r dagmeisje Feestavond 0.39 1.78 0.79 Gemeentewerken Ede deed er zand ovèr Raad van Amerongen behandelde begroting De nieuwe Veenendalers KORBAN begrafenis Afscheid van geannexeerd gebied met vlag halfstok Marktberichten „La Montagne" thans een prachtig en ruim restaurant Dr Engel spreekt voor „Philadelphia'' AMERONGEN Sigaren van schrijvende doorrokers... ontvingen op de morgen van de tweede januari een schrijven van de volgende inhoud: SCHERPENZ EEL Officiële bekendmaking de verschrikkelijke Nieuwjaarsrede burgemeester Jonge boeren Voor een A. W. de H a a s VOOR BETER DRUKWERK „De Gelderse Vallei" Iedere dag is het feest bij de keurslager.... U kunt er van meegenieten! Donderdag gehaktdag Vrijdag en zaterdag worstje van de week Geldig voor heel de week: Van Hemert's Keurslagerijen Oosterbeek en Zonen J. v. d. Berg Enkele uren voordat het geannexeerde gedeelte van de gemeente Ede naar Veenendaal overging, hebben Edese gemeentewerklieden een laat ste groet gebracht aan het grondgebied dat zij, voor zover zü konden, hebben vertroeteld en verzorgd. Om het schrijnende leed van dit ver lies enigszins te verzachten, hebben zij wellicht gedacht: zand erover. En dat geschiedde ook. Op Oudjaars- avond reed door de straten van het toen nog genaamde Gelders Veenendaal een vrachtauto, beladen met strooizand. Om uiting te geven aan hun droefheid had den de zandstrooiers de vlag halfstok op de auto en blies een trompetter „The last Post". Glad of niet glad: er werd gestrooid. SAMENKOMST GAAT NIET DOOR Wegens ziekte zal de eerder aange kondigde interkerkelijke Maranatha- samenkomst op 8 januari a.s. niet door gaan. Nadere bijzonderheden hierom trent volgen nog. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 105.000 stuks. Prij zen van 10,- tot 11,- per 100 stuks. Handel kalm. Biggenmarkt: aanvoer 50 stuks. Prijzen van 40,- tot 60,- per stuk. Handel traag SCHERPENZEEL Aanvoer kippeëieren 900.000 stuks. Prijzen 10,tot 11,75 per 100 stuks. Handel traag. Aanvoer biggen 205 stuks. Prijs 55,- tot 72,- per stuk. Handel redelijk. Het is voor Veenendaal een verheu gend verschijnsel, dat de restaurant- en hotelaccommodatie in deze plaats de laatste tijd enorm wordt uitgebreid. Voor een plaats als Veenendaal was deze accommodatie tot voor kort be paald zeer onvoldoende. Thans reeds heeft men de beschikking over het dub bele van nog geen jaar geleden. En nog wordt er gebouwd. Vorige week was het hotel „La Mon tagne" dat zich in de rij van gemoder niseerde en vergrote restaurants plaat ste. In acht weken tijds werd hier een uitbreiding tot stand gebracht, waar èn de ondernemer, de heer A. van Dolder èn de architect, de heer H. Nieuwen - huijs te Veenendaal eer mee hebben in gelegd. In deze zaak heeft men thans de be schikking over pl.m. 200 vierkante me ter restaurantruimte, terwijl men hier in rond 150 gasten kan plaatsen. Het nieuwe restaurant doet gezellig en warm aan. De verbouwing heeft men in de moderne sfeer gehouden, doch de inrichting is meer op de intimiteit en de gezelligheid gericht. Door deze combinatie heeft men een geheel weten te verkrijgen, dat ieders bewondering moet afdwingen. De en tree is vlot door de modern gehouden hal en het restaurant doet vooral warm aan door de rondom houten wandbe- timmering. Het buffet heeft men hierbij aangepast en in dezelfde betimmering gehouden. Opvallend is de forse na tuurstenen schoorsteen midden in het restaurant. Hiermee is een prachtig brekend effect verkregen. Ook de ver lichting, bestaande uit koperen kronen, is bij het geheel aangepast. Het bedrijf is thans speciaal inge richt voor het houden van grotere di ners; hiervoor heeft men het gehele restaurant beschikbaar, terwijl voor kleinere diners en vergaderingen de ruimte door een uitschuifbare wand in twee gedeelten kan worden gesplitst. De naam van de keuken van „La Mon tagne" was reeds bekend; niet onver meld mag echter blijven, dat ook deze belangrijk groter is geworden en voor zien is van een moderne apparatuur. Aan de buitenzijde is een ruim, open terras aangebouwd, terwijl ook het bo- menrijke „erf" intact is gebleven. „La Montagne" ligt sedert 1911 onder aan de berg, waarnaar het is genoemd. Aan het vroegere café-pension werd reeds lang geleden een vergaderzaal toe gevoegd, terwijl men nu reeds geruime tijd weer aan een uitbreiding toe was. Tijdens de heropening op woensdag j.l. viel de familie Van Dolder een enorm aantal bloemstukken en een geweldige belangstelling ten deel. Onder de aan wezigen bevonden zich het gemeente bestuur van Rhenen, de burgemeester en de gemeentesecretaris van Veenen daal en voorts afgevaardigden van vele verenigingen. Al deze genodigden had men een ge zellige ontvangst bereid, die muzikaal werd omlijst door de pianist Tonny Spaan. Een en ander trok de nodige publieke belangstelling, hoewel er ook velen wa ren die voor deze stunt de oliebollen niet in de steek lieten. Op 12 januari a.s. zal de Veenendaal- se arts dr. C. P. Engel in de Prinses Wilhelminaschool aan de Geerseweg een rede houden voor de plaatselijke afdeling „Philadelphia", een prot.