Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Per 1 januari a*s* nieuw tarief voor het water De Wereld van WEEK-tot-WEEK RAAD OP DE BRES VOOR HANDELSAVONDSCHOOL Geen stuiver minder WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Farouk is streng voor zijn dochters B. en W. van Rhenen hebben begroting voor 1960 gereed RHENEN ELST Sint komt ook in Eist AMERONGEN RENSWOUDE 33e jaargang VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Nr. 94 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de raad van Veenendaal: (Zes gulden vastrecht en een kwartje per kubieke meter) De aanhouder wint Nog 700 meters Agenda Niet vol te houden Dinsdag gehele dag markt Extra uitkering personeel D. S. van Schuppen E Sint-Nicolaascadeaus Wielrijders let op uw dynamo Waarde opgelopen tot 15,— IG 259083 Rijtoer van de Sint in antieke automobiel Otto Sterman treedt op in jeugdgebouw Paulusklok als sluitstuk van Cuneracarillon thans op zijn plaats Veel belangstelling voor vogelhuisjes Ferial lerares steno-typen in Zwitserland Farouk komt éénmaal per maand Opnieuw sober in verband met bestedingsbeperking Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER School met de Bijbel had gunstig jaar Begrafenis R. G. van Essen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knni:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Met ingang van 1 januari a.s. zal de N.V. Veenendaalse Waterleidingmaatschappij het nieuwe tarief voor waterverbruik kunnen laten ingaan. De Veenendaalse ge meenteraad heeft in de vergadering van woensdagavond j.l. zijn goedkeuring gehecht aan het nieuwe tarief, dat de directie van de Waterleidingmaatschappij in overleg met burgemeester en wethouders heeft opgesteld. Dit betekent, dat de inwoners van „Groot-Veenendaal" voor waterverbruik niet meer worden aangeslagen naar de huurwaarde van de percelen, maar naar een vast rechtbedrag van ƒ6,per kwartaal voor iedereen en een kwartje voor iedere kubieke meter water. Het voorstel van b. en w. werd door het merendeel van de raadsleden met enthou siasme ontvangen, omdat hierdoor onbillijkheden uit de wereld worden geholpen. Niet langer zal men nu onderverbruik van water moeten betalen. Dit neemt niet weg, dat een aantal raadsleden nog wel enkele bedenkingen had tegen het voorgestelde tarief; sommigen vonden èn het vastrechtbedrag èn het tarief per kubieke meter wel wat aan de hoge kant; andere doelden op de drastische ver hoging van het watertarief voor de bewoners van oude huizen met een lage huur waarde. Volkomen acceptabel vond de heer C. van Genderen (CH) de nieuwe voorwaar den voor waterlevering, maar worden nu alle woningen van meters voorzien, omdat men toch zuiver het verbruik per woning moet kunnen vaststellen? En is het tarief voor grootverbruikers reeds bekend? Deze wijze van tarifiëring is heel wat sympathieker, was de mening van de heer E. C. Diepeveen (AR), één van de eersten die destijds de kat de bel aanbond, toen er onaangename situaties waren ontstaan rond het vaststellen van de tarieven naar de huurwaarde. De heer Diepeveen had evenwel gedacht dat het wel een stuiver minder zou kun nen. Het accountantsrapport waarop deze bedragen van zes gulden en een kwartje waren gebaseerd, verschafte hem ook geen bijzonder licht. Hij vond het hierin genoemde bedrag voor investeringen (zes ton) in één jaar nogal aan de hoge kant. Misschien lag het anders, maar dat kon hij niet beoordelen omdat de raad niet over alle^ gegevens beschikte. Ock de heer Scholten (CH) vond de bedragen een beetje hoog. Deze betekenen een drastische verhoging van het water voor de bewoners van huizen met lage huren. Is er geïnformeerd naar de ta rieven, die gelden in andere plaatsen? vroeg