bij de Erven VOOR MEISJES: VOOR DAMES: LINGERIE: 's Morgens bij het opstaan Keur van modellen in Katoenshow 1960 Noodzaak voor Russische zevenjarenplan Jurkjes Monty Coats Manteltjes Loden kindermantels Japonnen Wollen rokken Blouses Wintermantels Dames-slips 29.75 24.75 19.75 14.75 19.75 24.48 19.95 12.95 9.95 ƒ9.98 Petti-coats en jupons Vloerbedekking en gordijnen voor extra lage prijzen Pleidooi van Christelijke sportvereniging Gigantische industrie in Oost-Siberië SCHERPENZEEL Grootste ter wereld Aluminium vlotte modelletjes, die 's winters opfleuren 5 91! 6 9^ alle maten sportief en warm/19.75 in uni en grappige ruitdessinsƒ21.50 Hnkelp-<rtnk<3 verknor* jurkjes 2,98 EiiiKeie sinus verKOop MANTELTJES 6,90 tot de leeftijd van 14 jaar nu voor 14,50, mooie ruitdessins. Deze aanbieding mag u niet laten lopen. in de laatste modellen, winterse creaties, onweerstaanbaar flatteus, Zuiver wollen wevenit pakjes, ook grote maten en in zwart gemaakt van modieuze structuurstoffen in pittige modellen en tintelende kleuren, passend bij de rokken mode 9,75 7,95 en 5,95 van de beste stoffen in slank afkledende modellen 98,50 69,75 49,50 29,50 Enkele stuks, ook in zwart, welke heel voordelig er uitgaan, bijv.: Ondergoed van soepele katoenen garens, die u een prima pasvorm garanderen! Onderjurken, rayon charmeuse met kantafwerking 3,98 Katoen met brede feston 5,75 Katoen in mindermaten reeds vanaf 2,98 Katoen in damesmaten met kantgarnering 5,25 4,25 3,45 Nylon voor dames in royaal uitstaande wijd model 9,75 8,75 6,95 VOOR ZO'N KOOPJE TOCH EEN QQ f FNT DEGELIJKE KWALITEIT Heerlijke warme duster 13.50 Peignoirs, gemaakt van moderne warme winterkwaliteit 15,90 Jongenssinglets en slips 0.69 Herensinglets en slips 1.49 Meis j eseamisoles 0.59 Meisjesslips 0.69 Dameseamisoles 1.35 Damesdireetoires 1.19 Damespyama's 9.75 7.90 en 5.95 Herenpyama's in prachtige kwaliteit flanel, effen met contrast garnering van 12,75 nu voor8,75 SPECIALE AANBIEDING IN BEDDEN EN MATRASSEN Vlok-matras van degelijk fabrikaat, in soliede tijk, 1-persoons 24,50 2-persoons 39,50 Nergens zó voordelig Bijpassend divanbed in mooie grijze kleur interieurmatrassen, die uw lichaam gespoten, pootmodel 80x190 2^ JQ Op zuiver wollen dekens nu NU 20% KORTING steun geven in prima damast en in modêrne kleuren 1-pers. 79.50 69.50 ƒ49.50 2-pers. 109.75 99.75 79.75 Karpetten 98.00 69.50 39.75 Bouclé tapijt f 18.75 14.75 ƒ9.95 Cretonnes 3.50 2.75 ƒ1.95 Marquisette 100% katoen nu voor 69 et. per meter volop coupons balatum, loper, tapijt, vitrage enz. voor extra lage prijzen Hoogstraat 14-16 Veenendaal De bijzonderheid van dit rode avond-ensemble, waarvan de strapless japon met pailletten is geborduurd, is de bedrukking van „ton sur ton" (kleur op kleur). Dit schaduwdessin in coton satin heeft men kunnen bereiken door het toepassen van een nieuwe, vry bewerkelijke tech niek. Het resultaat is verrassend mooi en geeft het gehele model een vorstelijke allure. Deze „ton sur ton"-druk is behalve in rood, uitge voerd in blauw, bruin en groen. Gewoonlijk begint een mode-ontwerper met het bedenken van een nieuwe mode lijn en het daarop afstemmen van zijn modellen en komt dan tot de keuze van het te verwerken materiaal. De collectie voor de Katoenshow 1960 is anders tot stand gekomen. Een aantal deskundigen heeft nagegaan welke stoffen de Neder landse katoenindustrie voor de nieuwe seizoenen heeft vervaardigd. Daaruit is een keuze gemaakt die een zo verant woord mogelijke algemene indruk geeft van de prestaties der vaderlandse katoen nijverheid. De keus is moeilijk geweest, omdat de fabrikanten zich deze keer wel bijzonder hadden ingespannen om met een zeer ruim assortiment voor de dag te komen. 