Zuurkool Zuurkoolspek Rookworst 19 69 89 Geef meer cachet aan uw zaak DRUKWERK kan dit in be langrijke mate bevorderen Drukkerij ,De Gelderse Vallei' bij Albert Heijn DE VALLEI - UW BLAD Leverworst SPINAZIE RUNDVET maakt u het leven goedkoper! Wat zijn verkenners? Ook alle Russen waren geen oorlogshelden Een moderne inrichting staat tot Uw beschikking om Uw drukwerk het „visitekaartje" van Uw zaak te maken. Vraagt vrijblijvend vertegenwoor- digersbezoek voor advies en offerte. „Doe het zelf'maar met verstand Waarheen leidt het spoor van een padvinder? RUSSISCHE SCHRIJVER SIMONOV IN ONGENADE? K. heeft ophefmakende oorlogsroman met genoegen gelezen Geheime politie ontwapende soldaten Door Phé Wijnbeek Hrden nam de Heere van mij weg. te Amersfoort, tot mijn diepe droefheid mijn lieve zorgzame tante Grietje van Schuppen in de ouderdom van 85 jaar. De begrafenis zal D.V. plaats hebben zaterdag 11 u. v.m. v.a. het huis van mej. H. G. van Schuppen. Kerkewijk 32. Liever geen bezoek Veenendaal, 12 januari 1960 E. E. VAN SCHUPPEN Middellaan 33 Door uitbreiding van administratie gevraagd accuraat meisje voor afwisselend werk leeftijd tot 20 jaar. Diploma Mulo en typen strekt tot aanbeveling. Uitsluitend eigenhandig geschreven sollicitaties aan Drukkerij „DE GELDERSE VALLEI' Uitgevers van het nieuwsblad „De Vallei' Parallelweg 10, Veenendaal anuari prijzen 't Is nu de tijd voor stevige kost! En voor stevig voordeel! En wat voordeel betreft, de lage AH-prijzen helpen u een flink stuk op weg KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enij bij ons jekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan wordt u het volle bedrag vergoed. 500 GRAM 250 GRAM PER STUK 250 GRAM Altijd vers, altijd fris en bij AH altijd bijzonder voordelig: 200 GRAM De fijnste zomerspinazie op uw winterdis. AanlokkelijkDe prijs trouwens ook GESMOLTEN Zuiver als goud, maar niet zo kostbaar. Bij AH zelfs zeer goedkoop! Albert Heijn (Dit artikel behandelt niet de zee- en luchtverkennersgroepen) Als een jongen, enthousiast gemaakt door z'n kornuiten die het al zijn, pad vinder wil wordenals hij het eerste avontuur van ons Spel van Verkennen beleefd heeft op het buitenspoorals hij met geestdriftige verhalen thuis komt van de troepbijeenkomst, die zo „machtig goed" wasdan komt de tyd dat hij moet tonen, dat het hem ernst is met z'n plannen! Want om padvinder te worden en toe te treden tot over de gehele wereld verspreide broederschap moet een nieuweling aan bepaalde eisen voldoen. Daartoe ontvangt hij een kaart, de derde klas kaart, waarop staat wat de nieuweling moet doen om verkenner derde klas te worden. Eerst als hij aan deze eisen heeft voldaan, komt het grote ogenblik van de installatie, die een van de eerste mijlpalen betekent in het leven van de jongens. Niet alleen omdat hij nu „echt" lid is en het volledige uniform mag dragen, maar door de wüze waarop deze installatie plaats vindt en door hetgeen de nieuweling plechtig belooft temidden van hen, die hem als medelid en vriend zullen op nemen. Het is dezelfde Belofte die allen om hem heen op hun beurt hebben afgelegd. De reeds geïnstalleerde jongens staan op een bijzondere manier aangetreden en wel in hoefijzer-vorm, het symbool van de opname van de nieuweling in hun vriendenkring. En, nadat de jongen Het systeem van de vaardigheids insignes heeft ten doel de jongen een goede vrijetijdsbesteding te geven en liefhebberijen te ontwikkelen. Er zijn meer dan honderd insignes en ze va- door zijn patrouilleleider voor het front riëren van aviateur tot zeiler, van post zegelverzamelaar tot ambulance, van tolk tot modelhouwer. De kroon op de training is het insigne kroonverkenner. Het „eerste-klas- sschap" is hiervoor vereist en verder tegenover Bod en mijn