Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Sint Nicolaas bracht bezoek aan Veenendaalse kinderen Voor de KANTONRECHTER r MULDER .;t& MELIS OPTIEK Lyceïsten brengen toneelspel „Julius Caesar" Nederland heeft geleide projectielen Noodlottig verkeersongeval op Rijksweg 12 33e jaargang WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 Nr. 93 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Jubelende kindermassa's langs route Meer kinderen Zeer behoorlijk gedragen Sint vond 't heerlijk weer H.H. adverteerders vóór donderdagmiddag 12 uur Nieuws uit de omgeving v OOK IN....... KINDERBRILLEN [2I(K(NF0ND11 iVIRANCIBR Rijtoer door Zuid m Zó zagen duizenden kinderen Sint Nicolaas zaterdag middag door Veenendaals straten rijden. Schoolavond staat in teken van vluchtelingenhulp Inhoud Veenendaalse wegenwacht slachtoffer van verkeers ongeval Bromfietser - na aanrijding - doorgereden Stationering van Nike in West-Duitsland Geslaagde uitvoering van „Ons Genoegen" te Renswoude Eén dode, vijf zwaar gewonden Beide auto's vernield AMERONGEN Geslaagde winterwandeling met 157 deelnemers Bezoek Sint Nicolaas OVERRERG Wat nu weer... Vluchtelingen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knni:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 1* Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,—. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De lang verwachte en met spanning tegemoet geziene komst van de grote kindervriend met zyn knechten in Veenendaal behoort weer tot het verleden. Bij de Holleweg, waar het gezelschap verwelkomd werd, by het gemeentehuis in de Hoofdstraat, waar de Sint de kinderen toesprak en overal langs de route die de Sint volgde, stonden de kinderen rijen dik te juichen en te wuiven. Ge zeten in een open landauer, getrokken door twee prachtige schimmels, groette de Goedheiligman onafgebroken zijn grote schare aanhangers, die de Sint on middellijk vergaten zodra de Zwarte Pieten de pepernoten met gulle hand uit strooiden Kortom, het was voor de kinderen een middag die nog lang het onderwerp van gesprek zal blyven. ginds komt de stoomboothetgeen door de kinderen uit volle borst werd meegezongen. De Sint, zichtbaar ontroerd, nam, toen de stilte weergekeerd was, plaats achter de microfoon. Bij de Holleweg, waar het gezelschap verwelkomd werd door enkele bestuurs leden van de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" was het een enorme drukte. De kinderen verdrongen zich om maar zo dicht mo gelijk bij de Sint te komen, hierbij het gevaar voor paarden en verkeer soms volkomen uit het oog verliezend. Voorafgegaan door de D.S.-harmonie en gevolgd door een grote schare jon gens en meisjes, ging het in de richting van de Hoofdstraat. Hier hadden zich, al ver vóór het aankomstuur, ook al velen opgesteld om niets te missen van de officiële ontvangst van de Sint en zijn gevolg. Enkele minuten later als aanvanke lijk gepland was, arriveerde het gezel schap bij het gemeentehuis. Het kostte enige moeite om de ietwat vurige schimmels op de juiste plaats op te stellen, maar toen dit voor elkaar was, verliet de Sint de landauer en schreed - geheel in de lijn van zijn ouderdom - naar het bordes. De politie die de han den vol had om het verkeer in de Hoofdstraat doorgang te verlenen, moest toezien hoe de jeugd zich een weg baan de naar het bordes en zodoende het verkeer in de Hoofdstraat volledig af sloot, hetgeen overigens voor die korte tijd geen bezwaar vormde. Burgemeester Bakker, in gezelschap van diens echtgenote, beide Veenen daalse wethouders en enkele bestuurs leden van de V.W.V., begroette de Sint en zijn knechten met een korte toe spraak. Deze zei o.m.: „Het verheugt ons dat u de lust en de moed weer hebt opge bracht om uit het verre Spanje naar Veenendaal te komen. Alle Veenen- dalers, groot en klein, hebben zich in het afgelopen jaar zeer behoorlijk ge dragen en speciaal de kinderen hebben met verlangen naar u uitgezien." Nadat burgemeester Bakker er nog op had gewezen dat een belangrijke wens van Veenendaal - de grenswijzi ging - dit jaar in vervulling was ge gaan, wenste hij Sint Nicolaas een pret tig verblijf in Veenendaal toe. De kin deren stemden hiermee met een luid driewerf hoera in. Voordat de Goedheiligman zijn aan dachtig publiek ging toespreken, blies de D.S.