LET OP! rt Heijn HAM her Zuurkoolspek. Zuurkool Rookworst Knakworst Gekookte worst iS Spinazie Augurken Kapucijners kantenklaar LITERBLIK Dik vet spek Rijst Grote repen fco.'rFa] V00r1OO Boterhamkorrels 250 gram Tafelbeschuit rol 14 stuks Biscuits Zaanse Molen ROL 225 GRAM Grote ontbijtkoek perstuk Haring in tomatensaus 3 blikjes 1 1QQ 1 Veenendaal behaalde grote overwinning op Union uit Nijmegen VOOR DE BOER Leverworst maakt u het leven goedkoper! TWEEDE BLAD „DE VALLEI' WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Nr. 1 VC Veenendaal was maar matig op dreef in Amersfoort Uit de raad van Veenendaal Links en rechts Spanning in damesfinale vergoedde veel Boeren en tuinders helpen hun door droogte getroffen collega's Radioprijsvraag voor veehouders Uit de raad van Renswoude 250 GRAM Gesmolten rundVCt p°beker 500 gram per stuk 250 gram groot blik stuks literblik Gebraden gehakt in jus blik a BALLEN 500 GRAM 3 ponds pakken HAAGSE Bloedworst150 tnm 29 Boterhamworst 200 gram. 45 GELDERSE 10o gram Rumbonen woXram 39 Zwarte ballen 200 gram 39 KWALITEITSGARANTIE Een en een blikje V Mjjb TOMATENPUREE UV Zaterdag j.l. heeft het hoofdklasseteam van VC Veenendaal deelgenomen aan het nieuwjaarstoernooi van het Amersfoortse Vios. De twintig verschillende teams kon den elkaar bekampen in de prachtige markthal, die zo uitermate geschikt is voor deze nu een maal veel ruimte vra gende sport. iii üe damesafdelingen lag het peil be denkelijk laag en van VCV kan alleen maar worden gezegd, dat het in de al gemene malaise deelde. In de herenafde lingen waren het Valbovol en WA die zorgden voor een prachtige finale, welke de Woerdense jeugdploeg in haar voor deel besliste. In de damesfinale werd VC Veenendaal geklopt met 17-15 in de derde set door de Hilversumse overgangklasser „Giraffes". 5-0 kwam. Een kwartier voor tijd coest Thijssen zich laten vervangen door Onink. Een verbetering was dit bepaald niet, maar dat was ook niet nodig, daar de over winning reeds vast stond. Hoewel Veenendaal met 5-0 van het Nijmeegse Unitas won, was het toch geen wed strijd om erg groots op te zijn. Het plaatsen was aan beide kanten over het algemeen slecht, terwijl er vooral In de eerste helft heus niet zoveel krachtsverschil te bespeu ren viel. Bij de Veenendalers lukte het echter deze middag een beetje, terwijl de Ny- mcgenaren door pech, of misschien kwam er ook een beetje onkunde by, een 2-0 achterstand opliepen. Na de hervatting was Veenendaal de sterkere ploeg en wist na verschillende mislukte kansen de score toch nog tot 5-0 op te voeren. Veenendaal had na een lange afwezig heid Corry Heikamp weer in haar gelede ren opgenomen. Nu mag dit een handig en bewegelijk voetballer zijn, maar een mid- voor kunnen we werkelijk niet in hem zien. Hij deed heel aardige dingen, maar moest het in de kopduels steeds weer tegen de robuuste Union-spil afleggen. Wel viel het ons op dat de voorhoede meer vaart had dan voorgaande wedstrij den. Achter kwam het zo nu en dan tot hachelijke momenten door het slechte uittrappen van doelman Klaassen. Geluk kig wisten spil en backs dan steeds weer op tijd en afdoende in te grijpen. Na een tam begin zonder enige verras sing, maar wel gemiste kansen, kwamen de Veenendalers in de 26e minuut aan een voorsprong. Bij een schijnbaar ongevaar lijke aanval liet de Union-doelman Sie- mons de bal vallen voor de voeten van de toestormende Konings, die deze zonder moeite over de doellijn werkte (1-0). Vier minuten later speelde achterspeler De Jong bij een voorzet van A. Muller de bal terug op zijn doelman. Siemons was echter niet aanwezig en kon ook een doel punt niet meer voorkomen (2-0). Reeds in de eerste minuut na de her vatting speelde Corry Heikamp de bal keurig vrij en gaf goed door aan Thijssen, die beheerst en onhoudbaar inknalde (3-0). Tien minuten later liep P. Muller goed in en wist met een strak schuin schot de stand op 4-0 te brengen. Veenendaal werd toen beduidend streker en het resultaat