-chr. vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. Deze afdeling is in alle stilte in mei van het vorig jaar te Veenendaal opgericht In deze maand namelijk kwamen alle ouders die hun kinderen het BLO-on- derwijs aan de Wilhelmina- en Oranje- school aan de Geerseweg laten volgen, bijeen. Naast het openingswoord van het hoofd dezer scholen, werd toen ook een filmstrook vertoond, waarbij o.m. de methode van onderwijs waar te nemen viel. De propagandist van Philadelphia, de heer Van Voorden uit Utrecht, gaf deze avond een uiteenzetting over het doel en de noodzaak van de vereniging. Hij zei o.m. dat het een groot leed is wat hier geleden wordt, temeer daar dit leed in vele gevallen wordt gecamou fleerd. De heer Van Voorden heeft toen ook op het feit gewezen dat in vele plaatsen van ons land BLO-scholen bestonden uit afgekeurde of verouderde gebou wen, maar het was hem tevens bekend dat in Veenendaal de zaken anders stonden. De BLO-school heeft in Vee nendaal een keurig gebouw. Zijn uiteenzetting sprak van de vol gende doelen: 1. Het bijeenbrengen van ouders en vrienden van geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen ter onderlinge kennismaking en uitwisseling hunner ervaringen. 2. Het geven van geestelijke en mo rele steun aan ouders van deze gehan dicapte kinderen door het in het leven roepen van kleine commissies en het geven van onderlinge hulp. 3. Het plaatselijk zowel als landelijk bepleiten van de belangen van ouders en kinderen bij de daarvoor in aan merking komende instanties. 4. Het geven van goede voorlichting waardoor begrip wordt gewekt voor de eigen aard van dit kind en de plaats die het in de samenleving kan innemen. 5. Het bevorderen van een goede wet geving, waardoor de zorg voor dit kind en de belangen der ouders worden ge diend. 6. Steun aan scholen en inrichtingen die deze kinderen bezoeken. 7. Stichten van een vakantie-kolonie huis. 8. Bevorderen van de stichting van tehuizen voor alleenstaande gehandi capte kinderen. De plaatselijke afdeling van Phila delphia verzoekt ouders en vrienden van het afwijkende kind, die met het streven van deze vereniging sympathi seren zich te melden als lid 2,50 per jaar) of donateur 1,per jaar) bij de secretaresse, mevr. G. van Manen- Kalter, Klaas Katerstraat 34, Veenen daal, of door de resp. bedragen te stor ten op gironr. 459729 ten name van de penningmeester D. Valkenburg, Vallei straat 130, Veenendaal. Gelieve op de strook te vermelden „Philadelphia", waardoor u als lid of donateur wordt ingeschreven. De landelijke vereniging „Philadel phia" heeft zich met een verzoek tot alle kerkeraden gericht om minstens één keer per jaar de ouders van de ge handicapte kinderen en deze kinderen zelf in den gebede te gedenken. BEJAARDEN SOCIëTEIT AMERONGEN Op woensdagmiddag 30 december hebben de ouden van dagen uit Ame rongen die op die middag de sociëteit bezochten, deel kunnen nemen aan een rook wedstrijd. Het doel van deze wed strijd was, wie van de deelnemers de langste askegel aan de sigaar kreeg. De wedstrijd was zowel voor de deel nemende mannen als voor de aanwe zige vrouwen erg spannend. Vooral toen de sigaren half waren opgerookt begon de spanning er pas goed in te komen, want er begonnen toen al gauw enkele askegels te vallen. De laatste die overbleef was onze plaatsgenoot de 76-jarige W. Willemse, die het presteerde om een askegel te krijgen van maar liefst 9.4 cm. Hij werd dan ook door de jury als winnaar aan gewezen. Er werd op deze wedstrijd maar één soort sigaren gerookt, n.l. de pas nieuw uitgekomen Senator „Gulden eeuw", die door sigarenmagazijn D. van Baa- ren uit Amerongen speciaal voor dit doel beschikbaar werden gesteld. De winnaar mocht als prijs een doos van tien van deze sigaren mee naar huis nemen. Het was zoals altijd weer een zeer gezellige middag op de „soos". Op de agenda van de zaterdag middag gehouden raadsvergade ring stonden geen ingekomen stukken vermeld, maar geheel onverwacht moest burgemeester Bakker er toch één melden aan de raadsleden, n.l. een