hij, en iemand, die op 1 januari a.s. nog goer meter heeft wot ui die uitgezon derd van het betalen van het nieuwe tarief? Eén vraag had de heer Joh. van Harde- veld (PvdA). Op het ogenblik wordt het water bij de huur betaald. Per 1 januari - als het nieuwe tarief gaat gelden - moet rechtstreeks aan de waterleidingmaat schappij worden betaald, dus gaan de huren in feite omlaag, maar wie garan deert, dat de eigenaren van particuliere woningen dit ook zullen doen. Voor woningwetwoningen ligt dit ge makkelijk, maar ten aanzien van de par ticuliere huizen heeft men geen enkel middel in de hand. De aanhouder wint, zei de heer G. J. van Deelen (SGP) en hij toonde zich zeer verheugd over deze oplossing. Een bewijs temeer, dat de raad het er niet te gauw bij moet laten zitten. We zitten hier om de zaak van het algemeen belang recht te verdedigen, aldus de heer Van Deelen. Enerzijds was het nieuwe tarief billijk, volgens de heer M. Bastmeijer (CH), doch anderzijds werd een sociale maatregel teniet gedaanhij doelde kennelijk hierop; nu wordt iedereen over één kam gescho ren). Burgemeester Bakker, die alle sprekers beantwoordde was blij, dat de nieuwe re geling algemene instemming had gekre- 11111 VEENENDAAL Zaterdag 28 november: Voordracht van Otto Sterman in Jeugdgebouw om 19.30 uur. Toe gang 15 jaar. St. Nicolaas-wandeltocht. Start om 14.30 uur bij „Eltheto". Openbare muciseeravond in geb. ,,'t Trefpunt" Cefa-film „Nachtwache" in geb. „Eltheto". Aanvang 20.00 uur. Luxor Theater: Vrijdag t.e.m. maandag .Stefanie' toegang 14 jaar, dinsdag t.e.m. donderdag ,En niets dan de waar heid', toegang 14 jaar. RHENEN Zaterdag 28 november: EHBO-wedstrijden in kantine van N.B.M.-garage om 14.30 uur. Cefafilm „Het meisje Marion" in „Irene". Aanvang 20.00 uur. AMERONGEN Vrijdag 27 november: Duivententoonstelling in „Het Rode Hert" Zaterdag 28 november: Duivententoonstelling in „Het Rode Hert" EDERVEEN Vrijdag 27 november: Vergadering CBTB in café v. d. Linden, aanvang 19.30 uur. RENSWOUDE Zaterdag 28 november: Uitvoering „Ons Genoegen" in gebouw „Rehoboth". gen. Het is billijk als men betaalt naar het werkelijke verbruik. Er zal door de waterleidingmaatschappij met spoed naar worden gestreefd, dat alle huizen worden voorzien van een meter. Er moeten nog ongeveer 700 meters worden geplaatst en voor degenen, die op 1 januari nog geen meter hebben, zal een aparte regeling worden getroffen. Ook voor de grootverbruikers (verbruiken bo ven de 1000 ms per jaar) komt een afzon derlijke regeling, die is onderworpen aan de goedkeuring van b. en w. Wat het grote bedrag aan investeringen betreft, waarop het nieuwe tarief mede op is gebaseerd, zei de voorzitter: Dit lijkt zo'n enorm bedrag, maar van deze zes ton is thans reeds twee ton geïnves teerd en het overige bedrag moet binnen de allernaaste tijd worden opgesoupeerd aan investeringen. Er zit dus geen muziek in, die de waterleiding voordeel oplevert. Ja, aan die vermindering van de huur met het water door eigenaren van parti culiere woningen, aangeroerd door de heer Van Hardeveld kon het gemeente bestuur volgens de voorzitter ook weinig doen. Maar hij verwachtte toch niet veel moeilijkheden, want de huiseigenaren die dit niet doen worden met de vinger na gewezen. In het bedrag van het vastrecht zijn de vaste kósten, die de waterleiding nu een maal heeft, begrepen. Daarom is een vast- reehtbedrag verantwoord en daarnaast hebben alleenwonenden en ouden van dagen maar weinig kubieke meters te betalen. Dit in antwoord op een vraag van de heer P. G. van Ojik (CH), die het vastrecht uit den boze vond. Men moest de mensen vrijlaten om vastrecht te ne men of niet, evenals bij de PUEM. Tenslotte zei de voorzitter, dat