Halve prijzen Halve prijsen! kleuter- en kinderkleding Nu voor HALVE PRIJS! KOSTER Deze week bij Halve prijzen KORBAN I m mm Telefonisch VOOR DE BOER: Schadeposten door varkensziekten Wat te doen in geval van besmettelijk hoesten? Aardappeltelers! (J^encla hersels Jac. van Schuppen Diverse soorten waaronder jurkjes, rokjes, overgooiers, jasjes, pakjes enz. enz. U slaagt voordeliger bij Hoofdstraat 43-45 Frans Halslaan 26 Veenendaal MISPELBLOM Feestdagen feestelijker met Mispelblom TEMPO SCHERPENZEEl de verschrikkelijke jjM TRANEN OVER JOHANNESBURG Banketbakkerij Kerst reklame RHENEN ACHTERBERG VRAAG EN AANBOD DIVERSEN 3 bnnes Vruchten op sap (-rr; Dubbel zegels, dubbel voordeel voordeel H. G. Smit EEN GELUKKIG 1960 H. van Zwartebergen Varkensziekten kosten geld. Hoewel de hoogte natuurlijk moeilijk in een nauw keurig cijfer kan worden uitgedrukt, mag wel worden aangenomen, dat dit bedrag in de orde van ettelijke tientallen miljoenen guldens zal liggen. In het verleden heeft men zich over deze schade wel eens een oordeel trachten te vormen, door er van uit te gaan dat van de tien geboren biggen gemiddeld acht de speenleeftijd bereiken en van deze overblijvenden nog één op latere leeftijd sterft. Maar meer nog dan door sterven tengevolge van ziekte, wordt schade berokkend door verminderde groei bij gelijkblijvend of zelfs vermeerderd voedselgebruik bij tal van slepende ziekteprocessen. Een maar al te bekend voorbeeld hier van treft men aan bij het z.g. besmette lijke hoesten, een ziekte die in ons land onder varkens sterk verspreid is. Proeven hebben uitgewezen, dat deze ziekte over het algemeen een groeivermindering van 20veroorzaakt, terwijl voor deze 20°/o verminderde groei, 200/o meer voedsel no dig is dan bij onverminderde groei onder normale omstandigheden. De winst, die in de varkenshouderij wordt behaald wordt voor een onevenre dig groot deel door de schade aan geleden ziekten afgeroomd. Dit is jammer, als men wil een beetje triest en misschien voor sommigen wel een tikkeltje bescha mend ook, endit niet zozeer omdat wij nog niet altijd het juiste antwoord klaar hebben op het genezen of bestrij den van verschillende belangrijke ziek ten, maar vooral omdat in het algemeen ten behoeve van het voorkomen van ziek ten vaak nog zo weinig gebruik wordt gemaakt van dat, wat reeds lang als feit werd onderkend. Toch is er aan raadge vers op dit gebied geen gebrek. In de strijd tegen ziekten beschikt de varkenshouder over de hulp van de prak tiserende dierenarts, die door raad en daad ziekte tracht te genezen. Hoe langer hoe meer gaan de provinciale gezond heidsdiensten adviezen verstrekken over ziekten, die zich tot een min of meer ge organiseerde bestrijding lenen. (Onder zoek ter betere onderkenning, voorko ming en bestrijding van economisch-be langrijke varkensziekten heeft plaats in het Centraal Diergeneeskundig Instituut, afd. Rotterdam). ONTHEFFINGSMOGELIJKHEDEN VERPLICHTE VRUCHTWISSELING AARDAPPELEN VOOR 1960 Overeenkomstig het Besluit bestrij ding Aardappelmoeheid mogen geen aardappelen of tomaten worden ver bouwd op grond, waarop zich in de twee voorgaande jaren ook aardappe len of tomaten hebben bevonden. Dit wil dus zeggen dat in 1960 de teelt van aardappelen of tomaten slechts daar is toegestaan, waar in 1958 of 1959 geen aardappelen of tomaten hebben gestaan. Het is echter mogelijk voor het teelt jaar 1960 in de navolgende gevallen ont heffing te verkrijgen van deze vrucht- wisselingsbepalingen, t.w. voor: 1. Nieuw ontgonnen grond (dalgrond, heidegrond, bos); dus grond, die voor heen geen cultuurgrond is geweest. 2. Verbetering blijvend grasland. Alleen voor de vruchtopvolgingsreeks gras land-aardappelen-aardappelen-inzaai tot blijvend grasland. 6. Jonge boomgaarden. Alleen voor de laatst mogelijke onderteelt in een zich sluitende jonge boomgaard. 