land, iedereen te m0et de verkenner in ieder geval een helpen waar ik kan en de padvinders- der insignes ambulance eiH* rPHH0r van de troep geleid, legt hij, met zijn linkerhand op de vlag, de volgende Be lofte af: „Op mijn eer beloof ik ernstig te zullen trachten mijn plicht te doen wet te gehoorzamen. De inhoud van deze belofte is niet nieuw voor hem, want tevoren heeft de hopman de betekenis ervan verteld en hij weet wat de padvinderswet van hem verwacht. Na het afleggen van de Belofte speldt de hopman het installatieteken, de pijl punt, op de linkerborstzak van de nieu we verkenner, hij krijgt de troephals doek, de hoed of baret wordt hem opge zet en van de patrouilleleider ontvangt hij de patroillelinten. Nu is het zover, dat de jongen, een van de acht miljoen padvinders op deze wereld is. Hij heeft het installatie-diploma ont vangen en met zijn patrouilleleider keert hij terug naar de patrouille. Dit is de kleinste en de belangrijkste een heid in het „Spel van Verkenners" van Baden-Powell. Het is een team, dat het Spel speelt; niemand kan ervan gemist worden. Iedere patrouille heeft een naam, een dierennaam, die destijds door de jon gens zelf is gekozen. Ze hebben ook een eigen vlag, waarop een afbeelding staat van het patrouilledier. Aanvoerder en leider van het groepje is de PL (pa trouilleleider), die door de jongens zelf gekozen wordt. Zijn assistent is de APL, de assistent-patrouilleleider. „Kieviten", „Haviken" en „Beren" enz. vormen samen een troep, die wordt geleid door een verkennersleider, de hopman, en zijn assistenten: de vaan drigs. De hopman is de stuwende kracht in de troep, de man die vaak achter de schermen werkt, want hij geeft zoveel mogelijk de leiding in handen van de jongens, die daarvoor door karakter en aanleg in aanmerking komen: de PL's en APL's. De troepraad is een bijeenkomst voor PL's, APL's en leiders. Hierin worden alle belangrijke zaken van de troep be sproken. Bijvoorbeeld waar en wanneer de troep gaat kamperen, hoe laat de bij eenkomsten beginnen en eindigen, of er een feestavond zal worden georgani seerd, enz. De gehele huishouding wordt hier aan de orde gesteld en zo goed als er in elke huishouding wel eens zaken zijn, die in kleinere kring besproken moeten worden, kan dat ook in de troep voorkomen. Hiervoor is de „ereraad" ingesteld, ëen bijeenkomst van hopman en pa trouilleleiders, waarbij het gedrag van een jongen of andere interne zaken die beter „onder ons" kunnen blijven onder de loep worden genomen. Het eigenlijke troepprogramma be staat uit tal van activiteiten met ieder jaar als hoogtepunt het zonnekamp. Verder kunnen er korte en lange spelen zijn, instructies in vaardigheden en sport-activiteiten. Het hele jaar werken verder alle der de klas verkenners aan hun tweede klas insigne door training op het bui tenspoor. Eerst als de jongen zijn eer ste klas insigne op zijn mouw heeft ver overd is de gehele verkennerstraining doorlopen. Er wordt een behoorlijke training voor gevraagd, niet alles zal iedere verkenner „liggen", maar met wat extra inspanning kan iedere jon gen het halen. Vooral de laatste eis, het maken van een zwerftocht, vraagt een flinke dosis uithoudings- en doorzettingsvermogen. Eigenlijk is in dit onderdeel van het insigne al het voorgaande van de pad vinderstraining verwerkt. Heeft een verkenner deze zwerftocht met succes volbracht, dan betekent het, dat hij zichzelf kan redden in de natuur. Zon der richtingsborden en zonder dit te vragen kan hij z'n weg vinden. Hij weet de door hem afgelegde route in kaart te brengen, en met deze gegevens zoudt u deze route ook kunnen volgen. Een eerste klas verkenner weet, hoe hij op primitieve wijze z'n eigen potje moet koken (natuurlijk zonder pannen) en bakt als het moet zijn eigen