Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemeente zorgt voor nieuwe automatische waag D e Wereld van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? GEBIED WAS 600.000 JAAR GELEDEN AL BEWOOND Organisatie massale volkskerstzang draait op volle toeren Chopin-avond van de Volksuniversiteit EDERVEEN RENSWOUDE ELST AMERONGEN ACHTERBERG &etzcruui*le 33e jaargang VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 Nr. 100 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel GOED NIEUWS VOOR AGRARISCHE BEVOLKING: B. en w.: Vraagstuk waag is voor ons een maandag-merrie Tachtig jaar Winkelsluiting vóór Kerstmis Busdienst voor bejaarden Agenda Kerstnachtdienst Kerstwijdingssamenkomst voor bejaarden Waarde 22,50 4 CZ 026047 OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN DE SAHARA Een beperkt aantal zitplaatsen Garage is verwarmd Ook kinderen Spreekuur woonruimte- commissie Toegang vrij Parkeren Komt ALLEN tezamen E.H.B.O. liield vriendschappelijke wedstrijd Eerste prijs bleef in Veenendaal Twee dagen schoolvolleybal Wijziging vuilnisafhaaldienst Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Tabaksoogst 60 ®/o lager dan vorig jaar DAMCLUB AMERONGEN KAMPIOEN Hooiberg afgebrand HOQFDSTR 91 VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprgs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 {voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent &*- Zes maanden lang waren er twee partijen: enerzijds de boerenbevolking die zich ver tenachter gesteld voelde en anderzijds de vroede vaderen van Veenendaal die de juiste oplossing maar niet vinden konden. De man die zich het meest van het lot der boerenbevolking aantrok, was en is uiteraard nog de fractievoorzitter van de SGP in Veenendaais gemeenteraad, de heer Van Declen. Bü iedere gelegenheid die zich voordeed trok hij op zijn manier van leer, zo erg zelfs, dat b. en w. tijdens een raadsvergadering de verzuchting slaakten dat dit vraag stuk voor hen een „maandag-merrie" was geworden. Wat was dit vraagstuk? Het is in twee woorden te zeggen: een waag of liever gezegd dé waag. Voor niet-ingewijden zjj vermeld dat een waag een weegschaal is waar levende varkens op gewogen worden. Bij deze „strijd" zijn er ook nog gesneuveld, al waren het dan mestvarkens. Wat was er precies gebeurd? Achter het voormalige hotel „De Ko renbeurs" exploiteerde de firma De Haas een waag. Al meer dan tachtig jaar en het was particulier bezit. De kooplui gingen de boer op, kochten de mestvarkens, meestal voor doorver koop naar de grote slachterijen en spra ken met de betreffende boer af wanneer het varken gewogen zou worden. Zodra het ten dode opgeschreven dier gewogen was (de transportkosten naar de waag kwamen voor rekening van de ver koper) werd onder het genot van een of ander glaasje de koop besloten. Soms gebeurde het ook dat op de big- genmarkt de biggen niet per stuk maar per pond verkocht werden en ook dan was de waag onmisbaar. Het wegen van ieder varken kostte twee kwartjes en ook omdat de waag in het centrum van Veenendaal was gelegen, werden er nooit wanklachten gehoord. Tachtig jaar lang ging dat goed totdat de firma De Haas het plan van een nieuw hotel op tafel legde. VOOR EEN VARKEN Een nieuw hotel, met het gevolg dat de waag moest verdwijnen. De fa. De Haas Het bestuur van de Vecnendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" verzoekt ons het volgende mede te delen: Ingevolge een landelijke regeling mogen alle winkels de drie dagen vóór de Kerst mis, dus DINSDAG, WOENSDAG en UOiNOSivDAG, tot 's avonds a uur gc opend zijn. Speciaal de bakkers, slagers en kruide niers zullen hoogstwaarschijnlijk wel van deze regeling gebruik maken. Men moet er echter rekening mee hou