Z PAUK V T I P Veenendaal speelt zondag in Wijchen tegen AWC 0.34 0.49 Burgerlijke stand KERKDIENSTEN SPORTPROGNOSE Beter dan een „veter" 5.90 - 7.90 - 9.75 C&J) Wie geeft, leent aan God Gevonden en verloren AMERONGEN FAST BRILLEN Ingekomen en vertrokken Zondagsdienst doktoren Marktberichten Officiële bekendmaking Nou, in het nieuwe jaar gaat het waater dus in de hoogte. Dur is genogt over te doen gewist en eindelik is et dan zooveer, dat de waaterleiding dur weer uit ken springe. Want dat is et in de eerste plaats. Een heele poos is dur oover gemekkerd, dat de waater leiding et dur niet meer veur kos doen en nou zei et in de krante - ok in et eedele stuk nieuwspampier waar ik zoogezeid an verbonde bin - zoo worde veurgesteld asof de waaterverbruikers - en wie is dat in deze tijd niet? - dur niet slechter op worde. Jaawel, je ken mijn een hoop ver- telle, mar daarom geloof ik nog niet alles. Kijk es, ik gaai hier van uit. As de waaterleiding dur meer uit mot slaan, dan wordt dur ok meer opge- brocht. En waar et dan uit komt, uit de lengte of uit de breedte, dat doet mijn dur niks toe. Misschien zijn dur heus wel minse die dur niet slechter van worde, of zelfs beeter, mar een bepaalde kattegoorie mot de kuubeke meeterties duurder betaale. Daar ken de waaterleiding op hum beurt dan weer niks an doen, begrijp me goed, want dat zaakie mot draaie. Waater mot dur weeze. Et gaat mijn dur alleenig mar om hoe of et de minse veurgespiegeld wordt. Zes guide in de drie maande vast geld en een kwartie veur de meeter motte we dus nou gaan betaale en gien stuiver minder. Veur minder ken de waaterleiding et niet doen. Dur hebbe nog wel raadsleeje geperbeerd om een stuiver en een guide af te pingele, mar dat kos niet. Om te drinke ken ie werachies net zoo goed bier neeme, zee Bram. Mar dat overdreef tie wel een bietjie en dat was netuurlik alleenig mar op z'n eige an. Bee en wee zijn niet bang dat wij nou allemaal gaan vervuile. Nou da's in ieder geval een heele opluchting. Niet vervuile deur et duure waater, mar wel huile mit de pet op mit de huizebouw. Minse, waar motte we in et volgende jaar heen mit alle wooning- zoekende? Et wordt nou heelegaar zoe- ke in de woestijn. De grond is op veur- loopig en et schijntjie huize, waar kans op is, is ok zoo klein om een deuntjie oover te gaan zitte te janke. Zoo langzaampies an staan we wel te boek as een snel groeiende industrie- Dr. Slot. de Bruïneplein 25 - Tel. 2390 plaats, mar in Den Haag schijne ze dat nog niet goed te weete. Dat hebbe we teminste weer kenne verneeme uit et antwoorde van et ge meentebestuur an één van de raads- leede, die et niet lekker zat. Et zei ze allemaal wel niet lekker zitte, bee en wee inkiuis, mar daar zijn we dur niet mee. Ik twijfel niet an de andrang die dur op Den Haag uitgeoefend wordt, mar et lijkt dur op dat ze et daar wel ge- loove. Ze zelle daar wel zegge: minse, ze schreeuwe ommers allemaal. Van de groote steede tot de half-afgebrande dorpies en we kenne ze nou eenmaal niet allemaal helpe. Ik stap dur ok mar vanaf; je ken ok niet altijd blijve blaffe oover die huize. Nou mar weer es een poossie me mond dicht houwe en dan laater mar weer es flink van leer trekke. Mar ok ik zal wel in een groot zwart gat staan te roepe. Terug naar et duure drankie: et waa ter. Dat had veur mijn persoon ok nog onaangenaame gevolge. Dat zit zoo. Vrogger hadde wij een pomp. Dat is nog niet zoo heel lang geleeje, mar toen koste we goedkoop op et waater an- sluite en veuruitstreevend as ik bin, zee ik: weg mit die zwengel. Dat is veuls te lastig. As ie je eige sting te wasse bevurbeld, dreugde je wel vijf keer op veurdat je heelegaar klaar was. Ieders keer sting ie mit een lijf vol zeep en dan mos ie weer een jens an die zwengel geeve om waater te krijge. Dur uit mit dat ding, zee ik toen de goejekoope kans daar was. Mar Driek was dur niet zoo gebrand op. En dat krijg ik nou netuurlik weer te hoore. Jij mit je nieuwerwetse ge- makke, zee ze, daar zie je 't weer es een keer. En Driek ken mar zorrege, dat de cente op tijd op tafel komme. Zoo blijf ik ok mar altijd - al ver heel ik m'n eige wel es wat meer - de onderdaanige dienaar van Driek, Wout Blauwkous. iffl IIHBI l'JJB IIIH onvermoeibaar kreukh.r.t.ll.nd *4 gewaaeen - xtf droog