Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken MOET VEENENDAAL EDE VI2MILJOEN VERGOEDEN? e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Wist LT... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Verhouding Rood-China - Indonesië koeler Raad van Rhenen gaat dinsdag begroting 1960 behandelen £feeïtolU WfiNDKLOKKCN voor betere uurwerken .J AMERONGEN ELST REISWOEDE 33e jaargang VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Nr. 96 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gevolgen grenswijziging met gemeente Ede VOOR OVER TE NEMEN VASTE GOEDEREN Geen hulpsecretarie voor gebied dat bij Ede blijft Ca. twee ton minder inkomsten Sint-Nicolaasactie trekt veel belangstelling BIJ MIST GROOT LICHT Inbraak aan de Molenstraat: buit 120, Zesmaal zoveel waard! 2 AR 252707 Vechtpartij in Ederveen: Veenendaler naar ziekenhuis Ingebruikneming orgel Chr. Geref. Kerk I Op de voorgrond I (links) Janny van I Donkelaar, Eder- ii veen, 8 jaar oud, die in groep C als beste uit de bus kwam en (rechts) Carola van Os uit Veenendaal, 10 jr. oud, die een prys behaalde in groep B. Achter (links) Lida Buddingh uit Veenendaal, 12 jr. oud, met een eer ste prijs in groep A en (bij het bord) UITSLAG KLEURWEDSTRIJD In Veenendaal-zuid komt herv. kleuterschool Handél beperkt Het uur voor politieke beschouwingen Enige cijfers uit de gemeente begroting 1960 Filmavond in hotel Stuyvenberg te Eist Auto schept twee kleuters Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Bedactle: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kuiuien ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het gemeentebestuur van Ede heeft een lijvig rapport over het onderzoek in de afdelingen van de ontwerp-begroting 1960 der gemeente Ede, het licht doen zien. Het rapport omvat 197 vragen, allen betrekking hebbende op de begroting 1960, die binnenkort in de Raad behandeld zal worden. Behalve de vele vragen die gesteld zjjn over interne aangelegenheden, wensen som mige leden ook inlichtingen over de gevolgen van de grenswijziging met de gemeente Veenendaal, zoals het gemeentebestuur van Ede die zich voorgesteld heeft. De eerste en voor beide gemeenten zeer zeker de belangrijkste vraag luidt: Welke invloed heeft de afscheiding van Gclders-Veenendaal op de begroting 1960? e. straatbelasting 35.000, f. keurlonen 5.000, In de Memorie van Toelichting wordt deze vraag door Edes gemeentebestuur als volgt beantwoord: „Bij de grenswijziging zullen ongeveer 4.200 inwoners overgaan naar de gemeen te Veenendaal. Als gevolg hiervan zullen de uitkeringen uit het gemeentefonds, welke per inwoner wordt berekend, ver mindering ondergaan. Deze vermindering beloopt voor: a. de algemene uitkering 225.000,— b. de belastinguitkering 110.000, Voorts ondergaan de vol gende inkomstenposten een vermindering: c. personele belasting 24.000, d. grondbelasting 20.000, Sinds de opening van de speciale St.- Nicolaaswinkclweek krijgt Veenendaal weer bijzonder veel bezoek van buiten. Vooral de opening van de winkels tot 9 uur 's avonds, draagt er toe bü dat het in de avonduren druk is in de win kelcentra. De illuminatie blijkt ook een der grote trekpleisters te zün. De verkoopactie duurt tot a.s. zater dagavond 6 uur. Tot dat uur geven de Veenendaalse winkeliers hun bonnen nog uit. Degenen die in het bezit zijn van de blauwe winkelweekbonnen moeten goed op het volgende letten: le. de speculaaspoppen worden tot maandagavond 6 uur uitgereikt. Na dit uur kan men de bonnen niet meer veer speculaas inwisselen (25 bonnen voor een speculaaspop). 