PAUK T I P O C T E R N O 10°/o KORTING 25°/o KORTING OP REPARATIES p£ - Zondag de belangrijke ontmoeting tussen Veenendaal en Ede D.0.V.0.-S.K.V. DE OPFOK VAN HET KALF Burgerlijke stand KERKDIENSTEN SPORTPROGNOSE TWEEDE WINTERSERIE-WANDELTOCHT START ZATERDAG RE\SnOlDI DINSDAGKOOPJES Cakevormen Springvormen Borrelglaasjes Officiële bekendmaking Bloemen in december VOOR DE BOER: Beter dan een „veter" 5.90 - 7.90 - 9.75 Mevrouw A. v. d. Meyden Tafeltennis Kerst- en Nieuwjaars correspondentie Gevonden en verloren Speelt U voor paard Op een Ingekomen en vertrokken Zoekt u ruimte op uw slaapkamer? ANT. DE RUITER „Komt ALLEN tezamen" Massale volkskers tzang op 22 december 1959 in de garage „De Haas" Zondagsdienst doktoren PFAFF NAAIMACHINEHUIS Geen leeftijdsgrens Geen wachttijd HELPT ELKAAR" - V.G.C.N We hebbe een afgeloope vrijdag mar een plezierige Suntereklaas-Vallei deur de bus geschoove gekreege, vin ik. Je ken et je eige as gewoone partikkelier netuur- lik niet antrekke en zegge „wat gaat mijn dat allemaal an?", mar ik denk daar an ders oover. Ik heb et nou over de vraag of ons Veen ze buurman Ede anderhalf miljoen harde guldes mot betaale veur Gelders. Dat vin 'k nou bar gezellig. Om percies op de verjaardag van de Goed heiligman mit de neus op die vraag ge drukt te worde. Je leeft in die daage heelegaar in de stemming van: verras- singe uitdeele en veur verrassinge komme te staan. Mar je weet zeeker, dat dat leu ke verrassinge zijn en dan komt er in eene een onweerswolkie van een verras sing tusse deur. Zoo is et toch? We kreege op dat me ment niks. Gelders hebbe we al lang en breed te pakke, dus dat was gien ange- leegenheid om nou es mit Suntereklaas oover te gaan zitte juiche. Alleennig de verrassing van et betaale. Nou neem ik meteen an, dat et gien op zet van onze buure is om hier juust teuge den vijfden december oover te beginne. Dat zelle ze heus niet ekspres hebbe vast- gehouwe. Een andere vraag veur mijn is: staat dur op Gelders nog veur anderhalf mil joen te prijke? Dit mot dan zoo uitge- leege worde as ik et as eenvoudig mins goed uit de stukke heb begreepe is al et Gelderse grootte spul op dat bedraggie na afbetaald? Daar zelle ze oover mit pampiere op de taafel motte verschijne, want et ken dur bij mijn nog niet zo vlot in. Bram had ze eige dur netuurlik ok al steevig in ver diept. Die docht dur nog heel anderst oover. „Laate we mekander nou niks wijs- maake, Wout," zei die, „maar as ik et eerlik mag zegge heb daar nog nimmer veur anderhalf miljoen guide an kappe- taalswerke gestaan of geleege." Dat lekt mijn een pietsie ooverdreeve van Bram. Die is een bietjie te scherp naar de andere kant. Mar naar de ene en Edese kant lijkt mijn die anderhalf mil joen an-nog-niet-heelegaar-afbetaalde- zaake wel een ietsie te puntig. Volges mijn schrijve ze daar wel lang af op et bejaarde stiefkind Gelders, as ik et zoo mag neume. Gelders zit namelik nog a ldik in de oudheedes. Dat ken een kind bekijke. En as ie een tikkeltjie zaa- kelik angeleege bint dan weet je ok, dat oudheedes deur de jaare heen afgeschree- ve motte zijn. Ik wil dur heelegaar niks lilliks van zegge, mar teuge die anderhalf miljoen zit ik nou eenmaal een bietjie hoog an te gaape, gezien et vaste goed dat wij dur veur motte krijge. Mar affijn, de pampiere zulle et motte uitwijze. En ik laat et mit een gerust hard an de minse oover, die daaroover motte oordeele. Daar heb ik teslotte een paar maande geleeje een hokkie veur rood ge maakt. Ik durf op onze gemeentebestuur ders goed deur te doen en dur is gien mins die mot denke, dat deze minse dur ooge in de zak hebbe. Die zien wel ter- deege wat dur op Gelders staat en leit. Et zou nog wel een leuk spelletjie veur de lange winteraavunde kenne worde: „Wij zien niet, wij zien niet ('t Veen) wat jullie allemaal zien (Ede)." Verders acht ik et niet op z'n plaats om oover onze buure te gaan zitte praate as we dur zelf niet bij betrokke zijn, mar deeze keer ken ik et toch niet laate. Dur zijn bij de behandeling van de Edese be grooting leuke vraage gesteld. En de ant- woorde daarop bin nog veul aardiger. Een heelikopter-haave in Ede is in strijd met et kerakter van de gemeente as rekreatie-oord. Ja, dat vin ik nou ok. De heele dag, die zeeningachtige dinge boove je pet, dat is om tuureluurs van te worde. Daar zoeke de pensiongaste gien rustig oord veur op. En de minse die dan toch mit alle geweld wat in de lucht wille zien kenne dur hart ophaale an de straal jagers van Deelen. De