hiervan was uiteindelijk een gaaf doel punt van Heikamp, die na goed doorzet ten zowel een der backs als de doelman wist te verrassen, waarmede de stand op (Vervolg van pagina 1) overige raadsleden voor het in hen ge stelde vertrouwen, waarbij de heer Van Hardeveld zich - zoals hij het zelf zei - als „jongste broeder" aansloot. De heer Kroesbergen - op dat moment oudste lid van de raad - feliciteerde na mens de gehele raad Veenendaal met de grootse uitbreiding. Voor het eerst in de geschiedenis aldus spreker - heeft Vee nendaal nu drie wethouders, die wij van harte gelukwensen met hun benoeming. In het bijzonder de heer Van Hardeveld, die voor de eerste maal deze plaats in genomen heeft. Wij vertrouwen erop, dat het college met het gehele gemeenteper- soneel de problemen waarvoor Veenen daal staat en die nu belangrijk zijn uit gebreid ter hand zal nemen. Hopelijk zullen de belangen van het nieuwe gedeelte, waar een achterstand is ontstaan worden behartigd zonder de be langen van het oude Veenendaal te ver waarlozen. Men moet de gemeente in zijn geheel bezien en daarin de meest urgente gevallen het eerst oplossen. Dit is niet eenvoudig daarvoor wordt een wijs beleid gevraagd. Dat een ieder in dit opzicht zijn verantwoordelijkheid kenne; b. en w., de raad en het personeel. Veenendaal is gro ter geworden en daarmee is ook de op dracht groter. De heer Kroesbergen besloot daarom met iedereen Gods Zegen toe te wensen en de hoop, dat God aan iedereen ^ijn Genade zal schenken en de liefde tot de gemeente Veenendaal. Het zakelijke gedeelte van de vergade ring omvatte één voorstel, betreffende de rechtskracht van een aantal gemeente lijke voorschriften in de per 1 januari 1960 toe te voegen gebieden. Voorschrif ten, uitgevaardigd door de gemeenten Ede, Renswoude of Rhenen dus. Deze zouden ook na 1 januari 1960 blijven gel den voor de „grenswijzigingsgebieden", indien de Veenendaalse raad niet anders besloot. De raad besloot te bepalen, dat een aan- tai van deze voorschriften geheel of ge deeltelijk m.i.v. 1 januari 1960 de rechts kracht verloor. Hoe gaat het met de cafésluiting? vroeg de heer van Ojik. In Veenendaal zijn de café's op zondag gesloten en in de nieuwe gebieden morgen ook al? Het is immers morgen zondag. Het besluit moest volgens de voorzitter nog worden goedgekeurd en afgezien daarvan vond de voorzitter, dat dit met enige voorzichtigheid moest gebeuren en niet op stel en sprong. De heer Jac. Slok (AR) informeerde naar de mogelijkheid voor de nieuwe in woners om reeds vóór 1 juli a.s. een vuil nisemmer aan te vragen. Als het voor het gehele gebied vóór 1 juli gebeurde had de voorzitter geen be zwaar, maar niet incidenteel. Volgens het nieuwe reglement van orde voor de raadsvergaderingen moesten de leden, die tot voor kort leeftijdsgewijze „zaten" thans fractiesgewijze hun zetel innemen. Er werd om de volgorde geloot en aan de uitslag verbond burgemeester Bakker de geestige opmerking. Politiek gezien zien we nu het vreemde, dat de PvdA aan de uiterste rechter zijde zetelt en de SGP en CH aan de linkerzijde. En tot slot zei de voorzitter: de eerste vergadering van de nieuwe raad is best verlopen. In haar poulwedstrycjcn had VC Vee nendaal reeds laten zien, dat ze haar goede vorm had thuisgelaten; wel werd gewonnen van Cito en Wilhelmina, doch tegen Spirit en Vios kwamen de VCV'sters niet verder dan een roemloos gelyk spel. Vooral in deze wedstrijden lag het peil bijzonder laag. Doordat zowel VCV als Vios aan het einde van de wedstrijden twee verliespunten hadden, was een be slissingswedstrijd nodig. Deze bestond in het spelen van één set, waarben VCV aan het langste einde trok, louter en alleen omdat Vios meer fouten maakte: een be hoorlijke aanval was een uitzondering. In de finale revancheerden de VCV- meisjes zich in zoverre, dat ze zorgden - samen met de Giraffes - voor de span nendste wedstrijd van het toernooi. In de eerste set was het al raak: Giraf fes won met 16-14, doch niet nadat