2e. de formulieren voor de prijsvraag moeten uiterlijk dinsdag a.s. om 8 uur in een rode bus zjjn gedepo neerd (25 bonnen opplakken). 3e. de toegangsbewijzen voor de kin dermiddag kunnen afgehaald wor den tot dinsdag 15 december a.s. (ICO bonnen voor een toegangsbewijs met kans op een kinderfietsje). MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS Tot hoofd van de Chr. Nationale School II (Dr. Slotemaker de Bruïne- plein) is m.i.v. 1 maart 1960 benoemd de heer H. A. Bosch, thans onderwijzer aan de Juliana van Stolbergschool al hier. De heer H. Verwaal, onderwijzer aan de Kon. Julianaschool, is per 1 maart 1960 benoemd tot hoofd van de Chr. school te Schoonoord (Dr.). Met ingang van 1 maart 1960 is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Meppel de heer E. W. Heerma, thans onderwijzer aan de Chr. Nat. School II alhier, terwijl de heer J. van Harskamp, ook onderwijzer aan dezelfde school, is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. Ulo te Ridderkerk. Als het daags of 's nachts zwaar mist is Blijkt steeds, dat het weer zwaar mis is Betreffende het rijden met groot licht Ofschoon het wettelijk is verplicht De wegenwacht met gele wagen Komt daarvoor altijd aandacht vragen Getuige 't bekende: Bij mist groot licht Want wat is nu honderd meter zicht 't Is altijd weer hetzelfde lied De een doet het, en een ander niet Bedenk toch, vooral bij zware mist Komen gauw brokken, zo men zich vergist De radio herhaalt het ook steeds weer En de krant vermeldt het iedere keer Gebruik niet 't smoesje, 'k wist het niet Er is voorlichting genoeg op dat gebied Speel niet onnodig met uw leven Realiseert u zich daarnaast eens even Hoeveel slachtoffers er dagelijks vallen Per jaar zijn het er honderdtallen Wees op de weg toch altijd heer Speciaal, als 't gaat om snelverkeer Bij mist geen dimlicht, 't brengt gevaar Men wordt 't bij mist te laat gewaar Zelf zit ik nooit in 't snelverkeer Gelukkig maar, denk ik steeds weer Maar vaak houd ik m'n hart soms vast Wordt steeds onaangenaam verrast Wanneer ik zie, hoe 't niet behoort En 't aantal botsingen duurt maar voort. dat in het kader van de Sint-Nico laasactie tot donderdagavond al meer dan 7000 speculaaspoppen zijn uitgereikt? dat het geraamde aantal van 10.000 ongetwijfeld overschreden zal worden? dat het hoogste aantal poppen aan één persoon uitgereikt 36 bedraagt? dat de bonnen ingeleverd kunnen worden tot en met a.s. maandagavond 6 uur? dat ook voor de prijsvraag zeer veel belangstelling bestaat? dat er, behalve uit de omliggende plaatsen, ook inzendingen zijn binnenge komen uit Tilburg en Utrecht? dat de jury de uitslag a.s. woensdag of donderdag bekend maakt? dat de twintig prijswinnaars via de post bericht krijgen? H00FDSTP 91 VEENENDAAL I I Totaal 419.000,— Hiertegen worden de volgende uitgaaf posten verminderd: 1. rente en afschrijving ka pitaalsobjecten 40.000,— 2. jaarwedden personeel 99 13.000,— 3. bijdrage aan de B.B 99 1.600,— 4. subs, kruisverenigingen 99 2.000,— 5. aandeel gem. begraafpl. 99 2.427,— 6. openbaar onderwijs 99 3.819,90 7. bijzonder onderwijs 99 17.789,82 8. sociale zaken 99 57.297,— 9. kosten verpleging krank zinnigen 99 44.000,— 10. bijdrage aan Veenendaal volgens L.O.