de onsfiii week reclame R0ME0 ZEEP samen voor EEN GULDEN TOILETZEEP samen 55 cent TANDPASTA samen voor EEN GULDEN 0PL0SK0FFIE voor HALVE PRIJS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Tweede helft bracht Veenendaal winst tegen Germania ZIJ KOCHTEN MIJN KIND Dovo boekte flinke overwinning (6-1) op Nunspeet GVW staat weer aan de kop VRC niet opgewassen tegen OWIOS Merino's klopte Montfoort in eigen huis R.K. Unitas speelde met 3-3 gelijk tegen WZA TEMPO KORFBAL Onverwachte nederlaag van SKF 1 TAFELTENNIS Climax verliest opnieuw (7-3) G.V. „Wilskracht" (Rhenen) naar kringkampioenschappen Neder Veluwse Turnkring Veel beter serveren de basis van RVC-zege op VC Veenendaal 2 stukken 2 stukken 2 tubes altijd Flash I Rijswijk II: 1-7 Veenendaal is cr in geslaagd, om in een uitwedstrijd tegen het Groesbeekse Ger mania, een verdiende 52 overwinning te boeken. Het kan dus toch wel. Zelfs de 2—0 achterstand, die de Vecnendalers in het eerste kwartier al opgelopen hadden, bleek geen beletsel te zijn, om na de hervatting door te stoten en met gave doelpunten de overwinning een feit te maken. In het begin leek het er werkelijk niet op, dat het zo'n succesvolle middag voor de geel-blauwcn zou worden. Reeds in de eerste minuut kregen zij een achterstand, toen de achterhoede bleef staan voor ver meend buitenspel, en rechtsbinnen Ger- rits, rustig zijn club de leiding kon geven 1—0. Binnen een kwartier was het zelfs al 20. Het was weer Gerrits, die nu de bal via doelman Klaassen en de lat, te pakken kreeg en daarna beheerst inschoot. Het zat de Veenendalers trouwens de gehele eerste helft niet mee. Een moeilijk be speelbaar terrein en tegen de wind in was het een zware opgave. Toch kwam na een half uur spelen nog een tegenpuntje voor de Veenendalers, van de voet van Piet Muller 2—1. Na de hervatting ging het allemaal veel beter. Met de wind in de rug en het voordeel van het schuin aflopende veld, werd Germania meer in de verdediging gedrukt en aanval na aanval opgebouwd, welke reeds na vijf minuten succes had den. Thijssen trok de Groesbeekse doel man uit zijn heiligdom, waarna hij be heerst inschoot 22. Tien minuten later kwam Veenendaal aan de leiding, door Koning, die op en kele meters van het doel een kans kreeg en die keurig benutte 2—3. Direct daarna was het Anton Muller, die het vierde doelpunt fabriceerde 24. Hierna kon Veenendaal alles. Steeds weer werd de verdediging der gasten in moeilijkheden gebracht. Een kwartier voor tijd stelde Konings op keurige wijze Thijssen in de gelegenheid, om met een bekeken hakballetje, de eindstand op 2—5 te brengen. De Veenendalers kregen daarna nog verschillende kansen de score Dovo maakte, na een gelijk opgaande eerste helft, na de thee korte metten met Nunspeet en won verdiend met liefst 61. De rcod-witten hebben trouwens het doelpunt voor Nunspeet, ook nog zelf ge maakt. Het was Jean Kroesbergen, die nadat de deze middag wel zeer beweeglijke Van Hal Dovo uit een vrije trap de lei ding gegeven had, van grote afstand te rug wilde spelen op zijn doelman. Deze bevend zich echter allang niet meer tus sen de palen en had ook geen gelegenheid meer, cm terug te komen om de bal te stoppen 1—1. Toch kwam Dovo nog voor de rust weer aan een voorsprong. Het was Schoe- man, die uit een voorzet van rechts, even voor tijd inkopte 1—2. Na de hervatting waren de Veenenda lers steeds sterk in de meerderheid. Doel punten konden dan ook niet uitblijven en in de tiende minuut was het dan zover. Met een prachtig doelpunt, hij kopte bij een lage voorzet, vallende in, bracht Ber- tus Kroesbergen de stand op 13. Nadat dezelfde speler in de 20ste minuut nog een doelpunt op zijn naam gebracht had, was het