kistje si garen. Dit kwam van de verslag gevers van de nieuwsbladen die geregeld de raadsvergaderingen bijwonen, hetgeen bleek uit een bijgevoegd briefje „Met dank van de „doorrokende en wellicht reeds doorgerookte" correspondenten." De voorzitter en de leden stelden deze geste buitengewoon op prijs, hoewel de eerste er bij vermeld de dat hij niet wist of dit was als dank voor het besluit van de raad om de toehoorders (waarbij dus ook de pers) het roken toe te staan. De burgemeester ging staande de vergadering tot distributie van de sigaren over. GEMEENTE VEENENDAAAL Veenendaal, 2 januari 1960 Aan onze nieuwe burgers WELKOM! Nu u (met uw eventuele gezinsleden) gisteren is opgenomen in de gemeente Vee nendaal, achten wij ons als gemeentebestuur geroepen tot u allen een hartelijk woord van welkom te richten. Een prettige kennismaking met onze nieuwe inwoners lijkt ons nl. van uitermate groot belang voor een goede wederzijdse verstandhouding. Het stemt ons tot bijzondere vreugde, dat onze pogingen om die gedeelten van de gemeenten Ede, Renswoude en Rhenen, welke voorheen met de gemeente Veenendaal in alle opzichten reeds een onverbrekelijk geheel vormden, bij onze gemeente gevoegd te krijgen, eindelijk met succes zijn bekroond. De vervulling van onze wensen schept zekere verplichtingen. Wij zijn ons hiervan bewust. U kunt er zich, wat dit betreft, van overtuigd houden, dat wij voor zoveel dat althans in ons vermogen zal liggen uw belangen op eenzelfde wijze zullen be hartigen als wij in het verleden steeds deden voor onze toenmalige „eigen" inwoners. Dit laatste betekent evenwel niet, dat u te allen tijde zult mogen verwachten, dat wij u altijd kunnen helpen op een wijze, zoals u zich dat zult wensen. Ook wij zijn in vele zaken nu eenmaal gebonden aan de vele voorschriften, die in een geordende maatschappij bestaan en waaraan een ieder dus ook het gemeentebestuur is onderworpen. Laten wij allen, staande aan het begin van een geheel nieuwe periode en aan het begin van een nieuw jaar, gezamenlijk de hand aan de ploeg slaan, daarbij het oog gericht houdend op de belangen van onze gemeente. Moge Gods zegen uw en ons werk in 1960 vruchtbaar maken. Tenslotte menen wij niet te mogen nalaten u bijgaand enkele gegevens te ver strekken, welke voor u wellicht van belang kunnen zijn, wanneer u zich om enigerlei reden tot een gemeentelijke instantie zou willen of moeten wenden. Burgemeester en wethouders van Veenendaal: A. BAKKER, burgemeester D. BLANKESPOOR, secretaris GEMEENTE VEENENDAAL GEMEENTELIJKE BUREAUS: In het gemeentehuis, Hoofdstraat nr. 34 zijn gevestigd: de burgemeester, de heer A. Bakker; het kantoor van de gemeente-ontvanger; het politiebureau. De gemeentesecretarie is gevestigd Hoofdstraat nr. 92. De secretarie is voor het publiek geopend van 9.00—12.30 uur. Daarin zijn ondergebracht: de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor; afdeling 1 bevolking, militaire zaken en verkiezingen; afdeling 2 bestuursafdeling en personeelszaken; afdeling 3 financiën en onderwijs; afdeling 4 sociale zaken. In het gebouw Kerkewijk nr. 4 is gevestigd de dienst van gemeentewerken (w.o. de dienst voor bouw- en woningtoezicht). In dat gebouw bevindt zich eveneens de raad zaal. (Zoals u reeds bekend zal zijn wordt in deze zaal heden 2 januari 1960, des namiddags te 5.00 uur, de nieuwe raad voor de vergrote gemeente Veenendaal beëdigd). TELEFOON: Alle gemeentelijke diensten en afdelingen zijn bereikbaar onder de nummers: 2416, 2441, 2442 (08385). Het telefoonnummer van de Politie en de Brandweer luidt: 2 222. SPREEKUREN: De burgemeester houdt spreekuur iedere dinsdagmorgen van 10.30 uur af in het gemeentehuis, Hoofdstraat nr 34. Wat betreft de spreekuren van de wethouders zij opgemerkt, dat deze nog nader in de pers zullen worden bekendgemaakt. In de eerder bedoelde raadsvergadering van heden zullen drie wethouders worden gekozen. Een onderlinge taakverdeling tussen de leden van het college van burge meester en wethouders zal alsdan nog nader plaatsvinden. Deze taakverdeling zal, evenals de spreekuren van de wethouders, worden bekendgemaakt. UITVOERING WOONRUIMTE WET 1947: Secretaris van de Commissie van Advies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947, is de heer C. Kramer, wonende Dr De Visserstraat nr 48. Deze commissie houdt wekelijks spreekuur in het gemeentehuis, Hoofdstraat nr 34, en wel op elke donderdagavond van 7.00 uur af. De eerste en derde donderdag van de maand wordt deze zitting bijgewoond door de wethouder van volkshuisvesting. Formulieren