-harmonie het oer-oude lied „Zie In verband met de verschijning van een speciale Sint-Nicolaas- editie op vrijdag 27 november a.s. verzoeken wij onze adverteerders beleefd doch dringend er voor te zorgen dat de voor dit nummer bestemde copy in ons bezit is. Voor de copy die na dit tijdstip binnenkomt, kan plaatsing NIET gegarandeerd worden. Ook onze corresponden ten worden verzocht hun copy zo vroeg mogelijk in te zenden. Redactie. WAGENINGEN: Vorige week heeft de minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen de studentenflat aan de Nobelweg geopend. Een der vele spre kers zei dat met dit flatgebouw, waarin een negentigtal studenten wonen, een der beste studentenflats van het land is ver rezen. Veel studenten echter geven de voorkeur aan de oude „kast"-bewoning, vanwege het dagelijks contact met de burgerij. DOORN: Het is de laatste tijd nog al eens voorgekomen dat Doornse ingezetenen op de zondag wasgoed buiten hebben han gen. De politie herinnert er nu aan, dat het bij verordening verboden is op zon dag wasgoed buiten te laten hangen dat van de weg af zichtbaar is. EDE: Voor 1960 komen op het urgentie plan van de gemeente Ede niet minder dan elf nieuwe scholen voor. Hiervan zijn er vijf bestemd voor gewoon lager onder wijs, drie voor kleuteronderwijs, en drie voor uitgebreid lager onderwijs. Behalve deze scholen zijn ook twee gymnastiek lokalen aangemerkt. Het totaal beloopt een bedrag van bijna drie miljoen gulden. BARNEVELD: In Zwartebroek werd iedere week in het Groene Kruisgebouw een moedercursus gehouden. Ter afwisse ling en niet minder ter lering heeft een zuster alle echtgenoten en verloofden van de deelnemende dames aan de moeder cursus opgeroepen om een praatavond bij te wonen. De vragen kwamen eerst wat traag, maar later op de avond kwamen de ton gen los. Allerlei vragen over verzorging baby en moeder, de voeding van de aan staande moeder, enz. werden deskundig beantwoord en het staat vast dat de man nen een stuk wijzer huiswaarts togen. i1 DE GROOTSTE SORTERING: H00FDSTB. 51 TEL: 3184 •VEENENDAAL Vriendelijk dankte hij alle Veenen- dalers voor de hartelijke ontvangst. „Ik vind het fijn weer in Veenendaal te zijn en bovendien is het heerlijk weer. wat vooral mijn beide Pieten fijn vinden, want het zijn echte koukleumen. Met de raad aan de kinderen, weer goed hun best te doen, besloot de Sint zijn toespraak. Hierna bood hij enkele cadeaus aan familieleden van burge meester Bakker aan, terwijl de Zwarte Pieten handenvol pepernoten naar de gretige kindermaag deden verhuizen. Langs de route van de rijtoer die toen volgde, voornamelijk door Veenen- daal-zuid, hadden ouders zich met hun kroost opgesteld om hen maar niets te laten missen van het grote gebeuren. Op de Kerkewijk nam de harmonie „Caecilia" de taak van de D.S.