den dat een groot deel van de plaatse lijke textielzaken, evenals vorige jaren, normaal om 6 uur 's avonds zal sluiten. Iedere winkelier is. in deze geheel vrij, zodat niet gezegd kan worden welke za ken wèl dan niet geopend zijn. BRANDJE MET ENORM VEEL ROOK Doordat lak, die op een elektrische kachel vlam vatte brak woensdag om streeks het middaguur brand uit in een sousterrain van de etagewoningen aan de Dr. Slotemaker de Bruïnestraat. In deze ruimte was men bezig om lampekappen te lakken. De Veenendaalse brandweer moest met rookmaskers het vuur be strijden, zo hevig was de rookontwikke ling. Er ontstond flinke brand- en water schade. Om de bejaarden in de gelegenheid te stellen de volkskerstzangavond mee te maken zullen twee autobussen van het Garagebedrijf Vonk rijden. Route: Bus I (vertrektijden) Parallelweg Garage Vonk 7.30 u. Parallelweg hoek Overweg 7.35 School Bosplein 7.40 Bergweg hoek Kerkewijk 7.45 Postkantoor SI. de Bruïneplein 7.50 Patrim.laan hoek S. Lohmanstraat 7.55 Garage De Haas 8.00 Bus II (vertrektijden) Achterkerkstr. hoek Kostverloren 7.30 u. Zandstraat hoek Gortstraat7.34 Munnikenweg hoek Luxor 7.40 Nieuweweg hoek Holle weg 7.44 Pr. Bernhardlaan hoek Buurtlaan 7.48 Pr. Bernhardl. hoek Mulderslaan 7.50 Pr. Bernhardlaan voor gebr. Van Leeuwen 7.55 Garage De Haas8.00 Uiteraard zullen de bejaarden ook weer langs dezelfde route teruggebracht wor den. VEENENDAAL Vrijdag 18 december: Bazar Supp.ver. „Veenendaal" in Eierhal van 7-11 uur. Filmavond Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in „De Korenbeurs", half acht. Zaterdag 19 december: Bazar Supp.ver. „Veenendaal" in Eierhal van 3-11 uur. Dinsdag 22 december: Volkskerstzang in garage De Haas. Aanvang 8.15 uur, zaal open 7.45 uur. Luxor Theater: Vrijdag t.e.m. zondag: „Meisjes in uniform", 14 jaar; maandag t.e.m. woensdag: „De vlucht uit het vreemdelingenlegioen", 18 jr. RENSWOUDE Zaterdag 19 december: Uitvoering voetbalver. Renswou de. Dinsdag 22 december: Kerstavond N.C.V.B. in gebouw Rehoboth. SCHERPENZEEL Maandag 21 december: Cursusavond A.N.W.B. in Markt- zicht. Aanvang 7.30 uur. Vergadering C.J.B.T.B. in Ver. gebouw Molenweg. Aanvang 7.30 uur. waarschuwde het gemeentebestuur en en kele dagen later kreeg zij het verzoek de waag, als het mogelijk was, in de garage aan het spoor te plaatsen. Op dit verzoek ging de fa. De Haas niet in. Toen rees de vraag: is de gemeente nu verplicht voor een waag te zorgen. Op deze vraag is volgens het raadslid Van Deelen nog geen afdoend antwoord ge geven. Om kort te gaan, het bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Veenen daal maakte de zaak aanhangig bij het gemeentebestuur. (Zie verder 2e blad) In „Sola Fide" aan de Eikenlaan wordt donderdagavond 24 december a.s. een kerstnachtdienst gehouden. Liturg en voorganger is ds. W. Goedhart. Voorts verleent vocale medewerking het Geref. kerkoor. Organist is de heer Gijsbert van Zanten. De dienst begint om elf uur 's avonds, terwijl de deuren om half elf open gaan. De toegang tot deze dienst is vrij. bij het binnenkomen wordt aan iedere bezoeker een orde van dienst uitgereikt. VOGELTENTOONSTELLING In de Patrimoniumschool organiseren „De Veenendaalse Vogelvrienden" een grote vogeltentoonstelling, die zal worden gehouden op 23, 24 en 26 december a.s. Tentoongesteld worden kleurkanaries, parkieten en verschillende soorten tropi sche vogels, die op 23 december a.s. wor den gekeurd door de bondskeurmeesters de heren Dommerholt uit Den Haag en Van Lienden uit Opheusden. Er is voorts gelegenheid tot sjoelen, op welke wedstrijd verschillende mooie prij zen staan, o.a. de hoofdprijs een kanarie in luxe kooi. Het Veenendaalse O.C.B.-comité organi seert op woensdag 23 december a.s. 