelling in de gem. eierhal te Veenen daal op 11 en 12 december aasa zijn al vele inschrijvingen tot deelname binnen. De termijn van inschrijving sluit op 25 november a.s. De organiserende vereni ging „De Luchtreizigers" ontving reeds vele schenkingen van duiven en bonnen voor jonge duiven, o.a. De Witte Molen uit Meeuwen, Piet Keizer te Meppel en Geutjes te Zeist. GEEN SPREEKUUR De burgemeester van Renswoude, de heer J. A. Hosang, is dinsdag j.l. in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort opgenomen ter behandeling van een keel ontsteking. In verband hiermede zal gedurende de eerste weken geen spreekuur kunnen worden gehouden. WEDSTRIJDEN VOOR ARRESLEDEN De Stichting Standsontspanning Utrecht is voornemens bij genoegzame sneeuwval in de winter 1959/1960 een provinciaal Utrechts concours d'elegance alsmede wedstrijden voor arresleden te organi seren. Teneinde hiertoe te kunnen gera ken is het noodzakelijk namen en adres sen te ontvangen van inwoners der ge meente die in het bezit zijn van arre sleden. Degenen, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich ter gemeente-secre tarie van Renswoude aanmelden. van een huis in het Anne-Frankdorp bijeen te brengen. De Middelbare Meisjesschool klas II, een afdeling van het Chr. Lyceum, is reeds begonnen met een interne ten toonstelling „Vruchten in de herfst" die 75,opbracht. Onder de bezielende leiding van één der leraren, de heer De Geus, werden nog meer ideeën geboren. Eén hiervan is de grote schoolavond die op 1 de cember a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan gehouden wordt. Een toneelgroep van het Revius-lyceum uit Doorn voert dan het toneelspel „Julius Caesar" op. De opbrengst van deze avond, na aftrek van belasting en zaalhuur, komt geheel ten goede aan de actie. Hierbij blijft het echter niet. Het is de bedoeling elke week een originele stunt te bedenken, waarbij het accent op het offer gelegd wordt. Omdat de bestaande plannen deels geheim gehouden moeten worden en deels nog niet definitief zijn, kunnen hierover nog geen verdere bijzonder heden bekend gemaakt worden. ONTSPOORDE JEUGD Zondag 22 november a.s. wordt in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een Jeugddienst gehouden, waarin voorgaat de speciale jeugdpredikant ds. H. J. v. Heerden van Scheveningen. Het onder werp voor deze dienst is „Ontspoorde jeugd". De aanvang is bepaald op half zes. Een reizend Jeugdtheater van een zeer bekende chocoladefabriek zal a.s. zater dagmiddag zijn tenten opslaan op het sportterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Kinderen die in het bezit zijn van een lege verpakking van één der merkartike len hebben gratis toegang. Het is een doorlopende voorstelling van 2 tot 5 uur. Voor de vierde achtereenvolgende maal is de door ons uitgegeven Vallei-riks niet gevonden. Hy was uitgegeven by Boekhandel Visser, Amerongen. Dc totale premie stijgt dus weer met 2,50 zodat de rijks daalder, die deze week uitgegeven wordt en het rode nummer draagt TWAALF GULDEN VIJF TIG waard is. Wanneer de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd wordt ontvangt de vindster of vinder dc premie a contant. SPREEKBEURT HERV. JEUGD VERENIGINGEN Op uitnodiging van de Herv. Jeugdver enigingen in Veenendaal-Zuid spreekt 25 november a.s. ds. W. C. Tukker uit Rot terdam in de Vredeskerk over het onder werp „Evangelische getuigenissen". Deze kerkdienst begint om half acht. OUDERAVOND O.L.-SCIIOOL IN BUURTSCHAPSHUIS Maandagavond zal er in het Buurt schapshuis een ouderavond worden ge houden. Op de agenda staan de volgende punten: Opening en mededelingen. Hierna volgt een poppenkastvoorstelling door en kele leerlingen van de o.l.