Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ant* de Ruiter en C* N+ v* Kuyk weer wethouders Joh* van Harde veld derde wethouder Voor de KANTONRECHTER MULDER Nieuwe gezichten in Veenendaals raad OVERBERG JOH. VAN HARDEVELD (P.v.d.A.) Wat nu weer... 34e jaargang WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Nr. 1 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswonde, Scherpenzeel UIT DE - BIJZONDERE - RAAD VAN VEENENDAAL Ongekende publieke belangstelling Ontsnapte jongens bij toeval door politie gepakt H.A.F. komt niet naar Veenendaal Nieuivs uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN financieringen Eén Veenendaal R. KOPPENBERG (PvdA). De heer R Koppen berg werd op 21 juni 1925 te Amsterdam geboren. In juli 1953 verhuisde hij met zijn gezin van Amsterdam naar Veenendaal en woont thans Mr. van Heemskerkstraat 32. Het nieuwe raadslid is werkzaam als beambte bij de SKF. Behalve het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid, be kleedt de heer Koppenberg geen verdere functies in het verenigingsleven. H. L. SPIES (PvdA.) De heer H-V, ?pi,ers is op G. V.d. HAAR (CHU). De heer G. van Mr. J. F. VAN LEEUWEN (AR). Mr J- F v. rn Zo de ouden zongen, piepen de jongen niet V Liever jonge kandidaat Jongste broeder Overbergse schoolkinderen woonden huwelijk van hun juf bij Het jaar 1959 en de verheugende aanvang van 1960 door Veenendaals burgemeester de heer A. Bakker 600 ha grond en 5000 inwoners meer Mevrouw, mijne heren, Aantal vestigingen laag door te weinig woningbouw Albert Bouman, petekind van burgemeester Bakker „Unitas" houdt jaarlijkse feestavond Veenendaals derde wethouder Raad van Renswoude besluit tot instelling van een grondbedrijf Waarderende woorden voor scheidende raadsleden Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ka:-.:.en ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Joh. van Hardeveld (PvdA), C. N. van Kuijk (AR) en Ant. de Ruiter (CH); deze drie heren vingen op 4 januari j.l. - als het „werkjaar 1960 begint - als wethouders der gemeente Veenendaal, onder aanvoering van burgemeester A. Bakker, hun werk zaamheden in het belang van de gemeente aan. In de vergadering van zaterdagmiddag 2 januari j.l. werden genoemde heren door de gemeenteraad gekozen als wethouders. De heren De Ruiter en Van Kuijk beiden met 18 stemmen tegen ieder écn slem blanco en de heer Van Hardeveld met 12 stem men. Bovendien werden de 19 raadsleden (Veenendaal kwam van 17 op 19 raadsleden) in deze vergadering door burgemeester Bakker beëdigd en geïnstalleerd. Van de „oude" raadsleden keerden er vijftien in de nieuwe raad terug. De heer J. van Eden (PvdA) bedankte reeds eerder als lid, terwijl de heer C. van Genderen (CH) niet werd herkozen. De „nieuwe gezichten" waren van de heren G. van de Haar (CH), R. Koppenberg (PvdA), Mr. J. F. van Leeuwen (AR) en H. L. Spies (PvdA), die reeds zitting heeft gehad in de raad van de gemeente Ede. Het was een bijzondere vergadering zaterdagmiddag j.l. Dat viel eeds vóór de aan vang te constateren. Een ongekend groot aantal toeschouwers had ?.ch reeds ver vóór het begin van de vergadering voor de deur van de raadzaal - wa. rvoor een politie agent was geposteerd om de zaak in goede banen te leiden - opgesteld. Jammer ge noeg moest het merendeel buiten de deur trachten iets van het gesprokene in de ver gadering op te vangen, aangezien de publieke tribune bij lange sa niet het aantal belangstellenden kon bevatten. Het bijzondere en min of meer feestelijke karakter werd nog geeïfectueerd doordat burgemeester Bakker de vergadering in jacquet voorzat, terwijl diens echtgenote, mevrouw A. A. Bakker-Maatjes, de