rwat is lij Mek KERSTMIS IN „MERRIE ENGLAND" KORBAN a.s. moeders Fa. W. de Kruyf SCHERPENZEEL spaar bij B.G, u kunt er op bouwen BON PRENATAL accu m u lat oren OUDE GEBRUIKEN DOEN GEEST VAN HET VERLEDEN WEER HERLEVEN Wie u voorlichting geven over geboortenregeling N.V.S.H. Meubel- en tapijtveiling te Ede aSZhhumUM/ een keuken- werkmeisje (intern) N.O.V. TEHUIS INGEN ISC speelde gelijk de verschrikkelijke De kersttyd is in Engeland reeds sedert eeuwen de traditionele tyd voor „good will" en festiviteiten. Zo is de geest van het „Merrie England" van vroeger be waard gebleven in de nog bestaande kersttradities. Een van de schilderachtigste van deze gebruiken - en het meest overeen komend met een Kerstmis volgens de opvatting van Dickens en Washington Irving, waarmee miljoenen mensen vertrouwd zyn geraakt - is wel het „Boar's Head" feest te Oxford. In deze oude universiteitsstad wordt op Kerstdag in het Queen's College een zwünekop, prachtig opgemaakt met vlaggetjes, laurier, hulst en rozemarün, met een kroon op zijn kop en een sinaasappel in zyn bek, de vrolyk versierde zaal binnengedragen, waar hy het middelpunt vormt van een ceremonie die reeds eeuwenlang in zwang is. In tegenwoordigheid van de provoost, het hoofd en de leden van het college, die met hun gasten zijn samengekomen in de zaal, wordt het binnendragen van de kop aangekondigd met trompetge schal en koorzang door het koor van het college. Nadat de kop op schouderhoogte op een grote zilveren schaal door de zaal is gedragen, wordt deze op de tafel van de provoost geplaatst, terwijl het koor de laatste regels van een traditionele „carol" zingt. Nu neemt de provoost de ornamenten en versieringen een voor een van de kop en schenkt ze aan de koorknapen en de bezoekers. De solist van dat jaar ontvangt de sinaasappel welke de bek van het zwijn decoreerde. Zwijnekoppen hebben reeds honder den jaren feestmalen opgeluisterd, spe ciaal in het noorden van Engeland. Er wordt beweerd dat deze ceremonie een overblijfsel is van een oud Noors ge bruik waarbij, tijdens de Yuletide fees ten, een zwijn werd geofferd ter ere van Freyr, de Scandinavische god van de vrede en de overvloed. De ceremonie in het Queen's College heeft echter een speciale eigen traditie. De geschiedenis zegt, dat in het begin stadium van het college een van de studenten een wandeling maakte in het nabijgelegen bos van Shotover, al wan delend verdiept in een boekwerk van Aristoteles, toen hij aangevallen werd door een wild zwijn. Met buitengewone tegenwoordigheid van geest stootte hij het boek met kracht in de keel van het zwijn, waardoor het stikte. Een ander oud kerstgebruik wordt ieder jaar in ere gehouden in Dewsbury in Yorkshire. Dit gebruik, bekend on der de naam „Tolling the Devil's Knell" (de doodsklok van de duivel luiden), vindt reeds sinds 700 jaar plaats, met slechts een korte onderbreking in de oorlogsjaren toen, ter bevordering van de veiligheid, het luiden van klokken verboden was. Ook dit jaar zal op kerstavond een groep klokkenluiders de tenorklok van de parochiekerk luiden en wel 1959 maal - eenmaal voor elk jaar sedert de geboorte van Christus - waarbij de laatste slag precies om middernacht moet klinken. Volgens de legende kwam dit gebruik in zwang in de dertiende eeuw, toen