-school. Tevens zal er in de pauze gelegenheid zijn om een tentoonstelling van bij het onderwijs vervaardigde werkstukjes zijn te bezich- te gebruiken hulpmiddelen en leermidde len alsmede van enige op het gebied van tigen. Verder is er de verkiezing van twee le den voor de oudercommissie. Na de rond vraag zullen twee kleurenfilms worden handenarbeid, tekenen en handwerken vertoond. LEZING OVER VOLKSGEZONDHEID IN PNIEL De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Eist houdt op 24 november in gebouw „Pniël" weer een van haar samenkom sten. Spreker op deze avond is de plaat selijke arts S. M. v. Ommeren, die een lezing zal houden over enkele actuele on derwerpen betreffende de volksgezond heid. Introducees zijn op deze avond van harte welkom. STRIJD TEGEN DE KOUDE Een bloemenkwe- ker in Bochum- Gerthe heeft als eerste in West- Duitsland de strijd tegen de koude aangebonden door middel van een Oostenrijks appa raat, dat over een oppervlakte van 200 meter in het vierkant warme lucht over de bed den blaast. Als het „kanon" in actie is, draait het door lopend om zijn as, zodat de warme lucht regelmatig verspreid wordt. De Volksuniversiteit Veenendaal heeft voor woensdag 25 november a.s. een leer zame en tevens amusante filmavond op het programma staan, getiteld „Film vroeger en nu". De heer H. Kleinstra, cineast te Hen gelo, zal de met zorg uit belangrijke pe rioden van de film gekozen filmfragmen ten toelichten. Liefhebbers van de film krijgen op originele en interessante wijze een inzicht in de ontwikkeling van dit, in onze samenleving nauwelijks meer weg te denken tot vermaak en ontwikkeling die nende medium. „Het geld dat stom is, maakt recht wat krom is", zeggen wy. En de oude Romeinen zeiden al: pecunia non olei, geld stinkt niet. Dat bcwyst dat deze opvatting oud is en overal verbreid. Maar nergens wordt deze waarheid zo onbeschaamd gedemonstreerd als in de Verenigde Staten van Amerika, waar het Gouden Kalf wel wat erg opcnlyk wordt gediend. Alle kranten hebben vol gestaan over het tclcvisiequiz-schandaal. Kapitalen werden uitgeloofd voor de winnaars in deze hersengymnastiek, soms wel een halve ton, en die winnaars werden gevierd als nationale helden. Een hunner, Charles van Doren, kreeg meteen een baan met byna 200.000 gulden salaris per jaar. Nu blykt dat het allemaal doorgestoken kaart was, dat die mensen, die daar voor de televisie hun gezicht zaten te vertrekken en op hun nagels beten en zich byna de haren uit het hoofd trokken als ze het antwoord niet wisten, onder één hoedje speel den met de organisatoren het was allemaal humbug, boerenbedrog. En ze streken het geld op en ze poseerden tegelijk als knappe mensen die zo veel wisten. ningen), maar Amerika gaat hard die kant op. Bij de staatslieden tot in de hoogste regionen, bij de politie, bij de rechterlijke macht, bij alle mensen die men „nodig kan hebben" en die daartoe „gesmeerd" worden. Het is het tot sy steem verheven kapitalisme, dat men waarlijk niet slechts hoeft te zoeken bij olie- en bankmagnaten, maar (de televisie heeft het bewezen) ook bij bandleiders en schoenmakers en leraren en secretaressen. De felle begeerte naar geld, waarmee men zich aanzien en comfort kan kopen, het geld dat de status van de mens be paalt, zijn geslaagd of niet geslaagd in een maatschappij, die succes heeft als enige norm, is de oorzaak van deze cor ruptie van de samenleving, die steeds verder doorvreet. Dit kapitalisme is veel gevaarlijker dan het communismeomdat het de nor men ondergraaft en daardoor voor het communisme de weg bereidt. Pas wanneer men dat in Amerika, van hoog tot laag, gaat inzien, is er kans op een verandering, die door de krokodillen tranen over het T.V.-schandaal zeker niet bewerkstelligd zal worden. (NADRUK VERBODEN). Zij zijn echter niet de enigen, die pron ken met geleende verenof liever: ge kochte veren. We praten nog maar niet eens over de vele mensen met universi taire graden, die hun doctorsbul een voudig gekocht hebben van een zoge naamde „universiteit"zaakjes die een levendige handel drijven in doctorsbul len. Het is al even opmerkelijk dat allerlei mensen die men heus niet van schrijvers talent zou verdenken, ja, die zelfs blijk geven nog te weinig hersens te hebben om een schoolthema zonder fouten te maken, zich plots openbaren als knappe DR. TAKES SPREEKT OVER CEYLON, INDIA EN PAKISTAN Onder auspiciën van de Cultureel Na tuur Historische vereniging „Zuidoost- Utrecht" zal woensdag 25 november een lezing worden gehouden door dr. Ch. A. P. Takes, over Ceylon, Pakistan en India. Deze lezing zal