PRENATAL ITALIANO o a.s. moeders... de lekkere I) J - EfW ON - DOVO - S.K.V. vogel-voederhuisjes EEN ONGELUK ZIT IN EEN KLEIN GLAASJE SCHERPETSZEEL A AW EEN ONGELUK zit ineen kiem glaasje! Zü.in-£en klein, glaasje De bergen in de zomer en in de winter WITTE KRUIS Scherpenzeels raad vergaderde met open deuren KOREAN Verkoopster Aankomend verkoopster Ongekend levensmiddelenschandaal in Italië KOU 0 GEVAT TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 8 JANUARI 1960 Nr 2 Alcohol en weggebruiker Slachtoffer ongeval overleden AMERONGEN PFAFF NAAIMACHINEHUIS VERBOND_yO OR_V E J_L J_G_V E RJCE E R VER BON OyOOR VEI.L.RJKEER DE £ckte PIJNSTILLER Lange debatten bij verkiezing wethouders A.s. zaterdag A. van de Weerd de verschrikkelijke AUTORIJLES «Het Centrum« DELSINK'S MILJOENEN ATEN ZEEP Dierlijke afvalvetten in voedingswaren DE HELM"-Beseist óóA UW DROGIST Oplossing kerstpuzzel-prijsvraag 19 cent per rol. Het probleem van de groeiende verkeersonveiligheid vervult een ieder met grote zorg en er wordt allerwegen naar middelen gezocht om aan het dreigende gevaar van deze „langzaam werkende ramp" het hoofd te bieden. De vraag, wAt nu precies de directe of indirecte oorzaken zyn, die tot verkeersongevallen leiden, komt daarby steeds meer in het middelpunt van de belangstelling te staan. En als wij eerlyk moeten zijn: het is in vele gevallen (nog) héél hoeilyk om op die vraag concrete antwoorden te geven. De ongevallenstatistieken mogen dan ant woord geven op de vraag in hoeveel gevallen autobestuurders een bromfietser hebben aangereden en hoeveel voetgangers van 1 t/m 64 jaar maandelijks het leven laten op de weg, op de vraag waarom die automobilist een bromfietser aanreed, waarom hij geen voorrang verleende, waarom die voetganger plots klaps in gedachten de straat overstakdaarop geven zij géén antwoord. Kunnen zij geen antwoord geven, omdat nu eenmaal bij een verkeersonge val geen psychologen en psychiaters ge reed staan om de deliquent zo deze nog in leven is aan een diepgaande ondervraging te onderwerpen. Het is nu eenmaal niet zo, dat de bromfietser, die de snelheidsbeperking overschrijdt, di rect tegen de verbaliserende agent zal zeggen „ja, ik was nog helemaal met mijn gedachten thuis, want ik heb slaande ruzie met mijn vrouw gehad over het helpen met de afwas". En al zou de man het zeggen, de agent zal het misschien onbelangrijk vinden en het niet in zijn procesverbaal opnemen. En toch is het belangrijk. Voorlopig zullen wij ons tevreden moeten stellen met het algemene ge geven, dat 50 a 80 °/o van de verkeers ongevallen is terug te voeren tot men selijke fouten en tekortkomingen in het verkeer. Zonder nu pessimistisch te wil- len zijn, is het toch duidelijk dat een belangrijk deel van deze fouten altijd zal blijven bestaan. Zolang er mensen aan het verkeer deelnemen, betekent het dat wij te maken hebben met weg gebruikers, die hun zorgen, hun pijnen, hun gewetensconflicten, hun vermoeid heid en hun spanningen méénemen in het verkeer. De raadgeving, om niet in de auto te stappen als uw neus krie belt of de bromfiets thuis te laten in dien u een goede order gaat afsluiten, is misschien goed bedoeld maar getuigt niet van realiteitszin. Om van de afwas- relletjes nog maar te zwijgen Dit neemt niet weg, dat er ook fou ten in het verkeer zijn, die wèl voor komen kunnen worden. Die fouten namelijk, die gemaakt worden door mensen die zich willens en wetens in een situatie hebben gebracht, waarin deelneming aan het verkeer niet meer verantwoord is. Fouten van mensen, die