-wet 1920 99 43.724,— Totaal 225.657,72 Hieruit valt dus af te leiden dat het verschil tussen inkomsten en uitgaven, een bedrag van ongeveer 200.000,—, na 1 januari 1960 als de grenswijziging defi nitief een feit is, eventueel ten gunste komt van de gemeente Veenendaal. GELD. VEENENDAAL VERDWIJNT Op de vraag van een ander lid van een afdeling of het gebied dat bij de gemeen te Ede blijft, Gelders-Veenendaal moet blijven heten is het volgende antwoord gegeven: „De kadastrale aanduiding wordt „ge meente Ede". De plaatselijke aanduiding: gedeeltelijk Ede, gedeeltelijk De Klomp." IV» MILJOEN VERGOEDING Ontvangt de gemeente Ede van de ge meente Veenendaal geld van de over te dragen vaste goederen, zo luidt een an dere vraag. Tevens wil men weten of de (Zie verder pagina 4) In de nacht van woensdag op donder dag is er ingebroken bij de metaalhan- del De R. aan de Molenstraat. De dader(s) verdwenen met honderd twintig gulden aan kasgeld. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De door ons, bij Bloemenmagazijn Violet aan de Frans Halslaan uitge geven Valleiriks, is ook deze week weer niet gevonden. De premie wordt hierdoor met twee gulden vijftig verhoogd, zodat de rijks daalder van deze week 17,50 waard is. Wanneer de riks met het rode nummer vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau wordt ingeleverd, ontvangt men de premie a contant Op de Renswoudseweg te Ederveen heeft zich een vechtpartij afgespeeld, waarbij de jongeman S. uit Gelders Vee nendaal, zodanig is mishandeld dat de behandelend geneesheer overbrenging naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal noodzakelijk achtte. Door de politie werden als daders ge noemd V. uit Ederveen, v. D. uit Veenen daal en v. E. uit Renswoude. Verdere büzonderh»d®n omtrent deze vechtpartij wenste men ons van officiële zijde niet te verstrekken. Het orgel van de Chr. Ger. kerk aan de Beatrixstraat wordt geheel gerestau reerd, een omvangrijk werk waar men op het ogenblik nog mee bezig is. Niettemin heeft men reeds een datum bepaald, waarop het nieuwe, gerestau reerde orgel in gebruik zal worden ge nomen. Dat zal geschieden in een bijzon dere bijeenkomst op zaterdag 12 dec. a.s., onder leiding van ds W. Heerma. Aan vang 8 uur. De organist van deze kerk, de heer Bop van Stempvoort, zal dan een orgel bespeling geven, terwijl hij bovendien het een en ander zal vertellen over de restauratie en het orgel. Nadere bijzonderheden over het orgel en de bijeenkomst volgen nog. SINTERKLAAS OP OPENBARE SCHOLEN Sint-Nicolaas is gisteren op bezoek ge weest bij de leerlingen van de openbare scholen te Stichts- en Gelders-Veenen daal. De Goedheiligman werd toegezon gen en de kinderen ontvingen allen een cadeautje en een zak snoep. 's Middags waren zij de gasten van Sint-Nicolaas in het gratis beschikbaar gestelde Luxor Theater, die voor een fees telijk programma de hulp had ingeroepen van de toneelvereniging van de Edese Onderwijzers vereniging. VIERDE PRIJS VOOR GERDA In het artikel „Succes voor Koningin Julianaschool" in ons blad van j.l. woensdag, zijn de namen van de vierde- prijswinnaars niet geheel juist. Er stond vermeld Gerda en Adriaan Hey, dit moet echter zijn: Gerda Bruinsma en Adriaan Hey. Dus ook voor Gerda een vierde prijs! GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. E. L. Bam berg, is op een te Utrecht gehouden examen geslaagd voor hét diploma wijkverpleging. Het examen ging uit van A.N.V. „Het Groene Kruis". De vier prüswin- naars van onze