-har monie over en onder opgewekte tonen van de muziek, vermengd met de rin kelende paardenbellen hield de Sint zijn verdere intocht. De belangstelling was enorm, maar wellicht had het de voorkeur verdiend wat langzamer te rijden omdat vooral de kleintjes niet voldoende tijd kregen Sint Nicolaas te bekijken. Verder vernamen wij van enkele zij den dat een verzoekschrift ingediend zal worden bij het hoofdbureau in Spanje, waarin de suggestie gedaan zal worden, dat de Sint bij het volgende bezoek hier en daar stopt, aan een wil lekeurig kind vraagt om bij hem te komen en als het zoet is geweest een présentje geeft. Wie weethet is bekend dat men bij hem nooit tever geefs aanklopt. BEDANKT VOOR BENOEMING TOT RAADSLID De heer H. J. van der Woerd, thans wonende te Utrecht heeft bedankt voor de benoeming tot raadslid in de PvdA-vaka- ture, ontstaan door het bedanken van de heer J. van Eden. De heer Van der Woerd zou trouwens niet zijn toegelaten, omdat hij thans te Utrecht woont. In de raadsvergadering van hedenavond zullen de geloofsbrieven worden onder zocht van 19 nieuwbenoemde leden van de gemeenteraad, die na 1 januari 1960 optreedt. Ds. TUKKER SPREEKT Op uitnodiging van de Herv. jeugd verenigingen in Veenendaal-zuid hoopt hedenavond in de Vredeskerk te spreken ds W. L. Tukker te Rotterdam. Het onderwerp van de avond, die om half acht begint, is „Evangelisch Getui genis". De plaatsen zijn vrij. In ons blad van vorige week vrijdag maakten wy reeds melding van het feit, dat het Chr. Lyceum te Veenendaal op 1 december a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een schoolavond organiseert, waarvan de opbrengst bestemd is voor een onderdeel van het Vluchtelingenwerk. Vanzelfsprekend zijn eerst de leerlingen met eventuele introducé's in de gelegenheid gesteld kaarten voor deze avond te kopen. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag deze avond geheel in schoolsfeer te houden, heeft men nu besloten, omdat er toch nog een aantal kaarten beschikbaar zijn, ook voor verdere belangstellenden de mogelijkheid te scheppen deze avond bij te wonen. Toneelliefhebbers kunnen hun hart dan ophalen aan „Julius Caesar" van William Shakespeare, dat opgevoerd zal worden door de toneelgroep van het Revius- Lyceum te Doorn. Het drama Julius Caesar speelt in de tijd van de grote Romeinse republiek, 46 jaar vóór Christus, en is gebaseerd op his torische gegevens. Hoewel het stuk is op gebouwd rondom de samenzwering tegen en de dood van Caesar, is deze niet de hoofdpersoon. De tragische held is duide lijk Marcus Brutus, aanzienlijk Romein en een vriend van Caesar. Als het doek voor de eerste maal op gaat is Caesar op het toppunt van zijn macht. Het volk viert Caesars triomf het verslaan van een vijand en trekt joelend door de straten. Doch al gauw blijkt dat de stemming ten opzichte van Caesars groeiende macht niet overal zo gunstig is. De samenzwering wordt ge smeed, ten uitvoer gebracht en door An- tonis' grandioze volksmennerij in haar tegendeel omgezet: Brutus en de zijnen moeten in allerijl uit Rome vluchten voor het tot wraak en oproer aangezette ge peupel. De twee laatste bedrijven vertellen de ondergang van Brutus en Cassius, wier legers door Antonius en Octavius versla gen worden. Voor de slag is er een hoog lopende twist tussen Brutus en Cassius: Cassius, praktisch militair als hij is, heeft de bevolking geld afgeperst om z'n troe pen te betalen. De rechtschapen Brutus is hierdoor geschokt en ook beschuldigt hij Cassius er van ambten voor goud te ver kopen. De verzoening tussen de beide vrienden blijft niet uit en is volkomen wanneer zij met de nederlaag voor ogen elkaar vaarwel zeggen en, geheel in over eenstemming met hun Stoïcijnse levens beschouwing besluiten hun lot in eigen hand te nemen: Brutus blijft tot aan het eind overtuigd van de rechtvaardigheid van zijn zaak en de triomferende Anto nius moet, staande bij zijn lijk getuigen: „Dit was een man". WIJKHOOFD B.B. VERLAAT VEENENDAAL Blijkens een mededeling op de B.B.