Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER MULDER MELIS OPTIEK Streekwerkplaats „Zuidoost-Utrecht" nadert voltooiing montuur/ V O V E R W A C H T I N Talloze liedjes klinken op 5 december ter ere van de Sint Waterschap „Grebbe" in verenigde vergadering bijeen besloot tot handhaving van „Boerenschouw" ELST Wat nu weer... 33e jaargang WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Nr. 95 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Ilaar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Plaats voor ca. 100 personen Nog geen vrouwen Succes voor Koningin Julianascliool KIEST....UW EIGEN H00FD5TQSi TEL 3I84YEENENDAOL G Zie, de maan schijnt door de bomen. Zullen wij straks zélf soms gaan, zwevend hoog boven de bomen, ter verkenning naar de maan? En we vragen wat verward: wat wacht ons daar: koek of gard? 't Heerlijk avondje is gekomen in een wereld vol geraas. Nergens schijnt de geest te heersen van die goede Sinterklaas; alles angst en vrees en smart, weinig koek, maar heel veel gard! Onze namen staan geschreven in des rijksontvangers boek en wij krijgen elk een aanslag, 'n deel van de belastingkoek, waar straks 't nieuwe jaar mee start. Wie niet dokt, die krijgt de gard. Op de hoge, hoge daken rijdt de bisschop veilig voort, door geen borden, lichten, strepen of parkeerverbod gestoord. Wij, in 't wegverkeer verward, vrezen elk moment de gard! Ach, laat ons het maar vergeten en één avond kind'ren zijn en één avond eerlijk delen, ook al is 't slechts marsepein. Mensen staakt uw wild geraas. ALS DE KINDEREN BIJ DE SCHOORSTEEN ZINGEN Inhoud der versjes duidt op heidense oorsprong Hoofdingeland (in functie) kreeg bekeuring van Veens agent wegens lopen op spoorweggrond Boete van 5,- uit kas vergoed Sint-Nicolaas komt op bezoek bij bejaarden Ouderavond o.l. school werd goed bezocht assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN financieringen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfj de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod i-10 woorden 1.elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Wanneer zich bij de bouw geen bijzondere vertragingen voordoen, zal de Streekwerkplaats „Zuidoost-Utrecht" aan de Zuivellaan te Veenendaal medio februari 1960 in gebruik genomen worden. Het naar de moderne eisen des tijds ingerichte gebouw heeft een capa citeit van ongeveer honderd personen. Naar de reeds geruime tijd geleden benoemde directeur, de heer J. H. J. Evers ons meedeelde, is per 1 januari 1960 de heer Aartsen, momenteel verbonden aan een Streekwerkplaats te Arnhem, als administrateur benoemd. Verder zullen nog enkele werkmees ters aangetrokken worden. Aanvankelijk leverde de bouw enige moeilijkheden op. De grond ter plaatse was drassig, zodat men zich, om een goede fundering te krijgen, genoodzaakt zag te gaan heien. Toen dit eenmaal achter de rug was kon men het gebouw met de dag zien groeien. De directeur van de Streekwerkplaats, de heer Evers, verwachtte dat het ge bouw medio februari opgeleverd zou worden. Allereerst worden dan 35 gehandicapten geplaats, die al enige tijd afzonderlijk te werk gesteld zijn bij enkele Veenendaalse bedrijven. Zij blijven dan hetzelfde werk verrichten. Verder worden er 20 personen overge heveld van de Streekwerkplaats uit Ede naar de werkplaats in Veenendaal. Deze groep is woonachtig in Stichts en Gelders Veenendaal en valt dan onder de Streek werkplaats Zuidoost-Utrecht. Behalve deze categorie, zijn er nog een aantal personen ingeschreven bij het Ge westelijk Arbeidsbureau, dat in nauwe betrekkingen staat met de Streekwerk plaats. Alvorens te werk gesteld te wor den, zal iedere inschrijving apart en op deskundige wijze behandeld worden. Negen leerlingen van de Koningin Ju- lianaschool uit Veenendaal hebben ieder een prjjs gewonnen in de landelijke affi che-wedstrijd, uitgeschreven in het kader van de Kinderboekenweek. In totaal wa ren er vijfenzeventig