Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse Chr* Sport ver ♦pleit voor Voor de KANTONRECHTER r MULDER SPOEDIGE BOUW VAN GEMEENTELIJKE SPORTZAAL J Cliristlijk Lyceum steunt op originele wijze vluchtelingenhulp AMERONGEN Grenswijziging tot voldoening van Rhenen geregeld ACHTERBERG SCHERPENZEEL 34e jaargang WOENSDAG 13 JANUARI 1960 Nr. 3 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Verzoek aan gemeentebestuur: Geef onze Christelijke sportvereniging levensvatbaarheid Weinig voor de sport Wat nu weer... Wat gij niet wilt. A ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Denk aan deze bepalingen Klasseleraar vervaardigde speelfilm met lyceïsten in de hoofdrol Intrede ds. F. Mallan Verkeersongeval bij onbewaakte Volkswagen tegen trein Drie arrestaties in verband met kippendiefstal Marktberichten Geen instuif meer op zaterdag avond Ijsbaan vanavond open Ederveen Ijsbaan Fliertseweg vanmiddag geopend UIT DE RAAD VAN RHENEN: Waterleidingtarieven met meer dan 100 °/o omhoog Geen vermindering van baatbelasting voor inwoners van Eist C.N.V. hield familieavond Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent TT.— De onlangs opgerichte Veenendaalse Christelijke Sportvereniging „Door Eensgezind heid en Ontspanning Sterk" (D.E.O.S.) heeft aan het gemeentebestuur van Veenen daal een dringend verzoek gericht, indien mogelijk, de nodige maatregelen te treffen de vereniging een gemeentelijk sportterrein, voorzien van kleedkamers, in huur af te staan en om zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een gemeentelijke sport zaal. Dit verzoek wordt gesteund door vrijwel alle plaatselijke predikanten van alle kerkgenootschappen. Een afschrift van het verzoek om de door de vereniging nood zakelijk geachte sportaccommodatie, is ook aan de protestantse raadsfracties, aan de Ned. Chr. Sportunie en aan het Chr. Nationaal Vakverbond verzonden. Reeds enige tijd geleden maakten wij melding van de oprichting van een Chr. Wandelvereniging. In feite is dit de aan leiding geweest tot het ontwikkelen van de verdere plannen. Het verzoekschrift zegt hierover: „Het christelijk deel van Veenendaal deed tot nu toe weinig voor de sport. Alleen de Chr. Wandelsportbond heeft hier haar taak gezien o.a. in het helpen vormen van wandelclubs uit scholen en fabrieken en het organiseren van tochten. De deze zomer gehouden Jeugd-Vierdaagse getuigt hiervan." De initiatiefnemers van de D.E.O.S., de heren W. v. Hunnik en D. Mollema, thans resp. voorzitter en secretaris van de ver eniging, hebben na de Jeugd-Vierdaagse contact opgenomen met verschillende vooraanstaande sportmensen, leden van de Ned. Chr. Sportunie en met de plaatse lijke predikanten. Uit deze besprekingen werd de Chr. Sportvereniging geboren, terwijl enkele personen uit verschillende positief chris telijke werkgemeenschappen zich bereid verklaarden zitting in het bestuur te ne men. GEEN VOETBAL Behalve voor de wandelsport wil de Chr. Sportvereniging ook voor andere takken van sport een overkoepelend or gaan zijn. De gedachte van het bestuur gaan thans vooral uit naar het stichten van een Chr. Korfbalclub en een Chr. Eind dit jaar verwacht men in Nigeria een olieproduktie te bereiken van min stens 30.000 vaten olie per dag, of wel anderhalf miljoen ton per jaar. De Amerikaanse vereniging tot be scherming tegen brand heeft bekend ge maakt dat er vorig jaar in Amerika 11.300 mensen door brand zijn omgekomen. Der tig procent waren kinderen. In de gevangenis van Oslo heeft een man drie maanden opgesloten gezeten in een cel zonder luchtgat en zwak verlicht. Bovendien, mocht de man, die geheel naakt was, zich niet wassen of scheren. In de hoofdstad van Perzië, Teheran, is een vrouw op de stoep van het zieken huis gestorven, omdat zij met een taxi