Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kon* Julianaschool uit impasse - Handelsavond school gered - Kerkeraad krijgt alle medewerking bij bouw van vergaderruimte MULDER MELIS OPTIEK VIER JONGE LEEUWEN LOSGEBROKEN VUF UREN IN KABOEL montuur/ AMERONGEN EDERVEEN RENSWOUDE Wat nu weer. 33e jaargang DINSDAG 22 DECEMBER 1959 Nr. 101 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scberpenzeel Uit de raad van Veenendaal: Burgemeester Bakker: Goede toon in raad gehandhaafd Geen woord Frans Nieuics uit de omgeving Agenda KIEST....UW EIGEN \jTytóEl Iets fout Wat op tegen? Onrechtvaardig? HQ0FD5TQ51 TEL3I84 VEENENDRPL Gelijke rechten Laatste woord Mil j oenenkwestie Dank Accordeonnette" gaf eerste winteruitvoering te Overberg Populaire muziek C.B.T.B. ging mee op 15.000 km lange reis Interessante avond in „De Korenbeurs'* 500 KM PER DAG SENSATIE IN OUWEHANDS DIERENPARK Oppassers op het dak Enige bezoeker in tranen Ingewikkeld patroon Russische vriendschap Moeilijk parket KERSTBOUT Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie; IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Do Veenendaalse gemeenteraad heeft gisteravond het Veenendaalse handels- avondonder wijs voor de ondergang behoed door het bestuur van de Handels avondschool, uitgaande van de Veenendaalse winkeliersvereniging, een subsidie te verlenen van bijna negentien duizend gulden. Dit bedrag had de Handels avondschool nodig om de Koningin Julianaschool, waarin de Handelsavond school is gevestigd, de rekening voor huur te kunnen betalen. Het was het belang van de Handelsavondschool, dat by de raad de doorslag gaf, maar meerdere leden - o.a. de commissie tot het nazien van de school- rekeningen, die in deze zaak was gekend - keurden de handelwijze van het bestuur van de Koningin Julianaschool ten zeerste af. En men kon geen bewon dering hebben voor het financiële beleid van dit bestuur. Het ging allemaal met pijn, omdat het de leden in hoge mate bevreemdde, dat het bestuur van de Koningin Julianaschool nu pas de rekening aan de Handels avondschool presenteert, terwijl het van 1950 tot nu toe op dit onderwijs heeft toegelegd. Echter, er was weinig keus voor de raadsleden. Zou men de Handels avondschool het subsidie hebben onthouden, dan had dit onderwijs uit de lokalen van de Koningin Julianaschool kunnen verdwijnen, omdat het bestuur van deze laatste school het niet langer kon bolwerken. Wel besloot de raad, op advies van b. en w. om het bestuur van de Koningin Julianaschool er terdege op te wijzen, dat een dergelijke zaak zich in de toe komst niet mag herhalen. Dan zal de gemeente beslist geen achterstallige bij drage meer geven. leen de gevraagde bedragen voor 1958 en 1959 (in totaal ƒ4750,te voteren). Er was volgens de heer P. G. v. Ojik al meer van de Kon. Julianaschool ge slikt in het verleden, wat men van an dere schoolbesturen niet genomen had, o.a. van de Patrimoniumschool. En ook toen waren er brieven gestuurd, dat zo iets niet meer moest gebeuren. Brieven, waar geen woord Frans in stond. Naar de mening van spreker werd er met twee maten gemeten. En is het mo gelijk om dat gehele achterstallige be drag na te gaan? vroeg spreker. Het is immers niet na te speuren waar dat precies voor uitgegeven is? De commissie had er volgens de heer J. Scholten (CH) met b. en w. minstens een uur over gepraat, er ook haar be vreemding over uitgesproken, maar uiteindelijk schoorvoetend toegestemd, omdat het belang van de Handelsavond school vooropstond. Spreker hoopte, dat de raad dit ook zo zag. De heer S. Kroesbergen (AR) had uit sluitend het belang van de Handels avondschool op het oog. Hij wilde over de rest van de affaire maar noodge dwongen heenstappen. Dat de Handelsavondschool van groot belang is deed volgens de heer M. Bast- meijer (CH) niet ter zake. Het ging om het financiële beheer van de Kon. Ju lianaschool, dat volgens spreker niet goed was. Burgemeester A. Bakker die, zoals ge woonlijk, de vergadering leidde, had er behoefte aan om tijdens deze - zeer waarschijnlijk - laatste vergadering in' het jaar 1959 een paar extra woorden te zeggen. We hebben elkaar, aldus de burge meester, dit jaar