voor het aanvragen van woonruimte zijn verkrijgbaar bij de gemeente ontvanger (Hoofdstraat nr 34). De prijs van deze formulieren bedraagt: ƒ2,indien het betreft een gehele woning; 1,indien het betreft een gedeelte van een woning dan wel inwoning. De formulieren kunnen worden ingeleverd bij de heer Kramer voornoemd, bij wie eveneens formulieren kunnen worden Verkregen. Veenendaal, 2 januari 1960. Woensdag 30 december j.l. kwam de ge meenteraad van Amerongen onder voor zitterschap van de burgemeester bijeen. Afwezig waren de heren Tenge, Schreu- ders en Brinkman. De vergadering werd in hoofdzaak gewijd aan de begroting welke een week geleden moest worden uitgesteld. Alvorens hiertoe over te gaan, werd eerst nog een verzoek om tot éénrichting- verkeer te komen, gedaan door het raads lid Wildeman, onder de loep genomen. De heer Hasselaar wilde in de eerste plaats met de belanghebbende winkeliers uit de Overstraat (voor deze straat was de verkeersregel bedoeld) contact opge nomen zien. De heer Dagnelie acht de toestand in de Overstraat zeer zeker niet onhoudbaar. Spreker ziet liever de ge vaarlijke kruispunten door witte strepen gemarkeerd, waardoor het onverantwoor delijke afsnijden van bochten, vooral door vrachtauto's, wordt voorkomen. De heer v. d. Dikkenberg is tegen, omdat van de zijde van de bewoners der straat geen verzoek is gedaan. De heer Blankestijn merkt op dat er dan nog wel nijpender verkeersproblemen in Amerongen zijn op te lossen. Het voorstel wordt verworpen. Voorzitter deelt mede, dat hij de bevoegde verkeersinstanties zal verzoeken de plaat selijke situaties te onderzoeken. BEGROTING Algemene beschouwingen. De heer Wil deman zal eerst bij de puntsgewijze be handeling het woord voeren. De heer v. d. Dikkenberg kan vooral zijn instem ming met deze begroting betuigen waar het de woningbouw betreft. Spreker wil de particuliere bouw stimuleren. Spreker is tegen de bouw van een dorpshuis, om dat hierin film en toneel een plaats zul len vinden, onderhoud sportterrein, omdat dit op zondag open is, subsidies zwem- en muziekvereniging, verzekeringsposten. De heer Dagnelie is verheugd, dat de bouw van een dorpshuis waarschijnlijk mogelijk wordt, evenals een tweede lokaal aan de openbare kleuterschool. Spreker informeert naar de rentabiliteit van de aan te leggen waterleiding langs de Lek dijk en acht een bijdrage door de be woners ervan op zijn plaats. In tegen stelling tot de heer v. d. Dikkenberg, is de heer Blankestijn van mening dat par ticuliere bouw de bouw van woningwet woningen in de weg staat. Juicht de stich ting van een dorpshuis-gymnastieklokaal en bejaardencentrum van harte toe. In zijn antwoord aan de verschillende spre kers wijst voorzitter op de voordelen van het huidige systeem (middelen uit ge meentefonds). Vroeger was Amerongen een noodlijdende gemeente en hoewel de raad toen misschien meer te zeggen had dan tegenwoordig kwam er door gebrek aan geld van bestuurskracht ook weinig. De aanleg van de waterleiding langs de Lekdijk gaat de gemeente hoogstens 15.000,kosten, terwijl rijkswaterstaat en provincie een flinke som zullen be talen. De woningbouw is een rijksaange legenheid, waarbij de gemeente afhanke lijk is van het toegewezen bouwvolume. PUNTSGEWIJZE BEHANDELING Het voorstel van de heer Wildeman de post plantsoenen tot 4000,te verhogen om zo spoedig mogelijk tot de bouw van een muziekschelp te komen, wordt aan genomen. Spreker wil de steun aan be- hoeftigen met 3600,verhogen. Hoewel er veel voor deze categorie gedaan wordt, is het niet genoeg en behoren zij immer nog tot de vergeten groepen, aldus spre ker. Vooral met het oog op de a.s. loon- ronde acht hij deze verhoging billijk. Voorzitter zegt onderzoek in deze toe. De heer Wildeman is slecht te spreken over de middelen ,aie Amerongen uit het SPAARTEGOED Gedurende de maand december werd bij de Nutsspaarbank alhier ingelegd 17.594,07 en terugbetaald 9220,80 (vorig jaar 5530,48 en 3023,32). Veertien nieuwe spaarbankboekjes wer den uitgegeven. Het tegoed aan inleg gers van de Nutsspaarbank alhier be draagt thans 554164,15. VERRASSING ROODE KRUIS Ook dit jaar heeft de afdeling Scher- penzeel van het Nederlandsche Roode Kruis op de middag van Kerstmis de traditionele tocht langs de zieken ge maakt. In totaal werden 40 bloembakjes en 20 fruitschaaltjes rondgebracht. Dat dit gebaar van de afdeling Scher- penzeel immer op hoge prijs wordt ge steld getuigen de vele spontane reac ties, welke door de afdelingssecretaris ontvangen worden. De afdeling Scherpenzeel hoopt in staat te zijn