- bindingsavond welke j.l. zaterdag is ge houden, gaat de heer Molenbeek, woon achtig aan de Patrimoniumlaan te Vee nendaal, binnenkort verhuizen naar Katwijk. De heer Molenbeek heeft de plaatselijke B.B. vele jaren als wijk- hoofd gediend. De heer B. Houtman, de bekende wegenwachter uit Veenendaal, is vrij dagavond op ryksweg 12, enkele kilo meters ten oosten van de afrit van de Nieuwe Wageningseweg by Ede, door een grote vrachtwagen aangereden en zeer ernstig gewond. De patrouillerende wegenwachter reed op de zuidelijke helft van de weg in de richting Arnhem. Een hem achterop komende vrachtwagen met aanhang wagen, beladen met voor Duitsland be stemde groenten, heeft hem van ach teren aangereden en ongeveer 20 meter meegesleurd. Door middel van de pers heeft de Edese politie, die deze zaak in onderzoek heeft, getracht getuigen van dit ongeval op te sporen, omdat de juiste toedracht niet bekend is. Naar men ons mededeelde hebben zich tot heden (dinsdagmiddag) nog geen getuigen gemeld. Bij informatie bij het Julianazieken- huis waar de heer Houtman wordt ver pleegd, verklaarde men dat zijn toe stand naar omstandigheden goed was. Een nog jonge bromfietser heeft don derdagmiddag omstreeks kwart voor zes, de, op de rand van het rijwielpad staande v. D., uit Veenendaal aangereden en is, zonder zich om zijn daad te bekommeren, doorgereden. Door de politie wordt een onderzoek naar zyu identiteit ingesteld. v. D. stond op de Kerkewijk ter hoog te van de Ritmeester Sigarenfabriek op de rand van het rijwielpad om, zodra het verkeer dit toeliet, over te steken en de fabriek in te gaan. Een naderend'jeugdige bromfietser was vermoedelijk van mening dat v. D. daar in de weg stond en reed hem zonder meer ondersteboven. Persoonlijke onge lukken deden zich hierbij niet voor. INBREKER GESNAPT, MAAR NIET GEGREPEN Terwijl de familie afwezig was heeft zondag een inbreker gebruik gemaakt van de gelegenheid om op roof uit te gaan in een woning aan de Nieuweweg. Echter, de man werd gestoord in zijn werk, want hij werd op heterdaad be trapt door de vrouw des huizes, die thuis kwam uit de kerk. Aanvankelijk, dacht zij dat haar man op de slaapkamer met iets bezig was, maar bij nadere inspectie bleek het een ongenode gast te zijn, die druk doende was de linnenkast overhoop te halen. Toen hij oog in oog kwam te staan met mevrouw S. hield hij zijn positieven bij elkaar, duwde mevrouw S. opzij en zette het op een lopen. Spoorslags zette men de jacht op hem in, evenwel zonder re sultaat. Er bleek enig geld te zijn verdwenen en men kon de politie te Gelders-Veenen- daal een vaag signalement verschaffen. VERLICHTING BLIJFT TOT 5 DECEMBER Ter gelegenheid van de Sint-Nicolaas- actie zijn de Veenendaalse winkelstra ten in het centrum weer geïllumineerd. Hierdoor was ongeveer drie kilometer verlichtingsdraad nodig en ruim 6.000 lampjes. De verlichting blijft branden tot 5 december a.s. DEN HAAG. De Koninklyke Luchtmacht heeft een gloednieuw wapen ge voegd by het arsenaal, dat haar reeds ter beschikking staat. Het is het Nike geleide projectiel. Eind oktober kwamen de eerste militairen, 170 in totaal, in ons land aan. Zy hebben een opleiding in de Verenigde Staten gevolgd. Zy moeten zorgen voor het onderhoud en de bediening van de Nike Ajax en Nike Hercules raketten, die begin volgend jaar vanuit Amerika worden verscheept. De twee squadrons, elk bestaande uit twee batteryen, die na aankomst van de geleide projectielen worden geformeerd, zullen niet in ons land gelegerd worden, maar in Duitsland, niet ver van onze grens. Daar zullen zij een onder deel uitmaken van een Nato-luchtverdedigingslinie. De eerste versie van de Nike, de door radar geleid wordt, kan in de kop een atoomlading meevoeren. Wanneer deze lading in het luchtruim temidden van een formatie tot ontploffing wordt gebracht kan een enorm aantal vlieg tuigen in één slag worden vernietigd. Ajax, was het eerste luchtverdedigings projectiel, dat in Amerika in dienst