Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoofdprijs van dc V.W.V. St, Nic,-actie viel in Veenendaal De Wereld van WEEK-tot-WEEK 1 Ameublement voor familie Andrea ACI1TEUBFRG WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Begroting van Renswoude geeft een tekort van 61.5 mille „KOMT ALLEN TEZAMEN" J. F. TAK DE KLOMP ■jr— %tulwlU - vljeg m mm 1959 33e jaargang VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Nr. 98 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Fraaie gedichten De Hollandia-meisjes maken zaterdag de 1000 km vol Agenda Farah Diba in 't Veen Opheffing Commissie tot wering van schoolverzuim in Gelders Veenendaal Jeugdwerk „De Instuif" sticht zweefvliegclub Volksuniversiteit: Lezing over Frèdèrik Chopin Ds. Van Wijngaarden 70 jaar Route van de winterserie- wandeltocht Twintig gulden waard! 3 AR 085846 ELST Slachtoffer verkeersongeval overleden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER MOTTO VOLKSKERSTZANG: Burgemeester Bakker leest kerstevangelie Duur ca. 50 minuten Oudste inwoner werd 95 jaar Kerstuitvoering te Ameroiigen van Clir. Gem. Koor „Asaf" met kinderkoren Nu de R weer in de maand is geeft u uw kinderen LEVERTRAAN Eedactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; w. F. ter Kioeven Advertenties en abonnementen kuiv en ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De met spanning tegemoet geziene uitslag van de door de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" georganiseerde Sint-Nicolaasprysvraag is bekend. De jury, die aanvankelijk deze uitslag j.l. woensdagmorgen bekend had willen maken, is dinsdags tot diep in de nacht bezig geweest om uit de vele duizenden inzendingen een keus te doen. Tot op een ver gevorderd uur hebben de heren juryleden dc dichterlijke kwaliteiten van de inzenders beoordeeld, maar aan gezien de slaap hier op het laatst ook een hartig woordje ging meespreken, be sloot men de volgende dag verder te gaan. Donderdagmorgen was de officiële uitslag bekend. Vreugde in eenentwintig gezinnen en wel het meest by de familie L. Andrea, Dr. de Visserstraat 39 in Veenendaal, die de eerste prijs, een com pleet huiskamer-ameublement, in de wacht sleepte. tenslotte: le prijs voor de fam. Andrea met het volgende gedicht: Iedereen, hetzy man of vrouw, Stelle zich ten doel in 't leven: „Gerechtigheid en goede trouw, en lust om elk het zyn' te geven." Op het prijsvraagformulier stond uit drukkelijk vermeld, dat het rijmpje over elk onderwerp mocht gaan en dus niet speciaal op de Sint-Nicolaasactie behoefde te slaan. Overigens is het voor de jury een zeer moeilijke keus geweest. De drie volgregels op „Iedereen, hetzij man of vrouw" varieerden van uitmuntend tot minder goed en enkele zelfs slecht. De bindende uitspraak van de jury luidde De wandelclub van Hollandia-Trico gaat zaterdag de eerste duizend kilo meter wandelen in groepsverband vol maken. Dit is wel een bijzondere pres tatie van deze'populaire en sportieve meisjesgroep, die onder leiding van de heer Spanjerberg, tijdens de duizend kilometer, tien eerste, elf tweede, vier derde en drie vierde prijzen in de wacht wist te slepen. Bovendien legde zij dit jaar beslag op het kampioenschap Midden-Neder land van de N.C.W.B. in de senioren afdeling. Van dit monster-aantal kilometers werden er 438 voor de N.C.W.B., 443 voor de N.W.B. en 120 voor de B.v.L.O. gelopen. Zowaar een prachtig resul taat, dat wel een felicitatie waard is. BAZAAR SUPPORTERSVERENIGING „VEENENDAAL" De supportersvereniging van de voet balvereniging „Veenendaal" zal ten bate van het bouwfonds een bazaar organi seren in de gemeentelijke Eierhal. De bazaar is geopend op vrijdag 18 december a.s. van 7 tot 11 uur en op za terdag 19 december a.s. van 3 tot 11 uur. ORIcNTATIERIT VAN MOTORCLUB De motor- en autoclub „Veenendaal" heeft voor morgenavond (zaterdag) een oriëntatierit uitgeschreven voor auto's, motoren en scooters. De start is om half acht bij hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Gelegenheid tot inschrijving vanaf een half uur voor de start. De eerste prijs bestaat weer uit een gebruiksvoorwerp. 