Schoeman, die met twee treffers het half dozijn vol maakte 16. te verhogen, maar men wilde het te mooi of te vlug proberen, waardoor deze ver loren gingen. GVVV staat weer aan de kop van de ranglijst. Dit is deels tot stand gekomen door de 10 overwinning, die de Buurt- laanbewoners zaterdag boekte op het Am- stelveense CSCA en anderzijds door de nederlaag, die IJssclmeervogels tegen ADM te incasseren kreeg. Het is overigens voor GVVV geen ge makkelijke opgave geweest. Het werd een vrij vlot gespeelde wedstrijd, waarin de Veenendalers eigenlijk iets meer kregen dan hun toekwam. Een gelijk spel zou de verhouding dan ook beter weer gegeven hebben. De gasten hebben vooral na de rust goed de kans gehad, om gelijk te maken, maar hun spel was te kort en werd te veel doodgecombineerd. Kwamen zij toch goed voor het Veenendaalse doel, dan was het weer de achterhoede, die in kon grij pen. In de twintigste minuut namen de Vee nendalers de leiding, uit een corner van Ditewig, die door Hoedeman keurig werd ingekopt 1—0. Voor de rest van de tijd was het een wedstrijd met weinig krachtsverschil en wisselende kansen, die echter niet benut werden. Twintig minuten voor tijd was het nog even heel erg gevaarlijk voor het GWV- doel. De linkshalf der gasten loste onver wachts een keihard schot op het doel. Iedereen verwachtte toen de gelijkmaker, maar met een geweldige duiksprong, wist doelman v. d. Pavert, deze onmogelijke bal nog corner te werken. In elk geval hebben de Veenendalers het weten te houden en prijken nu weer aan de kop van de ranglijst. VRC heeft het er zaterdag tegen het Oldenbroekse OWIOS weer lciyk by laten zitten. Vooral de voorhoede speelde met midvoor Cornelissen op halve kracht, maar een matige party. Het spel was te doorzichtig, zodat de nogal felle verdedi ging der gasten, steeds weer op tyd kon ingrüpen. In de achterhoede bezette de Wagenin- gen-veteraan Job Jansen de spilplaats, maar hoewel deze speler nog heel wat mans is, komt hy toch wel zoveel snel heid te kort, dat hij het moeilijk meer kan bybenen. In de eerste helft ging het trouwens nog heel behoorlijk. Wel waren de gasten sterker, maar er werd met te weinig overleg gespeeld, om spoedig succes te hebben. Bij soms knap opgezette aanval len, was de afwerking maar slecht. Toch kwamen de gasten in die eerste helft nog aan een voorsprong. Dat was twee minu ten voor tijd, toen een algemene aanval, door linksbuiten Wolff, werd afgerond 0—1. Na de rust kwamen de Veenendalers wel iets meer voor het doel van de te genstander, maar gevaar zat daar beslist niet by. Zo ging het door tot zeven mi nuten voor tijd. Toen ieder eigeniyk ein- deiyk de geiykmaker verwachtte, brach ten de gasten uit een corner de stand op 02. Dat was te veel voor de Veenen dalers. Veteraan Davelaar kwam Reber- gen nog vervangen, maar ook dat had niets meer te betekenen. Even voor het einde werd het nog 03. Merino's heeft het zaterdag gepres teerd om Montfoort op eigen terrein een 3-1 nederlaag toe te brengen. Toch was het voor de rust niet bepaald een beste wedstrijd. De wind had hier voor een belangrijk deel schuld aan, maar ook het feit dat de Veenendaalse buiten spelers een te veel afwachtende hou ding aannamen, maakte het er niet be ter op. Beide achterhoeden waren goed, wat de voornaamste reden is, dat doelpun ten voorlopig achterwege bleven. Het was dan ook eerst enkele minuten voor de rust, dat Van Kooten, via de paal, Merino's de leiding kon geven (0-1). Deze voorsprong duurde echter niet lang, want drie minuten in de tweede helft was het alweer gelijk (1-1). Tien minuten later kon Van Dijk, na goed aangeven van Van Kruistum, de Veenendalers opnieuw de leiding geven (1-2). Dit gaf de wolmensen