door het drinken van alcoholhoudende dranken bewust risico's scheppen voor zichzelf èn voor anderen. Verschrikkelijke ongelukken in het nabije verleden hebben weer op ondub belzinnige wijze aangetoond, tot welke rampen alcoholgebruik vóór of tijdens het rijden kan leiden. Wat de benevel de, door snelheidswaanzin bezeten linksrijdende dronkenman doet wel haast gelijk met het plegen van een aanslag op weerloze medemensen. Bij alle problematiek rond de bestraffing van de schuldmisdrijven op de weg is het duidelijk, dat de rechter voor dit soort „aanslagen" geen pardon kan en mag hebben. Het is een verkeerde voorstelling van zaken te menen, dat alleen evident dronken weggebruikers een gevaar op de weg zijn. Wetenschappelijke onder zoekingen hebben aangetoond, dat reeds na gebruik van kleine hoeveelheden alcohol, dus terwijl van „dronken zijn" géén van „onder invloed zijn", wèl sprake is, zich bepaalde afwijkingen gaan manifesteren die direct op het weggedrag van invloed zijn. Hierbij denken wij bijv. aan: het evenwichtsgevoel (wijze van rij den); het perspectief (inhalen); de reactiesnelheid (remmen); het passeren bij duisternis (nacht blindheid); visueel onderscheidingsvermogen (kleurenblindheid) dieptewaarneming (schatten van af standen). In het gebruik van geringe hoeveel heden alcohol liggen grote gevaren voor de weggebruiker opgesloten. Het mes snijdt hierbij bovendien aan twee kan ten: enerzijds is de bestuurder door het drankgebruik onbekwaam geworden door een (gedeeltelijke) verlamming van zijn centrale zenuwstelsel, anderzijds is hij door de toestand van ontremming geneigd nog eens extra gevaarlijke ma noeuvres uit te halen en is zijn zelf kritiek daarbij zo goed als uitgescha keld. Hoewel statistisch niet vaststaat welk percentage van de verkeersonge vallen in alkoholgebruik zijn directe aanleiding vindt - in de binnen- en buitenlandse literatuur wordt algemeen de schatting van 30% aangenomen - is het duidelijk, dat ieder jaar weer tien tallen, honderden doden vallen bij on gelukken waar alcohol zijn vreselijke uitwerking niet heeft gemist. Het beste bewijs van het oorzakelijk verband tussen alcoholgebruik en de veroorzaking van verkeersongevallen is onlangs te Toronto in Canada geleverd. Er werd een groep willekeurig gekozen automobilisten onderzocht: 3.4 van hen had een bloed-alcoholgehalte (b.a.g.) van meer dan 1 °/oo. Daarnaast werd een even grote groep van automobilisten onderzocht, die bij een verkeersongeval waren verongelukt. Van hen had 1£>.3% meer dan 1 %o alcohol in het bloed. Interessant is in dit verband dat twee ZO SPAARDE SCHERPENZEEL Gedurende de maand december werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd ƒ26.085,29 en terugbetaald 23.221,91. Bij de Nutsspaarbank werd gedurende december ingelegd 17.594,07 en terug betaald ƒ9.220,80 (vorig jaar 5.530,48 3.023,32). Veertien nieuwe boekjes werden uit gegeven en het tegoed aan inleggers be draagt thans 554.164,15. professoren, dr. Grüner en dr. Werner, onlangs hebben aangetoond, dat er be paalde verkeersfouten zijn, die méér worden gemaakt door bestuurders „on der invloed", dan door werkelijk dron ken bestuurders. Deze grens lag bij een bloedalcoholgehalte van 1.2 %o en betrof vooral het overschrijden van bepaalde snelheidslimieten en het niet verlenen van voorrang. Weer een bewijs temeer dat het niet teveel gezegd is wanneer men constateert, dat een ongeval (óók) in een klein glaasje zit Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Een fiets is een gevaarlijk vervoermiddel