naar het ziekenhuis was gekomen en niet, volgens de voorschriften, met een ziekenauto. Omdat zij onder het werk niet meer mochten praten, lachen en fluiten zijn ongeveer vijftig arbeiders bij een labora torium in Stafford (Engeland) in staking gegaan. In New York is vorige week een 13- jarig meisje overleden, dat bijna 8 jaar geleden bij een auto-ongeluk gewond werd en sindsdien bewusteloos is geweest. Zij groeide normaal. De Chinese ouders van het eerste kind dat in 1960 in Malakka werd geboren hebben hun baby de naam: „Vrede op aarde" gegeven. Met een lading van 9000 balen cacao aan boord is een schip, eigendom van een Braziliaanse reder, tussen Rio de Jeneiro en San Salvador verdwenen. Een gebied van tweemaal zo groot als Europa, gelegen in Midden-Australië, heeft te lijden onder een hittegolf met temperaturen van 38 tot 51 graden Celcius. Geeft het u ook een gevoel van erkentelijkheid, als u over een trottoir glibberend op een gedeelte belandt, waar de bewoner van het huis .de ijsvlakte met zand of as heeft bestrooid en uw vermoeide spieren weer even rust krijgen? Het kan ook zijn, dat u alleen verwensingen uit aan het adres van diegene, die uit gemakzucht of nonchalance u het risico laten lopen uw benen te breken. Toch zullen die gemakzuchtige en nonchalante mensen moeten be denken, dat hun houding in dubbel opzicht geld kan kosten; nl. a. door een bekeuring; b. schadevergoeding aan de be nadeelde. Wat dacht u van een rekening van 6 weken ziekenhuis, dokters kosten, en eventuele vervanging van de werkkracht? Hebt u er 1500,— 2000,— voor over? Elders in dit blad zult u de offi ciële bekendmaking aantreffen, die u bekend maakt met de strafmaat regelen, maar ik zou u willen vra gen, bezorg u met geringe moeite het weldenken van uw medeburger in plaats van kosten! De inspecteur van politie: W. C. H. DEKKER sASSURANTIEKANTOOR KE OKÉ WIJK <67 - TEL.3000 - VEE NE NOAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Volleybalclub om dan in de naaste toe komst ook nog te komen tot oprichting van een Chr. Atletiekclub. Gezien de huidige ontwikkeling in de voetbalsport (betaald voetbal en de voet baltoto) acht het bestuur van D.E.O.S. het niet haar taak hieraan medewerking te verlenen. (Zie verder 2e blad, pagina 4) JAARFEEST J.V. „IMMANUEL" Op woensdag 20 januari a.s. wordt in gebouw Rehoboth aan de Dijkstraat een jaarvergadering gehouden van de jon gelingsvereniging „Immanuel". De aan vang van deze avond is bepaald op half acht. Burgemeester en wethouders van Veenendaal bepalen, ingevolge ar tikel 28 van de Algemene Politie verordening dezer gemeente: bij sneeuw of gladheid is de hoofdbe woner of hoofdgebruiker, en bij gebreke van dezen, de eigenaar van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of grondstuk een erf daaronder begrepen ver plicht: a. binnen de twee uur nadat de sneeuwval beëindigd is of het ijs is ontstaan, de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het open baar voetpad, gelegen voor dan wel langs het door hem bewoon de of bij hem in gebruik zijnde of aan hem toebehorende ge bouw of grondstuk, alsmede dat weggedeelte op voldoende wijze met zand, as, turfmolm, zaagsel of andere daarvoor bruikbare stoffen te bestrooien; b. te zorgen, dat het sneeuw of het ijs in het vorige lid bedoeld van de openbare weg wordt verwij derd, dan wel gebracht op de uiterste rand van het openbaar voetpad, zodanig, dat voor het voetgangersverkeer voldoende ruimte overblijft, en dat tevens voldoende openingen voor het afvloeien van dooiwater aan wezig zijn en autobushalten, als mede brand en rioolputten vrij- blijven. (Overtreding kan wor den gestraft met een geldboete van 25,—.) In de ruime tekenklas van het Chr. Lyceum aan de J. G. Sandbrinkstraat waren j.l. dinsdagavond niet minder