I Sint-Nicolaas f kleurenwedstrijd de parmantige Teuntje van Ma nen uit Rhenen, 6 jaar oud, die de mooiste inzending had bü groep D. Op het tekenbord twee bekroonde inzendingen. BESTE JONGENS EN MEISJES, De kleurwedstrijd heeft velen van jullie aan het werk gezet en het was dan ook weer bijzonder moeilijk om uit de vele mooie kleurplaten er vier te zoe ken, die de kroon spanden. Er waren maar liefst 210 inzendingen. Ik heb ze naar de verschillende leeftijden, in vier groepen verdeeld en voor elke groep een prijs toegekend. Hier volgen de namen van de gelukkigen: Groep A: Lida Buddingh, 12 jaar, Bergweg 6, Veenendaal, een geschenken bon van 5, Groep B: Carola van Os, 10 jaar, Stationssingel 42, Veenendaal, een ge schenkenbon van 3,50. Groep C: Jannie van Donkelaar, 8 jaar, Hoofdweg 3, Ederveen, een ge schenkenbon van 2,50. Groep D: Tcuntjc van Manen, 6 jaar, Prins Bernhardstraat 43, Rhenen, een geschenkenbon van 2,50. Verder zijn er nog vier troostprijzen en wel voor: Alie Mollema, Middel laan 51, Veenendaal, Jacob Voerman, Middellaan 39, Veenendaal, Hannie Bulsink, J. v. Goyenstraat 4, Veenendaal en Beri v. d. Wolf, Acacialaan 25, Veenendaal. Allemaal hartelijk gefeliciteerd! De prijzen zijn jullie inmiddels toege zonden. De meeste van jullie hebben niet gezien dat er tussen de takken van de boom op de achtergrond, sneeuw lag en er dus ook op de weg sneeuw moest liggen. Sommigen lieten Pieterbaas met één zwarte en één witte arm naast het paard stappen, of ze maakten zijn gezicht zó zwart dat er geen ogen of mond meer te zien was. Maar over het geheel genomen is er toch mooi ge kleurd en ik dank jullie allemaal voor je ingezonden werk. Een eervolle ver melding verdienen de kleurplaten van: Manna v. d. Schaauw, Rhenen; Aaltje v. Leeuwen, V'daal; Jennie Oskam, Liesbeth Oskam, V'daal; Beppie Gaasbeek, V'daal; Emieltje v. d. Heuvel, V'daal; Pleunie v. Laar, V'daal; Jan v. d. Scheur, Achterberg; Steven Met horst, V'daal; Johan v. d. Hoofdakker, Rhenen; Wim Vink. V'daal; Kees Hen- sen, Eist; Truus v. d. Meyden, V'daal; Beppie Remmerden, V'daal; Aletje Pilon, V'daal; Aleida Budding, V'daal; Nellie Valkenburg, V'daal; Dieneke v. d. Bovenkamp, V'daal; Jansje v. Meeteren, Eist; Richarda v. d. Kraats, V'daal; Ferry Lemmcn, V'daal; Rudi v. Manen, V'daal; Henk en Gertje Klumpenaar, Gerard Roks, Rika Helms, A. Roodbeen, Marianne v. d. Heiden, Ankie Blankenspoor, Bertie v. d. Horst, Gijs v. d. Meyden, Hennie Otte, Betty en Josje Jansen, Jack en Harrie Kuster, II. Takken, Ylva de Boer, Henkie Gaasbeek, Ingrid v. d. Weerd, Gerda Bruinsma, Jan en Annie v. Amerongen, allen te V'daal; Alie Hovestad, Joke en Ina Hofland, Rhenen; Hennie Huizin- ga, Elst; Jannie v. Hunen. Ederveen (bedankt voor het pepermuntje dat in de enveloppe zat) en Lidy Heikamp, Tilburg; Wim van Dijk, Gerrit Jan Voer man, Beppie en Gerhard Knot, Ellen van Stuijvenberg, Jannie Verwoert, Loes Diepeveen, Veenendaal. Jammer dat er heel wat kinderen waren die hun kleurplaat niet op tijd inzonden. Deze moeten van deelneming worden uitgesloten. Wacht bij een volgende prijsvraag niet tot het allerlaatst met inzenden. Achter in deze m^and komt er waarschijnlijk weer een leuke wedstrijd in de krant. Aardig om in de kerstvakantie aan te werken. Doen jullie allemaal weer mee? Hartelijke groeten van, Tante Jos Van gemeentewege heeft de Ned. Herv. gemeente in Veenendaal al enkele jaren vergunning tot de bouw van twee