worden gehouden in hotel „Stuyvenberg" te Eist. Dr. Takes is een uitstekend kenner van bovengenoemde landen en nog maar pas heeft hij er een reis heen gemaakt in opdracht van de Wereldvoedsel- en Landbouworganisatie een onderafdeling van de Verenigde Na ties. Bij de lezing over de drie landen zullen tevens prachtige kleurendia's wor den vertoond. Het anti-revolutionaire raadslid, de heer E. C. Diepeveen, stelde onlangs b. en w. een viertal schriftelijke vragen, betreffende het woningtekort cn dc woningbouw. B. en w. hebben de heer Diepeveen antwoord gegeven cn schrijven daarin, dat zy met hem van mening zijn, dat het nog steeds stygend woningtekort zo spoedig moge- lyk teniet moet worden gedaan. Bovendien zijn b. cn w. het eens met dc heer Diepeveen als hij vraagt, dat a. de huidige gang van zaken een zeer nadelige invloed zal hebben op de ontwikkeling van Veenendaal en b. een krachtige bevordering van de particuliere woningbouw nood zakelijk is. Zij merken hierbij evenwel op, dat het treurde het, dat het college tot op heden voor 1959 toegewezen contingent woning wetwoningen slechts 80 bedroeg en dat herhaalde pogingen om een grotere toe wijzing te krijgen geen resultaat hebben opgeleverd, behoudens dan in verband met bepaalde plannen drie(!) extra wo ningen. B. en w. zeggen verder, dat voor 1960 een hogere toewijzing wordt ver wacht, maar zij betwijfelen het zeer of deze verhoging veel te betekenen zal heb ben. Er zijn b. en w.-plannen tot bevorde ring van de particuliere woningbouw be kend. Dit in antwoord op vraag vier van de heer Diepeveen, die ter toelichting zei dat door twee combinaties pogingen zijn gedaan particuliere woningbouw op gro tere schaal ter hand te nemen. Hij be- In gebouw „Dc Samenwerking" heeft j.l. dinsdagavond de afdeling Veenendaal van de Party van de Arbeid haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Voor deze vergadering bestond een zeer grote belang stelling, mede doordat een groot deel van het bestuur aftredend was en zich - op verzoek van de leden - niet meer herkiesbaar stelde. Hieronder bevond zich o.m. ook de heer Joh. van Hardeveld, vanaf 1946 voor zitter van de P.v.d.A.-afdeling Veenendaal cn fractie voorzitter in de Veenendaalse gemeenteraad. Door zich niet meer herkiesbaar te stellen gaven de bestuursleden gevolg aan het verzoek van de overige leden, op vorige vergaderingen gedaan, over te gaan tot drastische verjonging van het bestuur. Het nieuwe bestuur ziet er thans als volgt uit: voorzitter de heer H. Han- nink, secretaris de heer A. J. Becker- man, penningmeester de heer G. van Barneveld en leden: mevr. Koppen- berg-Cornax, mevr. Perger-Belie, de heer Van Dijk en de heer Van Rem merden. Op deze vergadering was ook aan wezig de gewestelijke bestuurder, de heer Smit, wethouder van de gemeente Zeist. Aan het slot van de vergadering zei deze, dat het niet gebruikelijk was dat een gewestelijk bestuurder bij het af treden van een afdelingsvoorzitter aan wezig is. Een dergelijke figuur echter als de heer Joh. van Hardeveld wilde hij gaarne danken voor alle arbeid die hij steeds in het belang van de arbeidende klasse en de socialistische beweging heeft verricht. Hij sprak de hoop uit dat de heer Van Hardeveld, ook buiten de positie van voorzitter, nog actief aan de verwezenlijking van de idealen der beweging zal deelnemen. aan dit pogen geen medewerking had verleend of had kunnen verlenen. Deze plannen moesten volgens b. en w. worden afgewezen hetzij wegens strijd met het uitbreidingsplan, hetzij omdat van de gemeente een garantie dan wel een financiële deelneming werd gevraagd, welke in strijd was met de voorschriften. Een andere rem op het bevorderen van de particuliere bouw is het tekort aan bouwgrond tegen een redelijke prijs. Er is in Veenendaal niet veel meer aan te bieden dan wat kleine terreinen voor de bouw van ten hoogste enkele huizen. De „Schrijverswijk" zal in dit opzicht even min uitkomst bieden, aangezien dat ge bied om financiële redenen zeer intensief bebouwd moet worden dus hoogbouw. Daarom zal er in de Schrijverswijk vrij wel geen ruimte zijn voor particuliere bouw. B. en w. zien