plisiemanne op de buiteposte krijge allemaal saame één verrekijker. Da's leuk. Daar kenne ze om de beurt dan deurheen koekeloere. Dat vin ik nou een echt Suntereklaaskedootjie. Makkelijk om van verre te bekijke of moeder-de-plisie- vrouw de pieperties al op et vuur heb staan. Zooiets motte we hier ok nog heb be. Dan hebbe we mar één plisieman meer nodig. Die ken dan mit ze loer- kooker op et dak van et gemeentehuis gaan zitte. En mar opschrijve. Mar et leukste vin ik wel, dat dur vol gend jaar gien Heideweek is. Niet omdat dur gien Heideweek is, mar omdat dur wel een feestelike herdenking is, aange zien 25 jaar geleeje de eerste Heideweek wier gehouwe. Dus de vijfentwintigste Heideweek die komt dur niet, mar wel feest omdat vijfentwintig jaar geleeje de eerste was. Zoo oorizineel hebbe we hier nou nog nooit iets uitgedocht. Een tien jaar geleeje hebbe we hier gien 450 jaar Veenendaal gevierd, mar feestelik herdocht, dat et Veen 450 jaar geleeje wier opgericht, zoogezeid. Daar zit em de kneep. Zooiets legge wij verkeerd uit. Maar daarveur leeve we dan ok in et land van Blauwkous De winter heeft zfln intrede gedaan. Wanneer we dit schrijven heeft men In het noorden van ons land al kennisgemaakt met de eerste sneeuw, terwijl in onze om geving de kou nijpender en de sneeuwkanscn groter worden. Dit weer zal ongetwijfeld invloed gaan uitoefenen op de buitensporten. Vooral de voetbalsport kan hier spoedig van te lijden krijgen. De wandelaars zjjn echter niet bang en zullen ook zaterdag weer koude en minder gunstig weer trotseren om deel te nemen aan de tweede winterserietocht, georgani seerd onder auspiciën van de NCWB, afdeling Midden Nederland. De start, welke ook thans weer plaats vindt bij de VGLO-school aan de Geerseweg, is bepaald op half drie, terwijl na afloop aan de finish, eveneens bjj genoemde school, de dampende chocolademelk weer op de tippelaars staat te wachten. Voor de voetbalcompetitie staat vooral voor zondag aan de Bergweg een belang rijke wedstrijd op het programma. Dan komt namelijk het sterke Ede, met vele oude bekenden, bij Veenendaal op bezoek. Daar deze wedstrijd bijna als plaatselijk gezien kan worden, is een voorspelling erg moeilijk te geven. In de eerste wed strijd tussen deze twee tegenstanders heb ben de Veenendalers prima partij gegeven maar moesten het uiteindelijk tegen het sterkere en technisch betere Ede afleggen. Voor a.s. zondag zal Veenendaal dan ook uit een heel ander vaatje moeten tappen dan in de laatste wedstrijden, wil men een kans op enig succes behouden. Een overwinning voor de geel-blauwen is er dan ook voorshands nog niet. Ook GVVV zal het zaterdag in Amers foort tegen CJVV kwaad te verduren krijgen. In Veenendaal eindigde deze ont moeting met een 1-0 overwinning voor de Buurtlaanbewoners door een gelukkig doelpunt dat in de laatste seconde ge scoord werd. Wanneer de Veenendalers spelen voor wat ze waard zijn, behoeven zij niet te verliezen, maar of zij weer zo fortuinlijk zullen zijn als de vorige keer staat nog te bezien. VRC speelt eveneens uit tegen het Edese DTS. Daar zal weer een harde noot gekraakt moeten worden. De Ede naren zijn niet bepaald sterk, maar staan als het erop aankomt, hun mannetje voor de volle honderd procent, tenminste wan neer het op lichaamskracht aankomt. Is de nogal jonge Veenendaalse ploeg hard genoeg om dit speltype het hoofd te bie den, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Dovo krijgt aan het Panhuis het Wage- ningse SKV op bezoek. Gezien de uitslag van de vorige keer, moet het een peul schilletje zijn voor de Veenendalers, maar ook de Wageningers zijn nogal stevige knapen, die erg belust zijn op een revan- ce. Wij rekenen er echter op dat Dovo het hoofd koel houdt en met flinke cijfers de overwinning in de wacht weet te slepen. De Merino's hebben het thuis tegen VVOP uit Voorthuizen ook al niet ge makkelijk. Dat wil echter niet zeggen dat de winst volkomen uitgesloten is: In tegendeel, wanneer de wolmensen zo spelen als ze in de tweede helft tegen Montfoort deden, hebben ze volledig kans op succes. In de tweede klasse wordt de ontmoe ting tussen het Amerongse DVSA en Mus ketiers uit Eist met belangstelling tege moet gezien. Hoewel het ook hier bijna plaatselijk is, geloven we toch niet dat Musketiers, die een belangrijke positie op de ranglijst te verdedigen hebben, een fout zal maken. Dus winst voor de Eiste- naren. SV Panter treft het weer niet best, want om het Nijkerkse NSC te verslaan komt