Van Doom's Schoenhandel ONS DEFENSIEBELEID BELICHT De toekomst van het platteland GERIEFELIJKE WONINGEN MUZIEK Voor alle soorten muziek boeken op noten, cijfer- akkoorden en Klavar- skribo; KORBAN DAMES-, HEREN- EN KINDER-PANTOFFELS DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 Nr. 92 De Memorie van Antwoord van minister Visser De heer H. Wisselink sprak voor P.J.G.U. over: Sint komt in eierhal de helft van een dubbel woon huis Bep y. Resteren gevulde koekjes ƒ1,25 DIVERSEN lederen jas jekker of vest A. P. DE KLEUVER N Er zijn nog enkele woningen beschikbaar A. H. VAN WAG ENS VELD BUURTLAAN-W. 113 - VEENENDAAL Wist U J. C. v. Kooien Muziekhandel A. v. d. Weerd Christelijk Lyceum te Veenendaal een assistente van de administratrice Voor Sint Nicolaas SLAAGT U MET Bromfietslaarzen - Rubberlaarzen - IJzersterke jongensschoenen ^c0°d9ei Nederland heeft één zelfbedieningswinkel per 8750 inwoners Dr. v. d. Grient voor V.U. Pest- en pechvogels de verschrikkelijke DEN HAAG Het standpunt van de regering over de verkorting van de diensttijd zal, vastgelegd in een defensienota, in de eerste helft van 1960 ver schijnen. Dan zal tevens nader worden ingegaan op de verhoogde kosten, die het gevolg zijn van een verder intreden van de techniek en een daardoor veroorzaakt duurder onderhoud. Dit verklaarde de minister van defensie, ir. Visser, in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer, die verder nog antwoord gaf op driehonderd(l) andere vragen, door de Kamer gesteld naar aanleiding van de ingediende defensiebegroting. Naar het inzicht van de minister is het niet juist, in een periode van onderhan delingen tussen oost en west de ver dediging te verzwakken omdat de basis van die onderhandelingen een gelijkheid van krachten is. Het is daarom niet mo gelijk ons aandeel in de Nato te vermin deren. Voor de begroting van 1960 zal 4,4 procent van het nationale inkomen besteed worden aan het defensiebeleid. Dit jaar was dit 4°/», in 1958 4,9 en in 1951 7,9 ®/o. Na een lange periode van ge leidelijke daling voor 1960 dus een ver hoging ten opzichte van dit jaar met 0,4 procent. In totaal is in de jaren van 1951 tot en met 1959 dertien miljard negenhonderd miljoen gulden uitgegeven voor defensie doeleinden. Dit bedrag werd als volgt verdeeld over de diverse takken van dienst: landmacht 7320 miljoen, marine 3420 miljoen, luchtmacht 2900 miljoen en de internationale infrastructuur 260 mil joen. ATOOMDUIKBOTEN Omstreeks 1961 zal de onderzeedienst van Rotterdam naar Den Helder worden overgebracht. Dit wordt noodzakelijk doordat Rotterdam de vereiste haven faciliteiten niet langer kan opbrengen. De plannen voor de afbouw van de ma rinehaven van Den Helder zullen worden aangepast aan de verspreiding van de vloot. Verspreiding van de vloot is nodig door het gevaar van een verrassings aanval. Om te voldoen aan de eisen door Tegen kou en nattigheid, voor de gezelligheid. 7.7O per kruik de Nato gesteld zal het aantal onderzee boten op zes worden gebracht. Op het ogenblik onderzoekt men de mogelijkheid met Amerikaanse hulp atoomduikboten te bouwen. Overigens meent de minister dat atoomonderzeeboten voor overwegend Nederlandse rekening gebouwd kunnen worden. Om de veel bekritiseerde fusie van de departementen van oorlog en marine op de beste wijze door te voeren zal de voormalige staatssecretaris van marine benoemd worden tot adviseur van minis ter Visser inzake kwesties, de samen voeging van de beide departementen be treffend. PANTSERWAGENS EN NIEUW GEWEER Mechanisatie van de parate infanterie- eenheden, een van de eisen van de mo derne oorlogvoering, zal slechts gedeelte lijk kunnen worden doorgevoerd ten ge volge van de hoge kosten. Voor twee bataljons zal een aantal gepantserde per sonen-carriers