dan eenentwintig filmsterren byeen die in gespannen aandacht hun verrichtingen op het witte doek gadesloegen. Het waren allen meisjes- lyceïsten die de premiere van de film „C.L.V. helpt mee" bijwoonden, waarin zü een rol vervullen. De film is vervaardigd door de klasseleraar P. H. de Geus en vraagt aandacht voor de vluchtelingenhulp, in dit verband voor de actie Piraat waaraan on geveer 30 scholen in Nederland deelnemen en welke het inzamelen van geld voor het bouwen van een Nederlands huis in het zogenaamde Anne Frankdorp in de omgeving van Wuppertal tot doel heeft. Na de premiere in Veenendaal zal de film ook ver toond worden in Doorn, Utrecht en tal van andere plaatsen. De idee tot het vervaardigen van een dergelijke film ontstond bij de heer De Geu;: tijdens een radio-uitzend.' ng van „Redt een kind". Gelijktijdig begon een scholenactie (Piraat) waarop toen werd ingehaakt. Deze klasseleraar, een verwoed ama teur-filmer, had maar zeer weinig tijd om de film voor te bereiden, maar ondanks dit gemis is het een werkstuk geworden dat, enkele technische kwaliteiten daar gelaten, zeer zeker „aanspreekt". En dat was uiteindelijk de bedoeling. ZELF WAT DOEN De heer De Geus stelde een scenario samen dat behalve enige spanning ook pedagogische elementen bezit. Het hoofdmotief vormt een normale schooldag. Men ziet een lyceïste 's mor gens naar school vertrekken. Na enkele lessen volgt de pauze, waarin een affiche van de vluchtelingenhulp wordt opgehan gen onder de titel „Uw daad hun toe komst". De klas gaat naar buiten en wan neer één der leerlingen deze affiche eens aandachtig bekijkt, weet zij haar klas genoten warm te maken deze actie te steunen. Iedereen is direct enthousiast behalve één meisje dat hiervoor niets voelt en wegloopt. Wanneer zij echter thuiskomt en door haar moeder naar boven gestuurd wordt om te studeren, valt haar oog weer op de vluchtelingen-affiche. Terwijl ze dit leest wordt ze als het ware gegrepen en be sluit ook mee te doen. Zij zegt hier echter niets van tegen haar klasgenoten. De dag nadert waarop een ieder het geld af komt dragen dat er met karweitjes zoals, in de winkel hel pen, baby-sit, ezels borstelen en honden wassen, verdiend is. Wanneer zij tijdens de afrekening het klaslokaal binnenkomt, vragen de overi gen zich af wat zij komt doen. Dan blijkt dat het aanvankelijk onwilli ge meisje het hoogste bedrag heeft inge zameld. GEEN HOOFDROL Dit is in het kort de strekking van de film. De regisseur heeft niemand van de meisjes een hoofdrol toebedacht, omdat het geheel uit een klassegeest is ontstaan. Iedereen is even belangrijk of onbelang rijk. Het motto: niet één voor velen maar: velen voor één, is hier voortreffe lijk gehandhaafd. Wat de technische zijde van de film be treft, is reeds opgemerkt dat de maker zeer weinig tijd tot zijn beschikking had. Hier en daar zijn de opnamen wat te don ker en het beeld té flitsend. Dit mag echter geen bezwaar zijn voor het feit dat de heer De Geus met zijn klasgenoten een opmerkelijk stuk werk geleverd heeft. Uit het vooraf vertoonde journaal, be staande uit opnamen van het schoolleven, stak het gedeelte „zeilkamp" ver boven het amateurisme uit. MEER DAN 100,— Deze film is het tweede evenement dat in het kader van de Actie Piraat plaats vindt. Het eerste was de opvoering van „Julius en Caesar" in het Verenigings- gebotftv. Maandag 18 januari a.s. wordt de film voor de gehele school vertoond, waarna diverse andere plaatsen volgen. Nu al heeft een der klassen van het Chr. Lyceum een opbrengst van meer dan honderd gulden voor de Vluchtelin genhulp. Een aantal lyceïsten die een rol vervul len in de film „C.L.V. helpt mee" onder regie van P. H. de Geus. VEGETATIE ONTHULT AANWEZIGHEID BODEMSCHATTEN De allerminste methode voor het op