er heel wat kijken. De Panters ma ken het toch al niet zo best, behoudens dan de overwinning op Triangelboys, zo dat het waarschijnlijk wel weer een ne derlaag zal worden. Triangelboys moet thuis tegen het Bar- neveldse SDVB de volle winst binnen kunnen halen, hoewel er dan natuurlijk wel iets anders gevoetbald zal moeten worden dan in de laatste wedstrijden. In 3 B krijgt NSVS er in de thuiswed strijd tegen ODI weer twee puntjes bij. In de zondagsector van de afd. Utrecht heeft Rhenus in een uitwedstrijd tot taak om Renswoude onder de duim te houden. Of dit lukken zal weten wij nog niet. Deze strijd zal voor beide clubs wel moei lijkheden opleveren. Een puntenverdeling lijkt ons dan ook de beste oplossing. DVSA gaat naar Nijkerkerveen en moet daar Veense Boys kunnen kloppen. Nu zijn de Nijkerkerveners in eigen huis niet zo gemakkelijk te hanteren, maar de Ame- A.S. ZATERDAG Terrein Panhuis - Aanvang 2.30 uur rongse jongens hebben tegen Scherpen- zeel getoond, nog heel wat in hun mars te hebben. Het moet dus kunnen. Oranje-WitScherpenzeel zal wel niet zoveel spanning brengen dan in het vorige jaar, toen er een kampioenschap op het spel stond. De Elstenaren zijn erg ver zwakt en zullen het hun tegenstanders dan ook niet zo erg moeilijk maken. Voor RK VUV kan het weer winst worden. Nu is het wel zo dat het Maarsse SVMM thuis geen gemakkelijke tegen stander is, maar de Veenendalers zijn in de running en zullen wel trachten om zoveel mogelijk winstpunten binnen te halen. PROPAGANDA-AVOND DIEREN BESCHERMING Woensdagavond (hedenavond) houdt de Dierenbescherming in gebouw Rehoboth een interessante propaganda-avond. Als sperker is uitgenodigd de heer G. Nieuwenhuizen uit Den Haag, directeur van de Ned. Ver. tot Dierenbescherming. Ook zullen enkele films vertoond wor den over het werk van deze nuttige ver- stevige kwaliteit 30 cm 39 ct - 25 cm U. 4 y voor cake, appeltaart, enz. pracht uitvoering 24 cm 39 ct - 22 cm (J. l\) kristalhelder glas fraai model, met goudlijn 1 1 C 6 voor Alleen dinsdag 15 december Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 EDE Verpachting standplaatsen 1960 Door middel van inschrijvingen zullen voor het jaar 1960 standplaatsen worden verpacht voor de verkoop van: a. vis; b. geringe eetwaren (vis, fruit en ijs daaronder niet begrepen) en alcohol vrije dranken; c. bloemen en planten; d. fruit. Inschrijvingen dienen op 14 december a.s. tussen 11.00 en 11.30 uur ten gemeente huize (3e afdeling) te worden ingediend. Voor de inschrijvingen dienen formu lieren te worden gebruikt, welke, even als de verpachtingsvoorwaarden, koste loos verkrijgbaar zijn ten gemeentehuize, 3e afdeling. Ede, 3 december 1959 Burgemeester en wethouders van Ede, H. M. OLDENHOF, burgemeester SIEVERS, secretaris Advertentie Van 8 tot en met 13 december zal onder de naam „Amstelflora" een kostbare bloe- menschat, in het Centraal Theater te Am sterdam worden bijeengebracht. De totaal waarde zal circa 1 miljoen gulden zijn en er zullen orchideeën van 3000,per stuk te zien zijn. Ontegenzeggelijk de moeite waard om te bekijken. De niet te omschrijven rijke schoenenvariatie bij VERSTEEG bewijst de „bloei" van het bedrijf. Als vorst Vorst gratis „bloemen op de ruiten tovert" is er bij VERSTEEG een overvloed van kansen voor warm schoeisel. Evenals de „Amstelflora" advi seert ook VERSTEEG: „Kom eens zien wat december u te bieden heeft!" Jaarlijks worden in ons land 750.000 vaarskalveren geboren. Hiervan wordt naar schatting 80*/» aangehouden. Rekent men hierbij de stieren, die jaarlijks worden op gefokt, dan zal het totaal aantal kalveren rond de s/< miljoen per jaar liggen. Als men dan weet, dat elk opgefokt kalf in zijn eerste halve levensjaar 125,150,kost, dan betalen de gezamenlijke veehouders rond 100 miljoen gulden voor de vernieuwde aanfok van de Nederlandse veestapel. Houdt men dan ook de kosten van arbeid en verzorging in het oog, dan is het de moeite waard, aan deze opfok extra aandacht te schenken. Wie zijn jeugd heeft, heeft de toekomst: diverse fouten bij de opfok zijn later moeilijk of in het geheel niet te herstel len. In feite begint de opfok vóór het kalf wordt geboren. Uit velerlei onder vinding en onderzoek is gebleken, dat de verzorging van de drachtige koe er veel toe bijdraagt, in welke staat het kalf ter wereld komt. Een gezond, vitaal en le venslustig geboren kalf is met veel min der moeite en zorgen groot te brengen, dan een kalf dat zwak geboren is. Het is zeer raadzaam om