's avonds om half acht, een Kerstwijdings samenkomst voor bejaarden in gebouw „Elthcto". De leiding van deze avond berust bij de heer J. M. Meyer, die een Kerstmedi tatie en Kerstvertelling zal verzorgen. Verdere medewerking verleent het da mes-koor en „De Veenzangers" onder lei ding van de heer Gijsbert van Zanten. Voor het vervoer naar „Eltheto" zal weer een bus op de bekende tijden en plaatsen rijden. NEDERLENDSE BLOEMEN VOOR BRUI LOFT VAN DE SJAH Een blocmen- zaak in Haarlem verzorgt de prachtige uit Aalsmeer afkomstige bloemen voor het huwelijk tussen de Sjah van Perzië en Farah Diba, dat maandag 21 december a.s. in Teheran zal warden voltrokken. De Haarlemse bloemenmeisjes Corrie (links) en Toto (rechts) tonen hier een mand prachtige gele tulpen, welke de bruiloft luister zal bijzetten. Ook deze week is de door ons uit gegeven Vallei-riks niet gevonden. Hij was uitgegeven bU Garage De Rhoter te Rhenen. De nieuwe riks draagt het nummer en is 22,50 waard. Bij inlevering op ons bureau vóór WOENSDAG MIDDAG a.s. 12 uur wordt de pre mie contant uitbetaald. De expeditie Berliet-Teneré heeft weer een nieuw succes geboekt. Midden in de Sahara, in de woestijn van Teneré, 300 km van elke waterput verwijderd, ontdekte men enige tijd geleden tien primitieve molenstenen en een vaas van aardewerk. Volgens de experts, die bij de expeditie aangesloten zijn, moeten deze voorwerpen uit het néolitisch tijdperk, meer dan 5.000 jaar oud zijn. Zij zijn een nieuw bewijs voor het feit, dat deze streek nu een steriele woestijn, duizenden jaren geleden bewoond was. De organisatoren van de massale volkskerstzang in garage De Haas aan de Kerkewijk op dinsdag 22 december a.s., zyn druk in de weer om de première zo goed mogelijk te doen verlopen. Om een dergelijke ge beurtenis vlot te doen verlopen zijn heel wat werkzaamheden nodig, die het best gehonoreerd worden wanneer de verwachting van een zeer grote opkomst bewaarheid wordt. Om een ieder nogmaals te attenderen op deze, geheel in de lijn van het kerst feest liggende, samenkomst, volgen een aantal punten die voor deze avond van belang zijn. De aanvangstijd is bepaald op kwart over acht. De zaal is open om kwart vóór acht. Aangeraden wordt niet al te veel vóór acht uur te komen omdat er maar een beperkt aantal zitplaatsen is, namelijk voor de genodigden en voor de bejaar den. Anderen, voor wie het staan bezwaarlijk is, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de zaalcommissarissen. Het comité heeft de duur van de avond gepland op 50 minuten, zodat voor verreweg de meeste bezoekers het staan niet bezwaarlijk zal zijn. Het grootste deel van het programma ver meldt gezamenlijk zingen, hetgeen men het beste staande doet. Letterlijk iedereen is welkom, dus ook kinderen. Het staan zal echter voor vele kinderen, vooral van de lagere- schoolleeftijd, wel een bezwaar kunnen zijn. Vooral ook omdat het avond is en de kinderen veelal bij hun ouders tus sen grote mensen in zullen staan. Het is de ouders echter wel toever trouwd hierin voor hun kinderen te beslissen. KERSTBIJEENKOMST HERV. JEUGDRAAD De Ned. Herv. Jeugdraad houdt een kerstbijeenkomst op zaterdag 19 decem ber a.s. in „Eltheto". Medewerking ver lenen het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore". Ds. D. van den Berg met een kerstmeditatie naar aanleiding van de lofzang van Maria uit het Lucasevangelie en de heer R. van de Poel met een kerst verhaal. De woonruimtecommissie zal op don derdag 24 en donderdag 31 december a.s. geen spreekuur houden. U.S.O.