nieuwe kleuterscholen. De eerste hiervan zal be gin volgend jaar gebouwd worden in de nabijheid van de Sionskerk in Veenen- daal-zuid. Als tydeiyke oplossing zullen de leer lingen voor deze school gehuisvest wor den in de consistorie van de Sionskerk. De bouw van een kleuterschool in Vee nendaal-zuid was naar de mening van het bestuur het meest urgent. Met de huidige situatie doet het feit zich voor dat een aantal hervormde kinderen op de R.K. kleuterschool geplaatst zijn. Totdat de nieuwe school gereed is, zul len die kleuters ondergebracht worden in de consistorie van de Sionskerk. Wanneer de tweede kleuterschool ge sticht zal worden, is nog niet bekend. Voorlopig heeft men de beschikking over een deel van de Patrimoniumschool. BEDANKT VOOR BEROEP De Veenendaalse predikant, ds. J. Over- duin, heeft bedankt voor het op hem door de gemeente Oegstgeest uitgebrachte be roep. DEN HAAG. Indonesië bevindt zich in een langdurige crisis, welke eerder erger dan beter wordt. Economisch verkeert het land in een chaos, terwyl poli tiek de geschillen - veelal als gevolg van het mislukken van verbeteringsplannen - zich toespitsen. De opstandelingen buiten Java hebben niet kunnen winnen. Tegen de oppermachtige, beter bewapende regeringstroepen hadden zij geen enkele kans. Zij moeten hun activiteiten beperken tot het voeren van een nogal stille guerilla. Voor de regering van Indonesië vormen andere factoren dan ook grotere kernen van gevaar. In de bestryding daarvan worden grote fouten gemaakt Vergissingen, welke de toestand alleen maar erger kunnen maken. 300.000 Cninezen voeren een bedrijfje Soekarno beging een grote misgreep, toen hij enkele jaren geleden begon met het uitbannen van de Nederlanders, de topfiguren van de landelijke econo mie. Indonesië was nog lang niet rijp genoeg, om de oude term te gebruiken, om de materialistische zorgen van de Nederlanders over te nemen. Corruptie en laksheid, gecombineerd met on kunde, dreven (en drijven) de nationale economie naar de rand van de afgrond. Waar zij voortdurend boven zweeft. Kortgeleden dreigde een nieuwe fout. Het kan het laatste zetje worden, dat de Indonesische „welvaart" voorgoed naar de bodem van een oneindige diep te kan sturen. Er werd een besluit af gevaardigd, dat met ingang van 1 jan. 1960 geen enkele buitenlander een win kel of bedrijf op het platte land mag hebben. Voor dat „buitenlander" mag men rustig „Chinees" invullen. Ruim Zal er voor de gemeenteraadsvergadering van komende dinsdagavond veel belang stelling zün op de publieke tribune? Het wordt in elk geval wel de belangrükste vergadering van het jaar, want de begroting voor het in aantocht zünde nieuwejaar komt aan de orde en dan is voor de diverse politieke partyen, die in de gemeenteraad zün vertegenwoordigd, het uur voor de politieke beschouwingen aangebroken. De toehoorder kan dan vernemen welk beleid de fracties voor ogen staat in het komende zittingsjaar. Een in de vorige vergadering benoemde commissie van onderzoek, bestaande uit de heren A. Bouman (SGP), J. Deen (ARB.) en H. J. van Dongen (VVD), heeft in middels in opdracht van de raad de ontwerp-begrotingen onder de loupe genomen en aan de raad verslag uitgebracht. Uit dit verslag blijkt al direct, dat het de commissie van onderzoek zorgelijk stemt vanwege het feit, dat het niet mo gelijk is gebleken om een sluitende be groting samen te stellen. De hoop wordt echter uitgesproken, dat de