48 stoffen hebben de deskundigen er uit gehaald en de Amsterdamse modeont werper Dick Holthaus voor de taak ge steld daaruit een vijftigtal modellen sa men te stellen. Het zijn dus modellen ge worden die afgestemd zijn op de moge lijkheden die de gekozen stoffen bieden, zonder dat er nu direkt sprake is van een bepaalde modelijn. De inzichten en de smaak van de ont werper en de verrassende verscheiden heid der katonen stoffen hebben een zeer gevarieerde collectie het lich doen zien, waarvan de onderdelen talrijke doelein den dienen. Zomerjaponnen voor teen agers, wandeljaponnen en tailleurs, mid dag- en namiddagtoiletten, cocktail- en avondensembles, vakantiepakjes en sport- kleding, dat zijn de modellen waartoe de aard der katoenstoffen zich uitstekend bleek te lenen. Men krijgt de indruk dat verschillende zomerstoffen speciaal gemaakt zijn ten gerieve van de teenagers, met wier wen sen de textiel- en de kledingindustrie meer en meer rekening gaat houden. Vandaar de aanwezigheid van zomer japonnetjes voor deze groep meisjes in de Katoenshow 1960. Een geslaagd model is bijvoorbeeld een „separate" uit een lila dobby blousestof. Voor de teen-agers zijn er voorts machinaal bedrukte structuur weefsels met ruit- en bloemdessins, of zelfs een combinatie daarvan, en vlotte streepmotieven met als grappige onder breking los ingeweven horizontaal liggen de kwastjes. Glanzende uni-dobbies met bouclé-ef- fect, weefsels met een linnenkarakter en grover aandoende stoffen met alweer de ingeweven kwastjes bleken voortreffelijk materiaal te zijn voor een keur van wan deljaponnen en tailleurs. Uiteraard hebben de grovere weefsels en zeker die met de indruk van streepjes gevende dikke, opliggende draden hun toepassing gevonden in de sportieve sec tor, waarin onder andere vakantie-ensem bles te zien zijn met veelkleurige streep- dessins. Het is trouwens toch opvallend hoezeer de katoenen stoffen in al hun verschijningsvormen beslag gaan leggen op de nu ook in Nederland sterker tot uiting komende vraag naar gemakkelijke, sportieve kleding, die zowel in huis, bui ten of in de vakantie kan worden gedra gen. Het is te voorzien dat de belangstel ling voor deze „ontspanningskledij" zowel in de heren- als in de damesmode nog wel zal toenemen, naarmate de werkende mens meer vrije tijd toebedeeld krijgt. Terugkerende naar de nieuwe stoffen voor 1960, valt het op dat veel gebruik is gemaakt van het filmdruk-procédé voor het opbrengen van patronen op de stoffen Die stofversieringen kunnen machinaal worden aangebracht, waar bij dus rote rende walsen, waarin de gewenste motie ven zijn geëtst, de patronen op het weef sel drukken, zo ongeveer als een krant wordt gedrukt. Maar als er meer dan vier of vijf kleuren voor het dessin noodzake lijk zijn, moet een andere techniek wor de toegepast, waarbij met scablones wordt gewerkt. Het een precisie-arbeid weliswaar, maar zij komt de schoonheid van de kleuren en de compositie van het gehele patroon zeer ten goede. Het zijn dan ook