hiermede nog vele jaren door te gaan, daartoe in staat gesteld door de leden en donateurs en door de opbrengst van de jaarlijks te houden collecte. WISSELING POSTCOMMANDANT De opperwachtmeester postcomman- dant der Rijkspolitie, de heer J. Buijs- man alhier, is op maandag 4 januari naar zijn nieuwe standplaats Elspeet vertrokken. Vandaag komt in zijn plaats de opperwachtmeester Reedijk uit Ernst gemeente Epe. VEILIG VERKEER De wachtmeester der Rijkspolitie v. d. Ham uit Renswoude, leider van de cursus Veilig Verkeer alhier, moest we gens ziekte deze werkzaamheden sta ken. De wachtmeester le klasse D. v. de. Kamp alhier heeft thans de leiding van deze cursus op zich genomen. Er resten nog drie cursusavonden, één re petitieavond en een avond voor hersen gymnastiek. SAMENKOMST VRIJ EVANG GEM. De Bond van vrije Evangelische Ge meenten houdt woensdag 6 januari in het verenigingsgebouw aan de Molen weg een samenkomst waar door ds. J. A. Hamers gesproken zal worden over het onderwerp: „Uit Egypte heb ik mijn zoon geroepen". gemeentefonds ontvangt. Dit is niet vol doende om tot opbouw en ontplooiing te komen. De heer Blankestijn wil de dorps omroeper ruimer belonen en het t.b.c.- onderzoek verplicht stellen. Spr. vraagt naar de kosten van het schoonmaken der riolering. De heer Van Mourik verzoekt de afrastering van de begraafplaats te vernieuwen. Zag tevens gaarne een ver slag van de maatschappelijke werkster omtrent haar bevindingen. De heer Has selaar wil een overeenkomst met de brandweer van Veenendaal aangaan, vooral waar het branden op de grens der beide gemeenten betreft. Vraagt aandacht voor de bermen en het onderhoud der sloten. Wijst op de gevaarlijke kruising Eindseweg-Dwarsweg. De heer v. d. Dik kenberg wil een gedeelte van de Haarweg verharden en een handspuit voor het on derhoud sloten aanschaffen. Deze is door een man te bedienen. Hierna wordt de begroting aangenomen met aantekening dat de heer v. d. Dikkenberg tegen is op de door hem genoemde posten. RONDVRAAG De heer Dagnelie wijst op de gaten in de Holleweg, wegens verkeersomlegging ontstaan. De heer Hasselaar vraagt om een sneeuwploeg voor Overberg. Tevens informeert hij of de Groeperweg onder gemeente Amerongen, evenals die onder de gemeente Renswoude verbeterd zal worden. Hierna wordt de vergadering ge sloten. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat door hen met ingang van 1 januari 1960 een nieuwe re geling is vastgesteld met betrekking tot het afhalen van afvallen van levensmid delen en dierlijke afvallen. Deze nieuwe regeling luidt alsvolgt. De bewoners van huizen, gelegen aan de volgende straten: W. C. Beeremansstraat, Nic. Beetsstraat, Bergweg, Beukenlaan, Bilderdijkstraat, Boslaan, Cederlaan, Dr. Colijnstraat, Co- niferenlaan, Da Costaplein, Da Costa- straat, Dennenlaan, Van der Duyn van Maasdamstraat, Groen van Prinsterer- straat, Groenelaan, Frans Halslaan, Mr. Heemskerkstraat, Meindert Hobbema- straat, Van Hogendorpstraat, Kerkewijk (van de „Burgemeester J. H. van Schup- penbrug" tot de grens met de gemeente Rhenen), Keucheniusstraat, Klaas Kater straat, Dr. Kuyperstraat, Larikslaan, Van Limb. Stirumstraat, Middellaan, Adriaen van Ostadelaan, Bart Poesiatstraat, Paulus Potterstraat, Rembrandtlaan, Petrus Pau lus Rubensstraat, P.H. van Rijnstraat, Jac. van Ruysdaelstraat, De Savornin Lohman- straat, Schimmelpenninckstraat, Mr. Dr. Schokkingstraat, Dr. Slotemaker de Bruï- neplein, Dr. Slotemaker de Bruïnestraat, Sparrenlaan, Stationsplein, Stationssingel, Jan Steenlaan, Talmaplein, Talmastraat, Jan Vermeerstraat, Dr. Visserstraat, Wes tersingel (van de Dijkstraat tot de Berg weg) en Zandheuvelweg zijn verplicht bovengenoemde afvallen ter beschikking te stellen van: H. Boonzaaijer, Stationsstraat 111 te Veenendaal. De bewoners van huizen aan: Beatrixstraat, Dahliastraat, Davidsplein, Davidsstraat, Fluitersstraat, Gladiolen- straat, Gortstraat, Helling, Heuvel, Holle- weg, Hoofdstraat, Hoogstraat, Juliana- straat, Kostverloren, J.P.C. Leinweber- traat, Markt, le Melmseweg, 2e Melmse- weg, Munnikenweg (evennrs. 