2. VEENENDAAL Vrijdag 11 december: Streekpostduivententoonstelling in Eierhal. Zaterdag 12 december: Streekpostduivententoonstelling in Eierhal. Speciale dienst ingebruikname orgel Chr. Ger. kerk Beatrixstr. Oriëntatierit motorclub „Veenen daal". start 7.30 uur, hotel „De Korenbeurs". m BB-STIJL. De leerlingen 2e winterserie-wandeltocht. Start M van het mcisjeslyceum te We- 14.30 uur bij Geerseweg. m nen mogen niet gekleed a la Dinsdag 15 december: m B.B. (Brigitte Bardot) op school Ontw. avond KAB KVP in pa- m komen Zo.n B.B.-kostuum be- SSSüH ,R.K. kerk Nieuwewe*- m staat uit nauwe broek en jon- Eerlijkheidshalve moet vermeld wor den dat de heer Andrea dit gedicht niet zelf gemaakt heeft. De eer komt toe aan zijn schoonvader, de heer T. Hordijk, die de twaalf ingeleverde formulieren alle voorzag van een gedicht. De tweede-prijswinnaar, de familie Jac. Schoeman, Parallelweg 122, even eens te Veenendaal, kan zich nu de ge lukkige eigenaar noemen van een schit terend bankstel. De jury vond het een zeer origineel en actueel rijmpje dat als volgt luidt: (Zie verder pagina 4) SPREEKBEURT DS. VAN DIEREN Op donderdag 17 december a.s. 's avonds om half acht, hoopt ds. Van Dieren van Ede voor de Jongelingsvereniging „Im- manuel" een spreekbeurt in de Sionskerk te vervullen. Op de 16 december a.s. te houden raadsvergadering van Ede zullen b. en w. van Ede de raad het volgende voor stel doen: In verband met de wijziging van de gemeentegrens tussen onze gemeente en Veenendaal, welke op 1 januari 1960 haar beslag krijgt, zal het nodig zijn de commissie tot wering van schoolverzuim voor Gelders Veenendaal en De Klomp op te heffen. Door deze grenswijziging komen n.l. de o.l. school te Gelders Veenendaal en de Ned. Herv. school aldaar, te vallen onder de gemeente Veenendaal. Alleen de o.l. school te De Klomp met pl.m. 70 leerlingen, blijft nog tot de ge meente Ede behoren. Het is duidelijk, dat voor een zo ge ring aantal schoolkinderen het bestaan van een aparte commissie overbodig wordt. Deze leerlingen kunnen gevoe gelijk worden ondergebracht bij de commissie te Ede, zoals ook reeds het geval is met de scholen te Ederveen. Wij stellen u mitsdien voor: 1. met ingang van 1 januari 1960 de Commissie tot wering van school verzuim voor Gelders Veenendaal en De Klomp op te heffen; per genoemde datum eervol ontslag te verlenen aan de leden van voor noemde commissie, zijnde de heren: C. Hensen, Buurtlaan-west 149, T. van Dorland, Stationsstraat 98 en H. J. Scholten, Stationsstraat 127. De hoofdprijs-winnaars van de St. Nico- laasactie in hun nieuwe ameublement. Op grond van het feit, dat vele jon gens door Sint-Nicolaas verrast zijn met een bouwdoos voor zweefvliegtui gen en deze bouwtheorie nog niet goed onder de knie hebben, heeft het Jeugd werk „De Instuif" het initiatief geno men tot het stichten van een zweef vliegclub. Onder deskundige leiding zullen de jongelui in het jeugdgebouw aan de In dustrielaan in de gelegenheid gesteld worden aan hun hobby te werken, ter wijl het in de bedoeling ligt later, als de vliegtuigen gereed zijn, wedstrijden te organiseren. De eerste clubmiddag wordt a.s. za terdagmiddag van half drie tot vier uur in het jeugdgebouw gehouden. Jongelui die hiervoor interesse heb ben kunnen zich op genoemde middag opgeven. De kosten zijn voorlopig vast gesteld op 50 cent per week. De bekende pianist Willem Andriessen komt op uitnodiging van de Volksuniver siteit Veenendaal op woensdag 16 decem ber a.s. in gebouw 't Trefpunt een lezing houden over