veelvuldig gezien en gesproken. Als vanouds is daarbij de goede toon, die de vergaderingen van de Veenendaalse gemeenteraad ken merkt, gehandhaafd. De burgemeester bracht de raadsleden daarvoor bijzondere dank en daarnaast de wethouders en de gemeentesecreta ris voor de medewerking bij de voor bereiding van de raadsbesluiten. In dit dankwoord betrok burgemeester Bak ker ook het gehele gemeentepersoneel van hoog tot laag. Aparte woorden richtte de burge meester tot de heer C. van Genderen, die als CH-lid niet was herkozen en dus de laatste vergadering meemaakte. Ik heb u leren kennen als een ambi tieus raadslid, dat zich in korte tijd be hoorlijk op de hoogte wist te stellen van het werk en ook behoorlijk aan de besprekingen deelnam, aldus de bur gemeester. Tenslotte wenste burgemeester Bak ker allen een gezegend kerstfeest en een goed uiteinde van het jaar 1959 toe. Nadat de heer Van Genderen had be dankt, bracht het oudste lid van de raad, de heer Joh. van Hardeveld, de burgemeester dank voor diens woorden en voor de leiding in 1959. Ook hij wenste op zijn beurt burgemeester Bak ker al het wenselijke toe. De heer T. Verkuijl (PvdA) opende de rij van sprekers bij de behandeling van de subsidieverlening aan de Handels avondschool. Van 1946 af is de admini stratie van de Kon. Julianaschool al niet zo rooskleurig geweest, zei deze. Spreker wilde niet verder gaan dan al- ZEIST. Een 7-jarig Zeister jongetje heeft tijdens het voetballen op straat een schot gelost, waarop de beste prof jaloers zou zijn. Onder de bewonderende blikken van zijn kameraadjes schoot het een bal precies tegen het knopje van het voor- wielslot van de fiets van een voorbij rijdende dame. Het slot klapte dicht en de dame maakte een lelijke val. Ook de fiets werd ernstig beschadigd. -» DOORN. Op een donkere avond reed een automobilist op de Arnhemse Boven- weg toen ploteling een konijn in de stra lenbundel van de koplampen opdook. Hij manoeuvreerde de auto zodanig dat het konijn zijn onvoorzichtigheid met de dood moest bekopen. De automobilist die bemerkte dat hij „beet" had keerde zijn auto en ging terug om de buit op te halen. Het konijn was echter nergens meer te bekennen. Een juist achter hem fietsende juffrouw reali seerde zich namelijk pijlsnel wat er ge beurd was en had het konijn in haar fietstas laten verdwijnenDe jacht was dus voor niets geweest. BENNEKOM. De zusters van het Prot. Chr. Streekziekenhuis in Bennekom heb ben in het voorjaar een bazaar georgani seerd met de bedoeling van de netto opbrengst een bibliotheek in te richten. Een en ander is zo gunstig verlopen dat j.l. donderdag de eerste boeken uitgeleend konden worden. VEENENDAAL Dinsdag 22 december: Volkskerstzang in garage De Haas Aanvang 8.15 uur. Woensdag 23 december: Kerstwijdingssamenkomst voor bejaarden in „Eltheto". Aanvang 7.30 uur. Vogeltentoonstelling in Patrimo niumschool. RENSWOUDE Dinsdag 22 december: Kerstavond NCVB in „Rehoboth" SCHERPENZEEL Dinsdag 22 december: Openbare raadsvergadering. Woensdag 23 december: Jaarfeest Plattelandsjongeren in sociëteit, aanvang 7.30 uur. lifllllllllllllllllllllll Uit liefde voor de Handelsavondschool heeft de commissie toegestemd, aldus de heer Joh. van Hardeveld (PvdA), zij het dan met veel pijn. We konden er niet onderuit, maar anderzijds heeft deze lief de voor het handelsavondschoolonderwijs van de raad geleid tot misbruik ervan door de Kon. Julianaschool. In de vorige vergadering heeft de raad bepaald, dat de handelsavondschool op bijzondere wijze moest worden tegemoetgekomen en deze uitspraak neemt de Kon. Julianaschool te baat om met een achterstallige rekening over al die jaren te komen. Er is iets fout gegaan, zei de voorzitter. De Kon. Julianaschool heeft te laat in de gaten gehad, dat er geld bij moest. Deze methode is fout; men heeft het eerst op laten lopen. Maar aan de andere kant: als deze zaak niet uit de wereld geholpen wordt, moet de handelsavondschool eruit. Ernstige tegenstand ontmoette het af wijzende pre-advies van b. en w. naar aanleiding van een verzoek van de Ger. kerk (vrijgemaakt) om aankoop van een perceeltje grond aan de Frans Halslaan voor de bouw va