Zaterdag juniorenwedstrijd Dovo-Veenendaal Mogelijk in verband met het Sint- Nicolaasfeest, zijn er voor zaterdag maar heel weinig voetbalwedstrijden vastge steld. In Veenendaal zelf is zaterdag maar een wedstrijd, terwijl Veenendaal zondag uit speelt. Veenendaal ontmoet AWC uit Wijchen. Dit is niet bepaald een sterke tegenstan der, maar niettemin is het toch weer uit kijken geblazen. Zouden de geel-blauwen echter zo spelen als vorige week tegen Germania, dan staat winst bij voorbaat al vast. Laten we in elk geval hopen, dat nu de kansen gekeerd zijn, dan is nog niet alles verloren. Ede, waar Veenendaal vol gende week thuis tegen speelt, is wel heel wat mans in deze competitie, maar die zal hier en daar tegen enkele harde ploe gen ook nog wel eens een duwtje krijgen, zodat er van alles nog mogelijk is. Maar dan zal eerst zondag gewonnen moeten worden. Triangel Boys speelt uit tegen het Ame- rongse DVSA. Hier kan winst inzitten voor de Veenendalers, maar dan zal er heel ander gespeeld moeten worden, dan voor veertien dagen tegen Panter. Dat kan trouwens ook wel, wanneer zij meer doortastendheid en vechtlust aan de dag kunnen leggen. Verder is er zaterdag nog de plaatse lijke ontmoeting tussen de A-junioren van Dovo en Veenendaal. Deze wedstrijd wordt aan het Panhuis gespeeld en is een bezoek zeker waard. Een voorspelling zullen we hier niet doen, maar wanneer men nagaat, dat in de eerste ontmoeting van deze twee elftallen, voor de rust Dovo een flinke voorsprong nam, welke later door Veenendaal geheel teniet ge daan werd, kan men begrijpen, dat het aan spanning heus niet ontbreken zal. Bloemenmagazijn „Violet" opende nieuwe winkel J.l. woensdag heeft de firma A. Looyen haar nieuwe bloemenmagazijn „Violet" aan de Frans Halslaan in Veenendaal-zuid officieel geopend. Van 's morgens negen tot 's avonds negen hebben vrienden, kennissen, relaties en cliëntèle de firma hun gelukwensen aangeboden, die ver gezeld gingen van talrijke geschenken. Enige tijd geleden vestigde de heer Looyen aan de Frans Halslaan een bloe- menserre, die nu gecompleteerd is met een ruime en moderne winkelruimte. Het geheel geeft een vrij doorzicht, het gevolg van de ideale combinatie winkel serre. Met deze ingebruikname is de firma Looyen in staat gesteld, haar cliënten in een doeltreffende en prettige omgeving van dienst te zijn. Voor de winkelstand van Veenendaal- zuid in het bijzonder, betekent het nieuwe bloemenmagazijn een belangrijke aan winst. Nederlagen voor VZC door gebrek aan training Door een gebrek aan trainingsmoge lijkheid en ook doordat door de promoties in de zomercompetitie '59 de verschillen de zeventallen thans spelen tegen vereni gingen, die wel in het bezit zijn van een overdekt zwembad leverde de winter competitie uitsluitend nederlagen op voor VZC. Bovendien pleegt de competitie indeling 's winters nogal willekeurig te zijn: dit ondervond VZC I (heren) dat als derde klasse een 13—0 nederlaag kreeg te slikken van de eerste klasser AZ '70 uit Amsterdam. Dat van het Barne- veldse „de Waterkip" werd verloren (21) was pijnlijker, daar dit team een klasse lager speelt dan de Veenendalers. VZC (dames) deed het lang niet gek tegen het Utrechtse Vechtstreek: een 21 nederlaag is altijd eervol in deze omstan digheden. D VZC-reserves ontmoetten dinsdag in het Zwemstadion Naarden ,,'t Gooi II". Tegen deze goedgetrainde jeugdploeg wa ren de VZC-„veteranen", zeker in de le helft, niet opgewassen: ruststand 51, doch na rust waren het de routine en het spelinzicht der VZC'ers, die er voor zorg den dat de eindstand dragelijk was 6—3. Sportclub Rhenen gaat zaterdag thuis winnen van Valkenheide. Er moet natuur lijk wel rekening mee gehouden worden, dat Valkenheide tot gekke dingen in staat is. Reken maar naar de 70 overwin ning op ODI. Dit moet echter voor de stedelingen geen beletsel zijn, om de pun ten thuis te houden. In de zondagsector van de afdeling Utrecht, gaat koploper Scherpenzecl bij het Leersumse IIDS op bezoek. Het zal er in deze wedstrijd mogelijk niet zo voor zichtig naar toe gaan, maar we kunnen toch niet geloven, dat de overwinning voor Scherpenzeel maar even in gevaar zal komen. Rhcnus-DVSA, dat wordt een moeilijke opgave voor de Grebbe-bewoners. De Amerongse jongens hebben vorige week zelfs