Hein van Schappen O&K Modemagazijnen Alles voor een beetje OVERSPANNING: NIEUWE STOFFEN VOOR 1960 VEENENDAAL In onze DAMESZAAK brengen wij nu alles voor een beetje" WINTERMANTELS vanaf REGENMANTELS vanaf JAPONNEN DAMESJACKS DAMESPANTALONS YERSEY PAKJES, de beste kwaliteit lm. SUÈDE JASJES MANTELKOSTUUMS NAPPA HANDSCHOENEN PARTIJ DAMESHOEDEN vanaf 19.75 22.50 13.90 14.90 2.90 49.— 24.50 39.- 3.90 0.25 In de „MEISJESHOEK Partij zuiver wollen TWEKA MEISJESBLAZERS 8.90 KINDERMANTELS vanaf 19.75 KINDERJACKS13.90 PARTIJ MEISJESBROEKJES NU MET 20% KORTING! Alle goederen buiten de opruiming 10°/0 KORTING Onze stoffenafdeling heeft veel coupons en koopjes OORZAAK VAN HARTZIEKTEN GOEDE RAAD VOOR DRUKKE MENSEN Voorkom alarm- toestanden Wijzig het levensritme Padvinderij bestaat 50 jaar S.S.S. hield geanimeerde bindingsavond De Veenendaalse Jeugd VVandelver- eniging S.S.S. heeft j.l. zaterdagavond in ,,'t Trefpunt" een bindingsavond ge houden, die volkomen geslaagd mag heten. Voor een byna geheel bezette zaal sprak voorzitter Den Doelder een kort openingswoord, waarna de Vee nendaalse band „De Spoetniks" haar muzikale kwaliteiten toonde. ÉL In 144 Bata-zaken worden de prijzen verbrijzeld van schoenen en kousen. Let op! Dit is het moment om te kopen. Op ieder paar schoenen kunt u nu 4, 6, nee zelfs 8 en ÏO guldens sparen. Gooi uw oude schoenen weg en koop nieuwe bij Bata. Ook extra koopjes in kousen en sokken! Er heerst angst in de artiestenwereld. Het plotselinge overlijden op betrekkelijk jonge leeftyd van Henri Vidal, Kay Kendall, Tyrone Power, Gerard Philipe, Mario Lanza, Errol Flyn en vele andere minder bekende sterren dwingt tot na denken. Ook andere sectoren worden de laatste tijd zwaar getroffen. Bedrijfs directeuren, journalisten, handelsreizigers, artsen, beursmensen, wisselagenten, hotel- en cabaretpersoneel, telefonisten en postbedienden sterven vaak op jonge leeftijd en bijna steeds aan dezelfde ziekte: de infarctus van de hartspier. Bij deze ziekte wordt de kroonslag- ader plotseling verstopt door een bloed klonter. Het bloed stroomt niet meer door het weefsel. De patiënt heeft een vreselijke pijn in de borststreek, zijn ogen puilen uit, het gelaat krijgt een loodkleurige tint en de ledematen wor den koud. Bij tijdig ingrijpen enin dien de aanval niet te vreselijk is.... kan men nog aan de dood ontsnappen, maar de voornamelijk op rust gebaseer de nabehandeling duurt lang. Ze gaat gepaard met injecties en een voorna melijk op geroosterd vlees, fruit en groente gebaseerd diëet. In Brussel wordt momenteel een tentoonstelling gehouden in het Genees- en Heelkundig Instituut betreffende de hartziekten. Er blijkt uit, dat de hartkwaal in vijfen twintig jaar is verdubbeld. Er blijkt ook uit de cijfers, dat vrijwel overal ter wereld 66 van de honderd slachtoffers zakenlui zijn, journalisten, artsen, pro fessoren, advocaten, procuratiehouders, bedrijfsleiders enz. De arbeiders heb ben minder kans te worden getroffen: achttien van de honderd en de buiten mensen nog minder: zestien van de honderd. De gevaarlijkste leeftijdsperiode is 45 tot 55 jaar, maar al rond de 35 dient men zich in acht te nemen. De diepe oorzaak van deze hartziekte is bijna steeds de overspanning. Men werkt zich letterlijk dood! De dure flat, de nieuwe wagen, de universitaire op voeding der kinderen, ijskast, televisie enz. eisen een steeds groter wordende inspanning om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Men komt er toe te intensief te wer ken. Men meent geen rust te kunnen nemen, omdat de huisbaas aan het be gin van de maand betaald moet wor den, omdat het personeel aan de gang moet blijven of omdat deze of gene be stelling beslist nog de deur uit moet. „Ik kan geen rust nemenaldus de algemene verzuchting. „Als ik rust neem, valt de hele boel stop!" Veelal volgt kort daarna de eeuwige rust. De chirurgen kunnen tegenwoordig vele hartafwijkingen opereren, maar de artsen kunnen u niet helpen als uw hart vroegtijdig is versleten door te grote inspanning. Zover zijn ze nog niet. Eist daarom niet te veel van het magische motortje. Wat moet men doen om hartziekten te voorkomen? Voornamelijk het levensritme ver anderen. Wat voor nut heeft het om handen vol geld te verdienen als ge met uw veertig jaar verdwijnt? Het verlangen naar geld en bezit is al vaak dodelijk geweest. Indien we de goede wenken van de Franse, Amerikaanse en Nederlandse hartspecialisten bun delen komen we tot de volgende raad gevingen. 