-CONCERT Het Utrechts Stedelijk Orkest zal op dinsdag 12 januari a.s. weer een concert geven in Veenendaal. KERSTFEEST VAN HET JEUGDWERK Het jeugdwerk „De Instuif" en het Ger. Jeugdverband hebben een gezamenlijke kerstfeestviering op het programma staan. Deze zal plaats vinden op maandagavond a.s. in 't Trefpunt. De lekespelgroep van „De Instuif" zal het kerstspel „het nieu we begint" opvoeren. Aanvang acht uur. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer W. J. Har- deinan, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het semi-artsexamen. De toegang tot deze avond is vrij. Ook de programma's zullen gratis (bij de ingang) verstrekt worden. Bij de uitgang zal een collecte ge houden worden ter bestrijding van de vrij hoge kosten. Het publiek wordt verzocht de nodige aanwijzingen van de leiding en de orde commissarissen bij het binnenkomen en verlaten van de zaal op te volgen. De grote ruimte van de garage De Haas zal verwarmd zijn. Verder wordt verzocht de ingang en het vóórterrein van de garage De Haas aan de Kerkewük vrij te houden, even als het garageterrein aan de Industrie laan. Auto's kunnen geparkeerd worden in de omgeving Industrielaan-Parallelweg. Rijwielen kunnen geplaatst worden op het Stationsplein. De politie zal hier voor de nodige aanwijzingen geven. Elders in dit blad is een dienstrege ling vermeld voor de bejaarden. De heer Andriessen begon met een korte levensschets van Chopin. Frédéric Chopin was de zoon van een Franse vader en een Poolse moeder. Deze af komst geeft aan zijn muziek een bij zonder karakter. Men vindt hierin naast Franse elegance en hoffelijkheid, Pool se hartstocht en melancholie. Frédéric werd geboren in 1810 in een Pools dorpje, ongeveer veertig kilometer van Deze bljjde opwekking gaat door Veenendaal: een vriendelijke uitnodiging tot iedereen om op a.s. dinsdagavond te komen in de grote garage van firma De Haas aan de Kerkewijk. Daar zal door woord en zang worden uiting gegeven aan de „grote blijd schap, die al den volke wezen zal". Daar hopen wij allen samen te zingen de kerstliederen, die we als kind reeds leerden op de zondagsschool of op de lagere school. Alle christenen, hoe ook verdeeld over verschillende kerken, verwachten het heil voor leven en sterven van Hein, die om onzentwille arm werd, daar lig rijk was. Mogen zeer velen samenkomen en samenstemmen in het „Ere zij God"! Laat de grote ruimte vol worden. Letterlijk ieder is welkom. Ook zij die niet kerkelijk zijn en zich geen christen noemen! God geve een gezegende avond! A. Bakker, burgemeester Er was een zeer goede belangstelling voor de Chopin-avond van de Volks universiteit. Dit nu was verheugend, zo zei de voorzitter van de V.U., dr. J. G. Thoomes, in zijn openingswoord, daar deze avond het karakter van een experi ment droeg, waarvan de uitslag voor een groot deel afhankelijk was van de be langstelling. Men moet niet menen dat de V.U. concerten wil gaan organiseren. Zij wil lezingen over een onderwerp, de muziek betreffende, laten verzorgen door mensen die het gesproken woord muzikaal kunnen illustreren. Voor deze avond had het bestuur da K^ertpianist Willem Andriessen uitgenodigd en het is voor al te danken aan zijn genoegeljjke verteltrant en muzikale voordracht dat de avond ongetwijfeld een groot succes geworden is. Warschau gelegen. De spreker vroeg zich af hoe het mogelijk was dat een zo groot kunstenaar in zo'n nietig dorp je geboren was. Dit, zo zei hij, was het gevolg van het feit dat zijn ouders er woonden, wat ons niet onwaarschijn lijk voorkwam. Merkwaardig is voorts dat Chopin zijn levensjaren verdeeld heeft tussen Polen en Frankrijk. De tweede helft van zijn leven heeft hij in Parijs gewoond, niet omdat hij van Pa rijs hield, integendeel, maar omdat de Russen over het Poolse volk heersten. Chopin heeft vrijwel uitsluitend com posities voor piano geschreven. Het was de klank van dit instrument die hem inspireerde tot