kans gezien, om het nog ongeslagen Scherpenzeel, een puntje afhandig te ma ken. Nu zijn ze thuis wel meer mans dan uit, maar we verwachten toch, dat ze ook in Rhenen minstens een punt wegslepen. Begroting 1960 in Rhenens raad (Vervolg van pagina 1) Eén opmerking maakt het rapport van onderzoek over de begroting voor de dienst van gemeentewerken. De commissie van onderzoek had namelijk geen afzonderlijke raming voor de op brengst van zandverkoop gevonden, terwijl in vorige jaren toch nog wel vrij behoorlijke bedragen hiervoor wa ren ontvangen. Overigens vraagt de commissie zich af of hier geen moge lijkheden liggen voor de gemeente. Er schijnt een grote vraag te bestaan naar zand. Heeft het college wel eens overwogen, zo wordt gesteld, een ge meentelijke afzanding te verkrijgen, onder deskundige leiding en met de zekerheid dat door tijdige aanplant blijvende verstoring van het natuur schoon wordt voorkomen? Inmiddels hebben burgemeester en wethouders geantwoord op het rapport van de commissie van onderzoek. Het college is verheugd, dat de com missie zich in het algemeen met de be groting kan verenigen. Wat de gestelde vragen betreft diene het volgende. invloeden en vooral niet op de debatten vooruit te lopen. Naast het begrotingspunt bevat de agen da nog talrijke andere te behandelen on derwerpen. Wat de buurtschap Achterberg zal in teresseren is het voorstel van burgemees ter en wethouders om daar 6 woningen te gaan bouwen. De raad besloot al in het voorjaar om een perceel grond daartoe aan te kopen aan De Dijk. Aanvankelijk lag het in het voornemen daar 4 woningen te plaatsen, doch door een aanvullend contingent van 2 wonin gen in voorschot op het contingent 1960, is het nu mogelijk geworden er 6 te bouwen. De plannen zijn ontworpen door archi tect H. van Hoogdalem. De woningen be vatten een woonkamer, een ruime keuken, drie slaapkamers, een kelder en een vlie ring. De weekhuur van deze huizen is be rekend op 10,40 in welk bedrag 0,25 is begrepen voor de eventuele risico-ver- rekening. De openbare aanbesteding vond inmid dels plaats. De raad wordt nu voorgesteld de nodige kredieten voor verwezenlijking van deze plannen aan te vragen. Ook het bromfietsenkwaad zal aan de orde komen. In talrijke andere gemeen ten werden reeds maatregelen genomen om het „gebrom" in de stadscentra tegen te gaan. B. en w. komen met het voorstel de Molenstraat, de Muntstraat en de Men- sostraat op zaterdag en zondag van 19.00 tot 24.00 uur gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Het college hoopt daarmee het grootste kwaad de kop te kunnen indrukken. Zoals in de laatste raad al werd be loofd komen burgemeester en wethouders met een preadvies op de toen ingediende vraag van het raadslid A. Bouman (SGP) om de vergaderingen van de raad aan te vangen en te beëindigen met gebed. „Het is ons bekend", zo schrijven zij, „dat in vele gemeenten deze eerbiedwaar dige traditie wordt gehandhaafd en ware het zo, dat in de gemeente Rhenen het ambtsgebed reeds bestond, zo zou van ons college zeker geen voorstel kunnen worden verwacht om dit te beëindigen. Een feit is echter, dat het uitspreken van een ambtsgebed bij raadsvergaderingen hier nimmer gebruikelijk is geweest en dan rijst de vraag of het wenselijk is hiermee thans aan te vangen. Hiervoor zou zeker aanleiding bestaan, indien dit gebed zou worden gedragen door de ge hele raad of een zeer grote meerderheid ter verzekering dat deze handeling met WageningenGVAV A.s. zondag ontvangt Wageningen op de Berg de leiders van de le divisie A, het Groninger GVAV. Het zal voor de noor delingen geen gemakkelijke opgave wor den om de twee punten voorsprong, die ze momenteel op hun concurrent BW hebben, te behouden. De Bergbewoners, die vier punten op GVAV achter staan en die zondag j.l. HVC er met 41 onder hielden, zijn er ten zeerste op gebrand om de koplopers één of zo mogelijk twee punten afhandig te maken, zodat dezen op felle tegenstand kunnen rekenen. Een gelijk spel of zelfs een overwinning der thuisclub lijkt dan ook niet tot de on mogelijkheden te behoren. Er bestaat niet ten onrechte voor deze „big match" in Wageningen en omgeving grote belangstelling. Hoofdstraat 75, Telefoon 2658 Auto verleende geen voorrang Op de Kcrkcwyk ter hoogte van hotel