DE VALLEI 60! «issS "«SS SIMON DE WIT 20°lo KORTING LAGE PRIJZEN "r- £2?«a LI" O ZU KOCHTEN MUN KIND i aanbiedingen adinda-thee 2 WITTE KRUIS Wegens enorm succes verlengd BIJ SIMON DE WIT ?0^PO f tUNCHWORST u8 WIST ^EHÊuTJ-fiO c"oco/>^7"ARmG ,N -tomatensaus ViV WRIJFWAS 4 STUKKEN LAVENDEL TOILETZEEP Uitslag kerstpuzzel- en kleurplaatje DE £ckte PIJNSTILLER De inbreker Doe er uw voordeel mee! Landbouwgids 1960 uitverkocht Voor de Jeugd Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Dit is Jaap Lodder, die verpleegd wordt in het Revalidatiecentrum „De Hoogstraat" in Lecrsum. Jaap heeft op zijn verjaardag, 25 december, meer dan 170 kaarten ont vangen, w.o. zelfs uit Oldcnzaal, Enschede en Vollenhoven. Verder kreeg hy speelgoed (auto's, bouwdozen, enz.). Zes meisjes van een plaatselijke school brachten hem zelfs een kerstboom. Ook nu heeft de jeugd zich weer van de goede zijde leren kennen en namens Jaap en zijn ouders bedank ik dan ook alle gevers en geefsters heel hartelijk! Jaap is maandag weer vertrokken naar Leersum. Als jullie misschien een neefje of nicht je, vriendje of vriendinnetje hebben dat al lang ziek is en in een inrichting of thuis verpleegd wordt, schrijf mij dan een briefje of briefkaart waar op je de verjaringsdatum van het patiëntje ver meldt. Ik zal deze dan in onze jeugd rubriek plaatsen, zodat er gelegenheid is deze zieke kinderen op hun verjaardag een kaart te sturen. Niet vergeten ook duidelijk naam, adres en leeftijd te ver melden! Verder wens ik jullie allemaal nog een goed en gelukkig 1960 toe. Hartelijke groeten van Tante Jos WIE ZIJN ER JARIG? 1 jan. Johannes Latul, Ederveen 2 Laura Hoevens 2 Jan van Amerongen 3 Henk van Ravenswaaij 4 Ad Mijnhardt 4 Adrianus van Blitterswijk, Eist 4 Janny en Sanny Tijssen 5 Gerda Bremdsema 6 Marjo Walgering 7 Cor v. Maanen 7 Suusje Achterberg, Rhenen 8 Tonnie Mulder 10 Janny v. Kooten 10 Joke Hofland, Rhenen 10 Stella Cornelissen 10 Netty v. Braak 10 Henny Bouman 12 Evert Schreuder 13 Sander v. d. Pol Hartelijk gefeliciteerd! Namens Jaap Lodder bedank ik allen die hem, op zijn verjaardag, verrasten met een ansichtkaart en ook wens ik al mijn „Vallei"-neven en -nichten een heel gelukkig 1960 toe! Tante Jos. het eerste woord, het derde woord met de laatste letter van het tweede woord enz. Ie woord: wijst de tijd aan; 2e woord: wordt aan de voet gedragen; 3e woord: bevat water; 4e woord: zit in je mond; 5e woord: zit in een schoolétui. III. Zet de cijfers 1 tot en met 11 op een rij. Hieronder moet de naam van een Nederlandse provincie komen. 4 2 10 niet dik 1 6 6 8 zit onder je schoen 11 3 10 9 de dochter van Jacob (o.t.) 5 9 7 ruimte waar je binnen stapt voor je de gang in komt. BESTE NELLIE Ik heb je naam en verjaardag genoteerd hoor. Fijn, dat je ook mee gaat sparen voor onze zilverpapieractie. Je bent op 't ogenblik dus ziek, maar je mag wel op zitten in bed. Nu, zo kun je tenminste nog een beetje spelen. Ik vond het een heel leuk spelletje waar je over schreef. Een volgende keer zal ik het in ons hoekje zetten. Nu is er geen ruimte meer, ik wil niet graag ruzie hebben met de redactie, zie je? Nellie, van harte beter schap hoor en veel groeten van Tante Jos ZILVERPAPIERACTIE Zilverpapier voor de blinden ontvingen we van: Henk en Cor Stel, Veenendaal. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Ik ken een veger, maar hiermee Zag ik nog niemand vegen. En ging men 't doen, dan zei hij vast: „Nee, daar kan ik niet tegen!" Een veger is 't die lopen kan. Ken je hem soms? Wie is het dan? II. In deze rechthoek met letters zit een bekend spreekwoord verborgen, dat ge vonden kan worden door met de paarde- sprong (schaken) de letters op te zoeken. Begin bij de letter W linksboven. Het spreekwoord bestaat uit 5 woorden (22 letters). De laatste letter is een T. w O T E L T K G P I M Z O V E I O E D A N R M T H G B D T E E K O O P O R A D S M V III. X - - - een boom X - - - niet vierkant X - - - deel van een etmaal (meerv.) X - - - klein, ijverig insect X - - - planeet X - - - grijsbruine viervoeter X - - - het tegenovergest. van wel Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Gelderland. Voor jongeren: I. Wie vliegen er met snelle vlucht En zonder vleugels door de lucht? II Op deze stippeltjes moeten vijf woorden komen Elke punt is een letter. Het tweede woord begint met de laatste letter van Beste neven en nichten, Het was weer erg moeilijk om uit de vele ingezonden puzzels en kleurplaatjes de mooiste te zoeken. Dit keer zijn de gelukkige prijs winnaars: Groep ouderen: le prijs (geschen kenbon van 5,Johan v. d. Hoofdakker, 12 jaar, Vreewijkplein 11, Rhenen; 2e prijs (geschenken bon van 2,50) Arie van Nieuw- amerongen, 15 jaar, Valleistraat 40, Veenendaal. Groep jongeren: le prijs (geschen kenbon van 5,Annie Troost, 10 jaar, G. Flinckstraat 36, Veenen daal; 2e prijs (geschenkenbon van 2,50) Beppie Wiesenekker, 10 jaar, Nieuwe Veenendaalseweg 47, Rhe nen. Alle vier gefeliciteerd. De ge schenkenbonnen moeten worden besteed bij adverteerders van „De Vallei". Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Het was oudejaarsnacht en heel stil in de stad. Alle geknal van rotjes en voet zoekers was verstild en een grote zilveren maan goot haar zachte schijnsel over de wereld die pas weer een jaarwisseling be leefde. Een eenzame politieagent wandelde door de straten. Ook bij de familie Weg- mans was alles in diepe rust. Moeder Wegmans sliep en de beide zoons, Harry en Paul, vertoefden ook al lang in dro menland. Moeder Wegmans had, samen met haar jongens „oud en nieuw" gevierd. Vader Wegmans was niet thuis, die stuur de zijn schip ergens over de grote oceaan. Hij was stuurman op de grote vaart en jammer genoeg, kon hij dit keer de kerst dagen en de jaarwisseling niet thuis door brengen. Toen moeder en de jongens el kaar een gelukkig nieuwjaar hadden toe gewenst, waren ze alle drie gauw naar bed gegaan en nu was alles in zoete rust. Maar midden in de nacht werd moeder ineens wakker. Moeder vond dat vreemd, want dat gebeurde haast nooit. Ze kon altijd best slapen. En toen dacht moeder dat ze een of ander geluid gehoord had, waarvan ze wakker was geworden. Moe der lag even aandachtig te luisteren. Ja hoor, ze had zich niet vergist. Beneden klonken geluiden die ze niet thuis kon brengen. Net of er gestommel in de keu ken was. Moeder rilde en dacht: „Hu, er zal toch geen inbreker in huis zijn? Een inbreker die wist dat vader Wegmans niet thuis was en die nu zijn slag probeerde te slaan? Moeder ging rechtop in bed zitten en toen hoorde ze weer duidelijk lawaai in de keuken, net of er iemand tegen een pan of ketel gelopen was. Dat zou de in breker best gedaan