A kunt Wet tocW niet afreizen^, De jeugd wil er gekleurd opstaan TOL OP NIEUWE FRANSE AUTOWEGEN Duizenden kilometers autoweg OVERPLANTING VAN LEDEMATEN MOGELIJK KINDERZEGEL Kruiswoord-puzzel Uitgebreide gegevens elektriciens en elektromonteurs V A-tje Kosten 200 miljoen Francs per kilometer Chirurgisch Congres te München KOOPT KI ND ER ZEGELS RENSWOUDE NIEUWSBLAD „DE VALLEI HOOGOVENS IJMUIDEN beschikbaar PLAATS EEN Kost slechts 1, medewerker, Volg de gemakkelijkste en zekere weg Do or het brengen van plaatselijk nieuws wordt „DE VALLEI" niet gelezen maar gespeld van A tot Z In die sfeer genieten Uw advertenties bijzondere belangstelling en de resultaten bewijzen dat Parallelweg 10 Veenendaal In een uit een van onze buurlan den afkomstig blad lazen we onlangs de vermaning aan de ouders hun kin deren niet in een „dwang-arbeidsuni- form" naar school te sturen. Onder andere aan deze kleding werd de angst van het kind om naar school te gaan toegeschreven. Er volgden enige goede raadgevingen. De schoolkleding moet vrolijk zijn en zowel in overeen stemming zijn met het seizoen als rekening houden met de wisselvallige temperaturen der gure maanden. De schoolkleding moet de kinderen niet hinderen in hun bewegingen bij sport en spel. Voorts werd de ouders onder het oog gebracht, dat het zwarte school- schort heeft afgedaan en plaats heeft moeten maken voor schortjes in leven dige kleuren. We weten niet of er er gens in Nederland nog schoolschorten worden gedragen, maar het zwarte schort is hier toch zeker wel vergeten. Bovendien betwijfelen we het of er nog Nederlandse kinderen zijn van wie gezegd kan worden, dat hun schoolpakje veel weg heeft van een dwangarbeiders uniform. Over het algemeen staat onze PARIJS, november. Ondanks het feit, dat Frankryk een wegennet bezit van 720.000 km lengte, merendeels uitstekend onderhouden, waarbij 80.000 km „natio nale wegen", wil de minister van Openbare Werken in snel tempo enige dui zenden km autoweg doen bouwen. Tot nog toe bezitten de Fransen een goede honderd km van deze verkeersaders, een stukje bij Rijssel, enkele tientallen km ten zuiden van Parys en bij Marseille. De dringende noodzaak er van springt in het licht indien men weet, dat het huidige aantal van zes miljoen automo bielen en vyf miljoen tweewielige voorwerpen jaarlyks met 10 ten honderd stygt. Tinneroy is er voor alle maten en alle leeftijden, een stof met zomers plezier en winterse behaaglijkheid. -3 jeugd er, letterlijk gesproken, gekleurd op. Dat wil zij ook. Haar kunnen de kleuren niet fel genoeg zijn. Uit de nieuwe jeugdcollecties voor de winter is wel gebleken, dat in elk geval de katoenfabrikanten hun kleurengamma aanmerkelijk hebben verhevigd. Naast vele zachte kleuren doet lila, evenals in de grote mode, een greep naar de populariteit der meisjes, die ook nog getracteerd worden op vele andere felle kleuren. Verschillende soorten meisjesbovenkleding zijn zeer geschikt voor het dragen van de fris gekleurde maillots, die reeds in het vo rige winterseizoen een grote aanhang van de vrouwelijke jeugd kregen. En wat voor de meisjes geldt, gaat evenzeer op voor de jongens van wie de spijkerbroeken ook al harder van kleur zijn geworden en die lange broe ken van corduroy of gentleroy kunnen gaan dragen in blauw, groen en beige. De dessins van hun flanellen sporthem den hebben de regenboog in kleur stelling zo