Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER sssss'franse staat neemt alle kosten voor haar rekening e.h.b.o. herdacht-in intieme kring- 10-jarig bestaan MULDER Chr. Geref. Kerk (Beatrixstraat) is prachtig kerkorgel rijker Nieuws uit de omgeving AMERONGEN Nieuw politiebureau voor Rhenen met twee dienstwoningen montuur/ OVERBERG Toestand van Renswoude niet erg rooskleurig ELST Eist verhoogt verkeersveiligheid Wat nu weer... 33e jaargang WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Nr. 99 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Organist Bob van Stempvoort speelde het instrument in Vijfjarig jongetje aangereden Afscheid, bevestiging en intree ds. F. Mallan Fréjusramp geologische oorzaak Tweede winterserietocht telde 245 deelnemers Dr. Annot bedankte als voorzitter Alleenwonende dame dood op bed gevonden I Terugblik Het elfde schoolvolleyball- tournooi „De valbijl voor de schuldigen" Twee weken gevangenisstraf voor vernieling van bromfiets Bouwkosten bijna 100.000, KIEST....UW EIGEN H00FD5TR.51 TEL:3l84VEENENDflPL Tekort van 61.500 gulden op gemeentebegroting In 1960 schooltandverzorging Laatste controle in mei Slachtoffer verkeersongeval ter aarde besteld Ongekende wanhoops- gevallen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent .Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De restauratie van het interieur van de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat heeft zijn beslag gekregen met de Ingebruikneming van het geheel gerestau reerde orgel. Deze kerk is hierdoor een orgel rijker geworden, waardig als be geleidend en buitengewoon als concert-instrument. Bij de officiële ingebruikneming op zaterdagavond j.l. was veel belangstelling o.a. van de zijde van diverse kerkorganisten uit Veenendaal en omgeving. De bijeenkomst had een bijzonder karakter en het hoogtepunt van de avond was de „inspeling" van het orgel door de organist van deze kerk, de heer Bob van Stempvoort, met een zorgvuldig samengesteld concertprogramma. Hierop kwamen voor werken van Jan Zwart, Bach, Wesley en Boëllmann. Het was opvallend, dat het instrument, wat het geluid betreft, veel krachtiger en frisser is geworden. De registratie biedt veel meer mogelijkheden en dit kwam tot uitdrukking bij de uitvoering van de „Suite Gothique" van Léon Boëllmann, waarin de organist de vele register- combinaties volledig uitbuitte en een juichende climax bereikte bij het toc cata. De predikant der Chr. Ger. Kerk, Beatrixstraat, ds W. Heerma, opende de bijeenkomst en besprak, na het wel komstwoord, de functie van het orgel in de eredienst en de opvattingen daar omtrent door de eeuwen heen. Ds Heer- ma memoreerde het beginstadium van het kerkorgel. Reeds in het jaar 757 las men in de geschiedenis van kerkorgels. In de periode van Calvijn stuitte men veelal nog op moeilijkheden om orgels in de kerken geplaatst te krijgen, doch na die tijd week de tegenstand en werd men steeds meer overtuigd van de be langrijke begeleidende rol van het kerk orgel. De heer Bob van Stempvoort gaf als organist van de Chr. Ger. Kerk een korte uiteenzetting over de restauratie en de daarmee gepaard gaande om vangrijke werkzaamheden. Deze wer den uitgevoerd door de heer A. H. de Graaf uit Ede, die er drie maanden aan werkte. Dank bracht de heer Van Stempvoort aan deze orgelbouwer, die, naar hij zelf had gezegd, met zoveel plezier aan het orgel had gewerkt. De heer Van Stempvoort bespaarde de aanwezigen een uitvoerige technische uiteenzetting, doch bepaalde zich bij een aantal hoofdpunten. Het orgel werd in 1926 gebouwd door de heer N. A. van Dam te Utrecht, die onlangs 87 jaar is geworden. Gelet op zijn hoge leeftijd kon deze de bijeenkomst niet bijwonen. Wanneer, zei de heer Van Stemp voort verder, een orgel 25 tot 30 jaar in een kerk staat dan is het absoluut aan een grondige revisie toe. Dat