het Raadhuis vond vrijdagmiddag een aanrijding plaats, doordat een personen wagen, bestuurd door V. uit Rhenen, geen voorrang verleende aan de bromfietser B. uit Veenendaal. De personenauto die vanaf de Kerke- wijk de Industrielaan wilde oprijden, stoorde zich niet aan de verkeersregel dat rechtdoorgaand verkeer voorrang heeft boven afbuigend verkeer. Hierdoor bot ste hij tegen de bromfietser v. d. B. Er ontstond alleen materiële schade. De po litie maakte proces-verbaal op. Openen van portier veroorzaakte aanrijding Doordat de bestuurder K. uit Benne- kom, van een cp de Kerkewijk ter hoog te van de Technische School geparkeerd staande auto zonder op het overige ver keer te letten, het portier van zijn auto opende, is een aanrijding ontstaan met vrij zware materiële schade. De heer K. wilde in zijn auto stappen en opende plotseling het portier. Juist op dat moment naderde een personenauto, bestuurd door mevr. H. uit Veenendaal. Niet op deze manoeuvre bedacht zijnde kon zij een botsing niet meer voorkomen en reed tegen het openslaande portier aan. Proces-verbaal werd opgemaakt door de politie. AANRIJDING IN HOOFDSTRAAT Door een verkeerde manoeuvre van een chauffeur van v. G. L. is vrijdagmor gen de personenauto van de heer v. S. uit Veenendaal, die in de Hoofdstraat gepar keerd stond, aangereden en beschadigd. De chauffeur van de vrachtwagen die achteruit wilde rijden, heeft de gepar keerde personenauto te laat opgemerkt met eerder genoemd gevolg. Proces-ver- baal werd opgemaakt. Door de waterleiding maatschappij werd reeds besloten met ingang van 1 april 1960 de tarieven ingrijpend te herzien, welke herziening in de ver gadering van de raad volgende op die van komende dinsdag ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Burgemeester en wethouders menen verder, dat uit de wijze waarop de vraag door de commissie wordt gesteld over de baatbelasting reeds is af te leiden, dat ook zij inziet dat aan een wijziging van de baatbelastingen grote moeilijkheden zijn verbonden. Op zich zelf genomen achten burgemeester en wethouders het niet onbillijk, dat 75°/o van het bedrag, dat aan betrokkenen ten goede komt in de vorm van baat belasting wordt verhaald. Alleen de baatbelasting voor de rio lering in Eist te wijzigen vinden burge meester en wethouders niet juist. Deze baatbelasting werd na ruim overleg en rijp beraad met algemene stemmen vastgesteld en het college kan geen nieuwe motieven noemen die tot wij ziging van het ingenomen standpunt zouden moeten leiden. Tevoren was reeds bekend dat deze baatbelasting van betrokkenen een aan zienlijk offer zou vragen. Niet vergeten mag worden, dat wat het kernplan be treft, de kosten der riolering geheel zijn doorberekend in de grondprijzen en, voor zoveel de woningwetbouw be treft, in de huren zijn verdisconteerd. Het invoeren van een algemene belas ting komt in dit stadium het college ongewenst voor, omdat de gemeente wat de financiële verhouding rijk-ge meenten betreft in een overgangstijd- vak verkeert. Wat betreft de vraag over een zand winning merken b. en w. op, dat in derdaad in vorige jaren een bedrag van ruim 2000,werd ontvangen uit de verkoop van leem en zand. De verwach ting bestaat echter bij het college, dat deze zandverkoop in 1960 niet meer die afmetingen zal aannemen in verband waarmee nu 500,werd geraamd. Het college onthult verder, dat dit jaar de mogelijkheid is overwogen van de ex ploitatie van een grote ontzanding. De vrees echter dat dit zou leiden tot een aanzienlijke verstoring van het natuui-- schoon heeft b. en w. weerhouden deze plannen verder uit te werken. In het algemeen kan worden gesteld, dat door de ontzanding in de bossen van de heer Ir. v. d. Tak aan de Dikkenberg in de behoefte aan zand kan worden voor zien. Ook hier dreigt dit volgens het col lege echter te geschieden door opoffering van natuurschoon, hoewel de antwoord nota veronderstelt, dat dit punt niet zo kwetsbaar is als de gemeentelijke bossen. Tot zover het antwoord van burgemees ter en wethouders op de vragen van de commissie van onderzoek. Komende dinsdagavond krijgt de vol tallige raad de gelegenheid zich voor of tegen het beleid van burgemeester en wethouders op het budgetaire vlak uit te spreken. Wij zullen ons onthouden van j commentaar, teneinde