langzamerhand overtroffen. Voor de teenager: Een met veelkleurige bloemen gedessi neerde structuurstof in een motief dat geheel is ingesteld op de smaak van de teenager. Kort geleden vond te München het achttiende Internationale Congres voor chirur gie plaats. Men behandelde dit jaar uitsluitend het probleem van de overplantingen en entingen van de organen van de ene mens op de andere. Druk besproken werd de jonge prestatie van de Amerikaanse chirurgen van het Eden-ziekenhuis. Het rechter been van Billy E. Smith werd door een kraan afgesneden. Terwijl het nog maar met een dun velletje aan het lichaam hing, slaagde men erin het er weer aan te hechten. Ongeveer tegelijkertijd maakten drie Parijse geneesheren, Hamburger, Vaysse en Soulier bekend dat zy met succes een nier hadden overgeplant. Ze namen een nier weg bij de jonge André en entte deze over op zijn toen reeds op sterven liggende tweelingbroer. Dit was voor Frankrijk de eerste, ge slaagde nierenting. Men herinnert zich in dit verband nog het droevige lot van de 23 jarige Franse timmerman, die men in 1953 trachtte te redden door een nier overplanting. Het werd een wedloop met de dood die de wereldpers op de voet volgde. Het jonge slachtoffer stierf ech ter 38 dagen na het chirurgisch ingrijpen. Nog geen jaar geleden zouden deze operaties inderdaad onmogelijk zijn ge weest. Toen zou ook de geneeskundige behandeling van de Franse tweelingbroer de dood als gevolg hebben gehad. De nier had na ongeveer drie weken op gehouden te leven, want geen enkel men selijk lichaam kan de enting van een vreemde stof verdragen. Het bloed brengt een verdelgingssubstantie voort, anti lichamen genoemd, die de ingeënte stof fen aanvallen, zodat deze na korte tijd door vergiftiging afsterven. Toevallig ontdekte m endit jaar in Parijs een middel hiertegen. Enige Joegosla vische atoomgeleerden, dodelijk door radio-aktieve stralen getroffen, konden worden gered juist omdat zij bestraald waren. De stralingen hadden niet alleen hun ruggemerg dodelijk ziek gemaakt, maar ook de anti-lichamen gedood. Zo doende kon de overplanting van het rug gemerg slagen .Sindsdien paste men dit systeem ook toe in Amerika, op een jonge man die in levensgevaar verkeerde. Men bestraalde hem met X-stralen alvorens tot de operatie over te gaan en de enting slaagde volledig. De stralingen zijn echter zo schadelijk voor het menselijk lichaam, dat men alleen in uiterste noodgevallen POSTZEGELS MET FOSFOOR- LIJNTJES Zeven postzegels met lijntjes van fosfoor op de voorkant om het auto matisch sorteren mogelijk te maken, zijn woensdag door de Britse PTT in omloop gebracht. Zij zullen uitsluitend in Southampton worden verkocht. Ze worden gebruikt door een experimen tele automatische briefsorteermachine die brieven van drukwerk scheidt. De fosfoor is volkomen schadeloos. De lij nen zullen bijna onzichtbaar zijn in gewoon licht, maar in ultra-violet licht gaan ze gloeien. De Britse PTT heeft nog 12 van deze automatische briefsor- teermachines besteld alsmede voor het sorteren van brieven en pakketten. De ze machines zullen te Leeds, Liverpool en Londen (South East District) wor den geïnstalleerd. Op deze kantoren zijn reeds elektronische briefsorteer- macliines in gebruik. tot deze behandeling overgaat. Toch hebben de laatste jaren de studies van professor Medawar de mogelijkheden ruimer gemaakt. Hij ontdekte, dat over