1) Zorgt ervoor, dat ge niet in een alarmstemming geraakt, zelfs niet, als ge de beste klant verliest, als de deurwaar der dreigt. Laat zeker geen alarmstem ming ontstaan door kleine ergernissen. Lacht met uw zorgen. Weest blij, dat ge zorgen kunt hebben, want zulks betekent, dat ge leeft. 2) Vergeet nimmer dagelijks minstens één uur te wandelen en zet er dan een stevige pas is. Het zittend leven is vol ge varen. Het verdient aanbeveling deze wandeling drieën te splitsen, 20 minuten 's morgens, voor ge begint te werken, 20 minuten 's middags en 20 minuten des avonds. Indien ge van die twintig minuten een half uur of drie kwartier kunt maken is beter. Zoekt voor deze ontspanning ge zonde, zuivere lucht en ademt zo diep en regelmatig mogelijk. Niet alleen uw lon gen maar ook uw hart zullen u dankbaar zijn. 3) Werkt methodisch. Laat u niet storen. Indien de telefoonschel u hindert kunt ge deze door een zoemer vervangen en als ge merkt dat ook deze storing hinderlijk wordt smijt dan het hele ding weg. Poogt niet te geconcentreerd of te intensief te werken. Niet alleen het aantal werkuren telt, maar vooral de intensiviteit waarmee ge werkt. Probeert niet voortdurend de allerbeste kracht te zijn, want hij sterft merendeels vroeg. Ge kunt hem dan beter opvolgen. 4) Het mag dan waar zijn, dat ledigheid des duivels oorkussen is, maar een lang week-end in de bossen en straks aan het strand is dringend noodzakelijk om uw oververmoeide geest tot rust te laten ko men. Mocht ge thuis blijven, blijf dan niet uren aan een stuk in een gemakkelijke club hangen en giet u niet vol alkohol. Wandelt, speelt met de kinderen, knutselt en poogt niet aan uw gewone werk te denken. 5) We hebben het allemaal veel te goed. Denkt er steeds aan, dat er meer mensen sterven, althans in onze streken, aan te veel eten dan aan te weinig. Als voor zichtigheid de moeder is van de porcelein- kast dan is matigheid de beschermengel van uw hart. Rookt gerust uw sigaretje en uw sigaartje, tenzij de arts het natuur lijk heeft verboden, maarvraagt u te voren af of u werkelijk trek heb in een rokertje. Ge zult zien. dat ge zonder enige inspanning hiermee het roken halveert. Natuurlijk hebt ge verplichtingen. Ge moet vrienden ontvangen of ge moet aan wezig zijn op feestjes, cocktailpartijtjes, bankets en diners. We nemen graag aan, dat ge daarbij redelijk matig zijt, maar wat redelijk matig is in uw ogen is een dubbele hoorns des overvloeds in de ogen van uw hart. Werkt dat beetje TE de vol gende dag weg door het sobertjes aan te doen en een extra wandeling te maken. 6) Overal zijn de geleerden het er over eens, dat mensen met een hobby veel min der risiko's hebben dan mensen zonder hobby. De laatsten denken ook 's avonds, in hun zogenaamde rustperiode aan het werk, prutsen moeizaam nieuwe plannen inéén en grijpen naar de telefoon om nog enkele zken op te helderen. In Frankrijk spitten momenteel universiteitsprofesso ren en chirurgen hun eigen tuintje om enals ze er mee gereed zijn beginnen ze opnieuw. De Gaulle snoeit en verzorgt zelf zijn duizenden rozen. Eisenhower voert zelf zijn kippen en Chroejtsjef de monteert en monteert in zijn vrije tijd z'n eigen wagentje. Gij kunt ook een hobby vinden, zelfs als ge in een stadsflat woont. 