werd gesteld. Inmiddels zijn er volgens officiële gegevens meer dan tiendui zend van gebouwd, maar officieuze schattingen geven veel hogere aan tallen. Alle grote steden van de Verenigde Staten zijn omringd door afvuurbases van de Ajax, die een snelheid kan be reiken van ruim tweemaal het geluid (Mach. 2). Het projectiel is bijna elf meter lang en kan een maximum af stand van ruim 40 kilometer afleggen. De Nike Hercules is de sterk ver beterde versie van de Ajax. Deze ra ket krijgt een hoge aanvangssnelheid door vier extra aandrijfraketten, die na gebruik worden afgeworpen. Het maximum bereik is 120 kilometer. De Hercules is een dodelijk wapen voor vijandelijke vliegtuigformaties. Het projectiel, dat evenals de Ajax De muziekvereniging Ons Genoegen te Renswoude gaf zaterdagavond j.l. haar eerste uitvoering in dit seizoen in het gebouw Rehoboth. Deze uitvoering, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, is een volledig succes geworden en heeft de volle zaal een prettige avond bezorgd. De voorzitter, de heer E. Zweers, opende de avond en richtte een speciaal welkomstwoord tot de vertegenwoordigers van verschillende zusterverenigingen en tot de beschermheer van de vereniging Jonker J. K. Taets van Amerongen uit Zeist. Tevens deelde hy mede, dat de burgemeester van Renswoude wegens ziekte helaas niet aanwezig kon zyn en hy wenste hem een spoedig herstel toe. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan alle personen, die medewerking aan deze uitvoering verleenden en hij wekte bo vendien de jongelui op lid te worden van Ons Genoegen. Jonker J. K. Taets van Amerongen overhandigde de voorzitter daarna een medaille speciaal voor hetgeen hij noem de een jubileumconcert in verband met de viering van het 2e lustrum, dat in 1960 zal plaats vinden. Na deze aanbieding verzorgde het mu ziekgezelschap het muzikale gedeelte van de avond onder leiding van de dirigent, de heer P. Hoolhorst uit Rhenen. Het eerste nummer, de Colonel Bogey Mars van Kenneth Alford, werd gespeeld met medewerking van de drumband, terwijl vervolgens werden uitgevoerd: Maritana Fantasie van Jos Kessels; Rosetta wals Zondagavond heeft zich op Ryksweg 12, halfweg Ede-Veenendaal, een ver schrikkelijk verkeersongeval voorge daan, waarby één dode en zes zwaar gewonden vielen te betreuren. Het verkeer is drie uur lang gestremd ge weest en kon pas om 9 uur 's avonds weer vrye doorgang vinden. Om de ge wonden te vervoeren heeft men de hulp ingeroepen van militaire Rode-Kruis wagens. De toestand van de gewonden is, naar men ons van de zyde van het Julianaziekenhuis meedeelde, redelijk. De bestuurder van een Mercedes, professor W. de Jong, rector-magnificus uit Wageningen, reed met grote snel- Hoewel het aantal deelnemers aan de eerste tocht van de winterserie in verge lijking met vorig jaar wat kleiner was, is deze tocht in alle opzichten geslaagd. De weersomstandigheden konden zater dagmiddag eigenlijk niet beter zijn. Het was prettig wandelweer, die wandelaars van verre naar Amerongen heeft getrok ken. Eén wandelaar kwam zelfs uit 's-Graveland. De faam van de prachtige parcoursen was ook daar doorgedrongen. Naast de individuele wandelaars, waar onder velen die we elk jaar weer in Ame rongen terug zien. namen ook enkele groepen aan deze eerste tocht deel. Tra ditie getrouw waren dit Klein Maam, de Groentjes en Valkenheide. Na de kop chocolademelk ging men voldaan naar huis. De volgende tocht is op 9 januari a.s. heid in de richting Arnhem. Plotseling, de oorzaak is nog niet opgehelderd, schoot de Mercedes van de rijbaan af, reed in volle vaart via de tussenberm de linkerweghelft op en botste daar met een enorme klap tegen een perso nenauto die in de richting Utrecht reed. Deze personenauto, een Simca, had als inzittenden