X TwyCotué- Er zit méér in dan u denkt! WITTE KRUIS Spit, Spierpijn DA 0 a rTBABYDERMSS?^ Wordt ook in Frankrijk doodstraf afgeschaft? ZIJ KOCHTEN MUN KIND TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Nr. 98 Alcohol en weggebruiker DE 4Ckb& PIJNSTILLER Wéér dia pijn?... dit, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. The Jazz Messengers komen in Utrecht m.m.v. Art Blakey topdrummer Slecht coachen deed YCV verliezen van matig SVY Anti-climax na goed spel in Den Haag Rhenus won op het nippertje van DWSA Voor hellere MOCUE!- Baby-huidje TEMPO Hoe is het zo kan men zich afvragen mogelijk dat er steeds weer verkeers ongelukken, waarbij blijkt dat er alcoholgebruik in het spel is. Er gaat welhaast geen week voorbij, of wij huiveren bU het lezen van een krantenbericht over wat een be- schonkene op de weg heeft aangericht of misschien nog nèt niet heeft aangericht. Telkens weer staan wfl versteld van de onverschilligheid, waarmee bepaalde wegge bruikers hun eigen èn andermans levensgeluk in de waagschaal stellen. Zijn zij blind voor het leed, dat bij drankgebruik in het verkeer steeds weer aan de medemens wordt toegebracht? Geeft het hen niet te denken, dat de automobilist dis misschien ongemerkt iets meer dronk dan hy op dat moment kon verdragen door het rijden „onder invloed" zyn existentie in de waagschaal stelt? Misschien zyn gezin en zijn werk voor maanden zal moeten vaarwel zeggen voor het uitzitten van een straf, waar om de publieke vergeldingsdrang schreeuwt, maar die hy gemeten aan »yn schuld jegens de getroffene(n) misschien niet eens verdient Vragen, die moeilijk te beantwoorden zijn. Maar waarbij wèl met zekerheid ge zegd kan worden, dat één groot misver stand nog maar al te vaak een (fatale) rol speelt. Het feit nl., dat nog te velen niet inzien of willen inzien, dat er in wat wij noemen een „onschuldig glaasje" méér zit dan zij wel denken. Zo zijn er veel weggebruikers, die wel overwogen voor en tijdens het rijden een borrel mijden omdat het hoge alcoholper centage (35 40 hen daarvan weer houdt. En die dan met een serieus gezicht hun toevlucht nemen tot een glas bier, dat „immers" maar een alcoholpercen tage heeft van slechts 4Vï Ziedaar het misverstand. Want in zo'n (groot) glas bier zit uiteindelijk even veel alcohol als in zo'n klein glas jenever, nl. 14 gram. Zo zijn er meer voorbeelden. Hoevelen realiseren zich, dat er in een glas sherry 5 gram alcohol méér zit dan in een glas jenever? Er is trouwens nog een tweede misver stand in het spel. Maar al te dikwijls hoort men lieden de stelling verkondigen, dat zij „er wel tien opkunnen" voordat ze dronken zijn. Mensen, die ijverig mee doen en na een paar borrels met een ge zicht van „wie doet mij wat" (uiterlijk) onbewogen weer in de wagen of op de fiets stappen. Misverstand! Ook wanneer men niet dronken, doch „onder invloed" is* schept men grote, héél grote gevaren op de weg. Ieder jaar weer worden rond 5000 weg gebruikers (waarvan méér dan 50 wiel rijders) onherroepelijk veroordeeld omdat zij „onder invloed van alcohol" aan het verkeer deelnemen. De hieronder weerge geven cijfers laten zien, dat er weliswaar een kleine teruggang kan worden gecon stateerd, maar dat wij in feite niet zo heel veel verder zijn dan in 1952. Aantal onherroepelijke veroordelingen wegens het rijden onder invloed: 1952: 5068 1953: 4544 1954: 4869 1955: 1956: 5181 5691 1957: 5478 1958: 5078 In de zgn. euforetoestand die ge paard gaat met een gevoel van vrolijk heid en van alles-best-aankunnen komt tevens de gevaarlijke bereidheid om be wust risico's te scheppen voor zichzelf èn anderen. Die toestand kan voor de één ontstaan bij twee, voor de ander bij vijf glazen