een in de nabijheid wonende baron als boe tedoening voor het doden van een van zijn bedienden, de kerk een klok ten geschenke gaf, met de opdracht deze ieder jaar op kerstavond te luiden, om hem te herinneren aan zijn misdaad. Vele jaren heeft de bevolking van Dewsbury geloofd dat het luiden van de klok de duivel uit hun parochie zou houden voor de eerstvolgende twaalf maanden. Een zeer oud gebruik op kerstavond, dat te Dunster in Somerset plaats vindt, is het verbranden van een essehouten takkebos. Dit gebruik is al meer dan duizend jaar oud. Alvorens zich in de strijd te werpen, tijdens de gevechten in Wessex in 878, maakten de West- Saksische krijgslieden vuren van esse- PERSONEEL GEMEENTEDIENST KWAM BIJEEN Allen, die werkzaam zijn in gemeente dienst of die op enigerlei wijze daar zijde lings aan verbonden zijn, waren dinsdag avond met hun echtgenoten c.q. verloof den naar de vergaderzaal van De Hertog van Gelre gekomen om, nu het jaar 1959 spoedig tot het verleden behoort, dit jaar elkander nog éénmaal in een gemeen schappelijk samenzijn te ontmoeten. Vooral nu ook in de afgelopen maan den het ambtenarenkorps met enige nieu we krachten is verrijkt, bleek een nadere kennismaking bijzonder nuttig. De ge meentesecretaris, de heer B. van de Brink, sprak een welkomstwoord en memoreerde dat het juist de geest van saamhorigheid is waartoe een dergelijk contact in sterke mate bijdraagt, die een waarborg is voor het plezierig werken met en voor elkan der. Op deze samenkomst werden door dr. Renken enkele filmpjes vertoond over de reis van het gemeentepersoneel naar de Keukenhof en een vakantietocht naar Zwitserland, Frankrijk en Italië door hem zelf gemaakt, terwijl het hoofd der OLS, de heer van der Hoeff een filmpje ver toonde van de Scherpenzeelse jeugd op schoolreis, opening van het gemeentelijk zwembad en vakantie op Texel. Tijdens de pauze werden een door de heer Hool- werf vervaardigd kerkje en een door de heer C. Valkenburg beschikbaar gestelde haas verloot, waarvan de opbrengst, in totaal 70,50 bestemd was voor 4 x Z.N. De haas werd gewonnen door de heer v. d. Wetering en het kerkje door mevr. B. Valkenburg. Tegen het einde van deze gezellige samenkomst sprak de burge meester, mr. C. P. Hoytema van Konij nenburg, een woord van dank in het bij zonder tot de heer Theus Vlastuin die 12Vt jaar bij de gemeente werkzaam was. takken om zich 's nachts warm te kun nen houden. Zij hadden namelijk ont dekt dat essehout het enige hout was dat goed wilde branden als het nog groen was. De achtenswaardige bevol king van Dunster houdt dit gebruik nog steeds in ere, doch de brandende takkebos is thans niet meer het voor spel tot een wreed gevecht, maar is een vreugdevuur geworden waarom ronde dansen gemaakt worden. Een kerstgebruik dat men kan waar nemen in verschillende delen van Enge land is het ophangen van „evergreen"- kransen buiten de herbergen. Dit is om aan te tonen dat u goed bier wacht in de etablissementen, welke een derge lijke versiering dragen. De krans moet men beschouwen als een eenvoudig te ken van de feestelijke atmosfeer, de gastvrijheid en de goede kameraad schap, welke al eeuwenlang het ken merk zijn van de Engelse herberg. In het westen van Engeland kan men in de kersttijd gemaskerden tegenko