vergadering als belangstellend* bijwoonde. Door zuiver toeval kon de Veenen- daalse politie op de oudejaarsdag twee ontvluchte knapen van de passanten inrichting te Overberg, een kwartier na dat zy waren gevlucht, onder de ge meente Renswoude weer inrekenen. De politieauto reed met een opdracht die geheel niets uitstaande had met de ontvluchting van de jongens op de weg tussen Renswoude en De Klomp. De hoofdagent die de wagen bestuurde zag dat twee lieden, die samen op één brom fiets zaten en hem over het rijwielpad tegemoetkwamen, plotseling in de berm van de weg schoven. Aanvankelijk dacht de politieman dat er een ongeluk ge beurde, doch toen hij naderbij kwam zag hij, dat de twee personen de nog draaiende bromfiets lieten liggen en een weiland in vluchtten. Onder het lossen van enkele waarschuwingsscho ten zette de hoofdagent de achtervol ging in. De knapen dachten echter niet aan stil blijven staan en zetten hun vlucht voort tot één van hen zijn schoen verloor. Zij verstopten zich daarom in een kippenhok van een boerderij, doch ze werden gesnapt. Toen de jongens een beetje op verhaal gekomen waren bleek, dat zij tijdens de pauze waren ontsnapt uit de fabriek van de Veenendaalse IJzerindustrie aan de Schoolstraat, waar zij waren tewerk gesteld. Zij hadden de bromfiets van één van de arbeiders „gepikt" en het was hun bedoeling om de jaarwisseling eiders ie ^aan vieren. Op weg naar Renswoude hadden zij de hun bekende Veenendaalse politiewagen zien nade ren en met de gedachte, dat deze de jacht reeds op hen had ingezet, wilden zij een zijweg inslaan. Door de hoge snelheid mislukte deze manoeuvre en hun val trok de aandacht van de politie Reeds geruime tyd bestonden er plan nen by de Hollandse Apparaten Fa briek te Rotterdam om in de Gelderse Vallei een nevenbedrijf te stichten. In eerste instantie liet men het oog vallen op Veenendaal, waarbü het dan in de bedoeling lag een dergelijke fabriek op het industrieterrein aan de Wagcningse- laan te bouwen. Na diverse besprekingen tussen di rectie en gemeentebestuur van Veenen daal, heeft de directie van de H.A.F. vorige week besloten in de gemeente Ede een fabrieksterrein aan te kopen. Dat Veenendaal hiermede gepasseerd is, is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat bij vestiging in Veenen daal de bouwkosten door het heien te hoog zouden worden. OTTERLO. Bij wijze van proef, heeft de directie van het nationale park „De Hoge Veluwe" besloten voortaan ook berijders van motoren en scooters toegang tot het park te verlenen. Reeds geruime tijd hebben automobilis ten en bromfietsers toegang tot het na tuurreservaat. Voor de motoren en scoo ters bedraagt de intree 0,75. Wanneer blijkt dat de rust in het park, door de nogal lawaaimakende motoren verstoord wordt, zal dit besluit weer ingetrokken worden. MAARSBERGEN. De driejarige klein dochter van douariére J. W. Godin de Beaufort en de vierjarige kleinzoon van de heer Adelaars hebben de eerste steen van het motel Maarsbergen in een muur van het hoofdgebouw ingemetseld. De heer Adelaars die met jhr. Carel de Beaufort de directie van het nieuwe motel vormt hield een korte toespraak waarin hij zei dat het motel bewust gebouwd is op een plaats die ook recreatiemogelijk heden in zich heeft. EDE. Een zekere meneer D. uit Nijme gen, overigens zonder vaste woon- of verblijfplaats, had grootse plannen voor de kerst. Gewapend met een grote bijl trok hij het bos bij het Planken Wambuis in en begon enige douglasdennen tot zijn eigendom te vermaken. Toen de politie arriveerde lagen er al vijf bomen met een lengte van circa vijf meter gereed om met een vrachtauto vervoerd te worden. KEPKEWUK (67 •TE1.3000-VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America De burgemeester begon de vergadering met zijn traditionele nieuwjaarsrede, voor de volledige tekst waarvan wij u ver wijzen naar elders in deze editie. Het oudste lid, de heer Joh. van Harde veld, wenste op zijn beurt namens de ge hele raad burgemeester Bakker en zijn gezin veel geluk en voorspoed toe. Met vreugde had spreker alles geconstateerd wat de burgemeester in zijn rede aan de orde had gesteld. Met deze was de heer Van Hardeveld van mening, dat er niet moest worden gesproken van „Groot-Vee- nendaal". Bovendien mag er geen verschil worden gemaakt tussen het oude en het nieuwe gedeelte. De heer Van Hardeveld hoopte ten slotte, dat de raad voorlopig nog onder leiding van burgemeester Bakker mocht blijven werken, want deze was het, vol gens spreker, die immer de noden van de gemeente Veenendaal had aangevoeld en zijn beste krachten had aangewend om deze mede uit de wereld te helpen. Na de beëdiging en installatie van de raadsleden wenste de voorzitter dezen veel geluk met de aanvaarding van hun lidmaatschap. Het is een eervolle positie, aldus de voorzitter, en ik heb de indruk, dat er veel mensen zijn, die graag raads lid willen worden. U hebt plechtig beloofd - de meesten onder aanroeping van Gods naam - dat u de belangen van de gemeente zult voor staan. Ik ben hiervan reeds overtuigd, aangezien de Veenendalers in het alge meen zeer veel liefde voor hun plaats hebben. De burgemeester sprak de hoop uit. dat men in het komende jaar als vanouds zou mogen samenwerken en dat het allen ge geven zou worden om gezamenlijk goede dingen tot stand te brengen. De verkiezing van drie wethouders gaf de volgende uitslag. Vacatures wethouder Ant. de Ruiter en wethouder C. N. van Kuijk: tijdens beide 4 februari 1911 te Veenen daal geboren. Op 14-jarige leeftijd kwam hij bij de V.S.W. als bandwever in dienst. Daarna volgden di verse werkkringen totdat hij terugkeerde in de handel en thans medefirmant is in de firma A. Spies en Zn. Het nieuwe raadslid is voorzitter van de Veenendaalse Postduivenvereniging „De Snelpost", commissaris van de Werbo (combinatie van alle postduivenverenigingen in de omtrek) tweede voorzitter van Volksonderwijs afdeling Veenendaal en voorzitter van de Gelderse Openbare Lagere School. Boven dien is de heer Spies ruim een jaar ge meenteraadslid van Ede geweest. de Haar is te Veenendaal geboren op 14 juli 1907. Vanaf zijn twaalfde jaar is hij werkzaam bij de Ritmeester Sigarenfabrieken, waar hij vo rig jaar zijn 40-jarig dienstjubileum vier de. Het nieuwe raadslid, dat momenteel aan de Prinsesselaan 7 woont, heeft zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt op kerkelijk terrein. Hij is ouderling van de Nederlands Hervormde Kerk en lid van de ondernemingsraad in het bedrijf waar hij werkzaam is. Leeuwen is op 24 augustus 1902 te Veenendaal geboren. Na aan de Vrije Universiteit het doctoraal examen Rechten be haald te hebben, ging de heer Van Leeuwen in de handel. In 1932, na werkzaam geweest te zijn bij een petroleum-maatschappij, ijzergieterij en een machine fabriek, wijdde hij zijn krachten aan de zaak van zijn vader, de firma Geha van Leeuwen, waarvan hij nu geruime tijd de directie voert. Het nieuwe raadslid is o.m. voorzitter van de com missie van Beheer bij de Ger. Kerk, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van IJzerhandelaren, voorzitter van de ver. van Groothandelaren in Mine rale Olieprodukten, voorzitter van de plaatselijke Huurcommissie en secretaris van de ver. voor het Christelijk Onderwijs Veenendaal. Burgemeester Bakker werd op nieuwjaarsdag telefonisch geluk