voor mensen, die een gestoord even wichtsgevoel hebben. Dat geldt ook voor lieden, die een beetje dieper in het glaasje hebben gekeken, dan goed voor hen is. Geleerden hebben aangetoond, dat onder bepaalde omstandigheden een paar „onschuldige" glazen in dit opzicht al wonderen kunnen doen. Wonderen, die helaas maar al te dikwijls eindigen met een verkreukelde fiets en twee mannen in witte jassen, die het evenwichts- probleem voor U oplossen. Daarom een raad van Veilig Verkeers mannetje Wouter Wegwijs: drink nooit voor u fietsen gaat. Want ook voor de fietser geldt: Zaterdagavond is in het Stads- en Aka- demisch ziekenhuis te Utrecht op zestig jarige leeftijd overleden de heer Chr. de Leeuw, landbouwer aan de Haar te Scher- penzeel. Op 26 nov. van het vorige jaar maakte hij met zijn bromfiets een onge lukkige val, waarna hij bewusteloos langs de weg bleef liggen. Aanvankelijk over gebracht naar een ziekenhuis in Amers foort werd hij later vervoerd naar het ziekenhuis te Utrecht. Zonder nog een maal tot bewustzijn te zijn geweest is hij daar overleden. Woensdag zal het stof felijk overschot op de begraafplaats te Scherpenzeel ter aarde worden besteld. DAMMEN Maarssen won de beslissingswedstrijd tegen Breukelen en gaat woensdag 13 jan. a.s. te Zeist met Amerongen uitmaken wie een plaats in de hoofdklasse krijgt. Onderlinge competitie: G. v. d. Grift E. v. Zomeren 11 Rebergen Van Wamel 11 A. v. d. Grift Reede 20 M. v. d. Grift Kleinveld 2—0 A. v. d. Kolk Veldhuizen 02 BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE DETAILHANDEL IN BRANDSTOFFEN PER 1 JANUARI VERPLICHT GESTELD Op verzoek van de betrokken organi saties van werkgevers en werknemers heeft de Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid de deelneming in de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Nederlandse Detailhandel in Brand stoffen per 1 januari 1960 verplicht ge steld voor de mannelijke werknemers van 18 t/m 64 jaar en voor de vrouwelijke werknemers van 21 t/m 64 jaar. Het aan tal werknemers, dat onder deze verplicht stelling valt bedraagt 4500. Het totale aantal bedrijfspensioen fondsen, dat op grond van de Wet be treffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds is verplicht gesteld, is hiermede gestegen tot 40. PREMIE VRIJWILLIGE VERZEKERING IN 1960 Bij 72 fondsen is de premie van de vrijwillige verzekering met ingang van 1960 verhoogd; de verhogingen lopen uit een van 0,05 tot 0,50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 26 fondsen is de premie niet gewijzigd. Bij 19 dezer fondsen bestaat het voornemen in de loop van het jaar 1960 tot een ver hoging over te gaan. Alle door de fondsen gewijzigde premies zijn door de finan ciële commissie goedgekeurd. Het (gewogen) gemiddelde van de pre mies is gestegen van 2,14 per week in januari 1959 tot 2,30 in januari 1960. In januari 1959 varieerde de premie van 1,60 tot 2,70 per week; met ingang van het jaar 1960 van 1,60 tot ƒ2,90. Enkele fondsen hebben besloten met in gang van 1960 alsnog kraamgeld of een tegemoetkoming in de kosten van kraam hulp aan de verstrekkingen van de vrij willige verzekering toe te voegen. Eén fonds heeft evenwel om de stijging van de premie te beperken besloten met in gang van 1960 de verstrekking van kraamgeld te staken. In januari 1960 kun nen 76% der vrijwillig verzekerden aan spraak doen gelden op deze verstrekking. In januari 1959 was dit 75%. .