7) Hebt ge een vrij beroep, zodat ge niet aan werkuren zijt gebonden, weest dan zo verstandig te stoppen voor ge vermoeid zijt en als ge u vermoeid voelt, breekt dan met die slechte gewoonte en stoort u niet meer aan gemaakte afspraken. Uw vrouw zal ze wel even afzeggen. Laat die grote order maar aan uw concurrent. En zijt ge in loondienst, welnu werkt dan ook niet op uw zenuwen, zelfs al is uw chef nerveus, gejaagd en onuit staanbaar. 8) Dit laatste onderdeel van de acht zaligheden des levens is uitsluitend be stemd voor de vrouwen. We hebben alle eerbied voor uw gesloof en we weten uit eigen ervaring hoe druk ge het met één man en vier kinderen kunt hebben. We weten ook hoe prettig het voor u moet zijn om als manlief 's avonds thuiskomt alle zorgen en narigheden van die dag al of niet tijdens de maaltijd te vertellen. De jury zal ook een „schuldig" uitspreken als ge uw man prikkelt tot een steeds grotere inspanning, omdat ge duurder wilt gaan wonen, een bontjas wilt hebben, een nieuwe wagen enz. Doe deze dingen niet: Ge etaleert hem trouw iedere avond, liefst onder de maaltijd al uw muizenissen. Ge reageert scherp op zijn slecht humeur. Ge sleept hem mee naar restaurant of bios coop of schouwburg en ge poogt hem uit de slaap te houden met uw verhalen over de versleten schoenen van Jantje, over de extra kosten, die de verjaardag van Piet mee brengt of over de vervelende zaken, die er kunnen gebeuren als ge aan het einde van d& maand de wissels niet kunt betalen of de huisbaas teleur moet stellen. Misschien wilt ge samen van zijn pen sioen genieten? Prima! Weest dan opgewekt, als hij thuis is, lacht zijn zorgen weg, zet hem lichte maaltijden voor en haalt al uw charme voor de dag om samen een wandeling te maken. Ofzet hem met een lief, zoet lijntje aa neen prutskarweitje, zelfs al kost het dan dubbel zo duur. M.v.d.B. De welpen, padvinders en voortrek kers in Nederland gaan in verband met het 50-jarig bestaan van de padvinderij in ons land een belangrijk jaar tege moet. De plaatselijke groep „De Zwer vers" in Veenendaal zal hierbij zeker niet achterblijven. Reeds op 2 januari j.l. werd het pad vindersjaar ingezet met een „boeren kool-instuif" in het groepslokaal bij het Julianaziekenhuis. De groepscommissie bestaande uit een aantal ouders, was vrijwel geheel aanwezig. Het groeps leiderschap werd door hopman Pottje- wijd overgedragen aan Oubaas Welker (Overberg). Hopman Van den Brand bleef als verkennersleider aan. De groep telt momenteel 63 leden (w.o. 9 voortrekkers!). Er is helaas nog steeds gebrek aan leiders, vooral bij de verkennersleiding (12-16-jarigen) zodat er nog steeds een grote wachtlijst is. Adspirant-leiders zullen met open ar men ontvangen worden. Er ligt voor hen een dankbare taak te wachten op „het buitenspoor". Zij kunnen zich naast de praktijk voor hun taak bekwamen door de leiderstraining, uitgaande van het district „Neder-Veluwe". De hoofd commissaris oubaas E. J. H. Volkmaars deed bij de aanvang van dit jaar een beroep op de leiding om juist nu in dit jubileumjaar de beweging innerlijk nog sterker te maken. KLEINERE, LICHTERE EN GOEDKOPERE MOTOREN Londen heeft een nieuwe serie motoren voor industrieel gebruik ontworpen die kleiner, lichter en goedkoper zijn dan be staande motoren van dit type. Een van de factoren die dit hebben mogelijk gemaakt is de toepassing van synthetische harsen bij het isolerende materiaal. De nieuwe motoren geven maximaal twee keer zo veel aantal paardekrachten als motoren van dezelfde grootte van de oudere typen. De motoren zijn helemaal ingebouwd, worden gekoeld door een ventilator en zijn bijzonder geschikt om te worden ge bruikt in stoffige en vuile industriële om gevingen. Speciale versies van deze mo toren, die inwendig en uitwendig tegen corrossie zijn behandeld, zullen worden vervaardigd voor de chemische- en gas- industrie. De capaciteit van de motoren varieert van een halve p.k. tot 40 p.k. Deze namiddagjapon, door de mode-ontwerper Dick Holthaus ver vaardigd uit een film bedrukt satin bouclé-weefsel, heeft een dessin dat herinneringen oproept aan