gewenst met de uitbreiding van Veenendaal door de heer D. Sandbrink, directeur van de Tex tielfabriek „Veenendaal" aan de Dijkstraat. De heer Sandbrink, hoewel in Rhenen wonende, is verknocht aan Veenendaal en een ijverig vorser in de historie van onze gemeente. Hij weet veel van de Veenendaalse geschiedenis en be wees dit o.m. door zijn geschied kundige medewerking aan het boekje „Vier eeuwen Veenendaal" geschreven door dr. J. G. Thoomes. Aan zijn gelukwens op nieuw jaarsdag verbond de heer Sand brink het volgende: „Toen Veenendaal zich in 1795 ging afscheiden van Rhenen, trok mijn overgrootvader er op uit om de toenmalige Veenendalers te bewegen hieraan vooral toch niet mee te werken. Het Veenendaalse gedeelte moest naar zijn mening bij de gemeente Rhenen blijven." Het was daarom volgens de heer Sandbrink wel typisch dat een nazaat van deze, die nota bene in Rhenen woont, de burgemeester van Veenendaal opbelde om zijn vreugde te betuigen over de toe voeging van grondgebied van Rhenen aan Veenendaal. N.A.O. OP DE PLANKEN Op zaterdag 30 januari a.s. brengt het bekende Veenendaalse toneelgezel schap N.A.O. in gebouw Eltheto een Amerikaans spel in drie bedrijven, ge titeld „Tot wederdienst bereid". Ver dere medewerking verleent het Hol- landia Trico Meisjeskoor onder leiding van de heer Tonny Spaan. verkiezingen 18 stemmen op deze genoem de heren en één stem blanco. Verkiezing derde wf ihouder: de heer Joh. van Hardeveld ver «nerf 12 stemmen en voorts 2 op de heer G. J. van Deelen (SGP), 2 op de heer 1 Verkuijl (PvdA), 1 op de heer P. G. v:n Gjik (CH) en 2 stemmen blanco. De heer S. Kroesbergen, fractie-voor zitter van de AR, zei i.-> dit verband vóór de stemming onder me.r: Een gedeelte van o-ze fractie is van mening, dat de derde wethouderszetel aan de PvdA moet worden oegekend. Er zijn thans drie fracties in de raad vertegen woordigd met vijf ledr.n en gezien het belang van de gemeente is het juist, dat uit elk van deze drie groepen een wet houder wordt gekozen. Echter, een groot gedeelte van de AR-ft actie is teleurge steld, dat de PvdA de heer Van Harde veld kandidaat heeft 'esteld voor deze functie. En deze fractimeende er goed aan te doen dit bezwaar reeds vóór de stemming mede te de en en te moeten vaststellen, dat men bezwaar tegen de kandidaatstelling heeft, gelet op de hoge leeftijd van de heer Van Hardeveld, die deze maand 69 jaar woidt. Er wordt niet getwijfeld aan de capaci teiten van de heer Va-' Hardeveld, maar anderzijds zal de funci toch geen jaren door hem worden bekleed. Dit bezwaar van AR-zijde is ook genoemd in de voor vergadering van de verschillende raads fracties en hierbij heeft de heer Van Har develd getoond begrip voor dit bezwaar te hebben. Persoonlijk, vervolge: de heer - Kroes- bergen vind ik he* copn jongere kandidaat heeft gesteld. Dit zou voor de AR aantrekkelijker zijn geweest. De leeftijd speelt hier een zeer belang rijke rol. De voorzitter wenste de nieuwgekozen wethouders van harte geluk. Hij prees hierbij de heren Van Kuijk en De Ruiter, die hij reeds als wethouders had meege maakt. Voorts had het de voorzitter niet verwonderd, dat de heer Van Hardeveld was gekozen. De heer Van Hardeveld: een zeer actief en bekwaam raadslid, al dus de burgemeester, die zich de objec tiviteit als norm heeft gesteld en voorts immer beslagen ten ijs komt en goede nota neemt van de stukken. De verhou ding in het college zal door de komst van de heer Van Hardeveld niet worden ver stoord en ook voor de persoonlijke samen werking was de voorzitter niet bevreesd. De twee herkozen wethouders, de heren De Ruiter en Van Kuijk, dankten de (Zie verder 2e blad) S.S.S. GEEFT