Chopin, zijn leven en kla vierwerken. Bij deze lezing zal Willem Andriessen een piano-voordracht verzor gen. De heer Andriessen zal een beknopt overzicht geven over het leven en werken van Frèdèric Chopin, waarbij vooral aan dacht zal worden geschonken aan de stijl en het karakter van zijn kunst. Chopin leefde in de eerste helft van de negentiende eeuw, en zijn kunst is tot in onze dagen levend gebleven. Er zijn maar weinig componisten uit het tijdperk der romantiek, die in gelijke mate als hij de belangstelling en de bewondering hebben behouden van leek zowel als van inge wijde. Dit kan slechts verklaard worden door de oorspronkelijkheid en de kracht van zijn persoonlijkheid, een kracht, waarvan evenzeer zijn temperament als zijn innige poëzie is doorgloeid. Op deze avond zullen uit de belangrijk ste pianowerken van de componist voor beelden gegeven worden, en ook werken in hun geheel worden gespeeld. Ds. S. C. v. Wijn gaarden uit Over langbroek, emeri tus-predikant van de Ned. Hervorm de Kerk, hoopt vandaag de leef- tijd van de ster ken te bereiken. Ds. Van Wyngaar- den werd op 11 dec. 1889 te Ze venhuizen in Zuid- Holland, waar zyn vader toen dieren arts was, geboren. Hy bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Gouda en stu deerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Van Wijngaarden in 1915 door het pro vinciaal kerkbestuur van Drente was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk, werd hij op 6 februari van het daaropvolgen de jaar (1916) door ds. J. W. Pieper, toen nog predikant te Zevenhuizen in Zuid-Holland en thans emeritus-predi kant te Steenderen, te Wyngaarden in de classis Gorinchem in het ambt be vestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te Den Ham in de classis Zwolle van 1918 tot 1920; Mastenbroek in de clas sis Kampen van 1920 tot 1923; Linscho- ten in de classis Utrecht van 1923 tot 1926 en tenslotte nog bijna negenen twintig jaar te Veenendaal, waar hem SPREEKBEURT Ds BAKKER Op uitnodiging van de mannenvereni- ging van de Chr. Ger. kerk Hoofdstraat hoopt ds F. Bakker van Driebergen op donderdag 17 december a.s. in het kerk gebouw aan de Hoofdstraat een spreek beurt te vervullen. De toegang tot deze dienst, die om half acht begint, is vrij. Morgenmiddag (zaterdag) wordt in Vee nendaal de tweede winterseriewandel- tocht gehouden. De route hiervan is als volgt: Start bij de VGLO-school aan de Geer seweg, L. Kanaalweg, R. Kerkewijk, L. Industrielaan, R. Ro» duitweg, L. Middel- buurtseweg, R. Noordelijke Meentsteeg, R. Cuneraweg, L. Zandweg langs tabak- schuur, R. Oude Grintweg, bij Bergbad Zandpad rechts naar Cuneraweg, R. Cu neraweg, L. Brinkertteeg, spoor over, L. Parallelweg, R. Kerkewijk, L. Stations singel, Kastanjestraat, L. Kanaalweg, R. VGLO-school. Start is weer om 14.30 uur. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze tocht verwijzen wij naar het sport- overzicht op pagina twee van dit blad. DS. JAC. VERMAAS SPREEKT VOOR M.V. EN J.V. Donderdag 17 december a.s. om half acht hoopt ds. Jac. Vermaas te spreken voor gemeente, jongelings- en meisjes vereniging in de Ned. Herv. Kerk. Het onderwerp voor deze samenkomst is „Grijpt als het rijpt". De premie van onze Vallei-riks blijft stijgen. Dit is de zesde achter eenvolgende keer dat hij niet ont dekt is. De riks was uitgegeven by Geschenkenhuis Bos aan de Patri moniumlaan en waarschynlijk we gens de grote drukte niet gevonden. De riks die deze week in het ver spreidingsgebied van „De Vallei" wordt uitgegeven draagt het rode nummer en is dus TWINTIG GULDEN waard. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. De heer Van Dam uit Eist, welke j.l. maandag op Zwijnsbergen door een bromfietser, die tengevolge van de gladheid slipte, werd aangereden en in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht moest worden, is j.l. dinsdag aan de opgelopen verwon dingen bezweken. Vrijdagavond, 11 december a.s. zal de gemeenteraad van Renswoude onder meer de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1960 behandelen, alsook de begroting voor het gemeentelijk woningbedrijf. In tegenstelling tot voorgaande jaren, waarin nog steeds een sluitende begroting kon worden aangeboden, meestal zelfs met een zekere reserve, geeft de begroting voor 1960 een tekort van 61.499,15. Mede doordat by de raming van de uitgaven de grootste soberheid is betracht en de inkomsten tot het maximum zijn opgevoerd, kon het tekort tot dit bedrag worden beperkt. De oorzaak van dit voor deze gemeen te naar verhouding aanzienlijk nadelig saldo is vrij gemakkelijk aan te wijzen. Tengevolge van de grenswijziging per 1 januari a.s. worden namelijk de inkom sten met de volgende bedragen vermin derd: Lagere opbrengst van grond belasting, personele belasting en vermakelijkheder belasting 27921,57 Lagere opbrengst van de rijksuitkeringen, die ^ba^eerd zijn op het aantal inwoners per 1 januari 32837,94 Totaal 60759,51 Bovendien worden nog enkele minder belangrijke inkomstposten verlaagd. Als een gering voordeel van de grenswijzi- met ingang van 1 mei 1955 op ruim vijfenzestigjarige leeftijd emeritaat ver leend werd. Na zijn emeritaat bleef ds. Van Wijngaarden ongeveer drie jaar te Veenendaal wonen als „ambteloos bur ger". In april van het vorige jaar ver huisde hij vandaar naar Overlangbroek in de classis Doorn, waar hij thans nog bijstand in het pastoraat verleent. Tijdens zijn langdurige ambtsbedie ning te Veenendaal heeft ds. Van Wijn gaarden ongeveer vijfentwintig jaar godsdienstonderwijs gedoceerd aan de Tuchtschool voor meisjes te Montfoort. Verder was hij te Veenendaal vele ja ren quaestor van de ring Rhenen en eerst lid van het classicaal bestuur van Wijk en toen na de invoering van de nieuwe kerkorde in 1951 een nieuwe classis Doorn werd gevormd was hij nog enige jaren scriba en ook quaestpr van de classicale vergadering van Doorn. Ook werd hij nog enkele jaren afgevaardigd naar de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Tijdens zijn ambtsbediening in Over ijssel (Den Ham en Mastenbroek) maak te ds. Van Wijngaarden deel uit van het hoofdbestuur van de Christelijke Boe ren- en Tuinders Bond. Als zodanig werkte hij mee aan de stichting van een christelijke landbouw-winterschool te Hardenberg en in de Haarlemmer meer. In zijn eerste gemeente Wijn gaarden werd door hem de openbare lagere school omgezet in een christe lijke school en te Mastenbroek werkte hij er aan mede, dat de beide openbare scholen, n.l. die te Mastenbroek en te 's-Heerenbroek, een buurtschap onder Mastenbroek, werden omgezet in chris telijke scholen. ging kan worden gezien de overgang naar Veenendaal van de R.K. school en de Munnikenweg, Vendelseweg en Nieuwe- weg. De hieruit voortvloeiende verminde ring der uitgaven is naar verhouding echter slechts zeer miniem. Hoewel hieromtrent nog geen zeker heid bestaat wordt verwacht, dat ge noemd tekort zal worden opgevangen door een bijzondere uitkering uit het ge meentefonds. De uitvoering van nieuwe kapitaalswerken waaraan reeds geruime tijd wordt gedacht zal dan echter niet meer mogelijk zijn. In dit verband kan worden genoemd: Verbetering van di verse wegen, aanleg van een rioolwater zuiveringsinstallatie en vernieuwing van het brandweermateriaal. Deze opsomming betreft alleen het allernoodzakelijkste; daarnaast bestaan nog diverse objecten van mindere urgentie. Blijkens hun nota van aanbieding zijn Burgemeester en Wethouders van mening, dat het gemeentebestuur dient te streven naar een nieuwe en voortgaande ontwik keling van de gemeente. INDUSTRIËLE ONT WIKKELING Wil de gemeente de haar toegebrachte slag tengevolge van de grenswijziging te boven