men in de straten en herbergen van sommige steden en dorpen. In Eynsham, Broadway en Chipping Campden in het Cotswolds district, geven deze gemas kerden een voorstelling van twee strij dende mannen, waarbij de verliezer uit de dood wordt opgewekt door een dok ter - een traditionele voorstelling dus van dood en opstanding. De gemasker den uit Longparish en Overton in het graafschap Hampshire, uitgedost als potsierlijke vogels met monsterachtige hoofdtooi, maken al zingend een tocht door de dorpen. Al deze tradities en gebruiken, eeuwen lang gekoesterd, zullen ook Kerstmis 1959 omgeven met iets van de betove ring van „de goede oude tijd". Een Engelse Kerstmis is echter, on danks al deze festiviteiten op de ach tergrond, een religieus feest en in het gehele land zullen in de kerken spe ciale diensten worden gehouden met, in vele gevallen, een helder verlichte kerstboom voor het altaar, waaraan de parochianen giften zullen hangen voor de weeskinderen en voor de zieken in de ziekenhuizen KAMPIOENEN „PIOS" Vooraf gegaan door een klein puz zelritje dat woensdagavond door de A.M.B.C. „P.O.S." was uitgeschreven en waarvan de start en finish was bij café Marktzicht, werden de kampioen schappen van het afgelopen seizoen be kend gemaakt. Deze luidde: Auto's: F. Bergsma, Woudenberg, met 446 punten; reserve: M. Veenendaal, Woudenberg, met 442 pnt. Motoren: K. J. Bebingh, Woudenberg, met 249 pnt.; reserve: K. H. van Leyen- horst, Hoevelaken, met 240 pnt. Bromfietsen: G. ten Broek, Scher- penzeel, met 247 pnt.; reserve: S. Hars kamp, Scherpenzeel, met 246 pnt. De uitslagen van de puzzelrit waren als volgt: Auto's: 1. A. Lagerwey, Barneveld, 3 strafpnt.; 2. J. van Egmond, Scherpen zeel, 4 strafpnt.; 3. J. Harthoorn, Scher penzeel, 47 strafpnt. Motoren: 1. J. Bebingh, Woudenberg, 46 strafpnt.; 2. B. Willemse, Scherpen zeel, 49 strafpnt.; 3. J. van Middendorp, Scherpenzeel, 64 strafpnt. Bromfietsen: 1. H. van Ede en 2. D. van Ede, beiden van Scherpenzeel, met ieder 47 strafpnt.; 3. G. v. d. Peut, Scherpenzeel, met 50 strafpnt. Met medewerking van het gezelschap de „Vergeet-mij-nietjes" uit Utrecht werd de avond verder gezellig doorge bracht. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Veenendaal 2326 C. G. J. Spanjerberg, Larikslaan 3 2506 Mevr. J. Blom, Middellaan 23 3300 A. C. Oosterbeek, Panhuis 6 2518 G. van Barneveld, Zandstraat 72 3094 H. Sleetsel, Middellaan 22 3253 P. v. d. Molen, Schim.penninckstr. 9 3371 F. Engelage, Middelbuurtseweg 47a 3287 E. J. v. d. Hoef, Dijkstraat 168 3225 W. van Beveren, J. v. Goyenstraat 56 2505 J. B. v. Schuppen, P. H. v. Rijnstr. 12 5398 D. Jol, J. v. Goyenstraat 58 3290 A. Looyen, Fr. Halslaan 22 3263 E. G. Buddingh, Bergweg 76 3289 J. H. Buddingh, P. H. v. Rijnstraat 34 3210 A. Achterberg, Bergweg 64 3314 A. H. C. Boers, Schim.penninckstr. 