moed. Zij konden alles en speelden zeker een klasse beter dan hun tegenstanders. Dit verkregen overwicht leidde in de 25ste minuut tot een derde doelpunt door Van Kruistum. Hierna was Montfoort nergens meer en kon met de grootste moeite het doel voor verdere doorboring behoeden. R.K. Unitas boekte in Amersfoort een verdiensteiyk resultaat, door met 3-3 ge- lijk te spelen tegen WZA. Toch had er door het sterker spelende Unitas meer □it deze wedstrijd gehaald kunnen wor den, wanneer men sneller gereageerd en doortastender gespeeld had. De Veenendalers waren al direct in de meerderheid, maar er werd te nonchalant met de geboden kansen omgesprongen, terwyl heel aardige combinaties steeds weer te ver doorgevoerd werden zodat de Amersfoortse verdediging op tyd in grijpen kon. Tegen de verhouding in namen de gast heren in de 20e minuut de leiding, toen bij een teruggespeelde bal de doelman uit positie gespeeld werd (1-0). Direct daarna trok Poletto alleen op het doel af en maakte weer gelyk (1-1). In de 35e minuut zag C. Drost kans om spil en doelman te omspelen en nummer twee in de touwen te drukken (1-2). Dick Quint kreeg daarna nog een prima kans om er 3-1 van te maken, maar de bal ging jammeriyk naast. Even voor rust treuzelde back Romijn met wegwerken wat tot gevolg had dat het weer geiyk werd. Na de hervatting trokken de Amers- foorters soms wat al te fel van leer. Dit had tot gevolg dat de Veenendalers weer een achterstand kregen, maar bij een algemene aanval ongeveer tien minuten voor tyd was het Selhorst die de keurige combinatie op de enig Juiste wijze af rondde, waarmede het voor de derde maal geiyk werd (3-3). ten verkrijgbaar bij: VANAF 1.98 KOUSENHUIS Zandstraat 81 - Veenendaa Ofschoon de Veenendaalse korfballers- (sters) nogal moeite hadden gehad met „De Tovers" uit Zeist in de thuiswedstryd (43), mocht toch worden aangenomen dat er ook dit keer gewonnen zou wor den. „In dit geval rolde ook de korfbal deze zaterdag echter „raar" want rode lan taarndrager Tovers 3 haalde het kunststuk uit de beide punten thuis te houden (21). Zeker, de SKF'ers telden invallers voor de sterk spelende Diepgrond en Schoe man, maar in dit geval kan dit toch echt geen excuus geweest zijn. De beide inval lers Swart en De Graaf deden het nl. uitstekend! Toen scheidsrechter Ryksen infloot had de Veenendaalse ploeg kennelyk nog wat moeite met het zware veld en de gewü- zigde opstelling en voordat ze van de schrik bekomen waren moest reeds van vak gewisseld worden (20). Na dit geslaagde offensief van De To vers werd deze ploeg echter volkomen overspeeld. Verdediging en middenvak van SKF brachten keer op keer de bal terug in hun aanvalsvak, dat echter te vergeefs op de Tovers-veste beukte. Mej. Hilgers schoot tenslotte de stand naar 2—1, maar de vele schoten van Van Ros- hen en de doorloopballen van Fasse trof fen slechts het „rotanwerk", terwyl mej. Hament né een fluitsignaal van de goed leidende scheidsrechter scoorde! Een on gelukkige wedstrüd voor de SKF'ers! Programma voor a.s. zaterdag In de maand december worden slechts wat „inhaalwedstrijden" gespeeld. A.s. zaterdag treedt alleen SKF 2 thuis in het strijdperk tegen Doorn 1. De uit- wedstryd werd met 41 verloren. Het ïykt ons tot de mogelijkheden te behoren in de thuiswedstryd tot een beter resul taat te komen. In een van Climax zijde nogal matig gespeelde wedstrüd hebben de Veenen dalers zaterdag in Ravenstyn aan RTTC de winst moeten laten. v. Dam behaalde met twee overwinnin gen weer het beste resultaat. Hij verloor alleen van de sterke Langchuizen. Vooral tegen De Voight speelde v. Dam een zeer tactische wedstrijd, zoals de cyfers wel uitwüzen nl. 216 en 21—7. Vos kon alleen