komen, zo zullen naar andere ont wikkelingsmogelijkheden moeten worden omgezien. Daar het boerenbedrijf be zwaarlijk verder kan worden uitgebreid, wordt als enige oplossing een industriële ontwikkeling gezien. Werd in het verle den hieraan weinig of geen aandacht be steed, thans zal hieraan door het ge meentebestuur daadwerkelijke medewer king moeten worden verleend. In welke vorm dit dient te geschieden moet nog nader worden bezien, doch de instelling van een grondbedrijf en moge lijke wijziging van het uitbreidingsplan moet worden gerekend. Kunnen de voor genomen plannen tot uitvoering worden gebracht, dan zullen hiervoor ongetwij feld de nodige financieringsmiddelen be schikbaar moeten komen. Bij een juiste exploitatie zal de algemene dienst der gemeente echter niet worden beinvloed, terwijl in dat geval toch concrete aan biedingen kunnen worden gedaan aan be drijven, die zich ter plaatse willen vesti- tigen. Burgemeester en Wethouders beëindigen hun nota met het uitspreken van hun vertrouwen, dat zo in de toekomst de ge meente Renswoude weer een waardige plaats in het Sticht zal mogen innemen. aanvang 8 uur. Luxor Theater: Vrijdag t.e.m. zondag „De strijd in de Burma-Jungle" toegang 18 jaar, maandag t.e.m. woensdag „Met bloed geschreven", toegang 14 jaar, donderdag „Meisjes op het slechte pad", toegang 18 jaar. RENSWOUDE Vrydag 11 december: Openbare raadsvergadering. Zaterdag 12 december: Cefafilm „Het lied van Kaprun" in Rehoboth. SCHERPENZEEL Zaterdag 12 december: Jeugdinstuif Ned. Herv. Jeugd vereniging in Verenigingsgebouw aanvang 7 uur. Toneelspel van A.T.S. „Nacht en morgen" om 7.30 uur in sociëteit. Ill lil! mill! iiiiiiiiiiiiiiiiiii Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 genspullover. „Die kleding is heel grappig, heeft de direc trice laten weten, maar de school is een plaats waar ge werkt moet worden." GOUDEN NIER. Het ideaal van Jean Baptiste was een vrouw met een klein kapitaal tje zoals hij zelf bezat. Prin cipieel als hij was bleef hij 50 jaar op haar wachten. En toen gebeurde het. Op een bank in een straat in Dax. Zij huilde, en dat ontroerde hem. En die ontroering kostte hem al zijn geld, zijn bossen en zijn wijn gaard. Maar dat ontdekte hij pas vier jaar later. „Ach meneer", zei zij, terwijl ze haar betraande wimpers naar hem opsloeg, m'n moeder is dood en ik ben weduwe en heb geen geld om haar begra fenis te betalen." Jean Baptis te gaf haar al het geld dat hy bij zich had. Een paar weken later schreef ze hem: „Ik heb 28 huizen in Zwitserland. Maar ik kan de successierechten niet betalen." 28 huizen, dacht Jean Bap tiste, dat betekent geld. Dus liet hij een stuk bos omhakken verkocht de bomen en stuurde de opbrengst - enige miljoenen francs - naar Bazel. En hij zei bij zichzelf: dat geld komt wel weer terug. De omgang tussen de twee werd steeds inniger en er kwa men trouwplannen op tafel. Hij zei: laten we onze beide kapitaaltjes bij elkaar doen. Zij zei niet nee. Toen kwam er weer een te legram uit Bazel: „Ik moet een zware operatie ondergaan. Help me, anders kunnen we nooit kinderen krijgen." Jean Baptiste hakte weer een stuk bos om en stuurde de miljoenen. Hij dacht bij zich zelf: dat geld komt wel weer terug. Het volgende telegram luid de: „Mijn nieren moeten wor den weggenomen. En de dok ter zegt dat hij er het beste gouden kunstnieren in kan zetten." Met de vooruitgang in de geneeskunst, dacht Jean Bap tiste, lijkt me dat heel goed mogelijk, goud, wel dat is ster ker dan plastic. En weer ging er een stuk bos tegen de grond. Het gaat me wel aan het hart, dacht Jean, maar dat geld komt gauw weer terug. En zo ging het voort. En steeds, bij het verzenden van de miljoenen, dacht de goede man: dat geld komt gauw weer terug - het huwelijkscontract was immers door haar gete kend en dan die 28 huizen, in