^.tlnds 1862 Kerkewijk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 m «Si O De feestdagen zijn weer voorbij. Het was een tijd van huiselijke gezelligheid, feestmaaltijden ènfeestdranken. Wouter Wegwijs weet, óók wat dat laatste betreft, best van meedoen. Per slot heeft een groot wijsgeer gezegd, dat „een gezonde ziel in een droog lichaam niet kan leven." Maar Wouter is op zyn beurt óók een wijsgeer. Een Veilig-Verkeer-wijsgeer. Want hij voegt er direct aan toe: „ALS IK RIJDEN MOET, DAN DRINK IK NIET, ALS IK GEDRONKEN HEB DAN RIJD IK NIET." Zomer- en wintervakantie in de bergen, twee verschillende genoegens, die ander zijds toch weer één belangrijk iets gemeen hebben, n.I. de schoonheid van het berg landschap. Want dat is in zomer en winter hetzelfde: fascinerend voor mensen uit de lage landen. Een goede gedachte van de filmdienst van de Ned. Reisvereniging om een zomer en een wintervakantie in de bergen naast elkaar in één programma te plaatsen. Gisterenavond werden deze beide films in ,,'t Trefpunt" vertoond voor een goed be zette zaal. Voor zomervakantie had men een niet overdreven toeristisch gebied gekozen, nl. het Oostenrijkse Vorarlberg. Een streek waar men buiten de grote plaatsen niet uitsluitend op het toerisme is ingesteld, doch waar niettemin veel schoons valt te beleven. En niet alleen wat de schoonheid van het landschap aangaat, doch temeer om de bevolking. Vriendelijk van aard en heilig oude tradities bewarend, als kle derdracht, oude handwerken en ambach ten. Daarnaast vele oude gebruiken en gewoonten. Het Vorarlgebergte is het westelijk begin van Oostenrijk met aan de rand het Bodenmeer en de Arlbergpas. Centrumplaats is het aan het Boden- meer gelegen Bregenz, mede bekend door zijn jaarlijks weerkerende Festspiele, die duizenden bezoekers trekken. Deze spe len zich af op een boven het meer ge bouwd decor. Om de eigenlijke spelen heen wordt een groots feestprogramma in elkaar gezet, waarvan men - en van de eigenlijke spelen zelf - in de film jammer genoeg niet tè veel kreeg te zien. Voor de wintervakantie in de bergen had men de camera's laten snorren in en rond het Oostenrijkse plaatsje Ehrwald, aan de voet van de Zugspitse gelegen, en in het overbekende Sankt Moritz in Zwit serland. Wintersport, beter te vervangen door wintervakantie, want men hoeft niet per sé te skieën, geeft voornamelijk het voor deel van de winterzon, waar geen enkele kunstmatige hoogtezon tegen kan werken. Sneeuw en zon in Holland zijn niet te vergelijken met die in de bergen. De fneeuw is immers wit en de zon geeft een omerse warmte. We zagen via de N.R.V.-film vele win tersporten beoefenen, maar hiermee is niet gezegd, dat iedereen die een winter vakantie in de bergen wil meebeleven hieraan actief moet meedoen. Er is naast het schaatsen, skieën, sleeën zoveel te doen voor een daarop niet ingestelde Hol lander, dat een dergelijke vakantie niet voor een zomervakantie behoeft onder te doen. Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller In 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! De eerste vergadering van het nieuwe jaar die zaterdagmiddag in het gemeentehuis werd gehouden werd bijgewoond door tientallen belangstellenden die niet allemaal een plaatsje konden vinden op de publieke tribune en verschillenden genoegen moes ten nemen met een plaatsje op de gang. Op voorstel van de voorzitter werden de deuren open gelaten zodat men van daaruit de vergadering ook goed kon volgen. Na de eedsaflegging van de elf raadsleden, in volgorde van de leeftijd - alleen de heer Jac. v. d. Weeert (PvdA) legde de belofte af - had de voorzitter, burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, voor