sporen van mineralen in Amerika is die met het vliegtuig. De bomen, struiken en andere bodembedekkers dienen als aan wijzing dat onder de grond waarop deze planten groeien bepaalde soorten mine ralen aanwezig kunnen zijn. In Nieuw-Mexico worden uitgestrekte gebieden in kaart gebracht waar bepaalde planten voorkomen die de voorkeur geven aan zwavelhoudende grond en andere planten die overvloedig gedijen op grond waarin selenium voorkomt. Geleerden weten uit ervaring dat waar zwavel en selenium rijkelijk aanwezig is zich ook uranium bevindt. Wanneer op een bepaald terrein de helder-oranje Californische klaprozen in overvloed voorkomen dan wijst dit op ko per in de grond en hierbij kan het gebied zelfs begrensd worden. Ds. F. Mallan, de predikant van de ge reformeerde gemeente, Fluitersstraat zal op woensdag 20 januari a.s. voor het eerst met zijn gemeente kennis maken, 's Mid dags om half drie wordt de predikant bevestigt door ds. C. van de Woesteijne van Barneveld en 's avonds om half acht zal hij zijn intrede doen. Op de onbewaakte overweg in de Sla perdijk bij de Haspe! is dinsdagavond om half zeven een volkswagen, bestuurd door v. M. uit Overberg, tegen een rijdende goederentrein gerede a en zwaar bescha digd. De inzittenden, de heer v. M. en diens echtgenote liepen verwondingen op en moesten behandeld worden door dr. Reydon. Het ongeluk gebeurde toen v. M. de overweg van de lijn Amersfoort-Veenen- daal wilde passeren. Aan de andere zijde van de overweg stond een auto stil, waar van de lichten de bestuurder van de volkswagen vermoedelijk enigszins ver blind hebben. Op het moment dat de volkswagen de overweg opreed, passeerde over de spoor weg de uit Veenendaal komende goede rentrein. De auto reed tegen de zijkant van de locomotief aan, werd opzij geslingerd en zwaar beschadigd. De inzittenden liepen snijwonden en een hersenschudding op. ONDERSCHEIDING VOOR NERTSEN FOKKER De heer J. Scholtus, Mulderslaan 13 te Veenendaal heeft met zijn nertsen op de show te 's-Hertogenbosch enkele mooie onderscheidingen in de wacht gesleept. Voor zijn witte reuen kreeg hij een ere- premie in goud en een eerste prijs in zil ver. De show was georganiseerd door de Ned. Ver. van Fokkers van Edelpels- dieren. In verband met 4e in de afgelopen maanden voorgekomen kippendiefstallen, gepleegd op meerdere plaatsen in Vee nendaal, heeft de politic een drietal ar restaties verricht. Allereerst werd aangehouden v. K. uit Veenendaal, die inmiddels een volledige bekentenis heeft afgelegd. Dinsdagavond om 10 uur werden i .gesloten H. v. d. B. en A. v. E., beiden uit Veenendaal, die eveneens een volledj ;e bekentenis heb ben afgelegd. De drie arresta i zullen voor de officier van jusLvcfc-—.; Arnhem geleid worden. A.B.-RENTEBOEKJE VOOR DE KLEINE ALBERT De heer W. B. Versteeg, directeur van de Amsterdamse Bank te Veenendaal, heeft namens deze bankinstelling een spaarbankboekje uitgereikt aan de thans 13 dagen oude Albert Bouman, die op 1 januari 1960 werd geboren en werd ge noemd naar burgemeester Bakker van Veenendaal. Het bijzondere hiervan is, dat aan de Amsterdamse Bank sedert kort een spaar- afdeling is verbonden en de boekjes die hierdoor worden uitgegeven zijn getiteld „A.B.-renteboekjes", evenals de voorlet ters van de naam en voornaam van de kleine Albert. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 90.000 stuks. Prijzen van 11,tot 11,75 per 100 stuks. Han del redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 50 stuks. Prijzen van 40,— tot 60,— per stuk. Handel traag. De jeugdcommissie der Ned. Herv. Kerk heeft besloten voorlopig geen instuif meer te houden op zaterdagavond. Een deel van de bezoekende Amerongse jonge lui heeft zich zo misdragen, dat men er toe gedwongen werd dit jeugdwerk te staken. Een teleurstelling voor de goed willende jeugd, die het met de kwaden moest ontgelden. Het waren zaterdagavond lang geen op gewekte gezichten die in het lokaal Lie- vendael verschenen. De jongelui die daar prijs op stelden kregen de helft van de contributie terug betaald. Lang niet alle maal kwamen opdagen. Verschillende rad draaiers schaamden zich blijkbaar toch wel. Rustig is het nooit op een instuif, dat kan men ook moeilijk verwachten van de jeugd. De laatste weken werd het echter toch al te erg. De brutaliteit en baldadigheid kende maar nauwelijks gren zen. Veelal was het moeilijk om de ge bruikelijke dagsluiting te laten verlopen. Dit kon niet langer doorgaan. Hoezeer het de leiding ook aan het hart ging, men nam het besluit de instuif voorlopig te sluiten. Men voelde er weinig voor om iedere zaterdagavond als politie-agent op te treden. De commissieleden deden altijd hun best het de jongelui zo gezellig mogelijk te maken. De instuif bood gelegenheid aller lei spelen te beoefenen, terwijl er van Naar de beheerder van de Veenendaalse ijsbaan vanmorgen mededeelde zal de ijsbaan aan het Benedeneind hedenavond om 7 uur geopend worden. Ook de Ijsbaan te Ederveen aan de Fliertseweg werd vanmiddag voor de schaatsliefhebbers geopend. NIEUW VISMEELPRODUKT Volgens een bericht in de „Financial Times" hebben Zweedse geleerden een nieuw vismeelprodukt ontwikkeld dat vijfmaal meer eiwit bevat dan verse vis of vlees. Het nieuwe product dat in nauwe samenwerking met de F.A.O. tot stand kwam zou thans zover zijn ontwik keld dat het op commerciële schaal kan worden vervaardigd. Hiervoor wordt thans een fabriek ge bouwd. Als grondstof kunnen alle soorten vis dienen. Het nieuwe product zou zeer smakelijk zijn en goed houdbaar, zodat het over lange afstanden zonder kwali teitsverlies kan worden vervoerd. Proe ven hebben uitgewezen dat het product kan worden gebruikt voor het bakken van brood en voor de bereiding van pud ding, soepen en diverse andere levens middelen. De voorzitter van lthenens gemeenteraad, burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, opende de raadsvergadering van dinsdagavond met de Nieuwjaarsrede. Na de beste wensen voor 1960 tot de raad te hebben ge richt gaf hy een terugblik op 1959. Het bevolkingscijfer was opgelopen van 12.414 tot 12.689, ondanks het feit, dat een gedeelte van het grondgebied aan Veenendaal moest worden afgestaan, tengevolge van de recente grenswijziging, en waardoor 161 inwoners Rhenen verlieten. „Sommigen van deze inwoners waren blij naar Veenendaal te zijn overgegaan", aldus de voorzitter, „anderen betreurden het Wy wensen hun echter in hun nieuwe gemeente het allerbeste toe. Mochten zy in de toekomst nog eens een beroep op Rhenen willen doen, dan zullen wij hen graag gehoor geven." De grenswijziging gaf spreker het gevoel, dat Rhenens raad hierin destyds oed heeft geadviseerd en dat de wijziging langs reële lijnen is vastgesteld, ook met het oog op de geografische toestand. Hij hoopte nu op een periode van rust en gaf te kennen, dat men zich van verdere geruchten niets moest aantrekken. Het aantal woningzoekenden was terug gelopen van 520 tot 519. Hij noemde het diep treurig, dat wij levende in een zogenaamde welvaartsstaat geen kans zagen voldoende woningen te bouwen met betaalbare huren voor iedereen. Het wo ningtekort beschreef de voorzitter als een sociaal kwaad. In Rhenen is er hard gewerkt in de woningbouw. Er werden in 1959 toege wezen 68 woningwetwoningen, 60 particu liere woningen kwamen klaar en 3 zonder rijkssteun, totaal 131. Nu zijn er 30 wo ningwetwoningen in uitvoering, 34 bij particulieren en voor 50 huizen is premie toegezegd. Het aantal werknemers in de Rhenense bedrijven is toegenomen van 1603 tot 1717. Na gememoreerd te hebben, dat het