Zwitserland.... Toen kwam er weer een te legram: „Een oom, chirurg te Bazel, wil een kliniek bouwen. Hij wil dat doen op jouw stuk grond bij Dax." Een prachtig idee, dacht Jean Baptiste. En hij maakte de grond alvast bouwrijp. Maar daar het bos op was, moest hij daarvoor zijn wijngaard laten rooien. Toen dat gebeurd was ging hy om haar te verrassen, met de trein naar Bazel. En toen ge beurde het: nooh bruid noch oom waren daar te vinden. Bij de politie wist men wel iets, de dame waar het om ging was een oplichtster die al vaak met de justitie in aanraking was gekomen. Daar stond Jean Baptiste. Zonder geld, zonder bos, zonder wijngaard. En wat bleek? Terwijl hij zelf in een schuur moest wonen, woonde de vrouw in Dax in een zeer luxueuse villa, met man, een knecht en drie mooie auto's. En dat alles van zijn geld. De rechter zoekt het nu ver der uit. En terwijl zij in de gevangenis zit en alles ont kent, bewaart Jean Baptiste zijn goede humeur, want, zegt hij, er is nog rechtvaardigheid in de wereld, de rechter zal er wel voor zorgen dat ik alles terug krijg. Maar aan dat „alles" zal wel het een en ander mankeren. BROEK. Binnenkort zal ik jullie een verhaal laten lezen, dat ik heb geschreven omdat ik een nieuwe broek nodig heb, vertelde Prosper Mérimée op 21 september 1845 aan zyn vrienden. Het was het verhaal „Carmen", dat later Bizet in spireerde tot zyn wereldbe roemde opera. ABONNEMENT. De abon nementen voor een zitplaats tijdens het jaarlijkse tennis- tournooi op Wimbledon stijgen elk jaar in prijs. Zij geven het recht om alle partijen bij te wonen en werden in 1947 voor het eerst voor de liefhebbers beschikbaar gesteld. De prijs was toen 3000 gulden. Elk jaar steeg de koers. Vorig jaar wer den ze verhandeld voor 7000 gulden en onlangs werd een nieuw record geboekt, toen zo'n abonnement voor niet minder dan 13000 gulden van eigenaar verwisselde. VERBOD. Geen krokodille- tranen, maar echte tranen om echte krokodillen vergieten de Zweedse dierenliefhebbers. De wijze waarop dieren in circus sen worden behandeld hebben zoveel protesten uitgelokt, dat de regering heeft besloten een verbod uit te vaardigen voor het laten optreden van apen, giraffen, kangoeroes, krokodil len, enz. Katten en honden mogen wel in de piste ver- schynen evenals olifanten, ezels, kamelen en papegaaien. De datum waarop in Veenendaal voor het eerst een zoge naamde volkskerstzangavond zal worden gehouden, nadert met rasse schreden. De organisatoren van dit evenement hebben het toepasselijke motto gekozen van „Komt allen te zamen". Onder dit „allen" verstaan de organisatoren ook de bejaarden, die in de gelegenheid gesteld zullen worden deze avond bij te wonen. Het ligt in de bedoeling een extra bus te laten rijden, zoals dat het geval is bij de Ontspannings- avonden voor de bejaarden. Verder is het comité er in geslaagd medewerking te ver- krijgen van een tiental plaatselyke zangkoren, een bekende organist en de nog jonge sopraan Cobi Diepeveen uit Vee nendaal. Burgemeester A. Bakker is bereid gevonden het Kerstevangelie te lezen, terwijl de gepensioneerde Officier van het Leger des Ileils, de heer M. Gerth, de Advendslezing zal verzorgen. Drie dagen voor Kerstmis, op dins dagavond 22 december, wordt de volks kerstzang in garage „De Haas" aan de Kerkewijk gehouden. In de garage wordt een geïmproviseerd toneel gebouwd, waarop de vocalisten plaats kunnen nemen. Voor de ouden van dagen en een aan tal genodigden zullen ongeveer 250 stoe len geplaatst worden. De overige be zoekers zullen de dienst staande bij wonen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden is de duur van deze avond gepland op ca. vijftig minuten. De toegang tot de volkskerstzang avond is vrij. Wel zal aan het slot een collecte gehouden worden ter bestrij ding van de vrij hoge kosten. De algehele