in ver schillende andere plaatsen het watertarief hoger lag dan in Veenendaal en dan zijn vele plaatsen hun watertarieven momen teel nog aan het verhogen. Het voorstel van b. en w. tot vaststelling van de exploitatievergoeding en van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van het bijzonder onderwijs ein- In verband met Sint Nicolaas zal a.s. dinsdag in Veenendaal de gehele dag (van 's morgens 9 uur tot 's avonds 9 uur markt gehouden worden. In verband met het 160-jarig bestaan van de N.V. Kon. Veenendaalse Sajet- en Vijfschadhtenfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen Zn. ontvangt het ge hele personeel vandaag een extra gra tificatie. Aan alle personeelsleden boven de 24 jaar, alsmede de gehuwden onder de 24 jaar, wordt 100,uitgekeerd. Het personeel van 18 tot en met 23 jaar ontvangt 80,en werknemers be neden de leeftijd van 18 jaar 60, Het bedrijf heeft momenteel 900 werk nemers in dienst. BEROEPEN Door de Ger. Gem. synodaal, welke haar godsdienstoefeningen houdt in „Eltheto" aan de Fluitersstraat, is een beroep uit gebracht op ds A. F. Honkoop, thans pre dikant bij eenzelfde gemeente te Goes. 1 De beroepen predikant is 38 jaar oud. Eau de cologne Boldoot, 4711 Parfum Maja, Tosca, Piver, Boldoot Poeder, lipstick, nagellak, crème diverse merken )D T-j. Scheerkwasten. 1 1 txK scheerzeep, vinaigre Apoth ass. Brylcreme, brillantine Hoofdstraat 106 diverse merken Telefoon 2575 Haarborstels, kammen Veenendaal enz. FILMAVOND VAN AUTO-INDUSTRIE Door toedoen van garage Hoogendoorn te Veenendaal verzorgde de Renault-auto- industrie een interessante en prachtige filmavond in 't Trefpunt. De zaal was tot de laatste plaats bezet en de aanwezigen hebben kunnen genieten van een zeer gevarieerd flimprogramma. Dit bestond uit een avontuurlijke film van een tocht per auto van het hoge noorden, door sneeuw en ijs naar de zuidpunt van Afrika dwars door de stoffige woestijn, attrac tieve films van de Monte Carlo Rally en het vliegfeest „Ilsy" en enkele interes sante en leerzame films over het tot stand komen van een auto-ontwerp en de ge automatiseerde fabricage van auto's. Het merendeel van de films was in kleuren opgenomen en van goed gehalte. AFD. Z.W.-VELUWE VAN NCR(eis)V OPGERICHT Te Ede is opgericht een afdeling Z.W.- Veluwe van de Ned. Chr. Reisvereniging te 's-Gravenhage. Burgemeested H. M. Oldenhof heeft het voorzitterschap van deze afdeling, die omvat de plaatsen Ede, Bennekom, Wageningen, Veenendaal Lun- teren, Ederveen, Harskamp en Otterlo, op zich genomen. Als enige Veenendaler heeft zitting in het bestuur de heer J. C. Griffioen, in de functie van penningmeester. De nieuwe afdeling is gestart met on geveer 400 hoofdleden, waarvan 120 in Veenendaal en 108 in Ede. digde in een ingewikkelde geschiedenis, met het gevolg, dat èn de commissie die de schoolrekeningen had nagezien èn b. en w. een ander voorstel deden. Het ging in feite om de Handelsavond school, gevestigd in de Kon. Julianaschool aan de Kerkewijk. De Handelsavond school heeft hiervan 5 lokalen gedurende 4 avonden per week in gebruik. Per lo kaal en per avond moest het bestuur van de Kon. Julianaschool 2,25 aan de ge meente cp de exploitatievergoeding te rugbetalen (een aftrek op de exploitatie vergoeding dus). In totaal over 1958 1800,—. De Kon. Julianaschool zou dan de Handelsavondschool een huur in reke ning kunnen brengen, waar zij mee uit sprong. Maar hier ging het nu juist om. Men heeft de Handelsavondschool nooit veel in rekening kunnen brengen, omdat deze (Zie verder derde blad) w De adjudant van de gemeentepolitie te Veenendaal verzoekt ons het volgen de mede te delen: De laatste dagen komt het herhaal delijk voor dat wielrijders zich