was ook het geval met dit orgel. Er waren onderdelen versleten en het instrument had veel van zijn frisse en krachtige Op de Prins Bernhardlaan is het 5-jarig zoontje van de fam. D., doordat het on voorzichtig de weg overstak, door een personenauto gegrepen en gewond. Toen het kereltje plotseling de weg overstak kon de bestuurder van de juist naderende personenwagen, v. d. H. uit Veenendaal hem niet meer ontwijken. De jongen werd door de auto gegrepen en weggeslingerd. Dr. Reydon verleende de eerste hulp. Het opgelopen letsel bleek later gelukkig mee te vallen zodat over brenging naar een ziekenhuis niet nood zakelijk was. VEEL BELANGSTELLING VOOR INSTUIF Voor de instuifavond die voor de eerste maal in het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk werd gegeven bestond grote be langstelling. De avond werd gevuld met samenzang, binnenspel en opvoering van schetsjes onder leiding van de heer W. Schimmel Wzn. Terwijl de dames Wa- gensveld-Bakker zorgden voor afwisse lende zang met gitaarbegeleiding. De heer Bakker begeleidde met zijn instrument het orgelspel bij de samenzang. Vanaf 't begin tot 't einde heerste er een goede stemming. Het was inmiddels al laat ge worden toen de voorzitter van de jeugd vereniging, de heer Cozijnsen, deze avond besloot met een dagsluiting welke han delde over Mattheus 24 1-13. Zij die een groot aandeel hadden in de organisatie van deze avond hebben hun moeite ruim schoots beloond gezien. Ds. F. Mallan, predikant van de Ge reformeerde Gemeenten in Nederland buiten synodaal verband, zal vrydag 8 januari van het volgend jaar afscheid nemen van zijn gemeente te Bruinisse en twaalf cfagen later, n.l. woensdag avond 20 januari van het volgend jaar, na vooraf diezelfde dag te zijn beves tigd door ds. Chr. van de Woestyne uit Barneveld, intree doen te Veenendaal, waar hij de eerste p-edikant wordt van de omstreeks 1949 zelfstandig geïnsti tueerde gemeente. De bevestiging en de intree vinden plaats in twee afzonder lijke diensten. Ds. Mallan werd op 18 april 1925 te Rotterdam geboren en studeerde aan de theologische school van de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland, te Rotterdam, waar hij op 18 juni 1948 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat de heer Mallan toen ook beroepbaar ver klaard was bij de Gereformeerde Ge meenten in Nederland werd hij op 29 september van datzelfde jaar (1948) door wijlen ds. J. Franje uit Barneveld bevestigd als predikant van de Gere formeerde Gemeente van Bruinisse. In deze zijn eerste gemeente onttrok ds. Mallan zich op 3 juni 1953 aan het sy nodaal verband van de Gereformeerde Gemeenten in Neder 'tand. Van zijn hand verschenen enige losse preken en verder is hij medewerker aan „De Wachter Sions", het weekblad van de Gereformeerde Gemeenten in Ne derland. winterseriewandeltocht gelopen. Zeker, het was wel wat fris, maar daar kon den de deelnemers zich op kleden. On geveer hetzelfde aantal deelnemers als vorige keer meldde zich aan om deze tocht mee te maken. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O. afdeling Veenendaal, heeft j.l. donderdagavond in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt in intieme kring het 10-jarig bestaan herdacht. Tegelijkertijd nam Dr. Annot afscheid als voorzitter van de E.H.B.O., omdat zyn werkzaamheden hem dusdanig in beslag namen dat hij geen voldoende tijd kon vinden om de be langen van de E.H.B.O. op de juiste wijze te behartigen. De politie heeft zaterdagmorgen de 65- jarige alleenwonende dame, mej. K., wo nende aan de Emmalaan, levenloos op haar bed aangetroffen. Buren die bemerkten dat de gordijnen 's morgens gesloten bleven, waarschuw den de politie. Deze verschafte zich toe gang en kwam tot eerder genoemde ont stellende ontdekking. Volgens de dokto ren is de dood door hartverlamming in getreden. OTTERLO. Bij het