Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Veenendaal moet krachtige bijdrage leveren tot verhoging van het industriële produktievermogen van ons land H, Veenendaalse politie thans uitgerust met mobilofoon Maximum aantal drankwetvergunningen in Rhenens raad PARIJSE INBREKER IS UITSTEKEND VAKMAN In Ederveen werd zeer fraaie nieuwe hervormde school geopend 34e jaargang VRIJDAG 8 JANUARI 1960 Nr. 2 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT NIEUWJAARSREDE VAN KAMER VAN KOOPHANDEL Uit het overzicht 1959 van de Kamer van Koophandel: Twee aanrijdingen op Nieuwjaarsdag De heer J. Leppers kocht voor twee kwartjes televisietoestel In de toekomst ook verbinding met omliggende korpsen Mast van 15 meter Verdeling der werkzaamheden door het college van burgemeester en wethouders voor 1960 Burgemeester A. Bakker: Wethouder Ant. de Ruiter: Wethouder C. N. van Kuijk: Wethouder Joh. van Hardeveld: Spreekuren: Inbraak met 40,buit op Kerkewijk De heer v. d. Bovenkamp de gelukkige vinder 2 AR 252707 Streek-V.V.V. gaat draaien Ongelooflijk staaltje in schoenfabriek Dagelijks worden er vier van de dertig gegrepen Maandenlange voorbereidingen Amerongens grenzen ook gewijzigd 166 ha grond minder Modernste school uit gehele streek Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER AMERO\CE\ Afwachten maar Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In de op j.l. woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken, heeft de voorzitter der Kamer, jhr. L. Huydecopcr van Nigtevecht een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarbij ook aan Veenendaal aandacht is besteed. De voorzitter sprak o.m. van een groeiend West-Europees verband, dat nu al een merkbare invloed op de geneigdheid tot fusionering en samenwerking van diverse ondernemingen heeft. Hierbij komt de wenselijkheid van een centrale ligging van de hoofdzetel steeds meer naar voren, waardoor er nu al belang stelling bestaat voor moderne kantoorruimten van de zijde van concerns en instellingen. Dit laatste voornamelijk in de stad Utrecht. Voor industrievestiging in het gebied dat tot de Kamer behoort (waaronder ook Veenendaal en Rhenen. Red.) zijn de voordelen eveneens in het oog sprin gend, aldus Jhr. Huydecoper van Nig tevecht. Er zijn in dit opzicht nog be langrijke, zij het niet onbeperkte, mo gelijkheden, temeer omdat dit gewest ET is volstrekt noodzakelijk dat het middelgrote en kleinere bedrijf in technisch opzicht in de pas kunnen komen en blijven met soortgelijke bedrijven en het grootbedrijf in binnen- en bui tenland. Met lede ogen ziet men wel een zeer groot deel van de bedrijfs- overschotten afvloeien naar de schatkist, terwijl deze middelen in het bedrijf node worden ge mist." ook een belangrijke recreatieve functie heeft. Toch zal, behalve het gebied van Maarssen tot Vreeswijk ook Veenen daal nog wel een krachtige bijdrage moeten leveren tot verhoging van het industriële produktievermogen van ons land. Ook de woningbouw vormde een punt van behandeling in deze Nieuwjaars rede. Hierover zei de voorzitter o.m.: Op het gebied van de woningbouw be staan nog, ondanks de aanzienlijke wo- Op verkeersgebied heeft Veenendaal het nieuwe jaar niet al te best ingezet. Op de eerste dag van het nieuwe jaar werd de politie tweemaal gealarmeerd voor een aanrtfdlng, waarbij zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voordeden. De eerste maal betrof het een aanrijding op het kruispunt Hoofdstraat-Hoogstraat. Een personenauto komend vanaf de Nieu- weweg wilde bij het cafétaria parkeren, hetgeen de bestuurder echter niet lukte. Om onbegrijpelijke redenen