ieder beëdigd lid een persoonlijk woord, waarbij hij de raadsleden sterkte toe wenste bij de vervulling van hun taak. Vervolgens gaf een historisch overzich van de totstandkoming van de grenswijziging en heette zyn nieuwe gemeente ingezetenen uit de voormalige zgn. zelfkant gebieden hartelijk welkom. Hij gaf hun de verzekering, dat hun be langen in geen enkel opzicht ten achter zullen worden gesteld bij die van de in- wonres van oud-Scherpenzeel. De garan tie, dat aan hun verlangens zo spoedig mogelijk zal worden voldaan, kon hij ech ter niet geven. Geldschaarste en over heidsmaatregelen belemmeren het ge meentebestuur die maatregelen uit te voe ren, die wij graag zouden willen en die urgent zijn, aldus de voorzitter. De heer Harthoorn (CHU) wenste hierop de voor zitter geluk met de gebiedsuitbreiding en hoopte dat het jaar 1960 voor hem en zijn gezin een gelukkig jaar mocht zijn. SERIEUS SPEL Na het aan de orde stellen van de wet houdersverkiezingen vroeg de fractielei der van de PvdA, dokter J. H. Renken het woord. Volgens zijn zeggen was het een bijzondere gewaarwording om als eerste de strijd te openen. Hij schetste de wethoudersverkiezingen als het spelen van een serieus spel. Dit spel wordt ook wel de democrate genoemd aldus spreker, die echter vreesde dat men zich deze mid dag niet aan de spelregels van het spel zou houden. In wezen kent de raad twee groeperingen, namelijk een vooruitstre vend en een conservatief gedeelte, aldus spreker. De verhoudingen liggen onge veer 45 en 55%. Hij vond het dan ook alleszins billijk, dat ook de linkse groe peringen een zetel werd toebedeeld. Hij gaf zijn rechtse mede-raadsleden de ver zekering dat bij een eventuele omme zwaai van de raad van rechts naar links nooit in zou toestemmen, dat er b.v. twee PvdA-mensen tot wethouder zouden wor den benoemd. Zou mijn partij mij dat opdragen dan zou ik bedanken voor de PvdA daar ik dan eerder zou thuishoren in de gemeen teraad van Moskou. Het niet benoemen van een linkse wethouder, gezien de ver houdingen in de raad vond hij immoreel en hij zou dat betreuren wanneer de raad zich niet aan de spelregels hield. De voor zitter wees zijn raad er op dat hij in dit geval buiten de politiek stond en zijn me ning hierover dan ook niet kenbaar kon maken. De heer Valkenburg (CH) protesteerde tegen het gezegde van de heer Renken Terrein Panhuis Aanvang 2.30 uur als zouden de PvdA en VVD vooruitstre vend zijn. Tegen de kwalificatie „conser vatief" in de slechte zin van het woord had hij beslist bezwaar en met enige stemverheffing wees hij dokter Renken op hetgeen in het verleden door de recht se raad tot stand was gebracht. Overigens gaf hij toe dat er veel waars schuilde in de woorden van dokter Renken, doch was de tijd echter nog niet aangebroken om de voortreffelijke samenwerking tussen de twee rechtse wethouders te verbreken. De heer Blanken (VVD) was bang dat de rechtse meerderheid in de raad zijn machtspositie zou miosbruiken wanneer zij de beide wethouderszetels voor zich zou opeisen. Met veel cijfermateriaal toonde hij aan dat de verkiezingscijfers van 14 oktober de Kieswet hadden door broken. Hij hoopte dat de raad, die een verwrongen beeld was van de wil der kiezers, de scheve verhoudingen zou recht zetten door zowel een linkse als een rechtse wethouder te kiezen. GEEN CONCESSIES De heer Blanken wees de SGP-raads- leden er op dat zij van de twee andere rechtse raadsfracties in de toekomst geen concessies had te verwachten. Van de VVD echter wel, aldus spreker. Van