begrotingsonderzoek van de gemeenteraad Ede is door een raadslid aan b. en w. gevraagd wat men denkt te doen tegen de rattenplaag waar het natuurbad „De Zanding" in Otterlo momenteel mee te kampen heeft. De rat ten zullen echter voorlopig nog vrij spel hebben want het college antwoordde: Hieraan zal in de toekomst aandacht ge schonken worden. ZEIST. Het comité dat de Volkskerst zang in Zeist organiseert, rekent op een bezoekersaantal van 6000. In de grote NBM-hal worden ruim vijfduizend stoelen geplaatst, terwijl de enorme ruimte goed verwarmd zal worden. Het Kerstevangelie zal gelezen worden door de burgemeester van Zeist en Kersttoespraken door enkele plaatselijke predikanten. Ook voor de zieken en invaliden wordt extra gezorgd. Zij zullen door automobilisten opgehaald en na afloop weer thuisgebracht worden. EDE. Ede krijgt een nieuw dierenpen- sion en zwerverstehuis. Dit heuglijke nieuws konden de Edese dierenbescher mers mededelen, toen bekend werd dat de gemeente Ede voor de helft bij zou dra gen in de kosten van de bouw van een modern asiel. Op een terrein, tussen de Asakkerweg en Rijksweg 24 wordt binnen zeer afzienbare tijd met de bouw begon nen. LEERSUM. De kans bestaat dat in Leer- sum een zwembad wordt gebouwd. De gemeente overweegt namelijk een zwem bad aan te leggen, omdat men dit voor de gemeente een noodzakelijk bezit acht. Een krediet van 5000,wordt gevraagd voor de kosten van voorbereiding en het maken van een plan. De mogelijkheid be staat ook dat men zal samenwerken met de gemeente Amerongen. Pertinent vóór De Gaulle... Een fleurig beeld van het bezoek dat de Franse president De Gaulle heeft gebracht aan Sint Louis in Senegal. Deze twee in landsen dragen feestjurken bedekt met afbeeldingen van een glorieuze De Gaulle. geluid verloren. In zijn dankwoord betrok spreker de kerkeraad en de financiële commissie. De heer De Graaf kreeg na afloop een attentie aangeboden. Deze kerk heeft dus thans weer een orgel, dat een waardige plaats in de eredienst kan innemen. Het instrument heeft negentien stemmen en de dispo sitie is verdeeld over drie klavieren; een eerste en tweede manuaal en een vrij pedaal. Dit laatste is enigszins ver sterkt, met het oog op de ondersteuning van de gemeentezang. De Chr. Ger. Kerk heeft met deze ingebruikneming één van de beste, zo niet het beste orgel van Veenendaal gekregen. Het is daarom te hopen, dat de vele liefhebbers van orgelmuziek die Veenendaal telt, nogmaals de ge legenheid krijgen om van het prachtige geluid te genieten, voortgebracht door een organist van origine. De Chr. Ger. Kerk heeft indertijd reeds het lofwaar dige initiatief genomen om Nederlands meest bekende organist, Feike Asma, uit te nodigen, hetgeen resulteerde in twee concerten van deze musicus. Nu men deze en andere bekende organisten dit krachtige en fijn geïntoneerde in strument kan aanbieden is het te hopen, dat men dit nog meerdere malen zal herhalen. Dr. Annot memoreerde allereerst de geschiedenis van de Veenendaalse EHBO. In december 1949 werd het be stuur officieel geïnstalleerd, terwijl in 1950 bij de eerste cursus gestart werd met 56 cursisten, waarvan er 48 slaag den. Het begin was goed maar enkele van de daaropvolgende jaren spraken van moeilijke financiële omstandig heden. De toestand verbeterde zich allengs weer zodat er eind vorig jaar 116 leden waren aangesloten. Overigens was 1958 het topjaar: een le prijs in de rayon wedstrijden en een 3e prijs bij de na tionale wedstrijden. Vervolgens deelde Dr. Annot mee dat hij had besloten als voorzitter af te treden omdat het hem aan tijd ontbrak om deze functie naar behoren uit te oefenen. Het bestuur besloot toen een niet- medicus als voorzitter te kiezen. Wel heeft men Dr. Rijksen bereid gevonden cursussen te geven en op oefenavonden de leiding te nemen. Na het jaarverslag van de secretaris vond de bestuursverkiezing plaats. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer Oosterbeek, lid van het bestuur. In diens plaats werd de heer Scher- renburg gekozen. Het jaarlijkse schoolvolleyballtournooi staat weer voor de deur. Dit - elfde - tournooi wordt gespeeld op woensdag 23 en donderdag 24 december a.s. De organi satoren hebben de beschikking over drie zalen, n.l. de gymnastiekzalen van de Kon. Julianaschool en het Chr. Lyceum en het gebouw „Eltheto". Het zal weer een druk bezet tournooi worden, want een groot aantal scholen hebben voor dit traditionele tournooi in geschreven. De leiding berust evenals andere jaren bij de heren E. van Asselt en H. C. Buys. De pas benoemde voorzitter bracht dank aan Dr. Annot' voor het vele en nuttige werk dat deze arts voor de EHBO Veenendaal heeft verricht. Een passend geschenk - een staande sche merlamp - was de scheidende voorzit ter al eerder aangeboden. Na deze min of meer officiële ge beurtenissen, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. (Van onze Parijse correspondent) DE VALBIJL VOOR DE SCHULDIGEN." In Fréjus, dc ongelukkige plaats in de Voor de start aan de VGLO-school vallei des doods, waar de overlevenden nog zoeken in de rode klei kon men de laatste meende de heer Wijnmalen eerst de dagen deze kreet meerdere malen horen. wandelgroep van Hollandia-Trico te Het zijn kreten van wanhopigen, van lieden, die nu pas kunnen schreien, van over- moeten feliciteren met de eerste dui- levenden, die zich nu pas realiseren, dat ze alles verloren hebben in de catestrofe. zend kilometer, die zij in hun vierjarig Met grote voortvarendheid is het onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingezet, bestaan hebben afgelegd. De heer Wijn- Het resultaat ervan dient spoedig te worden bekend gemaakt, omdat er vanzelf- malen noemde het zeer terecht een sprekend ook ongerustheid bestaat in andere aan stuwdammen grenzenden dorpen, prachtige prestatie van deze sportieve Opmerkelijk is, dat de publieke opinie in eerste instantie geneigd was de oorzaak te meisjesgroep. Daarna kon er gestart zoeken bij de aannemers, die slecht werk zouden hebben geleverd en minderwaardige worden. De route liep deze middag door beton zouden hebben doen vervaardigen. Vier technici verklaarden eveneens aan een Parys avondblad van mening te zyn, dat het beton niet homogeen is geweest, hetgeen zou zijn af te leiden uit het feit, dat het trapsgewijze was afgebrokkeld. het vlakke Achterbergse land en door de bossen, om daarna weer naar Vee nendaal terug te keren. Bij de finish heerste weer een gezel lige drukte. Onder het genot van de dampende chocolademelk werd de sfeer nog aanmerkelijk verhoogd door het draaien van aantrekkelijke grammo foonplaten, wat de deelnemers wel een beetje langer bij de finish vasthield dan geWoonlijk het geval is. De stuwdam is namenlijk opgebouwd uit betonblokken van dertien meter leng te. Deze verklaring gaf nieuw voedsel aan Het was weer een prettige tocht, de geruchten, als zou de aannemer geheel waaraan met alleen Veenendaalse ver- of ten dele aansprakelijk zijn. Maar de enigingen en scholen deelnamen, maar directeur van de onderneming, welke de ook een groot aantal mdividuelen van dam maakte heeft ter plaatse, in gezel buiten, alsmede groepen uit Valken- heide en Eist. De derde winterserietocht vindt op 16 januari 1960 plaats. Een fabrieksarbeider en een opperman uit Amerongen hadden in de nacht van 11 oktober j.l. de brommer van G. K., die op de binnenplaats van K's woning stond gestald, in een dronken bui met stenen bekogeld en op de grond gewor pen. Hierdoor werd de bromfiets vry- wel geheel vernield. Bij de behandeling van deze zaak voor de Utrechtse Politierechter werd dit een zin loze vernietiging genoemd, waarvoor, vol gens de politierechter, geen enkele ver ontschuldiging kon worden aangevoerd. Deze mening deelde ook de