bier. Maar zelfs bij deze laatsten kunnen omstandigheden optreden ver moeidheid, geestelijke spanningen, weers invloeden, aard en hoeveelheid van ge noten spijzen die de vermeende grens plotsklaps verleggen. Dan is het maar al te vaak te laat! Zwitserse onderzoekingen hebben aangetoond, dat een normale vol wassene (70 kg) al na drie glazen bier een alcoholgehalte van 0,5 o in zijn bloed heeft. Professor dr. G. H. W. Lucas, ver bonden aan de National Safety Council te New York komt in zijn studie „Quan- titive studies of the relation between alcohollevels and motorvehicle-accidents" tot de conclusie dat bij een alcoholgehalte van 1 *ln de ongevals-waarschijnlijkheid 2l/t maal groter is dan bij een alcoholge halte van 0,5 En bij een bloed-alcohol- gehalte van 1,5 stijgt deze waarschijn lijkheid tot het tienvoudige Deze cij- Tabletten, poeders of cachets! fers spreken voor zichzelf. Laat het daar om óók voor zichzelf spreken, dat wij ons voor en tijdens het rijden altijd reken schap geven van wat er eigenlijk in het glas zit, dat wij vragen of aangeboden krijgen. Want één ding is zeker: hoe klein of hoe onschuldig ook het glaasje is, er zit méér in dan u denkt Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer TCMTC VAM EHBi DRAHtEW Alcohol gahalta lo procaataa Jf.tfl te.n u i- 11(1 f»ér CIINAt M.U 16 reman uuL Heel veel mensen weten niet wat ze drinken of wat ze mógen drinken. Daar om geeft Veilig-Verkeersmannetje Wou ter Wefwjjs u hierbü een plaatje van wat er in zit (méér dan u denkt). Waar uit blijkt, dat een ongeluk in een klein, maar óók in een groot glaasje zit„....... ElPS HET MIHSTE IS WOG TE VEEL Imibim m« liiimiiinil Hotraalhaid alcohol por glas raar fwl Wanneer zaterdagavond a.s. Amerika's meest bekende jazzdrummer Art Blakey in het Vredenburg Paviljoen te Utrecht de eerste slagen zal geven op «yn uitge breid instrumentarium, is daarmee voor de serieuze liefhebber van de Jazzmuziek een myipaal bereikt. Het is namelgk nog niet voorgekomen dat in de wfjde omtrek van Utrecht een jazzformatie als The Jazz Messengers, waarvan Art Blakey zeker de voornaam ste is, heeft kunnen optreden in Utrecht tussen de veie malen door dat gedurende een druk bezet Europatoernee voor het voetlicht moest worden getreden. Ruim vier weken lang trekken Art Blakey en zijn jazzboodschappers door Europa, waarbij onder meer Stuttgart, Parijs, Augsburg, Berlijn en de Scandi navische landen wordt aangedaan. Als The Jazz Messengers a.s. zaterdag om kwart over acht op het podium van het Vredenburg Paviljoen staan, zijn zij juist teruggekeerd uit Parijs waar zij een tweetal concerten verzorgden. The Jazz Messengers bestaan uit Art Blakey (drums), Lee Morgan (trompet), Wayne Shorter (tenorsax), Walter Davis (piano) en Jimmy Merritt (bas), alle na men die voor de jazzliefhebbers geen on bekenden zijn. Art Blakey blijkt zich in de loop van enige jaren te hebben opgewerkt tot het kleine groepje topdrummers dat de we reld van de jazz na de ontwikkeling van de moderne vormen heeft opgeleverd. Uit zijn spel valt duidelijk te beluiste ren dat hij een tegenstander is van de verfijnde technieken van een Shelly Manne of een Kenny Clark. Men zou hem met recht een ritmische geweldenaar kunnen noemen, die onvermoeibaar op zijn drums beukt. Twee nieuwe gezichten op deze Euro- peese toernee zijn de tenorsaxofonist Wayne Shorter en pianist Walter Davis. De eerste onderscheidde zich in Am sterdam en Scheveningen in het bijzonder bij de vertolking van The Theme, dat toen als beste nummer van het nacht concert in Amsterdam kon worden ge noemd. Bassist Jimmy Merritt was, evenals Art Blakey zelf, gehandicapt door het ontbre ken van hun eigen instrumenten. Zowel bas als