by nat weer met een slippende dynamo in het verkeer begeven. Over het algemeen heerst de opvatting dat hiervoor geen bekeuring gegeven kan worden. Iedere wielrijder is echter verplicht, ook tij dens nat weer, de voorgeschreven lich ten te voeren. Men doet er dus goed aan de slippende dynamo vroegtijdig in orde te maken. Een tweede waarschuwing geldt het rijdend verkeer in het algemeen. Tot voor kort moest de verlichting ontsto ken worden een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang. Onlangs is de tijdsbepaling in dit voor schrift gewijzigd in EEN KWARTIER. Men is dus verplicht verlichting te voe ren EEN KWARTIER na zonsonder gang tot EEN KWARTIER vóór zons opgang! TOEGANGSKAARTEN VOOR KINDERMIDDAG In het kader van de Sint-Nicolaasactie van de V.W.V. „Handel en Nijverheid", wordt in de Kerstvakantie, op dinsdag 29 december a.s. de kindermiddag ge houden. Door 100 winkelweekbonnetjes op een vel te plakken en in te leveren verkrijgt men een gratis toegangskaart. De bonnen kunnen vanaf zaterdag tot 15 december ingeleverd worden bij het bureau Hoofdstraat 98, fa. P. v. d. Bovenkamp, Patrimoniumlaan 23 en fa. H. Huibers, Zandstraat 60. Tijdens deze kindermiddag zullen, behalve een aantrekkelijk ontspan ningsprogramma, ook nog zes nieuwe kinderfietsjes verloot worden. Deze zijn geëtaleerd in het pand Hoofdstraat 44. SCHOOLAVOND CIIR. LYCEUM Voor de schoolavond van het Chr. Lyceum te Veenendaal op dinsdag 1 dec. a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan zijn nog een aantal plaats- kaarten verkrijgbaar bij tandarts G. R. Kets, Kerkewijk 34 of eventueel des avonds aan de zaal. Leerlingen van het Revius-lyceum uit Doorn zullen deze avond het bekende toneelspel van Wil liam Shakespeare „Julius Caesar" op voeren. De opbrengst van deze avond komt ten goede van de Vluchtelingen hulp. TIIEE. De Engelse doyen van de kerk te Dartford tracht op de volgende manier de kerk vol te krijgen: na de preek biedt hy de kerkgangers thee met warme saucijzen aan en vergoeding van de reiskosten heen en terug van woonplaats tot kerk. PRIJS. Bij de kegelclub te Toulon staat de kunst laag ge noteerd. Voor het onlangs ge houden kegelconcours waren de volgende prijzen uitgeloofd: le prijs 5 gulden, 2e prijs 3 gulden, 3e prijs 1 gulden, 4e prijs 50 ct., 5e prijs een prachtig kunstwerk. BRANDKAST. Te Dusscldorf worden brandkasten in de han del gebracht vervaardigd van plastic. Hun weerstand is vijf maal groter dan van een nor male brandkast, zo kunnen zij bijvoorbeeld een hitte van 2500 graden verdragen. PER KILO. Op de bekende bloemenmarkt te Nice worden sinds 1 november de prijzen van Ook nu weer is de Vallei-riks, die door ons uitgegeven was bij Galan teriehuis ,,'t Zand", Zandstraat, niet gevonden. De totale premie stijgt hierdoor weer met 2,50, zo dat de rijksdaalder met het rode nummer: die deze week uitgegeven wordt VIJFTIEN GULDEN waard is. Wanneer bedoelde riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau wordt ingeleverd, ontvangt men de premie a contant. Sint Nicolaas en zijn knechten zullen wanneer de weersomstandigheden he* toelaten, zaterdagmiddag opnieuw een rijtoer door Veenendaal maken. De Sint beschikt nog over een heel oud Fordje, waarmee hij dit keer zijn tocht door Veenendaal zal maken. Om ongeveer kwart voor drie vertrekt hij vanuit ho tel „De Korenbeurs", terwijl de tocht om half vijf bij gebouw „Eltheto" ein digt. Daar zal hij de gast zijn van de deelnemers aan de wandeltocht te zij ner ere. Bij regenachtig weer gaat deze rijtoer niet door in verband met de hoge leeftijd van Sint Nicolaas. Zaterdag 28 nov. komt de bekende negervoordrachtskunstenaar Otto Ster man in het jeugdgebouw aan de Indu strielaan een