4. Terreinen, waarop in 1960 voor het laatst een land- of tuinbouwgewas geteeld kan worden wegens onttrek king aan de agrarische bestemming (aanleg wegen, kanalen, induètrie- of bouwterrein). 5. a. Ruilverkaveling, echter uitsluitend na het gereedkomen hiervan; b. Herindeling gehele bedrijf, dus al leen bij totale wijziging van de perceelsligging; c. Verplichte vloeivelden, echter al leen wanneer het voorlaatste jaar op hetzelfde perceel aardappelen zijn verbouwd. Een nadere toelichting op deze ont heffingsmogelijkheden kunt u verkrij gen bij de Gewestelijke Raad voor Utrecht van het Landbouwschap, Ca- tharijnesingel 54 te Utrecht (telefoon 030-22134). De Plantenziektenkundige Dienst be houdt zich het recht voor een onthef fing pas te verlenen, nadat uit de uit slag van een voorafgaand grondmon- steronderzoek blijkt dat het verlenen van een ontheffing mogelijk is. Een ont heffing kan niet worden verleend, wan neer de situatie in de naaste omgeving van het perceel, waarvoor ontheffing wordt gevraagd, van die aard is dat ontheffing uit een oogpunt van aard- appelmoeheidsbestrijding niet verant woord is. Ter dekking van de kosten van on derzoek, o.a. van te nemen grondmon sters, is de aanvrager voor iedere aan vraag een bedrag verschuldigd. De grootte hiervan is afhankelijk van de oppervlakte aardappelen, waarvoor de ontheffing wordt gevraagd, n.l. 2,75 per 10 are of gedeelte daarvan met een maximum van 10,per aanvraag. De voor het indienen van ontheffings- aanvragen bestemde aanvraagformulie ren dienen zo vroeg mogelijk, bjj voor keur vóór 21 februari 1960 te worden ingediend. Alleen dan bestaat de zeker heid dat de aanvragen vóór het plant seizoen kunnen worden afgewerkt. Nim mer wordt een ontheffing verleend als de aardappelen reeds gepoot blijken te zijn. Het telen zonder ontheffing, ook al had men deze bij tijdig aanvragen wel kunnen verkrijgen, wordt als over treding beschouwd en wordt als zodanig vervolgd. Formulieren voor het aanvragen van een ontheffing zijn verkrijgbaar bij bo vengenoemde Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, voor wat betreft de provincie Utrecht. .RETOUR AFZENDER"... De postbode van Frejus is weer aan zijn dagelijkse ronde begonnen. Veel, wanhopig veel brieven moeten echter als „onbestel baar" geretourneerd worden... De basis van gezondheid op het bedrijf Te veel wordt vergeten, dat ook de varkenshouder zelf een belangrijke bij drage kan leveren in de strijd tegen ziek te door het toepassen van juiste teelt keus, verantwoorde voeding en goede verzorging, waarmee de dieren een ver hoogde weerstand tegen tal van ziekte oorzaken wordt gegeven. Onvoldoende kennis en vooral ook zorg voor deze zaken, die beslist beschouwd moeten worden als de peilers waarop alleen een gezond bedrijf kan gedijen, vormen dan ook een belangrijke oorzaak van de verliezen die onze varkensstapel jaarlijks lijdt. Dit wordt vooral duidelijk als men bedenkt, wat de grootste sterfte bij varkens voorkomt op tijdstippen, waarop de dieren meer dan gewone zorg vereisen, n.l. tijdens de eerste 10 levens dagen, op de leeftijd van 3-6 weken en enkele weken na het spenen. Een voorbeeld, waarbij in het bijzonder de omgeving van invloed kan zijn op het verloop van een besmettelijke ziekte, vindt -men bij het hoesten. Deze ziekte vindt zijn grondslag in een longontsteking, die wordt veroorzaakt, doordat vanuit de omringende lucht een levende smetstof (virus) is opgenomen en via de neusholten de longen aantast. Deze longontsteking kan zo ernstig verlopen, dat de dood volgt. Door tijdige behandeling kan de dieren arts vaak verlichting brengen, maar lang niet alle dieren genezen volkomen, zodat na enkele dagen tot weken opnieuw tot behandeling moet worden overgegaan. Daarnaast