drumstel was in Parijs achterge bleven. Bij hun optreden op zaterdag a.s. in Utrecht wordt zeker gebruik gemaakt van Art Blakey's uitgebreid drumassorti ment, waardoor genoten kan worden van zijn aan hét Afrikaanse grenzende oer- ritme, dat hij met onverwachte slagwis selingen door de zaal slingert. Het geheel geschiedt onder auspiciën van de Utrechtse Jazz Club, die gezien de belangstelling voor het optreden van Kid Ory en His Creole Jazz Band, nu ruim een maand geleden, terecht de verwach ting heeft dat de jazzliefhebbers uit de verre omtrek naar Utrecht zullen komen. In een spannende wedstrgd verloor VC Veenendaal in Utrecht met 3-2 (vyfde set 16-14) van een pover SVV. De hoofdoorzaak van deze onnodige nederlaag was het zwakke coachen van Van der Kolk, die op volkomen inconsequente wyze speelsters verving, wat vooral in de laatste, beslissende set funest bleek. Daarbij kwam nog dat de VCV-meisjes wederom toonden mentaal niet opgewassen te zyn tegen de spanning van een gevecht om de laatste punten: een 14-11 voor sprong in de vijfde set ging verloren, mede ook doordat by een stand 14-13 Hans Wouda werd vervangen door Els Kets. 15-8 keken de VCV-meisjes tegen een 2-0 achterstand aan. In de derde set verving de coach To Wouda door Els Kets: geen ontdekking, doch juist op beslissende momenten een uiterst nuttige speelster. Deze set was, evenals de volgende, voor de VCV-meisjes, niet doordat men ineens zoveel beter speelde, maar om dat de SW-dames zo mogelijk nog slechter gingen spelen dan de VCV- sters. De derde set ging met 15-7 in de vierde met 15-11 naar VC Veenendaal. Mincke Dijkstra bracht met haar toch niet zo moeilijke service voortdurend de SW-defensie in paniek, terwijl Wil Versteeg iedere goede set-up afrondde met een keiharde smash. In de vijfde en beslissende set was het de VCV-coach, die de stelregel „Never change a winning team" ne gerend, Els Kets verving door een ge blesseerde To Wouda. Door goed serveren van SW was het direct 5-0 en via 6-3 en 8-4 werd het 11-4 voor SVV. Doch op dat moment kwam Wil Versteeg aan het net en door goede set-ups kogelden Mincke Dijk stra en zij achter elkaar hun smashes door de ontredderde SVV-veste, totdat de 11-4 achterstand was omgezet in een 14—4(voorsprong. Het laatste punt, dat VC Veenendaal de twee brood nodige winstpunten zou opleveren, kwam er echter niet uit en met 16-14 kwam voor SW het blijde einde van deze wedstrijd, die men om het ver toonde spel het beste maar kan ver geten. Het was bijzonder weinig wat VCV er als team van terecht bracht deze avond: het team was geen schim van de ploeg, die het Celebes en RVC zo lastig maakte. In de aanval moest alles komen van Wil Versteeg, die evenwel in het achterveld telkens verwarring stichtte, doordat zij behalve haar eigen vak, ook nog dat van de andere ach terspeelsters wilde schoonhouden. Mincke Dijkstra en Cor Kruidenier speelden een redelijke wedstrijd, de an dere drie speelsters bleven ver onder het toch echt niet zo hoge hoofdklasse- peil. Wederom bleek het, dat de meeste speelsters ongetraind en daardoor tech nisch, tactisch en mentaal zwak waren. Het sterkste bleek dit bij het serveren, waarin de VCV-sters - evenals in alle vorige hoofdklasse-wedstrijden - klas sen minder waren dan hun tegenstand sters. Dit euvel kan toch alleen door training worden verbeterd: dit geldt na tuurlijk ook voor het gebrek aan tech niek, dat vooral de gezusters Wouda en Corrie Sasburg wonnen. Dat SVV nog zoveel moeite heeft gehad met dit VCV lag uitsluitend hieraan, dat ook hun spelpeil slechts het predicaat „matig" verdient. In de eerste twee sets was het een oppermachtig SVV dat dikwijls aan de opslag alleen al genoeg had om VCV