de bestuurder en diens echtgenote, alsmede twee kinderen, vergezeld van een vriendje. De gevolgen van deze botsing waren verschrikkelijk. De 37-jarige mevrouw Strack van Schijndel, die naast haar man in de Simca zat, was op slag dood. De verdere inzittenden werden zeer ernstig gewond. Ook prof. De Jong liep zware ver wondingen op. Zijn echtgenote werd licht gewond. De slachtoffers zijn door de G.G.D. uit Ede, met behulp van militairen, naar het ziekenhuis te Ede overge bracht. Op de plaats van de ramp be vond zich ook de commissaris van de politie te Ede. van P. B. Besselink; Triomph-mars van Aïda van Frits Jaksma; de vogelkoopman in een arrangement van S. P. v. Leeuwen en de Anny Mars van Van Leest. Dit concert waaronder enkele zware stukken, stond op een behoorlijk peil en ook de dirigent zal met de uitvoering ze ker tevreden zijn. Het muzikale gedeelte werd besloten met de bekende Taets van Amerongenmars. Na de pauze kwam eerst een leerlinge van de heer Hoolhorst voor het voetlicht met vrolijke accordeonmuziek. De 14-ja- rige Gerda Keijman uit Rhenen was trouwens voor Renswoude al geen onbe kende meer. Hierna volgde het optreden van de toneelafdeling van de vereniging met het blijspel in drie bedrijven van Koos Beswino, getiteld „Een zeeman ging passagieren." De opvoering kenmerkte zich door vlot spel, terwijl de spelers in het algemeen goed rol-vast waren. Dit blijspel ontlokte het publiek dan ook regelmatig de nodige lachsalvo's. De beschermheer van de vereniging dankte na afloop de toneelgroep, alsook de leden van het muziekgezelschap voor de aangename en goed verzorgde avond terwijl hij tevens de hoop uitsprak, dat de 2e uitvoering op zaterdagavond, 26 november a.s. eveneens succesvol zal worden. Tenslotte werd nog een verloting ge houden, waaraan een groot aantal mooie prijzen was verbonden. BURGEMEESTER WEER THUIS Burgemeester J. A. Hosang is maandag j.l. weer uit het ziekenhuis ontslagen na een geslaagde keeloperatie. De burge meester maakt hpt naar omstandigheden zeer goed en hoopt na een paar weken rust zijn ambtsbezigheden weer te kun nen hervatten. Gezeten in een open calèche zal Sint Nicolaas zaterdagmiddag om drie uur vanaf „de Hof" vertrekken voor een rondgang door het dorp. De muziekver eniging Ons Genoegen zal hem op deze tocht begeleiden. Mevr. E. J. B.-v. S. uit Bennekom had met haar auto in Oosterbeek geen voor rang verleend aan een andere wagen, hetgeen een botsing ten gevolge had ge had. Bij vele verkeersovertredingen stuurt het openbaar ministerie een schikkings voorstel. Betaalt men dat, dan behoeft men niet voor het gerecht te verschijnen. Ik begrijp het niet helemaal, zei mevr. B. Ik heb al schuld bekend, door nu ook voor mij die maximum snelheid niet meer gold. Later merkte ik pas, dat aan de westzijde van de straat het bord een paar honderd meter verderop stond. Het viel me pas op toen Ik door de politie aangehouden werd. Absurd, vonden zowel rechter als officier. Zoiets gebeurt nooit. Misschien bij een puzzelrit, maar niet in het ge- Verdachte verklaarde voor het Wage- door gehinderd wordt. Eis en vonnis wone verkeer. Daar eindigt de bebouwde de schikking te voldoen, maar het geld nings kantongerecht, dat ze richting had f 50>10 d- kom aan beide zijden van de weg op de- werd weer op mijn rekening teruggestort, aangegeven en in de spiegel had gekeken, zelfde plaats. De officier keek het in de stukken na en maar dat ze niets had zien naderen. De N. M., vertegenwoordiger te Ede, over- Je zou trouwens ook zeggen, dat de het bleek te kloppen. Mevr. B. had echter bromfietser, de heer R. v. d. G. uit Ren- tract zowel op 22 als op 26 september met bebouwde kom op het punt, waar ik aan- verzuimd op het girostrookje het regi- kum en diens echtgenote, die zich op de zÜn