VCV een 14-8 achterstand weggewerkt had. De nog onervaren Wil Vink vergat toen ech ter door de spanning tweemaal achtereen, dat een set-up beter is dan een doorge speelde bal en de Giraffes profiteerden daarvan om de twee laatste punten te scoren. In de tweede set speelde VC Veenen daal de Hilversumse ploeg van het veld: 15-6, waarbij Hans Wouda eindelijk weer eens een forse serie van zeven goede ser vices door de Hilversumse verdediging joeg. In de derde beslissende set hebben de talrijke toeschouwers zich de kelen hees geschreeuwd. Bij een stand 8-7 voor de Hilversummers werd er gedraaid. Giraf fes liep uit tot 11-7 doch eerst via een eindeloos duel bij de Stand 15-15 waren zij de gelukkigsten en konden enkele mi nuten later de fraaie eerste prijs in ont vangst nemen. De competitie begint deze week ook weer te draaien. Het eerste damesteam gaat zaterdag proberen in Dordrecht van St. Paul te winnen: een normaal spelend VCV behoeft hier zeker niet kansloos te zijn. Het reserve herenteam speelt vrij dagavond thuis (8 uur) tegen Athlon II. Als de VCV'ers volledig zijn - dus met Goslinga en Dijkstra - is een overwinning op deze hooggeplaatste tegenstander zeker niet uitgesloten. De drie centrale landbouworganisa ties: K.N.B.T.B., K.N.L.C. en N.C.B.T.B., hebben het initiatief genomen tot het instellen van een Hulpfonds Droogte- schade. Door middel van dit fonds wil len zij alle boeren en tuinders in de ge legenheid stellen om hun door de droog te van de afgelopen zomer getroffen collega's financieel te helpen om de geleden schade zo goed en zo snel mo gelijk te boven te komen. Er staan de akkerbouwers, de vee houders en tuinders verschillende we gen open om hun vrijwillige bijdrage te leveren: De akkerbouwers zullen dezer da gen in het bezit worden gesteld van de toeslag op de in 1959 geteelde voeder- granen. Deze toeslag bedraagt 60, per ha voor de kleigronden en 210, (inclusief de ongeveer 60,extra toe slag) voor de lichte gronden. Deze uit keringen zijn in overeenstemming met de indertijd door het Landbouwschap aan de regering gedane voorstellen in zake de verdeling van de extra toeslag van 25 miljoen. Nu deze toeslag op de voergranen ook wordt uitgekeerd aan bedrijven die geen of weinig schade van de droogte hebben geleden, wordt aan deze telers in overweging gegeven om dit extra bedrag van 60,per ha vrij willig geheel of gedeeltelijk af te staan voor de leniging van de nood onder hun gedupeerde collega's. De veehouders zullen na afslui ting van het melkprijsjaar 1958-1959 nog een slotuitkering op de garantie ont vangen. Het juiste bedrag hiervan is momenteel nog niet precies vast te stel len, doch de verwachting bestaat dat deze slotbetaling nog bijna 1 cent per kilogram afgeleverde melk zal be dragen. Voor de veehouders, die niet of in ge ringe mate door de droogte zijn getrof fen, doet zich hierdoor een goede ge legenheid voor om een gedeelte van de ze nabetaling af te staan aan hun ge troffen collega's. Ook op de tuinders doen de orga nisaties een beroep om hun bijdrage aan het Hulpfonds, te leveren. De organisaties hebben een speciale girorekening geopend onder nummer 6532 t.n.v. „Het Comité Droogteschade", Raamweg 26 te 's-Gravenhage. Een andere mogelijkheid is de bij drage te storten op rekening van het Gemeenschappelijk Bankkantoor N.V., Nieuwe Uitleg 21 te 's-Gravenhage, ten gunste van „Het Comité Droogteschade". De Utrechtse landbouworganisaties, de A.B.T.B., de C.B.T.B. en het U.L.G., vertrouwen er op dat alle boeren met royale hand zullen geven. In het kader van de instructieve voor lichting in de radiorubriek van het mi nisterie van landbouw zal vrijdag 15 januari 1960, over de zender Hilversum I, van 12.20 tot 12.30 uur, de radioprijs vraag voor veehouders en varkenshou ders worden uitgezonden. In drie vragen komt de voeding van resp. een droogstaande koe, een melk gevende vaars en een koppel biggen aan de orde. Deze vragen zullen zó worden gesteld, dat op elke vraag één kort, goed antwoord mogelijk is. Iedere veehouder (hetgeen dient te blijken uit vermelding van het P.B.H.