DE VALLEI Voor de Jeugd Van Haren heeft een enorme kollektie in vrolijke en gedekte kleurtjes gevoerd en ongevoerd in alle prijsklassen. VAN HAREN pantoffels... een echt Sint Nicolaas geschenk altijd een verrassing. TWEEDE BLAD „DE VALLEI' WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Nr. 95 Jaap Lodder Parallelweg 18 Veenendaal Sinterklaas kreeg een nieuwe schimmel filiaal Veenendaal Hoofdstraat 71-73 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 3 dec. Henri v. d. Haar 3 Gerda Cornelissen 4 Henk v. Ravenswaay 4 Ina Dammen 4 Josje Jansen 4 Riek v. Wagensveld 6 Wim Sipman 8 Cobi Ariessen 8 Evert Vermeer 0 Tonnie Blankestijn Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. 1. judaspenning is een bloem; 2. een kolbak is een huzarenberenmuts; 3. een rattestaart is de staart van een rat en ook een kleine ronde vijl; 4. Astrakan is ruig, krullend bont. II. veen, leek, amen, Abel, muur, spar, Elbe, Goor, auto, Akke, ibis, Vlaamse gaai. Hl. een schoen of klomp. I. banket- of chocoladeletters. II. bark, Alie, riep, kepi. 22 2 18 15 22 19 17 9 ZILVERPAPIER 1 11 13 8 13 21 14 5 25 9 Zilverpapier ontvangen van: Anneke 16 19 12 13 10 Wijnbergen en de scholieren van de open 26 3 24 12 20 G bare lagere school. 7 23 4 24 21 4 Hartelijk dank! NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. Zij laat wel tranen huilen Door menig vrouw of man, Maar zelf huilt ze beslist niet, Omdat ze dat niet kan. Ra, ra, wat is dat? II. Mijn geheel bestaat uit 26 letters en is de eerste regel van een bekend Sinterklaasliedje. BESTE NEVEN EN NICHTEN Verleden week schreef ik iets over het Revalidatiecentrum in Leersum. En over Jaap Lodder die daar verpleegd wordt. Nu blijkt het echter dat Jaap zijn verjaardag niet in Leersum, maar thuis hoopt te vieren. Hij is nl. thuis van 23 december tot 4 januari. We hadden afgesproken dat we hem allemaal een brief of een mooie ansichtkaart zouden sturen. Willen jullie deze dan naar het volgende adres zen den? Jaap is 5 jaar en is 25 dec. jarig. Post je brief cf kaart niet later dan 23 dec. want op 25 dec. (Ie kerst dag) wordt er geen post bezorgd. Tante Jos. Ie rij: is een vaartuig. 2e rij: opwellend water. 3e rij: roofzuchtige zeevis. 4e rij: iets wat men doet met een schoffel. 5e rij: bij een naald hoort een 6e rij: rond zwervende herdersstam- men. 7e rij: Noordhollandse polder. III. Welke vogel kan gemaakt worden van het woord „streek" door omzet ting van de letters? Voor jongeren I. Ik sta het hoogst in dorp of stad, maar zie toch niemendal. Ik ben, o nee, meer zeg ik niet, Want och, je weet het al. II. X X X X X X X X X op niet raak moeder kookt jongensnaam plaats in Noord-Brabant meisjesnaam (ook 'n boom) de vader van vader hetzelfde als 5e rij zwemt in het water minder dan 1 Op de kruisjeslijn komt de naam van een zoete Sinterklaaslekkernij. III. Met L ben ik een jongensnaam; met B zit ik vaak in het vlees uit de slagerswinkel; met N ben ik het tegenovergestelde van „Ja" en met P eet je me op. Toen verleden jaar, omstreeks half de cember, Sinterklaas en zwarte Piet weer veilig in Spanje waren aangekomen, na hun reis naar het verre Nederland, waar ze met jong en oud het St. Nicolaasfeest hadden gevierd, klopte zwarte Piet de schimmel van de Sint eens op de nek. „Zo jongen", zei Piet, „dat heb'je ook maar weer netjes gedaan, je hebt de baas en mij weer