bromfiets de maximum snelheid van gehouden werd, allang opgehouden was, stratienummer te vermelden, zodat het duo bevonden had, vertelden, dat ze geen 30 km binnen de bebouwde kom en daar- vond verdachte. niet afgeboekt kon worden. In zulke ge- richtingwijzer gezien hadden. De auto was aan had hiJ het te danken, dat hij Dat is iets heel anders, riposteerde vallen wordt het bedrag geretourneerd, plotseling gaan rijden toen ze er vlak bij want het parket krijgt per jaar duizenden waren. Verdachtes verdediger, mr. De zaken te behandelen en zonder nummer is Vries Robbé, meende, dat de richting- het een onbegonnen zoeken. Het bleef bij wijzer misschien niet opgemerkt was om- voor beide fouten voor het Wagenings kantongerecht terecht moest staan. Hoe kwam dat zo?, informeerde de officier. U moet u nu eenmaal aan de borden houden. 't Zou nog wat anders zijn als u in rechter v. d. Brand. De tweede maal kon Groningen woonde, maar als Edenaar het bedrag, waarvoor mevr. B. het had dat de zon er op scheen. Overigens vond u in ieder geval niet meer zeggen, dat u dient u toch te weten waar de borden kunnen schikken, nl. 60,of 12 d. hij het een menselijke vergissing van mej. n*et wist, dat het niet mocht. staan, voegde rechter v. d. Brand er aan N., die door het ongeval, waarbij de Toch wat dat zo, antwoordde ver- *oe> ocdt a*s da* onzinnige verhaal van Mej. I. N., onderwijzeres te Rhenen was bromfietser en zijn vrouw verwondingen dachte, want ik dacht, dat ik al buiten u waar blijkt te zijn. met haar personenauto op de Frederik kregen, reeds ernstig was geschokt. Het de bebouwde kom was. 't Gebeurde op de Om verdachte het volle pond te geven van der Paltshof te Rhenen gaan keren gerecht oordeelde, dat het er weinig toe Bennekomseweg te Ede, terwijl ik in de werd besloten de politie in Ede uitsluitsel toen een bromfietser haar van achteren deed of er wel of niet richting was aan- richting Bennekom reed. Links had ik het te vragen en nadat deze op onderzoek reeds zo dicht genaderd was, dat een gegeven. Men mag niet gaan keren of uit bord met 50 km voor het tegemoetkomen-llwas gegaan, bleek, dat de afstand tussen botsing niet meer te vermijden viel. stilstand wegrijden als ander verkeer er de verkeer al gezien en ik dacht dus, datl Nieuwe uitgave van Curacao voor Konin gin en Kroonprinses Een delegatie, be staande uit de heren prof. dr. M. D. Ozinga, hoogleraar in de beschrijvende bouwkunde aan de Rijksuniversiteit van Utrecht; M. D. Thijs, secretaris van de Sticusa en J. W. Bennebroek Graven- horst, bestuurslid Stichting Monumenten zorg Curacao (v.l.n.r.) heeft maandagoch tend in het paleis Soestdjjk aan H.M. Ko ningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix de eerste exemplaren aangeboden van het door prof. Ozinga geschreven en bij de staatsdrukkerij gedrukte boek „De monu menten van Curacao in woord en beeld". De foto geeft een beeld van deze plech tigheid. WEGENS ZIEKTE GEEN KERKDIENST De kerkdienst voor de Oud Ger. Gem. te Overberg op donderdag 26 november (morgenavond) kan wegens ziekte van (Zie verder 2e blad)de predikant geen doorgang vinden. HONEST JOHN De Nike rakptten zullen de taak van de straaljager gedeeltelijk overnemen. Zoals bekend wil onze luchtmacht binnenkort een nieuw jagertype be stellen ter vervanging van de ouder wordende Thunderstreaks, Hunters en Sabres. Bemande straaljagers zullen dus een vertrouwde (en hoorbare) ver schijning in het Nederlandse luchtruim blijven. De vliegtuigen zullen gebruikt worden voor tactische aanvallen op gronddoelen, maar ook op dit terrein hebben zij enige concurrentie te duch ten. Naast onze Koninklijke luchtmacht is nu ook de landmacht ertoe over gegaan geleide-projectielen aan te schaffen. Het bestelde type, de „Honest John", is inmiddels in