leiding berust bij de heer A. Visser, hoofd van de Juliana van De oudste inwoner van Renswoude, de heer M. van de Kaa, heeft op 8 december j.l. zijn 95ste verjaardag gevierd, in zyn woning Dorpsstraat 72 en de jarige had op deze dag zeker niet over belangstelling te klagen. De heer van de Kaa, die vroeger in Renswoude het beroep van klompenma ker uitoefende, is de laatste jaren niet bijzonder goed meer ter been, terwijl ook het lezen moeilijker gaat. Geestelijk is hij echter nog goed in orde. Alle 9 kinderen van de jubilaris, die reeds vanaf 1942 weduwnaar is, zijn nog in leven en de oudste dochter heeft op 1 december j.l. reeds de leeftijd van 71 jaar bereikt. Verder kan de heer van de Kaa zich verheugen in het bezit van 28 kleinkinde ren en 17 achterkleinkinderen. Ook wij willen onze oudste inwoner gelukwensen met dit heuglijke feit, en wensen hem met alle familieleden nog vele goede jaren toe. BURGEMEESTER HERSTELD VAN ZIEKTE De burgemeester van Renswoude is thans zover hersteld dat hij op woens dag 16 december a.s. weer spreekuur hoopt te houden. Daartoe houdt hij zit ting in het gemeentehuis, des namid dags van 2 tot 3 uur. Cobi Diepeveen Stolbergschool aan de Nieuweweg, ter wijl de volkskerstzang gedirigeerd zal worden door de bekende dirigent Gijs- bert van Zanten. MEDEWERKENDEN Voor de begeleiding zal een mobiel elektronisch orgel geïnstalleerd worden, welks geluidsvolume aangepast kan worden aan de ruimte van garage „De Haas". Dit orgel zal bespeeld worden door Wim van der Panne, organist van de Vaste Burchtkerk te Voorburg. Deze organist is een jong opkomend kunstenaar uit de school van Jan Zwart. Hij heeft reeds bekendheid gekregen door zijn radio-concerten en door zijn wekelijkse orgelconcerten in de Oude Kerk te Amsterdam en, de Pieterskerk te Utrecht. Als vocaliste verleent de sopraan Cobi Diepeveen uit Veenendaal haar medewerking aan deze avond. Cobi Diepeveen is een veelbelovend jonge sopraan, leerlinge van Annie Hermes en thans nog studerende aan het Con servatorium in Amsterdam. Ondanks haar jeugd (20 jaar) heeft zij reeds een plaats gekregen in het koor van de Ned. Bach Vereniging, welk koor voor al bekend is door zijn medewerking aan de jaarlijkse uitvoering van de Mattheus-passion in Naarden. Mevrouw J. Roelweld-Mast, eveneens een plaatsgenote, zal enige kerstgedich ten declameren. Muzikale medewerking verlenen even eens vier trompettisten van de Konink lijke Scheepjeswol Harmonie. Behalve deze individuele medewer kenden zullen er ook een tiental plaat selijke zangkoren te beluisteren zijn en wel: Chr. Oratorium Vereniging „C.O.V."; Het Veenendaals Dameskoor; Het Gereformeerde Kerkkoor; Het Kerkkoor „Sola Fide"; De Chr. Ger. Zangver. „Chrigeza"; Het Mannenkoor „De Veenzangers"; De Arbeiders Zangvereniging „O.B.K."; De Chr. Gem. Zangvereniging „Zang'en Vriendschap"; Het Ritmeester Mannenkoor; Het Jeugdkoor „Chrigeza"; Het Veenendaals Meisjes- en Knapen koor. Het comité spreekt de verwachting uit dat zeer velen, ongeacht gezindte of richting, de volkskerstzangavond zullen bijwonen. De jaarlijkse Kerstuitvoering van het Christelijk gemengd koor „Asaf" zal ge geven worden op donderdagavond 17 dec. a.s. in de Sint Andrieskerk. Het wordt dit jaar wel een heel bijzondere uitvoe ring, omdat het kinderkoor en het meis jeskoor voor het eerst naar buiten zullen optreden. Deze twee koren die enkele maanden geleden zyn opgericht doen het goed. Bij elkaar zijn er bijna 80 jongens en meisjes lid van de koren. Met het grote koor mee zullen dus meer als 100 per sonen aan deze Kerstuitvoering meewer ken. Het programma vermeldt één groot werk, de kantate „Waait uit Banieren" van de dirigent M. Netelenbos. Tussen het optreden van de koren zal gedecla meerd worden. Een drietal solisten zullen verder hun medewerking verlenen, de sopraan mevrouw