op Wilkers winst be halen terwül v. Eist in het geheel niet tot een zege kwam. Zowel Vos als v. Eist hadden tegen De Voight uitstekende winstkansen en ook van Wilberst verloor laatstgenoemde net op het nippertje. Hier mede is meteen een zwakke plek by Cli max blootgelegd. Bij een geiyk opgaande strüd verliezen ze by de laatste beslissen de punten hun zekerheid en zien zodoen de nogal eens een wedstryd onnodig ver loren gaan. Zaterdag a.s. is er voor Climax geen wedstryd vastgesteld, terwijl het zater dag over een week bezoek krijgt van Flying Bats. Ook hier zullen de krachten elkaar niet veel ontlopen maar als Cli max meer wil behalen zal het toch iets beter moeten spelen dan de laatste weken. Op 13 december neemt de Rhenense gymnastiekvereniging .Wilskracht' deel aan de kringkampioenschappen, welke dan worden gehouden in Deventer, uit gaande van de Neder Veluwse Turn kring. Mej. Dini Sanders zal uitkomen ln de keurklasse, terwijl daarnaast nog een vijftal leden deelnemen in de ove rige graden. Zaterdagavond vonden in Arnhem de selectiewedstrijden plaats voor deze kampioenschappen in de tweede en derde graad. Daaraan waren tevens de vaardig- heidsproeven verbonden. Alle „Wils- kracht"-leden, die hieraan deelnamen, kwamen in het bezit van het vaardig heidsdiploma met insigne. In de derde graad bezetten Cobie Reinshagen en Ada Smit respectievelijk de tweede en derde plaats, terwijl in de tweede graad Willy Linde de derde plaats veroverde. De volledige uitslagen waren als volgt: 3e graad: Cobie Reinshagen, 55.50 p., tweede plaats: Ada Smit, 55.35 p., derde plaats. 2e graad: Willy Snijders 56.05 p.; Bep Reinshagen 55.50 p.; Nel Ruijgh 54.95; Jannie Nanninga 54.85 p. De eerste graad en de keurklasse be hoefden aan de selectiewedstrijden niet deel te nemen. De turnsters en turners in deze klassen gaan rechtstreeks naar de kringkampioenschappen. Het is VC Veenendaal zaterdagavond in Den Ilaag niet gelukt RVC te kloppen. Hoewel de Veenendaalse meisjes qua techniek en veldspel niet de minderen waren, leverde het keiharde serveren der Haagse speelsters onoverkomcnlyke moei- ïykheden voor VCV en talloze punten voor RVC op: in de derde set zelfs acht achtereen. Het serveren van VCV - on derhands of te zacht - gaf de Haagsen steeds de gelegenheid de aanval over te nemen, waarby vooral international Cora van Zwcedcn zich vcrdicnstelyk maakte door haar fenomenale nctspcl. Ook in de VCV gelederen kon men in opzicht op een troef bogen: Wil Versteeg stelde deze avond door vele malen on houdbaar te smashen, nadrukkelyk haar candidatuur voor een uitnodiging voor de centrale training. De eerste set was voor RVC met 9-15, doch in de tweede waren het de VCV- sters, die in een spannend slotduel (16-14) gelyk maakten. Toen veranderde het tal- ryke Haagse publiek de prachtige zaal (een oude kerk) in een heksenketel en met een niet te stuiten geweld werden de VCV-meisjes van het veld gespeeld: 11-15. Ook de laatste set konden zy niet meer raken aan hun prestatie van de tweede set, waardoor de Haagse meisjes door een 3-1 zege zich handhaafden op de derde plaats van de ranglijst. In verband met onze „nationale ge schenkendag" staan er voor deze week geen wedstrijden op het programma. Dit respyt geeft vooral de VCV dames de ge legenheid zich voor te bereiden op de uitwedstrijd tegen het Utrechtse SVV op 8 december. Daar zullen de Veenendaalse meisjes trachten te bewyzen, dat de over winning op de andere Utrechtse vereni ging SOS geen uitschieter, doch een eer- Do Gruyter's allerfijnste toiletzeep: nu twee stukken samen 50 ct. voordeliger. Goudstreepzeep. Bloemenzeep ol Overvette zeep Hier moet U beslist van profiteren. Een lekker stuk zeep kunt U