AVOND MET TONEEL EN MUZIEK Zaterdagavond verzorgt de Veenendaal se wandelvereniging SSS in gebouw ,,'t Trefpunt" een avond van muziek, voor dracht en toneel. Het toneelspel „Barend de dief", een sprookje in vier bedrijven van Jan Post, wordt door eigen jeugdige krachten voor het voetlicht gebracht. Een ongeveer vijftigtal Overbergse schoolkinderen zyn j.l. dinsdag 29 decem ber onder leiding van mej. Dommerholt per bus naar Utrecht geweest, om het huwelijk van hun onderwijzeres, mej. Noppen, bij te wonen. De bus met zijn vrolijke inhoud reed in Utrecht rechtstreeks naar de kerk, waar even later ook het bruidspaar aan kwam. Voor de stralende bruid was het een grote verrassing dat vrijwel al haar leer lingen aanwezig waren. Na de kerkelijke inzegening bijgewoond te hebben, werden de kinderen uitgenodigd voor de receptie. Bij deze gelegenheid boden Bertha van Laar, Ditje van Schaik en Jantje Harde man namens alle schoolkinderen het bruidspaar Van Vulpen-v. Noppen een glasservies aan, dat in grote dank werd aanvaard. Na de nodige tractaties werd in opge wekte stemming de thuisreis aanvaard. Burgemeester A. Bakker heeft bij de aanvang van de vergadering van de ge meenteraad van j.l. zaterdag onderstaande nieuwjaarsrede uitgesproken: Goeder gewoonte getrouw wil ik bij de aanvang van de eerste vergadering van de raad der gemeente in het nieuwe jaar - het jaar onzes Heren 1960 - een woord tot u richten, dat niet op de agenda voorkomt. Allereerst een woord van dank, mede uit naam van mjjn vrouw, voor de tal- ryke gelukwensen bij de jaarwisseling ontvangen uit uw midden, van leden van het gemeentepersoneel en van verscheidene Veenendaalse burgers. Wederkerig wil ik uitspreken, dat wij hopen, dat het u en de uwen, Veenen daal en haar burgerij, in 1960 wèl moge gaan. In de samenstelling van de raad kwam in 1959 slechts geringe wijziging: het lid de heer W. van Galen moest bedanken wegens verhuizing naar Wageningen en V. Albert Bouman werd geboren op 1 januari 1960, klokslag twaalf uur 's middags en hij was de eer ste Veenendaler die in het nieuwe jaar ter wereld kwam en dat pre cies twaalf uur nadat zijn vader, de heer J. Bouman (38) en zijn moeder, mevr. Bouman-Finken- flügel (35) wonende aan de Jan van Nassaulaan 202 door de grens wijziging burgers van Veenendaal waren geworden. Dit is reeds het vermelden waard, maar het' wordt nog interessan ter. Zijn vader, die hem zaterdag 2 januari bij het bureau van de burgerlijke stand te Veenendaal kwam aangeven, verklaarde, dat hij moest worden genoemd naar Veenendaals burgemeester. Hoe de voornaam van de burgemees ter precies luidde wist de heer Bouman niet. Hij wist alleen de voorletter. Bij de burgerlijke stand was de naam natuurlijk wel bekend en de ambtenaar schreef het tiende kind van de familie Bouman in onder de voornaam „Albert". Burgemeester Bakker, hiervan onmiddellijk op de hoogte ge bracht, stelde dit wel zéér op prijs en bracht diezelfde middag nog, vergezeld van zijn echtgenote een bezoek aan zijn ruim acht pond wegende naamgenoot. De Kleine Albert Kietf, van u.j bur gemeester persoonlijk een spaar bankboekje, terwijl zijn moeder een bloemetje werd aangeboden. De Veenendaalse gemeenteraad deed er zaterdagavond nog iets bovenop in de vorm van een twee de spaarbankboekje, op naam van de jonge „A. B.". het lid de heer J. van Eden nam ont slag als lid van de raad. Van het gemeentepersoneel vertrok mejuffrouw S. G. Smit, maatschappe lijk werkster, naar Landsmeer; de hoofdagent van politie G. Baars, ging van de politiedienst over naar de Be scherming Bevolking als buitendienst assistent; de gemeentebode H. A. de Kievid verliet de dienst