G. Buyink-Verhagen, de bas Bertus van de Mast en de tenor Peter Penders. De begeleiding wordt ver zorgd door de organist Wim Dijkstra uit Amsterdam. De beide plaatselijke predikanten, ds J. de Jager en ds L. Zwaan, openen en sluiten de avond. De Kerstuitvoeringen van „Asaf" heb- ST. NICOLAASFEEST OP OPENBARE KLEUTER- EN IRENESCIIOOL Op vrijdag 4 december 's morgens om half tien arriveerde de Sint bij de kleu terschool, waar Piet direkt al voor de nodige sensatie zorgde door in de vlag- gemast te klimmen. Na dit huzarenstukje verdwenen de hoge Spaanse gasten in de school, waar de kleuters met „vol verwachting" klop pende hartjes op de dingen wachtten, die komen zouden. Dat het prettige dingen zouden zijn bleek wel uit de uitgestalde cadeautjes. Het hoogtepunt vormde na tuurlijk het uitdelen van die cadeautjes. Door enthousiast zingende kleuters uit geleide gedaan, vertrok de Sint om de Ireneschool te bezoeken. Ook hier ont laadde Piet de spanning, door als een kat op een hoge muur te klimmen en vanaf die plaats zijn grappen ten beste te geven. Allereerst werden de klassen 1 tot en met 3 bezocht, waar gezongen werd en toneel werd gespeeld. In het grote boek van de Sint stonden de namen vermeld van vele „zoete", maar ook van enige „stoute" kinderen. Erg ondeugend bleken ze nu ook weer niet geweest te zijn, want de „zak" behoefde er gelukkig niet aan te pas te komen. Ook hier vormde de uit deling van de mooie cadeautjes het hoog tepunt van de dag. In de hoogste klassen bleek dit niet anders te zijn. Zeer verrast was de Sint hier door de zang van een groepje meisjes met blokfluitbegeleiding. Lang nadat het klokje twaalf had geslagen namen Sint en Piet afscheid, 's Middags was het feest nog niet ten einde. De film ,,'t Jochie" moest toen nog gedraaid worden. De lach spieren hebben het zwaar te verduren ge had. Tot besluit past een woord van har telijke dank aan allen, die er aan hebben meegewerkt de kinderen weer een fijne Sint Nicolaasdag te bezorgen. Bijzonder prettig was het ook dat mevr. Derksen-Stünkel als „gast" bij dit feest aanwezig was. Ook hier, „roest oude liefde niet". ben altijd flinke belangstelling getrokken. Nu zullen de uitvoerenden donderdag avond a.s. toch zeker wel een volle kerk voor zich zien. De toegang is vrij. MISHANDELING VAN HOND Een leuke grap kunnen we altijd waar deren. Het bevestigen van een ledige bus aan de staart van een hond mag voor sommigen grappig lijken, leuk voor het dier is het zeker niet. Vooral niet als blijkt dat de hond er flinke verwondingen van heeft opgelopen. Dit geval van dierenmishandeling zagen we vorige week. Jeugd van Amerongen, doe dit niet meer, dit staat je niet. Toon liefde voor het dier. verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsu les vitamine A-D Telefoon 2576 Hoofdstraat 106 ST. NICOLAASFEEST LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOOL De leerlingen en ouders van de open bare lagere school te De Klomp vierden ook dit jaar weer het Sint Nicolaasfeest. Nadat de goede Sint en Piet op school waren geweest om de cadeaus aan de kinderen uit te delen, werd in het ge bouw „De Samenwerking" 's avonds door de Edese onderwijzerstoneelvereniging „Poerlepolje" een toneelstuk voor kinde ren opgevoerd. De kinderen en ook de ouders genoten volop van het prachtige spel. De verschillende rollen werden zon der uitzondering zeer goed vertolkt. Alle aanwezigen werden ruim onthaald en een tweetal loterijen verhoogden de stemming en de spanning. Het muzikale gedeelte van de avond werd door de heer G. Vlas- tuin verzorgd. Evenals het vorige jaar werd onder de leerlingen van de school gratis een fiets verloot. Winnaar werd Teunis Hendriks. Na afloop van het feest gingen allen voldaan huiswaarts. voor betere uurwerken HQ0FD5TR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1