wat, zoals b. en w. het zeiden, een vergaderplaats wordt ge noemd. In strijd met het uitbreidingsplan was de conclusie van b. en w. geweest en de stedebouwkundige, Ir. Van Embden, deel de deze bezwaren. Het bedoelde terrein is bestemd voor woningbouw. De toon van de brieven van deze kerke raad vonden b. en w. ook niet zo wel luidend. Vooral van de laatste brieven en het college vond een dergelijke toon voor een kerkeraad tegenover de burgerlijke overheid niet gepast. Wat is erop tegen om het te verkopen? vroeg de heer Kroesbergen. Er staan daar toch meer kerken? Op 't ogenblik kan op dat perceeltje anderhalve woning staan. Spreker begreep de tegenwerking niet; deze kerkeraad is nu eenmaal erg op dat stuk grond gebrand. Wat is erop tegen? vroeg ook de heer Van Ojik. Hij vond de hele gang van zaken niet toelaatbaar. Thans heeft de meerderheid van het college bezwaren en in persoonlijke gesprekken met leden van de kerkeraad hebben beide wethouders juist anders verklaard. Wat is erop tegen? vroegen verder de heren Jac. Slok (AR), G. J. van Deelen (SGP) en A. Bastmeijer, terwijl de heer F. P. Stal (KVP) het nog anders berede neerde. Op deze plaats kan het niet, zei hij, dus dat is afgedaan, maardan is er daarnaast nog een ander standpunt, n.l. hoe kunnen we dan helpen. Hoe kun nen we zoveel mogelijk minderheden hel pen, zonder het algemeen belang te scha den. Bovendien vond de heer Stal deze wijziging in het uitbreidingsplan niet zo ingrijpend; wanneer de inzichten van b. en w. iets royaler waren geweest dan hadden zij de grond zeker verkocht. 2llK€NF0NVSl(VEMNCie Nog dieper ging mevrouw H. Buddingh- de Vries Lentsch (VVD) erop in. Naar haar mening moest eerst worden uitge zocht of hier sprake was van onrechtvaar dige behandeling en daarvoor tipte zij vele voorvallen uit de geschiedenis aan. In het kort zij hiervan gezegd, dat me vrouw Buddingh meende, dat de bezwa ren kennelijk uit de koker van de direc teur van gemeentewerken kwamen en niet van Ir. Van Embden. Het waren geen bezwaren van stedebouwkundige aard. Deze kerkeraad heeft het duidelijk doen voorkomen, dat er iemand anders is die deze grond wil hebben. De geprikkelde toon van de brieven kon zij ook begrijpen, als men steeds geen positief antwoord krijgt. De heer Van Genderen hoorde in deze vergadering dingen, die hem tevoren niet bekend waren. Zou het niet verstandiger zijn als gemeente-ambtenaren zich ont hielden van grondspeculatie? Om alle schijn te vermijden Als het waar is, dat het op dit terrein niet kan, waarom hebben b. en w. dan niet geschreven, dat naar een geschikter terrein wordt gezocht? vroeg de heer Van Hardeveld. Spreker wou verder in ge dachten brengen, dat, als de raad tegen het pre-advies stemde (want daar begon het inderdaad op te lijken) er dan niets gebeurde. Dan bleef de toestand voor de kerkeraad zoals zij was. Hij drong er dan ook op aan te kijken naar een beter ter rein. Gemeente-ambtenaren grondspeculatie verbieden was volgens de voorzitter niet juist. Het recht van een gemeente-ambte naar is niet kleiner dan van een particu lier. En wat is speculatie? Het eerste betwistte geen der leden. Gelijke rechten, maar dan ook niet meer rechten. Maar, ging de voorzitter verder, ge meente-ambtenaren moeten zich al wach ten voor de schijn des kwaads, in 't alge meen. Verder: als b. en w. zeggen, dat ook Ir. Van Embden bezwaren heeft, dan is dat zo. Men hoeft dat niet in twijfel te trek ken. Er is ook geen sprake van tegen werking; kerken en scholen hebben ge lijke rechten en b. en w. werken geen en kele kerk tegen, van welke groepering dan ook. Wat de toon van de brieven van de ker keraad betreft zei de burgemeester: men moet geen dingen beweren van de bur gerlijke overheid, waar deze part noch deel aan heeft. Daar moet iedereen zich van onthouden, maar zeer zeker een ker keraad. Zou de raad deze grond echter toch verkopen dan zouden b. en w. later de bouwaanvraag moeten weigeren. Inder daad zou de raad in beroep de bouwver gunning kunnen verlenen, maar dan zou ik verplicht zijn om dit besluit ter ver nietiging aan de Koningin voor te dragen, hoe jammer ik dit ook zou vinden, aldus de burgemeester. En dan