reed hij tegen de paaltjes van de oversteekplaats-voet gangers, waardoor de auto zwaar werd beschadigd. Een uur later werd melding gemaakt van een aanrijding op de Vendelseweg ter hoogte van het Luxor Theater. Hier reed een achteruitrijdende auto een an dere personenwagen aan, met als gevolg vrij aanzienlijke materiële schade. De politie maakte in beide gevallen proces verbaal op. Voor de familie J. Leppers, Kostver- loren 58 te Veenendaal is het met recht een gelukkig nieuwjaar geworden. Zij won namelijk de hoofdprijs van de door het Jeugdwerk georganiseerde verloting, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het winterwerk van het Algemeen Jeugdzorgwerk. De heer Leppers mocht kiezen tussen een televisietoestel en een bromfiets t.w.v. 700,— en het werd het ningproduktie jaar in jaar uit, grote onvervulde wensen. De bedrijven zien goede werknemers naar elders vertrekken, omdat zij het wachten op een woning moe zijn en hierin elders soms gemakkelijker kun nen slagen. Om dezelfde reden is het aantrekken van werknemers vaak on mogelijk. (Zie verder pagina 2) AMSTELTONEEL VOOR KUNSTKRING N.V.V. Op zaterdagavond 16 januari a.s. speelt voor de Kunstkring van het NVV te Vee nendaal het Amsteltoneel. In het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan wordt ge bracht het toneelspel in drie bedrijven „De volle waarheid" van Philip Mackie. De regie is in handen van Jos Manche, die tevens de decors ontwierp. Het stuk speelt in de tegenwoordige tijd, in Londen en de Nederlandse bewer king is van Alfred Pleiter. Nog nét vóór de jaarwisseling, op 30 december van vorig jaar, heeft het Vee nendaalse politiekorps er een „hulp" bijgekregen, die vooral het patrouilleren in niet geringe mate perfectioneert. Op die dag namelijk rukte het rollend politie-materiaal uit, voorzien van een gloednieuwe mobilofooninstallatie, zodat de handhavers van de wet op ieder gewenst ogenblik in coi.tact kunnen treden met het hoofdbureau en omgekeerd. Een korte speciale opleiding heeft er voor gezorgd dat de mannen de eventuele berichten kort en bondig doorgeven, zodat in een minimum van tijd de gewenste plaats bereikt kan worden. Het eerste succes van deze technische hulp is inmiddels al geboekt: op de eerste dag dat de patrouillewagen op pad ging slaagde men er in, door middel van een oproep twee ontvluchte knapen van Kamp Overberg te arresteren. Op het dak van het pand, waarin het politiebureau gehuisvest is, heeft men al enige tijd geleden een ongeveer 15 meter hoge mast gemonteerd. Op het bureau staat een zender en een ontvan ger die dag en nacht bezet is. Eenzelfde apparatuur, maar dan in verkleinde uitgave, is zowel in de pa trouille-auto als in de motor met zij span gemonteerd. Die in de auto komt ongeveer overeen met een normale auto-radio, maar de montage in de mo tor wijkt hiervan af. In dit voertuig wordt de berijder ge waarschuwd door een zoemer die op de benzinetank is aangebracht. Zodra dus een bericht door het bureau in de ether gebracht wordt, treedt de zoemer in werking, waarna de bestuurder of bijrijder met de (telefoon)hoorn met in gebouwde seinsleutel de verbinding tot stand brengt. De huidige installatie is op vrij grote afstand bruikbaar, n.l. met een straal van 20 tot 40 kilometer. Er zijn bespre kingen gaande om via de tweede fre quentie, die ook op het toestel aanwezig is, verbinding met omliggende korpsen tot stand te brengen. ZO GOED MOGELIJK Het spreekt vanzelf dat deze aan winst door de politiemannen met vreug de is begroet. Inspecteur Dekker zei hierover o.m.: „Wij hebben ons best gedaan de mobilofoon nog vóór de grenswijziging