het schrijven van zijn meesterwerken. Vaak koos hij zeer simpele motiefjes die hij dan in een klankgewaad stak en het is de kwali teit van dit klankgewaad die de com positie tot muziek maakt. Hij illustreert dit met de eerste prelude, waarvan het motief uit twee noten bestaat. Na eerst te hebben laten horen wat derderangs componisten er van gemaakt zouden hebben, viel de kunstige bewerking van Chopin des te meer op. Haast nog dui delijker kwam het bovenstaande tot uitdrukking in de etude no. 13. Toch was dit niet altijd Chopins werkwijze, daarvan getuigt wel de etu de no. 12, de z.g. revolutie-etude, een werk dat Chopin schreef, toen hem het bericht bereikte dat een veelbelovende opstand tegen de Russen weer in bloed en tranen was gesmoord. De klank- In de Ritmeester kantine heeft woens dagavond de E.H.B.O. afd. Veenendaal een vriendschappelijke en niet-officiële wedstrijd gehouden met de E.H.B.O. uit Opheusden. De gasten moesten met het minimale verschil van twee punten de eerste prijs, bestaande uit een lauwertak welwillend beschikbaar gesteld door de S.K.F., aan Veenendaal laten. De wedstrijd werd gehouden tussen drie ploegen van de afdeling Opheusden en drie ploegen van de afdeling Veenendaal, welke door loting werden samengesteld. Voor de diverse ploegleiders waren de toegewezen ploegleden tot aan het begin van de wedstrijd onbekend. Er werden drie verschillende ongeval len behandeld, terwijl de prijsbepaling afhankelijk was van de groepspunten èn leiderspunten. Aan het slot kende de jury, bestaande uit de artsen Harting (Veenendaal, Jon ker (Opheusden) en Almekinders (Rhe nen), de eerste prijs toe aan Veenendaal en de tweede prijs, een medaille, beschik baar gesteld door Veenendaais gemeente bestuur, aan Opheusden. Voor deze wedstrijd was een. behoor lijke publieke belangstelling. Vooral uit Opheusden waren vele supporters mee gekomen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer Paulus, oud-voorzitter van de van de E.H.B.O.-Opheusden. De heer Pau lus is nu woonachtig in Harderwijk. schoonheid heeft hier plaats gemaakt voor hartstochtelijke en opstandige ge moedsuitingen. In de Berceuse, die hierna volgde, hoort men de moeder zingen bij de wieg van haar kind. Dit werkje vormde m.i. wel het hoogtepunt van de avond, mede door de zeer muzikale en gevoe lige voordracht van de pianist. Chopin, de balling, was in Parijs dikwijls de gast in de salons van de aristocratie, waar men niet al te zwaarwichtige mu ziek van hem verlangde. Geliefd waren daar zijn walsen waarvan de heer An driessen Op. 64 no. 2 speelde. Een ty pische uiting van de romantiek vormen de Nocturnes. Immers in de nacht komt de droom, de vlucht uit het alledaagse leven. De gespeelde nocturne (Op 15 nr. 2) illustreerde tevens hoe Chopin het zwakke punt van de piano, de uit stervende toon, wist te camoufleren. Hij deed dit door korte nootjes, z.g. fio- rituren, in te voegen. REIS. Wilt u in uw vakantie een kamer met bad ergens in Rusland? bijvoorbeeld in Lenin grad, Moskou, Minsk, Kieuw of Yalta? Of een tapijt kopen in Samarkand? Of gaat u liever de bossen in om op groot wild te jagen en daarna in een hotel aan de Krim uit te rusten? Dat kan nu allemaal, verklaarden vertegenwoordigers van 't Rus sische Intourist op een pers conferentie te Parijs. Er zijn zelfs kampeerplaatsen, waar men z'n tent kan opslaan (maar ze liggen in dit reusachtige land nog wat ver uit elkaar) en langs de grote wegen zijn motels om te overnachten (maar die grote goed berijdbare wegen zijn nog klein in aantal). Voor eten heeft men 20 roebels per dag nodig (ongeveer 8,-) en een over nachting in een hotel met de kost komt op 30,- tot 80,- (met bad is de laagste prijs 60,- Men kan in gezelschappen rei