kunnen hebben in het donker. Wat zou moeder doen? Ze zou de jongens maar waarschuwen. Zo'n lelijke vent. Zo'n akelige dief. Die wist zeker dat ze de vorige dag net vaders' salaris van de bank had gehaald. ALARM Voorzichtig stapte moeder uit bed en ze sloop naar de kamer van de jongens. Ze deed de deur open en hoorde haar beide kinderen rustig ademhalen. Die hadden niets van het lawaai gehoord. „Psst jon gens", zei moeder zachtjes „jullie moeten wakker worden." Er klonk wat gesteun uit de beide bedden en toen zei Paul: „Wat is er moeder? Is het al morgen?" „Geen lawaai maken jongens," zei moe der, „ik heb drukte in de keuken gehoord en ik ben bang dat een lelijke inbreker zijn slag probeert te slaan. Ik hoorde hem duidelijk want hij is tegen een pan gelo pen en het deksel is vermoedelijk op de grond gevallen." Ineens waren de beide jongens klaar wakker. „Wat moeten we doen moeder?" „Ja," zei moeder, „wat moeten we doen? Als vader nu maar thuis was, die is nergens bang voor, die was er zo op afgegaan." „Maar wij zijn ook niet bang moeder," zei Harry, "voor uit we gaan er samen op af en als hij ons hoort gaat hij er vast en zeker vandoor. „Ja maar," bibberde moeder, „is dat niet gevaarlijk, de vent kan wel een pis tool bij zich hebben." „Dat zullen we dan wel zien," zei Paul, „maar we laten die vent niet maar raak stelen in ons huis." Meteen lieten de jongens zich zacht uit het bed glijden. „Wacht even," zei Harry, „we moeten wat meenemen, want als de dief verkeerd wil, timmeren we erop los." Moeder vond het vreselijk griezelig. Harry keek eens rond en op de kast stond een grote koperen vaas. „Die neem ik,' zei Harry, „als ik hem daar een op lawaai mee verkoop is hij nog niet ge lukkig." Paul keek in de kast en vond in de hoek een stuk ijzeren buis. Dat was ook een prachtig wapen. „En nu er op af," zei Harry. „O jóngens, wees toch voorzichtig," fluisterde moeder en ze betreurde het al haast dat ze de jongens geroepen had. DE INBREKER Paul deed de kamerdeur open en luis terde. Beneden in de keuken was duide lijk iets te horen. „U had gelijk moeder," zei hij zacht, „er is wat in de keuken" en hij omklemde zijn stuk buis stevig. Voet je voor voetje daalde hij de trap af, ge volgd door zijn broer Harry. Moeder kwam er een heel eind achter. Die vond het avontuur helemaal niet mooi. Ze had eigenlijk veel beter uit het raam kunnen schreeuwen, dan waren de buren wel wakker geworden of misschien was er wel een agent op straat die zijn nachte lijke ronde deed. Wie weet wat haar beide jongens overkwam. De jongens daalden verder de trap af en even later stonden ze in de gang, vlak bij de keukendeur. Nu hoorden ze niets meer in de keuken. Zou de inbreker wat gemerkt hebben? Of zat hij al in de ka mer met het salaris van pa in de binnen zak? Nee, nu klonk er toch weer geritsel in de keukdh, hij was daar nog. „Harry," fluisterde Paul, „nu moet jij de keuken deur opengooien en dan draai ik meteen het licht aan en dan springen we de in breker samen in de nek. En denk er aan dat je hem raakt." „Dat komt in orde," fluisterde Harry terug. De jongens waren niet bang, maar nu het er op aan kwam, klopte hun hart toch wel een tikje vlugger. Wie weet, het kon wel een heel grote kerel zijn. Maar toen greep Harry de deurknop en de deur vloog met een klap open en meteen draaide Paul het knopje van het licht om. Toen stormden beide jongens de keu ken binnen en moeder, op de achter- t/m woensdag 13 januari I slechts C ^0 va/, 'Wse van voor PO T °f andere sr»aken ran yOor -w G^s,Bi|lCT grof I UTERaFS voor W •Cf I m~wm. M:> -V :*^00r1 400 GRAMS 11 y°°r -4 OVAAIBUK 100 gramspakje - AKa£?