Ju- lianaziekenhuis tot stand was gekomen en door de commissaris en door spreker samen officieel was geopend, dat het R.K. volksdeel de Gedachteniskerk kon betrek ken, dat met de bouw van het nieuwe politiebureau e enaanvang is gemaakt, dat er 25 bos- en heidebranden door de droogte moesten worden geblust en dat bij sociale zorg regelmatig 80 ondersteun den te boek stonden, deelde spreker nog mede, dat in het oude jaar in totaal 22.000,was gecollecteerd voor alle mogelijke doeleinden en dat tenslotte op de verkeersbrug over de Rijn opschriften waren aangebracht, die blijk gaven van tijd tot tijd een filmavond werd belegd. Dat een deel der jeugd hiervoor waar dering kon opbrengen zal de commissie zeker treurig hebben gestemd. Moeilijk blijft het om iets voor de jeugd te vinden dat hen trekt en hen bezig houdt. De lokaliteit waarin men verbleef was ook lang niet ideaal. Men gaat dit jeugdwerk echter niet voor goed stop zetten. Het plan is om volgend seizoen geheel op nieuw te be ginnen. EEN WINTERSE WANDELING De wandelaars die zaterdagmiddag deel namen aan de tweede tocht van de win- terserie hebben de 12 kilometers gelopen onder uitstekende weersomstandigheden. Er stond wel een scherpe wind, maar hiervan heeft men in de bossen maar wei nig gemerkt. Het waren er deze keer 168, wat 11 deelnemers meer is als bij de eer ste tocht. We zagen weer de groepen waar men altijd op kan rekenen nl. de Groen tjes uit Veenendaal, Klein Maarn uit Maarn, en de Rijnkanters uit Eist, terwijl Valkenheide zelfs met een groep van 33 personen aanwezig was. Met frisse ge zichten, maar zonder klachten over de koude wind, arriveerden alle deelnemers weer bij het Clubhuis, opgetogen over de prachtige wandeling in de Amerongse bossen. Het sprak vanzelf dat de kop warme chocolademelk na afloop best smaakte. De volgende tocht wordt gehou den op 30 januari a.s. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: A. Berkhof-v. d. Berg 11 Rebergen-Meijer 02 Faber-E. v. Zomeren 20 Reede-Veenendaal 20 Visser-De Greef 20 A. v. d. Kolk-Swetselaar20 v. Wamel-v.Ewijk afgebr. E. v. d. Grift-A. v. d. Grift 0—2 G. v. d. Grift-Wildeman 11 M. v. d. Grift-Maris 02 Veldhuizen-v. Loon 11 Kleinveld-Viegen 02 GESLAAGD JAARFEEST VAN P.J.G.U. Het jaarfeest van de jonge boeren en boerinnen van de P.J.G.U. afd. Achter- berg-Rhenen, gehouden in het buurt schaphuis, trok veel belangstelling. De voorzitster van de afd. dames mej. Reg- tering, verwelkomde de aanwezigen, in het 'bijzonder de afgevaardigden van de verschillende verenigingen, en wees er op, dat een goed verenigingsleven ook op het platteland noodzakelijk is. De bedoeling van deze feestavond was, ook iets naar buiten uit te dragen van Het front-aanzicht van de nieuwe Ned. Herv. Julianaschool te Ederveen, welke vorige week dinsdag onder grote be langstelling werd geopend. dit verenigingsleven. Het programma werd geopend met het bondslied van de P.J.G.U. Hierna traden voor het voet licht het duo „Jaap en Joop" met ac cordeon en kunstfluiten, hetgeen door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. De toneelgroep van deze vereniging voerde het blijspel in drie bedrijven „De klomp en de goudvis" op. Met dit vrolijke spel, dat goed vertolkt werd, oogstten de spelers veel succes en ont vingen daarvoor menig applaus. De voorzitter van de afd. heren bracht dank aan alle medewerkers, in het bij zonder aan de spelers en de souffleur, de heer Joh. v. d. Berg, voor het ge- bodene, hetgeen vergezeld ging met bloemen voor de dames en een roker tje voor de heren. Na afloop was er nog een verloting waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. In de Sociëteit hield zaterdagavond het C.N.V. een familie-avond waarvoor grote belangstelling bestond. De afdelingsvoor zitter, de heer