van het veld te spelen. Met 15-4 en Rhenus heeft alles op alles moeten zet ten om de thuiswedstrijd van afgelopen zondag tegen DWSA uit Amerongcn tot een goed einde te brengen. In de eerste helft waren de groen-wit- ten iets sterker, doch de buitenspelval van de Amerongers werkte zo nauwkeu rig, dat het tot vyf minuten vóór rust duurde, voordat die kleine meerderheid in een doelpunt kon worden omgezet. Toen na een overrompelende doorbraak de achterhoede van DWSA geheel uit ver band was gespeeld, betekende dat voor middenvoor T. Spies nog maar een peule- schil om de voorzet van rechtsbuiten T. Hovestad in het door de keeper verlaten doel te schieten. Een op de doellijn val lende DWSA-back probeerde nog wel red ding te brengen, doch het mocht niet meer baten 10. De tweede helft gaf een gewijzigd spel- beeld te zien. Niet wat betreft het telkens weer buitenspel staan van de Rhenus- voorhoede, want dat was ook na de thee schering en inslag, maar wel in de sterkte van de ploegen. De Amerongers vochten nu kennelijk voor de gelijkmaker, want telkens werd Rhenus op eigen helft teruggedrongen. De Candia-bewoners zetten echter alle zeilen bij om de kleine maar kostbare voorsprong te behouden en hoewel doel man Ter Burg soms armen en benen te kort kwam, gelukte het Rhenus wonder wel stand te houden. Een kwartier voor het einde moest rechtsback Van Mourik zich nog wegens een opgelopen blessure laten vervangen door Koos de Gier, maar ook deze handi cap weerstond de thuisclub en zo kwam het einde met 10, hoewel DWSA zeker een tegenpunt had verdiend. en reumatische pynen wryft U eveneens weg met RHENUS IN NIEUWE SHIRTS Ongeveer een uur vóór de aanvang van de wedstrijd Rhenus-DWSA kwamen de eerste elftalspelers van Rhenus in het clublokaal van hotel De Koning van De nemarken bijeen voor de in ontvangst- name van nieuwe shirts, die met een toe passelijk woord van voorzitter Reinierse aan de aanvoerder van de ploeg, doelman N. ter Burg, werden overhandigd. Hoewel de kleur van de shirts uiteraard groen is gebleven, was er voor de variatie een witte versiering op aangebracht in de vorm van een zogenaamde V-hals. De heer Reinierse noemde het een klein puntje van vooruitgang, evenals de keuri ge prijzenkast aan de wand, die geheel door eigen leden in hun vrije tijd was vervaardigd, waarvoor hij betrokkenen om deze betoonde clubliefde dank bracht. Het verheugde hem tenslotte dat zich het ledental der vereniging in stijgende lijn beweegt en dat voor enkele weken een vierde elftal kon worden gevormd. Blijkens mededelingen van de penning meester is er ook meer animo te consta teren in het wedstrijdbezoek van de zijde van het voetbalminnend publiek. De heer Reinierse drukte het eerste elftal op het hart zowel vereniging als publiek niet teleur te stellen, de verplichte training trouw te blijven bezoeken en de kansen, die voor deze competitie nog niet geheel verkeken zijn, tot het uiterste te verdedigen. verkrijgbaar bij: VANAF 1.98 KOUSENHUIS Zandstraat 84 - Veenendaal Drie gevaariykc misdadigers, schuldig gevonden aan afschuweiyke misdrijven werden dezer dagen voor het Assisenhof van de Seine terechtgesteld. De ene had een jonge vrouw gewurgd, de andere een grüsaard met een hakbyi gedood en de derde zgn dienstbode verdronken. Enkele jaren geleden zouden zg onvermijdelijk de dood straf hebben gekregen. Nu werden zy echter alle drie veroordeeld tot levenslang. Betekent dit dat men ook in Frankrgk de doodstraf eerst praktisch en daarna wette- lgk zal afschaffen? Albert Naud geeft ons in zijn boek „Gij zult niet doden" hierop een ant woord: „De doodstraf is afgeschaft in Duitsland, Italië en Spanje en nog in 35 andere landen, zelfs in Engeland waar zij