worden aangeschaft. Hier mee is een bedrag gemoeid van ruim 20 miljoen. De landmacht zal tevens worden uitge rust met anti-tank raketten. Hiervoor zullen vermoedelijk de Franse SS-10 en SS-11 worden gekozen. Deze sensationele wapens worden door, via een draad ge leide, elektrische impulsen naar hun doel - een rijdende tank - gestuurd. De snel heid is dermate hoog dat het nadeel van een kwetsbare draadverbinding met de afvuurbasis wordt opgeheven. De anti tank projectielen worden afgevuurd van een vrachtwagen, die meer exemplaren vervoert. De SS-10 en SS-11 hebben van zich doen spreken toen tijdens de Suez-kanaal crisis de Israëlische eenheden enorme aantallen Egyptische tanks (van Russi sche makelij) vernietigden of buitmaak- ten. De moderne pantsers konden niet ontkomen aan het vernietigingswapen. In het leger wordt bij enkele onderdelen een nieuw type geweer ingevoerd om de hoedanigheden in de praktijk te bestu deren. Welk type het hier betreft, is niet bekend. Het geweer zal in ieder geval moeten voldoen aan de Nato-stan- daardisatie-eisen. De Westduitse Bondsrepubliek heeft on langs bekendgemaakt dat in het Duitse leger een geweer van Spaanse makelij zal worden ingevoerd. Dus niet de Nato- favoriet die in België gefabriceerd wordt. Nederland kan bij de keus ook betrekken de Armalite, een wapen van Amerikaanse oorsprong, dat bij de Artillerie Inrichtin gen aan de Hembrug geproduceerd kan worden. Studies voor deze licentiever- vaardiging zijn reeds twee jaren geleden ondernomen. Dit lichte wapen kan ook als machinegeweer dienst doen; de capa citeit is 700 schoten per minuut. Een ietwat pijnlijke zaak, die eveneens door minister Visser uit de doeken gedaan moest worden, is de toestand van de stil liggende trotylfabriek van de voormalige N.V. OCIO. In deze produktie-werkplaat- sen bij Ossendrecht zijn destijds door het departement van defensie miljoenen gul dens geïnvesteerd. De minister maakte bekend, dat de fabriek in stand zal wor den gehouden om in oorlogstijd spring stoffen te fabriceren. Naar de mogelijk heid wordt gezocht om de fabriek ook in vredestijd rendabel te maken. Daarvoor wordt overleg gepleegd met de Artillerie Inrichtingen. (Nadruk verboden). De P.J.G.U. „Tot nut en genoegen" en „De Toekomst", afdeling Woudenberg, hielden maandagavond in café Markt- zicht een gecombineerde vergadering, waarvoor grote belangstelling bestond. Na afdoening van het huislioudelyke gedeelte hield het hoofd van de lagere landbouwschool in Brucbem, de heer H. Wisselink, een inleiding over het onderwerp „De toekomst van het plat teland". Het maken van grotere en kleinere plannen behoort tot de bezigheden van onze tijd en terecht, aldus spreker. Wij denken aan de Deltawerken, het ruil- verkavelingsmeerjarenplan, streekplan nen, provinciale en gemeentelijke ruim te-ordening, enz. Inderdaad „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". De vraag rijst nu echter of de plattelandsbevolking wel voldoende meewerkt aan de vorm geving van haar eigen toekomst. Maar al te vaak horen wij opmerkingen, aldus spreker: „We moeten wel, je kunt er toch niets aan veranderen." Is dit geen uiting van fatalisme? Schuilt in deze houding niet het gevaar, dat straks over ons, bij ons, maar zonder ons, beslist zal worden? Een andere vraag, die we ons kunnen stellen is of de sterke veranderingen van de laatste jaren alleen het platteland betreffen? Wij kunnen deze vraag met een neen INTERESSANTE REDE OVER MELK Ter gelegenheid van een ledenvergade ring doo rde G.M.v.L., die maandagavond in café Marktzicht werd gehouden, spra ken de heren H. J. Reusink, directeur van de roomboterfabriek „De Vorouit- gang" te Woudenberg en dr. W. H. F. C. Majoewski, directeur van het melkcon- trolestation te Arnhem, over kwaliteits