brood. Kortom, hij heeft geleerd zijn ogen de kost te geven en is in grote mate zelf standig geworden. Naast dit alles kent hij in deze gemechaniseerde wereld de schoonheid van de natuur en hij geniet van het buitenspoor met de bescheiden middelen die tot zijn beschikking staan. insignes ambulance, gids, redder, rivierloods of zeeloods hebben plus vier andere, waartoe hij kan kiezen uit een bepaald aantal insignes. Bijna zonder uitzondering zijn dit insignes die ingesteld zijn om de samen leving te dienen en daarom is het een waardevol resultaat als een verkenner ze weet te veroveren. Een verkenner eerste klas met zes vaardigheidsinsignes mag groengele koorden dragen, kroonverkenners met twaalf insignes rood-witte en met acht tien insignes gouden koorden. Verder bestaat nog het woudlopers- snoer, dat gedragen mag worden door verkenners eerste klas die het insigne trapper bezitten naast een van de in signes bespieder, speurder of verkenner, alsmede een van de insignes houthak ker, natuurkener, pionier, sterrekundi- ge, weerkenner of woudloper. U ziet: mogelijkheden te over voor elke jongen om zich te ontplooien. Het kamperen en in het bijzonder het zomerkamp is het hoogtepunt van de verkennerstraining in iedere troep. Een week of tien dagen zijn de jongens in hun zomerkamp op elkaar aangewezen; ze leren niet alleen voor zichzelf te zor gen, maar ondervinden tevens wat goe de vriendschap waard is. In het gezonde buitenleven kunnen de verkenners zich uitleven in allerlei technische vaardig heden waarvoor zij tijdens de winter ge oefend hebben. Welpen, jongens van 8 tot 12 jaar, zijn opgenomen in een welpenhorde. Verkenners, van 12 tot 17 jaar, maken deel uit van een troep. Jongens van pl.m. 17 jaar en ouder, de voortrekkers, werken in een stam. Welpenhorde, troep en stam vormen samen een groep, die een zelfgekozen naam heeft en ingeschreven staat bij het Nationaal Hoofdkwartier, zoals de zetel van de Vereniging „De Nederland se Padvinders" genoemd wordt. Bij de troep behoort een groepscom- missie, bestaande uit enige ouders of belangstellenden, die de groepsleider helpen bij de materiële en andere zor gen van de groep. De eerste zijn er na tuurlijk, want iedere groep is financieel op zichzelf aangewezen. De contributie die betaald wordt, blijft grotendeels in de groep, het Nationaal Hoofdkwartier ontvangt hiervan slechts een klein ge deelte. De groep behoort tot een district en de districtscommissie is door het Be stuur van de Vereniging benoemd om het werk in zijn district te activeren en te stimuleren. Districtscommissarissen en leiders vervullen hun taak in de padvinders beweging geheel belangeloos. Tenslotte vraagt u zich misschien af, waarom padvinders een uniform dra gen. In hoofdzaak is dit bedoeld om iedere jongen dezelfde kleding te laten dragen. Het „beter gekleed" en „minder goed gekleed" wordt hiermede tegenge gaan. Verder is de uniform praktisch. Bovendien werkt de uniform pedago gisch, omdat correctheid in de hand wordt gewerkt. (Van onze correspondent) BERLIJN „Sintsov wandelde door de straten van Moskou. Het was 16 okt. 1941. De Duitse tanks schoten al op de buitenwijken van de hoofdstad. De gezinnen, uit elkaar geslagen en verloren in de steeds groeiende, ordeloze massa, poogden zich te vergeefs te herenigen. De opgejaagde bevolking, vele tienduizenden door de Duitsers verdrevenen, poogden de gesloten deuren van de huizen in Moskou te forceren, in de hoop er onderdak, voeding en bescherming te vinden. Tienduizenden andere vluchte lingen hadden hun Moskovitische woonoorden al verlaten. Ze hoopten zich op in de stations; de wegen naar het oosten waren vol ongelukkigen. De volgende morgen be gonnen de blijvers hun stad in staat van verdediging te brengen: ze maakten barri