nooit teveel hebben. Heerlijk verfrissend, zacht polijstend Twee tubes samen 40 cent goedkoper. Bij een siertrommel theezakjes een blikje 50 gram Een bijzonder mooi trommeltje en een altijd welkom blikje Oploskoffie voordeel ruim een guldenl het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 2 dec. t/m 8 dec. '59 59120? ste schrede op de weg die voert naar een blyvend hoofdklasserschap. Het eerste herenteam speelde in een oninteressant duel het Utrechtse Athlon III op gemakkelijke wyze naar een 3-0 nederlaag. Zelfs het gemis van Dick van der Meyden - uitstekend vervangen door Oene Dykstra - deed geen afbreuk aan het technische en tactische overwicht van de Veenendalers. Alleen in de derde set was de stryd even interessant en toen lie ten de VCV-ers ook direct zien, dat zy wel het een en ander in hun mars heb ben: Wim Willemse, Ad Slik en vooral ook Dick Recter scoorden enkele malen uit haarscherpe set-ups met keiharde smashes. Na deze opleving gleed ook deze set af naar de kleurloosheid, die ieder duel van ongelyke krachten kenmerkt. Met 15-9 en tweemaal 15-8 vergrootte VC Veenendaal haar puntentotaal tot 12 uit zeven wedstrijden. Een gehavend VC Veenendaal II bond in Utrecht de stryd aan met SSVU I en moest met een onnodige 3-1 nederlaag genoegen nemen: onnodig, want een 11-0 voorsprong in de tweede set werd door de Utrechters toch nog omgezet in een 15-13 zege. Goslinga en Dykstra werden wel heel erg gemist. De volledige uitslagen zün: Hoofdklasse dames: RVC VC Veenendaal: 31; Setstanden: 9-15, 16-14, 11-15, 10-15. Heren 2e klasse: VC Veenendaal I Athlon III: 30. Set standen: 15—9, 158, 158. SSVU I VC Veenendaal II: 3—1. Set standen: 9—15, 15—13, 15—13, 15—9. Het eerste team van Flash heeft in dit seizoen de eerste en tevens beslis sende nederlaag geleden en daarmee het kampioenschap in haar afdeling verspeeld. Zondagmiddag werd de stryd om de hoogste plaats gespeeld in Voorburg tegen B.C. Rjjswijk, een team, dat ver diend heeft gewonnen. Hun spel was soepel, ze wisten zuiver te plaatsen en vooral hun schitterende lichaamsbe- heersing was opvallend goed. Toch is de uitslag wel enigszins ge flatteerd. Het zat de Flash-spelers echt niet mee. Er werd met langzame shutt les gespeeld, terwijl ze gewend zijn aan snelle. Eén van de spelers sloeg z'n racket in tweeën, waardoor hij met een geleend exemplaar verder moest spelen. De dames en heren hadden beslist hun dag niet en het is te hopen dat het op 20 december in Amsterdam te gen Badhoevedorp beter gaat. Het 2e team, daarentegen, wist na een zeer spannende strijd voor het eerst te winnen van B.C. Arnhem met 5-2. Koos je van Ruijswijk heeft hier een prachtige partij gespeeld tegen een bij zonder sterke Arnhemse speelster. Ze won in drie games met 6-11, 12-10, 7-11. Ook de heer Bronsvoort wist z'n eeuwige rivaal, de heer v. d. Kracht, te verslaan met 5-15, 15-7, 12-15. De herendubbel was eveneens niet zonder spanning, met 13-15, 17-14, 8-15 gingen de Flash-spelers met de eer strijken. Het derde team zette de overwinnin genreeks voort. Nu werd het sportieve Iduna met 6-1 aan de zegekar gebon den. Hiermede werd meteen revanche genomen voor de in Utrecht geleden nederlaag. FEUILLETON DOOR IIANOL SPOOR (24) Wel leek het, alsof Iris toespelingen maakte op haar vertrek, alsof ze dit niet helemaal kon goedkeuren. Het gaf Jane heel wat te denken en bijna altijd kwam ze tot de slotsom, dat ze moest trachten ergens een plaatsje te ver overen, waar het mogelijk was, om haar kind bij zich te nemen en hem zelf op te voeden. Ze liet zich daarover echter nooit uit. Na alles wat de Ben- nickhoff's voor haar deden, leek dit ondankbaar. Wist ze maar of Berkel met haar spe ciale opdracht