officier van justitie. Wegens opzettelijke vernieling werden de daders tot twee weken ge vangenisstraf veroordeeld. Bij de straf bepaling is rekening gehouden met het feit, dat de fabrieksarbeider de geleden schade had vergoed. Op de hoek van de Stationsweg-Duistereweg, op een terrein, dat sedert de oorlogs dagen van mei 1940 ligt en waar in die donkere tijd de eerste huizen door granaatvuur zyn platgebrand, komt het nieuwe politiebureau voor de Grebbestad. Eigenlyk heeft Rhenen nooit een behoorlijke huisvesting voor zyn politiekorps ge had. Momentcel is deze dienst wel zó gebrekkig ondergebracht, dat er eigenlijk geen woorden voor zyn te vinden. Men moet zich behelpen met één kamer, gelegen naast het gemeentehuis, met de ramen op het noorden. Er komt geen sprankje zon binnen de muren. Maar ook geen daglicht, dat wordt tegen gehouden door een enorme grote boom in de tuin. Er moet de ganse dag worden gewerkt bij kunstlicht. Voor de stalling van de onlangst in- gebruik genomen jeep is een oplossing ge vonden doordat de gemeente een garage heeft afgestaan naast de oude waag. Dat is alles. Voor korpsbijeenkomsten en voor het afnemen van verhoren moet dikwijls worden teruggegrepen op een al even somber lokaal in het gemeentehuis. Maar nu gaat het toch werkelijk dagen voor de mannen van de rijkspolitie in Rhenen. De aannemersfirma De Groot en Van Uden uit Wychen is met de nieuw bouw begonnen op de hiervoor aange geven plaats naar een ontwerp van Ir. P. A. Leupen te Arnhem in opdracht van de rijksgebouwendienst. De bouwkosten be dragen 92.997,—. Het betreft hier een groepsbureau met twee dienstwoningen. De totale inhoud IN MEMORIAM DIIR. A. HARDEMAN In de leeftijd van 76 jaar is plotseling overleden de bekende inwoner van Over berg de heer A. Hardeman. Onder zeer grote belangstelling is het stoffelijk over schot inmiddels ter aarde besteld. Dit verscheiden betekent ook voor de Ned. Herv. Kerk in Overberg een groot verlies, daar de heer Hardeman veertig jaar onafgebroken als organist aan ge noemde kerk verbonden is geweest. Tijdens de kerkdienst van j.l. zondag werd de heer Hardeman door de kerke lijke gemeente herdacht door een minuut stilte in acht te nemen. UITVOERING „ACCORDEONNETTE" De Overbergse accordeonvereniging ,,Ac- cordeonnette" geeft a.s. zaterdag de eer ste winteruitvoering van dit seizoen in „De Ossenberg". Medewerking zal verlenen het toneelge zelschap „Evato" uit Veenendaal, die het toneelspel ,,'t Hangt in de lucht" zal op voeren. Beide verenigingen zal het onge twijfeld niet aan belangstelling ontbre ken. Aangezien burgemeester J. A. Hosang nog niet in staat was de voorzittershamer te hanteren, opende vrijdagavond j.l. wethouder J. T. Wolleswinkel de openbare ver gadering van de gemeenteraad van Renswoude. Tijdens zijn openingswoord in de voltallige vergadering sprak de voorzitter de hoop uit, dat de burgemeester spoedig zijn taak weer zal mogen hervatten. De secretaris las daarna de notulen van de vorige vergadering, terwijl vervolgens aan de orde werd gesteld de overneming van het onderhoud van de Wittenoordseweg. Krachtens ruilverkavelingsovereenkomst Luntersebeek III is deze weg gemeente- eigendom geworden en burgemeester en wethouders waren nu van oordeel dat het billjjk is het onderhoud van deze weg ter lengte van ongeveer 510 m ten laste van de gemeente te nemen, zonder dat van de vroegere onderhoudsplichtigen een bijdrage wordt gevorderd. De raad kon zich hiermede verenigen en besloot conform het voorstel. Hierna besloot de raad zonder hoofde lijke stemming de woning met bedrijfs ruimte Dorpsstraat 8 wederom voor de tijd van een jaar te verhuren aan de heer T. Lagerweij voor in totaal 23,55 per week, alsmede de woning Dorpsstraat 10 aan de heer J. D. Overeem voor een huur prijs van 7,85 per week. De heer Zweers merkte hierbij nog op, dat hij verbetering van deze