ons land ge arriveerd. Dit wapen, dat niet door radar wordt geleid, maar een van te voren berekende baan beschrijft, is bij de artillerie ondergebracht. Ook de „Honest John" („Eerlijke Jan") kan een atoomlading in de neus meenemen. GEEN OEFENINGEN IN NEDERLAND De geleide projectielen, waarover ons land de beschikking heeft of krijgt, zullen niet in ons land beproefd wor den. Voor dergelijke oefeningen be schikt men niet over voldoende ruimte. Om toch praktijk op te doen zullen de manschappen van de Nike-squadrons eens per jaar naar Fort Bliss, in Texas - de plaats, waar zij hun raketoplei ding ontvingen - vertrekken om daar met de Nike te oefenen op onbemande, langs radiografische weg bestuurde vliegtuigen. De „Honest John", die een bereik van 32 kilometer heeft, zal vermoede lijk elders in Europa worden beproefd. Deze raket is, in tegenstelling met de Nike, wel in ons land gestationeerd. Zij wordt afgevuurd van mobiele, op trucks gemonteerde, lanceerinstallaties. Of de bijbehorende atoomkoppen even eens in Nederland zijn is niet bekend. (Nadruk verboden) Het aantal huwelijken in de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg in Nederland 63.965. Vorig jaar bedroeg dit aantal in hetzelfde tijdvak 67.436. In Moskou begint men volgend jaar met de bouw van een enorm museum. Het bestaat uit drie verdiepingen, waarvan de bovenste twee ruimte zullen bieden aan ruim zevenduizend personen. De politie in Baltimore heeft een man gearresteerd die bankbiljetten van 50 dol lar aan de armen uitdeelde. Men heeft hem echter weer gauw vrijgelaten omdat de biljetten niet vals waren. De Rotterdamse politie heeft, sedert de invoering van de maximumsnelheid een feit werd, in het eerste halfjaar in totaal 2.926 keer proces-verbaal voor deze overtreding moeten opmaken. Bij Herentals in België aan het Al- bertkanaal is een 24 meter hoge uitkijk toren gebouwd, vanwaar men de gehele Kempen kan overzien. Een locomotief, die in 1902 werd ge bouwd en in 1951 uit de dienst werd ge nomen, nadat hij ongeveer ls/4 miljoen mijl had afgelegd, is weer in zijn oude glorie hersteld om geld te verdienen voor de Britse Spoorwegen. De prijs voor het schoonste en best onderhouden dorp van Noord-Ierland is dit jaar gewonnen door Aghalee. Het heeft 70 inwoners, één café, twee winkels en het deed voor de eerste keer aan de competitie mee. Terwijl de jeugd van 12-13 jaar ge middeld 24 boeken per jaar leest, lezen personen van boven de 60 jaarlijks ge middeld 11 boeken. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tussen Mannheim en Ludwigshafen (W.-Duitsland) is een nieuwe brug over de Rijn in gebruik genomen. Het bouw werk heeft 80.000.000.Mark gekost. De mensheid heeft nog steeds te kampen Met grote, of minder grote rampen Pas nog werd Mexico geteisterd Door een ramp, die elk verbijstert Men hoort van tornado's in Japan Of van opstand in Afghanistan Van slorm en water, veel te veel Zo kreeg ook Italië zijn deel Alles op te noemen, 't gaat niet aan Daarbij afzonderlijk stil te staan Ook de stormramp hier is niet vergeten Al zijn de scherpste kanten afgesleten Staat men echter stil bij al het wee (Veroorzaakt door wereldoorlog twee) Dan denkt men aan hen die alles verloren Zowel arbeiders, als professoren Dat is wel één der ergste rampen Die samenhoping daar in kampen Wel zijn daarvan velen geëmigreerd Doch wat achter bleef, degenereert Eens moet daar toch een eind aan komen Dat die mensen daar in kampen wonen Misschien brengt 't vluchtelingenjaar Daarin verandering: 'k hoop het maar 't Is misschien mogelijk, als elk geeft Naarmate hij (zij) te missen heeft Want elke gift, 't zij klein of groot Helpt vluchtelingen uit de nood J. M. ''KERKEWIJK 167 -TEl.JOOO'VEENENDAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1