2 t.m 62 en onevennrs.), Oranjestraat, Panhuis, Ro zenstraat, D.S. van Schuppenstraat, Smid straat, Valleistraat, Vendelseweg, Verlaat, Wilhelminastraat en Zandstraat zijn verplicht bovengenoemde afvallen ter beschikking te stellen van G. v. Leeuwen, Munnikenweg 4 te Veenendaal. De bewoners van huizen aan: Bisschop Davidlaan, Buurtlaan-oost (tot de grens met de gemeente Ede), Buurt- laan-west, Eenvoudlaan, Emmalaan, Gel- derl., Koninginnelaan-noord, Koninginne- laan-zuid, Krouweilaan, Mulderslaan, Jan van Nassaulaan, Nieuweweg, Polselaan, Prins Bernhardlaan, Prinsesselaan-noord, Prinsesselaan-zuid, Schoolstraat, Stations straat (tot de grens met de gemeente Ede) en Vijgendam (tot de Polderweg) zijn verplicht bovengenoemde afvallen ter beschikking te stellen van: G. Heikamp, Klompersteeg 13 te De Klomp. De bewoners van huizen aan: 2de Achterkerkdwarsstraat, Ambachts straat, Groeneveldselaan, Industrielaan, Kerkewijk (van de Markt tot de „Burge meester J.H. van Schuppenbrug"), Nij verheidslaan, Parallelweg, Pelikaanstraat, Van de Pollstraat, J.G. Sandbrinkstraat, Spoorlaan, Tuinstraat en Zuivelstraat zijn verplicht bovengenoemde afvallen ter beschikking te stellen van: G. H. van Barneveld, Van de Pollstraat 7 te Veenen daal. De bewoners van huizen aan: Acacialaan, Achterkerkstraat, 1ste Ach terkerkdwarsstraat, Eikenlaan, Geerse weg, Kanaalweg, Kastanjelaan, Korte Mo lenstraat, Lindenlaan, Molenstraat en Po pulierenlaan zijn verplicht bovengenoemde afvallen ter beschikking te stellen van: J. van Harn, Geerseweg 31 te Veenendaal. De bewoners van huizen aan: Ferdinand Bolstraat, Gerard Doustraat, Dijkstraat, Govert Flinckstraat, Aart de Gelderstraat, Jan van Goyenstraat, Ge rard de Lairesses.traat, Patrimoniumlaan, Rembrandtpark, Gerard Terborchstraat, Westersingel (van Rembrandtpark tot Dijkstraat) zijn verplicht bovengenoemde afvallen ter beschikking te stellen van: G. Versteeg, Dijkstraat 30 te Veenendaal. leder is verplicht bovengenoemde af vallen ter beschikking te stellen van vo rengenoemde personen, terwijl het verbo den is afvallen aan andere personen ter beschikking te stellen. Veenendaal, 28 december 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, A. BAKKER. De secretaris, D. BLANKESPOOR. afgegeven voor de stichting van een tweede Chr. huishoudschool. Een crediet werd verleend voor de uitbreiding van de Chr. b.l.o.-school. Begonnen werd met de bouw van een brandweerkazerne annex gebouwen voor gemeentewerken aan de Industrie laan: een modern en naar het mij voorkomt zeer doelmatig gebouwen complex. Een crediet werd verleend voor de inrichting van een waag voor kleinvee in de Eierhal, een nieuw optreden van de gemeente, nu de vanouds bekende waag van de firma De Haas moest komen te vervallen. Begonnen werd met de bouw van een streekwerkplaats voor mindervaliden en ik vermeld hier met dankbaarheid, dat de directeur, de heer J. H. J. Evers in augustus zijn werkzaamheden met enthousiasme is begonnen. Momenteel verschaft de stichting werk aan 35 per sonen, waarvan ongeveer de helft uit onze gemeente. Minder rechtstreeks het gemeentebe stuur rakend, maar toch van groot be lang voor Veenendaal, was in 1959 de opening van een nieuw gebouw voor de gezondheidsdienst van het Groene Kruis, een juweel van een gebouw, waarmee het bestuur, van het Groene Kruis en heel Veenendaal mogen wor den gelukgewenst. Voorts werden wij in het afgelopen jaar verrijkt met een keurig gebouw voor Ontspanningscentrum en Bejaar den. Het Juliana-Ziekenhuis, reeds eer der voltooid en in bedrijf, werd in 1959 officieel geopend door de heer com missaris der Koningin in de provincie Utrecht. VOLOP LEVEN Handel en industrie hadden in 1959, voor zover ik het kan zien, een goed jaar. Werkloosheid kwam praktisch niet voor en de arbeidsvrede werd be stendigd. De Hollantor N.V., een fabriek voor non-woven kunstvezel, opgericht door Amerikaanse, Engelse en Nederlandse industrieën, waaronder de Veenendaal- sche Stoomspinnerij en Weverij N.V., werd in 1959 officieel geopend. Carolan N.V., een samenwerking van een grote Amerikaanse textielfabriek en een grote Geneefse textiel-handel- maatschappij, begon de bouw van een fabriek op het Industrieterrein. De Leidsche Wolspinnerij vierde haar 25-jarig bestaan. De Amsterdamsche Bank N.V. bouwt momenteel een ruim, zeer modern nieuw bankgebouw aan de Kerkewijk, onder aan de Markt. Vele winkels werden verbouwd en gemoderniseerd; aan het Dr. Slotemaker de Bruïneplein zijn zeven nieuwe win kelpanden in aanbouw. Drie grote groothandelsbedrijven bouwen omvangrijke nieuwe bedrijfs panden, t.w. firma Weduwe L. N. van Essen, N.V. P. Heij en Zn. en firma Kraan en Van Kuijk. In het bedrijfsleven in Veenendaal is het, gelukkig, nog steeds volop leven en actie. VOORUITZIEN Een gemeentebestuur moet, als iedere overheid, vooruitzien, voor zover dat mensen mogelijk is. Ter wille van de uitbreiding van de Markt, de verruiming van de Kerke wijk voor het verkeer en de ontsluiting van een toekomstige gesaneerde wijk achter de Oude Kerk, werd