J. Vermeulen, verwelkomde na de gebruikelijke opening, de aan wezigen waarbij hy er op wees, dat niet het toneelstuk maar het bijeenzijn in een gevoel van verbondenheid de kern van deze familie-avond vormde. De heer J. F. Beekman wees in het begin van zijn pro- pagandische toespraak op het gouden ju bileum van het C.N.V. Uit de belang stelling die voor de viering van dit jubi leum te Utrecht bestond, meende spreker te mogen concluderen dat het C.N.V. nog springlevend is. Het zou hem, volgens zijn zeggen te ver voeren, de gehele geschiedenis van de Chr. vakbeweging na te gaan naar als voornaamste winstpunten in vergelijking met 50 jaar geleden zag hij: de ver betering van de positie van de arbeiders in materieel opzicht, de betere verhou ding, die er gegroeid is tussen werkgever en werknemer en de ontwikkeling van de Chr. vakbeweging zelf. Hij vroeg de aan wezigen zich speciaal deze avond goed te beseffen wat deze voorrechten betekenen. Anderszins geeft het geen redenen tot zelfverheffing maar tot dankbaarheid, al dus spreker. Al datgene waarin het C.N.V. zich onderscheidt van de andere vakver enigingen noemde spreker, dat men bij het C.N.V. niet begint met eisen maar met bidden. Het C.N.V. zoekt niet de kracht bij zichzelf maar bij God. Spreker bond de aanwezigen op het hart een lichtend voorbeeld voor de omgeving te zijn om zodoende ook hen, die bij het C.N.V. Van G., koopman te Gelders Veenen daal, verscheen vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht omdat hij in zijn woonplaats met zijn bestelauto naar links een inrit zou zijn ingeslagen, ter wijl een vrachtauto achter hem al dicht genaderd was. Een botsing was gevolgd. Juist voor ik naar links begon te draaien heb ik in mijn spiegeltje ge keken en toen was de vrachtauto nog ver achter me, verdedigde Van G. zich. De bestuurder van de vrachtauto zei later gemeend te hebben, dat ik een in rit rechts in zou gaan, maar hij heeft mijn richtingaanwijzer en stoplichten in het geheel niet gezien. Dat verdachte zich in de snelheid van de vrachtauto heeft vergist be hoort, gezien de botsing, wel tot de mogelijkheden, zo meende de officier, mr. Phaff. Ver weg kan deze echter nooit geweest zijn, anders had geen aanrijding plaats kunnen vinden. Ver dachte heeft de vrachtauto wel gezien en dat had voor hem aanleiding moe ten zijn extra voorzichtig te handelen en desnoods even rechts van de weg te stoppen. Dat is altijd nog beter dan een botsing riskeren. Eis 40,of 8 dagen. Het vonnis luidde conform. De vrachtautochauffeur B. uit Vee nendaal, aan wie ten laste was gelegd, dat hij links in was gaan halen, terwijl de bestelauto al aan het afslaan was, werd bij verstek tot eenzelfde boete veroordeeld. K., student te Wageningen, doch op het ogenblik in militaire dienst, was op 6 mei tegen middernacht samen met een vriend met kalk de Hoogstraat te Wageningen aan het beschrijven ge weest. De wet laat zoiets niet toe en toen de twee jongens dan ook op he terdaad betrapt werden, volgde prompt een proces-verbaal. De vriend, O., had het schikkingsbedrag van een tientje betaald, maar K. meende dat hij meer kreeg dan hij verdiende en verscheen daarom vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Een aantal studenten, zo vertelde hij, was de hele avond aan het fuiven ge weest en tussen de bedrijven door had men nogal het een en ander uitgehaald. Zo was onder meer ook de Herenstraat van een kalkversiering voorzien, doch met dat alles had hij, K., niets te ma ken gehad. Hij was pas veel later bij de groep gekomen en was er toen al snel met O. alleen op uitgetrokken. Nu ik dezelfde schikking toege stuurd kreeg als mijn vriend, die wel de hele avond meegefuifd had, dacht ik, dat mij ook al die andere dingen, zoals het geschrijf in de Herenstraat, in de schoenen geschoven werd, be toogde hij. Wat was u eigenlijk aan het schrijven, wilde de officier weten. Wel, we waren bezig de namen van een jongen en een meisje, die daar vlakbij woonden, er neer te zetten, aar zelde verdachte. Voorzien van een pijl en een hart zeker, begreep de rechter glimlachend. Dat was de bedoeling, gaf K. toe. 