de oude „Jugendstil". Goed te zien is dat iedere bloemfiguur zeer nauuwkeurig en scherp is omlijnd. Mis schien herkent u in de elegante verschijning Corinne Rotschaeffer, die enige tyd geleden in het nieuws kwam door haar uitverkiezing tot „miss World". De reeks van modeshows die alom in den lande het hele jaar door worden gehouden, is ook nu weer geopend met een presentatie van de nieuwste stoffen en dessins van de Nederlandse katoen industrie. Bij deze zogenaamde katoenshow, waarvan de „première" voor een groot aantal genodigden dezer dagen in Am sterdam heeft plaats gehad, gaat het niet op de eerste plaats om het aan geven van een modelijn, maar om het tonen van de verschillende prestaties der nationale industrie op het gebied van weefsels, dessins en finishes. Van daar dat aan de Amsterdamse mode ontwerper Dick Holthaus 48 stoffen van uiteenlopend karakter werden voor gelegd met het verzoek daaruit een vijftigtal modellen samen te stellen om aan te tonen welk een veelheid van mogelijkheden de moderne katoenen stoffen bieden. Zo kwam een collectie van middag-, wandel-, cocktail- en avondtoiletten tot stand, alsmede een groot divertissement van vakantie- en sportieve kleding, alle vervaardigd uit puur Nederlandse stof fen, afkomstig van 18 fabrikanten. WEEFSELS De katoenwevers hebben voor de nieu we seizoenen aardige vondsten bedacht. Geheel nieuw zijn wel de weefsels met „clips". Het zijn een soort kwastjes die verticaal of horizontaal los in de stof geweven zijn. Ze geven een grappig en speels effect, dat in velerlei modellen tot zijn recht kan komen. Over het algemeen kan worden ge zegd,* dat de weefsels meer linnen- en bouclé-effecten gekregen hebben. Men krijgt de indruk dat de zogenaamde structuurweefsels wat van hun grote populariteit beginnen in te boeten, het geen echter niet wil zeggen dat ze niet meer worden gemaakt. Er blijkt voorts een voorkeur te groeien voor grovere weefsels met dikke opliggende draden. Ze zien er uit als onregelmatig gevormde strepen en streepjes op een ondergrond van pi quéweefsel. Deze stoffen zijn voor aller lei modellen bruikbaar, maar komen waarschijnlijk wel het aardigst uit bij blouses, tailleurs en regenmantels. DESSINS Bij de dessins vallen als nieuw op de omlijnde figuren. Het is een modern opgevatte herinnering aan de „Jugend stil" uit het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. De strakke teke ning van de motieven geven het geheel een stijlvol cachet en vergroten de le vendigheid van de dessinering opmer kelijk. Nieuw leven is ook de oude streep- motieven ingeblazen. De streepdessins zijn teruggekeerd in nieuwe, contrast rijke kleuren en zullen daarom wel furore maken als materiaal voor bij voorbeeld sportjasjes. Tenslotte blijkt ook de groep jacquardstoffen voor aan trekkelijk nieuws te hebben gezorgd door zich naast de bekende uitvoerin gen in uni-kleuren of ingeweven motie ven, toe te leggen op het door middel van filmdruk aanbrengen van dessins op deze altijd zo stemmige stoffen. Zij deden dit op een beschaafde en aantrekkelijke manier, die zeer door het publiek gewaardeerd werd. Nadat An- dries Aartsen, in een creatie van Do- rus, de lachspieren in beweging gezet had, was het de beurt aan de toneel groep met het sprookje „Barend de Dief". In aanmerking nemend dat de spelers in de leeftijd van 14 tot 17 jaar waren en zij nog nooit op de planken gestaan hadden, werd er verdienstelijk spel voor het voetlicht gebracht. Aanvankelijk zou de voorstelling niet eens door kunnen gaan. De hoofdrol speler was namelijk in de middaguren aangereden door een auto. Hoewel hij verwondingen aan de benen had op gelopen, kwam hij, na verbonden te zijn, toch ten tonele en speelde zoals van hem verwacht werd. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer G. E. v. d. Brink, werkzaam bij de Hollandia Trico- tagefabriek N.V., is geslaagd voor het NEVIE-examen Assistent-Inkoper.

De Vallei | 1960 | | pagina 6