op de hoogte was. Het zou buitengewoon prettig zijn, om met hem hierover van gedachten te wisse len. Hij zinspeelde nergens op, dus goed beschouwd mocht ze hem niet in vertrouwen nemen. Terwijl ze enerzijds het werk pret tiger ging vinden, namen aan de andere kant de zorgen en het verlangen naar haar kind steeds meer bezit van haar. Ondanks alle hartelijkheid om haar heen voelde zij zich eenzaam. Op een keer betrapte zij zichzelf op het schrij ven van een brief naar Rudy. Een paar minuten had zij zich weer teruggedacht in de oude toestand en hem alles van haar belevenissen geschreven. De weer slag kwam zoveel te harder aan, toen ze met wanhopige ogen de brief ver scheurde en verbrandde. Een lang durige huilbui had haar totaal ontred derd. De volgende dag had ze al haar wilskracht moeten aanwenden, om weer gewoon aan het werk te gaan. Bij al die narigheid maakte de steeds driestere houding van Vorens haar ang stig. Nauwgezet onderzocht ze haar ge weten en wikte en woog ze haar woor den tegen hem, om toch maar de vaste overtuiging te hebben, dat zij geen aan leiding gaf tot een dergelijk optreden. Hoe kwam hij toch op het denkbeeld, dat hij zich tegenover haar wel dubbel zinnige opmerkingen mocht veroor loven. Hoe kreeg hij het in zijn hoofd, om haar allerlei opdringerige attenties te bewijzen? Het werd al zo erg, dat ze in haar kamer niet meer veilig was, als ze niet onmiddellijk de deur achter zich afsloot. De zeer gezochte voorwendsels, die hij gebruikte, om haar kamer bin nen te komen, hadden haar uiterst voor zichtig gemaakt. Ze kreeg het onbehaag lijke gevoel, dat hij meende met recht zo te kunnen optreden. Vele keren vertrok hij lang na slui tingstijd en Jane maakte er steeds meer een gewoonte van, om haar verblijf be neden te rekken, totdat hij verdwenen was. Dikwijls probeerde zij Joyce wat langer in de salon te houden, maar Joyce verlangde, na de lange dagtaak, naar huis. Jane vond het zelfzuchtig om haar dan nog in een lang gesprek te betrekken. Minder moeite had ze, om Berkel te bewegen wat langer te blij ven, maar iets weerhield haar om daar veelvuldig gebruik van te maken. Zo gaf elk einde van de dag haar angst en maakte haar steeds ongeduriger. Berkel, die blijkbaar niets ontging, meende haar te moeten waarschuwen, wat minder hard te werken. Ze leidde nu bijna geheel alleen de verkoopafde ling en de dames toonden een grote voorkeur voor haar advies. „U moet wat kalmer aandoen", zei Berkel ernstig. „Zo kan uw verblijf hier uw gezondheid niet ten goede komen." „O", lachte Jane, „ik ben hier niet voor mijn gezondheid." Op hetzelfde ogenblik had ze zich wel op de tong willen bijten, vooral toen ze hem bevreemd de wenkbrauwen zag optrekken. Ze begreep, dat ze onder dat voorwendsel was aangesteld. Hoe anders te verklaren, dat ze zo ineens in Vorens kapsalon een dergelijke posi tie mocht bekleden en bovendien nog volslagen vrijheid van handelen had. Lieve help, het viel ook niet mee, om steeds in je rol te blijven en zeker niet tegenover Berkel. Ze lachte wat zenuwachtig. „Nu ja, gezondheid.Jane was blij, dat men haar op dat moment nodig had. Berkel was nadenkend verder gegaan, ze zag duidelijk dat hij niet tevreden was over haar uitlatingen. In haar onrust zocht ze later afleiding bij Joyce, die juist haar cabine voor het einde van de dag afsloot. Het was of ze een plotse linge ingeving kreeg, toen ze aan Joyce vroeg: „Bel op naar huis Joyce, zeg dat je bij mij blijft eten. Ik zal een lekker etentje van de kok laten komen, ja?" Jane had ineens het gevoel gehad, dat er iets moest gebeuren en hoopte van harte dat Joyce zou toestemmen. De dringende vraag tekende zich duidelijk op haar gezicht af en de ogen van