definitieve regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten een deel van de moeilijkheden zal oplossen. In grote trekken kan de commissie zich wel met de ontworpen begrotingen ver enigingen. Slechts op enkele punten wenst men nadere inlichtingen. Bijvoorbeeld of het college van burge meester en wethouders wel de overtui ging heeft, dat het in de waterleiding ge stoken kapitaal zijn rente zal opleveren. Het was de rapporteurs namelijk ter ore gekomen, dat de resultaten van de N.V. Waterleiding Mij „Rhenen" in de achter liggende jaren zeer ongunstig zijn ge weest, waardoor met grote verliezen is gewerkt, die zouden verhinderen, dat aan de gemeente dividend van het geïnves teerde kapitaal kan worden uitgekeerd. De begroting sluit met een tekort van 34.126,In verband met dit tekort werden in de begroting geen nieuwe pos ten opgenomen. In verband met noodza kelijke verhogingen werden de nadelige saldi van enkele hoofdstukken hoger, o.a. de post straatverlichting wegens uitbrei ding van het aantal lichtpunten, bevol kingsonderzoek op t.b., reiniging der rio lering, kosten onderwijs en leermiddelen door stijgend aantal leerlingen en het duurder worden van het materiaal. De uitkering van het rijk kan met 24.185,— worden verhoogd door het hogere uitke ringspercentage. De gemeentelijke belas tingen blijven voor 1960 ongewijzigd. Nieuwe kapitaalposten in de beroting 1960, als begrotingswijziging opgenomen zijn: Kosten stichting dorpshuis en gym nastieklokaal ƒ240.000,—; aankoop grond hiervoor 20.000,Inrichting gymnas tieklokaal 25.000,—; bouw 2e lokaal openb. kleuterschool 26.000,—; Inrichting van dit lokaal 4.000,—; aanleg waterleiding Lekdijk 50.000,—; verplaatsen aanjager waterleiding Koenestraat 10.000, Aangenomen mag worden dat de uit gaven voor het bouwen van het 2e lo kaal van de kleuterschool en de inrich ting ervan door het Rijk worden gedekt, terwijl de kosten voor het verplaatsen van de aanjager door de watertarieven wordt opgevangen. Om een juist beeld te verkrijgen dient men bovenstaande kapitaalsuitgaven uit te smeren over een groot aantal jaren. De kosten per jaar bedragen dan voor afschrijving en rente 21.892,Hierte genover staan de opbrengst voor het ge bruik van het dorpshuis en het gymnas tieklokaal, terwijl de aanlegkosten van de waterleiding langs de Lekdijk gedeelte lijk rendabel zullen zijn. VROUWEN. Niemand min der dan Maurice Chevalier heeft op verzoek - een lüst opge steld van dc tien meest byzon- dere vrouwen van de wereld. Aan de top gaat mevrouw Roo sevelt, gevolgd door koningin Elisabeth, dan volgt zün spe ciale vriendin Marlènc Dietrich (essentie van de verlcidciyke vrouw), Grace Kelly en mevr. Kroetsjef. Daarna pas volgen drie landgenoten, waarby Bri gitte Bardot (een authentieke Parüse schoonheid) het wint van mevrouw De Gaulle en Jac queline Auriol. Tenslotte sluiten de ncgcrzangcrcs Marian An dersen en de filmster Joan Crawford (een groot artiste en een opmerkelijke vrouw) de ry. BOEK. André Billy, lid van de Academie Goncourt, zegt dit jaar 240 boeken te hebben ge lezen om zijn stem te kunnen uitbrengen op het boek, dat waard is dit jaar te worden be kroond met de Prix Goncourt, de belangrijkste literaire prijs van Frankrijk en van de wereld. Onder deze 240 waren er 80 die door vrouwen geschreven zijn. SPAANS. Dc directeur van een lyceum te Parys ontving van een der ouders van zün leerlingen het volgende briefje: „Weest u zo goed om mijn zoon vrü te stellen van het volgen van de Spaanse les. Iiy heeft zo'n keelpijn, dat hy reeds de grootste moeite heeft om Frans te spreken." HOED. De minister van so ciale zaken van de Ver. Staten heeft in het openbaar zijn hoed opgegeten. Hij moest dit doen omdat hij het beloofd had als het aantal werklozen in de maand oktober niet omlaag ging Gelukkig hadden zijn medewer kers voor een hoed van slag room gezorgd. SCHOORSTEEN. In Frank- ryk is tenslotte dan toch dc ver ordening ingetrokken, die be paalde dat elk huis per drie kamers een schoorsteen moet bezitten. Het gevolg van deze verordening was dat sinds de uitvinding van dc centrale ver warming men op alle huizen een aantal schoorstenen zag waaruit nooit rook kwam. HUIS. Er zijn nog meer merkwaardige verordeningen in het land van De Gaulle. Eén ervan bepaalt dat er maar een bepaald aantal inwoners per vierkante meters mag worden Daardoor ziet men er in huizen blokken van acht verdiepingen plotseling inzinkingen van de daklijn tot vier verdiepingen, omdat op die punten het maxi mum was bereikt. ANGST. „Heb je kolen be steld", vroeg de heer Morin, toen hy zün huis te Le Havre binnenstapte. „O, hemel, dat heb Ik vergeten", antwoordde zün vrouw. En zonder het ge mopper van haar man af te wachten liep zy naar het raam. opende het en sprong naar bui ten. Zy overleed op weg naar het ziekenhuis. LIMIET. Het bestuur van de voetbalclub Juventus te Rome heeft een maatregel ge nomen, die ons wel de limiet lijkt van alles wat voetbaldic tatoren tot nu toe hebben uit gehaald. Zij hebben psycho- analisten in dienst genomen, die „de spelers moeten gadeslaan tijdens hun sportieve prestaties, tijdens hun vriendschappelijke bijeenkomsten en moeten door dringen In het privéleven van speler en gezin." GRAF. Op een slagveld (in de tyd van Napoleon?) liep een generaal en zag een soldaat de gesneuvelden begraven. „Jij bent gek", zei de generaal, „on der degenen die je onder de grond stopt zijn er nog die leven." „O", antwoordde de sol daat, „maar als Je naar hen zou luisteren en hen geloven, dan was er geen enkele dode." Ook de baatbelasting werd een vraag punt. Op de begroting is 15.200,ge raamd. Het was de commissie gebleken, dat het tarief van de baatbelasting voor de riolering in het dorp Eist toch wel zeer hoog is. Men vraagt zich nu af of een matiging zou kunnen worden ver kregen door invoering van een algemene belasting, naar het voorbeeld van Ede en Wageningen. Een denkbeeld, dat volgens de rapporteurs wel een overweging waard is. (Zie verder pagina 2) De Cultureel Natuur Historische vere niging „Zuidoost-Utrecht" zal op 9 de cember in hotel „Stuyvenberg" te Eist een filmavond geven. Deze avond wordt in samenwerking met „The foreign ser vice of the United Of America" gegeven, In totaal zullen een viertal kleurenfilms met Hollandse tekst worden gedraaid. En wel „What is disease". Dit is een tekenfilm van Walt Disney, die de ele mentaire feiten over bacteriën en mi croben behandelt. De tweede film is getiteld „Web of Life" waarin het ontstaan van planten en die ren in de natuur de onderlinge verdel ging van de soorten en het evenwicht in de natuur zal worden behandeld. Verder zullen nog worden gedraaid: „Yellow- stonepark" en „Hudsonrivier". De eerste handelt over het bekende nationale park van die naam en Hudsonrivier is een rol prent die de geschiedenis en het tegen woordige aspect van die