een ruiling van grond aangegaan met de firma De Haas, in verband met de bouw van een nieuw modern hotel. Voorts werden reeds 3 andere wonin gen aan de Markt aangekocht, met het zelfde doel. Diverse woningen aan de Van de Pollstraat, in het te saneren gebied, werden eveneens gekocht. Voor woningbouw werden bijna alle noodzakelijke percelen in de Schrijvers- wijk gekocht. Een crediet werd verleend voor het aanbrengen van een vaste verkeers regel-installatie bij de kruisingen van Patrim.laan, Rembrandtlaan, Spoorlaan met de Kerkewijk. Eveneens een crediet voor de ver betering van de Middelbuurtseweg en diverse oude straten in de oudste wijk van Patrimonium. VERKEERSONGEVALLEN De politie rechtvaardigde zijn bestaan in 1959 door het constateren en verbali seren van 93 misdrijven en 1877 over tredingen. Bij de misdrijven was zeer bedenke lijk het grote aantal vermogensdelicten, nl. 52 tegenover 19 in 1958. De overtredingen waren voor het overgrote deel verkeerszonden, nl. 1516 stuks. En ondanks het grote aantal waarschuwingen en verbalen blijft het aantal verkeersovertredingen zeer groot. Velen zien nog niet in, dat de verkeers regels zijn gemaakt in ieders belang, ook van hemzelf en hun kinderen. 135 verkeersongevallen leverden gro te materiële schade, 48 gewonden en helaas! 1 dode. En dan te weten, dat verreweg de meeste verkeersongevallen te wijten zijn aan iemands schuld. Het crediet, door uw raad verleend voor de aanschaffing van een mobilo foon-installatie voor de politie-auto en het politie-metorrijwiel, kon pas dezer dagen worden geëffectueerd. Ik heb j.l. woensdagmiddag gesprek ken gevoerd vanuit het politiebureau met de rijdende politie-auto en deze ge sprekken waren zeer duidelijk aan weerszijden, ook wanneer de auto in Eist of Rhenen reed. DANKBAARHEID Ik meen mijn overzicht in vogelvlucht te moeten beëindigen. Het is ondoen lijk, onnut en vervelend alles op te sommen wat in 1959 ons beroerde. God heeft ons allen bewaard in ge zondheid, Hij schonk ons moed en kracht tot ons werk en Hem danken wij het, dat wij nu samen in 1960 weer mo gen voortarbeiden. De belangrijkste zaak voor onze ge meente in 1959 liet ik nog rusten. Maar nu ik tot 1960 overga moet ik toch wel daarover spreken. En ik doe dat met dankbaarheid. De wijziging onzer gemeentegrenzen, gedurende 1'/* eeuw bij tussenpozen aan de orde, vond eindelijk haar beslag. Ik zal u niet vermoeien met de hele voor geschiedenis, die u reeds vroeger in raadsstukken hebt kunnen lezen. Wél wil ik er iets van zeggen. Op 25 februari 1959 was ons hele col lege van burgemeester en wethouders in de Tweede Kamer er getuige van, dat deze Kamer zonder hoofdelijke stem ming aannam het ontwerp van wet tot wijziging van de grens tussen de pro vinciën Gelderland en Utrecht en tus sen enkele aan weerszijden van die grens gelegen gemeenten. De Eerste Kamer deed later desge lijks en zo kwam tot stand de Wet van 19 maart 1959 (Stb. 94) tot wijziging van de grens tussen de provinciën Gelder land en Utrecht en tussen enkele aan weerszijden van die grens gelegen ge meenten. Ik wil thans publiekelijk een woord van dank spreken tot Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandse Zaken, tot de Colleges van Gedeputeerde Sta ten van Gelderland en Utrecht en tot alle ambtenaren van Binnenlandse Za ken en Provinciale Griffiën, die door hun bemoeiingen met de voorbereiding der grenswijziging, deze wijziging heb ben bevorderd. De zaak heeft langer geduurd dan ons lief was, maar dit belet mij niet ge noemde autoriteiten en ambtenaren nu - vervuld van mild begrip voor velerlei moeilijkheden - in het openbaar erken telijkheid te betuigen. En gisteren is onze gemeente dus ver groot met pl.m. 600 ha grond en pl.m. 5000 inwoners. En wij zitten hier nu als de nieuwe raad, door de kiezers gekozen op 14 ok tober 1.1. De nieuwe leden, of ze komen uit het oude Veenendaal of uit de nieuwe aan winst, heet ik bijzonder welkom. De grenswijziging aanvaarden we dankbaar, maar zonder triomfkreten. En ik hoop, dat de raad van Veenen daal zal voortgaan de belangen van de gehele gemeente te behartigen op rus tige wijze, met respect voor elkander en voor ieders overtuiging. De verhoudingen waren altijd bijzon der goed en ik ben daarvoor de raad erkentelijk. Moge dit zo blijven. BLIJVEN DORP In het nieuwe jaar zullen we weer voor vele grotere en kleinere problemen komen te staan. Ik verheel me niet, dat we ook in het nieuwe gebied veel werk zullen vinden. Wèlbewust wil ik dat van vandaag niet opsommen. Eén ding hoop en vertrouw ik: dot we ons