niemand te be- KUNSTWERK IN DE NIEUWE RIJKS WEG Het aquaduct by Roelofarends- veen, waar de Ringvaart Haarlemmer meer over de nieuwe Rykswcg Amster dam- Rotterdam voert, nadert zyn vol tooiing. Op deze fotocombïnatie zien we boven de Waterweg en onder de Autoweg, zoals de situatie op het ogenblik is. de nodige eerbied en instemming zal plaats hebben. Niet vergeten mag wor den", nog steeds aldus b. en w. in hun preadvies, „dat zelfs onder goede Chris tenen geen eenstemmigheid is omtrent de wenselijkheid van deze gebeden in zo gemengde colleges. Met het oog op de plaatselijke omstandigheden menen wij dan ook uw raad te moeten adviseren niet tot de instelling van het ambtsgebed in de raad te besluiten." Nog zouden we enkele onderwerpen kunnen noemen, die dinsdagavond worden behandeld, doch plaatsruimte laat dit niet toe. In elk geval is de op handen zijnde ver gadering belangrijk en interessant genoeg om erbij aanwezig te zijn. DINSDAGKOOPJES Slagroom- of mayonaisemolen metaal met glazen pot O solide uitvoering Bloempotten plastic, fraai model zware uitvoering 18 cm 0.90 16 cm 0.69 10 cm Dweilen flinke maat prima kwaliteit Alleen dinsdag 8 december Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 Ingezonden Op de hoek van het plein met mijn ijzeren pot voor het kerstfeest der armen verzacht toch hun lot 't zijn de armen des Heren met brood en met kleren. Denk aan d' ijzeren pot Die geeft, leent aan God. In de weken van 7 tot en met 19 dec. a.s. zal weer de jaarlijkse kerstcollecte van het Leger des Heils gehouden worden; huis-aan-huis en zaterdag 19 dec. staan de kerstpotten. Waarom wij een beroep op u doen? 1. Wij willen een zo groot mogelijk aan tal behoeftige gezinnen levensmid delenpakketten uitreiken; 2. wij willen gaarne een prettig kerst feest bereiden aan tal van kinderen 3. wij willen eenzamen, ouden van dagen, zieken en verpleegden een kerstverrassing bereiden. Geeft uw bijdragen aan de heilsoldaat, die bij u aan de deur komt, of in de kerst- potten, of door storting op postgironum mer 4 3 8 7 3 4 van het Leger des Heils, Fluitersstraat 26 alhier. DIE GEEFT, LEENT AAN GOD! Bev. officier, K. E. Heynekamp. INGEZONDEN Allen die hebben meegewerkt aan de collecte voor Barthelomeus te Zeist, Zon- neheert te Ermelo enz. zegt het organi serende comité hartelijk dank. Eveneens aan de fa. Van Kooten die gratis specu laaspoppen beschikbaar stelde. De collecte heeft het mooie bedrag van 2.389.36 opgebracht. Het comité VEENENDAAL In het tijdvak van 19 tot en met 25 no vember 1959 werden aan het bureau van gemeentepolitie de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: grijs konijn; bruine glad- harige hond; muntbiljet van 2,50; blau we want; herenpolshorloge met beige bandje; paar bruin-grijze damesglacé's; beige rijbroek; lamp; rode autoped; kin derfiets; rode damesportemonnaie met in houd; wit-bruin konijn; blauwe gebreide das; rose meisjesportemonnaie met inh.; rood kinderwantje; kleine bruine porte- monnaie met inh.; streng bruin koord; groen-grijze stofjas; wit babymutsje; paar groene damesglacé's; paar zwarte dames glacé's; gele baby want met figuur van een hond; bankbiljet van 10, Verloren: linker bruine herenglacé; nik kelen horloge, merk Junghans; groene mouw met paarse en blauwe bloemen; een bedrag van 100,—; bos sleutels in leren etui; gele wollen want; witte speelgoed hond; rode damesportemonnaie, inh. ong. 14,—; geruite tas, inh. 2 boeken; maand- kaart van busdienst De Haas; beige porte- monnaie, inh. pl.m. 50,—; zwart bont konijn; nummerplaat PR- 67 -58; paar nylon handschoenen; doublé schakearm- band; boodschappentas met vlees; gele gebreide shawl; dameshorloge m. „Oson" met zwart nylon bandje; rode vulpen merk „Parker". DUIVENTENTOONSTELLING TROK VEEL BELANGSTELLING De door de Amerongse vereniging De Postduif op vrijdag en zaterdag j.l. ge organiseerde kringwest tentoonstelling mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Bijna 350 duiven hadden een plaatsje gevonden in hotel het Rode Hert, waar de keurmeesters de Jager en de Hoop uit Stadskanaal-vele uren bezig zijn geweest met de keuring van de duiven. Was de belangstelling vrijdagavond al groot, zaterdagavond spande het be zoek toch wel de kroon. En dat waren niet alleen kenners of