plantingen mogelijk waren bij dieren, die tijdens de periode voor de geboorte van éénzelfde bloedomloop en éénzelfde voeding genoten. Sindsdien kan men zon der enige vrees entingen verrichten op tweelingen. Nog vele andere successen werden echter geboekt. Bij entingen van eenvoudige stoffen zoals beenderen, hoornvlies en huid zijn de resultaten sinds enkele jaren positief. Sensatie wekte in 1956 in Italië de overplanting van het hoornvlies van de pas overleden priester Don Gnocchi, waarbij het gezicht werd teruggeschonken aan twee blinde kinde ren, Silvio Colagrande en Amabile Bat- tistello. Het hoornvlies is een eenvoudig orgaan en levert bij overplanting op een andere persoon geen grote moeilijkheden op. Dergelijke overplantingen geschieden reeds een tiental jaren. De beroemde Amerikaanse chirurg De Bakey, wiens er varing op meer dan drieduizend operaties berust, zette tijdens het congres uiteen hoe hij het probleem van de verstopte aders oplost. Het blokkeren van de aderen door een bloedklonter is een groot gevaar voor de mens, dat vaak een plotse dood veroorzaakt. (Trombose). Deze blokkerin gen ontstaan ook dikwijls bij zware ope raties. Vroeger sneed men dan de ader door, haalde de klonter weg en naaide het hele geval weer aan elkaar. Professor Bakley bracht echter het idee naar voren een brug te bouwen over de verstopping. Met een plastiek buisje wil hij het bloed over de hinderpaal leiden, want het door snijden van een ader is nogal bezwaar lijk. De Parijse dokter Mare Iselin schenkt sinds korte tijd de invalieden hun handen terug. Op de stomp worden met stukjes been van de ribben van de patiënt en met stukjes huid van zijn buik in verschillen de kleine operaties drie vingers opge bouwd. Het is een geduldig en lang werk dat absoluut geen esthetisch resultaat geeft maar het slachtoffer in elk geval weer in staat stelt zijn eenvoudigste le vensbehoeften uit te voeren. De hoop bestaat dus dat men binnen afzienbare tijd sommige levensnoodzake lijke organen die onbruikbaar werden door die van een gezonde mens te ver vangen. Zeker zijn er nog veel hinder palen en moeilijkheden te overwinnen, maar in de hele wereld maken de genees kundigen elke dag nieuwe vorderingen. Zo slaagde er dezer dagen een Russische professor in een tweede, nog levende, kop op een hond over te planten. Het dier met de twee koppen stierf na twintig da gen maar men had tijd genoeg gekregen om waardevolle waarnemingen te doen. DOMINEES AAN DE WERKBANK Zij die volgend jaar een bezoek bren gen aan Birmingham zullen waarschijn lijk verbaasd zijn wanneer zij bemer ken dat de busconducteur een dominee is. En in fabrieken is het heel goed mogelijk dat de werkman aan de machine een man is dié in het week einde een ronde witte boord draagt. Dit alles maakt onderdeel uit van een opleidingsplan voor het ambt van pre dikant. Dit plan is het gevolg van een idee van de Bisschop van Birmingham dr. J. W. Wilson, en het resultaat is dat volgend jaar Pasen 8 studenten zich bij een parochie in Birmingham zullen melden met hun overalls in een koffer en hun zwarte kleding en gebeden boeken in de andere. Overdag zullen zij gewone banen hebben en des avonds zullen zij hun ervaringen uitwisselen met de eerwaarde heer Ronald Gordon, een 32 jaar oude vrijgezel die onlangs ontslag heeft genomen als lid van de staf van uddeshon Theological College, Oxford, om de