allen zullen wachten voor be voorrechting van oud boven nieuw. We waren immers in feite reeds lang allen Veenendalers! En we mogen ook voortaan slechts één #brt burgers kennen. Daarbij moeten zij, die nu sinds gis teren tot onze burgers zijn gaan be horen, bedenken, dat wij niet alles te gelijk kunnen doen. Dat is technisch niet mogelijk. En nóg minder financieel. Wij als raad hopen samen in 1960 het goede te bevorderen voor heel Veenen daal en ik weet, dat ons voortreffelijk ambtenarenkorps daaraan ook van har te wil meewerken. Wachten we ons voor hovaardij! Laat over onze lippen niet komen de woorden groot-Veenendaal. We waren en we zijn een dorp in de Gelderse Vallei, vanouds vlijtig en vroom. Geve de almachtige God in 1960 Zijn zegen over ons werk en moge Zijn hoe de heel Veenendaal beschutten L Mevr. Annot, Kerkewijk 56 vraagt per 18 januari een Aanm. 's avonds na 7 uur (71) Er valt een schemerachtig licht naar binnen en een frisse wind waait Alessandra en Aram in het ge laat als hij voorzichtig de deur verder opent. Een ogenblik later staren zij verbaasd over de binnenplaats, die daar leeg en verlaten in het eerste gloren van de nieuwe dag voor hen ligt. Besluiteloos blijft Aram staan. Wat moeten ze doen? Kunnen ze zich op de binnenplaats wagen, waar misschien een uitgang naar buiten te ontdekken is? Doch dan lopen zij zelf ook veel gauwer de kans, ontdekt te worden. Dan valt in eens zijn oog op een open deur, een paar honderd meter verder. Het is de deur van de werkplaats van, de wa pensmid. Wanneer zij die kunnen bereiken zijn ze voorlopig veilig, want dat is de laatste plaats, waar Korban naar indringers zal laten zoeken. En de dag is nog zo jong, dat 't nog vele uren kan duren eer de smid en zijn gezellen aan hun taak beginnen. „Zie!" fluistert hij Alessandra toe en hij wijst op de smidse. „Durft ge daar naar toe te lopen?" Het meisje knikt. „Vooral niet hard lopen!" waarschuwt Aram nog. „Dat zou mis schien onnodig de aandacht op ons vestigen!" Het vol gende ogenblik staan ze buiten en beginnen hun ge vaarlijke toch naar de smidse. (Wordt vervolgd) (Vervolg van pagina 1) mag worden getobd met toenemende woningnood. Ik kan met de feiten aantonen, dat wij belangrijke industrieën rijker zou den zijn op dit ogenblik, als wij maar veel meer woningen zouden mogen bouwen. Deze dingen zijn bedroevend en wij zullen in 1960 niet mogen nalaten bij de bevoegde instanties luid aan de bel te trekken. De woningnood moge dan, volgens berichten in de pers, hier en daar zijn opgeheven, in Veenendaal is de toe stand op dit terrein slecht en verslech terend. HOE LANG NOG? Een andere nijpende zaak, uw raad welbekend, is de huisvesting van de gemeentelijke overheid en de gemeen telijke dienst. Als wij mensen moeten ontvangen van buiten de gemeente, moeten wij ons schamen over onze be huizing. En onze secretaris, ontvangers kantoor, gemeentewerken en politie zit ten in verschillende gebouwen, het één al armetieriger en benauwder dan het andere. En nog steeds geen toestemming voor raadhuisbouw. We zijn zo ver, dat men in Den Haag wel weet, dat de situatie nijpend is en daarom hadden wij goede hoop, dat 1959 de gewenste toestemming en financiering zou brengen. Helaas, weer vergeefs! Hoe lang nog? Nu ik toch over gebouwen spreek, ook enkele opgewektere klanken. In het afgelopen jaar kon eindelijk worden begonnen met de bouw van een open bare lagere school in Veenendaal. De raad verleende medewerking voor de stichting van een Chr. Nationale ulo-school en de bouw van een herv. uloschool. De noodzakelijkheids verklaring werd In 't Buurtschaps huis te Achterberg zaterdag 9 januari aanvang 7.30 uur. Opgevoerd wordt het toneel spel „De klomp en de Goudvis" Zaal open 7 uur. met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 naar drukkerij Parallelweg 10 Telefoon 08385-2023 Veenendaal GELDIG VAN 6 T/M 9 JANUARI Nu 8 flinke ballen uit één pond mits... met GEHAKTMIX bereid 500 gr. FEESTELIJK GEHAKT Alleen vandaag per 500 gram 250 gram GEKOOKTE WORST ZEER MALSE RIB, volgens kenners het fijnste vlees 500 gr. RIBLAP2,58 150 gr. GEBR. ROLLETTE 0,78 Als extra attractie voortaan ieder weekend, Deze keer is het bij aankoop van vlees: 100 GRAM BOTERHAMWORST 26 CENT 1 rookworst populair 90 ct 4 dikke plakken bakbloedworst 44 ct 250 gr. heerlijke zuurkoolspek.78 ct Doe als honderden voor u en haal het lekkerste voor een populaire prijs bij keurslager RHENEN: Fred. v. d. Paltshof 27, telefoon 309 VEENENDAAL: Nieuweweg 89, telefoon 2430 Boslaan 87, telefoon 2235

De Vallei | 1960 | | pagina 2