prijzen. De eerste pr|js (vorig jaar gewonnen door het Vee nendaalse meisje Aletje van Leeuwen) werd ditmaal toegekend aan een vierjarig meisje uit Bergen op Zoom. BIJ DE EERSTE VIER De bekroonde inzendingen werden ver vaardigd onder leiding van mevr. Ko- nings-Baks, lerares handenarbeid aan ge noemde school. De opdracht luidde een ontwerp te ma ken waarop een pop of een dier in een boek zit te lezen. Deze tekenwedstrijd wordt al enkele jaren georganiseerd en de belangstelling hiervoor stijgt voortdurend. Vorig jaar kreeg de jury 3000 inzendingen te beoor delen, terwijl het er dit jaar 5000 waren. Hans v. d. Meyden sleepte een 2e prijs 20,—) in de wacht. De 3e prijs 10, werd toegekend aan de leerlingen Rita van Kooten, Huigje Thoomes en Aletje van Leeuwen. Een vierde prijs 5,kregen Harry Schoonhoven, Henk Smit, Astrid van Kuyk, Gerda en Adriaan Hey. De prijzen zullen nog vóór Sint-Nicolaas toegezonden worden. Nieuws uit de omgeving EDE. Een winkelier in de Grotestraat heeft vorige week ervaren dat het beter is aangekomen goederen direct binnen te zetten. Hij kreeg een zending artikelen aan die hij even naast de deur liet staan. Een poosje later kwam hij tot de ont dekking dat er enkele dozen margarine verdwenen waren. De dader is onbekend. BENNEKOM. Met de aanhouding van Van de W. uit Renkum heeft de politie een goede vangst gedaan. Van de W. be kende namelijk medio september in een Bennekoms vakantiecentrum binnenge drongen te zijn en er 9000,— te hebben ontvreemd. Ook de K. uit Renkum kreeg een proces-verbaal. Hij was het die het geld lange tijd bewaarde, alhoewel op het moment van aanhouding de gehele buit besteed was aan huishoudelijke artikelen. OTTERLO. Door verzakking van de kan ten en achteruitgang van het wegdek is de drukke verkeersweg tussen Otterlo en Hoenderlo zeer gevaarlijk geworden. Op aanwijzing van het provinciaal bestuur moet deze weg ook op een breedte van zeven meter gebracht worden. Deze ver beteringen vergen een bedrag van 900.000,waarvan de provincie 90% voor haar rekening zal nemen. ZEIST. Op de markt zijn twee Zeister huisvrouwen aangehouden die zich schul dig maakten aan diefstal van textielgoe- deren. De ene dame bepaalde zich tot het aanwijzen van het verlangde voorwerp, waarna haar vriendin het in haar tas stopte. Wegens huiselijke omstandigheden zijn zij op vrije voeten gesteld. hl1] Li 4 >1 J7>/'7» K 14:1 IHKiNrOHDHIVeMNCieR Hieronder valt bijvoorbeeld een keuring door een arts. Aan de hand van deze keu ring wordt het werk aangepast bij de lichamelijke handicap. De Streekwerkplaats zal voorlopig nog geen vrouwen opnemen. Het bestuur denkt wel in de richting in de toekomst Bij zeer velen heerst de opvatting dat de Streekwerkplaats alleen bedoeld is als eindpunt van de gehandicapte. Niets is minder waar. Het doel van de werkplaats is te trachten de gehandicapte aan te pas sen en hem, indien mogelijk, geschikt te maken voor een betrekking in het vrije bedrijf. Deze aanpassingsmethode kost tact, ge duld en kennis. Zonder medewerking van de industrie echter zou het een hopeloze taak zijn. Immers het is de industrie die objecten aan te trekken voor vrouwen, voor werk-opdrachten moet zorgen. De situatie is op het ogenblik zodanig, dat het bestuur een goede toevoer van objecten verwacht. De resultaten zullen bekend worden zo dra het nieuwe gebouw dat een opper vlakte heelt van 650 m2, zijn poorten ge opend heeft. (Nadr. verb.) 