liefhebbers, maar ook anderen die louter uit belangstelling kwamen. Over deelname had men niet te klagen, nog ongeveer honderd duiven moesten afgewezen worden, omdat er geen plaats meer was. De prijs voor de FINALE BILJARTEN DRIEBANDEN K.N.B.B. Vrijdag a.s. 4 december zal in de Mor genster te Eist, de finale biljarten drie banden worden gehouden van het dis trict Veenendaal en Omstreken. Deze wedstrijden werden georganiseerd door de biljartvereniging „De Morgen ster". De spanning in de top van de rang lijst is na de laatste wedstrijd nog toege nomen. want voor het kampioenschap zijn nog twee candidaten n.l. de heren A. de Gooier en C. Henzen. Met nog één wed strijd te spelen is de stand thans als volgt 1. A. de Gooier 10 pnt. moyenne 0.442 2. C. Hensen 9 0.491 3. M. E. Hensen 6 0.459 4. D. Nellestijn 6 0.370 5. F. v. d. Broek 6 0.365 6. L. A. v. Liewen 5 0.354 7. G. Donselaar 4 0.329 8. P. Hensen 2 0.273 Het programma voor a.s. vrijdag is als volgt: F. v. d. Broek P. Hensen; G. Donselaar L. A. v. Liewen; C. Hen sen - D. Nellestijn; A. de Gooier M. E. Hensen. Kerkewijk 17 - Veenendaal schoonste duif van de tentoonstelling ging naar de heer H. J. Buis, die voor de op één na schoonste duif naar de heer P. P. van Haaren. Een tentoonstelling waarvan de Amerongse postduivenvereniging eer heeft gehad. Sint-Nicolaas bezocht Amerongen Daartoe uitgenodigd door de winkeliers vereniging heeft Sint Nicolaas ook Ame rongen met een bezoek vereerd. Zater dagmiddag arriveerde hij met zijn knecht in een open koets op het Hof, waar jeugd en ouderen hem een hartelijk welkom hebben bereid. Gedurende tien minuten onderhield hij zich met ouders een kin deren, waarbij menig vermanend woord is gesproken. Voorafgegaan door de mu ziekvereniging ging het in een stromende regen door Amerongen. Een woord van lof aan het adres van de hoogbejaarde man is zeker op zijn plaats, want zich niets aantrekkend van de regen, steeds glimlachend en strooiend maakte hij een lange tocht door het dorp. VEENENDAAL Geboren: Annigje, d. v. H. J. Hazelhorst en A. Faken; Johanna Aleida, d. v. W. Bulsink en H. J. Wikkerink; Zwanette Antoinette, d. v. A. van Kooten en Z. A. Weerts; Albertus, z. v. A. O. Middelhoven en W. Roest; Adriana, d. v. G. van Vlas- tuin en W. van Doorn; Wilhelmina Rein- tje, d. v. C. van de Bovenkamp en W. van den Heuvel; Aart, z. v. S. de Kleuver en Z. J. van Ginkel. Ondertrouwd: R. van Silfhout en W. A. Jansen; J. Mulder en M. H. Robbertsen; G. de Kleuver en A. van Schuppen; H. Suvaal en M. van de Meent. Overleden: Hendrikus van den Broek, oud 76 jaar, echtg. van A. van Leeuwen; Hendrikus de Koning, oud 79 jaar, wed. van S. van der Sluis. RHENEN Geboren: Gerritje, d. v. A. Kapaan en C. W. v. Ommeren; Henricus, z. v. J. L. W. Beekmans en J. T. Montanus; Johanna Willemina Weintje, d. v. J. v. Mourik en O. Berends; Wouter Willem, z. v. J. v. Deelen en K. v. Laar; Neeltje Maria, d. v. L. Andrea en H. Hordijk, Veenendaal. Ondertrouwd: M. Verwoerd en H. J. van de Scheur; C. Henzen en A. J. van Haarlem; W. H. Drost en J. M. van Dam; J. H. van Baaren en S. C. S. Bootsma. Overleden: Willemina Hootsen, 69 jaar, gehuwd met Cornelis van den Dikken berg, Ede; Gijsbert van Ginkel, 72 jaar, gehuwd geweest met Maria Gertraud Schmitz, Veenendaal. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Janny W., d. v. H. G. Met horst en A. M. van Dam; Steven J., z. v. M. van Wagensveld en J. Henzen. Overleden: Gerritje van de Bovenkamp, 63 jaar, e.v. G. van de Haar. AMERONGEN Geboren: Elbertus, z. v. G. v. d. Grift en D. Peters. Ondertrouwd: A. van Dam en W. E. van Vendeloo; F. G. Bruininge en J. J. van Engelenburg. Overleden: Wilhelmus Johannes Gre- goor, 79 jaar. RHENEN Ingekomen: W. J. M. Burmaje van Ge- mert; J. van de Kuit (gez.) van Ede; M. C. C. Heller van Ubbergen; M. van der Horst (gez.) van Rotterdam; T. Bresser van Arnhem; L. Slok (gez.) van Veenen daal; G. Drost van Veenendaal; M. E. Broekmeier van Bussum; W. P. Snoep van Bloemendaal; A. Verwoert van Ca nada; J. W. Ravensbergen van Hilversum; A. Westerhof van Roden; W. E. Aukema van Roden; E. de Wit (gez.) van Renkum; J. C. M. van der Putten van Eindhoven; J. van Luijk (gez.) van Arnhem; A. W. M. Schoorel, wed v. E. J. Bergmans van Hil versum; P. J. van Duuren van