in bedrijf te stellen. Door deze grenswijziging is het grond gebied veel groter geworden, terwijl het korps op de normale sterkte bleef. Een juiste uitvoering van die dienst was alleen mogelijk, door het motormate- rieel een groot gedeelte van het werk te laten opvangen. Op deze manier trachten wij het zo goed mogelijk te doen. Over een eventuele uitbreiding van het korps zei de inspecteur: „Wij heb ben nu 26 man, maar, wat grootte be treft, gerekend naar soortgelijke plaat sen als Veenendaal, dan zal het zeker 38 a 40 man moeten worden. De mobilofoon is al een hele verbe tering. Voorheen moesten wij één der voertuigen binnen houden voor even tuele noodgevallen. Nu kunnen wij echter het materiaal volledig inzetten, wat ook een eerste vereiste is om een doelmatige controle uit te oefenen." Politie Brandweer Onderwijs Economische aangelegen heden Middelen van vervoer Hinderwet Drankwet le loco-burgemeester Openbare werken Reiniging Plantsoenen Begraafplaatsen Straatverlichting 2e loco-burgemeester Financiën Belastingen Volksgezondheid Maatschappelijke Zorg Eigendommen Grondbedrijf Personeelszaken 3e loco-burgemeester Volkshuisvesting (woningbouwvolumen, toe wijzing woonruimte, krot opruiming) Openbare nutsbedrijven (gas, water en elektriciteit) Burgemeester: iedere dinsdagmorgen, 10.30 uur, ge meentehuis, Hoofdstraat 34. Wethouder De Ruiter: iedere maandagavond, 6.30-7.30 uur, gebouw Kerkewijk 4. Wethouder Van Kuük: iedere maandagavond, 6.30-7.30 uur, gebouw Kerkewijk 4. Wethouder Van Hardeveld: le en 3e donderdagavond van de maand, 7-8 uur, gem.huis, Hoofdstr. 34. In de avonduren van j.l. woensdag is er, tijdens afwezigheid van de bewoners, in gebroken bij de heer K. aan de Kerke wijk. De dader(s) is binnengekomen door een raam open te schuiven. Kasten en la den waren aan een grondig onderzoek onderworpen. De buit bedroeg ongeveer 40,—. Maatregelen tegen auti-semitismc De politie in West-Berlijn heeft verschei dene personen gearresteerd, die lid waren van de uiterst rechtse nationalistische jeugdbeweging. De leeftijd varieerde van 18-26 jaren. By huiszoekingen zijn anti semitische en nazi-propaganda, militaire uitrusting, vlaggen en uniformstukken in beslag genomen. De uniformen zyn van hetzelfde type als die van de Hitlerjugend. Foto links: enige in beslag genomen attri buten. Het propagandapapier (rechts) geeft wel te denken Vandaag telt onze or ganisatie 40.000 leden. Morgen behoort u ook tot de onzen. Wij roepen u op. De Nationale Jeugdbeweging. Foto rechts: de 23-jarige schilder Rolf Wollny is door een hof in West-Berlijn veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf. In de nacht van 3 op 4 januari heeft hij hakenkruisen aangebracht op twee huisdeuren en een winkelruit. De Vallei-riks, die maar liefst vijf entwintig gulden waard was, is ein delijk gevonden. De gelukkige vin der is ditmaal de heer G. v. d. Boven kamp, Jac. van Ruysdaelstraat 8l uit Veenendaal. Toen deze inkopen deed bij banketbakkerij Hoekstra, ont ving hij bij het wisselgeld o.a. drie rijksdaalders waarvan er één een rood nummer droeg. Thuis werd di rect „De Vallei" er bijgehaald, waar na de contante betaling van de pre mie op ons bureau volgde. Deze week heeft de riks weer het rode nummer en is dus weer VIJF GULDEN waard. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie direct uitbetaald. De gemeenteraad a in Rhenen krijgt komende dinsdagavond een agenda te behande len van 13 punten jö rhf} een achttal ingekomen stukken en mededelingen Daar het de eerste vergadering is in het nieuwejaar, zal de voorzitter de traditionele nieuw jaarstoespraak houden. Om te beginnen zal opnieuw moeten worden gestemd over het voorstel van het lid A. Bouman (sgp) betreffende invoering van het ambtsgebed, waarover de laatste keer de stemmen staakten (7-7). Vervolgens komt aan de orde een adres van de ingezetenen van het dorp Eist, be treffende herziening baatbelasting riolering. B. en w. hebben met betrekking tot dit punt alle facetten van deze aangelegenheid nog eens nauwkeurig bezien. Zy zyn in hun preadvies van mening, dat zeker niet kan worden aangevoerd dat overhaast en zonder nauwgezette afweging van alle belangen tot vaststelling van de huidige verordening is overgegaan. Lange tyd is dit in onder zoek geweest. De raad in zijn oude samenstelling zag hiervan reeds de noodzakelijkheid in en in de vergadering van de raad werd een eenstemmige beslissing verkregen, nadat over de verordening en haar gevolgen uit voerige gegevens werden verstrekt. Dat dit financieel hard zou aankomen was de gemeenteraad toen ten volle bekend. De algemene stemming echter ook onder de bevolking van Eist was dat de riolering er komen moest zodat dit financiële offer moest worden gebracht. Nu deze riolering er ligt en vele percelen hierop reeds wer den aangesloten komt het verzet. In het adres is vermeld, dat dit uitgaat van ongeveer 95 °/o der belanghebbenden. B. en w. hebben dit doen controleren, waarbij bleek, dat dit niet was 95 doch 73 #/o. In elk geval is het een aanzienlijk percentage, hetwelk aan deze actie deel neemt. In het adres wordt aangevoerd, dat de gevraagde hoge bedragen onredelijk zijn en wordt verzocht deze terug te brengen tot redelijke bedragen, zoals deze in enige omliggende gemeenten worden geheven. Van deze heffingen wordt dan een kort overzicht gegeven. B. en w. hebben deze gegevens doen controleren en zij delen daarvan het vol gende resultaat mede. Leersum: bericht werd ontvangen, dat in deze gemeente geen baatbelasting wordt geheven. Amerongen: in deze gemeente wordt geen baatbelasting geheven, wel een af- voerrecht van alle gebruikers van de riolering, welke voor een normale aan sluiting 12,50 per jaar bedraagt. Renkum: in deze gemeente wordt geen baatbelasting geheven. De rioolbelasting welke hier wordt geheven ter tegemoet koming in de ten laste der gemeente ko mende kosten van aanleg van een riole ring is gegrond op art. 280 der gemeente wet en in de verordening weg- en riool belasting gecombineerd met de wegbelas- ting. Veenendaal: er bestaat hier nog een oude verordening van 1940 betrekking hebbende op de Griftdemping, welke 30 jaar van toepassing blijft. De gevorderde bedragen variëren van 0,65 tot 2,- per strekkende meter. Latere Griftdempings- verordeningen zijn allen afgestemd op de kosten van de grote vooroorlogse Grift demping om de betreffende personen niet hoger te belasten. Verder zijn hier tien tallen uitbreidingen van riolering, maar men heeft er van afgezien hiervan een deel der kosten in de vorm van baatbe lasting te verhalen. In plaats daarvan heeft men de wegbelasting (basis 6 be lastbare huurwaarde) vervangen door een weg- en rioolbelasting (basis 10 belast bare huurwaarde). Op grond hiervan is een basis voor vergelijking hier niet te vinden. Ede: deze gemeente heeft een recente verordening op de heffing van baatbe- PARIJS Een serie sensationele inbraken heeft opnieuw de aandacht gevestigd op een speciale afdeling van de Paryse misdaad: de fric-frac. Hoewel de alleen opereren de inbreker van het genre „mondain" terrein verliest ten gunste van de hold-np, ont wikkelt hij nog steeds een verbazende activiteit: in 1958 pleegden de leden van hun gilde alleen in Parys 10.204 inbraken. Hun operatieterrein vormen de ryke wyken, Fassy, Neuilly, het zestiende en het zeventiende arrondissement, want in hun vaandel voeren ze de slogan: „Je moet halen waar wat te halen is." Het is uitermate interessant het Parijse politie-rapport eens open te slaan op de afdeling fric-frac. Men leert er onder meer uit, dat er iedere nacht een dertig tal inbraken geschieden en er dagelijks gemiddeld vier inbrekers worden gegre pen. Het risico-percentage is dus nauwe lijks groter dan dat van de botersmokke- laars aan de Belgisch-Nederlandse grens. Men leert er ook uit, dat een inbraak het werk is van enkele minuten, maar daar entegen weken en soms zelf maanden te voren nauwkeurig wordt voorbereid: on der verscheidene voorwendsels wordt het betreffende appartement enige malen be zocht, ook de boven en onderliggende wo ningen. Via telefoontjes poogt men te ontdekken wanneer de bewoners wel en niet thuis zijn. Vaak neemt de „mondain", zoals in Frankrijk de alleen-opererende inbreker met voorliefde voor de dure wij ken wordt genoemd, een wasafdruk van de sloten. Hij plaats dode getuigen voor de deuren: lucifers, papiertjes, reclame biljetten, haren, enz. teneinde ook weer nauwkeurig te kunnen nagaan hoe laat de bewoners thuis komen en zo nodig wordt hij verliefd op het dienstmeisje of op de gouvernante of knoopt hij vriend- (Zie verder pagina 4) lasting, namelijk van januari 1958 voor het verkrijgen van een billijke bijdrage in de kosten van verbetering respectievelijk aanleg- en riolering van een viertal we gen, welke belasting wordt geheven over 15 jaren. Zoals blijkt uit de memorie van toelichting werd van investeringen vóór 1953 80*/» der kosten op de eigenaren of genothebbenden van aangrenzende per celen verhaald en van ongebouwde eigen dommen 20 Bij latere investeringen werd overwogen dat 50 der kosten leeds worden verhaald in de vorm van rioofbelasting en rioolgeld en wordt van de andere helft S0 */o der kosten verhaald. Hieruit blijkt, dat Ede ia totaal 90 °/o van totaal de kosten van aanleg van riolering op de eigenaren van de aansluitbar jbëï verhaalt., nameliik 40 °/o in de vorm van i een baatbelasting en 50 in de vorm van rioolgeld. Bij toepassing van dit systeem voor de riolering te Eist zouden belang hebbenden dus nog aanzienlijk meer te betalen krijgen. (Zie verder pagina 2) In verband met de komende kanalisatie van de Nederrijn en de Lek is het beloop van deze rivier onder de gemeente Ame rongen, Maurik en Wyk by Duurstede gewijzigd. Vóór de inwerkingtreding van deze grenswijziging, per 1 januari 1960, gaf het midden van de Ryn de grens aan tussen de gemeenten Amerongen en Wyk bij Duurstede enerzyds en Maurik ander- zijds. Tevens vormde dit de provinciale grens Utrecht-Gelderland. Volgens een vermelding in het Staats blad nr. 94 van 1959 achtte men het ge wenst de bedoelde grens aan het nieuwe rivierbeloop aan te passen. De middelste pijler van het stuwcom- plex zal volgens de plannen ook een in stallatie, nodig voor het opwekken van elektrische stroom door middel van water kracht, bevatten. De grens nu is juist aan de zuidzijde van bedoelde pijler geprojec teerd, zodat de stroomopwekkingsinstal latie binnen de provincie Utrecht is ge legen. Het nieuwe beloop van de Rijn komt meer noordelijk naar de dijk toe, ter hoogte van het dijkhuis. De reeds uitgevoerde werken geven aanwijzing waar de schutsluis en de stuw zullen komen. Het hiervan ten zuiden gelegen gebied van de Benedenpolder behoort nu tot de provincie Gelderland en is aan de ge meente Maurik toegewezen. Dit betreft een oppervlakte van ongeveer 176 ha. Meer naar het Eek en Wielse veer toe is een gedeelte van het oude rivierbeloop, dat eertijds aan Maurik behoorde, aan Amerongen toegewezen. Deze oppervlakte is plus minus 10 ha. In totaal heeft Ame rongen dus 166 ha grondgebied verloren. Mét de grond, is tevens de woning „De Duinen" van de familie Van der Lee, naar Maurik overgegaan. De grens tussen Amerongen en Wijk bij Duurstede heeft in de uiterwaarden een zeer geringe verandering ondergaan. TWEEDE TOCHT WINTERSERIE Wij herinneren nog even aan de tweede tocht van de winterserie die heden zater dagmiddag 9 januari gelopen wordt. De start vindt plaats om half drie bij het Clubhuis. Dinsdagmiddag werd in Ederveen de nieuwe Ned. Herv. Julianaschool officieel geopend. Nadat de talrijke genodigden de school hadden be zichtigd volgde een bijeenkomst in de kerk, waarby verschillende spre kers het woord voerden. Allerwege werd deze school geprezen door de zeer moderne structuur van het bouwwerk. Zowel het interieur als het exterieur bieden een fraaie indruk. De bijeenkomst in de kerk werd ge opend door de voorzitter van het school bestuur, ds. K. Schipper, die wees op het grote voorrecht een dergelijke school te bezitten. Niet alleen om het fraaie uiterlijk van dit gebouw dan wel om de diepere grond: dat onze kinde ren er christelijk onderwijs ontvangen. Wij hebben overigens de roeping onze kinderen op te voeden in Gods vreze. Ons kroost groeit op in een technische wereld. Nu kan men wel stellen dat de kinderen een technische opleiding moe ten hebben, maar urgenter is dat ze worden opgevoed naar Gods Woord. „De vreze des Heren is het beginsel der wijsheid." (Spr. 1 7a). Het gaat hier niet om enige concur rentie want dat is een negatieve ge dachte. Positief is het om onze kinderen te onderwijzen in de leer van het Oude en Nieuwe Testament, zoals wij bij de doop beloofden. Gods zegen ruste rijkelijk op dit al les, zo besloot ds. Schipper zijn toe spraak. (Zie verder pagina 4) eerste. Een t.v. dus voor een bedrag van twee kwartjes: de prys van het éne lot dat de heer Leppers kocht. De officiële overhandiging geschiedde j.l. zaterdag. De heer H. de Ruiter namens het Jeugwerk „De Instuif" en de heer D. J. v. Hattem namens de verlotings commissie boden de gelukkige familie hun gelukwensen aan, met het winnen van deze waardevolle prijs. De heer De Ruiter sprak de hoop uit de heer Leppers bij een eventuele vol gende verloting heel veel loten zou ko pen, omdat het geluk hem blijkbaar goed gezind is. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 ZAK. Het mooiste kerstge schenk is de warm gevoerde linnen zak, die de vrouw van de dierentuindirecteur te New York heeft gemaakt voor een pas geboren en door de moeder verstoten kangeroe. Nu zij niet in moeders buidel mag moet de ze zak haar de illusie van moe- derwarmte geven. ROKER. Iemand die heel veel rookt is een minder, man moedig man dan iemand die ma tig of niet rookt, zegt dokter Carl Seltzer van de universi teit te Harvard. Om tot die con clusie te komen heeft hij ge durende vijftien jaren 252 man nen geobserveerd. Hy is niet minder manmoedig omdat hy de moed mist het ro ken te beperken, nee, door het vele roken niet te beperken boet hy aan manmoedigheid in HUILER. Wat dat het roken niet kunnen laten aan gevolgen kan opleveren vermeldt het ver haal van de gangster te Mar seille, die toen de politie hem achterhaalde luid huilend in de armen van een vertegenwoor diger van de Hermandad viel. Het moet beslist iemand zijn ge weest die het vele roken niet kon laten en daardoor aan ver minderde manmoedigheid leed. WEDUWE. In de Verenigde Staten zyn 2200 weduwen en weduwnaren beneden 15 jaar, volgens de laatste statistie ken BEEN (1). Wanneer in de Ita liaanse kamer van afgevaardig den iemand zijn spreektijd over schrijdt moet hij zijn rede op één been afmaken. BEEN (2). Maar noch op één noch op twee benen mag Jose phine Baker de Unie van Zuid- Afrika binnenkomen, laat staan er dansen. Zy, die zich geheel inzet voor een doorbreken van de rassen-barrière, zag zich een pas voor dat land ontzegd. MAANDLOON. Het hoogste maandloon ooit in Australië uit betaald komt in handen van Maurice Chevalier, die voor een tournee van 22 februari tot 24 maart 100.000 gulden krijgt plus 60 pet. van de winst. PRUIK. Het eerste gebaar dat de Franse toneelspeler Phi lippe Clay maakt, als te Parys de voorstelling van het stuk „De zaak van de vissen" ten einde loopt, is zyn pruik af rukken en langdurig zyn hoofd krabben. KLEM. Zestig gulden boete hoorde een Engelse stroper te gen zich eisen. Niet zozeer om dat hij klemmen had uitgezet om vossen te vangen, maar om dat de jachtopziener een nacht lang in een van die klemmen klem had gezeten. VRAAG EN ANTWOORD. In een T.V.-quizz in Amerika werd de volgende vraag ge steld: „In een ballon, die boven de oceaan drijft, bevinden zich een politicus, een geleerde en een filmster. Op zeker moment wordt het noodzakelijk een van de drie over boord te zetten om de ballon met de twee anderen te redden. Wie kiest u?" Het antwoord van de jongeda me die de quizz won, was: „Het secuurste was de zwaarste van de drie over boord te gooien." WIE ZEI DAT? „Waarom men mij „de tijger" noemt? Omdat ik er van tijd tot tijd genoeg van heb om tegen de mensen te zeggen wat ik niet denk en ik er toe over ga te zeggen wat ik van hen denk." (Clémenceau) (VERKIEZINGEN IN PAKISTAN. Tot 10 januari worden in geheel Pakistan gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De stembussen zyn van bepaalde teke ningen voorzien, opdat de analfabeet de verschillende kandidaten kan onder scheiden. JANNY VAN OOGEN KOMT VOORDRAGEN Dinsdagavond a.s. zal op uitnodiging van het Nut in het Clubhuis komen voor dragen de bekende voordrachtskunstena res Janny van Oogen. Zij heeft op het programma staan een werk van de Frans man Guy de Maupassant, genaamd Fat soen (Boule de Suif). Oorspronkelijk was het de bedoeling dat Aafje Top en Johan Lauxsterman ge deelten uit de Gijsbrecht zouden komen voordragen. Door omstandigheden kon dit echter geen doorgang vinden. In Janny van Oogen heeft men een zeker zo goede vervanging gevonden. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. Waarvoor komen wij te staan Nu 't nieuwe jaar is ingegaan In de wereld als geheel Of persoonlijk, individueel Zal 't goed gaan dan wel verkeerd Zoals door velen wordt beweerd 't Komt, hoopt elkeen, wel voor elkaar Maar ja, 't is nog 't begin van 't jaar Met de topconferentie in 't verschiet Wacht elkeen af, doch weet het niet Wij allen willen echter hopen Dat die besprekingen goed verlopen 'k Maak mij echter niet ongerust Al ben ik mij zeer wel bewust Dat daarvan heel veel af kan hangen 'k Brand inmiddels van verlangen (Met een grote dosis nieuwsgierigheid) Hoe het afloopt ter zijner tijd Gaat men dit jaar nog naar de maan? En zullen de proeven verder gaan Of wel, komt er controle op atoom Als ik het weet, ben ik een boon Boekt men succes, wie zal het weten Maar één ding moet men niet vergeten De heren vertrouwen elkander niet Waar elkeen 't weer anders beziet Gelukkig leven wij in een vrij land En mag je schrijven in de krant Wat of je denkt, hoe je 't beziet 't Is een groot voorrecht, vindt u niet? J. M. H00FD5TP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1