5 3352 J. A. Loesberg, v. Heemskerkstraat 8 3385 C. v. d. Bosch, Dijkstraat 104 3361 A. Augusteijn, Kerkewijk 9 3387 Mevr. M. Pieters- Wittock, v. Heems kerkstraat 6 3305 L. Andrea, Dr. de Visserstraat 39 3358 J. S. Carsouw, Westersingel 155 2521 L. van Maanen, Hoogstraat 28 3230 G. v. d. Brink, Cuneraweg 274 3232 Th. Garrits, Kerkewijk 35 2162 C. van Amerongen, Panhuis 16 2838 Mevr. W. E. van Doorn-van Ginkel, Middellaan 7 Spaar bij B.G. voor uw eigen huis! Alles blijft dan in één handeerst het sparen, dan het tech nisch advies bij uw keuze en de hulp bij de bouw en, tenslotte, de bouw- financieringDoe nu de eerste stap naar uw eigen huis: vraag inlichtingen! Kantoren te Haarlem, Den Haag, Goes, Zutphen en Assen. Ik wil graag alles weten over de eigen-huis-spaarsystemen van B.G. Naam Adres Woonplaats (Zenden aan Bouwfonds Neder landse Gemeenten, Javastraat 7, Assen.) Bouwfond 9 Nederlandse Gemeenten de moderne weg naar hel eigen huis Bij de Stichting Consultatiebureaus voor Geslachtskunde kunt u terecht met al uw vragen en problemen omtrent het huwelijk, het geslachtsleven en geboortenregeling. De mensen die u er adviseren en helpen zijn daarin gespecialiseerde artsen en verpleegsters. Lijkt het u niet de moeite waard hier eens nader naar te informeren? U zult niet de eerste zijn: de Stichting gaf reeds advies aan enige honderdduizenden van uw landgenoten! Inlichtingen: Bildendykstraat 39, Den Haag Dinsdag 15 en woensdag 16 dec. 1959 telkens d.v.m. 10 uur zal t.o.v. Notaris D. H. C. Neervoort te Ede, publiek contant worden verkocht in Veilingge bouw Maanderweg 68-70, te Ede: Eet- en slaapkamermeubelen, pracht renaissance bestuurskamer (8 stoelen plus tafel), bankstellen, tafels, stoelen, lampen, kronen, lusters, schilderijen, curiosa, kristal, glas en aardewerk, piano's, modern orgel 4V4 spel (Vreeken), schrijfbureaus, kasregister (national), linnenkasten, zaalstoelen, kinderledikan- tjes, radio's, collectie tapijten, tafelkleden, bedden, dekens, haarden en kachels, etc. IJsmeubel en bok: (Miechelse) bestaande uit: 2 schepgaten, lollyvriezer-ijskastje en bok, 71/* ltr miks met 3 cylinder Wijbo compressor, 5000 cal., 3 pk motor, watergekoeld. IJsmeubel 90 X 90 cm met Boku Europa Bok, z.g.a.n. met 2 cylinder Atlas compressor, 2500 cal., l'/z pk motor. KIJKDAG: zaterdag 12 dec van 14-17 uur, maandag 14 dec. van 9-17 uur. L. v. d. LINDEN Erkend Veilinghouder - Beëdigd Taxateur Maanderweg 68-70, Ede, tel. 08380-8440 Wacht maar - 't duurt niet lang of hij ligt naar zijn teentjes te grijpen en voor je 't weet probeert hij zich al op te richten. Zo'n pijlsnelle ontwikkeling eist een verstandige voeding. Geef daarom Molenaar's Kinder meel, zodra U tot bijvoeding overgaat. Voor uw kleine peuter is er geen betere maaltijd denkbaar - smakelijk, licht verteerbaar en uitermate voedzaam. Molenaar's Kindermeel zal hem zienderogen goed doen. Vraag Uw winkelier om het bekende pakje Molenaar - Hij kan U ook de nieuwe BORDKLAAR verpakking leveren. Dan kunt U het papje zó uit het pak op het bord klaar maken. Vlug en gemakkelijk. Zorg zo spoedig mogelijk een pakje Molenaar in huis te hebben. De dokter zegt: Borstvoeding en daarna Molenaar's kindermeel ook BORDKLAAR tinneroy 3M0 34.10 Kotn voor dofosstdagen eenc kijken naar onze grote col lectie Japonnen, Jacks, broe ken en vesten I voor Profiteer van 50 jaren ervaring van deze Westduitse accumulatoren- fabriek. Opgericht 1910 AUTOMOBIELEN DIESELMOTOREN VORKHEFTRUCKS MOTORRIJWIELEN SCOOTERS FOTOBLITZ-APPARATEN Bestand tegen Siberische koude en tropische hitte Levering bedrijfsklaar uit voorraad door Zuivelstraat 5, Veenendaal, Tel. 2532 Meer modellen, én alles voor de baby vindt u U> onze gratis catalogus no. VA 8 Vraag, of schrijf erom. ARNHEM Ir. van Muylwijkstraat 33 Tel. 3.21.12 AMSTERDAM GRONINGER ARNHEM ENSCHEDE DEN HAAG Pr. 5921 GEVRAAGD (Tehuis voor gepensioneerde onderwijzers en onder wijzeressen) Sonnenberglaan 26, tel. 2743 Oosterbeek 3271 Dr. J. A. B. van Buitenen, Middel laan 27 3354 H. I. Huttenga, Schim.penninckstr. 