een vooruitstrevende politiek van de PvdA in de Scherpenzeelse raad had de heer G. van Kampen (AR) nog nooit iets gemerkt en dat speet hem voor dokter Renken. Het verkiezen van wethouders vond hij echter geen spelletje, doch de ware behartiging van de belangen der gemeente. Bij de repliek had de heer Renken het gevoel dat de heer Valken burg niet bekend was met het begrip, conservatief, dat volgens hem niet ouder wets behoefde te betekenen. Met nadruk betoogde de PvdA-fractieleider nog eens dat men door de verkiezing van twee rechtse wethouders bewust een grote be volkingsgroep de deelname aan het ge meentebestuur ontzegde. Misbruik van macht is afglijden van de democratie in de richting van Moskou, aldus Renken. Wat betreft de samenwerking tussen VVD en PvdA wees de heer Blanken er op, dat landspolitiek iets anders is dan gemeente politiek. Nadat niemand meer het woord verlangde stelde de voorzitter de stem ming van wethouders aan de orde. Na stemming en her-stemming werd de heer B. Valkenburg als eerste en de heer G. van Kampen als tweede wethouder ge kozen. Beide wethouders hielden hun be noeming in beraad. NA AFLOOP: SERENADE Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van het hoofd der Holevoetschool, de heer H. Verkerk, om eervol ontslag per 1 maart a.s. Hierop kregen alle raads leden de begroting voor het dienstjaar 1960 aangeboden. Deze aanbieding ging gepaard met de onthulling van een in de raadzaal opgehangen planbord dat de vindt U bij Beatrixstraat 76-80 Tel. 2965 (72) Aram slaakt een zucht van verlichting als Ales- sandra de deur van de werkplaats bereikt heeft. Ieder ogenblik verwacht hij achter zich een schreeuw te horen, doch Alessandra is reeds naar binnen geglipt en haastig volgt Aram haar, terwijl hij de deur achter zich sluit. Niemand heeft hen gezien en voor het ogen blik zijn zij tenminste veilig! Bezorgd vraagt Aram zich echter af, voor hoe lang. Wat zal Korban doen, wanneer hij ontdekt, dat het meisje verdwenen is? Zal hij zijn woede koelen koelen op Grubalt? Een plot seling rumoer buiten maakt een einde aan zijn over peinzingen. Hij heeft zich met Alessandra in een duis tere hoek van de werkplaats teruggetrokken doch door een der vensters heeft hij een goed gezicht op het binnenplein, dat zich nu langzaam begint te vullen met Korban's mannen. Plotseling verschijnen Korban en Ramar in de poort van het hoofdgebouw. Er valt on middellijk een doodse stilte en de rovers staren in afwachting naar hun hoofdman. Korban's gezicht is vertrokken van woede. „Een van mijn gevangenen is verdwenen! Maar zij kunnen niet ver weg zijn! Ramar blijft hier met een paar man! Alle anderen gaan met mij mee, om de schurken te achterhalen!" schreeuwt hij over het binnenplein. (Wordt vervolgd) nieuwe uitbreidingsplannen in beeld brengt. Hierna volgde sluiting van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. De voorzitter stelde vervolgens voor ge zamenlijk naar de Witte Holevoet te gaan waar een speciaal voor dat doel gevormd comité, bestaande uit personen van de voormalige zelfkant ter begroeting van het voltallige college aanwezig was. Het 10-jarige dochtertje van de heer Schim mel, Lenie, bood mevr. Hoytema van Konijnenburg een boeket fresia's aan. Namens de nieuwe Scherpenzelers heette de heer W. Schimmel het gemeentebe stuur hartelijk welkom. Hij sprak de hoop uit dat het gemeentebestuur van Scher penzeel niets zou nalaten dat er toe bij droeg het de nieuwe ingezetenen naar de zin te maken. Ontvang ze met geduld en begrip, aldus spreker, dan