leiding van dit pioniers werk op zich te nemen. Gedurende de weekeinden zullen zij deelnemen aan parochiewerk. Het blad Birmingham Christian News heeft geschreven: „De predikanten moeten de werkelijke no den van mensen in een industriële ge meenschap leren kennen. Voor de kerk kan onderwijzen, moet zij leren." In dien het plan slaagt zullen er meer studenten worden aangenomen. Iedereen verzendt in de maand decem ber kaarten en goede wensen. Laat ze alle, laat ze gedeeltelijk, of laat er zeker één beplakt zijn met een Ook zonder deze stijging zit nu op 8000 km het verkeer al dagelijks vele zijn: langzaam dus duur transport en malen in de knoop. De gevolgen er van een ongekend aantal nog duurdere ver keersongevallen, die alleen op Parijs- Marseille jaarlijks een stevige 300 do den en tienmaal meer ernstig gewonden eisen. De deskundigen hebben berekend cfat indien Parijs en Marseille verbon den waren via een autoweg er „slochts" 120 doden en 1400 gewonden zouden vallen. ACHT NIEUWE AUTOWEGEN De blauwdrukken van minister Bu- ron zijn gereed en voorzien in de aan leg van acht autowegen. De eerste zal Parijs via Sens en Lyon met Marseille verbinden, ongeveer 1000 km; de twee de gaat van Parijs naar Atrecht en splitst daar in één arm voor Bergen en een andere arm voor Rijssel. Het stuk Rijssel-Atrecht is al gereed. De totale lengte bedraagt ongeveer 245 km. Een bijna 500 km lange autoweg is gepro jecteerd van Bordeaux in het zuid westen, tot Orange in het zuid-oosten, aldaar aansluiting gevende op Parijs- Marseille. De verdere ontwerpen slaan op de trajecten Straatsburg-Bazel, Saarbrüc- kenMetzThionvilleNancy, Parijs- Caen, Le Havre, Deauville via de be kende brug van Tancarville. Ook van deze laatste autoweg bestaan al enkele tientallen km ten zuiden en ten westen van Parijs. De kosten worden geraamd op 200 miljoen francs per kilometer. Er is echter geen geld in kas om dit miljardenprogramma uit te voeren. Minister Buron ziet daarom maar één mogelijkheid: het heffen van tol op deze nieuwe autowegen. De regering wil de grote banken in het project in teresseren. Zij moeten het geld beschik baar stellen en ze worden terugbetaald uit de tolgelden. De regering bestu deert nog of ze een deel van het kapi taal voor eigen rekening kan nemen, daar ze vreest, dat anders de tolgelden te hoog zullen moeten worden. Zelfs in dit geval zal er, aldus deelde men ons op het ministerie mede, een tolgeld moeten worden betaald van 3 tot 4 fr. per gereden km. Het is de bedoeling, dat er bij alle toegangs- en uitgangswegen tolhuisjes worden gebouwd. De automobilisten krijgen een soort knipkaart zodra ze op de autoweg komen. Zodra ze de auto weg verlaten moeten ze wederom aan het tolhuis stoppen, waar men dan be rekent hoeveel km ze hebben afgelegd en hoeveel ze moeten betalen. DE KLOK TERUGGEZET Indien men de tol weet te houden op 3,5 fr. per km betekent zulks nog, dat men voor het stuk Rijssel-Parijs 740 fr. tolgeld moet neertellen ofwel de prijs van 7 liter Franse benzine. Het gevaar is daarom be slist niet denkbeeldig, dat vele automobi listen van de bestaande (gratis) wegen gebruik zullen blijven maken, temeer om dat de tijdwinst die men kan maken via de autoweg geheel of ten dele teniet wordt gedaan door het tijdverlies van tweemaal stoppen en afrekenen. Dit kan vooral op de spitsuren grote moeilijkheden veroor zaken. Het ligt voor de