°LiK °""77 6**j£sPUDDlUrl DlJVlE I 8 fti 76 voor 4 BUWES van voor 1 DOOS SILICONEN van 65 voor bovendien bij iedere f 3.- boodscbappe^ En natuurlijk ook bij al deze artikelen Melkkoetjes GRATIS! In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL grond, gaf een hevige gil. Die dacht dat de jongens al slaags waren met de in breker. Maar toen hoorde moeder ineens een hartelijk gelach. „Daar gaat de inbreker," juichte Harry. Inderdaad, daar ging de inbreker. Over het aanrecht vloog een grote, zwarte kat. De kat sprong door het open keukenraam naar buiten, de tuin in en op het aan recht lag het afgekloven bot van een karbonade. Wat hadden de jongens een schik. Het raadsel was opgelost. „Ai," zei moeder, „ik heb vanavond, toen ik oliebollen stond te bakken, ook meteen maar de karbonade voor morgen gebraden en toen heb ik voor de bak lucht het raam open gezet en vergeten weer dicht te doen en daar heeft die lelijke kat gebruik van gemaakt. Die heeft met de poot het deksel van de pan gestoten om bij de karbonade te kunnen komen en die klap heb ik gehoord." Zo was het beslist gegaan en de zwarte kat had lekker een dikke karbonade op gesmikkeld. „Nou moeder," zeiden de jongens, „dan moet u voor straf morgen maar geen kar bonade hebben, omdat u het raam open hebt laten staan." „Dat zal jullie gedacht worden," zei moeder, „ik haal er morgen wel een bij." „Het is nieuwjaarsdag en de winkels zijn dicht," zei Paul. „Dat is waar ook," zuchtte moeder. „We zullen de rest van de karbonade eerlijk samen delen," zei Harry en Paul zei, dat er wel niets anders op zou zitten. Moeder deed het raam dicht en ze gin gen weer naar bed. Met tien minuten sliepen de jongens weer, maar moeder lag nog wel een uur wakker. Ze moest echt van de schrik bekomen en ze dacht ook nog aan haar lekkere karbonade, die zo maar in een kattemaag was verdwenen. Maar moeder moest toegeven dat het haar eigen schuld was! DE „ZON" VAN DE POOLONDER- ZOEKERS De Zuidpool-onderzoekers zijn ge dwongen te werken onder zeer moei lijke omstandigheden. Hier wordt de laagste temperatuur ter wereld ge meten, nl. 87.4 graden onder nul. Zelfs wanneer het gezicht beschermd is, mag men niet langer dan 10 a 15 minuten buiten vertoeven. Thans zijn er voor de poolonderzoe- kers speciale beschermende maskers ontworpen, met elektrische verwarming, die hun werk zullen verlichten. Hoe ziet zo'n masker er eigenlijk uit? Het is een wollen helm met een venster van organisch glas. In de helm bevindt zich een spons van schuimplastic, die met een dunne laag fijn-poreuze rubber is overtrokken. De spons dient als af scheiding tussen de ogen en de adem halingsorganen. In de spons is een kleine holte gemaakt, waarin zich een zeer klein verwarmingselement bevindt. Dit element wordt gevoed door een kleine accumulatorbatterij. De koude lucht passeert nu deze zone en wordt dus verwarmd. In de proefwerkplaatsen van het Noord- en Zuidpoolinstituut wordt thans de laatste hand aan deze be schermende maskers gelegd. De gehele oplaag van de Landbouw gids 