onderzoek op de melk. Door beide sprekers werd de hygiëne bij de winning en de verwerking van de melk terdege onder de loupe genomen, waarbij bleek dat er in dit opzicht wel eens wat schort aan de toepassing van de zindelijksleer bij de produktie en de verwerking van dit nationale produkt. Bij afwezigheid van de afdelingsvoor zitter, de heer Houterman, sprak de vice- voorzitter, de heer F. Harthoorn, een in leidend woord. De heer Reussink be toogde, dat de kwaliteitscontrole van de melk niet nieuw is en dat deze van voor de oorlog dateert, doch meer intern voor de melkverwerkende industrie, de melk fabriek. Na deg oorlog werden de touw tjes wat strakker aangehaald. Een stich ting melkhygiëne werd opgericht met re gionale controle door melkstations. Thans wordt de melk aan drie proeven onder worpen, n.l. de reinheidsproef, de houd baarheids- en de geur- en smaakproef. De heer Reussink ging uitvoerig in op de reinheid van de melk en zag in de melkmachines een groot gevaar ten aan zien van de houdbaarheid van de melk. De heer Majoewski ging hier nog ver der op in en gaf de aanwezigen de raad zich regelmatig te laten doorlichten en de doodgewone en spreekwoordelijke zinde lijkheid toe te passen op lichaam, kleding, vee, stal en werktuigen. beantwoorden, maar op het platteland zijn de veranderingen veel meer plot seling, meer accuut opgetreden. Dit heeft grote spanningen veroorzaakt. De grote technische ontwikkeling heeft ons min of meer overrompeld, waar door de maatschappelijke ontwikkeling ten achter is gebleven. Hierdoor is de gemiddelde plattelandsmens innerlijk niet meegegroeid. Wij zien hiervan de uiterste symptomen in het afstemmen van ruilverkavelingen, het verzet tegen het landbouwschap, het wantrouwen tegen alles wat maar ambtenaar is en ernstige kritiek op de overheid. Men heeft soms het gevoel, dat men met het maken van plannen voor de toe komst de plattelander al dwars tegen de haren instrijkt. Toch moeten er plannen gemaakt worden, anders ont staat er een chaos. Een gemeente kan niet zonder een goed uitbreidingsplan. Bij het aanleggen van grote verkeers wegen moet met veel zaken rekening worden gehouden. Een ruilverkaveling zonder de verplaatsing van sommige bedrijven is minder efficiënt en moeten in de nieuwe polder Oost-Flevoland niet vele boeren van het oude land on dergebracht worden om toch enige sanering mogelijk te maken? Zo zijn er thans vele zaken aan de orde, maar zij gaan helaas buiten de bevolking om. Men neemt een afwachtende hou ding aan, soms zelfs een negatieve. Waar het in wezen om gaat is het ont breken van een duidelijk algemene visie op de toekomst van het platte land. Vele oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen, maar dit geldt thans niet meer als een excuus, want de tijd dringt, aldus spreker. Gedurende de pauze werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld om een tiental discussievragen te beant woorden. Een maand geleden is degrote najaars actie van de Scherpenzeelse winkeliers vereniging „Eendracht maakt macht" achter de rug en zy organiseert alweer een andere actie, n.l. de viering van de verjaardag van St. Nicolaas. Maandag 30 november begint deze actie waarvoor weer prachtige pryzen beschikbaar zyn gesteld. „Eendarcht maakt macht" heeft zich zoals voorgaande jaren weer vroegtijdig met St. Nicolaas in verbinding gesteld en gedaan kunnen krijgen, dat hij ook dit jaar persoonlijk in ons dorp zal ver schijnen. Donderdagmiddag 26 november plm. 15.15 uur zal Sint Nicolaas met ge volg vanuit de richting Holleweg een rij toer maken in een open rijtuig, bespannen met twee prachtige schimmelpaarden. Na de rijtoer, die opgeluisterd zal worden met muziek, zal de Sint om plm. 16.00 uur in de gemeentelijke eierhal alle kinderen