bestaat er geen twijfel of dit besluit wordt vernietigd door de Kroon, wegens strijd met de wet. B. en w. waren volgens de voorzitter de laatste weken ijverig doende meer ge schikte terreinen te vinden en zij hadden er al twee op 't oog. De heer Van Deelen kon de redenering van de vooriztter niet erg volgen. Onlangs had deze nog gezegd: de raad heeft, waar het uitbreidingsplannen betreft, altijd het laatste woord. En naar sprekers mening kon de raad een uitbreidingsplan ook wijzigen, maar nu zegt de voorzitter, dat een plan dat klaar is, niet meer gewijzigd kan worden. De heer Van Ojik kwam nog terug op de gesprekken van de wethouders met de kerkeraad. Heeft wethouder De Ruiter onder vier ogen tegen een lid van de ker keraad gezegd dat hij geen overwegende bezwaren had? Dit is dan onder vier ogen geschied, zei de wethouder en daar- Wethouder Van Kuijk kreeg dezelfde vraag en zei, dat hij van het begin af de mening had gehuldigd, dat een eenvoudige vergaderruimte hier niet zou misstaan, in afwijking van de mening van Ir. Van Embden. Bovendien is het punt woning bouw aldaar een slag in de lucht, want er kan maar één woning staan. Spreker deelde dan ook de mening van de rest van het college niet. Na een half uur besloten te hebben vergaderd namen b. en w. het pre-advies terug, met de medeoeling, dat de kerke raad zal worden bericht, dat b. en w. goede hoop hebben binnenkort de beschik king te hebben over één of misschien twee terreinen, cent.aal gelegen en meer geschikt dan dit. Geschrokken was de heer Scholten van het bedrag 144.500,—) voor het ontwerp van een centrale rioolzuiveringsinstallatie. De heer Verkuijl: U zult straks bij het zien van de kosten voor de installatie nog wel erger schrikken. De heer Scholten vroeg zich af wat dan straks deze installatie wel moet gaan kos ten. De voorzitter: een miljoenenkwestie. Wethouder De Ruiter gaf nog een over zicht van de stand van zaken. Men heeft reeds een plaats op het oog en er zijn reeds besprekingen geweest. A.s. woens dag volgt er een bespreking met de Vee nendaalse industrie. Bij het verpachten van grond in het sportcomplex Panhuis vroegen diverse leden hoe het met de aanleg van dit com plex stond. Het was hard nodig en de heer E. C. Diepeveen (AR) vroeg of het dan niet in gedeelten was te realiseren. Aan de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand, omdat per 1 januari a.s. het aantal inwoners van Veenendaal boven de 20.000 zal stijgen en in een ge meente boven dit zielenaantal de betrek king onverenigbaar is met die van ge meentesecretaris. De heer Blankespoor heeft deze betrek king meer dan 30 jaar bekleed en b. en w. dankten hem voor de aan de gemeenschap bewezen diensten. Dank bracht ook de heer Van Deelen aan b. en w. en de raad, namens de boe renbevolking, voor het aanschaffen van een nieuwe gemeentelijke waag. In weerwil van het voorstel van b. en w. besloot de raad, tenslotte, bij het vast stellen van een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen, de toehoor ders op de publieke tribune het roken niet te verbieden. Wordt het te erg dan kan de voorzitter het altijd nog verbieden. De Overbergse muziekvereniging „Ac- cordeonnette" die zaterdagavond met succes haar eerste winteruitvoering gaf in „De Ossenberg". Inzet: de dirigent de heer A. v. d. Klift. In het, door de vakantiegangers ver laten ontspanningslokaal, „De Ossen- berg" te Overberg heeft de plaatselijke accordeonvereniging „Accordeonnette" j.l. zaterdagavond haar eerste uitvoe ring van dit seizoen gegeven. Ondanks het zeer slechte weer het waaide en regende hard waren er nog vele belangstellenden naar De Os senberg gekomen. Al met al is het een gezellige en zeer geslaagde avond ge worden, hetgeen ook toe te schrijven is aan het prima spel van de toneelver eniging „N.A.O." uit Veenendaal. De avond werd geopend door de ere- wens ik hier niet verder op in te gaan. voorzitter, de heer A. Hasselaar, met Op de j.l. vrijdagavond gehouden ledenvergadering van de Chr. Boeren en Tuinders Bond, afdeling Veenendaal, in hotel „De Korenbeurs", heeft het hoofd van de Chr. lagere Landbouwschool te Woerden, de heer J. van Bemmel, ge zorgd voor een