ontmoet men echter ook ge vallen, waarbij de dieren zonder dierge neeskundige behandeling het slachtge- wicht halen. Dit wisselende verloop nu van deze ziekte vindt voor een belang rijk deel zijn oorzaak in het heersende klimaat in de varkensstal. Als besmette varkens zich bevinden in te koude, toch- DIENSTMEISJE gevraagd voor dag of d.e.n. Hulp van werkster Mevr. H. G. van Schuppen Kerke wijk 138 „ZUIDERHORST" VEENENDAAL Rond* b«Uln«n »o«lt u nlat. dui Rond* korsatl Vagant, gamakkalljk. modarn. Verkrijgbaar bij: Gortstraat 39 - Telefoon 2321 L. HEI] ZUTPHENSE BRANDEWIJN Steeds meer wordt zachtzuivere Zutphense brandewijn gevraagd op feestdagen, ledereen houdt van deze pure pittige drank. (naar wens met suiker heerlijk te verzachten) Probeer maar eens een kruik. U zult met Uw Vraagt het in Uw café - restaurant Bij Uw slijter per literkruik 7.85 verkrijgbaar bijt VANAF 1.98 KOUSENHUIS Zandstraat 84 - Veenendaal tige en vochtige stallen verloopt de ziekte in de regel ernstig. Het aantal stallen dat behept is met deze kwalen, is in ons land bijzonder groot. De temperatuur van de meststal mag niet lager zijn dan 16-21° C. Grote temperatuurswisselingen moeten tevens worden voorkomen. De temperatuur kan gecontroleerd worden door thermometers in de stal te hangen. Wordt de temperatuur op peil gehouden, dan zal de lucht vaak te vochtig worden, zodat condensatiedruppels op de muren verschijnen. Dit moet worden voorkomen door ventilatie. Bij de bestaande bedrijfs- verhoudingen is het vaak lastig deze voorzieningen te bereiken, maar toch zal in deze richting steeds moeten worden gestreefd. Laat u inzake de ventilatie van de varkensstal adviseren door de specialisten op het gebied van bouw en inrichting van de rijkslandbouwconsu- lentschappen. N.C.V.B. HIELD KERSTAVOND Op uitnodigng van de Ned. Chr. Vrou wenbond, die donderdagavond in het lo- kaan achter de Ned. Herv. kerk haar kerstavond vierde, trad als declamator op de heer H. W. Elderkamp uit Amster dam. Deze samenkomst werd gepresideerd door mevrouw Valkenburg-Veenendaal, die, na de gebruikelijke opening het woord gaf aan de spreker. Gedurende het vertonen van bijbelse kleurendia's declameerde de heer Elder kamp een kerstverhaal der Evangeliën en „Profetie en vervulling". Na de pauze declameerde de heer Elder kamp „Een Kerstnacht" (Christmas Carol Dickens) en „Om de kribbe" met vertoon van kleurendia's van schilderijen van bekende schilders. De vertoning van dia's werden afgewisseld met gezamenlijke zang van kerstliederen. De presidente dankte voor de goede op komst van leden en genodigden en voor het zo goed mogelijk in kerststemming brengen van het oude verenigingsgebouw. Zij verzocht de leden die de bondsdag in het RAI-gebouw te Amsterdam wilden bijwonen, zich zo spoedig mogelijk op te geven bij een der bestuursleden. JEUGDORGANISATIES VIERDEN FEEST De Plattelandsjeugdorganisaties „Tot nut en genoegen" en „De Toekomst" vier den woensdagavond beiden een jubileum in de Scherpenzeelse sociëteit. De jonge boeren vierden hun 25-jarig bestaan, terwijl de jonge boerinnen het 12Vj-jarig bestaan van hun jeugdorgani satie herdachten. Beide organisaties deden dit met een jaarfeest waarvoor grote be langstelling bestond. De zaal was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter van „De Toekomst", de heer C. van Ekris, de opening ver richtte, waarbij hij speciaal een welkomst woord sprak tot het bestuur van de coöperatie Woudenberg en het ULG. Ook wees de heer Van Ekris op de goede sa menwerking die er tussen de Wouden- bergse jeugdorganisaties bestaan en de gelijkgerichte zusterverenigingen. Spreker beklemtoonde nog eens het doel van beide jeugdorganisaties, namelijk de vorming en ontwikkeling van de plattelandsjeugd. Na het staande zingen van het PJGU- bondslied