1960 is nauwelijks een maand na verschijnen uitverkocht. Dit feit demon streert wel overduidelijk welke be tekenis aan dit naslagwerk en vraag baak voor de landbouwers, de veehou ders en andere belangstellenden, dat dit jaar voor de tiende maal verschijnt, mag worden gehecht. FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (33) Over het huilend kind heen, staarden twee .vrouwen elkaar aan, als twee tijgerinnen, die tot elke prijs hun welp wilden verdedigen. RUDY OP DE TERUGREIS Na een maandenlange zeereis, waarbij Rudy van een jolige, jonge en gelukkige bruidegom in een, in zichzelf gekeerde, sombere jongeman was veranderd, ging de mare over het schip, dat de thuis reis, waarvan telkens al berichten wa ren opgedoken en weer tegengesproken, toch nog aanvaard zou worden. Rudy wilde zichzelf wijs maken, dat dit bericht hem niets deed. Integendeel, hij vreesde dat bij het weerzien van de bekende plaatsen, het leed en de ver nedering van zijn verloren liefde en hu welijk weer in alle felheid over hem heen zouden komen. Hij wilde niet aan Jane denken en had haar voorgoed uit zijn hart gebannen. Maar in stille uren moest hij zichzelf bekennen, dat dit bij een voornemen was gebleven en dat het beeld van Jane nog bijna dagelijks voor zijn ogen opdook. Zonder het goed te beseffen bracht de thuisreis hem volkomen uit zijn even wicht. Zijn hart sprak veel sterker dan zijn verstand. Het was soms of Jane hem van verre iets toeriep. Het gebeur de dat hij in de glanzende scheepsonder- delen het gezicht van Jane zag weer spiegeld. Altijd en overal en steeds ster ker achtervolgde hem haar beeltenis. Altijd stonden haar ogen zacht treu rend en verwijtend en tekende zich rond haar kinderlijk gevormde mond verdrie tige lijnen af. Het lange blonde, glanzende haar hing nog even weelderig rond haar hoofdje. Dan wilde hij met zijn han den door haar lokken woelen, zoals hij dat vroeger zo graag deed. Het grij pen in het luchtledige bracht hem dan weer tot de werkelijkheid, maar Jane's treurige gezichtje bleef in zijn geheu gen hangen. Telkens en telkens weer ging hij de gebeurtenissen na, die hem en zijn jonge vrouw uiteen deed drij ven. Steeds zwakker leken de argu menten, die hem gedwongen hadden, om de wrede en harde brieven aan haar te schrijven. Hij kon zijn wan trouwen omtrent haar handelwijze geen nieuw voedsel meer geven, want hij had de anonieme lila brieven, die zoveel onrust gesticht hadden, vernietigd en in zee geworpen. Vele dingen leken nu meer normaal en wanneer hij dat vast stelde, werd het gevoel van eigen te kortkoming zwaarder. Terwijl de boot de afstand, die hem van zijn thuishaven scheidde, mijl na mijl inkortte, werden zijn zelfverwijten heviger. Toch waren er nog steeds mo menten, dat hij vast overtuigd was, rechtvaardig te hebben gehandeld. Jane had zijn liefde bezoedeld en was alleen uit koele berekening met hem getrouwd, op aanstoken van haar min naar Bennickhoff. Zo werd hij in pijn lijke tweestrijd heen en weer geslin gerd. Het weerzien van bekende haven plaatsen, steeds dichter bij huis, deed een heel nieuw verlangen in hem ont staan. Hij moest Jane zien en zij moest gelegenheid hebben om zich te ver dedigen. Dit had hij veel eerder moeten bedenken. Wanneer hij diep in haar blauwe ogen kon kijken en er niets meer van hun oude liefde in zou ontdekken, dan zou hij zich gemakkelijker bij zijn eenzame leven zonder haar, kunnen neerleggen. Hoe hij alles ook keerde en wendde, altijd bleven zijn gedachten aan dingen haken, die voor hem onver klaarbaar waren. Zelfs als hij zonder meer aannam, dat hij zelf spookbeelden had opgeroepen, of zijn oor ten onrechte aan lasterpraatjes te luisteren had ge legd, dan nog bleef daar dat ogenblik, toen hem dat fatale telegram ter hand werd gesteld. Dat telegram loog er niet om. Maar ja, bedacht hij dan weer, toen reeds had hij zijn vrouwtje alle steun ontzegd. Haar als het ware in de armen van Bennickhoff gedreven. Hoe had hij zich toch ooit zo over die anonieme brieven kunnen opwinden? Iemand, die dergelijke brieven schreef was immers niet te vertrouwen. Het was ook niet aannemelijk, dat de echtgenote van Bennickhoff dergelijke roddelbrie ven had geschreven. Jane schreef toch hoe hartelijk zijn vrouw haar had ontvan gen. Rudy stond met zijn problemen op en ging er mee naar bed. Urenlang bracht hij dromende door, maar nooit kwam hij tot een duidelijke slotsom. Zijn uit eindelijk voornemen, om niet zonder meer in deze zaak te berusten, maar alles te gaan onderzoeken, deed hem weer wat opmonteren. Zijn scheeps makker zagen tot hun opluchting, dat Rudy weer voor verschillende dingen belangstelling kreeg. In het begin van zijn depressie hadden ze hem een wei nig geplaagd, omdat ze eerst aannamen dat het jonge stel een klein en onbe langrijk misverstand had. Maar toen Rudy, tot hun leedwezen niet meer de oude werd, liet men hem met rust, al poogden ze meermalen hem uit zijn terr neergedrukte en sombere stemming op te heffen. Zo bereikte men de thuishaven. Het was een vrolijk geroep en gewuif aan de kade, terwijl de boot meerde. Rudy zocht met een dikke keel van aandoe ning zijn bezittingen bij elkaar. Bijna de gehele bemanning werd door vrien den en familie afgehaald. Eenzaam la veerde hij daar tussendoor op zoek naar een taxi. Hij zuchtte van verlichting toen hem dit lukte. Bij het noemen van het station, waarheen hij wilde gaan, veranderde hij plotseling van gedachte. Nu hij steeds dichter het einddoel na derde, bekroop hem een jagende on rust. Hij noemde zijn adres en woon plaats en leunde zwaar van spanning terug in de kussens. Het zweet parelde op zijn voorhoofd. Een benauwdheid, die uitsluitend geestelijk was, maakte hem loom en machteloos. Zijn zeemans uniform drukte loodzwaar op hem. Hij vroeg zich af, of zijn grote liefde voor Jane, hem aan haar zou overleveren en hem alle dingen zou doen aanvaarden, of dat hij Jane in een heel ander licht zou zien, zodat hij zonder bewijzen in haar onschuld geloven kon. Het was ook mogelijk, dat haar omgeving zo'n verkeerde invloed op haar had, dat zij daarop vreemd reageerde, zonder zich van het kwaad bewust te zijn. Ofschoon hij het waarom niet duide lijk kon formuleren, bleef in zijn on derbewustzijn de hoop leven, dat alles op een misverstand zou berusten. Mis schien moest hij Jane wel op zijn knieën vergeving vragen. Hij wenste het vurig. Voor het terugwinnen van zijn geluk zou hij heel wat meer over hebben. De rest van zijn leven zou hij zijn kleine vrouwtje op z'n handen dragen en haar vertroetelen. De grond waarop ze liep zou nog waarde voor hem hebben. „Oh, Jane tochkreunde hij. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 3