cades met behulp van spoorstaven en straatstenen Het zijn vooral de angst en de wanhoop van de Moskovitische bevolking bij het naderen van de Duitsers, die het onder werp uitmaken van de ophefmakende Russische oorlogsroman „De levende en dode" van de 44-jarige Russische journa list en romanschrijver Konstantin Simo- nov. Hij beschrijft realistisch de algemene verwarring, de chaos en de angst, die dus geen privileges der kapitalisten zijn. Zijn voorgangers hebben het totnutoe alleen maar gehad over de heldendaden van sol daten en burgers. Vandaar, dat zijn boek veel opzien heeft gebaard en de bevolking van meet af aan in twee partijen heeft verdeeld. Kroetsjef zelf beweerde dezer dagen, dat hij de roman van Simonov met veel genoegen heeft gelezen. Maar is zulks voldoende om hem te vrijwaren voor moeilijkheden? De schrijver laat er geen twijfel over bestaan, dat zowel militaire grootheden als plaatselijke autoriteiten en de Geheime Politie hun hoofd hadden verloren. En velen hunner bekleden hoge posten. Hij is de eerste Russische schrijver die wat smerig grijs durft gebruiken in het getypte schilderij van de grote oorlog. „Sintsov poogde in contact te komen met de autoriteiten, maar de wacht liet hem niet passeren, zodat hij de chef van de politie niet kon spreken. Ze vreesden zonder twijfel, dat dan zou uitlekken, dat ook de militaire politie de hoofdstad al had verlaten Zijn held slaagt er niettemin in tenslot te een onderhoud te hebben met de secre taris van de partij en hij vertelt hem, dat hij aan zijn hals werd geblesseerd, terwijl hij door de straten van Moskou wandelde. De secretaris antwoordde: „Dacht u soms, dat wij hier geen uit schot hebben? Heel Moskou is vergeven van moordenaars en plunderaars. Overal steekt men met messen. Gister ontdekten we vijf plunderaars met revolvers, die doende waren een hele winkel leeg te halen." Enkele dagen later is de hoofdpersoon van de roman in een bos, waar men uit de losgeslagen soldaten een nieuwe een heid samen stelt. Duitse vliegtuigen ont dekken hen en zaaien dood en verderf. Waar zijn de Russische vliegtuigen, sme ken de mannen. Plotseling verschijnen ze in de lucht, nog wel de bombardements- toestelleij 1-16. Allen springen op en zwaaien juichend met hun armen. Enkele seconden later is de groene borem bedekt met honderden doden. Het 1-16 eskader was buitgemaakt door de Duitsers. Aan het front en overal in het land vierde de spionnitus hoogtij. De eenheid van Sintsov wordt voor drie-kwart ontwapend door de geheime politie, die overal spion nen ziet en voor alle zekerheid dan de wapenen maar in beslag neemt. Het resultaat er van is, dat ze tijdens de eerste aanval gedecimeerd wordt. Dit voor Rusland zo ophefmakende werk is een klap in het gelaat der tientallen Russische historici, die tot nu toe ge schiedkundig „juist en wetenschappe lijk" hadden vastgesteld dat iedere rode soldaat en iedere Russische burger een held was, dat het oorlogsapparaat uit stekend liep en er nergens verraad of chaos bestond. De ene helft van de be volking heeft „De levende en de Dode" met gejuich ontvangen. De andere helft eist, dat Simonov naar Siberië wordt gestuurd. Parallelweg 1 0 Veenendaal Telefoon 2023 en 3390 „We hébben het flatje!" vertelt Loes opgewonden. „Eindelijk een eigen huis! Nou, het mag na zes jaar inwoning. Denk eens aaneen flatje! Of nou ja, het is eigenlijk een etagewoning, maar wat doet dat ertoe? Een beetje ouwerwets en een beetje uitgewoondmaar we hebben veertien dagen de tyd om alles op te knappen en natuurlijk doen we het zelf!" „Gunst," zegt de vriendin, „wat enig voor jullie. O, je kunt alles tegenwoor dig lekker modern maken met board enzo en leuke dingen op de vloer en gekke gordijnen. Maar ik wist niet. dat jullie zo technisch