zen, maar ook alleen er op uit trekken, en dat alles omdat de heer Chroesjtsjef zo verrukt is teruggekomen van zijn reis door Amerika, dat hij vindt dat het reizen moet worden aangemoe digd, aldus de Russische offi cials. GAS. Parijse deskundigen hebben uitgerekend dat door de 300.000 auto's die de Franse hoofdstad elke dag doorkruisen 150 miljoen kubieke meter ge vaarlijke gassen op de Parjjze- naars worden losgelaten. Men onderzoekt nu of hieraan wat kan worden gedaan, bijvoor beeld door de samenstelling van auto-benzine aan voorschriften te onderwerpen. Het onderzoek heeft reeds uit gewezen dat op mistdagen, wan neer de gassen laag bij de grond blijven hangen, het aantal sterf gevallen aanmerkelijk stijgt. TEPDANS. Wat doet u wan neer in een bioscoopzaal brand uitbreekt, de uitgangen verstopt raken en de bezoekers in paniek raken? was de vraag aan 150 bioscoop juffrouwen uit vele landen te Brussel in congres bijeen. Twee Amerikaanse da mes kregen met hun antwoord op deze vraag de eerste prijs. In plaats van het publiek toe te spreken begon de een een „schlager" te zingen en de ander een tepdans uit te voeren. CIJFERS. In de Ver. Staten vindt elke 26 seconden een dief stal plaats tegen in Frankrijk slechts één per twee minuten. Voor moordaanslagen zijn de cijfers: Amerika een per veertig minuten, Frankrijk een per vier OOG. Dè luiken van het huis van Brigitte Bardot te Parijs zijn dag en nacht gesloten om dat voor elk raam van het huis aan de overkant een camera staat opgesteld. SCHOT. Een Schot, die een fles wijn had gekocht, viel op weg naar huis van zijn fiets en zag naast zich een plas rood vocht. In ontzetting riep hij uit: „In vredesnaam, als het maar bloed is." TAND. In de Ver. Staten maakt men sinds korte tijd tan den van roestvrij staal. Zij zijn bestemd voor koeien, die een tand wordt getrokken. De prijs per gebit is 55. FLUIT. Een scheidsrechter te Baltimore maakte, in zijn taxi gezeten, gebruik van zijn scheidsrechtersfluitje om de po litie te hulp te roepen. Toen de agenten arriveerden waren de bumpers van de auto reeds ge sloopt, waarmee het publick de man te lijf had willen gaan. WIE ZEI DAT? „We kunnen niet meer leven als vroeger. De ouderen worden opzij gedrongen door de jongeren, die zelf niet jong meer zijn zodra zij zich niet dagelijks weten aan te pas sen aan de nieuwe ideeën." (Joseph Frys) De expeditie, geleid door de beroem de onderzoeker Henri Lhote, ging sinds enkele dagen moeizaam vooruit in een toverachtig mooi maar vijandig land schap, dat geen enkel spoor vertoonde van dieren- of plantenleven. De Teneré was vroeger een meer. Alles wat men er tot nu toe vond wijst erop dat de mens zich geleidelijk aan op de grond, die door het water werd verlaten, in stalleerde. De stenen waarmee onze voorvaderen van die streek hun wa pens maakten, komen van het Air Massief, dat vroeger aan de oevers van het meer lag. Toen de leden van de expeditie stop ten om even uit te blazen en de rich ting te controleren, ontdekte de zoöloog M. Heu intact gebleven vogels met al hun veren en kleuren. Bij een nader on derzoek bleken het eenden en tortel duiven uit Europa te zijn, die tijdens hun trek van uitputting waren omge komen. Tegelijkertijd vond een ander lid van de expeditie een onnatuurlijke grote steen, die hij met beide handen uit het zand trok. Het was de eerste van de tien molenstenen, die men in handen zou krijgen. Ook vond men nog een vaas van 50 cm hoogte en dito dia meter, die van grote waarde bleek te zijn. Het enige model van zo'n soort vaas, dat men tot nu toe kende, is die van Zouzoudinoa, die zich in het Bardo- museum van Algiers bevindt. De pre-historici merkten onmiddellijk op, dat de vaas niet was weggegooid, maar op de grond