interessante en niet minder leerzame reis naar het Midden- OOStC Zijn boeiende reisbeschrijving, toegelicht met kleurendia's en de vertoning van de film „Langs Kruisvaardersweg naar Israël", was van het bestuur een goede keus voor deze avond. Het heeft wel enige moeite gekost om deze spreker in Veenendaal te krijgen, maar deze moeite is ten volle beloond. Na de opening van de vergadering was het woord aan de heer v. Bemmel. Aanvankelijk was het zijn bedoeling geweest om met de N.C.R.V. een reis naar Israël te maken, maar wegens de Italiaanse zeeliedenstaking ging deze reis niet door. De heer v. Bemmel is toen op eigen gelegenheid naar Israël getrokken. Het werd een reis van ongeveer 15.000 km, dat is per dag gemiddeld 500 km. De reis ging over Zwitserland, Joegoslavië, Griekenland, Turkije, Syrië, Arabië, Is raël en Egypte. Overal werden prach tige kleurendia's en een kleurenfilm ge maakt. Men zag de reis per taxi door de vlakte van de Libanon en over passen welke 1500 meter boven de waterspie gel lagen. De kleurendia's toonden o.a. de tempel van Baal Bek 2000 jaar ge leden uit de tijd dat Jezus op aarde was. In Silon was het erg gevaarlijk. Daar moest de heer v. Bemmel een Arabisch restaurant in vluchten om niet met stenen bekogeld te worden. Zodra er getracht werd een opname te maken, werd door de bevolking een zeer drei gende houding aangenomen. De schitterende opnamen lieten ook de Olijfberg zien, waarop een toren is gebouwd op het punt waar Jezus ten hemel voer en waar Hij volgens de bevolking in het laatst der dagen weer zal nederdalen. Verder zag men tal vanuit de Bijbel bekende plaatsen, zoals Jeruzalem, Bethlehem, de Hof van Gethsemané en de velden van Efrata. Nazareth dat vrij wel geheel op palen gebouwd is, Aske- lon uit de dagenvan Simson, Gaza UITSLAG VERLOTING KANARIE FOKKERS VERENIGING „DE GELDERSE VALLEI" Lot no. 50 le prijs; 123 2e pr.; 202 3e pr.; 428 4e pr.; 394 5e pr.; 362 6e pr.; 497 7e pr.; 289 8e pr.; 432 9e pr.; 398 10e waar Simson gevangen gezeten heeft, dit alles bijeen werd een reisbeschrij ving van de beste kwaliteit, waarmede de C.B.T.B. veel eer heeft ingelegd. een kort welkomstwoord. Direct hierna verscheen het uit één dame en zeven heren bestaande mu ziekgezelschap op het toneel dat het aanwezige publiek verraste met opge wekte klanken van accordeons en slag werk. Vóór de pauze voerden zij een acht tal bekende werken uit, waarvan de potpourri van Straus wel bijzonder in de smaak viel. Behalve de muzikale capaciteiten, presenteerde Accordeonnette ook nog een tweetal zangers, nl. de heren D. Vlastuin en J. Nagel. Ook hun presta ties werden met luid applaus beloond. GEEN PLANKENKOORTS Vervolgens was het de beurt aan het toneelgezelschap „Evata" uit Veenen daal met een blijspel in twee bedrijven van Bert Peets, getiteld ,,'t Hing in de lucht". Van plankenkoorts was geen sprake, alle spelers waren rolvast en brachten zeer goed spel. Zonder anderen tekort te doen ver dienen aparte vermelding de heer E. Moesbergen als pseudo-hospita en de pseudo-vriend, vertolkt door mevr. Veenendaal-Buis. De zeeman (G. Vlas tuin) later omgekocht om ook als hos pita te spelen, wist eveneens door zijn goede spel de lachspieren in beweging te brengen. Na dit blijspel kreeg „Accordeonnet te" weer de gelegenheid onder de be kwame leiding van de dirigent, de heer A. v. d. Klift, een aantal nummers ten gehore te brengen. Het slot vormde een populaire feestmars, bijzonder gewaar deerd door het publiek. Na afloop werden de prijzen bekend gemaakt van de loten die in de pauze verkocht waren. pr. De prijzen kunnen worden afge haald bij A. van de Weerd, Vogelvoe- drie jonge exemplaren moesten bevin- derhandel, Beatrixstraat 74, telef. 