droogstaande ^Qadio ^Hallegoyen ótaat altijd voor klaar* Een das van onvermoeibaar kreukherstoliend geweeeen - z«f droog cteA Uoofdstraat 75, Telefoon 2658 Die hebben zij ook wel heel goed nodig, want de laatste tijd ging het niet zo erg best meer. De aanvallen zullen beter af gewerkt moeten worden door de mannen van de Leidse en anders lukt het nooit. De leiders uit deze afdeling Scherpen zeel krijgt het tegen een schijnbaar her boren Kulan kwaad te verduren. Wij achten Kulan dan ook nog wel in staat om de koplopers een voet dwars te zetten. Dat zij echter Scherpenzeel helemaal op de knieën zullen brengen lijkt onwaar schijnlijk. Ook voor de Scherpenzeelse Vallei vogels wordt het zaterdag erg gevaarlijk. Men moet namelijk tot heel wat in staat zijn om Hees in eigen huis een nederlaag toe te brengen. Meer dan een gelijk spel gedurende december op maat-corsetten en maat-bustehouders Corsetière Hoofdstraat 46, Veenendaal, telef. 2639 zal er dan ook wel niet inzitten. Sportclub Rhcnen zal het thuis tegen Advendo uit Ederveen moeten opnemen. Dit wordt een redelijke kans voor de Grebbebewcners om zich weer enigszins omhoog te werken, want dat het winst wordt voor de Rhenenaren staat wel zo ongeveer vast. CLIMAX 2 BLIJFT ONGESLAGEN Maandagavond heeft Climax 2 in Arn hem 3 punten weten te scoren en is daar door tot nu toe nog zonder nederlaag ge bleven. Dit was mogelijk doordat de wed strijd tegen Treffers 2 destijds bij een 54 stand moest worden gestaakt wegens tijdgebrek. Climax ging nu op bezoek bij Treffers 4 en kon dus ook deze beslissen de set spelen. In een spannende strijd won N. v. Manen met de cijfers 23—21, 21—19. Tegen Treffers 4 bleef P. v. Manen on geslagen terwijl zowel N. v. Manen als W. Vos van v. d. Berg verloren. Daar Climax ook het dubbelspel verloor werd de eindstand 7—3. Samen met Swift is Climax 2 nu nog ongeslagen doch heeft door 2 gelijke spelen 2 verliespunten. Voor maandag a.s. staat de grote strijd tussen deze twee teams op het program ma. Als Swift volledig uit kan komen dan zou een kleine overwinning van dit team ons niet verwonderen. Ook Ritac moest in Swift met 82 hun meerdere erkennen. T. v. d. Weert zorg de voor de twee winstpunten. Alleen van Sharafeldin kon ook deze speler niet win nen. De wedstrijd van Climax 1 tegen Flying- Bats begint reeds morgenmiddag om 5 uur. drachtige koeien te voeren alsof er een produktie zou zijn van 8-10 kg melk. Dit rantsoen is voor deze dieren niet alleen nodig om weer wat op verhaal te komen van de zojuist afgesloten melkpe- riode, maar ook om verzekerd te zijn, dat het kalf in de koe niets te kort komt. Vooral de laatste twee maanden van de dracht groeit de vrucht zeer sterk: het gewicht van de vrucht bedraagt na vijf maanden 2,6 kg, 6 maanden 6,5 kg, 7 maanden 10 kg, 8 maanden 16,5 kg en na 9 maanden 42 kg. Vooral in de laatste maand moet het rantsoen aan deze ge wichtstoename dus zijn aangepast. GEBOORTE EN VOEDING IN DE EERSTE TIEN DAGEN De beste plaats voor geboorte is de om geving waarin het moederdier de laatste tijd heeft verkeerd. Het pasgeboren kalf is zeer vatbaar voor alle infectie-ziekten. Als het kalf bij de geboorte niet vol doende anti-stoffen heeft meegekregen is er veel kans, dat het aan een of andere ziekte bezwijkt. Het moederdier heeft immers aan het kalf deze anti-stoffen meegegeven. Wordt de koe kort voor het afkalven verplaatst of wordt het kalf na de geboorte in een andere omgeving gebracht, dan kunnen daar smetstoffen voorkomen, waartegen de koe en dus ook het kalf geen weerstand kunnen bieden. Daarom ziet men in de praktijk vaak, dat onder kalveren van aangekochte die ren of zeer jonge kalveren die verplaatst zijn, meer sterfte voorkomt dan bij kal veren die op eigen bedrijf blijven. Biest is een onmisbaar eerste voedsel. Via het moederlijk bloed is de biest van de noodzakelijke anti-stoffen voorzien. De biest bevat verder de voor het kalf nood zakelijke stoffen om de spijsvertering in goede banen te leiden. Koemelk kan de biest niet vervangen. De biest dient op lichaamstemperatuur te worden verstrekt en liefst de le dag 3 vier maal en in kleine hoeveelheden. In totaal niet meer dan V/t kg. In de natuur zuigt het kalf immers meerdere malen en met kleine hoeveelheden. Na enkele dagen kan de voeding tot 2 maal daags worden terugge bracht en de hoeveelheden worden ge leidelijk opgevoerd, zodat na een week in totaal 4 kg wordt verstrekt. Het is alles zins gewenst, dat met het verstrekken van moedermelk 8 