veilig over allerlei Neder landse daken gebracht." „Nou Piet", zei de Sint toen, „dat moet je niet te hard zeggen. De schimmel heeft zijn best ge daan, maar ik heb mijn hart wel eens vastgehouden, toen we in Veenendaal en Utrecht, in Doorn en Leersum, in Wage- ningen en Rhenen over de daken reden. Jongen, Piet, je hebt het misschien niet gemerkt, maar verschillende keren is het op het nippertje goed gegaan." „Daar heb ik inderdaad niets van gemerkt Sint", zei zwarte Piet, „u bent wel heel oud, maar u kunt nog rijden als de beste." „Deze schimmel is een best paard ge weest en hij heeft mij vele jaren trouw gediend, maar het begint nu toch tijd te worden, dat hij met pensioen gaat", zei de Sint. „Verleden jaar 3 december reden we in Veenendaal over de Kanaalweg en ik wilde proberen of mijn paard nog altijd zo goed over een behoorlijk breed water kon springen. Ik gaf hem dus de sporen en hij sprong over de Grift, maar de schimmel kwam maar net met de hakken op de wal en jij plompte nog bijna het water in. Als dat gebeurd was, had ik je in Veenendaal gelaten, want dan hadden ze je in Spanje wel kunnen ruiken." „Ja Sint", zei Piet, „nu u het zegt herinner ik het mij ook, dat is nog net goed ge gaan." „En in Scherpenzeel waren we ook zo wat verongelukt. We reden over een nog al puntig dak en toen moesten we een lager was. Mensenkinderen Piet toen zijn sprong maken naar een dak dat vrij veel we bijna met z'n drieën op straat terecht gekomen, er scheelde geen haar aan." EEN NIEUWE SCHIMMEL „Och," zei Piet, „onze schimmel heeft meer dan 20 jaar met ons de reis naar paard te vinden. Zo'n schimmel moet vlug te been zijn, maar ook weer niet te wild, want de Sint is heel oud. En boven dien moet het paard sterk zijn want hij moet niet alleen over de daken kunnen springen met Sint en Piet op de rug, maar ook nog zakken met pepernoten, chocoladeletters en speelgoed dragen. Zwarte Piet had al een maand lang naar een geschikt paard gezocht en nog was hij niet geslaagd. Toen kwam hij in de buurt van Madrid, waar een grote fokkerij van paarden was. In het land zag Piet zo in eens een mooie schimmel lopen. Een Nederland gemaakt, het beest heeft eigen lijk geen schuld, dat het wat stram in de benen is geworden." „Zo is het precies Piet," antwoordde Sinterklaas, „het is ook een verschrikke lijke heisa in Holland over al die daken, ik voel het zelf ook altijd in m'n botten als we weer thuis zijn. Onze schimmel krijgt pensioen en hij mag zijn verdere leven lekker luieren in het stuk weiland achter ons huis, maar jij zult er op uit moeten om een nieuwe schimmel te ko pen." Dat was een lastige opdracht voor Zwarte Piet. Hij reisde heel Spanje door, maar het was moeilijk om een geschikt prachtig dier. Groot en sterk en ook lief, want toen Piet 'n stuk taai uit de zak haalde, kwam de schimmel al aan draven en het paard smulde van het stuk taai. „Dat lijkt me goed," dacht Piet, „een paard dat van taai-taai houdt, moeten we net hebben." Piet stapte de fokkerij binnen en hij kreeg de eigenaar te spreken. Dat was Don Alfonsus van Alva, een heel vriende lijke man. Piet vertelde hem wat er aan de hand was en ook Don Alfonsus vond het paard heel geschikt voor Sinterklaas. Don Alfonsus wilde het ook wel verkopen en Piet informeerde naar de prijs. „Kijk eens meneer Alfonsus," zei Piet, „u moet het een beetje geschikt