1 2849 Ph. Verhey, Lindenlaan 34 2985 C. J. Henken, Kostverloren 64 3333 Mej. H. R. M. Plomp, Middellaan 6 2591 B. Nijman, Middellaan 8 2054 J. A. v. d. Meulen, Middellaan 11 3302 C. van Holland, Ruisseveen 8 Ederveen 586 Wed. A. Broeren-Blanken, Dorps straat 121, Renswoude 515 H. van Brummelen, Lunterskade 11 560 W. Jongetjes, Dorpsstraat 39, Rens woude 526 H. C. La Gro, Taets van Amerongen- weg 52, Renswoude 535 J. Vink, Taets van Amerongenweg 64 Renswoude 566 Best. v. h. Groene Kruis Renswoude, Dorpsstraat 45, Renswoude 520 H. van Roekei, Griftweg 2 SINT KWAM OP SCHOOL Vrijdag j.l. in de namiddag omstreeks half twee werd de schooljeugd verrast met een bezoek van Sint-Nicolaas en zijn knecht. Beginnend met de eerste klas van de lagere School werd de Sint toegezongen en deelde vermaningen, pluimpjes en ruimschoots lekkernijen uit. Zo werden achtereenvolgens alle klassen afgewerkt. De oudercommissie was eveneens bijna voltallig aanwezig om assistentie te ver lenen bij de uitreiking van de surprises. Daarna kwamen de kleuters van het kleu terschooltje aan de beurt. Hier vertoefde het tweetal geruime tijd. Na afloop werden nog enkele kinderen thuis bezocht. Zondag bracht ISC I een bezoek aan Victoria '25 te Afferden. In een sportief gespeelde en goed geleide wedstrijd werd 11 gelijk gespeeld. Na een kwartiertje spelen maakte de Ingense rechtsbinnen W. van Ewijk het eerste doelpunt. Dit bleef ook de ruststand. Er was daarna nog tien minuten te spe len toen de Afferdense middenvoor met een prachtige gaol de gelijkmaker scoor de. Doelpunten moeten nu eenmaal be slissen, hoewel we de Ingenaren over het algemeen toch iets sterker konden vin den. ISC II moest het opnemen tegen For- titudo III. Zij bracht het er minder goed af. In een vrij forse wedstrijd moesten zij het onderspit delven, waarbij zij met 31 verloren. 67 Door de plotselinge schok verliest de man het evenwicht en slaat voorover op de stenen vloer. Ver doofd door de schok blijft hij enkele ogenblikken be wegingloos liggen. Aram is bovenop hem gevallen en snauwt hem toe: „Eén beweging en ge zijt er geweest!" De rover draait moeilijk zijn hoofd om en jammert: „Spaar mij, heer!" De vrouw heeft een verschrikt gil letje geslaakt, doch als zij ziet, dat haar bewaker overmeesterd wordt, blijft zij Aram met grote, ver schrikte ogen aanstaren, zonder een geluid te maken. Met een enkele oogopslag heeft Aram gezien, dat de gevangene nog slechts een meisje is. Het lange, blonde haar omlijst een allerliefst gezichtje, dat duidelijk de sporen van lijden en ontberingen vertoont. Slechts een seconde is zijn aandacht afgeleid, doch de rover heeft kans gezien om van dat korte ogenblik gebruik te ma ken. Plotseling ziet Aram het staal van een vervaalrijk mes in zijn handen blinken, en op hetzelfde moment tracht de man zich met een onverwachte ruk van zijn aanvaller te bevrijden. Het meisje slaat huiverend de handen voor de ogen (Wordt