a 10 dagen wordt doorge gaan. Nadien kan gewone koemelk, liefst met een niet te hoog vet-gehalte, worden verstrekt. VITAMINENSTOOT Beschikt het goed gevoerde moederdier wel over voldoende vitaminen A en D en is ook de melk hieraan rijk? De fokker zal het zekere voor het onzekere nemen door wat extra vitaminen toe te voegen, temeer omdat dit tegenwoordig zo ge makkelijk kan geschieden en niet veel kosten met zich meebrengt. Na de le levensweek kan deze z.g. vitaminenstaat worden gegeven. Bij dierenartsen en ook wel bij landbouwcoöperaties en hande laren kan men tubes A-D vitaminen ko pen die via de melk aan het kalf worden toegediend. Deze tubes kosten 1,a 1,50 en zijn voldoende voor één kalf. Men weet dan zeker, dat het dier de eer ste 3 maanden over een goede vitaminen- voorziening beschikt. VERDERE VOEDING Na de tweede week wordt wat goed hooi verstrekt. Aanvankelijk nemen de kalfjes dit hooi nog niet op, maar al spoedig ziet men ze af en toe een hapje nemen. Dit is gewenst om de samenge stelde maag van de kleine herkauwer zo vroeg mogelijk op gang te brengen. Ook met het toedienen vah wat krachtvoer kan op deze leeftijd worden begonnen. Het gemakkelijkst neemt men hiervoor het krachtvoer in korrelvorm. Meng het krachtvoer niet door de melk; droog krachtvoer is veel beter voor de vertering. Ook wat gesneden voederbieten en wat gezond kuilvoer kan al spoedig worden gegeven. De hoeveelheid melk die wordt verstrekt is geheel afhankelijk van de bijvoedering. Het rantsoen kan te schraal zijn, maar tegen overdaad van melk moet ook worden gewaarschuwd. Te veel melk is niet alleen duur, maar de pensontwik keling van het dier komt niet zo goed tot recht en later zouden deze dieren erg kunnen tegenvallen. In de praktijk komt het hierop neer, dat bij bedrijven op goe de grond en een goede wei en ruwvoeder- middelen bij de opfok met minder volle melk kan worden volstaan. Voor de eerste zes weken is 4-6 kg melk per dag onder de beste omstandigheden en naast voldoende krachtvoer altijd vol doende. Na de 6 weken verhoogt men de krachtvoergift en vermindert de melk- hoeveelheid. Ondermelk is een zeer ge zond voer en kan spoedig het grootste deel van de volle melk vervangen. Ver strek de ondermelk echter steeds in fris, zure toestand en vooral ook niet te koud; 8 10 kg per dag zijn wel de maximale hoeveelheden. Ook kaaswei is best voer, maar hiervan moet men de hoeveelheden eveneens niet overdrijven. Tien liter is op een leeftijd van een half jaar ruim vol doende. Ook hierbij opletten, dat dit voer niet te koud is. Naast melk moet eiwitrijk-krachtvoer worden verstrekt en naast ondermelk, eiwitarm. Dit komt omdat de melk een veel hogere ZW heeft dan ondermelk. Wordt kaaswei gegeven, dan moet ook eiwitrijk krachtvoer worden verstrekt. Voor de normale opfok op de meeste be drijven is voor het eerste halve levens jaar van het kalf nodig: ongeveer 200 kg volle melk, 1.000 kg ondermelk en 100 kg krachtvoer. De totale opfokkosten bedra gen dan circa 150,—. Aangezien een goede weide een waarde aan voedermid delen kan vervangen, zullen herfstkalve- ren wat duurder in opfok zijn dan de voorjaars-kalveren. Ook het opfokken van kalveren met kunstmelk is goed mo gelijk, maar dat vraagt extra toezicht. De voorschriften voor deze kunstmelk-pre- paraten moeten met zorg worden opge volgd. Onder deze voorwaarde kan de opfok met kunstmelk goed verlopen en zullen ook de kosten wat lager zijn. Voedingsstoornissen bij het kalf uiten zich als regel door het optreden van diar- Or. Slot. de Bruïneplein 25 - Tel. 2390 rhee. Treedt deze op dan is de beste reme die een paar dagen geen voer, ook geen melkprodukten verstrekken. Men geve uitsluitend gekookt lauw water. Zorg voor schoon drinkgerei en zuivere voederbak ken. DE KAL VER WEIDE De beste opfok geschiedt met weide- gang. Toch heeft ook de weide in de praktijk meermalen minder goed resultaat gegeven. Het optreden van longworm is een der gevaren van de z.g. kalverweide. De kalverweide mag niet jaren aan een stuk op dezelfde plaats liggen en er moet overschaargelegenheid zijn. Heeft men de ze niet, dan kan de opfok ook tijdens de zomer het best op stal geschieden. Het vraagt wel wat meer werk, maar als men daarmee longworm kan voorkomen, zul len de extra moeiten door betere groei spoedig worden beloond. voor de voornaamste buiten-Europese bestemmingen Luchtpostcorrespondentie (geen post pakketten) voor de hierna genoemde bui ten-Europese bestemmingen waarvan het gewenst is, dat zij de geadresseerden vóór 25 december 1959 resp. vóór 1 januari 1960 bereikt, moet onvoorziene omstan digheden voorbehouden uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data worden ter post bezorgd: Kerstmis Nwjaar Amerika (Ver. St. van New York) 13 dec. 20 dec. Argentinië (Buenos Aires) 16 dec. 20 dec. Australië (Syney) 11 dec. 18 dec. Brazilië (Rio de Janeiro) 16 dec. 20 dec. Canada (Montreal) 12 dec. 19 dec. Chili (Santiago) 16 dec. 20 dec. Egypte (Cairo) 13 dec. 20 dec. India (Bombay, Calcutta) 14 dec. 21 dec. Indonesië (Djakarta) 15 dec. 20 dec. Israël (Tel Aviv, Haifa) 15 dec. 20 dec. Japan (Tokio). 