voerden een aantal leden de schets „De neef uit Transvaal" op. In aanmerking nemend, dat de drie dames en twee heren slechts een zeer korte periode van voorbereiding hadden om dit toneelstukje in te studeren, brachten zij het er verdienstelijk af. De heer H. Haanschoten haalde oude herinneringen op, hetgeen hij deed met een op rijm gesteld verhaal, waaraan de humor niet ontbrak. Bijzondere aandacht kreeg mej. L. Brouwer uit Voorthuizen, die een sentimenteel stukje proza op voortreffelijke wijze voor het voetlicht bracht. Het programma voor de pauze werd besloten met het optreden van het duo „Dubbel één" uit IJmuiden, dat een aantal liedjes ten gehore bracht. Na de pauze voerden eigen leden het toneelstuk „Zij, die gestuurd was" op. Er werd verdienstelijk gespeeld. Na af loop bood de presidente van „Tot nut en genoegen", mevrouw Van Schaik, de spe lers en speelsters een presentje aan. rHP? MM (69) „We hebben geen ogenblik te verliezen," fluistert Aram, terwijl hij de bewegingloze gestalte van de be waker in de donkerste hoek van de kerker sleept. Met grote angstogen kijkt het meisje zwijgend toe, hoe de jonge ridder de sleutelbos van de riem losmaakt. „Kom mee," zegt hij zacht en trekt haar de gang in. Nadat Aram de deur gegrendeld en afgesloten heeft, wendt hij zich opnieuw tot het meisje. „Weet ge de weg in deze gewelven?" vraagt hij. Alessandra schudt het hoofd. „Hebt ge niet het minste idee, waar ge u be vindt?" houdt hij aan en een gevoel van teleurstelling maakt zich van hem meester, als het meisje wanhopig haar schouders ophaalt. „Waar moeten zij Grubalt vin den in deze doolhof van gangen?" denkt hij, doch hij wacht zich wel, Alessandra iets van zijn teleurstelling te laten merken. Hij neemt het meisje bij de hand en op goed geluk beginnen zij te lopen. Bij een volgende deur aarzelt Aram even. Zal hij zachtjes kloppen? In eens slaat hij zich voor het hoofd. De bewaker! Dat hij daar niet eerder aan gedacht heeft! Misschien is de man slechts bewusteloos. Ze moeten terug en zien, of ze van hem iets te weten kunnen komen. Doch als ze op hun schreden terugkeren, horen ze in de verte het geluid van dravende voetstappen! (Wordt vervolgd) PRESENTEERT 2 voorstellingen (CRY THE BELOVED COUNTRY) met CANADA LEE - SIDNEY POITIER - CHARLES CARSON - JOYCE CAREY, e.a. op zaterdag 26 december (2e Kerst dag) in gebouw „Eltheto" Aanvang 18.45 en 21.15 uur Kaartverkoop en plaatsbespreken op 26 december van 15 tot 16 uur aan de zaal en ,'s avonds vanaf 6 uur aan de kassa. Prijzen der plaatsen f 1.50 - f 1.25 en f 1.- Plaatsbespreken f 0.10 per plaats - Toegang 14 jr. grote ronde Kerstcake f 2.20 p. st Kerstkransjes 250 gr. 70 ct. Herenstraat-Grebbeweg tel. 386 tel. 367 tel. 324 Al ons brood wordt met de Kerstdagen in plastic- zakken verpakt en blijft daardoor absoluut vers. 1,— por advertentie Lm. 10 woorden, elk woord meer 10 cent Te koop in goede staat een Amerikaans orgel, 5V2 spels, 16 registers, ook zeer ge schikt voor zaaltje. Te bevr. Haarweg 31, Overberg. Te koop een rasechte fox hond, prima rattenvanger en goed waaks. C. v. Hardeveld, Haarweg 71, Overberg. Te koop kerstbomen. Sav. Lohmanstraat 128, Veenen daal. Heer b.b.h.h. zoekt m.i.v. 1-1-1960 zit-slaapkamer met pension. Weekend afwezig. Brieven onder no. 5105 bur. van dit blad. Te koop partij keuken kachels. Te bevr. Nieuweweg 314, Veenendaal. Opgelet! Opgelet! Wij slach ten Uw konijnen voor het vel. Opgeven bij Spies, Nieu weweg 43, Veenendaal of tel. 2310. Luxemburg. Bloemist-tuin man gevraagd in groot be drijf, min. 23 jaar, vaste po sitie. Geen diploma's. Inl.: Pierre Demollin-Lardinois, Maastricht. Postbus 20. Tel. 4290. Bestel vroegtijdig uw „Kerst rollade". Slagerij P. M. van. Ree, Rijksstraatweg 28. Tel. 208, Eist. De uitgebreidste en fijnste sortering