met pensioen, evenals de opzichter-buitendienst van gemeentewerken, de heer H. Kleijer. Hen allen dank ik nu nog voor de goede diensten der gemeente bewezen. Nieuwe personeelsleden werden: me juffrouw G. Wildeboer (ontvangerskan toor); de heren H. Bezemer (vakature Kleijer), A. van Dijk (vakature De Kie vid) en C. Smit (gemeentewerkman). Het aantal inwoners was op 1 januari 1959: 17867; er vertrokken tot 1 decem ber 649 personen en er vestigden zich in die periode 787 personen; het sterfte cijfer was 89 en het geboortecijfer 426. (Al deze cijfers per 1 december.) Opmerkelijk is dat het vestigings overschot slechts 138 bedroeg - voor een belangrijk deel te danken aan de veel te geringe woningbouw! - en dat het geboorte-overschot 337 was, een hoog cijfer, dat gunstig is voor een ge zonde gemeente. Het aantal inwoners bedroeg op I de cember 1.1.: 18342. ONRUSTBAREND In 1959 kwamen gereed 112 woning wetwoningen en 40 andere woningen. Met name het aantal woningwetwonin gen moest veel sneller toenemen en de te geringe toewijzing van die woningen is juist voor een gemeente als de onze fnuikend. Ons woningtekort stijgt on rustbarend en dt in een gemeente, die in het rapport „De Ontwikkeling van het Westen des Lands" een grote toe komst wordt toebedeeld. Wij moeten in de toekomende 20 jaar een belangrijk aandeel nemen in het opvangen van in dustrie, die het westen niet meer kan bccattcr. (o.m. uit Utrecht) on van de bemanning, die daar noodzakelijk bij behoort. In officiële rapporten, door kundige mannen opgesteld, spiegelt men onze gemeente een florissante toekomst voor, men heeft hoge verwachtingen en het is toch duidelijk, dat voor een be langrijke groei als wordt verondersteld, noodzakelijk is, dat in het heden niet (Zie verder pagina 2) De Nederlandse Christeiyke Bond van werknemers in de textiel- en kleding bedrijven „Unitas" aid., Veenendaal houdt op zaterdag 16 januari a.s. in ge bouw Eltheto haar jaarlykse feest avond. Op het programma staat o.m. een toespraak door een lid van het hoofd bestuur de heer Nieuwenhuis, uitrei king gouden insignes van het C.N.V. (25 jaar lid) en sluiting van het offi ciële gedeelte door ds. J. Vermaas. De toneelvereniging T.I.P. uit Rens woude neemt het tweede deel van de avond voor haar rekening met het to neelspel „Een goede buur". Bij de uit gang wordt een collecte gehouden voor 4 X Z.N. Voor het eerst in de po litieke geschiedenis heeft Veenendaal per 1 januari een socialistische wet houder in de persoon van de heer Joh. van Harde veld, lid van de Party van de Arbeid. De heer van Hardeveld is op 7 januari 1891 te Veenendaal geboren. Op 12-jarige leeftyd trad hij bij de N.V. Veenendaalse Stoomspinnerij en Weve rij in dienst, waar hij, tot het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd in dienst bleef. In 1909 sloot hy zich aan bij de Textielarbeiders Bond „De Eendracht". Van deze bond is de heer van Hardeveld 50 jaar be stuurslid geweest, 121/* jaar secretaris en sedert 1932 voorzitter. Zijn eerste schreden op het politieke vlak deed hij in 1936 toen hij, in de plaats van de SDAP-er Rebergen, zitting nam in de gemeenteraad van Vee nendaal. Met de komst van de heer Hardeveld kwam de SDAP toen op 2 zetels. Sinds 1936 heeft de nieuwe wethouder zit ting in de raad, met on derbreking in de oorlogs jaren toen de raad ont bonden werd. Woensdagavond j.l. opende burgemeester J. A. Hosang de laatste openbare verga dering van de gemeenteraad van het jaar 1959. Tevens was dit de laatste keer, dat de vergadering in deze samenstelling bijeen kwam, aangezien bij de volgende bijeen komst twee nieuwe leden aanwezig zullen zijn. Van de scheidende raadsleden