woningen dringend noodzakelijk achtte en na enige discussie stelde de voorzitter voor deze kwestie, die nu in feite niet aan de orde is, nog nader te bezien. Agendapunt 7 betrof de vaststelling van de vergoedin- (Zie verder pag. 2) van het bouwwerk bedraagt 1390 ms. De twee dienstwoningen hebben elk een in houd van 340 m3. Het dienstgedeelte omvat één kamer voor de groepscommandant, één kamer voor de postcommandant, één verhoorkamer, één kamer voor het personeel, tevens the orielokaal, één garage, alsmede twee ar restantencellen. De beide woningen hebben een ruime keuken en één grote woonkamer met eet- hoek. Op de verdiepingen bevinden zich vier slaapkamers en een badcel. Het behoeft nauwelijks betoog welk een prachtige vooruitgang dit object voor de politiediensten in Rhenen betekent. Verwacht wordt dat de aannemers om- streekt oktober van het komende jaar met de bouw gereed zullen zijn. schap van zijn technici de resten van de stuwdam onderzocht en hij beweert, dat reeds vast staat, dat de losgelaten beton blokken stukken van de rots hebben meegesleurd, waaruit is af te leiden, dat de geologen niet vrij uit gaan. Een andere vraag is of de bewoners ge waarschuwd hadden kunnen worden, in dien de rotsen gingen werken. Bij de stuwdammen, die zijn gebouwd voor de E.D.F. (Franse elektriciteitsmaatschappij) bevinden zich overal een soort seismo- grafen, die nauwkeurig iedere beweging van de bodem optekenen. Deze waren niet geïnstalleerd bij Malpasset. Inmiddels is een ander treurig feit bekend gewor den: de laatste controle van de rotsen zou hebben plaats gehad in mei j.l. Sommige technici beweren, dat de droge zomer oor zaak kan zijn van rotsbewegingen. Maar er staat tegenover, dat het juist in augus tus en september in deze streek nogal heeft geregend. Zaterdagmiddag is onder grote be langstelling het slachtoffer van het ver keersongeval op Zwijnsbergen, de heer J. van Dam, ter aarde besteld op de be graafplaats te Eist. By de groeve werd het woord gevoerd door de heer D. de Jong, als voorzitter van de Partij van de Arbeid, afd. Eist, die de overledene roemde en dankte voor zijn trouw en plichtsbetrachting, de partij in de 40 jaren lidmaatschap bewezen. Tevens riep hij vriend Van Dam een laatste vaarwel toe namens de Vara-omroep. Wethouder Boelhouder dankte namens de woningcommissie, waarin de over ledene twaalf jaar zitting had gehad en noemde Van Dam een rechtschapen mens met een grote plichtsbetrachting, die nooit iets teveel was. De voorzitter van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuidoost- Utrecht", de heer Hulzebos, sprak na mens de leden en het bestuur der ver eniging en noemde Van Dam, die mede oprichter van de vereniging was, een trouw lid en een oprecht en beminnelijk mens. Ds. Stekelenburg las hierna enkele verzen uit Psalm 39 en wees op de ver gankelijkheid van de mens. De burge meester en de wethouders hadden al eerder in het sterfhuis van de heer Van Dam afscheid genomen. Niet iedereen was er van verzekerd, dat de stuwdam van Malpasset het zou hou den. Op 7 januari van dit jaar schreef de kolonel Jean de Laval, tevens een be kend technici, in een gewestelijk blad: „Het is gevaarlijk dit gigabtische kunst werk in beweging te zetten. Het lijkt me niet overeenkomstig met de klassieke constructienormen. De verantwoordelijke autoriteiten hebben er alle belang bij het hele werk eerst nog eens nauwkeurig te verifiëren." Hoewel de regen in Fréjus heeft opge houden heeft de burgemeester van het plaatsje, die woensdag door generaal De Gaulle te Parijs werd ontvangen een deel van de lagere gebieden doen evacueren. Hij wil op alle eventualiteiten voorbereid zijn. De hulpactie begint nu ook financieel op gang te komen. Met tranen van ont roering in hun ogen vertellen de be woners van de vallei des doods u hoe men in het kleine Luxemburg zeven miljoen heeft