- nummer op de briefkaart met de op lossing) kan deelnemen. Van deelneming zijn uitgesloten landbouwvoorlichters, leraren en onderzoekers. Bij meer goede inzendingen beslist het lot. Er zijn zeer aantrekkelijke prijzen be schikbaar gesteld, t.w.: een volbloed kalf, aangeboden door beide Rundveestamboeken. een bedrijfsonderzoek door het Be drijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. een Schiedamse stalventilator. voor 2 prijswinnaars gratis kracht voer tot het einde van de stalperiode voor de beste produktiekoe van de stal, beschikbaar gesteld door de Ne derlandse Vereniging van Mengvoe derfabrikanten. een waardebon ten bedrage van 125 gulden voor aankoop van veevoeder, uitgeloofd door de Stichting C.L.O.- controle. 35 boekwerken op landbouwgebied, alsmede 10 boekenbonnen a 5,voor aankoop van vakliteratuur. LESSEN NED. SCHOOLRADIO De Stichting Nederlandse Schoolradio vervolgt na de kerstvakantie haar weke lijkse uitzendingen met de programma's voor het tweede trimester. Dinsdag 12 januari (14.40-15.00 uur) wordt begonnen met de eerste les van de serie „Muziek is overal". Dit is een herhaling in enigszins gewijzigde vorm van een reeds eerder uitgezonden pro grammaserie. In een dertiental lessen worden verschillende muziekinstrumen ten besproken. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan muzikale uitingsmid delen van kinderen, terwijl, waar nodig, ook kinderzang ingelast zal worden. Woensdag 13 januari (10.00-10.20 uur) be gint in hoorspelvorm de eerste les van de serie „Legenden uit de Lage Landen", eveneens een herhaling van uitzendingen, die destijds veel waardering ondervonden. De opzet van de serie is de leerlingen naar een legende te laten luisteren en hun tevens iets meer te vertellen over de plaats, de historische omstandigheden en gebeurtenissen, waaromheen zo'n legende kan groeien. Tenslotte wordt in de vrijdagmorgen uitzending van 15 januari (9.40-10.00 uur) de eerste les uitgezonden van de geschie denisserie „300 jaar retour". Twee kin deren, Anke en Johan, belanden door een merkwaardige gebeurtenis in de zeven tiende eeuw. Via de luidspreker in de klasselokalen worden de jongens en meis jes van nu, meegevoerd op de tocht van de twee hoofdpersonen, in de tijd van toen. Deze hoorspelserie bedoelt een waardevolle aanvulling te zijn op het ge schiedenisonderwijs en mogelijk een uit gangspunt voor vele boeiende lessen. Bij alle drie de series wordt voor de kinderen gedrukt lesmateriaal verstrekt, verlucht met illustraties en foto's. Zoals gebruikelijk ontvangt de leerkracht bo vendien een toelichting bij elke serie. Ook de kosten van het door de gemeen te te lijden renteverlies kunnen dan in de exploitatie worden opgenomen. Nu de gemeente zich meer op industrievestiging wil gaan toeleggen wordt een grondbe drijf temeer noodzakelijk geacht en het college van Gedeputeerde Staten heeft ook in deze richting zijn wensen ken baar gemaakt. Op grond van deze over wegingen stelden burgemeester en wet houders de raad dan ook voor over te gaan tot vaststelling van: a. een verordening op het beheer van het grondbedrijf; b. een verordening tot regelingen van de voorgeschreven schattingen. De heer Vermeulen informeerde of de in te stellen schattingscommissie ook reeds nodig was voor de gronden, die di rect bij het bedrijf worden ingebracht. De voorzitter antwoordde hierop ontken nend en deelde tevens mede, dat de eer ste inbreng tegen boekwaarde zal ge schieden. Schattingen zullen daarna om de 5 jaar plaats vinden. De raad besloot daarop zonder hoof delijke stemming tot vaststelling van de voorgestelde verordeningen. Een aanvullend agendapunt betrof de openbaar-verklaring van de Wittenoord- seweg. In zijn vorige vergadering had de raad reeds besloten het onderhoud van weg echter nog niet voorkomt op de deze weg over te nemen. Aangezien deze wegenlegger der gemeente, moet de