15 dec. 20 dec. Malaya (Singapore) 15 dec. 20 dec. Mexico (Mexico D.F.) 14 dec. 21 dec. Ned. Antillen (Willem stad, Oranjestad) 17 dec. 21 dec. Ned. Nw.-Guinea (Biak) 15 dec. 22 dec. Nw.-Zeeland (Auckland) 11 dec. 18 dec. Pakistan (Karachi) 15 dec. 20 dec. Suriname (Paramaribo) 18 dec. 20 dec. Thailand (Bangkok) 16 dec. 20 dec. Uruguay (Montevideo) 16 dec. 20 dec. Venuzuela (Caracas) 14 dec. 21 dec. Zuid-Afrika (Unie van Johannesburg) 12 dec. 19 dec. (Aan invoerrechten onderworpen goe deren bestemd voor Zuid-Afrika resp. 8 december en 15 december.) De overkomstduur is in het algemeen berekend tot de achter de landen ver melde plaatsen. Voor andere bestemmin gen in bedoelde landen is in sommige ge vallen een vroegere verzending nodig. VAKBEURS VOOR KOFFERS, LEDERWAREN EN SOUVENIRS IN UTRECHT (11 t.e.m. 15 januari 1960) Van maandag 11 t/m vrijdag 15 januari 1960 zal in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg te Utrecht de zevende Win- tervakbeurs voor Koffers en Lederwaren worden gehouden, in combinatie met de tweede Souvenirsbeurs. Het aantal deelnemers aan de Vakbeurs voor Koffers en Lederwaren bedraagt 95 (vorig jaar 85). De inzendingen beslaan een expositie-oppervlakte van 1.500 m2. De Souvenirsbeurs, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in samenwerking met de Vereniging van Souvenirfabrikanten, telt 155 exposanten (vorig jaar 125) op een oppervlakte van 1.900 m2. VEENENDAAL Gevonden: Bruin geblokte herenshawl; paar groene glacé's; donorkaart; munt biljet van 2,50; regenjas; geel-groene halsdoek; witte schort; aansteker. In het tijdvak van 4 tot en met 9 dec. 1959 werden aan het bureau van gemeen tepolitie te Veenendaal de volgende goe deren aangegeven. Verloren: Jonge koe (pink); bruine kin dermuts; bruine portem. met ritssluiting, inh. sleutels en foto's; blauwe ceintuur en 2 gespen in een zakje; zwarte portem. inh. ongev. ƒ60,-; groen kinderrijwiel; zweefvliegtuig doublé dameshorloge merk .Anker'; grijs geblokte jongensjas; doublé herenhorloge; blauwe pet; oranje-groene halsdoek lichtblauw regenkapje; rode autoped; 2 bankbiljetten van 10,-; veel kleurige dameswant; rood-witte gebreide handschoen; doosje, inh. gouden hanger tje en gouden ring; kentekenplaat. RENSWOUDE Gevonden: manchester jongensjasje; een damesparaplu. VEENENDAAL Geboren: Gijsbert, z. v. D. van de Pest en H. Verwoert; Paul, z. v. W. van den Heuvel en P. van Vonno; Hendrica Wes- selina Grada, d. v. G. Meerveld en G. van Eden; Hendrik Geert, z. v. M. C. Bos en C. A. van Manen; Teunis Jan, z. v. R. M. van Beek en J. Gaasbeek. Ondertrouwd: M. van Offeren en E. Turkesteen; A. J. Beckerman en J. W. Budding. Getrouwd: D. Ariesen en G. H. van den Heuvel; J. A. van de Bovenkamp en M. J. van Dalem. RHENEN Geboren: Barbera Maria, d. v. A. Schef- fers en N. Schellingerhout; Marcel, z. v. J. W. Rompes en J. van de Haar; Pia, d. v. J. W. Rompes en J. van de Haar; Astrid Ariënne Willy, d. v. A. Brouwers en J. A. W. van Gelderen; Ruurd, z. v. R. Her- rema en G. J. van Laar. Ondertrouwd: J. van de Scheur en M. van Appeldoorn; J. B. Wijnveen en W. M. van Apeldoorn; T. van Dorland en H. H. Brouwers. Overleden: Schalk Gerritse Boerman, 76 jaar, geh. met A. J. Brandwijk; Jan Cornelis van Doorn, 76 jaar, geh. met J. van Hattem; Jan van Dam, 63 jaar, geh. met A. van Viegen. RENSWOUDE Overleden: Aris Hardeman, 76 jaar. AMERONGEN Geboren: Cornelia Wijntje, d. v. J. Breeschoten en K. van Manen; Francina, d. v. J. Davelaar en J. W. de Man; Willem Koenraad, z. v. G. W. Hondema en J. Rebergen. Getrouwd: M. van Ravenhorst en M. W. van Laar; B. Drost en D. Henken. Ondertrouwd: G. van Soest en A. van Soest. SCHERPENZEEL Geboren: Emmarintia Esther Antien Louise, d. v. E. C. Ninaber en M. J. A. van Stijn. Ondertrouwd: J. A. van Bruggen en G. Steinman. kan er tegen U% polyester, 45°lo wol 29-75 39-75 