zal het beslist meevallen. De burgemeester toonde zich verheugd over de hartelijke ontvangst die hem en zijn echtgenote was bereid en verzekerde nogmaals dat de nieuwe be woners in geen enkel opzicht ten achter zullen worden gesteld bij de oud-Scher- penzelers. Geldschaarste en overheids maatregelen zullen echter remmend wer ken bij de uitvoering van de plannen die wij ten aanzien van de nieuwe gebieden in petto hebben, aldus spreker. De mu ziekvereniging Caecilia had zich inmid dels voor het bordes van de Witte Hole voet opgesteld en gaf een serenade. De heren D. Cozijnsen en B. v. d. Ham spra ken ook enkele woorden ter begroeting. MOSKOU WORDT TWEEMAAL ZO GROOT ALS LONDEN Tijdens het huidige Zeven jarenplan wordt in Moskou feitelijk een nieuwe stad gebouwd, waarvan de oppervlakte zo groot is als het huidige Moskou. De reconstructie en de bouw van Mos kou geschiedt volgens een speciaal uit gewerkt universeel plan. Volgens dit programma zal het gebied van Moskou tot 600 km2 worden uitgebreid, dat is tweemaal zo groot als het tegenwoor dige Londen. Aan de buitenwijken van I de Sowjethoofdstad worden thans 10 nieuwe woonwijken gebouwd; in elke wijk zullen niet minder dan 100.000 mensen wonen. In alle wijken worden scholen en bioscopen, winkels en res taurants gebouwd, en sportvelden en tuinen aangelegd. Volgens het plan moet er een snelle en geriefelijke ver binding bestaan tussen deze buitenwij ken en het centrum van de stad. De ondergrondse wordt tijdens het Zeven jarenplan het voornaamste verkeers middel. De trajecten van de onder grondse zullen in 1965 tweemaal zo groot zijn als thans. Naast de bouw van nieuwe wijken wordt er steeds gewerkt aan de ver nieuwing van de huizen. Oude huizen worden geleidelijk gesloopt en de stra ten worden rechtgetrokken en verbreed. Zowel voor voetgangers als voertuigen worden tunnels aangelegd. WEGENWACHT VANUIT DE LUCHT De nieuwe autoweg tussen Londen en Birmingham - 1 november in gebruik genomen - zal de eerste zijn, die regel matig vanuit de lucht wordt gepatrouil leerd. Tot de veel omvattende plannen, die de Automobile Association heeft ten aanzien van een continu-hulpver- leningsdienst op de autoweg behoren patrouilles door verkenners in de lucht, wanneer de weersomstandigheden gun stig zijn. Deze vluchten zullen worden uitgevoerd tot een volledige bezetting op de autoweg gevormd is. Voor VEENENDAAL, ARNHEM, AMERSFOORT M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal en GEVRAAGD SCHOENMAGAZIJNEN Renkum - Tel. 0 8373-523 Nu blouses, japonnen en ensembles van 9.75, 14.75 en 19.75 Als extra aanbieding zware kwaliteit badlakens voor 5.95 Vraag ook onze gratis catalogue. Amsterdam. P.C. Hooftstraat 42-44, tel. 79.93.49 Den Haag, Buitenhof 47, tel. 11.77.47 Groningen, Stoeldraaierstraat 52, tel. 2.37.67 Arnhem, Ir. van Muylwijkstraat 33, te!. 3.21.12 Enschede, Markt 6-7, tel. 1.05.35 Rome, december Het Italiaanse levensmiddelenschandaal grijpt steeds verder rond zich heen. Tientallen ambtenaren van de controlediensten zyn naar huis gezonden en tal van fabrikanten van levensmiddelen zitten in voorlopige hechtenis. De dagblad pers brengt nog dagelijks nieuwe onthullingen met als gevolg, dat er miljoenen op zoek zyn naar buitenlandse boter en olie. Niemand weet waar het einde zal zijn... Het schandaal had veel vroeger ontdekt kunnen worden, maar blijkbaar niemand schonk er aandacht aan de droge cijfers. Die vertelden nochtans, dat Italië in het jaar 1951 54 miljoen kilo dierlijk afval vet invoerde, bestemd voor de zeep- ziedefyen. In 