was neergezet en leidden hieruit af dat de bewoners van die streek in grote paniek waren ge- In Parijs heeft Chopin zich nimmer thuis gevoeld. Zijn heimwee naar Po len komt vooral naar voren in de Ma zurka's, gestileerde Poolse dansen. De Mazurka op. 24 no. 4 liet ons ook horen hoe, naarmate het stuk vordert, ge voelens van heimwee gaan overheer sen. Het slot is dan ook geen laatste handklap, maar meer een snik. In de Mazurka's komt ook soms een band met het oude Polen naar voren, getuige op. 24 no. 2, waarin Chopin de middel eeuwse, lydische toonladder gebruikt. Tenslotte speelde Willem Andriessen de de grote polonaise in As op. 53 waarin hij nogal eens een steekje liet vallen, maar waarmee hij ongetwijfeld vooral veel jongeren een groot genoegen deed. Wij hopen dat het zo bijzonder goed slagen van deze avond voor het bestuur van de Volksuniversiteit een reden zal zijn ook in de toekomst dergelijke avonden in haar programma op te ne men. j. v.d. P. In de gymnastiekzaal van de Kon. Ju- lianaschool, van het Chr. Lyceum en in gebouw „Eltheto" zal twee dagen lang, t.w. op woensdag 23 en donderdag 24 de cember, het traditionele elfde schoolvolleybaltoernooi gehouden worden. De organisatie van dit kerstvolleybal toernooi heeft aanvankelijk nogal wat moeilijkheden opgeleverd, maar nu is door de leiding, de heren E. v. Asselt en H. C. Buys, het definitieve programma bekend gemaakt. De deelnemers moeten in de gymnastiekzalen op blote voeten spelen, alleen in gebouw Eltheto zijn schone vol leybalschoenen toegestaan. Men speelt volgens de officiële Nevobo- regels, time-out en overleg met de scheidsrechters is niet toegestaan, uitge zonderd bij verwonding. Tegen de beslis sing van een scheidsrechter is geen pro test mogelijk. De prijsuitreiking vindt plaats op woensdag 23 december 's avonds om 7 uur in het Chr. Lyceum en donderdag 24 december 's avonds om 17.45 uur in ge bouw Eltheto. Burgemeester A. Bakker is verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. Of aan dit verzoek voldaan is, is momenteel niet be kend. In verband met de Kerstdagen en Nieuw jaarsdag zal het afhalen van vuilnis in de komende weken als volgt geschieden. In plaats van op vrijdag 25 december op donderdag 24 december a.s.; in plaats van op zaterdag 26 december op maandag 28 december a.s.; in plaats van op vrijdag 1 januari op donderdag 31 december a.s. De overige afhaaldiensten blijven on gewijzigd. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL De kinderen van de Ned. Herv. zon dagsschool houden hun Kerstfeest op 2e Kerstdag 's avonds om zeven uur in de Ned. Herv. kerk. De ouders wordt verzocht hun kinderen te begeleiden en het kerstfeest mee te „TIP" SPEELT „EEN GOEDE BUUR" A.s. zaterdag 19 december houdt de voetbalvereniging Renswoude' haar jaar lijkse uitvoering in gebouw .Rehoboth'. Het in Renswoude en omgeving zo be kende toneelgezelschap „TIP" komt dan voor het voetlicht met het blijspel in 3 bedrijven „Een goede buur" van Toon van Vuuren. De accordeonist D. van Barneveld uit Veenendaal zal deze avond opluisteren met zijn graag gehoorde potpourri's. Gezien de uitvoering welke „TIP" reeds in Renswoude verzorgde, hebben we de verwachting dat ook deze avond ten volle zal slagen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 vlucht. Nog andere waardevolle ont dekkingen werden gedaan. De archeo loog M. Mauny had enige dagen gele den bewerkte stenen die minstens 600.000 jaar oud waren, gevonden. De dag na de ontdekking van de molen stenen vond men de beenderen van een buffel, een rinoceros en van een grote vis van 1,50 meter lang. Al deze waardevolle oudheden zullen door de expeditie aan het „Musée de l'Homme" te Parijs worden afgestaan. Het ethno- logisch laboratorium