uit Scherpenzeel begroeten, na de ont vangst door de burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, waarna aan elk kind tot 12 jaar een verrassing zal worden uitgereikt. TE KOOP nog geen jaar oud. aan de Buurtlaan-west te Veenendaal. Indeling: kamer, keuken, kelder, hal, wc, overloop, douche, 3 slaapkamers, zolder, schuurtje en garage. Aanvaarding april '60 Br. onder nr. 5053 aan het bur. van dit blad. Banketbakkerij, Automatiek Pr. Bernhardlaan 175-177 Tel. 2501 Alleen vrijdag en zaterdag 250 gram Reparatie van alle merken naaimachines. Pfaff naaima chinehuis, Kerkewijk 9, tel. 3043, Veenendaal. Plastic ceintuurs in vele breedtes v.a. 0,95. „Tem po", Zandstraat 84, Veenen daal. Kousenreparaties, ervaren reparatrices. „Tempo" Zand straat 84, Veenendaal. „Ten Cate" nylons .Favoriet' De elegante oplossing van uw kousenprobleem. Nu een klassemerk voor 1,98 in alle maten, ook 8Vs en de juiste beenlengtes. „Tempo" Zandstraat 84. Veenendaal. Hand en machinale stoppa ges, „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Maillots in alle maten, prima pasvorm, een ideale winter- dracht. „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Ritssluitingen „Optilon". 40 kleuren, alle lengtes. „Tem po", Zandstraat 84, Veenen daal. Uw .Prutswinkel' is Vebotex Kerkewijk 37, tel. 2730, Vee nendaal. De grootste sortering vuren hout vindt u bij L. van den Bosch Geerseweg 38, tel. 3014 Veenendaal. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar. U koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Veenendaal. Glas in uw haarddeur. Laat het er nu inzetten. Binnen 48 uur klaar. Fa. Fr. Diepe- veen, Hoofdstraat 29, Vee nendaal. Voor autorijles garage Leeu- wis, Nieuweweg 41, Veenen daal, tel. 2535. Vebotex levert 't 'm. Kerke wijk 37, tel. 2730, Veenendaal De beste golfplaten, zowel hoge als lage golf, koopt u bij L. van den Bosch, Geer seweg 38, tel. 3014, Veenen daal. Te huur 4 nieuwe Renault Dauphines, waarvan één '58 en drie 1959-ers. Te bevra gen: G. van Wakeren, Jan v. Goyenstraat 27, Veenendaal, tel. 2949. Rijwielen te huur, per uur, per dag, per week en per maand. Tevens nog enkele goede 2e hands rijwielen te koop. Rijwielstalling „De Klomp" tel. 241. Volkswagenbezitters. Kleine beschadigingen kunt u nu zelf bijspuiten in de juiste kleur, indien uw wagen niet ouder dan 2 jaar is. Handige spuitbussen 6,50. Klaar voor gebruik. Alleen bij Handelsvereniging Zimmer man Zn., Sandbrinkstraat 1. Veenendaal. Te huur 2 Renault Dauphi nes, nieuw en 1 Fiat, tel. 3168 All risk verz. G. Hardeman, Mulderslaan, Veenendaal. H. A. Sol, steunzolen, breuk banden, corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zui- dersma, Hoofdstraat 53, Vee nendaal. Geslepen glas, als legplaten voor tafels, etalages, ven sterbanken, vitrines en toon banken. Verzilverd glas, als passpiegels v. winkel, was tafel- en gangspiegels. Alles direct uit voorraad lever baar in drie kwaliteiten. Handelsvereniging Zimmer man Zn., Sandbrinkstraat 1 (bij postkantoor) te Vee nendaal. Baby-sit Centrale: Jongelui die een steentje willen bij dragen voor de nieuw te bouwen Ger. Kerk, bieden zich aan als baby-sit. Tarief: 1,50 van 8-11 uur. Aan vragen (3 dagen van te vo ren) en nadere inlichtingen onder telefoonnummer 3004. HET VOORDELIGSTE ADRES voor een VAN UITSTEKENDE KWALITEIT is nog steeds Zandstraat 35 Veenendaal Aan de Buurtlaan-West worden in 1960 weer gebouwd, waarvan twee met garage. Indeling: Kamer, keuken, w.c., hall, schuur/garage, 3 slaapkamers, douche en vliering. Prijs: vanaf 18.000,v.o.n. Inlichtingen: MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR TELEFOON 0 8385-3003 dat wij voor Uw ACCU'S dag en nacht klaar staan? Alle typen voorradig, zowel nieuw als gereviseerd. BETER KAN NIET, GOEDKOPER