voordracht houden over „Ik ben een neger". Deze avond, die georganiseerd is door het Jeugdwerk „De Instuif" en alleen toegankelijk is voor jongeren vanaf 15 jaar, begint om half acht. De voordracht „Ik ben een neger" is verdeeld in drie punten. Allereerst be handelt Otto Sterman het lijden van de negers door slavernij en rassendiscrimi natie. Verder brengt hij negerpoëzie en Surinaamse sproken. Otto Sterman kreeg vooral veel be kendheid door zijn ontreden voor radio en televisie. Met de werkzaamheden aan het ca rillon voor de Cuneratoren is men thans zover gevorderd, dat de grote, 1600 kg wegende „Paulus"-klok, welke tot nu toe nog steeds op de begane grond stond, hedenochtend omstreeks 8 uur naar het open achtkant van de toren zal worden gehesen. Dan zullen alle 47 klokken op hun plaats zijn. Het zal geen sinecure zijn. De beno digde kabel heeft een lengte van onge veer 150 meter en is vervaardigd uit één stuk. Aanvankelijk had men plannen dit werk gistermiddag al uit te voeren, doch technische moeilijkheden vergden uitstel. Ook het glazen klavierhuisje met koperen dak en het klavier zelf zijn aangekomen en gaan gelijkertijd naar boven. Dan is nog het wachten op de automatische speeltrommel, waarna het Rhenense carillon kan worden af gemonteerd. Omtrent de officiële overdracht door de carillonstichting namens de burgerij aan het gemeentebestuur is nog geen datum bepaald. Zodra het klokkenspel gereed is vindt eerst nog een keuring plaats door een commissie van de Nederlandse Klok kenspel Vereniging, onder voorzitter schap van Mr. Romke de Waard. SCHAAKCLUB RHENEN VERSLOEG WAGENINGEN Het eerste tiental van de Rhenense schaakclub won met 6-3 van Wagenin gen 3. De partij H. Hendriks-D. v. Staal- duine werd afgebroken in remisestand. De volledige uitslag luidde als volgt: Rhencn 1 Wageningen 3 J. D. Buseh J. J. Dijkveld-Slot 10 H. Hendriks— D. van Staalduine afg. M. ter Haar J. J. de Kramer0—1 H. Visch F. W. Broekman V2-V2 E. J. Olvers J. J. M. Otten1—0 J. Verwoert D. A. de Regt10 G. de Jager E. Brouwer 01 F. A. André H. J. Sötebeer10 C. Th. v. Vlooten S. van Dijk 10 J. Kat J. C. WolthuisVt-'/f AANRIJDING LIEP GOED AF Op de hoek Trambaanweg-Duistereweg te Rhenen kwam donderdagavond een 32-jarige bromfietser uit Kesteren in bot sing met een personenauto. Mevrouw K. gaf de automobilist geen voorrang. Haar knie was ontveld. De materiële schade was gering. Leek het er aanvankelijk op dat dc Sint dit jaar Eist niet zou bezoeken, thans echter kwam uit Spanje het be richt, dat de Goedheiligman met zijn knecht a.s. zaterdag per boot bij het Ingense veer zal arriveren om een rond gang door het dorp te maken. Dit heuglijke nieuws is te danken aan het initiatief van een Elsterse win kelier. In de meeste andere plaatsen wordt de intocht georganiseerd door een winkeliersvereniging, maar aan gezien Eist een dergelijke vereniging niet rijk is, leek het er op dat de Sint Eist zou vergeten. Het gezelschap arriveert tegen 3 uur bij het Ingense veer waar het verwel komd zal worden. Hierna volgt een rij toer door het dorp. De Elsterse Kleurvogelvereniging nam enkele weken geleden het initia tief om een vijftigtal vogclvoeder- huisjes te maken en bij belangstellen den te plaatsen. Hierdoor worden de vogels geholpen in het slechte jaar getijde en wordt de mens meer liefde voor de vogels bijgebracht. De huisjes zijn van berkehout ge maakt en zijn een waar sieraad voor de tuin. Inmiddels heeft het bestuur al vele Genève, november. Prinses Ferial, de oudste dochter van ex-koning Farouk van Egypte, is dezer dagen 21 jaar geworden. Haar vader, die gewoonlijk in Rome vertoeft, was overgekomen om haar geluk te wensen. Ferial woont in Zwitserland, in een kleine