werd dan ook afscheid genomen, waarbij zowel waardering als teleurstelling werd uitge sproken. Na de voorlezing van de notulen van de vorige vergadering door de secretaris deel de de voorzitter mede, dat voor eventuele uitbreiding van straatverlichting prijsop gaaf is gevraagd aan de N.V. P.U.E.M. Zodra deze binnen is, zullen nadere medede lingen worden gedaan. Wel is ondertussen reeds opdracht gegeven om de straatlan taarn op de hoek van Hopeseweg te veranderen in een nachtbrander, alsmede om enkele voorzieningen te treffen in het baarhuisje op de algemene begraafplaats. Agendapunt vier had betrekking op de vaststelling van een nieuwe salarisver ordening met ingang van 1 januari 1960. In de bestaande verordening waren reeds 6 wijzigingen aangebracht, terwijl bovendien de salarissen voor het admini stratief personeel met ingang van 1 de cember 1959 opnieuw zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 20 oktober 1959, no. 12. Nu is wederom een belangrijke wijziging noodzakelijk. Tengevolge van de grenswijziging daalt namelijk het aantal inwoners beneden de 2000 en dientenge volge moeten de jaarwedden van het secretarie-personeel worden verlaagd. De in dienst zijnde ambtenaren behouden echter de bestaande aanspraken. Omdat bovendien een wijziging van de diploma toelagen noodzakelijk is, stelden burge meester en wethouders de raad voor tot vaststelling van een nieuwe verordening over te gaan, zulks ter bevordering van de overzichtelijkheid. De raad kon zich zonder op of aan merkingen met dit voorstel verenigen. MEER INDUSTRIE Bij de behandeling van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1960 was door de raad reeds in principe ingestemd met de instelling van een grondbedrijf. Thans ontving de raad het voorstel om tot deze instelling te besluiten, waarbij burgemeester en wethouders onder meer opmerkten, dat het hierdoor mogelijk zal Zondagmorgen 12 juli reed L., analist te Veenendaal, met zijn auto over de Raad- steeg te Achterberg, toen hij bij het pas seren van een bromfiets plotseling naar links schoot en weer naar rechts om ten slotte gekanteld in een greppel aan de linkerkant terecht te komen. L., die bij een buiteling een lichte her senschudding had opgelopen, werd nu voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd onoordeelkundig, onvoorzich tig of onoplettend te hebben gereden. Als verweer voerde hij aan, dat de bromfietser, S. uit Veenendaal, onver wacht een beweging naar links gemaakt had, waardoor hij, om deze te ontwijken ook zijn wagen naar links had moeten sturen. Ik zag S. al lang tevoren, zo vertel de L. Ik reed met een snelheid van ten hoogste 70 km, maar voor ik de bromfiets ging passeren heb ik nog afgeremd en ge- claxoneerd. Door die plotselinge uithaal manoeuvre ben ik gaan slippen, maar wat daarna gebeurd is kan ik me niet meer herinneren omdat ik bewusteloos geraakt ben. S., die als getuige verscheen, hield ech ter vol constant rechts te hebben ge houden. Het schuiven van verdachtes auto staat vast en dat bewijst wel, dat L. niet voldoende op de weg voor zich gelet heeft, meende de officier. Eis 75,of 15 d. Verdachtes raadsman was het daar niet mee eens. Er zijn verschillende arres ten van de hoge raad, waarin het slippen op zich niet als bewijs werd aangerekend in situaties, die met deze overeenkwamen, zo betoogde hij. Getuige S. zegt wel, dat hij niet naar links gegaan is, maar ook dat is niet bewezen. Ook rechter v. d. Brand vond het be wijs niet geleverd, zodat het vrijspraak werd voor verdachte. Met zijn bromfiets was H., fabrieks arbeider te Rhenen, in Eist op een avond linksaf geslagen om de toeristische auto weg op te