Joyce begonnen verdacht te glanzen. De ka meraadschap, die Jane zo spontaan aan bood ontroerde haar. „Je bent een schat, Jane", zei ze zacht. „Ja, ik blijf, we zullen het leuk hebben samen." „Vind je het goed, dat ik Berkel ook uitnodig?" vroeg Jane. Joyce bloosde donkerrood. „Hij zal waarschijnlijk weigeren", zei ze schou derophalend. „Hij kan zich immers niet veroorloven, al te vertrouwelijk met het personeel om te gaan." „Dat kan met ons wel", zei Jane ge wild luchtig, maar haar hart bonsde van onverwachte sensatie. Opeens wist ze, hoe ze het probleem Berkel-Joyce moest aanpakken. Ze vond dit nu veel be langrijker dan haar onderzoekingswerk. Hier kon ze resultaten bereiken. Ber kel had immers Joyce nog nooit goed aangekeken. Nu zou hij haar in een heel nieuwe situatie ontmoeten en dat moest stellig een goede uitwerking heb ben. Langzaam liep ze op Berkel toe en op gewone toon, waaruit ze slechts met moeite de spanning wist te weren, no digde ze hem uit voor een gezellige maaltijd op haar kamer. Blij verrast keek hij haar aan. Jane schrok van de gretigheid waarmee hij op haar ver zoek inging. Een beetje meer timide zei ze, dat Joyce er ook aan zou deel nemen. Even zag ze een lichte teleur stelling in zijn ogen komen, dan keek hij alsof hij haar beweegredenen be greep en knikte vrolijk. Jane wist dat hij een verkeerde uitleg gaf aan haar gedrag, maar voorlopig bracht ze daar in geen verandering. Een half uur na sluitingstijd waren ze al op haar kamer bijeen. Jane had de tafel uiterst zorg vuldig en gezellig gedekt. Een kort ogenblik greep de ontroering haar aan. Als het Rudy eens was waarvoor ze dit welkom bereidde. Doch deze avond moest ze alle zware gedachten maar eens opzij zetten. Ze was nog jong en had toch ook wel een klein beetje recht op levensvreugde. Bovendien was ze aan haar gasten verplicht, om zo opge wekt mogelijk te zijn. Voor de juiste sfeer was dit beslist noodzakelijk. Joyce moest immers uit haar gewone isole ment worden gehaald, dan zou haar aantrekkelijkheid pas goed aan de dag treden. Neuriënd had ze de laatste toebereid selen gemaakt, verheugd, dat ze na maanden van eenzaamheid eindelijk eens echte vrienden op haar kamer zou ontvangen. Voor één avond zou ze haar zware taak vergeten. Er waren trou wens vele wegen, die naar Rome leiden. Misschien kwam ze op deze manier veel meer te weten, dan tijdens de opper vlakkige gesprekken beneden in de sa lon. Ze had Berkel en Joyce naast elkaar geplaatst en zelf recht daar tegenover plaats genomen. Ze waren alle drie een beetje vrolijk en baldadig. Berkel vroeg aan de dames, om hem nu ook te tu toyeren, dat was veel gezelliger. Joyce bloosde diep, bij de eerste maal dat ze zijn naam, Roland, uitsprak. Er was een warme klank in haar stem, waarvan hij verrast opkeek. Hij had al meerdere keren met een zekere verwondering naar Joyce gekeken. Zij zag er in haar eenvoudig, maar elegant japonnetje zo heel anders uit, dan in de wel aardige, maar altijd eendere japonschort, dat ze in de zaak droeg. I Joyce ontpopte zich als een prettige, beschaafde tafeldame, die over vele on derwerpen kon meepraten. Berkel had het gevoel, dat hij haar nu pas leerde kennen. Als gastvrouw was Jane bij zonder met zichzelf ingenomen. Dat had ze toch prachtig voor elkaar gebracht. Het was overduidelijk, dat Roland van avond in Joyce een geheel nieuw meis je ontdekte. En Joyce bloeide op onder die complimenteuze aandacht. Haar ogen straalden als sterren en telkens klonk haar parelende lach, die op de anderen aanstekelijk werkte. Wanneer Jane in haar ogen keek, zag ze daarin een nog niet overwonnen verbazing en een innige dankbaarheid. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 6