villa aan de oevers van het Meer van Genève, tussen Vevey en Lausanne, samen met haar beide zusjes, de 19-jarige Fawzia en Fadia en de 7-jarige prins Fouad, die dezer dagen zijn studie is begonnen op een ge wone gemeenteschool. Twee gouvernantes, een Franse en een Engelse zorgen voor de verdere op voeding van de vier kinderen en leiden de huishouding. Iedere maand, rond de derde of de vierde, komt Farouk uit Rome over om een praatje te maken met zijn kroost en wijze lessen uit te delen. Hij is uitermate streng voor zijn meisjes. Ze mogen onder meer onder geen voorwaarde in de stad gaan eten of uit gaan zonder één der gouvernan tes. Te gewaagde jurkjes mogen ze niet dragen en hij eist eveneens, dat haar make-up zeer matig en vrijwel onzicht baar is. Alleen de oudste, Ferial, mag alleen met de auto gaan rijden, maar nog uitsluitend van huis tot de school en omgekeerd. Daarentegen heeft Fa rouk haar verboden haar lange dikke haren in te ruilen voor een modern kapsel. In juni van dit jaar slaagde het meisje voor het examen secretaresse vertaalster, Frans-Engels, Duits en Ara- mondelinge verzoeken ontvangen. Dit moet echter schriftelijk gebeuren. Ook bisch met de eervolle vermelding: 100 werd van een groepje schoolkinderen uit Rhenen een verzoek ontvangen. Zij noemen zich: „De Dierenvrienden", en brengen elke week wat geld mee om voer voor de vogels te kopen. Ook schreven zij, dat al toestemming aan de onderwijzer was gevraagd om het huisje te mogen plaatsen in de tuin van de school. Naar wij vernemen zal deze kinderen een vogelhuisje worden toegewezen. Verzoeken om in het be zit van een vogelhuisje te komen kan men richten aan: D. v. Baren, Over- straat, Amerongen en aan A. W. Wes terhof, Rijksstraatweg 172, Eist (U.). woorden steno per minuut en 55 woor den typen. Ze wilde toen werk gaan zoeken, maar weer dreigde het veto van de strenge vader, die haar in 1957 ook verboden had te gaan studeren voor arts. Na lange besprekingen stemde hij tenslotte toe, dat ze kort geleden een betrekking aannam als lerares in een handelsschool te Genève, maar op voor waarde, dat ze incognito zou blijven. Mademoiselle Feriel, zoals ze zich liet noemen, heeft er haar uiterste best voor gedaan, maar heel Zwitserland is maar een klein dorp en al enkele we- In afwachting van de komende gemeenteraadsvergadering ligt de gemeentebegroting voor 1960 met verschillende bedrüfsbegrotingen cn de begroting voor maatschappelijke zorg ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. De nota van aanbieding aan de raad ademt nog de geest van de bestedings beperking. In verband hiermede stellen burgemeester en wethouders zich voor, voorlopig nog geen andere kredieten voor kapitaalswcrken aan te vragen dan voor dc aanschaffing van een nieuwe roltrommel-vuilniswagen, verbreding van de Zand heuvelstraat en de bouw van een garage voor gemeentewerken. Daarnaast zal rekening moeten worden gehouden met de bouw van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs te Eist, doch daarvoor zijn momenteel nog geen cijfers bekend. Ondanks het feit, dat de raming der uitgaven zo zuinig mogelijk is gehouden en de ontvangstramingen zo hoog moge lijk zijn opgevoerd, is er een tekort op de gewone dienst van 120.000,Vorig jaar (1959 dus) was het tekort 88.250,waar voor een hogere bijdrage uit het gemeen tefonds is aangevraagd, maar waarop tot op heden nog niets werd vernomen. Het hogere tekort voor 1960 wordt onder meer toegeschreven aan de per 1 januari 1960 ingaande grenswijziging met Veenendaal. Door deze grenswijziging daalt het in wonertal met ongeveer 180, hetgeen een mindere algemene- en belastinguitkering geeft van 13.500,De raming voor Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 