BESTAAT NIET Vlot starten bij 40° vorst! Alles met volledige garantie Accu revisie- en reparatie inrichting Zandstraat 125. Tel. 08385 2259, Veenendaal tevens voor muziekinstrumenten en grammofoonplaten naar het vanouds bekende adres: Beatrixstraat 60 - Veenendaal - Telefoon 2102 Op het is plaats voor Gevraagd wordtkantoorervaring, bezit van mulodiploma en steno Nederlands. Geboden wordtprettige werkkring op klein kantoor met gevarieerde werkzaamheden. Sollicitaties, met opgave van verlangd salaris, uitsluitend schriftelijk, aan de penningmeester van de Stichting voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Veenendaal, Kanaalweg 8. m (in verschillende prijzen) het beste bij ZANDSTRAAT 49 - TELEFOON 3331 Deelnemer St. Nicolaasactie HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TELT ONS LAND? Op 1 nov. 1959 bedroeg het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen 2.591.897 tegen 2.583.381 op 1 okt. 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal te levisie-toestellen van 530.073 tot 549.556 (t/m 11 november 557.387). Op 1 november 1959 waren er 491.690 aangeslotenen op het draadomroepnet te gen 493.294 op 1 oktober 1959. Volgens een overzicht, gepubliceerd in het orgaan van het Zweedse verbond van detaillisten, neemt Zweden op het gebied van zelfbedienings-verkoop nog steeds een leidende positie in onder de Europese landen. Terwijl er in Zweden één zelf bedieningswinkel bestaat op de 1800 in woners, heeft Zwitserland er één op de 3400, West-Duitsland één op de 5900, Groot-Brittannië één op de 1020 en ons land één op de 8750. Duitsland heeft het grootste aantal zelf bedieningswinkels, namelijk 9700, gevolgd door Groot-Brittannië met 5000 en Zwe den met 4000. Ons land heeft er op het ogenblik 1300. Sinds 1948 is het totale aantal van dit soort bedrijven in West-Europa gestegen van 163 tot 25.000. De omzet van de 1300 zelfbedienings winkels in ons land is ruim 20 'I» van de totaalomzet van de 24.000 kruidenierswin kels in ons land. Hiervan zijn 450 in han den van de Groot-winkelbedrijven en 750 in handen van zelfstandige kruide niers. ELEKTRONISCHE REKENMACHINES VOOR BRITSE SPOORWEGEN Een Britse firma heeft een elektro nische rekenmachine voor de Britse spoorwegen ontwikkeld met 48 kana len, die 48 verschillende gevallen met een snelheid van 1 per 160 millesecon- den kan berekenen. Er zullen 27 van deze elektronische breinen worden ge bouwd om gegevens te berekenen die van groot belang zijn voor het elektri- ficatieprogramma van de spoorwegen. (Vervolg van pagina 1) Ieder mens wordt in een huis geboren, maar niet iedereen in een thuis: de plaats, waar ouders aan hun kinderen aandacht besteden en niet altijd bezig zijn met zichzelf. Dit is de startplaats en hiermee raakte spreker het opvoedkundige pro bleem aan. Men hoeft niet in een bepaald milieu ter wereld gekomen zijn om een minder goede jeugd te krijgen. Het gaat er maar om of de ouders aandacht aan hun kinderen besteden, zonder tè bemoei zuchtig of tè bedillerig te worden. Men kan ook niet spreken van kinderen -men sen - in het algemeen. Het gaat niet om de „men", maar om de mens en iedere mens is verschillend. De mensen hebben tegenwooridg, ver volgde dr. v. d. Grient, de hersens vol, maar zijn de harten niet vaak te leeg? Het schijnt belangrijker te zijn dat je wat presteert dan dat je wat bent in onze - ontzielde - wereld. Veel mensen kunnen daar niet tegen. Zij genieten te weinig belangstelling en geraken in een conflict-situatie waar ze niet meer uit kunnen komen. En daaruit ontstaan daden, die buiten de normen van fatsoen en het wettelijke toelaatbare gaan. Dan treft men onder misdadigers veel meer geestelijk gestoorden aan naar ver houding met het andere deel van de mensheid, dat er