vervolgd) BOUWACTIVITEIT IN HET DERDE KWARTAAL 1959 Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek omtrent de bouw activiteit in het derde kwartaal 1959 werd in de sector gebouwen voor een bedrag van 700 min. geproduceerd, tegen 678 min. in het tweede kwartaal 1959 en 621 min. in het derde kwartaal 1958. In deze bedragen zijn de normale onder houdswerken en de werken beneden 2.000 niet begrepen. Rekening houdende met prijsverande- ringen lag de reële produktie in het derde kwartaal van 1959 plm. 14 hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1958. Vergeleken met het tweede kwartaal 1959 nam de produktie toe met 22 min. of 3 Van deze 22 min. kwam 17 min. voor rekening van de sector be drijfsgebouwen. In de sector woningen bedroeg de produktie 378 min. tegen 381 min. in het tweede kwartaal 1959. In het derde kwartaal 1959 werd voor een bedrag van 642 min. aan werken in uitvoering genomen. Dit is 97 min. min der dan in het tweede kwartaal. Deze daling moet voornamelijk worden toege schreven aan de sector woningen. In deze sector bedroeg de som van de begonnen werken namelijk 330 min. tegen 409 min. in het voorafgaande kwartaal. Hier bij dient echter te worden opgemerkt, dat het 2de kwartaal 1959 relatief hoog was. De bouwsom van de onderhanden wer ken bedroeg op 1 oktober 1959 3.186 min. tegen 3.229 min. op 1 juli 1959. Deze (geringe) teruggang is voornamelijk terug te vinden in de woningsector (resp. 1.769 min. en 1.806 min.) en de sector scholen (resp. 283 min. en 308 min.). In laatst genoemde sector kwam in het derde kwartaal 1959 voor een bedrag van 79 min. aan werken gereed tegen 49 min. in het tweede kwartaal. Dit is het hoogste bedrag dat tot dusverre in deze sector als gereed werd gemeld. Met betrekking tot de werkgelegenheid in de sector gebouwen blijkt uit de ge gevens omtrent het aantal arbeiders op werken met een bouwsom van 10.000 en meer dat dit aantal rond 108.000 bedroeg tegen 109.000 op 1 juli 1959 en 100.000 op 1 oktober 1958. Het grote aantal arbeiders, dat op 1 juli 1959 in de sector scholen werd geteld (10.100) blijkt weer te zijn teruggelopen, namelijk tot 8.700. In de woningbouw werden op 1 oktober 1959 62.100 arbeiders geteld. Op 1 juli 1959 en 1 oktober 1958 bedroegen deze aantallen resp. 62.700 en 60.200. Aan weg- en waterbouwkundige kapi- taalwerken werd in het derde kwartaal 1959 voor een bedrag van 180 min. ge produceerd tegen 149 min. in het twee de kwartaal 1959 en 128 min. in het der de kwartaal 1958. Het aantal arbeiders op deze werken (excl. de werken van de Rijkswaterstaat) daalde van 14.200 op 1 juli 1959 tot 12.300 op 1 oktober 1959. EIERCONSUMPTIE NEEMT TOE Het ziet er naar uit dat de eierconsump- tie in ons land dit jaar meer dan het dub bele zal bedragen van 1953. De hoeveel heid door de handel aan detaillisten af geleverde eieren ligt dit jaar weer 20 procent hoger dan in 1958. Ook het gebruik van geslacht gevogelte neemt toe. In 3 jaar tijds steeg het ver bruik van 0.5 kg tot 1.1 kg per hoofd (panklaar) en dit jaar zal de consumptie nog weer iets hoger liggen. Vooral als de verruiming van het aantal verkooppun ten een feit zal zijn en het gaat thans in die richting ligt een verdere con sumptiestijging in het verschiet.

De Vallei | 1959 | | pagina 3