zijn aangelegd, Hans en jij! Om dat allemaal zelf te doen „Technisch? Dat zijn we helemaal niet. Maar overal staan toch zeker ge bruiksaanwijzingen op? En je leest van alles in tijdschriften... nee hoor, dat redden we wei. Je zult eens wat zien over een paar weken En ze zég wat, de vriendin, drie weken later al. Een verslagen jong echtpaar, Loes half in tranen, Hans prikkelbaar. Er waren een paar dingen fout gegaan. Het linoleum liet zich niet hanteren en toen Hans er een vakman bijhaalde mop perde die over het beschadigde en ver sneden materiaal. „Als U mij meteen er bij had geroepen had 't U de helft van het arbeidsloon gekost", verklaarde hij somber. En er was iets mis met de ververij. „We hebben alles gedaan wat op de gebruiks aanwijzing stond, maar moet je eens kij ken, het zit allemaal vol rare plekken en het dekt tóch niet over die donker bruine verf Het bespijkeren van de deuren met hard board was ook niet zo'n bar succes. Zat het van boven vast, dan schoot het van onderen weer los en zo moesten er wel erg veel spijkers in. „Nou ja, we hebben eerst geprobeert, het te lijmen, och ja, zomaar op de verf. Toen is er geloof ik iets kromgetrokken ofzoineens paste het niet meer. En vind jij nou ook dat de platen niet helemaal recht zijn gesneden?" Doodvermoeid, nerveus, klaar om elkaar met verwijten te overladen, zitten Hans en Loes op een paar keukenkrukjes. Het ergste is, dat alles veel meer tijd heeft gekost dan ze dachten en dat het nu, na twee weken, nog helemaal niet „klaar" is. En wat nu? Hans' vakantie is om. De inboedel moet uit het oude huis. Oma had er op gerekend over een paar dagen naar huis te gaan en wie let er dan op de twee kleintjes En het allerergste: al die extra kosten. Waar moet het geld vandaan komen? De verf smeerde niet zoveel uit als beloofd werd, er zijn een paar rolletjes behang verknoeid, de plafondverf dekte niet zo best en dus moest alles worden overge daan en nu zie je rare strepen. Er moet een schilder komen kijken naar de verf in de zitkamerde keuken moet voor lopig maar zo blijven. En dan die strop met het hardboard en het linoleum allemaal onvoorziene kosten. JE MOET HET KUNNEN Tja, Loes en Hans hebben bijzonder veel pech. En waar ligt dat nu aan? Ze hebben één ding over 't hoofd gezien: zelf dtfen is best, maar., je moet het kunnen. Je moet ook een klein beetje materia- lenkennis hebben enonderscheid dur ven maken tussen reclame-boodschappen en werkelijkheid. Dat „Doe het zelf" is, zoals zoveel, uit Amerika over de oceaan naar Europa overgewaaid. Het was vooral de industrie, die er wel wat in zag en de reclame de gelijk ter hand nam. De actie sloeg van het ene land op het andere over. „Doe het zelf" werd de leus en veel mensen hebben er plezier in. Maar tochdenkt U vooral niet, dat het helemaal een nieuwtje is. Er zijn al tijd handige mannen en vrouwen geweest, die allang zelf hun vloeren beitsten of schilderden, hun kamermuren behingen, de witten en verfden, ja hun eigen meu bels maakten. Vroeger werd daar niet zoveel aandacht aan besteed, het was een kwestie van hobby ofvan de beperkte beurs. Nu, bevlagd door de leus „Doe het zelf" is het een soort sport geworden, maar ook een zekere morele dwang. Je telt niet meer mee als je niets „zelf doet", en de luchtspiegelingen van „handig en voor delig" spreken ook een woordje mee. Het is volstrekt niet waar, dat alle zelf ververs en -linoleumleggers plotseling hobbeïsten zijn geworden: heel wat man nen worden door vrouwlief min of meer gedwongen tot het volvoeren van am bachtelijke en technische karweitjes. „Jan van hiernaast heeft de keuken ge verfd, moet je zien, hoe enig en het kostte haast niks. Dan kan jij het toch óók?" En meneer duikt vele vrije avonden achter een de keuken in. Verscheidene takken