evenwel in, dat er niette min grond moet zijn voor de bouw van ééngezinshuizen. De stedebouwkundige heeft hiervoor ruimte gemaakt in een an der deel van de gemeente. Het is nog maar een schetsontwerp, dat in grote trekken de instemming van b. cn w. heeft, doch zij kunnen nog niet zeggen of het in financieel opzicht levensvatbaarheid heeft. auteurs! Filmsterren, generaals, zaken mensen, publiceren boeken die in de pers gunstig worden bekritiseerd, verschijnen op recepties en schrijversbals, worden ge vierd. De waarheid is, dat ze een wél bekwame schrijver doodeenvoudig hebben gehuurd als „ghost-writer" (spookschHjver), hém al het werk laten doen en er dan zelf hun naam op zetten. Meestal kost het hun alleen maar geld, want ze moeten soms niet alleen hun ghost-writer maar ook nog de uitgever betalen; maar ze „zijn gedrukt" en omdat hun glanzende Cadil lac en hun luxe jacht en hun drie villa's en hun privévliegtuig niet langer indruk maken, hopen ze nu ontzag en gezag te verwerven als „auteur". De ghost-writer van de roemruchte filmactrice Zsa Zsa Gabor was zowat aan 't eind van zijn krachten toen hij het zinloze gekwetter van deze juffrouw ging omwerken tot een „roman van haar leven." DE REDEVOERINGEN Precies hetzelfde geldt van de redevoe ringen, welke de heren politici houden, met name in de verkiezingsstrijd. Vrijwel iedere kandidaat heeft zijn „ghost-writer" benevens verscheidene adviseurs, die be palen wat hij in een mijngebied wél moet zeggen en wat hij er in een landbouwge bied vooral uit moet laten! Zender enige schaamte pronken deze heren dus met geleende veren, en hun welsprekende en pakkende redevoeringen zijn hun eigen redevoeringen niet. De mensen die de ideeën hebben en het vermogen om die ideeën uitdrukking te geven, blijven op de achtergrond, la ten zich dik betalen, zijn inderdaad niet dan „ghosts'-schimmen. En verder doen de reclame-agenten, de managers, de impressario's, de public re lation officials, ook al met behulp van vele dollars, het werk. Het boerenbedrog is dus zeer zeker niet tot de televisie beperkt. Het wordt op allerlei gebied doorgevoerd. Men weet wél wie de man is die praat, maar niet wiens woorden hen spreekt. Men ziet wél de naam van de auteur in gouden letteren op het boek, maar de schrijver van het boek kennen alleen de insiders! DE OPEN WOND Het televisie-schandaal heeft deze ette rende wonden opengelegd en nu heerst er algemeen verontwaardiging omdat nie mand het leuk vindt achteraf te merken dat hij bij de neus is genomen, en dat datgene, waarover hij zich heeft zitten opwinden (want die quizzes waren min stens zo belangrijk als interlandwedstrij den) alleen maar een beetje comcdic was, waaraan enkele slimme jongens goed ver dienden. Men heeft wel eens minachtend gecon stateerd dat in Oosterse landen alles ge beurt met „baksjisj" (fooien, steekpen- TONEELSPEL IN STUDIE De toneelgroep van de muziekvereni ging „Kunst en Vriendschap" heeft een toneelspel in studie genomen. Het is een spel uit het vissersleven in drie bedrij ven en getiteld „Mensen in nood". Aan dit spel werken twaalf personen mee. Men hoopt het in januari van het volgend jaar op te voeren. NAAMGEVING WEGEN Op een binnenkort te houden raads vergadering zullen b. en w. de raad voor stellen o.a. drie wegen te Ederveen de volgende namen te geven: Hootsenplein, Van Wamelenweg en Schoolstraat. De na men Hootsenplein en Van Wamelenweg zijn vernoemd naar Ederveense school hoofden. GROND VOOR SPORTTERREIN De heer T. B. Boer te Ederveen heeft zich bereid verklaard, onder bepaalde voorwaarden een stuk grond aan de ge meente te verkopen voor de som van 18.000,Het aan te kopen terrein is op het goedgekeurde uitbreidingsplan voor Ederveen grotendeels bestemd voor sportterrein. In de vergadering van 25 november a.s. zal over de aankoop wor den beslist. BEJAARDE VROUW VIEL IN KELDER De ruim 70-jarige mevrouw Van D. viel dinsdagmiddag in haar woning aan de Nieuweweg te Ederveen van de kelder trap. Zij liep een vrij diepe hoofdwond op, die door dokter Hey werd behandeld. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbchcer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Diep menselijk heeft dr. J. v. d. Grient woensdagavond voor de Volksuniversiteit het onderwerp „De misdadiger en wy" behandeld. De inleider gaf hierbij blijk van een brede kijk op het leven en dan niet alleen het leven, dat door de mensheid als fatsoenlijk wordt bestempeld, maar juist datgene wat buiten de lijnen van het toe laatbare uitgaat, m.a.w. datgene wat strafbaar is. Men kon bij het betoog van dr. v. d. Grient niet op het bovengenoemde onderwerp afgaan cn zeker niet op het onderwerp dat was aangekondigd: het gevangeniswezen. Dan had men iets geheel anders verwacht. Dr. v. d. Grient benaderde het pro bleem (hetgeen volgens hem altijd wel een probleem zou blijven ook) van diver se kanten. Er zijn nu eenmaal spelregels in de menselijke samenleving, begon spreker, en wie zich daaraan niet houdt, speelt vals. En wiens vals spelen wordt bewezen gaat buiten de lijnen. Wij mensen distanciëren ons van deze valse spelers: dat zijn moordenaars, die ven, zedendelinquenten, enz. Maar we zijn allemaal ergens minderwaardig en het hangt er vanaf waar zoals dr. v. d. Grient het uitdrukte met de woorden van een penoze jongen de ooievaar kramp in zijn snavel kreeg en je heeft WATERLEIDING OP KOMST In Ederveen wordt binnenkort een be gin gemaakt met de aanleg van water leiding. Voorlopig worden alleen de nieu we huizen aan de Leesonweg en de Nieu weweg aangesloten. Het ligt echter in de bedoeling de watervoorziening binnen af zienbare tijd ook tot andere gedeelten van Ederveen uit te breiden, wanneer hiervoor althans bij de betrokkenen vol doende belangstelling bestaat. Ten behoeve van deze waterleiding wordt een pompstation met reinwater- kelder gebouwd en hiervoor vond in het Calluna-restaurant te Ede de aanbeste ding plaats. Er waren tien inschrijvers cn de laagste hiervan was de firma D. We vers uit Opheusden met 12.295,—. Ge meentewerken had de bouwkosten ge raamd op 13.500, VOOR DE DUIVENLIEFHEBBERS Volgende week vrijdag- en zaterdag avond a.s. organiseert de Amerongse dui- venvereniging „De Postduif" de „kring west" tentoonstelling in hotel „Het Rode Hert". Het is alweer enige tijd geleden dat de leden van de Amerongse vereniging hun met zorg opgekweekte vogels aan eigen publiek konden tonen. Het zal daarom beslist de moeite waard zijn om eens een kijkje te gaan nemen op deze tentoon stelling. Voor de inzenders van duiven wordt de tentoonstelling aantrekkelijk ge maakt door een keuring. Er zijn een keur van prijzen, waaronder bekers, lauwer takken, medailles en luxe prijzen voor de beste inzendingen. Beschermheer van deze tentoonstelling is Ir. Dietz uit Leer- sum. laten vallen. Dat is de startplaats; daar waar het leven begint. Anderzijds begint ieder menselijk leven met een startkapitaal, datgene wat men aan verstandelijke vermogens, karakter, e.d. meekrijgt. (Zie verder 3e blad) ^cVLe^s Prisma Pontiac 'Omega voor betere uurwerken NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL (N.C.B.O.) Afdeling AmerongenLccrsum In hotel „De Kroon" werd op 17 nov. j.l. een oprichtingsvergadering van een zelf standige plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel ge houden. Voor deze eerste avond bestond een behoorlijke belangstelling. Na schriftelijke stemming werd een voorlopig afdelings bestuur gekozen, bestaande uit de heren: A. J. Barink, Burg. v. d. Boschstraat 8, voorzitter; E. Brevé, Burg. v. d. Bosch straat 99, secretaris; H. Buyink, Koene straat 62, penningmeester, allen te Ame rongen. Het is de bedoeling in een volgende ledenvergadering een definitief bestuur te kiezen, waarbij - gezien het reeds nu vrij grote aantal leden - de mogelijkheid bestaat het aantal bestuursleden uit te breiden. De heer D. Kieft, hoofdbestuurder van de N.C.B.O. hield een referaat over de „vrijere" loonvorming en de hierdoor voor het overheidspersoneel te verwachten maatregelen op salarisgebied. Hieruit ontspon zich een levendige discussie, waarbij de vele vragen op deskundige wijze werden beantwoord. Al met al mag worden verwacht, dat Amerongen Leersum een „levende" N.C.B.O.-afdeling rijker is geworden.

De Vallei | 1959 | | pagina 1