hand, dat de Franse automobilisten danig tegen sputteren. Ze menen, dat ze via de benzine en het „vig nette" al ruimschoots voldoende betalen. Frankrijk zet inderdaad de klok terug. Men moet een hoge tol betalen om de brug van Tancarville te mogen passeren; er komt een nog hogere tol bij de Mont- Blanctunnel en nu tenslotte nog een tol op de autowegen. CHRISTOPHER FRY SCHRIJFT SCRIPT VOOR KLEURENFILM Christopher Fry, de Engelse dichter en toneelschrijver, zal het scenario schrijven voor een film handelende over de inval van Willem de Verove raar in Engeland. Sir Laurence Olivier is aangezocht om de film te regisseren. De produktie zal zeven miljoen dollar kosten en de film zal in kleuren wor den gemaakt, aldus heeft de Holly- woodse producent, Clause Heilman, deze week in Londen verklaard. Sir Frank Stenton, professor in de geschie denis aan de Universiteit van Reading en lector in de middeleeuwse geschie denis aan de Universiteiten van Ox ford en Cambridge zal als technisch- historisch adviseur optreden. De film zal een internationaal project worden waaraan minstens acht landen deel nemen namelijk het V.K., Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje, Zwitserland, Joegoslavië en de V.S. Hij hoopt in mei a.s. een begin te maken met de eerste opnamen in Joegoslavië. VERKEERSREGELING MET BEHULP VAN T.V. In West-Drayton, in de buurt van Londen, is televisie over een gesloten kring ingevoerd. Op het ogenblik gaat het nog slechts om een experiment. Het doel is om een politie-agent in staat te stellen het verkeer op vier wegen waar men opstoppingen ver wacht te regelen. De moeilijkheden van de nadering en de vier wegen maken een doeltreffende regeling met behulp van normale middelen onuitvoerbaar een met de hand bediend systeem zou vier of vijf politie-agenten vergen. De televisiecamera projecteert op een scherm in een politiehuisje de ver keerssituatie op twee van de wegen die anders buiten het gezicht van de agent zouden liggen die de verkeers lichten bedient. Op uren waarin het verkeer betrekkelijk weinig intensief is werken de verkeersseinen automa tisch, zonder de televisie. 14 WONINGEN GEGUND Het gemeentebestuur van Renswoude heeft dezer dagen de bouw van 14 wo ningwetwoningen aan de Van Reede- weg gegund aan de laagste inschrijver, de firma S. Otte te Gelders Veenendaal voor een aanneemsom van 180.570, Aangezien het betreffende terrein geheel bouwrijp is, zal de aannemer binnenkort met de uitvoring van dit bouwplan beginnen. OPGAVE NR. 14 Horizontaal: 1. buidel; 4. schoonheidszin; 8. roodachtig; 11. zeer buigzaam; 13. lusthof; 16. uitroepen; 18. vogel; 19. zwaar stuk hout, steen of me taal; 20. water in N.Brab.; 21. scheepsvloer; 23. maanstand (afk.); 24. sappig, zacht; 25. bijl met lange steel; 26. nauwe opening; 28. banier; 29. gem. in Gelderl.; 30. rivier in Duitsland, zijtak Fulda; 31. lidwoord; 32. fel plagend; 35. voorzetsel; 36. moeras; 38. eer; 39. slede 40. munt in Zweden (afk.); 41. afgunst; 43. lengtemaat; 44. uitroep; 45. wrok; 47. aantekening; 49. voorzetsel; 50. schittering; 53. afnemend getij; 54. kreupel; 55. keurig; 56. kleur; 58. inwendig lichaamsdeel; 59. dikke boterham; 60. oningewijde; 61. soort onderwijs (afk); 62. boom; 64. muzieknoot; 65. ponjaard; 66. bekend Nederl. dichter; 68. munt in China; 69. behoeftig persoon; 70. vlug, bedreven; 72. groente; 73. ijverig; 74. houten