vleeswaren bij Sla gerij P. M. van Ree, Rijks straatweg 28, tel. 208, Eist. Maillots in alle maten prima pasvorm, een ideale winter- dracht. „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Gevraagd een nette werkster voor 1 dag of 2 halve dagen per week. G. v. Dijk, Rein- weberstraat 53, Veenendaal. Fabrieksmerk nylons le keus met of zonder naad, in mo derne tinten, vanaf 1,98, ook in maat 8V2. „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Beol de Paris. Een Euro- marktprodukt, met of zonder naad, ook in 70 Denier. „Tem po", Zandstraat 84, Veenen daal. Voor weinig geld, aardige praktische geschenken, zak doekjes met Zwitsers kant en borduursel; Make-up, toi let en kousentasjes, enz. Komt U eens kijken. „Tem po", Zandstraat 84, Veenen daal. Zoekt U voor de feestdagen iets lekkers, bestel dan nu ijstaart bij P. Ermes, Zand straat 1, tel. 2695. „Ten Cate" kwaliteitsnylons. Boordevol charme, met en zondernaad 1,98, 2,95, 3,50 en 3,95. „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Sportkousen, ankiets en sok ken „Becopa" een merk met naam. Exclusieve dessins. „Tempo", Zandstraat 84, Vee nendaal. Oook voor diverse puddin gen en salades bent u bij ons aan het huiste adres. P. Er- mes, Zandstraat 1, tel. 2695. Heerlijke ijstaart kunt u be stellen bij p. Ermes, Zand straat 1, tel. 2695. „Ten Cate" nylons „Favo riet'. De elegante oplossing van Uw kousenprobleem. Nu een klassemark voor 1,98, in alle maten ook 8V2 en de juiste beenlengte. „Tempo", Zandstraat 84, Vee nendaal. „Libelle" steunkous „Elas tic", 100 nylon, zonder rubber, de ideale kous, geen vermoeide benen meer, elas- tieke onderkousen overbodig. „Tempo", Zandstr. 84, Vee nendaal. Het is nu nog niet te laat om een heerlijke ijstaart te be stellen bij P. Ermes, Zand straat 1, tel. 2695. Beaujolais geurig fruitig per fl. 2,50. Slijterij van Har develd, Patrimoniumlaan 44, Hoofdstraat 31, Veenendaal. Zoete rode vruchtenwijn, tij delijk s/4 fles 1,80, beslist goed. Slijterij van Hardeveld, Patrim.laan 44, Hoofdstraat 31, Veenendaal. De Spar Kerstverrassing 1 met toih 10'!» korting: bij 250 gram Spar-koffie pak Wafelmelange van 100 voor 75 ct Kerstverrassing 2 met 10"!% korting: van 233 voor 198 ct - ananas - f rultcoc ktall) geldig van 22 - 29 december dit is uw SUIKERKRANSJESaoogr. 75-30 zegels FONDANTKRANSJES 200 gram 56 KERSTBONBONS 100 gr. 65 DESSERTPUDDING z pak 64 CH0C. HAGEL pakje 75 SHERRY per fles 550 BEAUJOLAIS per fles375 VRUCHTENWIJN per flesl50 KIPPES0EP blik 112 THEEWORSTJES per stuk 55 SCHOUDERHAM lOO gram - 22 zegels - 26 zegels - 26 zegels - 30 zegels -220 zegels -150 zegels - 60 zegels - 44 zegels - 22 zegels 15ct Uct 13 ct 13 ct 15 ct ÏIO ct 75 ct 30ct 22ct Uct 49 ct èn 10% EXTRA met 10korting: elk 2e pakje SPAR-THEE roodmerk 30 ct GOEDKOPER 't Kerstkoekje met 10% SNEEUWSTERREN 250 gram 68 -10% AMANDELKRANSJES 250 gram 82 10% kunt u onmogelijk al uw bekenden een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar wensen. Plaats daarom een advertentie waarin u al uw vrienden en zakenrelaties prettige feestdagen toewenst. Hieronder ziet u drie modellen van advertenties met de resp. prijzen. Even als vorige jaren worden deze advertenties geplaatst in het Oudjaarsnummer van 30 december. Uw kopij voor deze editie kan worden opgegeven aan het bureau van „De Vallei", Parallelweg 10, tot 23 december 1959. U gelieve in het oudjaarsnummer een advertentie te reserveren voor: Naam: Straat: Plaats: Prijs: LEVENSMIDDELEN- 1 7^ bedrijf F. de ixoei Groenelaan 50 Brood- en banketbakker wenst alle afnemers en Veenendaalseweg 90 vrienden een voorspoedig nieuwjaar Prijs ƒ2,00 Prijs 4,00 WORDT U TOEGEWENST DOOR Le vensmiddel enbedr ij f annex fijne vleeswaren Veenendaalseweg 100 - Telefoon 200 - Veenendaal Prijs 15,00

De Vallei | 1959 | | pagina 4