't is vanavond. Sinterklaas! „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht, Want we zitten allemaal even recht Helder klinken deze woorden de eerbiedwaardige grijzaard tegemoet. En maar al te waar is de inhoud van het lied. De kinderen, anders een rumoerig stelletje, zitten kaarsrecht in de banken. Juf heeft het makkelijk vandaag. Braaf en zoet, dat zijn de woorden, die als het ware van de gezichtjes zijn af te lezen. De Sint neemt plaats in de reeds klaargezette leunstoel. De goede Heilige - Bisschop van Myra - opent zijn boek en controleert of ieder kind wel ijverig en gehoorzaam is geweest, wantaan stoute kinderen heeft Sinterklaas een hekel. Zwarte Piet telt niet tevergeefs een gard onder zijn uitrusting Jawel, maar heel vroeger werd met Ni- colaas niemand minder bedoeld dan de duivel zelf, nu nog in Duitsland Niclo ge noemd, of op zijn Engels Old Nick of, zo als hij in Vlaanderen heet, Niklaai. Ook Zwarte Piet of Pieterman, ook wel Pietje Pek, is een oude benaming voor de satan. Gevolgd door wilde geesten werd, zo vertelt het oude verhaal, een luidruch tige ommegang gehouden. Later is het Sinterklaas, die de duivel, genaamd Piet. in ketenen boeide en gelastte de zak met geschenken en de roede te dragen. Deze ommegang wordt nu nog op verscheidene plaatsen van Friesland nagebootst, zoals bijvoorbeeld op Ameland, waar gemasker de individuen, gewikkeld in een laken, voor spoken willen door gaan. Dit sinis tere bedrijf wordt aldaar op 4 december door de jeugd uitgeoefend. De vaders doen het op 5 december nog eens dunne- In hotel „Het Raadhuis" te Veenendaal vond maandagavond de verenigde vergadering van bestuur en hoofdingelanden van het waterschap „Grebbe" plaats, onder voorzitterschap van watergraaf Jhr. Mr. L. H. N. F. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Rhenen. De vergadering kreeg enkele belangrijke punten te behandelen, waaronder de begroting voor het dienstjaar 1960, die sluit met een batig saldo van 8.870,05. Dit is een gevolg van een besluit van de provinciale staten van Utrecht om het aandeel van de waterschappen in de kosten van onderhoud van Valleikanaal met ingang van 1959 te fixeren op vaste bedragen. Voor het waterschap Grebbe betekent dit, dat voor 1959 en volgende jaren een bedrag van ongeveer 5.000, verschuldigd zal z|jn of ongeveer de helft vergeleken met deze uitgaaf in vorige jaren. Een tweede meevaller op deze begroting was nog de verlaging van de bijdrage voor onderhoud van de Grebbedijk van 1.250,op 500, Het waterschapsbestuur merkte in de nota van aanbieding van de nieuwe begroting op, dat dit batig saldo aan leiding zou kunnen geven om nu met een voorstel te komen tot verlaging van de omslag met 2,per ha. Op verschillende gronden achtte het bestuur dit echter niet verantwoord, ten eerste is het dringend noodzakelijk eindelijk eens een behoorlijke reserve te kweken, teneinde voor kasgeldvoor zieningen vrij te komen van bankkre dieten en om in de toekomst water staatkundige verbeteringen te kunnen aanbrengen, welke het normale budget te boven gaan. Hiermede kon de vergadering zich wel verenigen, maar niet met het voor stel van het bestuur om, nu de nodige middelen aanwezig zijn, geleidelijk over te stappen op het gereglementeerde onderhoud van watergangen en als ge- (Zie verder 2e blad) Het comité ontspanning bejaarden or ganiseert op dinsdag 8 december a.s. een Sint Nicolaasavond voor de bejaarden uit Amerongen en Overberg. Wie zich de avond van vorig jaar nog weet te her inneren, zal niet graag op het appel willen ontbreken, temeer omdat de goed heilig man ook nu (al is het niet op zijn verjaardag) heeft toegezegd met zijn knecht aanwezig te zullen zijn. Bejaar den uit Overberg die de avond graag wil len bijwonen kunnen zich voor vervoer naar hotel Buitenlust en terug naar huis opgeven bij de heer Engelenhoven. Het feest begint om acht uur. Vijfenzeventig ouders van Elsterse kin deren waren aanwezig op de ouderavond die j.l. maandag in de openbare school werd gehouden. In zijn openingswoord roemde de voorzitter, de heer J. B. Bor, de prettige samenwerking tussen de ondercommissie en het personeel van de school. Het hoofd der school, de heer G. Hulse- bos, onderstreepte dit. Hij gaf een over zicht van het voorbije schooljaar. Zeer tevreden was hij over het uitstekende en moderne lesmateriaal waarover de school beschikt. Het systeem van de con tactavonden, waarop de ouders - meer dan op een ouderavond - de kans krijgen met de leerkrachten te praten en het werk van de kinderen te zien, bevalt best. De nieuwe regeling van de schoolmelk- voorziening heeft al een stijging van het melkverbruik tot gevolg gehad. N.a.v. een vraag kwam nog het Koninginnefeest ter sprake. Hierbij bleek dat samenwerking met de school met de bijbel wel gewenst werd, maar dat deze bezwaar had tegen een optocht zoals die in Eist altijd gebrui kelijk was geweest. In de oudercommissie werden gekozen: mevrouw Van Ancum en de heren Bor, Van den Berg, Van Capelle en Van der Scheur. Enkele leerlingen gaven een leuke pop- pekastvoorstelling. In de pauze was er een tentoonstelling waar men allerlei les materiaal kon bekijken en wat werk van de kinderen kon zien. Handwerken, teke ningen uit alle leerjaren, kleimodellen en een in groepswerk vervaardigde stad van karton. Na de vertoning van enkele kleuren films werd deze geslaagde avond gesloten. tjes over, verkleden zich op de meest pot sierlijke wijze, maskeren zich, en doen zo hun best om heuse geesten voor te stel len. ,,'t Paardje kan de weg wel vinden, Stippe stappe, stippe stap Bij het lezen van deze regels van het aardige liedje, gewijd aan het rijdier van de Patroon, wordt nimmer gedacht aan de oorspronkelijke, heidense, betekenis van dit rijden-op-de-daken. nL het draven van de god Wodan over de velden om zo een windstroom te veroorzaken, waardoor het zaad over de akkers werd verstrooid Een gewoonte dus van de Germanen- opperheer, die in het teken stond van de vruchtbaarheid. Ter verhoging van deze vruchtbaarheid werden door onze voor ouders bloedige offers gebracht. Paarden, koeien en varkens werden geslacht, later brood, hèt korenoffer na de oogst. Van daar nu nog de woorden: „Eerlijk zullen we alles delen: Suikergoed en marsepein" Trouwens, ook de symbolen van de vruchtbaarheid, appels, noten en zuid vruchten, worden elk jaar in de eerste dagen van december bezongen en daar deze vruchten uit Spanje komen, heffen we dapper aan: „Wie komt er alle jaren Daar heel uit Spanje varen Het klaar zetten van de schoen bij de haard, al dan niet gevuld met stro of een rauwe wortel, duidt op het in oude tijden klaarmaken van het offer, al zijn wij deze oeroude betekenis reeds lang vergeten als we inzetten: „Sinterklaas is jarig, 'k Zet mijn schoentje klaar" En zo kunnen wij doorgaan. Ach het is eigenlijk net als met al die andere half kerkelijke half „wereldlijke" feesten van oorsprong heidensna de komst van het christendom voorzien van een andere betekenis in moderne tijden min of meer „verzakelijkt", meest door de op nering-doen beluste middenstand, waarmee wij nog lang niet willen be weren, dat de zakenman hiermee iets slechts op het oog heeftImmers, hij bevordert toch, dat Sinterklaas elk jaar iets kopen gaatvoor een ander. En zolang de mens nog behept is met deze Sinterklaasgeest, blijft 5 december een dag om in ere te houden. (Nadruk verboden) M. W., verfegenwoordiger te Driebergen, moest voor het Wagenings kantongerecht verschijnen omdat hij binnen de bebouw de kom van Rhenen harder gereden had dan 50 km, de toegestane maximum snel heid. Aanvankelijk reed ik ongeveer 90 km en toen ik het bord zag heb ik on middellijk vaart verminderd. Vlak ach ter mij zag ik echter een vrachtauto en in dit geval vond ik het beter om niet al te straf te remmen maar het geleide lijk aan te doen. Volgens het proces-verbaal hebt u gezegd, dat u dacht 50 km te rijden, zag rechter v. d. Brand. Dat is niet waar, antwoordde W. da delijk, want ik wist heel goed, dat het niet zo was. Misschien heeft de agent bij het opmaken van zijn verhaal een paar verklaringen door elkaar gehaald. Het bord is tijdig te zien en zelf slaag ik er altijd in om alleen op de motor al voldoende af te remmen. Bovendien krijg je heus niet dadelijk een aanrijding wan neer je eens wat stevig op de rem trapt. Eis 25,— of 5 d. Ik heb de indruk, dat verdachte zijn verweer te goeder trouw voert en zal het daarom daar bij laten besloot de rech ter. Vonnis conform. Mevr. H. J. K.