Amers foort; D. Aartse g.m. C. van Verseveld van Amerongen; Z. Hofman g.m. A. van Kooten van Tiel. Vertrokken: G. van Tol naar Gemert; J. Th. M. van Schaijk naar Gemert; H. Hoekstra naar Gemert; J. van Horrik naar Duitsland; J. J. G. Berkers naar 's-Gravenhage; W. H. J. J. van Ham naar Gemert; M. S. M. Poldervaart naar Eind hoven. AMERONGEN Ingekomen: P. Schipper van Rotter dam; J. P. de Bruijn van Krimpen a. d. IJssel; E. S. de Heus van Wijk bij Duur stede; I. de Beer van Blaricum; G. J. Nijhoff van Rotterdam. Vertrokken: A. H. W. Weenk; D. L. van Wijngaarden naar Leersum; H. Piers naar Zeist; D. Wagensveld naar Renswoude. Verhouding Rood-China en Indonesië koeler (Vervolg van pagina 1) Indonesische regeringsbevel kwam dat de leden van de Chinese ambassade zich niet meer buiten Djakarta moch ten begeven. De ambassadeur en de vice-consul uitgezonderd. Daarvoor (op woensdag) had de regering al een be schuldiging jegens de Chinese ambas sade uitgesproken, waarin werd gezegd, dat de activiteiten van de ambassade leiden tot excessen, welke juist door beide landen vermeden worden. Deze uitlating kan de oppervlakkige mening vestigen dat de controverse niet gaat tussen China en Indonesië doch tussen de Indonesische regering en de vertegenwoordiging van de Chi nese regering op Java. Natuurlijk gaat de zaak veel dieper. De Chinese am bassadeur heeft inderdaad de op Java verblijvende Chinezen aanbevolen zich niet te storen aan het uitgevaardigde bevel de handel tot Djakarta en enkele andere grote steden te beperken. Dit is echter op bevel van of in ieder geval met medeweten van Peking geschied. De volledige oorzaak van de ontstane spanning is daarmee nog niet ver klaard. Want die ligt bij de anti-com munistische houding van enkele groe pen in Indonesië, een houding die vooral gesteund wordt door het leger. Ook in Indonesië is men verontwaar digd over de brute schendingen van rood-China jegens Tibet en India. Het is voornamelijk het leger geweest dat van geen wijken wilde weten toen Soe- karno onlangs blijk gaf verzachtingen te willen invoeren bij de uitgevaardig de maatregel jegens buitenlandse han delaren. NIET TERUG De economische gevolgen van het bevel kunnen, zoals gezegd, vernieti gend werken. De Nederlanders hebben destijds de groothandel beheerst, de Chinezen doen dit al jaren met de kleinhandel. Daarmee hebben deze laatsten een groot gedeelte van de roepia's in handen. Sabotage op het economische vlak kan daardoor in sa menwerking met de Chinese regering worden uitgevoerd. Toch blijkt de Indonesische regering, daartoe nu aangezet door het leger, niet van plan terug te krabbelen. Er werd een commissie geïnstalleerd, die toezicht zal moeten houden op het uit voeren van de maatregel. Dit was dus na de botsing met de Chinese ambas sade. Het wachten is nu op de houding van de Peking-regering. Zal op Java een verhoogde communistische activi teit - met aan het hoofd de Chinezen - ontstaan of laat Peking de zaak op zijn beloop? Het laatste lijkt wel erg on waarschijnlijk. In ieder geval verkeert de Indone sische regering opnieuw in een lastig parket. Het land is niet sterk genoeg om de lasten van een toegespitst inter nationaal conflict te dragen. Boven dien heeft het de interne economie opnieuw in gevaar gebracht. De Chi nezen op Java, anders niet zo Peking- gezind, worden nu naar de kant van gehoorzaamheid aan uit China komen de orders gestuwd. (Nadruk verboden) KOOLZUURHOUDENDE KOFFIEDRANK Volgens een bericht in „Foreign Crops and Markets" zal een grote brouwerij in Columbia binnenkort een begin maken met de produktie van een koolzuurhou dende (carbonated) koffiedrank. Hiertoe zou aan het branden van de koffiebonen een behandeling vooraf dienen te gaan, teneinde bepaalde secundaire bestand delen vrij te maken. De nieuwe drank, die in flessen zal worden verkocht, bevat evenveel koffie als „demi-tasse" die gewoonlijk in Co lumbia wordt geserveerd. Hoewel de drank voor binnenlands gebruik is be stemd, hoopt de fabrikant ook export marken te ontwikkelen. VEENENDAAL Oudekerk 9.30 uur ds Meijers van Utrecht, 5 uur ds Vermaas. Julianakerk 9.30 uur prof. dr Jonker van Utrecht. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds Lam van Lunteren. Sionskerk 9.