2965, den. Dit terras, met op de achtergrond Een naar adem snakkende oppasser kwam zaterdagmiddag het directiekantoor van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg binnenstormen met het alarme rende bericht dat er een leeuw was losgebroken. De heer Ouwehand liet onmiddellijk alle toegangshekken tot zyn park her metisch afsluiten, zodat de buitenwereld geen gevaar zou lopen. Daarna stapte hy in zijn veilige auto voor een inspectietocht door de uitge strekte dierentuin. Zyn eerste gedachten waren de enige bezoeker van deze middag, een Rhenense schooljongen, in veiligheid te brengen. de rots, trof hij verlaten aan, zodat er dus nóg drie leeuwen vrij moesten rond lopen. Toen iedereen wist, dat het de jonge roofdieren waren, kwamen de oppas sers van het dak af en werd een klop jacht georganiseerd. Twee aan twee werden de „drijvers" over het park ver deeld, voorzien van de meest uiteen lopende afweermiddelen, zoals stokken, bezems, schoppen en harken. Nadat Johnny in zijn nachthok was teruggekeerd, werden al gauw de an dere drie passagierende leeuwen ge vonden. Eén stond er op zijn achterpo ten tegen een vogelkooi, één stond er te likkebaarden bij een wit schaap en de derde had zichzelf gevangen, door in de hal te lopen van het runderenver- blijf. Hier behoefde men alleen maar de deur dicht te gooien en het vogeltje was geknipt. In de loop van de middag was het „klavertje vier" weer terug op het ter ras, waar, naar later bleek, de dieren waren ontsnapt door een zwakke plek in de rotswand, waarschijnlijk nog een over het hoofd geziene beschadiging tengevolge van het oorlogsgeweld in de Grebbelinie. De leeuwen hadden er met hun scherpe nagels een gat geforceerd, met het hierboven geschetste gevolg. Hij behoefde echter niet lang te zoe ken, want bij het eerste de beste park gebouw aangekomen zag hij de knaap in tranen boven op het dak, samen met het parkpersoneel, dat zich al over de jongen had ontfermd. Alles wat mens was in de dierentuin zat daar broeder lijk vereend, doch bovenal veiligin afwachting van de dingen die zouden komen. Lang behoefde men niet te wachten, want bij zijn verdere tocht door het park ontmoette de heer Ouwehand al heel gauw de tweejarige Johnny. Deze koning van de wildernis lag, zich van de prins geen kwaad bewust, rustig en languit op het asfalt van één van de hoofdlanen, zonder een spier te ver trekken, ook niet toen de wagen van zijn baas vlak voor hem stopte. Johnny begon alleen maar met zijn zwierige staart te kwispelen. De heer Ouwehand wist toen meteen dat de ontsnapte leeuw afkomstig was van het leeuwenterras, waarop zich nóg President Eisenhower heeft vyf uren van zijn „reis door de wereld" doorgebracht in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan. Wat moest hy doen in dit landje met zyn nog geen twee miljoen in woners, dat byna nooit in het nieuws is? Vanwaar dit vlagvertoon? Het bezoek van Eisenhower aan Kaboel illustreert heel duidelijk hoe ingewikkeld de politiek kan zijn en hoe moeilijk het is, een buitenlandse staatskunde uit te stippelen voor een land, dat nu eenmaal door de om standigheden geroepen is in die politiek een eerste viool te spelen. Eisenhower heeft bezoeken gebracht aan Pakistan en aan India (dóór vier dagen!) en ging toen gauw even naar Kaboel. Dat is de hoofdstad van Afghanistan, een woest, tamelijk onvruchtbaar en tot nu toe moeilijk bereikbaar berggebied, met een uitermate onafhankelijke en zeer vecht lustige bevolking. Daarvan weten met name de Engelsen mee te praten; maar de Russen ook. Eisenhower ging naar India op een gewichtig ogenblik. Premier Nehroe had de bittere vruchten geplukt van zijn „neutralisme" en moest, tegenover de bedreiging van zijn grenzen door Rood- China het roer omgooien. Op dat mo ment kwam Eisenhower. Beide staats lieden kenden elkaar. Toen Ike nog president van de universiteit van Co lumbia was, heeft hij persoonlijk Nehroe de eredoctorsbull overhandigd. En toen Nehroe in de Verenigde Staten op be-; zoek was heeft hij, op de boerderij van Eisenhower in Gettysburg, een gesprek van veertien uren, slechts door lunch en diner onderbroken, met zijn gastheer gehad. Waarover ze nu gepraat hebben, zal wellicht later openbaar worden. Ze ker is dat dit bezoek van Eisenhower Nehroe zeer te pas kwam. India was geen bondgenoot van Ame rika. Pakistan was dat wèl. Pakistan en India stonden tegenover elkaar als water en vuurpas de Chinese drei ging heeft ze wat nader tot elkaar ge bracht. Maar Pakistan-India was niet de enige tegenstelling; er is ook een con troverse Pakistan-Afghanistan. Paki stan is namelijk een wonderlijk rijk, het bestaat uit twee delen, welke een paar duizend kilometer van elkaar af liggen. Pakistans Delfzijl ligt even ver van Pa- kistans Sas van Gent af alc óns Delfzijl van Athene! En daar ligt zowat heel India tussen! Dit noordelijke stuk nu van Pakistan dat tegen Afghanistan aan ligt, wordt door de Afghanen begeerd, die dromen van één (groter) rijk: Patsjoeristan. En daar zijn ze net zo druk mee als Soe- karno met Nieuw-Guinea! Afghanistan was een vrij achterlijk land op ieder gebied. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de „wes terse" koning Aman Oellah, die zo voor- uitstreVend was dat de conservatieven, onder leiding van de Oelama's (gods dienstleraren) hem het land uit gooiden. Er is sindsdien in Afghanistan van alles gepasseerd, waaronder diverse ko ningsmoorden, maar de vooruitgang was toch niet tegen te houden, al zijn er nog pas heftige gevechten geleverd tegen een stam, die de aanleg van een weg door zijn gebied wilde verhinderen. Het is nu zo ver, dat Eisenhower kon landen op een bescheiden vliegveld bij Kaboelmaar dat vliegveld was door de Russen aangelegd en Afghaanse MIG's (straaljagers van Russische ma kelij) begeleidden het toestel van de president. En daarmee is de situatie meteen getekend! Rusland begint in Afghanistan niet met wapens maar met geld, met be- vloeiingsprojecten voor het uitgedroog de land, met wegen en vliegvelden. En Afghanistan mag dan niet zo veel be tekenen als land, zijn ligging is wel zéér veel betekenend. Het grenst aan de Sovjet-Unie, aan Pakistan, aan Chi- China en aan Perzië. Het is een waar devolle etappe op de weg naar de ijs vrije havens, een weg welke de Czaren reeds herhaaldelijk trachtten te banen, welke nog steeds gesloten is en waarop de Russen (ook nu ze hun Czaren aan de kant hebben gedaan), het oog ge vestigd houden. Want het communisti sche Rusland is in dat opzicht hetzelf de als het Rusland der Czaren, al mag men er niet meer over „imperialisme" praten. Er is Amerika (en heel de westelijke wereld) natuurlijk veel aan gelegen dat Afghanistan geen springplank wordt voor Sovjet-imperialisme in het verre Oosten. Pakistan, als fervente bondge noot van het westen, vormt daartegen een dammaar tussen Pakistan en Afghanistan botert het niet. De hele kunst is om de kool en de geit te spa ren, Pakistan als bondgenoot te behou- INGEZONDEN Op de avond vóór de Kerst, donder dag 24 december, des avonds om 8 uur, is in de Sint Andrieskerk te Ameron gen een Kerstgetuigenisdienst belegd. Sprekers in deze bijzondere dienst zijn: de burgemeester van Amerongen, de heer W. Martens, die het kerstevan gelie hoopt te lezen. Verder broeder Van Oostveen (leider Gemeenschaps- bond) uit Driebergen; Kapitein F. Kor van het Leger des Heils te Zeist en ds. P. H. van Eyk (Hollandse Rading), die in het Javaans voor de gerepatrieerden het kerstevangelie hoopt te vertolken. Verdere medewerking wordt verleend door het muziekkorps van het Leger des Heils, afdeling Zeist, dat enkele Engelse liederen zal spelen en samen met het orgel (organist Cees van Wal- sum) de gemeentezang hoopt te bege leiden. Vanaf half acht staan de deuren van de verwarmde kerk voor ieder open. Ds. J. de Jager, Amerongen. FOKVERENIGING VERGADERDE De fokvereniging „Ederveen" hield vrijdagavond een vergadering in café v. d. Linden, waar de prijzen werden uitgereikt, die op de in augustus j.l. ge houden fokveedag werden behaald. Er werd verslag uitgebracht over deze fokveedag en voorts werd de con tributie over het jaar 1960 vastgesteld. KERSTWIJDING ZANGKOOR IRENE Het jeugdzangkoor „Irene" uit Eder veen houdt donderdagavond om acht uur een kerstwijding in de Ned. Herv. Kerk. De leiding berust bij de heer Has selaar. Er zullen kerstliederen worden gezongen, die voorkomen op het pro gramma dat zal worden uitgereikt. De plaatselijke predikant, ds. Schipper, zal een meditatie houden. den, Afghanistan niet te vast aan de Russische boezem te drukken, Perzië te beschermen, en dat alles zonder de Rus sen reden tot klachten te geven over Amerikaanse „blokvorming in het oos ten". Juist dat bliksembezoek aan Kaboel toont zo duidelijk hoe moeilijk de situa tie is. Wat het uitgewerkt