1957 en 1958 was de zeepfabricage onder druk van de buitenlandse concur rentie aanzienlijk terug gelopen, zodat men met de helft had kunnen volstaan, maarde invoer van de dierlijke af valvetten was iets meer dan verdrievou digd. Toen men op grond hiervan ten slotte eens na ging waar al dat dierlijk vet bleef kwam men tot de ontdekking, dat diverse fabrikanten het gebruiken voor de fabricage van de bekende „olie broden", een Italiaanse lekkernij van de eerste soort en zelfs werd verwerkt in versterkende middelen van herstellende zieken. Hierbij bleef het niet. Men ontdekte al spoedig, dat ook de sla-olie door vele vervalsers rechtstreeks op de fabriek onder handen was genomen. Dr. Slot. de Bruïneplein 25 - Tel. 2390 Alleen in Rome werden een kleine drie miljoen flessen gevaarlijke olie in beslag genomen. In Milaan, Napels, Turijn en de andere Italiaanse steden volgden nog mil joenen andere flessen, zowel bij de fabri kanten als bij de grossiers en de winke liers. De olie bleek in alle gevallen „ver lengd" te zijn met het afvalvet en als eerste kwaliteit te worden verkocht. Ook de natuurboter „van eerste kwa liteit" bestond in sommige gevallen voor meer dan vijftig percent uit walvisolie en uit soja-olie en de „zuiverste druiven- wijn" bleek gemaakt te zijn van onver koopbare vijgen. Daarnaast bleek men in de meeste produkten nog gewerkt te hebben met aanzienlijke hoeveelheden chemische produkten, die schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid. De Italianen werden pas woedend, toen ze dezer da gen in hun ochtendblad lazen, dat zelfs hun wereldberoemde pure olijfolie ver mengd was met afvalprodukten, die de slagers in binnen- en buitenland niet meer voor hun worst konden gebruiken. De artsen zijn van oordeel, dat hiermee tevens de oorzaak is ontdekt van de Italiaanse leverziekte. Sedert drie jaar heeft de helft van de bevolking lever- en maagklachten. De regering wil nu voor eens en altijd een einde maken aan dit geknoei. De controlediensten worden finaal gezuiverd. Alle ambtenaren met boter op hun hoofd worden de laan uitgestuurd en door meer betrouwbare elementen vervangen. Een speciale studiecommissie wil vervolgens de controledienst reorganiseren volgens buitenlands model. Ze zal hiertoe onder andere België en Nederland bezoeken. Uit de grote stroom inzendingen van de kerstpuzzel-prijsvraag blijkt, dat wij vele puzzelvrienden enkele aangename uurtjes bezorgd hebben. De opgave is moeilijker geweest dan vorig jaar, velen kwamen helaas niet toe aan een foutloze oplossing. Uit de juiste inzendingen hebben wij een keuze moeten maken, waarbij de volgende prijswinnaars uit de bus kwamen: le prijs: een grote doos luxe dames- of herenpost: D. J. van Barneveld, Groenlaan 25, Veenendaal. 2e prijs: gratis jaarabonnement op „De Vallei": E. Stel, Jan van Goyenstraat 52, Veenendaal. 3e prijs: een doos luxe dames- of herenpost bedrukt: W. F. Onderstal, Keuchenius- straat 23, Veenendaal. 4e prijs: een doos oud-Hollandse visitekaartjes bedrukt: R. v. Appeldoorn, Utrechtse- straatweg 102, Rhenen. 5e prijs: een doos glad-wit visitekaartjes bedrukt: D. J. Wester, Westersingel 15-11, Veenendaal. De prijswinnaars van het drukwerk worden verzocht de tekst waarmee het papier bedrukt moet worden zo duidelijk mogelyk (liefst machineschrift) in te leveren. Alle overige, puzzelaars, die hun moeite niet met een prijs beloond zagen, zeggen wij hartelijk dank voor hun deelname. Red. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEER I

De Vallei | 1960 | | pagina 3