van het museum verheugt zich reeds over de rijke buit: „Het is uiterst zeldzaam zo'n oude vaas onbeschadigd in handen te krijgen. De studie ervan zal ons waardevolle in lichtingen geven. Het feit dat deze vaas simpel op de grond werd gezet, wijst er op dat de bevolking plots is gevlucht voor de vijand of misschien een sterke zandstorm." De totale tabaksoogst van Eist, Ame rongen en Rhenen is dit jaar door de schimmelziekte 60 procent lager dan voor gaande jaren. In 1958 bedroeg de oogst rond 100.000 kg tegen 40.000 kg in dit jaar. Ook de prgzen vertoonden een daling. In 1958 bracht 1 kg tabak ƒ4,75 op, nó 3,75. Het „beste goed" (de tabak van het bovenste deel van de plant) deed in '58 ƒ2,— per kg, terwijl er nu ƒ1,50 voor betaald werd. Over een eventuele schadevergoeding aan de telers zijn onderhandelingen gaan de. KERSTZANGDIENST IN NED. HERV. KERK Op 2e Kerstdag a.s., des avonds om 7.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk te Rens woude een interkerkelijke kerstzangdienst worden gehouden, waaraan de Chr. Ge mengde zangvereniging „Con Amore" uit Renswoude, onder leiding van haar diri gent, de heer Joh. Wegen, haar medewer king hoopt te verlenen. De plaatselijke predikanten ds L. van de Peut en ds D. G. Molenaar zullen daarbij het woord voeren. Voor deze zangvereniging, die eerst dit jaar werd opgericht, betekent dit het eer ste optreden in het openbaar. De dirigent, die als zodanig grote bekendheid geniet, is tevens organist in de Ned. Herv. Kerk. KERSTAVOND N.C.V.B. De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op dinsdag avond 22 december a.s. in het gebouw „Rehoboth" het kerstgebeuren te herden ken. De meditatie zal worden verzorgd door mevrouw Esser-van der Woerd, terwijl mevrouw Van Voorthuizen-van de Hee het kerstverhaal hoopt voor te lezen. Het bestuur nodigt ook andere belang stellenden uit deze avond bij te wonen. BENOEMING In verband met het vertrek van de heer C. Boers naar de gemeente Veenendaal, was het noodzakelijk dat ter gemeente secretarie van Renswoude een nieuwe kracht werd benoemd. Burgemeester en wethouders hebben hierin thans voorzien door benoeming per 1 januari a.s. van mej. G. Vermeulen tot leerling-amb tenares ter secretarie. NAGEKOMEN PREDIKBEURT Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. L. Zwaan. Amerongen I is kampioen van de le klasse geworden. Donderdag werd met 12-8 van Doorn gewonnen, waarbjj Maris, Faber, Van Loon en G. v. d. Grift wonnen en A. v. d. Grift, E. van Zomeren, M. v. d. Grift en A. v. d. Kolk remise behaalden. Dinsdag viel in Kamerik de beslissing. Amerongen won met niet minder dan 16-4 en was voor de concurrenten onbereik baar geworden. Voor de punten zorgden Maris, Meijer, A. v. d. Grift, E. v. Zome ren, M. v. d. Grift, Van Loon en G. v. d. Grift met winst en Veldhuizen en A. v. d. Kolk met remise. De strijd om een plaats in de hoofd klasse zal waarschijnlijk gaan tegen Maarssen. Onderlinge competitie: Van Wamel Kleinveld 20 Rebergen Visser 02 Reede v. d. Berg 2—0 Smits R. Berkhof 0—2 Van Ewijk Swetselaar 20 Viegen E. v. d. Grift 02 Dinsdagmiddag omstreeks half vier werd de brandweer gealarmeerd voor een brand bU de landbouwer B. aan de Oude Vecnsc Grintweg. Vermoedelijk hebben kinderen met vuur gespeeld, waardoor een hooiberg, gevuld met acht ton stro, vlam vatte. Buren, die de brand zagen, alarmeer den onmiddellijk de brandweer. De vrijwillige brandweren van Achter berg en Rhenen waren spoedig ter plaatse en bonden de strijd tegen het vuur aan met vijf stralen. Mede door de gunstige wind konden de omliggende gebouwen worden behouden. De acht ton stro ging echter in vlam men op. De landbouwer was verzekerd. voor betere uurwerken

De Vallei | 1959 | | pagina 1