't Lijkt me, dat u wel voor een tientje plezier hebt gehad, vond mr. Phaff. En 't is toch wel goedkoop als je er voor dat doel de straat voor ge bruiken mag. Tien gulden is heus niet te veel voor het bekladden van de openbare weg, vond ook rechter v. d. Brand, die conform deze eis vonniste. (Zie verder pag. 3 van 2e blad) afschuw over de jongste anti-semitische acties in de wereld en met name anti- Duits waren. FRANSEN VERKOCHTEN VEENS GEBIED De nestor van de raad, de heer E. P. van Dijk (VP), antwoordde de voorzitter op zijn nieuwjaarsrede, met wederkerig namens de raad de beste wensen voor 1960 over te brengen. Spreker betreurde het, dat er zo weinig kon worden gedaan door de beperkende bepalingen van de rijksoverheid. Met be trekking tot de annexatie merkte hij op, dat de nieuw benoemde wethouder in de gemeente Veenendaal, die hij als nog met die benoeming wenste te feliciteren, in de pers uitlatingen had gedaan om de strijd voor de uitbreiding van Veenen daal voort te zetten. Spreker haalde het gezegde „Een gewaarschuwd man telt voor twee" aan en drong er ben b. en w. op aan op hun hoede te zijn. De heer Van Dijk herinnerde zich nog een artikel in hetzelfde blad, waarin werd erkend, dat Veenendaals gebied van de Fransen was gekocht onder het genot van een aan tal flessen wijn. Hij wenste nogmaals naar voren te brengen, dat de toekomst met betrekking tot de grenzen nauw lettend in het oog moet worden gehou den. De heer Van Dijk brak voorts een lans voor een uitgebreid wijkgebouw en ver zocht meer aandacht te besteden aan de sport, waarna hij de hoop uitsprak, dat nóg meer werkijver aan de dag zou wor den gelegd en dat waar een eigen weg kan worden bewandeld, tegen de wil van de landsregering in, moet worden gehan deld. MELKAUTOMATEN VEROVEREN ENGELSE VLOOT Uit Portsmouth, een der steunpunten van de Engelse vloot, komt het bericht dat melk de meest gewaardeerde drank is geworden op de schepen en in de ka zernes van de Engelse marine. De meeste oorlogsbodems hebben melk- automaten aan boord met ijskoude melk die grote aftrek vindt In de kazernes te land moeten de automaten dagelijks meer dan eens worden bijgevuld en in de Trafalgar Club wordt per dag zelfs 600 a 800 pint opgedronken. Alle tekenen wijzen erop, zo eindigt het bericht, dat de melk nog steeds in populariteit wint. thuis horen, maar nog terzijde staan, tot de Chr. vakbeweging te trekken. Hierna voerde de eigen toneelgroep het ernstige spel „Als de morgen gloort" op. Dit stuk speelde zich af rondom de boerderij „De Beukenhof" waar het gezinshoofd Johan van Arkel zich met hand en tand verzet tegen de kunstenaarsaspiraties van zijn zoon Rudolf. De boer wil ten koste van alles zijn zoon voor de boerderij behou den en de gedachte de hoeve aan een an der te moeten overdragen maakt hem ra zend. Hij stelt alles in het werk zijn zin door te drijven zelfs tegen de welgemeen de adviezen van zijn vrouw in. Het land bouwersechtpaar (de heer D. Koudijs en mevr. B. Diepeveen-Vermeulen) beelden hun rollen voortreffelijk uit. De strijd spits zich toe en er doen zich nog vele moeilijkheden voor, doch uiteindelijk keert de huiselijke vreugde terug. Zon der uitzondering werd er vrij goed ge speeld. De grime was in de vertrouwde handen van mej. J. Grootkop. Na afloop kregen de dames bonbons en de heren sigaretten aangeboden. Al met al was het een geslaagde avond. H00FDSTR.5I-TEL 3184-VEENENDRRL

De Vallei | 1960 | | pagina 1