ingezameld, hoe er in België en Nederland enorme bedragen worden ge collecteerd. Een oude grysaard viel me om de hals en smeekte me: „Dank uw volk voor deze daad van christelijke naas tenliefde. Het geeft ons sterkte te weten, dat we niet alleen staan. Wilt ge voor mij een brief schryven aan uw goede koning Boudewyn; zelf heb ik nooit schryven geleerd De eerste dagen moesten de getroffenen soms uren in de rij staan om op het raad huis een eerste steunbedrag van 5000 fr. in ontvangst te kunnen nemen. De ver slaggevers van radio Luxemburg en France Soir die op eigen gelegenheid een gigantische inzamelingscampagne hadden georganiseerd verschenen ter plaatse en deelden aan de wanhoopsgevallen grote bedragen uit. Een vrouw, die haar man en drie kinderen had verloren en bijna negen maanden zwanger was, ontving zonder omwegen een bedrag van 500.000 fr. Dezer dagen werd haar kindje ge boren. Haar eerste woord was toen: „Nu ben ik niet meer alleen." Vreselijk is het leed van een marine officier. Zijn vrouw slaagde er in een pas geboren zuigeling te redden, maar vergat de andere drie kinderen, die om kwamen. Toen ze zich het drama reali seerde werd ze zenuwziek. Inmiddels wordt er geweend en gewerkt. De eerste steen is gelegd voor de bouw van 160 nieuwe woningen. De katholieke hulpactie heeft noodwoningen gezonden. Met bulldozers en honderden vrachtwa gens, waarvoor zelfs éénrichtingsverkeer is ingesteld wordt het puin opgeruimd. Het aantal schadegevallen bedraagt al 1600. De staat, aldus verwacht men, zal alle schade op zich nemen. De burge meester van de getroffen gemeente heeft inmiddels een chéque ontvangen van Ra dio Luxemburg ten bedrage van 400 mil joen, voldoende om de 160 nieuwe wonin gen te bouwen. Hij wil er echter eerst de wanhoopsgevallen mee op de been helpen. Op de Zuidpool-basis Hallet zijn voor Vorige week heeft Rijkswaterstaat de aanval geopend op een tiental beuke- bomen op de hoek Veenendaalsestraat-Franscweg, die het uitzicht ter plaatse het eerst sinds heugenis insecten ontdekt zodanig belemmerden, dat alleen verwijdering de radicale oplossing was. Reeds in het Zuidpoolgebied. Het waren onge- eerder is over dit gevaarlijke punt, waar in de loop der tijden al verschillende veer tien zwarte vlooien die zich ver ongelukken zijn ontstaan, geschreven. Nu echter heeft Rijkswaterstaat inge- scholen hadden onder een droge rots. grepen en de bomen gerooid, zodat de verkeersveiligheid op deze plaats belang rijk is verbeterd. Ook op de hoek Veenendaalsestraat-Defensieweg zyn enkele bomen gekapt, zodat ook hier een beter uitzicht is verkregen. Op de toeristische autoweg tussen Eist en Rhenen sloeg de automobilist H. H. uit Rhenen enige tijd geleden linksaf, waar door de 21 jarige korporaal J. D. C. M. R. uit Ede en de 21 jarige bankwerker C. J. van I. uit Odijk, die op racefietsen uit tegenovergestelde richting over het rij wielpad naderden, gehinderd werden. Van I. kwam zelfs met de auto in botsing. een aanrijding te voorkomen moest ik ver naar rechts uithalen. Wat verdachte deed is scherp en ge vaarlijk rijden, zo zeide de officier, mr. Leusink, in zijn requisitoir. We mogen van geluk spreken, dat er geen ongeluk ken gebeurd zijn. Eis 60,of 12 d. Verdachte doet een beroep op over- macht of afwezigheid van alle schuld, H. was reeds eerder voor het kanton- H. niet van de verplichting het hem te- - een politiewagen - gehinderd had. maar daar is niets van komen vast te gerecht gehoord en destijds verklaarde gemoetkomende verkeer voorrang te ver- Bij* zijn eerste verhoor verklaarde B., staan, oordeelde ook rechter v. d. Brand, hij, dat de fietsers ten eerste bijzonder lenen, oordeelde de officier. Eis 40,of dat het naar links uitwijken noodgedwon- Vonnis conform, hard gereden hadden en bovendien dat 8 d. gen gebeurd was omdat een personen- zij, hoewel het al donker was, geen licht Ik