het bedrijf gemeentewerken is verder 18.000,hoger dan in 1959. B. en w. spreken de verwachting uit in hun aanbiedingsnota, dat de wijziging van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente enige financiële ruimte zal ge ven. Op heden valt er echter nog niets van te zeggen. Op de gewone dienst wordt voorgesteld de subsidie voor het streekmuseum en voor de rundvee fok- en controlevereni ging „Vios" elk met 300,te verhogen. Op de kapitaalsdienst ontstaat een te kort van 850.000,aan financierings middelen. Hiervoor zal mettertijd een geldlening moeten worden gesloten, na aftrek van een reeds per 1 januari 1961 gesloten lening van ƒ300.000, Bij het woningbedrijf zullen per 1 jan. 1960 in beheer zijn 909 woningen, waarvan er 105 zijn ingericht voor duplexbewoning. In aanbouw zijn er nog 30 aan de Rijn straat,, de Verlengde Acacialaan, de Sparrenlaan en de Lijsterberg. Een lichtpuntje op de begroting voor de instelling maatschappelijke zorg is de ver laging van de subsidiepost met 19.500,— tot 197.000,als gevolg van de invoe ring van de weduwen- en wezenwet. de bloemen vastgesteld naar de lengte van de stelen, terwijl de mimosa er per kilo wordt ver kocht. ELDORADO. Het meeste comfort van alle golfvcldcn in Amerika biedt dat van de golf club te Eldorado, waar ook pre sident Eisenhower wel eens een partijtje speelt. De lucht is cr zuiver en dus gezond, cn ver moeidheid werd er vermeden doordat de spelers zich met motorvoertuigjes van de ves tiaire naar het speelveld ver plaatsen. Daar zorgen t.v.-toe- stellen cr voor dat men het spel kan volgen en zien wie dc partij beëindigd heeft, terwijl dc directeur door radio-ontvan gers cn -zenders voortdurend In contact met alles cn iedereen staat. SALARIS (1). Voor het eerst sinds lange tijd zal Marlène Dietrich weer in Parijs optre den. Zij gaat zingen in de Etoile Musichall, waar zij per week 50.000 gulden zal beuren. De di rectie garandeert haar een op treden gedurende twee weken, zodat Marlène in elk geval van een ton gelds verzekerd is. SALARIS (2). Iets bescheide ner is het salaris van de heer Herrera, de trainer van de voet balclub Barcelona. Toch kan hij het er met zijn 40.000 guldens per maand dunkt ons wel voor doen. REUK. Een Engelse firma heeft een nieuwe vorm van re clame ontwikkeld door de ver pakking van elk van haar pro- dukten de geur mee te geven van het produkt zelf. Zy noemt het: reukhypnose. VERLEIDING. Na een on derzoek van drie jaar is een Amerikaanse dokter tot de con clusie gekomen, dat de aantrek kingskracht die vrouwen op mannen uitoefenen voor 25 pro cent bestaat uit de eigenschap pen die de vrouw werkelijk be zit en voor 75 procent uit de eigenschappen die de man haar toedicht. GEWETEN. „Ik heb de eer mynheer dc eerste minister me de te delen, dat wanneer h\j mij niet het pensioen geeft dat ik hem heb gevraagd ik in het vervolg volgens mijn eigen ge weten mijn stem zal uitbren gen," schreef ccn Engelse kiezer aan de Engelse premier. (In 1848.) WIE ZEI DAT? „De vergis sing die zekere staatslieden ma ken, is te geloven dat men aan pantoffels sporen kan beves tigen." (Maarschalk Tito) ken later was haar geheim bekend. Een woedende Farouk belde haar laat in de avond op toen hij het nieuws had ge lezen in een Romeins dagblad en al de volgende morgen vroeg stond hij voor de deur. Hij eiste, dat ze onmiddellijk haar ontslag zou indienen, maar Ferial wist hem tenslotte wederom te bepra ten. Nu mag ze dit ene cursusjaar uit dienen. Het meisje zelf hoopt maar, dat vader dan weer eens over zijn hart zal strijken, want ze houdt er van voor de klas te staan. De iets jongere Fawzia mag niet de stad in zonder begeleiding van één der gouvernantes, ook