nog maar van kracht is bij moord op een politieman. Ook in Frank rijk zal het zover komen. De laatste jaren heeft men op duizenden misdaden die wettelijk de dood verdienden maar een dertigtal terdoodveroordelingen uit gesproken, waarvan er maar zes wer den uitgevoerd. Maar dat is nog te veel. Albert Naud haalt het voorbeeld aan van België, waar de doodstraf niet uit de strafwet is geschrapt en in ernstige gevallen nog wordt uitgesproken. Sinds 1863 weigerden de Belgische koningen echter de veroordelingen van kracht te maken, hoe afschuwelijk de misdaad ook mocht zijn. In 1929 stierf de beul van België, M. Nieuwlandt, zonder ooit iemand te hebben onthoofd. Zijn enige taak bestond erin de terdoodveroorde lingen bekend te maken. Sinds zijn dood werd hij niet vervangen. Uit een recent onderzoek van Franse zijde bleek dat de magistraten zich veel al voor de ter dood veroordeling uitspre ken. „Een moord moet toch minstens theoretisch met de dood worden bestraft. Maar het gebeurt vaak dat wij tijdens de zitting van de jury tegen de dood straf pleiten omdat de juryleden dikwijls geen medelijden kennen," aldus een Pa- rijse rechter. voor de doodstraf kunnen uitspreken zon der het risico te lopen een groot deel van hun praktijk te verliezen. Een advokaat-generaal uit het haven stadje Brest vertrouwde ons toe dat hij Zacht en autuer, poor de vrouw met smaak. 7. 85 per kruik vaak de doodstraf tegen iemand opeiste in de stille hoop zulks niet te verkrijgen. Wil de eeuwenoude traditie van het ge recht niet dat een advokaat pleit om de minimale straf voor zijn klant te ver- Een onderzoek tussen de advokaten was krijgen en dat de procureur de zwaarste minder duidelijk omdat zij zich moelijk straf opeist om de juiste te krijgen? OPGAVE Nr. 15. Horizontaal: 1. kwinkslag, 5. steeds, 9. onbehouwen, 13. ver voermiddel, 15. familielid, 16. aardworm, 18. bijwoord, 20. papegaai, 21. water in Utrecht, 22. achting, 23. ontkenning (Eng.), 24. vaartuig, 26. spits als een tap, 28. bloed huis, 30. jongensnaam, 31. voorlichting, 33. voorzetsel, 35. slede, 36. maal, 37. gebogen, 39. munt in Zweden, 42. op die plaats, 44. zot, 46. gebod, 47. bedektbloeiende plant, 49. bloeiwijze, 52. oriënt-express (afk.), 54. bekende afkorting, 55. cylindervormig slag instrument, 58. schijn, voorkomen, 59. stad in Nederland, 60. eikenschors, 61. de 12 machtige goden der Germanen, 63. en personne (afk.), 64. bijwoord, 65. gem. in Zee land, 66. nakroost, 68. meisjesnaam, 70. gesloten, 72. boom, 74. koord van een speel tuig. 76. bontjas, 79. leeg, 80. telwoord, 81. voegwoord (fr.), 83. rekening, 85. bar, 86. kloek, 88. tweehoevig zoogdier, 90. jongensnaam, 91. landbouwwerktuig, 92. streling, 93. familielid, 95. plechtige gelofte, 97. voornaamwoord, 98. munt in Engels-Indië, 99. woedend, 100. loods, 102. steenklomp, 103. toonladder, 104. edelgas, gebruikt voor reclame. Verticaal: 2. rijkstelefoon (afk.), 3. vogel, 4. deel, 6. kooksel, 7. vermoeid, 8. meis jesnaam, 9. stadje in België, 10. aardsoort, 11. academische titel (afk.), 12. bezittelijk voornaamwoord, 14. hemellichaam, 16. vrucht, 17. Europeaan, 19. jas (Vlaams), 23. water in Limb., 25. voertuig, 27. bundel, 29. zoon van Jacob, 30. meisjesnaam, 32. de fijnste vederen, 34. stad in Z.H., 36. getimmerde bewaarplaats, 38. familielid, 40. rij school (afk.), 41. bekende afkorting, 42. muzieknoot, 43. monster, 45. wijnglas, 47. maand van het jaar, 48. bijenhouder, 50. reeks, 51. vreemde munt, 53. boom, 54. gem. in Geld., 56. soort van hert, 57. als 10 vert., 62. bars, 65. turfland, 67. pers. voornaamwoord, 68. voorzetsel, 69. water in N.