van industrie heb ben zich erop ingesteld, de „doe-het-zel- verij" te stimuleren door het in de handel brengen van materialen en gereedschap. Het ambacht is daar niet helemaal con tent mee, met name de kleine bedrijfjes zien zich het werk ontnomen. Maar aan de andere kant vormt de zelfwerkzaam heid in huis ook een opluchting voor de ambachtsman. Heel wat eenvoudige kar weitjes leverden niet zoveel op en zo blijft er tijd (en arbeidskracht!) over voor flinkere stukken werk, die echte vak bekwaamheid vergen. LET OP DE POLSSTOK! Wilt U zich scharen in de rij van doe- het-zelvers, let U dan in de eerste plaats op Uw polsstokspring niet verder dan die lang is. Laat U niet verblinden door wat buurman of vriend deed, door de rozige reclame, door het valse gevoel dat iedereen vakkundig is geworden en door de praatjes dat U met scheefstaande handen recht werk kunt doen. Teleurstellingen zoals Hans en Loes on dervonden liggen opgeschept. Men begint zonder te bezinnen en komt bedrogen uit. Een van de grondfouten is, dat alles te licht wordt opgezet en dat men geen re kening houdt met de vermoeidheid, die het ongewone werk teweegbrengt. Jaja, in de advertentie lijkt het, alsof alles met toverkracht gebeurt. Of het zomaar klaar is. Daardoor ontstaat het euvel van veel te vlug te willen werken. „Eventjes" de kamer verven, „eventjes" witten „eventjes" tegeltjes lijmen of een pre-fabricated meubel in elkaar flansen Dat is allemaal goed voor hobbeïstcr twee rechterhanden hebben, maar niet voor de leek die voor de eerste maal op glad ijs staat. Gaat U, als U er helemaal niets van af weet, eerst eens kijken bij een ander. Laat U helpen door iemand die er verstand van heeft en verwaarloost U geen aanwij zingen die het gebruik van materialen vergezellen. En., experimenteert U nooit met kost baar materiaal. Een goedkoop behangetje kunt U opplakken en desnoods verknoei en, maar duur behang hanteren eist vak kennis. Wilt U zelf een matje spijkeren, komaan, doe Uw best. Maar gaat U niet beginnen aan het leggen van vast tapijt: dat is vakwerk. De meeste brokken worden gemaakt door te vlug, te ongeduldig, te slordig om springen met materialen en gebruiksaan wijzingen. „Ben je mal," zegt broer Piet, „je hoeft al die ouwe verf niet af te krabben, heb ik óók niet gedaan. Ik had verf die meteen pakte en lekker glad bleef zitten. O, jij hebt een ander merk, zie ik, nou, maar dat komt wel op het zelfde neer, hoor." Hè fijn, denkt U, dat nare tijdrovende krabben kan ik achterwege laten. En van uw ververij komt niets terecht „Ach", beweert Uw vriendin, „ze zeg gen wel dat je velours gordijnen niet zelf kunt naaien, maar ik het gehoord van een dame die ze gewoon onder de machine heeft gestikt, met een stukje plastic er over". Ja en wat die mevrouw kan, kunt U ooktot dat U hete tranen schreit bij de kostbare verknoeide stof. GULDEN REGELS Wilt U goed uitkomen, houdt U zich dan de gulden regels voor de amateur-doe- het-zelver. Hier volgen ze: Pak nooit meer dan één werkje tege lijk aan en begin met eenvoudige dingen. Laat U door de vakman-winkelier goed voorlichten over wat U koopt, en vertel hem precies wat U wilt gaan doen. Geef U er rekenschap van, dat reclame altijd op z'n mooist voorstelt en U van Uw eigen geknutsel niet het hoogste moogt verwachten. Gaat U aan iets heel nieuws beginnen, neem dan eerst een proef. Elke vrouw die zelf haar jurkjes naait is met een brod dellap begonnen! Houdt U strikt aan de voorschriften en laat U daarvan niet af brengen door andere raadgevingen. Experimenteer nooit met kostbaar ma teriaal. Werk langzaam en zorgvuldig, zorg voor goed licht bij het werk. Sla geen grote hoeveelheid materiaal in, voordat U weet dat U er met goed succes mee kunt wer ken.

De Vallei | 1960 | | pagina 10