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Van de Pol. Veeneind 3 uur de heer Gaasbeek. Dijkstraat 2.45 uur ds Wisgerhof. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Overduin, 5 uur ds Van Enk. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds Sme- lik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur prof. Van der Schuijt van Utrecht. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. Syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds De Pree. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. R.-K. Kerk Salvatorkerk Patrimonium- laan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Goedhart, 5.30 uur ds Peters van Den Haag. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur de heer Vroon van Amstelveen. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 5 uur ds Kooreman. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds H. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 8 dec. 7.30 uur ds P. v. d. Bijl van Barneveld, woensdag 9 dec. 2.30 uur ds P. v. d. Bijl (huwelijksbev.) Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, woens dag 9 dec. 7.15 uur ds. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 10 dec. 7 uur de heer Van Prooien van Ede. AMERONGEN Ned. Herv. kerk 10 en 5 u. ds. Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds v. d. Peut (bed. H. A. en dankz.). Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds Vermaas van Maarsen, 6.30 uur kand. Romein, vic. te Bennekom. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds v. d. Veen. Vrijz. Herv. 9.45 uur de heer Geertsma, kand. te Utrecht. Vrije Evang. Gem. maandag 7 dec. samen komst met ds Hamers 8 uur. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds Schip per (H. D.). Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. Severijn van Bunnik, woensdag 9 dec. 7.30 uur ds Bouw van Ede. Oud Ger. Gem. maandag 7 dec. 7 uur ds Mieras van Krimpen a. d. IJssel, vrijdag 11 dec. 7 uur ds Du Marchie van Voort huizen van Leersum. VEENENDAAL: dr. Ryksen. Tel. 2776. RHENEN: dr. Almekinders. Tel. 577. RHENEN: dr. T. Almekinders, Br. Engse- weg 44, tel. 577. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr. Bakker te Leersum. Tel. 03434-495. RENSWOUDE: dr. Th. S. ter Velde. Tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL: dr. J. H. Renken. Tel. 03497-250. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN: dr. S. T. Hey, De Klomp. Tel. 08387-200. SCHERPENZEEL Eiermarkt, aanvoer 900.000 stuks. Prij zen: kippe-eieren 14,tot 14,50 per 100 stuks. Henne-eieren 12,— tot 13,—. Handel matig. Varkensmarkt. Aanvoer biggen 140 stuks. Prijzen: 50,— tot 65,per stuk. Handel redelijk. Bij ieder soort bed een passende spiraalmatras. Een goede nachtrust krijgt u niet alleen door een goed bed en warme dekens, maar vooral ook door een goed ON DERSTEUNENDE spiraalmatras. Koop dus niet zo maar een ledikant, maar let op de kwaliteit van de spiraalmatras. Deze worden al geleverd met 5 jaar garantie, maar u begrijpt dat 15, 20 en zelfs 25 jaar garantie een veel betere kwaliteit is. Daarnaast hebben wy nu ook de speciale ANTI-HERNIA spiraal matrassen, waarover wy u graag in lichten. U betaalt hiervoor iets meer, maar u slaapt en rust stukken beter. Laat u deskundig voorlichten by een vertrouwd adres: ANT. DE RUITER Manufacturen, Compl. woninginrichting Hoogstraat 12, Teief. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten. GEMEENTE RHENEN Spreekuur burgemeester De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 4 en 11 december 1959 verhinderd is zijn spreek uur te houden. Rhenen, 1 december 1959 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL MEER CHAMPIGNONS IN AMERIKA De geschatte produktie van eetbare paddestoelen van 1959-1960 in Amerika is ongeveer 50000 ton. De consumptie per hoofd van de bevolking bedraagt onge veer 3 ons, terwijl deze in Engeland on geveer 5 ons is. In een hoofdartikel in het Amerikaanse blad „Muskroom news" wordt verklaard dat er geen redenen zijn aan te voeren om de gedachte te staven dat er altijd wel een markt gevonden zal kunnen worden voor alle champignons die geteeld kunn enworden. Dit zal wel kunnen maar tegen een zeer lage prijs. Onbeperkte uitbreiding van deze teelt kan leiden tot een ruïneuze prijsval.

De Vallei | 1959 | | pagina 2