de filmbedrukte crêpe weefsels en dito bewerkte stoffen met patronen in de trant van de „Jugenstil", waaronder de jaquards, die verwerkt zijn in middag- en namiddagjaponnen, terwijl voor de cocktailtoiletten in hoofdzaak filmbedrukte cotons satin of filmdrukken met een zogenaamde satijnbewerking zijn gebruikt. Een door zyn eenvoud chic aandoende tailleur, gemodelleerd uit een uni dobby-weefsel met linneneffect. De strakke bies, waarmee de lijnen van het jasje zyn aangezet, versterken de distinctie van dit zeer draagzame zomerpakje. (Vervolg van pagina 1) Punt drie van het verzoekschrift is een dringende oproep aan het gemeentebe stuur de christelijke sportbeoefening te steunen. „Onze jeugd heeft bij de sportbeoefe ning beslist christelijke leiding nodig. Ze ker is dit het geval in een fabrieksplaats als Veenendaal, waar het gevaar van ver wereldlijking zeer reëel is. Daarom kun nen wij niet met de handen in de schoot blijven zitten, doch willen er met klem bij u op aandringen: Wees ons behulp zaam en geef onze Chr. Sportvereniging levensvatbaarheid." Aldus het verzoek schrift. WENSEN Het bestuur, bestaande uit tien leden, van elke protestants christelijke groepe ring in Veenendaal twee leden, geeft ver volgens een uiteenzetting van hun wen sen. Het schrijft: „Wij hebben de vrijheid u beleefd te vragen of het mogelijk is, de nodige maatregelen te treffen om aan ons een gemeentelijk sportterrein, voorzien van kleedkamers, in huur af te staan en om zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een gemeentelijke sportzaal. Dit zou dan ten gevolge hebben dat onze vereniging wat betreft de balspelen, zou kunnen starten. Vooral voor de Chr. Korfbalclub hebben zich reeds tientallen liefhebbers aangemeld. Vroegere pogin gen daartoe stuitten in Veenendaal echter steeds af op de volkomen afwezigheid van geschikte terreinen." In verband met de bouw van een sport zaal in Veenendaal, waartoe reeds eerder pogingen in het werk gesteld zijn. zei één der bestuursleden: „De sportaccommodatie in Veenendaal is helaas onvoldoende. Wanneer de plan nen van het gemeentebestuur voor een sportcomplex aan het Panhuis verwezen lijkt zullen zijn, heeft Veenendaal een grote achterstand weggewerkt. Dit zal echter wel een kwestie van jaren worden, een reden waarom wij thans verzocht hebben over te gaan tot de bouw van een gemeentelijke sportzaal, die door alle sportverenigingen gebruikt zal kunnen worden." ADHAESIEBETUIGING VAN PREDIKANTEN Het verzoekschrift aan het gemeente bestuur is vergezeld van een adhaesie- betuiging van de volgende predikanten: A. Vroegindewey, J. Keuning, J. Over- duin, D. v. Enk, W. Heerma, K. v. d. Pol, D. v. d. Berg, A. Wisgerhof, J. Vermaas, C. J. Smelik en W. Goedhart. Met dit schrijven brengen zij het ge meentebestuur ter kennis: 1. Dat zy (de predikanten) er diep van doordrongen z(jn dat ouderen en jon geren het hart hebben te zetten op de Godzaligheid, die tot alle dingen nut is. 2. Dat daarom voldoende tijd in de eerste plaats beschikbaar gesteld moet wor den voor het catechetisch onderwijs, voor verenigingsarbeid, kringwerk e.d., waarbij het onderzoek van Gods Woord in het middelpunt staat. 3. Dat het gehele leven, altijd, en juist ook in deze tyd van onstuimige ont wikkeling en snelle ingrijpende ver anderingen geleefd moet worden naar de regel van de Heilige Schrift. 4. