MUkrSrofit w«"fm PAUK T I P OPRUIMING IN BOEKEN Veenendaal speelt thuis tegen Zuid-Arnhem Kleefsman's Boekhuis Burgerlijke stand KERKDIENSTEN SPORTPROGNOSE Dovo kan aan het Panhuis winst boeken tegen het Wageningse SKV WageningenStormvogels Vrijdagmorgen, 15 januari, om 9 uur, begint onze grote ER ZIJN REUZE KOOPJES BIJ Tafeltennis Nieuwjaarsrede Kamer van Koophandel DINSDAGKOOPJES Haarzakjes Broekklem Mayonaise of slagroomklopper Ingekomen en vertrokken Officiële bekendmaking Officiële bekendmaking Wegvervoer profiteert van economische bedrijvigheid Gevonden en verloren Uit de raad van Rhenen v.v.v. Zondagsdienst doktoren UW GELD IS DUUR ANT. DE RUITER SCHËRPEISZEEC ELST LEERSUM Laat ik beginne, beste minse, mit jelui allemaal een heel goed negentienhonder- enzestig toe te roepen, 't Is te hoope, dat we dur mit z'n alle van braaje wat dur van te braaje is. Zonder mekander de ooge uit te krabbe. Jelui neeme me netuurlik niet kwaalik, dat ik dat langs deeze weg doei. Daarom bin ik ok een bietjie laater in et jaar dan men gewoon is om mekander alle goeds veur et nieuwe jaar an te smeere. Et was gien doen om et persoonlik op te komme knappe. Bram was daar wel veur. Volges hum hadde we de beste klante dur uit kenne haale veur een persoonlike nieuw jaarzeggerij, mar da's onderscheid maake. Bram lette ok meer op etgeen dur dan op taafel zou komme, dan op de geluk wensen zelf. Ik neem an, dat jelui net as ik zoo'n bietjie de jaarwisseling weer te boove zijn. Et was feitelik teveul van et goeie. Een mins zou vergeete, dat dur ok nog gewerkt mot worde op de weereld. De klompe. stinge mijn een maandagge- morge teminste zoo vreemd an te kijke, om mar niet te spreeke van me deur-de weekse-pet. Mar ondertusse zijn we dan weer an de slag geraakt. De kerstboome bin op een enkele naakommer na alweer opgeruimd. Dur zijn altijd minse, die dur niet van kenne scheide. Die laate zoiets een poosie langer staan dan de deursneemins. Ik heb zelfs mit me eige ooge magge anschouwe, dat dur zijn in et Veen, die de Suntereklaas nog niet heelegaar te boove zijn. Een woensdag zag ik van een winkel in et Veen nog dapper de Suntereklaas- vlag van de winkelaksie wappere. Hij had dur wel een bietjie onder geleeje, weer en wind hadde de vlag daanig angetast, mar hij hing dur nog. Affijn, nou mar heelegaar laate hange, over een paar maande is 't weer Suntereklaas. Dur is anderst nog meer te vlagge ge wist rondom de jaarwisseling. Op Gelders zaaliger. Daar hinge verscheije vlagge halfweg de stok om te laate zien, dat die minse treurde. Nou, eerlik gezeid, be schouw ik et meer as een grappie, want ik weet niet of daar wel zoo hard getreurd is op de auwejaarsaavund en op nieuw jaarsdag. Bram kos dur niks van begrijpe: eigewijzigheid, zee die, laate ze blij zijn, dat et Veen et zaakie daar gaat behartige. Ja, dat zelle de minse daar ok wel, mar ik ken me toch begrijpe, dat dur veur de auwere klante toch iets verdweene is. Ze zeilen nou meteen et Veen niet as de groote boeman zien en dur zal hullie ok niet zoo veul aan de gemeente Ede ge- leege gewist zijn, mar-et idee. Dat is niet mar zoo een-twee-drie onder woorde te brenge. Auwere minse daar veulde dur tige zoo'n hve&jte zt.i gemeenschappie, dat mit gien ander iets uit had te staan. Dat ken ik wel begrijpe, mar toch as deeze minse verder na gaan denke, zelle ze toch mit mijn motte bekenne: et was altijd een rare geschiedenis en zoo mot et beeter worden. Waar ik dan ok heilig van overtuigd bin. En dan et geklets. Et kwekke, dat een hoop minse doen, zonder ok mar iets van de sittewaasje af te weete. As ie Jop den Droprol hoorde dan had de Veense plisie op Gelders al in 't rond gesmeete mit bonne. Dat hadde ze bij Jop veur waar in de winkel staan te vertelle. Mar die „ze" kwamme gien ins van Gelders. Onzin, minse, allemaal konversaasje in de groote ruimte. Kletsikaa waar ie niks an heb. Zouwe de minse die op de stuk kies woonde, die we dur nou bijgekreege hebbe, allemaal zukke grote boeve gewist zijn, dat de plisie daar meteen boovenop mos vliege? Welnee, toch zeeker. En as ie et toch allemaal loogisch nagaat is dur toch gien bezondere reede om die minse nou es effe ampart de pin op de neus te zette. Nee, beste minsies, alles is Nu de feestdagen weer achter de rug z(jn, komt ook de voetbalcompetitie weer op toeren. Voor het komende weekeind is dan ook al weer een behoorlijk programma vastgesteld. Voor Veenendaal staat een thuiswedstrijd tegen Zuid-Arnhem op het programma. Gezien de resultaten van de gcel-blauwen in de laatste wedstrijden, be staat er een redelijke kans op succes, hoewel de Arnhemmers natuurlijk heel wat hoger aangeslagen moeten worden, dan het Nijmeegse Union. Al wordt er dan niet bepaald briljant voetbal te zien gegeven, zit er toch meer vaart is en schijnt er een wil te zijn, om te winnen. Laten we het in elk geval op een kleine overwinning hou den. VRC zal het in Ede tegen DTS, niet ge makkelijk krijgen. De minderen behoe ven zij echter zeker niet te zijn. Het is echter de vraag, of het keiharde spel van de Edenaren de Veenendalers wel liggen zal. Het is soms zo moeilijk om het juiste afweermiddel te vinden en daarmede dan succes te boeken. Dat zij hun uiterste best zullen doen, om een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken, staat echter bij voorbaat al vast. DOVO krijgt aan het Panhuis het Wa geningse SKV op bezoek. Deze wedstrijd moet voor de rood-witten de volle winst kunnen brengen. Hoewel dan wat minder nonchalant spel, dan tegen VRC zeker ge wenst is. Krijgen zij echter de wind in de zeilen en dat zullen zij wel, dan wordt het een overduidelijke overwinning. Om de ere-plaats te bereiken, zullen de Vee nendalers de punten trouwens best kun nen gebruiken. MUSKETIERS zal het in Nijkerk tegen NSC moeten proberen. Nu zijn de Nij- kerkers in eigen huis helemaal geen ge makkelijke tegenstanders, maar toch moe ten de Elstenaren in staat geacht worden, om een klein eoverwinning te boeken, dat zijn zij trouwens aan de stand op de ranglijst verplicht. Voor het Amerongse DVSA ligt thuis tegen het Amersfoortse SOVA ook weer winst in het verschiet. De Amersfoorters zijn niet bepaald van de sterkste en heb ben tevens nog al eens last van ploegen diensten onder de spelers. Wij houden het dan ook op een kleine overwinning voor de Amerongse jongens. SV Panter gaat naar Baarn, om TOV te bekampen. TOV is een beetje een eigen aardige ploeg. Men weet nooit wat je aan deze heren hebt. Panter zal dan ook wel heel erg doortastend moeten zijn, als zij een goed resultaat willen bereiken. Zij hebben al eens bewezen, dat het wel kan. NSVS ontvangt voor de tweede maal in dit seizoen bezoek van het Scherpen- zeelse Valleivogels. De eerste keer kon het echter wegens niet opkomen van de scheidsrechter niet doorgaan. Dat er winst voor de jongens van de Leidse in zit, kunnen wij moeilijk geloven. In de zondagsector van de afdeling Utrecht is een inhaalprogramma vastge steld. Rhenus staat op de ranglijst twee punten boven Achterveld en zal om ver der uit te lopen, zondag thuis van deze RONDE-TAFEL-CONFERENTIE OVER DE KONGO TE BRUSSEL Berichten in de pers wijzen op de moge lijkheid van deze conferentie op 5 januari 1960. Natuurlijk over de zelfstandigheid van de Kongo. Als de komende opruiming in SCHOENEN bij VERSTEEG overal iï', de huizen „ter tafel" komt zal iedesetn er „vierkant" vóór zijn om. daarvan te ko men profit"-0-!.. TJ kunt er het goede goed goedkoop kopen en u kunt, in volkomen zelfstandigheid, naar uw smóak de SCHOENEN naar uw wens kiezen in deze bijzondere opruiming bij VERSTEEG. En de opruiming bij VERSTEEG zal tot be vrediging van beide partijen verlopen! Voor Wageningen, dat door de laatste overwinningen nog steeds in de kop van de ranglijst troont, zal het zaak zijn, ook de wedstrijd van a.s. zondag in een zege om te zetten, wil ze de aansluiting met de leidend peleton behouden. Dit is ech ter tegen een ploeg als Stormvogels niet zo'n eenvoudige opgave, want de IJmui- denaren, die weliswaar hun twee beste voorhoedespelers, de gebroeders Groot, naar Ajax zagen vertrekken, vormen nog steeds een team, waar men steeds reke ning mee moet houden. Ofschoon de groen-witten in IJmuiden aan het langste eind trokken, moet men in deze return wedstrijd toch de tegenpartij niet onder schatten; blijkbaar speelt Wageningen uit met meer elan dan in thuiswedstrijden. Zijn de Bergbewoners echter overtuigd van het grote belang van dit treffen en spelen ze met volle overgave, dan hebben ze ongetwijfeld de beste papieren. Daar zullen we het dus maar op houden. Voor ppruiming ALLEEN Zandstraat 3 één. Dat hebbe ze in de raad ok nog weer es duidelik onderstreept. Gien stiefkinde- re maake. Dat hoop ik ok niet te doen. Veur et heele Veen en veur degeene daar- buite, die et mar leeze wille praat vanaf deze plaats maar éénBlauwkous. Climax heeft in de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft wel een zeer grote en onverwachte nederlaag te incasseren gekregen. In 's Herenberg werd van MvR maar liefst met 100 verloren. Climax kwam uit zonder C. Vos. Daar deze speler begin febr. in militaire dienst moet, zal Climax het deze competitie waarschijnlijk zo goed als geheel zonder hem moeten stellen, wat een gevoelig verlies is. In de wedstrijd tegen MvR was het krachtsverschil veel minder dan de cijfers doen vermoeden. Niet minder dan vijf wedstrijden werden in de verlenging be slist en niet éénmaal kon een Climax speler er in slagen een puntje binnen te halen. v. Dam is overgestapt op sand wich, hetgeen althans tot nu toe nog geen verbetering blijkt te zijn. Alleen tegen Dunsveld ging het iets beter en hij ver- Jopr de laatste game zelfs met 2725. Ook v. Manen was niet bijzonder op dreef en kwam alleen in z'n laatste wed strijd tot behoorlijk spel. Ook deze set ging echter met 2321 in de derde game naar z'n tegenstander. v. Eist tenslotte speelde drie goede wedstrijden maar zag ze allen in de ver lenging verloren gaan zodat de eer niet werd gered. Zonder dat er nog wat gevaar dreigt zal Climax toch zo langzamerhand op haar tellen moeten gaan passen want door een reeks nederlagen in sucessie begint het nu toch wel bedenkelijk naar de on derste regionen te zakken. (Vervolg van pagina 1) Terecht wil de regering naast de wo- ningwetbouw, de bouw van arbeiders- en beambtenwoningen in de particu liere sector gaan stimuleren. De her ziening van de betreffende regelingen laat echter wel zeer lang op zich wach ten. Het bedrijfsleven zal er goed aan doen plaatselyk, in onder linge samenwerking, van de komende mogelijkheden gebruik te maken en daartoe tüdig con tact op te nemen met het ge meentebestuur, bouwbedrijven en instellingen, die bij de finan ciering behulpzaam kunnen zijn. MET SUCCES VERDEDIGD Sprekend over de middenstandsbe- drijven zei de voorzitter, dat ook deze tak van bedrijfsleven, evenals de an dere takken van bedrijf, op een jaar van opgang en over het algemeen be vredigende ontwikkeling van de be drijfsresultaten kan terugzien. Gunstige omstandigheden, zoals de groei van de bevolking bij een gerin gere toename of zelfs afname van het aantal bedrijfsvestigingen, een ruimere koopkracht, hebben hiertoe bijgedra gen. Maar ook uit eigen kracht heeft de middenstand zijn positie in onze sa menleving met succes weten te ver dedigen, aldus de voorzitter. Kleinere en verouderde bedrijven vallen weliswaar af; andere daaren tegen moderniseren zich en groeien uit tot krachtiger en op moderne leest ge schoeide ondernemingen, daarbij toch trouw blijvend aan de goede tradities van de middenstand. In aansluiting hierop vroeg Jhr. Huy- decoper van Nigtevecht zich af, of de vestigingsregelingen voor de midden club moeten winnen. Daar houden we het dan ook maar op. RENSWOUDE-DVSA is trouwens net zo'n geval. Een puntje verschil op de ranglijst duidt op weinig krachtsverschil. Een gelijk spel moet er dan ook dik in zitten. Mogelijk dat terreinvoordeel nog mee gaat spreken. In dat geval boekt Renswoude een kleine overwinning. ORANJE-WIT krijgt het tegen Hoog land thuis wel het moeilijkste van alle maal. Hoogland is nog steeds een ernstige kampioenskandidaat en zal heus wel zor gen, dat de puntjes mee naar huis gaan. Dit is echter voor de Elstenaren geen re den, om bij de pakken te gaan neer zitten. Men weet nooit hoe het soms lopen kan. Tenslotte speelt RK UNITAS eveneens thuis tegen Hamersveld. De Veenendalers doen het van het jaar niet zo slecht, zo dat winst zeker niet tot de onmogelijk heden behoort. Er zal echter van het be gin tot het einde gesjouwd moeten wor den. stand soms niet té gecompliceerd of perfectionistisch zijn. Hierbij haalde hij de kwestie „diepvrieskip" aan, die zoals bekend onlangs tot een oplossing is gekomen en „waarbij historische grenzen, die niet meer van deze tijd zijn, werden doorbroken en de wet geving zich heeft aangepast aan de mo derne verkoopmogelijkheden". Op dit onderwerp doorbordurend zei de voorzitter nog: Er zijn echter nog meer „schoonheidsfouten" die de vesti gingswetgeving aankleven en die in druk wekken het gevolg te zijn van het verlangen alles haarfijn te willen rege len of van te veel eerbied getuigen voor in het verleden gegroeide gebiedsafba keningen, die bij de huidige behoeften en mogelijkheden niet meer passen. Het is dan ook verheugend, dat de Midden standsnota meer openheid en vrijheid in het vestigingsbeleid in het vooruit zicht stelt. UITGEBREID OVERZICHT Behalve de Nieuwjaarsrede heeft de Utrechtse Kamer van Koophandel ook een overzicht van de gang van zaken in het bedrijfsleven in het ressort der Kamer in 1959 samengesteld. Hierin zijn bijzonderheden vermeld van alle in de provincie voorkomende industrieën. Uit dit overzicht springen vrij algemeen de volgende punten naar voren: Op de bestedingsbeperking, die in 1958 de bedrijvigheid in diverse sec toren aanmerkelijk heeft geremd, is in 1959 een krachtige conjunctuur verbetering gevolgd en voor vele bedrijven is het afgelopen jaar dan ook gunstig geweest. On dp arbeidsmarkt is de situatie ingrijpend gewijzigd. Na gedwongen ontslag van werknemers en arbeids- verkorting, worden thans weer over al arbeidskrachten gevraagd en heeft de ontspanning van de arbeids markt weer plaats gemaakt voor een zo niet overspannen, dan toch wel krappe arbeidsmarkt. Met het aantrekken van de bedrij vigheid zijn ook de voorraad vorming en de investeringen in produktie- middelen weer belangrijk toegeno men. Dit vergt grote kapitalen, waardoor vooral middelgrote en kleinere bedrijven voor problemen worden gesteld, omdat deze bedrij ven niet of moeilijker toegang heb ben tot de kapitaalmarkt. plastic A OQ leuke dessins beukenhout, binnenkant bekleed. Houdt uw pantalon A AA in de vouw prima roerwerk met glazen pot. In een wip uw slag- O AA room klaar Alleen dinsdag 12 januari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 RHENEN Ingekomen: H. G. Wijman van Wijk bij Duurstede; C. P. Soeteman (gez.) van 's-Gravenhage; J. H. Rademaker van Groningen; A. Bouman (gez.) van Ame- rongen; A. J. van Haarlem g.m. C. Hen zen van Amsterdam; J. van Homoed (gez.) van Wijk bij Duurstede; B. van den Brink (gez.) van Utrecht; H. van de Pest van Veenendaal; J. Gaartman g.m. R. van Swetselaar (gez.) van Renkum; G. G. van den Hatert (gez.) van 's-Gravenhage; A. W. van Hunnik g.m. W. J. de Ruiter van Amsterdam; G. van der Garde van Reste ren; E. M. Waage van Utrecht; M. van Rijsinge wed. van J. A. van den Enden van 's-Gravenhage; J. H. Hermsen (gez.) van Arnhem; H. K. Bijl van Lienden; A. E. Hennekam van Haarlem; M. H. Blom wed. van C. J. Pluijgers van Ame- rongen; J. van de Wal van Echteld; G. van Asselt van Kesteren; H. de Rhoter van Amsterdam; F. Hitiahubessy van Echteld; A. van den Berg (gez.) van Ech teld; H. van der Sluis wed. van D. A. van der Sluijs van Hilversum; J. Schel tens wed. van W. Morien van 's-Gravenhage; J. H. S. de Bruin van Huizen (N.H.); S. de Bruin van Huizen (N.H.); J. A. van Veenendaal (gez.) van Amerongen. Vertrokken: G. C. Voortjes (gez.) naar Haarlemmermeer; J. Thijsen (gez.) naar Arcen en Velden. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenen daal maken bekend: dat zij nader hebben besloten, dat de door hen met ingang van 1 januari 1960 opnieuw vastgestelde re geling met betrekking tot het afhalen van afvallen van levensmiddelen en dierlijke afvallen, zoals deze regeling werd gepu bliceerd in de editie van woensdag j.l., vooralsnog niet in werking zal treden voorzover het betreft de straten, behoren de tot het v.m. Gelders-Veenendaal. In laatstbedoelde straten blijven dus deze afvallen ingezameld worden door de personen, die daartoe reeds eerder van het gemeentebestuur van Ede toestem ming ontvingen. Veenendaal, 7 januari 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, A. BAKKER. De secretaris, D. BLANKESPOOR. Gemeente Ede INENTINGSWET 1939 Burgemeester en wethouders van Ede, brengen ter algemene kennis, dat gelegen heid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen de pokken in het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige dienst, Brouwerstraat 3, Ede, op dinsdag 12 januari 1960 om 15.30 uur. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maanden tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. De ouders dienen het oranje-inentings boekje mee te brengen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat kinderen die minder dan 14 dagen geleden een injectie tegen kinderverlamming, difterie, kinkhoest of tetanus hebben ont vangen, voor deze inenting niet in aan merking komen. Ede, 6 januari 1960 Burgemeester en wethouders van Ede, H. M. OLDENHOF, burgem. SIEVERS, secretaris JIMMY STERMAN AAN DEENSE KO NINGIN VOORGESTELD. In Kopen hagen is de film „Paw" in première ge gaan, waarin de Nederlandse Jimmy Sterman de hoofdrol speelt. Ter ge legenheid van de première werd Jimmy aan Koningin Ingrid voorgesteld. (Wordt vervolgd.) Tijdens de vergadering van afgevaardigden van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport, welke op 19 december in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht werd gehouden, merkte de algemeen voor zitter, de heer E. van Donkelaar, in zijn inleiding op, dat het wegvervoer in 1959 in sterke mate heeft geprofiteerd van de toegenomen economische bedrijvigheid. Des niettegenstaande mag betwijfeld worden, zei hij, of de daling van de vrachtprijzen, welke ontstond als gevolg van de bestedingsbeperking en de daarmede gepaard gaan de achteruitgang op allerlei gebieden van het economische leven weer in voldoende mate is goedgemaakt. De door de Commissie Vergunningen Goederenvervoer (thans Commissie Vervoervergunningen geheten) in 1958 ingevoerde, en met de bestedings beperking samenhangende, tonnagestop voor het ongeregeld vervoer is intussen weer opgeheven. In de laatste kwartalen van 1959 heeft de CVG/CVV getoond duidelijk begrip te hebben voor de toegenomen behoefte aan laadvermogen bij het ongeregeld vervoer. Niet alleen op het terrein van het bin nenlandse wegvervoer viel in 1959 een aanmerkelijke toeneming van het lading aanbod te constateren, ook in het grens- overschrijden vervoer nam de vraag naar wegvervoer sterk toe. Als factoren die hiertoe bijdroegen, noemde de heer Van Donkelaar de stijging van onze im- en export, de droogte van de afgelopen zo mer, waardoor in het buitenland extra vraag naar onze zuivel- en tuinbouwpro- drukten ontstond, de overgang van ver laders, die vroeger van andere vervoers technieken gebruik maakten, naar het wegvervoer, alsook de lage waterstand van de rivieren. Spreker verwachtte een nog verdere stijging van de vraag naar wegvervoer o.a. door de nieuwe verlaging van invoerrechten op 1 juli 1960. Hij be treurde het, dat de belemmeringen, welke verschillende landen het Nederlandse wegvervoer in de weg leggen door conti- genteringsmaatregelen, nog steeds niet zijn opgegeven, Benelux-verdrag en EEG ten spijt. De toeneming van het handelsverkeer eist een verhoging van de contingenten voor het wegvervoer, welke op zijn minst parallel moet lopen met deze toeneming. Ook de nog altijd bestaande onzekerheid met betrekking tot de door Duitsland in te voeren maatregelen inzake de afmetin gen en gewichten van de vrachtauto's vormt een grote moeilijkheid voor de wegvervoerbedrijven, die voor aanschaf fing van nieuw vervoermaterieel staan. Uitvoering van de oorspronkelijke plan nen zou funest voor het wegvervoer en daardoor indirect voor onze export zijn. Het Franse compromisvoorstel is aantrek kelijk wat de afmetingen en gewichten aangaat, doch daar zou een maximum snelheid van 40 km tegenover komen te staan; een maatregel, welke niet minder noodlottig zou zijn. De heer Van Donkelaar bracht de ver gadering op de hoogte van de bij de Mi nister van Verkeer en Waterstaat be staande plannen tot wijziging van de de legatiebeschikking inzake het grensover schrijdend beroepsvervoer. Deze plannen brengen o.a. mede, dat een afzonderlijk college zal worden gevormd voor het ver lenen van de vergunningen voor grens overschrijdend vervoer tegen vergoeding. Dit college zal, evenals nu met de Raad van Beheer van de N.I.W.O. het geval is, uit bedrijfsgenoten bestaan, doch een ambtelijk voorzitter krijgen. Hierdoor zal ik, aldus spreker, geen bemoeienis meer hebben met de verlening van tijdelijke vergunningen voor dit vervoer, hetgeen mij zeer welkom is, daar deze vergun ningverlening, zoals ik reeds een jaar geleden in de vergadering van afgevaar digden heb gezegd, een te zware belas ting voor mij betekende; een belasting, welke mij bovendien te weinig tijd liet voor mijn werkzaamheden als voorzitter van de N.O.B. Wegtransport. Met betrekking tot de loonpolitiek der regering merkte de heer Van Donkelaar op, dat hiervoor bij het bestuur van de N.O.B. Wegtransport begrip bestaat. Wij achten het derhalve in het algemeen juist, dat de regering wenst dat het loon peil alleen dan wordt verhoogd, als die verhoging kan worden bestreden uit een toeneming van de produktiviteit. Het is echter de vraag, of hetgeen voor de an dere bedrijfstakken opgaat, ook voor het wegvervoer kan gelden. Dit verkeert nu eenmaal in een andere positie dan de meeste andere bedrijfstakken. Het vervoer heeft in tegenstelling tot bijv. de industrie de opvoering van de produktiviteit niet zelf in hand. Men denke slechts aan de voorschriften m.b.t. de afmetingen en gewichten van vracht auto's, snelheidsbeperkingen, het niet aan gepast zijn van ons wegennet aan het moderne verkeer, de grote steden met haar inrij-, wacht- en stopverboden. Daarnaast zijn er legio vertragend op de vervoersproduktiviteit werkende factoren, waarop de vervoerder eveneens geen en kele invloed heeft. In de eerste plaats mag niet uit het oog worden verloren, dat het vervoer zich buiten het gezichtsveld van de ondernemer afspeelt. Wanneer er stagnatie in het vervoer optreedt, kan hij niet zelf die maatregelen nemen, die naar zijn mening in de gegeven situatie nood zakelijk zijn. Ten slotte dient men niet te vergeten, dat de snelheid, waarmede de vervoer der zijn taak kan verrichten, bovendien in sterke mate afhankelijk is van de si tuatie bij de verladers en vervangers (lange wachttijden, enz.). Al deze factoren, die het vervoer ongunstig beïnvloeden, brengen extra kosten met zich mee, die niet alle bestreden kunnen worden uit een verhoging van de produktiviteit. Het vervoer bevindt zich dan ook in een uitzonderingspositie en ons verlangen, dat de bedoelde kostenverhogende factoren, welke in het bijzonder bij de afhaal- en besteldiensten en het meubeltransport (door de hoogbouw) optreden, door een verhoging van de tarieven voor dit ver voer worden opgevangen, is alleszins re delijk te noemen. De scheidende voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. M. Blommers, nam een dezer da gen het standpunt in, dat er een achter stand zou bestaan in de lonen van het wegvervoer. Deze uitspraak werkt, voor zover zij het goederenvervoer betreft, verwarrend, omdat daar zo juist de 3 achterstand is ingehaald. De beweringen van de heer Blommers zouden de indruk kunnen wekken, alsof de werkgevers in het wegvervoer niet geneigd zouden zyn om het bestaanspeil van de in deze be drijfstak arbeidende werknemers te ver beteren. Wij hebben integendeel begrip voor de verlangens van de vakbeweging m.b.t. de lonen en verdere arbeidsvoorwaarden in het wegvervoer, verklaarde de heer Van Donkelaar, omdat deze beweging verge lijkingen maakt met de positie der werk nemers in de andere bedrijfstakken. Wij hebben er, met inachtneming van bepaal de normen, geen enkel belang bij om het personeel van het wegvervoer, voor het merendeel hardwerkende, betrouwbare mensen, minder te betalen dan de werk nemers in andere bedrijfstakken voor vergelijkbare arbeid ontvangen. Maar willen wij tot verdere verbeteringen van de lonen en arbeidsvoorwaarden kunnen overgaan, dan zal de regering tot het in zicht moeten komen, dat het wegvervoer ten aanzien van de mogelijkheden tot op voering der produktiviteit in een andere positie verkeert dan de andere bedrijfs takken. Bij de behandeling van dit punt deelde de heer Van Donkelaar nog mede, dat met de werknemersorganisaties besprekingen over de instelling van een verplicht be drijfspensioenfonds aan de gang zijn. VEENENDAAL In het tijdvak van 30 dec. 1959 tot 6 jan. 1960 werden aan het bureau van gemeen tepolitie te Veenendaal de volgende voor werpen aangegeven. Gevonden: paar blauw-witte wanten; witte kinderwant; blauwe kinderwant met rode streep; herenpolshorloge m. metalen rekband; rode damesportem. inh. ƒ5,10; zwarte damesregenmantel; jonge hond; boodschappenmand; zwarte hond; portem. met inh.; rode autoped; busabonnement autowiel; sleutel; 2 duiven; autospatlap; sleutel; 1 gulden; beige dameshandschoen; grijze kinderwant; kinderbril; bruine ger. shawl; Noorse kinderwant; bruine gebr. dameshandschoen. Verloren: bruine herenportem. inh. foto, bonnen en enig geld; blauwe plastic jas; lichtbruine glacé; rood-bruine boodschap pentas; gebr. kindersok; zwarte wollen herenhandschoen; bruine herenportem. inh. 12,50; wit fietspompje; bankbiljet van 25,-; bruin-witte hond; zilveren armband; 2 paraplu's; beige muts met sierspeld; gouden zegelring; achterstuk van knalpijp; zeven snoeren kralen; 12 bruine herenglacés; bruine damesglacé; beige kinderportem.bankbiljet van 10,-; rood-groen pantoffeltje; rode portem. met ritssluiting inh. enig geld; roodachtig hondje; kinderboodschappenmand m. inh.; bruine portem. VEENENDAAL Geboren: Cees, z. v. J. Versteeg en W. Augusteijn; Frits Bob, z. v. J. Schoofs en L. E. van Hinte; Jan Hendrik, z. v. F. C. Hoogteijling en E. A. Meijer; Albert, z. v. J. Bouman en A. L. Finkenflügel; Jacobje Andriena, d. v. W. Jansen en M. van Hol land; Willem, z. v. J. Sukkel en D. de Jager; Cornells, z. v. J. van der Sluis en G. van den Bos. Ondertrouwd: J. Heijnen en A. Jonkers; J. van Geenhuizen en C. Wagensveld; D. A. Veer en C. J. van de Bovenkamp; W. van de Pol en E. Budding. Overleden: Cornelia van de Weerdhof, 63 jaar, echtg. van G. van Kooten; Gijs- bert Hensen, 41 jaar, echg. van A. M. Slotboom; Cornelis Takken, 56 jaar, wedn. van G. J. F. Goris. RHENEN Geboren: Dina Jacomina, d. v. A. Kool en H. N. Veltman; Selia, d. v. R. Baars en J. E. van Thuijl; Danielle, d. v. J. A. van de Ploeg en E. Olie; Johannes Karei, z. v. P. Wolve en A. Jansen; Clasina Christina, d. v. A. Chr. Barten en G. van Konijnen burg; Gonda, d. v. H. J. Kwint en G. van Leijden; Yvonne, d. v. M. van den Berg en J. van Doorn; Ronald, z. v. C. Th. van Vlooten en E. Wethly; Hendrik, z. v. J. Beekman en B. D. van Esseveld. Overleden: Gerritje de Vries, 73 jaar, geh. met H. de Waal; Evert van den Berg, 75 jaar, geh. met J. de Jong; Willem Cor nelis Hendrik van Dam, 77 jaar, geh. met M. van Haarlem; Adriana Wilhelmina Stoltenkamp, 52 jaar, wed. van A. Veen- hof. AMERONGEN Geboren: Teunis Johannes, z. v. M. van Verseveld en H. Willemse; Maria Baren- dina, d. v. A. Veldhuizen en M. H. Veld huizen; Jan, z. v. J. van Walsem en C. van Walsem. Getrouwd: G. van Soest en A. van Soest L. Veenbrink en G. Pluygers; W. B. Die- peveen en KI. Hendriksen. Ondertrouwd: G. van Manen en J. van Ommeren; J. Sukkel en W. van Groot- veld. SCHERPENZEEL Geboren: Jan Hendrik, z. v. G. Wesse- link en H. Pas. (Vervolg van pagina 1) Uit het hierboven vermelde blijkt wel, nog steeds aldus het preadvies van b. en w., dat een vergelijking met heffingen in andere gemeenten niet zo eenvoudig is als door reclamanten wordt gesteld. Niet vergeten mag worden dat ook van de riolering in Rhenen-stad 75 der kosten op de belanghebbenden is ver haald. Weliswaar waren de kosten des tijds in verhouding tot nu veel geringer, doch de koopkracht van het geld stond op een veel hoger peil. Daarbij komt dat de kosten van de riolering in Eist, voor zoveel de woningbouw in het kernplan betreft, voor het geheel in de woning- huren is verdisconteerd. Het ligt in het voornemen, voor zover betreft de overige woningwetwoningen te Eist, de heffing door een zo beperkt mogelijke huurver hoging te compenseren, waarvoor machti ging van het departement zal worden ge vraagd. B. en w. zijn voorts van mening, dat het onder de tegenwoordige omstandig heden niet geraden is terug te komen op besluiten welke zo kort geleden welover wogen werden genomen. Zij ontkennen, dat een heffing, ge baseerd op 75 der uitgaven, onredelijk is. Dit is een landelijk gebruikelijk per centage en in vele gemeenten gaat men zelfs tot 80 der onkosten. De raad wordt dan tenslotte ook voor gesteld op het verzoekschrift van de ver schillende ingezetenen uit Eist afwijzend te beschikken. DRANKWET Elke vijf jaar bestaat de mogelijkheid een voorstel aan de Kroon te doen tot herziening van het zogenaamde „Kroon- maximum", geldende voor vergunningen en verloven ingevolge de drankwet. Daar een dergelijk verzoek ook in 1960 kan worden gedaan hebben b. en w. over wogen of dit voor de gemeente Rhenen gewenst is. Zij zijn daarbij tot de volgende conclusie gekomen. Het maximum voor de vergunningen bedraagt 17, welk aantal ook is verleend, namelijk 13 in Rhenen- stad en 4 buiten de bebouwde kom. Daar naast komen op de wachtlijst 13 namen voor, die voor een vergunning in aan merking wensen te komen. Het college schrijft de raad van me ning te zijn, dat het aantal vergunningen niet moet worden uitgebreid, teneinde drankmisbruik niet in de hand te werken. Wel stelt het college voor het aantal ver loven A met 2 te verhogen en daarmee te brengen van 11 op 13, op grond van het feit, dat het aantal inwoners van Rhenen is toegenomen van 8168 in 1956 tot 12.414 in 1960, alsmede op grond van het ge durende die periode toegenomen vreem delingenverkeer. ONDERWIJS Verder wordt voorgesteld aan het be stuur van de vereniging „Een school met de Bijbel te Eist" ten behoeve van een daarop te bouwen school voor gewoon lager onderwijs, over te dragen een per ceel grond nabij de Beatrixstraat groot 5033 m2 tegen de geschatte waarde van 50.330,—. De gemeenschappelijke regeling voor lichting en vreemdelingenverkeer, geslo ten met Wageningen en Renkum heeft thans de Koninklijke goedkeuring verkre gen. B. en w. achten het gewenst met het oog op het komende seizoen nu zo spoe dig mogelijk tot de samenstelling van het bestuur over te gaan. Het aantal gewone bestuursleden bedraagt drie per deelne mende gemeente; twee leden worden be noemd door de raad, namelijk één lid uit zijn midden en één lid niet uit zijn mid den; één lid wordt benoemd door het col lege van b. en w. uit zijn midden. B. en w. hebben tot lid van het bestuur benoemd de burgemeester en als plaats vervangend lid wethouder J. Boelhouder. Zij stellen de raad voor uit zijn midden te benoemen de heer H. J. van Dongen en als plaatsvervangend lid de heer D. de Jong. Voor de benoeming van een bestuurslid niet uit het midden van de raad werd advies gevraagd van het bestuur van de plaatselijke V.V.V. BOUWTERREIN Ter bevordering van de woningbouw wordt voorgesteld 6200 m2 grond te ver kopen aan de fa. Jansen en Hoogsteden te Rhenen, gelegen nabij de Achterberg- sestraatweg voor de prijs van 75.240,—, nodig voor de bouw van 30 woningen. Aan deze firma werd reeds een kavel verkocht voor de bouw van 16 woningen. Een dergelijk voorstel betreft de ver koop van 1456 m2 grond aan de Verbin dingsweg te Eist aan de fa. A. en J. Na gel en J. A. Vermeulen te Veenendaal, voor de prijs van 8.008,ten behoeve van de bouw van een viertal huizen. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 u. dhr. J. M. Meijer, 5 uur ds J. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds A. Vroegindeweij, 5 uur ds K. van de Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds D. van den Berg, 5 uur ds C. Vos van Bennekom. Sionskerk 9.30 uur ds J. Vermaas, 5 uur ds D. van den Berg. Veeneind 3 uur dhr J. M. Meijer, donder dag 14 jan. ds Bouw van Ede. Dijkstraat 2.45 uur ds A. Vroegindeweij. Ger. Kerk Kerkewijk 9.30 en 5 uur ds Couvé van Bennekom (bed. H.A.) Ger. Kerk geb. OCB 9 en 3 uur ds Smelik Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur ds Kersten van Scheveningen. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds mr Mulder van Rotterdam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool 6.45 uur openlucht samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen komst. RK Kerk Salvatorkerk, Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 en 5.30 uur ds Goedhart (bed. H.A. en dankzeg ging). RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Har- kema van Zeist, 5 uur ds Van Hensber- gen van Renkum. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 5 uur ds Kooreman. Prot. Bond 10.30 uur ds J. de Pree van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Volten (H.A.) Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst, donderdag 14 jan. 7.30 uur ds v. d. Woesteijne van Barneveld. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, woensdag 13 jan. ds Gebraad van St. Philipsland. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Severijn van Bunnik, 6 uur ds Stekelenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, 14 jan. 7.15 uur ds Lichtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. donderdag 7 jan. 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJssel, 12 jan. 7 uur ds Toes van Kinderdijk. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur de heer H. v. d. Born van Eist, 6 uur ds Vroegindewei van Veenendaal; woensdag 13 jan. n.m. 7.30 uur ds Hensbergen van Renkum. Oud Ger. Gem. 7 jan. 7 uur ds Toes van Kinderdijk. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur kand. Broek huizen uit Barneveld, 6.30 uur ds Van de Vlist uit Ochten. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 u. ds Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Vrijz. Herv. (Bethel) 10 uur ds Burger uit Utrecht. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds De Jager van Amerongen, 6.30 uur dhr Meijer van Veenendaal. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, woensdag 13 jan. 7 uur ds Van Dijk van Grafhorst. VEENENDAAL: dr Kets, tel. 3056. RHENEN: dr Paris Jr., tel. 432. RENSWOUDE: dr Th. S. ter Velde tel. 450 (eigen praktijk). EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN: dr Van Ringelestyn Ederveen, tel. 08387- 201. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr Van Ommeren, Eist, tel. 08377-217. SCHERPENZEEL: dr Wensink, tel. 03497- 220. Besleed het met overleg, gooi het niet weg, koop daarom geen zgn. wollen de kens langs de deur. Hebt U er een nodig, kijk dan eerst bij een vertrouwd adres, en vergelijk de prijs, U zult beter uit zyn. Zgn. halfwollen dekens koopt u bij ons vanaf 12,95. Laat U niet wys maken dat U in een winkel meer betaalt en laat U niet misleiden door een mooi etiket, dit heeft waarde wanneer het een bekend merk is of wanneer er opstaat 100 wol. 100 Ned. fabrikaat enz. is onzin. Koop by een vertrouwd adres! Manufacturen Woninginrichting Hoogstraat 12, Telef. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten MARKTBERICHTEN Aanvoer kippeëieren 900.000 stuks. Prijs 9,40 tot 10,50 per 100 stuks. Handel kalm. Aanvoer biggen 129 stuks. Prijs 55,- tot 68,- per stuk. Handel redelijk. GEWESTELIJKE FINALE BILJARTEN K.N.B.B. Op zaterdag en zondag 9 en 10 januari a.s. wordt in hotel „De Engel" te Wijk bij Duurstede het gewestelijk kampioenschap 3e klasse libre van de K.N.B.B. gespeeld. De heer E. J. van Willigen van de B.V. ..De Morgenster" uit Eist zal het district Veenendaal en Omstreken vertegenwoor digen. De winnaar van deze wedstrijden, wordt geplaatst in de finale kampioenschap van Nederland. DOTO NAM AFSCHEID VAN LEIDER De leden van de gymnastiekvereniging DOTO namen dinsdagavond in „De Her tog van Gelre" afscheid van hun vertrek kende leidfer, de heer C. M. Atteveld uit Den Dolder. Voorzitter, de heer H. Ger ritsen sprak de heer Atteveld in waar derende woorden toe, waarna hij hem een aandenken aanbood, terwijl mevr. Atte veld een fraaie bos crysanten in ont vangst mocht nemen. Bij de bestuursverkiezing, waarbij de heren E. Feenstra en N. Wallet aftredend waren, doch laatstgenoemde niet herkies baar, werd de heer Feenstra herkozen. Ter bevordering van een goede gang van zaken was men van mening dat het aan tal bestuursleden moest worden uitge breid. In deze vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. Cozijnsen en de heer Van den Berge. Na dit huis houdelijke gedeelte bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. ZWARE STRAF VOOR HELING Een geldboete van 200 of 40 dagen hechtenis, hoorde de 41-jarige landbou wer E. P. uit Leersum eisen, die wegens schuldheling voor de Utrechtse politie rechter moest terechtstaan. Hij had onlangs autobanden gekocht van zekere E. R., die werkzaam was bij de dump in Soesterberg. Ofschoon de prijs laag was, nl. 35,— per band, zou de landbouwer geen achterdocht omtrent de herkomst hebben gekoesterd. Hij kocht ze voor die prijs en gaf er nog een hoe veelheid op toe. De Utrechtse politierechter meende, dat P. voorzichtiger had moeten zijn en uit het feit, dat R. als monteur werkzaam was bij het voertuigenpark in Soesterberg, wel had kunnen afleiden, dat het niet goed zat. Hij veroordeelde P. tot 150, boete of 30 dagen hechtenis.

De Vallei | 1960 | | pagina 2