rivier zal be lichten. Voor een ieder is deze filmavond gratis toegankelijk. buiten de grote steden van Indonesië. CONTROVERSE De maatregel zal tot gevolg hebben dat het grootste deel van hen tot de bedelstaf wordt teruggebracht. Het be sluit valt dan ook niet bepaald in goede aarde bij het rood-Chinese regiem. Dat er tegen de nationalistisch-Chinezen gestookt werd was geen bezwaar, werd toegejuicht, maar nu de Indonesische regering de handen heeft uitgestoken naar een groot aantal communistische onderdanen (China kent de „dubbele nationaliteit") kan rood-China niet af zijdig blijven staan. De eerste spanning ontstond toen Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, naar Peking trok om de maatregel te verklaren. Daar heeft hij niet veel gelegenheid toe gekregen. De behandeling welke hem ten deel viel was zo beestachtig, dat hij op het punt heeft gestaan voor tijdig terug te keren. Soebandrio heeft er danig van langs gekregen en op een manier, welke nauwelijks meer iets met „politieke betrekkingen" te maken heeft. Hij is bijvoorbeeld midden in de nacht voor een bespreking naar de Chinese leiders geroepen. ANTI-COMMUNISME Het is duidelijk, dat dit de spannin gen alleen nog maar heeft vergroot. Het gevolg was, dat vorige week het (Zie verder pagina 2) KNUTSEL-CURSUS De Stichting Huishoudelijke voorlich ting ten Plattelande hoopt op woensdag 16 december a.s. in de zaal van de Coöp. Landbouwvereniging te Renswoude een lezing te houden over .Kerstversieringen'. Tevens zal er dan gelegenheid worden gegeven om opgaven te doen voor een z.g. Karweitjes-cursus, die zal beginnen op donderdag 14 januari 1960. CEFA-FILMAVOND De film „Het lied van Kaprun" die de afd. Renswoude van de Cefa op zaterdag 12 december a.s. hoopt te vertonen, geeft een beeld van de wording van de grootste electriciteitscentrale van Europa, die in Oostenrijk is gereedgekomen. In de Groszglockner-bergen hebben 3000 arbei ders jarenlang in eenzaamheid gewerkt en naarmate het werk vordert, nemen de gevaren toe. In deze film is een menselijk gegeven geplaatst tegen de achtergond van de worsteling tussen techniek en na tuurkrachten, waarbij tevens prachtige natuuropnamen zijn gemaakt. Maandagochtend j.l. vond in Rens woude een ongeval plaats waarby twee kleuters zeer ernstig werden gewond. Sander Lagerweü, oud 4 jaar en Jaco bus Veldhuizen, oud 5 jaar, waren beiden op weg naar de kleuterschool en moesten daarby de Dorpsstraat oversteken, het geen juist achter een passerende vracht auto geschiedde. Zodoende merkte de bestuurder van een uit de richting Amersfoort komende volkswagen de twee jongens te laat op en hij kon ondanks krachtig remmen een aanrijding niet meer voorkomen. De beide kleuters werden daarbij tegen het weg dek geslingerd en moesten met verschil lende zware verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. De auto werd licht beschadigd. De doktoren Ter Velde en Ringelestein verleenden de eerste geneeskundige hulp, terwijl de rijkspolitie van de post Rens woude een onderzoek instelde. EEN KIJKJE DOOR HET PROTOCOL HEEN.... Moeder en dochter betrapt als ze zich opmaken voor een roeitochtje op het meer van Frogmore, Windsor. Ook Koningin Elizabeth wil wel eens helemaal eruit zyn met haar dochter prinses Anne. De famieliehond „Sugar" heeft zün oren gespitst; hü begrüpt zün taak als koninklüke scheepshond. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1959 | | pagina 1