-B. uit Wageningen had een proces-verbaal gekregen omdat zij in haar woonplaats zonder licht gereden had met haar bromfiets. Ik moest een lezing houden in het gebouw van de doopsgezinde kerk en ik was een beetje laat. Toen ik er bijna was viel plotseling mijn motor uit en had ik dus ook geen licht meer. Omdat ik haast had besloot ik het laatste stukje maar even te fitsen en toen werd ik juist aan gehouden. Ik schrok nogal toen later het schikkingsbedrag van 16,zag, ver klaarde mevr. K. vrijdag voor het kan tongerecht in haar woonplaats. Dat is wel een beetje te begrijpen, leefde de officier mee, want ik schrik er ook van. Wel hebben we het hier niet erg op bromfitsen begrepen en zeker niet op onverlichte, maar in dit geval kan als een fiets beschouwd worden. Uit het proces verbaal blijkt namelijk ook, dat de motor uitgeschakeld was. Ik zal daarom blijven bij het normale bedrag voor een fiets: 7,50 of 1 d. voor het voor- en 5,— of 1 d. voor het ach terlicht. Ook rechter v. d. Brand was bereid de brommer hier als fiets te beschouwen en daarom bleef het bij deze boetes. Voor het Wagenings kantongerecht ver scheen vrijdag B. uit Bennekom, aan wie ten laste gelegd werd, dat hij met een on verlichte bakfiets had gereden. De bakfiets, waarop geen verlichting was aangebracht, had ik geleend om ken nissen te kunnen helpen bij hun verhui zing, vertelde verdachte. Zelf had ik al voor licht gezorgd door middel van een stormlamp met een rode doek daar over heen aan de achterzijde. Op zeker ogen blik - het was denk ik al bij de achtste of negende rit - viel die lamp uit. Ik reed juist met een meubelstuk op de bakfiets, dus ik kon hem ook moeilijk langs de weg laten staan en daarom ben ik maar door gereden. 't Is een fout en als we kijken naar de feiten moet verdachte eigenlijk een zeer zware straf hebben. Toch is het wel een beetje te begrijpen en daarom zal ik het laten bij 2 x 25,— of 5 d., zei mr. Pfeil. 't Is toch wel een beetje zuur als Je een proces-verbatl krijgt wanneer je juist iemand aan het helpen beent, vond de rechter. Vonnis 2 x 20,of 4 d. (Zie verder pagina 2) In het Tyroolse bergland zal voor de echtgenote van koning Leopold een sprookjesslot ingewijd worden. Dit kas teel heeft meer dan 30 vertrekken, drie garages en heeft 450.000,gekost. Het echtpaar Boulager uit Dusseldorf zal de geboortedag van hun tweeling wel licht nooit vergeten. Zij vertrokken na melijk met zijn tweeën per auto naar de kraamkliniek toen onderweg een twee ling werd geboren. Door het schieten met een katapult heeft een Londense jongen een oog ver loren. De importeur van de plastic kata pult werd veroordeeld tot een schade vergoeding van 25.000, Een Finse dokter gaat misschen zor gen voor een omwenteling in de boks- wereld. Hij heeft een oppompbare boks- handschoen ontworpen waardoor ernstige blessures en een knock-out tot het ver leden behoren. De bekende auteur A. den Doolaard heeft bij de Apeldoornse kantonrechter een klacht ingediend tegen zijn buurman, omdat diens herdershond met haar geblaf en gehuil de auteur in zijn werk stoort. Een officieel verslag heeft onthult, dat één op de twaalf inwoners van Hon- kong verslaafd is aan verdovende mid delen. Om dit kwaad nog meer uit te roeien is de max. boete verhoogd tot 7.000,—. In Zuid-Afrika zijn zes negers, die tijdens een hevig onweer onder een boom beschutting hadden gezocht, door de bliksem getroffen en gedood. Beul Abadallah Zeila uit Cairo is met pensioen gegaan. Tijdens zijn twintig jaar trouwe dienst aan de Egyptische justitie heeft hij vijfhonderd veroordeelden op gehangen. Chroetsjef heeft het gebrek aan kracht van het westen vergeleken met een klacht die Tolstoi op hoge leeftijd eens uitte: Ik verlang ze zeer, maar lk mis de kracht. Ki PKfWIJK If" TfL JCOO VtfNfNO**l Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1