buiten is gebleven. Deze laatste categorie kon daar volgens dr. v. d. Grient niet genoeg dankbaar voor zijn. Is iemand, die een misdaad pleegt op dat moment wel geheel toerekeningsvat baar? Iedereen komt wel eens in een soortgelijke situatie, waaruit een driftbui of iets dergelijks ontstaat. Men breekt door de lijnen heen, maar gaat juist niet tè ver. De oorzaak van vals spel zocht spreker dan ook in een slechte startplaats of een slecht startkapitaal of een combinatie van die beide. Het veelbesproken nozemprobleem re duceerde dr. v. d. Grient tot flauwekul. Wat een onmacht van de mensen, die zich er druk over maken! riep hij uit. Van de duizenden jongeren, die niet tot het no- zemdom behoren, hoort men niets, maar alleen van dat ene stelletje nozems. De jeugd moet men eerlijk benaderen en er niet voor terugschrikken om er rond voor uit te komen, dat veel van de rom mel waarmee de jeugd te kampen heeft door de oudere generatie is achtergelaten. Over reclassering sprekende zei dr. v. d. Grient: Iemand, die buiten de lijnen ge weest is en weer in de maatschappij terugkomt, heeft het volste recht om weer mee te spelen in die maatschappij. En daarbij moeten hem geen beperkingen worden opgelegd, hij moet niet afhanke lijk zijn van ons, „eerste klas burgers". Daarom achtte spreker de doodstraf ook nooit verantwoord: een mens heeft niet het recht om medemensen voorgoed buiten de lijnen te sturen, om hen geen kans meer te geven. Over het opvoeden van kinderen zij dr. v. d. Grient nog: we moeten kinderen meegeven een thuis en een hart. Het op voeden is geen probleem volgens vaste regels: het is samen - dus kinderen en ouders - onderweg zijn. En over problemen tenslotte: Er blijven problemen op velerlei terrein. Vraagstuk ken waar men nooit uit zal komen. Ook daarvoor moeten we dankbaar zijn. Ge lukkig, dat we nog niet alles weten, aldus dr. v. d. Grient. Bestaat er in 't opschrift iets verband? 'k Geloof het niet, want in ons land Treft men maar zelden pestvogels aan Hun domicilie is hier ver vandaan Ik vond dat antwoord tamelijk vaag Wat ik kreeg als antwoord op mijn vraag Meer bijzonderheden kon men mij niet [geven Aangaande het pestvogelleven Bevredigd was ik echter niet Waar men ze hier zo zelden ziet Weet ik er niet meer van dan 'k las Wat inderdaad wat weinig was Pechvogels zijn er echter meer Hen ontmoet men telkens weer 't Zij met lekke banden langs de weg Of met een ander soort van pech 'k Denk aan inbrekers, die men betrapt Na menig keer te zijn ontsnapt Het bekomt hen daarna meestal slecht Dat is weer een ander soort van pech Zelf had ik pech, in veld noch wegen Heb ik pestvogels te zien gekregen Mogelijk gelukt het een keer misschien Die mooie pestvogeltjes te zien Verband bestaat niet tussen beiden 'k Zal een pechvogel echter nooit benijden 'k Hoop zelf nooit pechvogel te wezen En iets meer over pestvogels te lezen J. M. 62 De rover, die op zijn benen staat te bibberen, hoeft zich geen tweemaal te bedenken. Met trillende vingers, begint hij zich van zijn buis te ontdoen. „Schiet een beetje op!" beveelt Aram ongeduldig. „Ik heb niet de hele nacht de tijd!" Slechts enkele ogenblikken later hebben de beide mannen van kleding gewisseld. Aram overhandigt de rover zijn goudstukken en deze, blij dat hij er zo genadig is afgekomen, maakt zich haastig uit de voeten en is weldra in de duisternis verdwenen. Aram gaat snel de andere kant op, de kleine troep mannen achterna. Verheugd klemt zijn hand zich om het gevest van de lange dolk, die met de kleding even eens van eigenaar gewisseld is. „In ieder geval heb ik weer een wapen," mompelt de jonge ridder. „Nu is het alleen nog zaak de anderen in te halen, voordat zij de burcht bereikt hebben!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 5