weg door de eigenaar, i.e. de gemeente, wor den bestemd tot openbare weg, waartoe de raad zonder meer bereid bleek. AFSCHEID Bij het laatste onderwerp ter behande ling, afscheid van twee raadsleden, ver klaarde de voorzitter dat voor dit spe ciale punt in feite deze vergadering was belegd. De grenswijziging is aldus de spreker reeds vele malen in de raadsvergaderin gen besproken. Deze hele geschiedenis achtte hij wel zeer betreurenswaardig. Alle motieven en bezwaren die door uw raad zijn aangevoerd, zijn zonder meer terzijde gesteld en zelfs is hierop nooit enig antwoord of enige reactie ontvangen, en men krijgt hierbij het gevoel als van „een roepende in de woestijn". Eén van de gevolgen van de grenswijzi ging is nu, dat wij gedwongen worden af scheid te nemen van een tweetal raads leden, die beiden reeds vele jaren hier door de gemeenschap hebben gediend. De heer Hardeman, die reeds 20 jaar lid van de raad is geweest, gaat met een aan tal inwoners over naar Scherpenzeel, waar tegenover de gemeente Renswoude 31 personen van Scherpenzeel krijgt toe gewezen. De heer Lokhorst, wethouder en 10 jaar lid van de raad, gaat met een nog veel groter aantal inwoners over naar Veenen daal. De voorzitter was echter van mening, dat naast teleurstelling, tevens plaats moet zijn voor dankbaarheid. Hij betuigde dan ook zijn erkentelijkheid voor het in zicht en de werkzaamheden, die beide raadsleden steeds hebben betoont en hoopte, dat de goede en prettige verstand houding, die steeds in de raad en het college van burgemeester en wethouders heeft geheerst, ook in de toekomst zal blijven bestaan. Door het afscheid van u, aldus spreker, nemen wij tevens afscheid van alle in woners, die wij verliezen, en wij wensen u allen in uw nieuwe gemeenten 't beste voor de toekomst. Als dankbare herinne ring hoop ik u binnenkort nog een foto de echte Gelderse X LtTERPOT droogkokend, gebroken x 200 GRAM Wanneer u enig bij ons gekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan wordt u het volle bedrag vergoed. VOOR Albert Heijn van de gehele raad te kunnen aanbieden. Tenslotte dankte de voorzitter alle raadsleden voor de goede samenwerking en wenste hen, alsook al het gemeente- personeel een zeer voorspoedig 1960. De heer Vermeulen verklaarde nu als oudste raadslid namens de gehele raad zijn dank te moeten uitspreken voor de prettige wijze, waarop alleen steeds sa men hebben kunnen werken en wilde bei de leden alle goede wensen meegeven. De heer Lokhorst betuigde zijn oprechte dank voor de hartelijke woorden tot hem gericht en was in het bijzonder er kentelijk voor de prettige wijze waarop de voorzitter steeds alle vergaderingen heeft geleid. Tevens verklaarde hij, dat hij in Rens woude was geboren en derhalve bitter gestemd is over de grenswijziging. Hij hoopte echter, dat Renswoude, na deze amputatie van twee ledematen, zich in de toekomst weer zal mogen herstellen van deze ingrijpende operatie. De heer Hardeman was van mening, dat Renswoude zich gelukkig kan prijzen met zijn burgevader. In Renswoude zijn de laatste jaren vele verbeteringen tot stand gebracht en in vergelijking met de vroegere jaren kan men dan ook spreken van een zekere opkomst. Spreker hoopte, dat ook in de toekomst deze opkomst zich zal voortzetten. Wethouder Wolleswinkel roemde ten slotte de goede teamgeest van de raad en sprak de hoop uit, dat zo ook in de toe komst zal kunnen worden doorgewerkt. Het jaar 1959 eindigt droevig en teleurstel lend; moge het jaar 1960 reeds direct het begin zijn van een ontwikkeling van Renswoude, zoals die nodig is om de toe gebrachte sl ag weer te boven te komen. De voorzitter dankte daarna alle spre kers voor de hartelijke en waarderende woorden tot hem gesproken en sloot daar op de vergadering met dankgebed. Na afloop van de officiële vergadering bleven de ra adsleden, alsook enkele le den van het gemeentepersoneel, nog ge ruime tijd bi.ieen onder het genot van enkele tractati\es.

De Vallei | 1960 | | pagina 4