-Brabant, 71. voorzetsel, 72. aanzienlijke hoogte, 73. nauw, 74. groente, 75. buitenhaven, 77. niet vast, 78. vast deel van een boom, 79. sluw, 80. zangwijs, 82. ruk, 84. water in N.-Brabant, 86. mogelijkheid tot een gelukje, 87. zoutas, 88. stengel van grassen en granen, 89. twijg, 92. voorvoegsel, 94. masker, 96. rivier in Engeland, 98. jaar (afk. Lat.), 101. meisjesnaam. OPLOSSING Nr. 14. Horizontaal: 1. zak, 4. smaak, 8. ros, 11. soepel, 13. eden, 16. ah, 18. mees, 19. blok, 20. Aa, 21. dek, 23. L.K., 24. mals, 25. aks, 26. reet, 28. vaan, 29. Ede, 30. Eder, 31. de, 32. tergend, 35. met, 36. poel, 38. roem, 39. ar, 40. kr., 41. nijd, 43. el, 44. ha, 45. haat, 47. noot, 49. ten, 50. luister, 53. eb, 54. mank, 55. net, 56. geel, 58. long, 59. pil, 60 leek, 61. L.O., 62. den, 64. re, 65. dolk, 66. poot, 68. li, 69. arme, 70. handig, 72. sla, 73. noest, 74. nap. Verticaal: 2. as, 3. kom, 4. spek, 5. mes, 6. al, 7. kellner, 8. rek, 9. on, 10. rad, 12. eelt, 14. dos, 15. bas, 17. herder, 19. baat, 20. Aken, 22. keet, 24. ma, 25. adem, 27. er, 28. veen, 29. egel, 30. email, 31. do, 33. roet, 34. drank, 36. prat, 37. lijn, 40. kast, 42. doel, 44. hengel, 45. hiel, 46. Tegelen, 48. Ob, 49. tand, 51. unie, 52. reek, 54. M.O., 57. E.K., 58. lood, 59. pro, 60. lom, 61. lont, 63. nis, 65. dra, 66. pas, 67. tin, 69. al, 70. hé, 71. ga. FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (27) Joyce en Roland lieten haar met rust, omdat ze begrepen, dat dit voor Jane op het ogenblik het beste was. Ze wil den haar echter niet alleen laten, om haar niet plotseling haar verlatenheid nog sterker te doen voelen. Ze waren diep onder de indruk van de menselijke tragedie, waarmee ze zo plotseling wer den geconfronteerd. In ontzetting had Joyce, als om steun zoekend, de hand van Roland gegrepen en Roland had haar niet meer losgelaten. Bij alle me delijden, die ze voor Jane voelde, door stroomde haar ook een warm geluks gevoel. Ze wist dat deze eerste veel betekenende handdruk het symbool was van een nieuwe, stralende toe komst. De gedachte, dat ze dit aan Jane had te danken, terwijl deze in een af grond van ellende vertoefde, deed heel haar hart naar Jane uitgaan. Toen deze dan ook tot de werkelijk heid terugkwam en met ijzeren wils kracht haar leed trachtte meester te worden, ontmoetten haar ogen de war me belangstelling en meelevende blik ken van Joyce en Roland. Ze plooide haar mond tot een lach en probeerde opgewekt te zeggen: „Dat is ook wat fraais. Ons fijn diner naar de maan. Kom, laten we verder gaan en nog gebruiken wat eetbaar is. Later zal ik mijn problemen wel oplossen. Komt tijd, komt raad." Nu was het Roland, die de leiding nam. „Hoor eens hier Jane", zei hij, „we kunnen natuurlijk rustig verder eten, maar je moet ons zoveel mogelijk over alles inlichten. Misschien dat we je kunnen helpen." Een warme vreugde steeg in Jane omhoog. Hoe wreed het leven ook voor haar was geweest, ze had hier toch weer twee oprechte vrienden gevonden. Mochten haar ogen haar niet bedriegen, dan hadden Joyce en Roland bij haar het grote geluk ontdekt. Dan verspreid de ze toch niet alleen ongeluk om zich heen. Haar taak was dan wel heel anders verlopen, dan ze had verwacht, maar er was nu iets moois uit ge groeid. Plotseling schoot haar de felle woordenwisseling van Roland en Vo rens weer te binnen. „Zeg Roland", begon ze verschrikt, „je zult toch niet je betrekking ver liezen door deze scène? Ik zal trachten de hele geschiedenis aan Vorens te ver klaren. Het zou mij erg bezwaren, als je hier schade van zou ondervinden." „Deze avond kan voor mij nooit na delig eindigen", zei Roland met een poging tot schertsen, terwijl hij de blo zende Joyce diep in de ogen keek. „Nee Jane, óp dit punt kun je gerust zijn. Ik weet niet waar mijn ogen