heeft en zelfs of het iets uitgewerkt heeft weten we nog niet. In ieder geval gaf het de Af ghanen de indruk dat ze meetellen en dat de president van de Verenigde Sta ten, die Kairo en Tel Aviv oversloeg (ook al vanwege de wrijving), het wel de moeite waard vond de verre tocht naar Kaboel te maken. Eisenhower heeft met eigen ogen ge zien dat Chroestsjow over nog andere wapens beschikt dan zijn Migs en dat de strijd tussen democratie en commu nisme op letterlijk alle fronten gestre den wordt. Kaboel was, om meer dan één reden, een bezoek overwaard! SLUITING GEMEENTEHUIS De gemeente-secretarie te Renswoude zal op zaterdag 2 januari a.s. voor het publiek gesloten zijn. Uitsluitend voor het doen van aan giften voor de burgerlijke stand zal op deze dag zitting worden gehouden des voormiddags van 9 tot 10 uur. Tevens is op deze dag de vuilnisstort plaats aan de Oude Holleweg voor het storten van vuilnis gesloten. ZITTING GEMEENTE-ARCHITECT In verband met de aanstaande feest dagen zal de gemeente-architect van Renswoude op vrijdag, 25 december en vrijdag 1 januari a.s. niet voor het pu bliek te spreken zijn. In plaats hiervan hoopt hij nu zitting te houden op woensdag 30 december a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur. VERGADERING GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Renswoude hoopt op woensdagavond 30 december a.s. in openbare vergadering bijeen te komen onder voorzitterschap van b ur gemeester J. A Hosang. Tijdens deze vergadering zal onder meer afscheid worden genomen van de heren H. Lokhorst en G. Hardeman, die respectievelijk zitting hebben voor de CHU en de SGP. Deze heren kunnen namelijk met ingang van 1 januari 1960 geen raadslid meer blijven tengevolge van de grenswijziging met de gemeen ten Veenendaal en Scherpenzeel. Dit jaar hebben de Amerikanen een record op het gebied van het roken van sigaretten gevestigd: niet minder dan 455 miljard gingen in rook op. Een 65-jarige Amerikaanse miljonair treedt in het huwelijk met een 20-jarige geëmigreerde Duitse. Voor de miljonair is het de elfde keer dat hij trouwt. Twee Roomskatholieke zendelingen zijn vorige week onthoofd toen hun zen- dingspost in Frans-Kameroen door hon derden bendeleden werd aangevallen. Een 55-jarige fotograaf uit Den Haag is bij het fotograferen van 'n in aanbouw zijnde vishal van acht meter hoogte op 'n betonnen vloer gevallen. Hij is aan de ge volgen hiervan overleden. In Tel Aviv zijn vier vrouwen gear resteerd op beschuldiging van diefstal. Zij maakten deel uit van een bende, waarvan alleen vrouwen lid konden worden. De wethouders van Rotterdam krijgen eenzelfde jaarwedde als die van Den Haag en Amsterdam. De wedde die eerst 18.000,per jaar bedroeg zal nu vast gesteld worden op ƒ20.000, Sinds 1 januari van dit jaar nam het bromfietsaantal in Nederland toe met 120.000. Het totale aantal bedraagt nu 1.030.000 stuks. Volgens schatting rijden er nu in Ne derland 8.300 autobussen, 48.000 vracht en bestelauto's en 201.000 motorrijwielen en scooters. Wil men een prettig kerstfeest vieren Met kerstbout, denk dan aan de dieren Wanneer zij slachtoffer moeten zijn Veroorzaak, als het kan, geen pijn Rekenend op de goodwill van de mens Hebben de dieren slechts één wens Veroorzaak ons zo weinig mogelijk pijn Vragen kalkoenen, eenden, ook 't konijn Zij allen willen de mensen vragen Hen niet te martelen en te plagen Goed, dat de dieren het niet weten Met Kerst te worden opgegeten Voor mij is 't echt niks, doe het zelf Dat wordt niks, zegt mijn wederhelft Een kerstbout zou mij echt niet smaken Als ik zo'n beest zelf dood moest maken Zelf ga ik ermee naar de poulier Vakkundig doodt hij dan het dier Hij weet het beste, hoe het moet Vaak is het fout, zoals men het doet En zeg nu niet, zo ik vaak hoor Die beesten zijn er toch immers voor Dat kan dan allemaal wel zo wezen Maar ik voor mij hoop nooit te lezen Van dierenkwelling, nodeloos leed Waarbij menigeen te vaak vergeet Dat heel veel dieren toch hun leven Voor uw lekkere kerstbout geven J. M. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN KEHKÊWUK 167 TC1.30C0 VEENEMUAAI Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1