onvermoeibaar ploolhoudend g-m-kk-IIJk t- waan gaat II rustig onder zeil! MANUFACTUREN W BEDDENaLEDIKANTEN VEINENDQfH GORTSTR.39 TfUF. 2321 Hoofdstraat 75, Telefoon 2658 RHENEN In het tijdvak van 26 november t.e.m. 3 december 1959 werden aan het bureau van gemeentepolitie de volgende voor werpen aangegeven: Gevonden: paar rood-bruine herenhand schoenen; kinderwant (Noors patroon); paar kinderwanten van blauw-wit-paars patroon; sleutel; blauw-zwarte dames glacé; jongenswindjack, pet en groene sjaal; bruin lederen portemonnaie met in houd; pakje met inhoud; pakje met kin- derdirectoirs; zwart poesje; donker blau we ceintuur; licht blauw kinderwantje met figuurtje; zwarte kat; grijs-bruine handschoen; muntbiljet van 2,50; brei werkje; schroevendraaier; gebreide da meshandschoen; blauwe doorzichtige re genmantel; bruine herenhoed. Verloren: paar zwarte damesglacé's; za- deldekje; grijze wollen sjaal; beige-bruine glacé; plastic rood etui met inhoud; zwart vulpotlood; ring met drie sleutels; bruine herenportemonnaie met ritssluiting (in gepakt); grijze gebreide herenwant; blauw-gele autoped; blauwe plastic regen jas; bruine damesglacé; grijs konijn; auto spatlap; groene hoofddoek met witte stip pen; zwarte gebreide handschoen; don kerbruine vulpen; postwissel; damesglacé; zilveren ring met groene steen; bruine portemonnaie inh. 2 gld. en een sleutel; bruine glacé; portefeuille van Marok kaans leer inh. 10,en foto's en injec tieschema. NAMAAK SNEEUW VOOR NACHTVORSTWERING In Duitsland is een methode ontwikkeld voor het weren van nachtvorst op een ge heel nieuwe wijze. Bij de landbouwkun dige afdeling van de Universiteit van Göttingen is het gelukt om met behulp van kleine sproeiers kunstmatig poeder- vormige sneeuw te maken met een lucht- gehalte van 71 volumeprocenten tegen 78 procent voor natuurlijke sneeuw. Een door een trekker aangedreven pomp en compressor met 7 sproeiers kan in 10 uur 1000 m2 bedekken met een laag van 2 cm sneeuw. Hierin ligt al direct de beperking van het systeem; een groot vermogen per m2 grondoppervlak en de trage diktegroei van de sneeuwlaag. Het systeem zal dus alleen in aanmerking komen voor zeer hoogwaardige gewassen, die op een kleine oppervlakte geteeld kunnen worden. RHENEN Ingekomen: M. G. H. v. d. Meer (gez.) van Zoelen; H. T. Buzeman van Nieuwe Pekela; P. J. Schreurs van Brazilië; IJ. R. Koopmans van Ruurlo; M. G. de Boer geh. m. H. ter Burg van Veenendaal; P. C. Koeman van Vinkeveen; J. v. Leeuwen (gez.) van 's-Gravenhage; T. v. d. Horst van Veenendaal; D. Budding van Veenen daal; M. J. Molenaar van Veenendaal; D. J. v. Brakel van Wateringen; M. J. Korevaar van Stolwijk; J. M. W. Cazander van Zutphen; H. Franken van Kesteren; H. Groeneveld van Enschede; W. C. v. Beveren van Ede; Alida J. Voorsluijs van Ede; L. G. Jansen van Voorst; M. H. W. v. d. Bosch van De Bilt; G. Wijnen van Ede; E. Baars van Leersum; B. Bomhof van Hoogeveen; A. Stuijvenberg (gez.) van Leersum; J. H. Bos van Leersum. Vertrokken: H. Keurhorst naar Rotter dam; T. v. d. Bovekamp geh. m. A. Ger ritsen naar Nijmegen; H. Ophof (gez.) naar Kesteren; L. M. v. Elfrink naar Eibergen; H. Iprenburg naar Veldhoven; J. W. Maarschalk naar Amerongen; E. J. Olvers naar Amersfoort; P. v. Veen naar 's-Gravenhage; J. J. v. d. Bijl naar Am sterdam; N. v. d. Ende (gez.) naar Vee nendaal; J. Sprong naar Zeist; T. W. v. Ginkel naar Wageningen; H. v. Hunnik (gz.) naar V'daal; Chr. Verbeek naar Tiel; H. Wegerif naar Enschede; F. Verheul (gez.) naar Ede; M. F. Godtschalk naar Noordwijk; T. v. Engelenburg naar Vee nendaal; L. H. Jalink (gez.) naar Wage ningen; J. M. Mahler naar Zeist; J. Snip naar Winkel; L. Völke naar Utrecht; C. v. d. Brink (gez.) naar Zeist; J. W. M. Baake naar Maassluis. AMERONGEN Ingekomen: J. Barto van Driebergen; D. G. de Graaff van Papendrecht; F. F. Kemper van Rotterdam; L. Brandsma- Dinkla van Zaandam; J. W. Maarschalk van Rhenen; J. A. Boer van Leersum; J. M. van Zoelen van Leersum. Vertrokken: W. van Homoed naar Mau- rik; M. van Ra venhorst-van Laar naar Woudenberg; D. Drost-Henken naar Leer sum. Komt u eens kijken naar onze RUIM- TEBESPARENDE BEDDEN. U kunt kiezen een stevig WENTELBED of VERTICAAL OPKLAPBED, waardoor u overdag meer ruimte wint. Of een DUBBEL DIVANBED, van het onderste klapt u de poten in, schuif deze onder de andere en u wint de ruimte van één ledikant, altijd een extra slaapplaats bij de hand. Kunt u een hoek missen? Dan een IIOEKBED gedeeltelik onder elkaar geplaatst, of een ETAGEBED, ook ge héél onder elkaar te plaatsen. U ziet vele mogelijkheden, in diverse kwali teiten, kleuren en prezen. Maakt uw keus bij een vertrouwd adres: Manufacturen, Compl. woninginrichting Hoogstraat 12, Telef. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Van den Berg (bed. H.D.) Julianakerk 9.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds Vermaas (bed. H.D.) Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Van den Berg, 5 uur ds Wisgerhof (bed. H.D.). Sionskerk 9.30 uur ds Vermaas, 5 uur ds Vroegindeweij. Veeneind 3 uur ds Vroegindeweij, donder dag 17 dec. 7.30 uur de heer Nijhof van Zeist. Dijkstraat 2.45 uur ds Wisgerhof. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Overduin, 5 uur ds Van Enk. Ger. Kerk geb. OCB 9 en 3 uur ds Smelik Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur lees- dienst, 5.15 uur ds Kok van Ede. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Kuitse van Malang. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. RK Kerk Salvatorkerk, Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur dr Van Leeuwen van Rotterdam, 5.30 uur ds Goedhart (bed. H. D.) RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Seve- rijn van Bunnik, 5 uur ds Boer van Lunteren. RHENEN Herv. Gem. 10 uur ds N. Kooreman, 5 uur ds J. Dijkstra. Prot. Bond 10.30 uur ds P. Cannegieter van Driebergen. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Van Reenen van Utrecht. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst, don derdag 17 dec. 7.30 uur ds. v. d. Woest- eine van Barneveld. Ger. Gem. (Syn.) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds v. Druten, 6 uur de heer J. M. Meijer van Veenen daal; donderdag 17 dec. n.m. 7.30 uur ds Jac. Vermaas van Veenendaal. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, dins dag 15 december 7.15 uur ds Mallan van Bruinisse. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, maandag 14 dec. 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJssel. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Wiersinga van Baarn. Vrijz. Herv. De Schans 10.30 uur afscheid dhr Ninaber. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds Schipper Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds Dorrestein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, zaterdag 19 dec. 7 uur ds Du Marchie van Voorthuysen, Leersum. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds L. van de Peut, bed. H.D., 6.30 uur ds L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. om 8.15 uur aan de Kerkewijk te Veenendaal VEENENDAAL: dr Rjjksen, tel. 2776. RHENEN: Dr. Ch. H. Paris Jr., tel. 432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr Van Ommeren te Eist, tel. 08377-217. RENSWOUDE: dr Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL: dr H. Wensink, tel. 03497-220 EDERVEEN, DE KLOMP. LUNTEREN: dr Van Ringelestjjn, Ederveen, telef. 08387-201. ...stnd» 1862 Kerkewijk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 MARKTBERICHTEN SCHERPENZEEL Aanvoer kippeeieren 900.000 stuks. Prij zen 14.14.50 per 100 stuks. Henne- eieren 12,14,Handel vlug. Aanvoer biggen 150. Prijs per stuk 55,72,—. Handel redelijk. KOEIEN BRENGEN MEER OP Een Engelse landbouwer heeft een sy steem ontwikkeld aldus „Landbouwdocu- mentatie", waarbij de opbrengst per koe tweemaal zo groot wordt. Wanneer bij de koeien de melkgift na 200 dagen begint af te nemen tot minder dan 8 liter, zodat er krachtvoer aan te pas moet komen worden de dieren onge veer 85 dagen in de wei gejaagd met 2-3 jonge kalveren voor iedere koe om te zogen. Voor dit systeem wordt het minder goede grasland gebruikt, het beste is ge reserveerd voor de dieren met hoge pro duktie. Een normale lactatie levert per koe ongeveer 145 pond op; met het nieu we systeem is de opbrengst 290 pond per dier. ondanks het feit. dat de melk slechts 110 pond sterling opbrengt. Na 85 dagen worden de koeien apart gezet voor een rustperiode. Het schijnt dat de koeien ge stimuleerd door de hongerige kalveren meer melk geven dan wanneer zij met de machine worden gemolken. Er zijn voor beelden van vaarzen die na de 200ste dag op deze manier 18-20 van de totale pro duktie gaven. Voor verzekering van Ziekenhuisverpleging Specialistenhulp Huisartsenhulp Apotheker Sanatoriumverpleging en andere kosten Vraagt vrijblijvend inlichtingen: EDE, Grotestraat 123, Tel. 08380-8646 WAGENINGEN, Gen. Foulkesweg 28 Telef. 08370-2841 en bij de bode

De Vallei | 1959 | | pagina 2