rijden, terwijl een hem inhalen de bestelauto dicht genaderd was. De automobilist had H. nog weten te ontwij ken, doch als gevolg daarvan was de wagen zelf tegen een paal gebotst. H. gaf toe voor de auto langs gezwenkt te zijn, maar, zo verdedigde hij zich voor het Wagenings kantongerecht, de bestel wagen had geen koplichten gevoerd en daardoor had hij hem te laat opgemerkt. Erg onwaarschijnlijk, dat iemand daar tegen middernacht nog zonder licht zou rijden, meende rechter v. d. Brand. Volgens het proces-verbaal hebt u daar van bovendien niets tegen de politie ge zegd, evenmin als uw broer, die bij u was. Toen was het toch te laat om daar over te beginnen, zei verdachte schouder ophalend. Ik geloof geen woord van dat hele verhaal, verklaarde de officier mr. Leu- sink. Als het waar was, had verdachte er zeker eerder over gepraat. Eis en vonnis 40,of 8 d. Van D., stoker te Veenendaal, zou met zijn bromfiets op de hoek van Rubens straat en Ostadestraat zo plotseling links af geslagen zijn, dat de bestuurder van een tegemoetkomende auto sterk had moe ten afremmen om een botsing te voor komen. De wagen was daarbij geslipt en beschadigd. Rem- en slipsporen op de rij baan vormden volgens de politie stille ge tuigen ten aanzien van de gang van zaken, maar voor het Wageningse kantongerecht ontkende Van D. dat ze van de bewuste auto afkomstig zouden zijn. Ook was hij helemaal nog niet voor de auto heenge- zwenkt. Dan was er niets van me over gebleven, zo zei hij maar hij had alleen de hand uitgestoken ten teken dat hij linksaf wilde. Hij was echter zeer beslist op zijn weghelft gebleven en de automo bilist had helemaal niet zo straf behoeven te remmen. Dat hij het toch gedaan had en was geslipt, kwam voor zijn eigen ver antwoording, aldus meende Van D. De zaak werd daarop aangehouden om een volgende keer enkele getuigen te ho ren. worden een betere kostprijsadministratie van bouwrijpe grond op te zetten. (Zie verder 2e blad) Ook de Belgen zijn geen beste belas tingbetalers. Dit blijkt uit een schatting van een ministerie, dat spreekt van een half miljoen radio's en 100.000 t.v.'s, waar voor geen belasting wordt betaald. Tachtig halfverkoolde lijken van slachtoffers van toverij zijn onlangs in de Belgische Kongo gevonden. Om te bewij zen dat zij niet van kwade geesten be zeten waren, waren de mannen gedwon gen geweest vergif in te nemen. „Sabrina" een giraffe uit de diergaar de Blijdorp te Rotterdam heeft het leven geschonken aan een dochter. Het jonge dier is 1.85 m. hoog. Tot zeven jaar gevangenisstraf heeft de rechtbank te Wenen de ex-hoofdboek houder van het aartsbisdom Wenen, Wim- mer, veroordeeld wegens verduistering van ongeveer tweeëneenhalf miljoen van de kerk. Eind november omvatten de Ameri kaanse strijdkrachten 2.500.817 man. Het leger 878.811 man, de marine 616.598, de luchtmacht 832.740 en het korps mariniers 172.668. Leden van een wetenschappelijke con ferentie in Chicago hebben verklaard dat er in de wererld elke minuut ongeveer 2000 bladzijden lectuur verschijnt, bestaan de uit boeken, dagbladen of tijdschriften. Wanneer zij willen, kunnen Keule naren, die pas het rijbewijs hebben ge haald een plaat met een „L" op de auto krijgen voor een half jaar lang. Op de plaat staat: men is nooit te oud om te leren. Men vermoedt dat de Italiaanse staat voor bijna twee miljoen is benadeeld, in verband met knoeierijen bij het toeken nen van oudstrijderspensioen. Negenen dertig personen zijn aangehouden. Tijdens het kerstweekeinde heeft het verkeer in België een zware tol geëist. In totaal registreerde men 565 ongevallen met 11 doden en 105 zwaar gewonden.

De Vallei | 1960 | | pagina 1