zaten, maar nu zijn ze in ieder geval opengegaan. Hoe gek het misschien in je oren klinkt, maar vanavond heb ik voor het eerst Joyce gezien en ik ben van plan haar nooit meer uit het oog te verliezen." Diep glansden de ogen van Joyce, maar ze hield haar vreugde in be dwang, omdat haar geluk zo dicht bij het leed van Jane was begonnen. Roland zwaaide luchtig met zijn hand. „Die geschiedenis met Vorens is hele maal niet belangrijk. Ik loop al jaren lang rond met het plan, om zelf een zaak te beginnen. Uit sleur kom je er niet toe, om de eerste stap te wagen. Sinds vanavond voel ik me sterk en tot grote daden in staat, tenminste, als mijn zojuist gevonden compagnon niet uit wraak voor een veel te lange mis kenning, mij in de steek laat." Als antwoord schonk Joyce hem een bedeesde glimlach, die haar allerliefst stond. Even was er een stilte, waarbij Joyce en Roland hun omgeving verga ten. Jane voelde een steek door haar hart gaan, omdat ze hier een duidelijk spiegelbeeld zag van het geluk dat zij verloren had. Het volgende ogenblik keken haar vrienden schuldbewust op, maar Jane lachte hen dapper toe. „Laat ik jullie feliciteren", zei ze hartelijk. „Wees zuinig en voorzichtig met je lief de, want die kan sterk zijn en tegelijk zo teer en bros." Terwijl Jane zich van haar eigen toe komst nog geen duidelijk beeld kon vor men,, moedigde ze haar gasten aan, om er nu reeds over te praten hoe hun kan sen stonden voor een eigen bedrijf. Ze werden alle drie enthousiast bij de be sprekingen. Roland beloofde Jane, dat ze bij hen een plaatsje voor haar zou den vrijhouden, waardoor zij en haar zoontje bij elkaar konden blijven. Hoe wel Jane wist, dat dit toekomstmuziek was, deed het haar goed, dat haar vrienden zich om haar bezorgd maak ten. Ze begreep wel, dat ze heel gauw al naar nieuwe wegen zou moeten zoe ken. DE STRIJD OM HAAR KIND Het werd de volgende dag een hele sensatie voor het personeel in Vorens kapsalon, dat Jane weer net zo plot seling vertrok, als ze destijds gekomen was? Van Joyce en Roland nam ze heel hartelijk afscheid. Door haar vertrek ondervond ze, dat ze ook bij de anderen vriendschappelijke gevoelens had opge wekt. Vorens liet zich in het geheel niet zien en ze verlangde ook geen moment naar zijn aanwezigheid. Een rusteloze nacht vol droevige ge dachten en eindeloos gepieker, lag ach ter haar. Ze was tot de slotsom geko men, dat ze met zelfbeklag niet verder kwam. Ze mocht ook niet alleen aan zichzelf denken. Ze had een zoon en bij al haar toekomstplannen moest ze een plaatsje voor hem inruimen. Allerminst had ze het plan, om de Bennickhoffs in het bezit van haar baby te laten.... tenminste Op dat punt stokten haar gedachten. Was ze egoïstisch, als ze haar zoon op eiste? Zou menig moeder niet verheugd zijn, als haar zoon zo'n gouden toekomst tegemoet ging, als haar kleine Walter bij de Bennickhoffs? Zou Iris zich aan haar kind hebben gehecht, of zou het allemaal achteraf tegenvallen? Het was duidelijk dat Bennickhoff, kostte wat het kostte, een kind wilde hebben, maar ze begreep nog steeds niet waarom dat nu juist hóór kind moest zijn. Iris verlangde ook naar een kind, dat wist ze, maar ze had nooit toespelingen gemaakt op het bezit van haar baby. Wel leek ze er rekening mee te houden dat de kleine Walter zou blijven. Hield ze daarom haar en haar kind zo angstvallig uit elkaar? Was ze bang dat er teveel moederbinding- zou ontstaan? Dus Bennickhoff wilde de baby en Iris ook, maar beiden op een andere manier. Waarin het verschil lag kon Jane met de beste wil van de we reld niet verklaren. Een feit was, dat het hun gelukt was, om haar van haar kind te scheiden. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 4