niet in gezelschap van haar ouder zusje. Toen Farouk kort geleden bemerkte, dat het meisje alleen naar de bioscoop was ge weest, stelde hij de gouvernante aan sprakelijk, die op staande voet werd ontslagen. De kleine Fouad heeft nog de meeste vrijheid. Hij mag voorlopig spelen en ravotten ondanks zijn slechte rapport, vol onvoldoendes. Zijn grote liefhebberij is het ingooien van ruiten. Dinsdagavond j.l. kwamen bestuur en leden van de vereniging „Een school met de Bijbel" in een algemene leden vergadering bijeen in het gebouw Kerk- heem. Van de zijde der leden was er maar weinig belangstelling voor deze vergadering. Slechts enkele van de 190 leden waren aanwezig. Uit de jaarverslagen bleek dat het afgelopen verenigingsjaar bijzonder gunstig was geweest. Het ledenaantal was wel iets teruggelopen, maar dit hoopt men weer op te voeren. Een be stuurslid is namelijk speciaal met de opvoering van het ledenaantal belast. Er bleken vele mutaties geweest te zijn onder het personeel. In de vaka- tures werd soms met veel moeite voor zien. Bij de aanvang van het vereni gingsjaar telde de school 302 leerlingen. Ook financieel staat de vereniging er goed voor. In de kascontrolecommissie voor het volgend jaar werden benoemd ue heren T. van Biitterswijk, H. de Groot en H. Slotboom. Een uitvoerige discussie ontstond over sommige artikelen uit de statuten. Omdat de huidige verouderd waren, kwam het bestuur met geheel nieuwe statuten en met een herzien huishoude lijk reglement. De vergadering stond onder leiding van ds. L. Zwaan. De zittende bestuurs leden ds. J. de Jager en de heren C. de Haas en J. Eimers werden herkozen. NAGEKOMEN KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 u ds. L. Zwaan. Renswoude MUTATIE TER GEMEENTE-SECRETARIE De heer C. Boers, derde ambtenaar ter gemeente-secretarie van Renswoude is met ingang van 1 januari 1960 be noemd tot adjunct-commies ter gemeen te-secretarie van Veenendaal, afd. Al gemene Zaken. Deze mutatie is een gevolg van de grenswijziging per 1 januari a.s. HET LIED VAN KAPRUN De afdeling Renswoude van de Cefa hoopt op zaterdag 12 december a.s. we derom een filmavond te organiseren in het gebouw Rehoboth. Deze keer zal de hoofdfilm „Het lied van Kaprun" worden vertoond. Nadere bijzonderhe den zullen nog worden bekend gemaakt. Woensdagmiddag j.l. werd op de al gemene begraafplaats te Renswoude het stoffelijk overschot van de heer R. G. van Essen ter aarde besteld. De heer Van Essen, die reeds verschillende we ken ernstig ziek was, is vrijdag 20 no vember j.l. ten huize van zyn dochter te Soesterberg overleden in de ouder dom van 75 jaar. De overledene werd op 10 oktober 1884 te Renswoude geboren en volgde in 1908 zijn vader op als gemeente secretaris en -ontvanger en als zodanig genoot hij in Renswoude en omgeving een grote bekendheid. Beide functies heeft hij bekleed tot 1 november 1949, vanaf welke datum hij van een wel verdiend pensioen heeft mogen ge nieten. Een bijzonder aantal belangstellen- don, waaronder vele Renswoudenaren, was bij de teraardebestelling aanwezig. Aan de open groeve werd achtereen volgens het woord gevoerd door Jonker J. K. Taets van Amerongen, namens de familie Taets van Amerongen van Rens woude, door dokter J. H. Kets uit Vee nendaal, door de waarnemend burge meester van Renswoude, wethouder J. T. Wolleswinkel namens het gemeente bestuur, terwijl ds. H. de Lange uit Arnhem tenslotte een kort bijbelgedeel te las. De oudste zoon van de overledene dankte na afloop voor de vele bewijzen van deelneming, die tijdens de ziekte en bij het overlijden waren ontvangen. Ynoteïvii heren- Pontiac 'Omega voor betere uurwerken H0QFD5TR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1