blijf erbij, dat Van I. geen licht auto voor hem plotseling een zwenking De Wageningse student H. W. K. ver- op hadden gehad. op had, hield verdachte vol. Ik reed bo- naar links gemaakt had, terwijl hij juist scheen vrijdag voor het kantongerecht in R. en Van I. werden nu als getuigen vendien maar 15 km, dus ongeveer de aan het inhalen was. Was dat niet ge- zijn woonplaats omdat hij gefietst had gehoord en beiden gaven toe zo'n kilo- helft van hun snelheid. Ik had niet voor- beurd, dan zou hij op zijn eigen weghelft zonder voorlicht, terwijl het toch al ver meter of dertig gereden te hebben, al zichtiger kunnen rijden. gebleven zijn. na zonsondergang was. Het was gebeurd was R. het niet met verdachte eens, dat Inderdaad zijn er wel enkele ver- Als getuige werd nu de bestuurder van op 31 maart van dit jaar en negen dagen dit een flinke vaart was voor een fietser, zachtende omstandigheden, al blijft H. de politieauto, brigadier Stegink uit Oos- later kreeg K. zijn tweede verbaal voor Hij herinnerde zich ook dat beide lam- schuldig, vond de rechter. Vonnis 20,terbeek, gehoord, die verklaarde, dat ver- een zelfde overtreding, pen gebrand hadden. Van I. was minder of 4 d. dachte, zelfs als de personenauto niet uit- Voor dat tweede feit was verdachte in- positief in zijn verklaring. Hij wist niet geweken was - wat hij trouwens niet ge- middels al een boete opgelegd, meer of zijn lamp al of niet gebrand had Voor de tweed maal verscheen vrijdag zien had - niet op zijn eigen weggedeelte Ik geloof dat u de wet maar zo'n en de politie had het na de aanrijding H. C. R., chauffeur te Veenendaal, voor had kunnen blijven bij het passeren. beetje aan uw laars lapt, meende rechter ook niet meer kunnen constateren. het Wagenings kantongerecht, die in Oos- Rechts naast de personenwagen bevon- v. d. Brand. Dat is nu al de tweede keer, Weliswaar lag de snelheid van de terbeek bij een inhaalmanoeuvre met zijn den zich namelijk nog twee fietsers. dat u hiervoor dat zonder licht rijden getuigen wat boven die van de normale vrachtauto op de linkerweghelft was ge- Zelf, zo vervolgde de getuige, reed voor het bankje staat, toeristische wielrijder, maar dat ontheft komen was en daar tegenliggend verkeer ik haarscherp voorgesorteerd, maar om Sinds juni van het vorig jaar mag de Stockholmse politie de voertuigen die in de straten zijn achtergelaten, verwijderen. Resultaat: bijna 800 auto's, brommers en motoren zijn naar de sloper gesleept. Bij de begrafenis van een vroegere nazi-functionaris bracht een 60-jarige Münchenaar de - in Westduitsland ver boden - Hitlergroet. Een rechtbank ver oordeelde hem tot 5 maanden gevangenis straf Met behulp van planken is een 15- jarige Hongaarse jongen erin geslaagd over de prikkeldraadversperring tussen de Oostenrijks-Hongaarse grens te klim men en het vrije westen te bereiken. Ook de helikopters gaan meedoen in de strijd om de ruimte. Een turbine-heli kopter van de Amerikaanse luchtmacht bereikte een hoogte van ruim 9 kilometer. In Haifa was een hond die dag en nacht doorblafte. Geen middel hielp tot dat men de hond door middel van een bandrecorder zijn eigen geblaf liet horen. De hond pleegde toen zelfmoord. Bij het eiland Oeland voor de Zweedse oostkust is in de zee een grote stookolie- vlek. Duizenden zeevogels hebben dit met de dood moeten bekopen. Ook de stranden zijn voor lange tijd bedorven. Een 62-jarige uit Rusland afkomstige Israëlische ingenieur heeft een nieuw pro cédé ontdekt om zoet water uit zeewater te winnen. Volgens de ingenieur is dit even belangrijk als de ontdekking van de atoombom. In Brazilië is een hoogspanningskabel die over een druk bevolkt plein liep, ge broken en op de mensen neergestort. Er ontstond paniek, waardoor een honderd tal mensen werden gewond. KfBKfWIJK It? -TCl.JOOO'VÊENtNOAAU Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1