bakje. Verticaal: 2. spil van een wiel; 3. bakje; 4. komt van het varken; 5. voorwerp om te snijden; 6. telwoord; 7. ober; 8. latwerk; 9. voorvoegsel; 10. wiel; 12. verdikking der opperhuid; 14. opschik; 15. zangstem; 17. hoeder van schapen; 19. voordeel; 20. stad in Duitsland; 22. loods; 24. familielid; 25. levenslucht; 27. bijwoord; 28. turfland; 29. in sectenetend zoogdier; 30. brandverf; 31. muzieknoot; 33. schoorsteenzwart; 34. alles, wat men drinkt; 36, trots; 37. streep; 40. getimmerde bewaarplaats; 42. mikpunt; 44. visroede; 45. deel van de voet; 46. gem. in Limb.; 48. rivier in Azië; 49. deel van het gebit; 51. vereniging; 52. houten hand-egge; 54. soort van onderwijs (afk); 57. maan stand; 58. metaalsoort; 59. voor; 60. duikerhoen; 61. brandbaar koord; 63. holte in een muur; 65. spoedig; 66. stap; 67. metaalsoort; 69. telwoord; 70 uitroep; 71. gebod. OPLOSSING NR. 13 Horizontaal: 1. Tholen, 6. Clinge, 12. ever, 14. Edom, 16. Aa, 18. e.v., 19. mei, 21. Em, 22. Sr, 23. Amerika, 26. Samaria, 29. rode, 30. ander, 32. Dora, 33. Dr, 34, eg, 36. dor, 37. me, 38. Eu, 39. snee, 41. tand, 43. at, 44. veertig, 45. as, 47. aver, 49. niks, 52. re, 54. el, 55. pat, 57 e.a., 58 Se, 59 over, 61 getal, 63 semi, 65 eenmaal, 67. kanteel, 69. dn, 70. es, 71. sas, 73. o.e., 74. Tl, 75. peer, 77. Aden, 79. kornak, 80. Zoe- len. Verticaal: 2. hé, 3. overeen, 4. Levi, 5. er, 7. le, 8. idem, 9. nomaden, 10. G.M., 11. Waarde, 13. de, 15. Grauw, 17. Amor, 19. mand, 20. Iser, 22. Bire, 24. ed, 25. ka, 27. ar, 28. R.O., 31. doornat, 35. gevel, 37. magie, 39. sta, 40. eer, 41. tin, 42. das, 46. Groede, 48. Vermeer, 50. kasteel, 51. Heille, 53. even, 55. pels, 56. taks, 58. smet, 60. en, 61. ga, 62. la, 64. Ee, 66. Asen, 68. node, 72. al, 75. Po, 76. ra, 77. Ao, 78. ne. van elke^in Nederland verschijnende courant of tijdschrift staan tot Uw beschikking. Wij verzorgen het plaatsen van Uw advertenties zonder prijsverhoging in bladen door GEHEEL NEDERLAND. 59 Parallelweg 10 Veenendaal De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. en aangesloten bedrijven N.V. Mekog, Cemij N.V. en Breedband N.V. te IJmulden, vragen In verband met uitbreidingen Sollicitaties te richten aan: Hoogovens - IJmuiden. Perso neelszaken. Aanneming Arbei ders, kamer 1-3, Hoofdkantoor, met vermelding van naam. geb.datum, geb plaats, vol ledig adres en de werkzaam heden die werden verricht. voor haar reparatie- en onderhoudsdiensten. Ervaring op het gebied van sterkstroominstallaties, benevens het bezit van het diploma VEV-sterk- stroommonteur strekt tot aanbeveling. Minimum leeftijd 25 jaar, maximum 45 jaar. De lonen zijn gebaseerd op werkclassificatie over eenkomstig de C.A.O. in de metaalindustrie. Alleen ervaren vaklieden kunnen in aanmerking komen. Voor gehuwden komt een Lm. tien woorden OFFICIEEL INSTITUUT tot voorlichting aan particuliere tuinbezitters, wenst voor Veenendaal en omgeving een bij voorkeur gepensionneerde met liefde voor tuinieren en hiervoor goed kunnende praten en voorlichting geven. Een verdienste van f 1000 en meer per jaar is mogelijk. Stuur brief met omschrijving van Uw persoon aanPostbus 65 te Roermond. Breng de goede hoedanigheden van Uw artikelen via ons blad onder de aandacht van het kopend publiek. Wij adviseren U graag bij het opstellen van Uw advertentie. ADMINISTRATIE; TELEFOON 0 8385-2023

De Vallei | 1959 | | pagina 6