maken, mijn baas heeft heel wat geld nodig voor peper noten, taaipoppen en speelgoed en als er dan eerst al zo veel af moet voor een nieuw paard, nee meneer Alfonsus, dat kan bruintje niet trekken." DE TIENDE PENNING Don Alfonsus van Alva dacht eens even na. „Meneer Piet," zei de Don, „ik zal het goed met de Sint maken. Ieder jaar trekt hij zo trouw naar Nederland, om daar grote en kleine kinderen plezier te doen, dat ik nu van mijn kant ook eens wat wil doen. U moet weten, meneer Piet, dat ik nog een afstammeling ben van de Hertog van Alva, die vierhonderd jaar ge leden in Nederland de boel op stelten heeft gezet. Dat ik nu nog zo'n prachtige paardefokkerij heb, heb ik te danken aan opa die ook een paar cent beter is ge worden van de tiende penning, vooruit, neem de knol maar mee, het kost Sinter klaas geen cent." Dat was nog eens een meevallertje en Piet bedankte Don Al fonsus zeer vriendelijk. Opgetogen reed hij op de schimmel naar huis en het bleek een lief en vlug dier te zijn. Sinterklaas bekeek de aan winst eens en hij was ook best tevreden, vooral toen hij hoorde dat hij de schim mel cadeau had gekregen. De Sint klom op zijn rug en reed een uurtje rond. Toen hij terug kwam, knikte hij tevreden. „Een pracht paard Piet, het is dik in orde." Maar toen was Piet er nog niet. De schimmel kon wel over de weg draven, maar hij moest ook leren over de daken te rijden. Een maand lang oefende Zwarte Piet met de schimmel op de daken van het dorpje waar de Sint woont. De be woners van het stadje vonden het niet zo prettig, want elke avond kletterde Piet met de schimmel over hun daken en het was een lawaai van wonder en geweld. Maar ja, ze kenden Sint al zo lang en ze wisten dat hij een groot kindervriend is en daarom zeiden ze maar niets. Toch waren ze erg blij dat november in zicht kwam en Piet klaar was met de rijlessen. De nieuwe schimmel was lang niet dom. Hij had al heel gauw geleerd sierlijk van dak tot dak te springen en toen de Sint en Piet zich dezer dagen gereed maakten om naar Holland te gaan, waren ze hele maal niet bang de nieuwe schimmel mee te nemen. Dat zou best gaan. Nu rijden Sint en Piet al weer lustig over de daken. Dat gebeurt altijd 's nachts en daarom zullen jullie ze waarschijnlijk wel niet zien, maar mocht jullie dat toch nog eens gelukken, let dan ook eens op de nieuwe schimmel, een prachtig jong dier, dat weer vele jaren de jaarlijkse reis kan meemaken om tijdens het Sinterklaas feest de vele zakken met speelgoed en lekkers te dragen. Een genot voor heren, deze bruin lederen cosy pantoffel 8.95 Zeer stijlvolle fluwelen da mespantoffel. Geheel ge voerd. In rood er. beige Beige suède herenpantoffel. Geheel gevoerd en met lederen zool 11.75 Charmante fluwelen dames pantoffel. Gevulcaniseerde zool 7.75 Verrassend mooie dames pantoffel. Gevulcaniseerd onderwerk. In diverse kleu ren 4.95 Fantastisch warme kameel haren herenslipper Een bijzonder schattig rood leder hakbandje. Een schat van een pantoffel tje voor uw kleine. Met grappige warme bontrand. In rood en blauw 20-21 3.45 22-23 3.95 v 24-26 U U5 27-30 4.95 E en prachtige damespantof fel met warme vachtrand. In blauw en rood 5.95 ■KilEVENAREN Heerlijk warm geruit pan toffeltje voor de kleintjes. Diverse dessins 20-23 2.95 24-26 3.45 27-30 3.95 M odern en apart dit beige suède damespantoffeltje

De Vallei | 1959 | | pagina 3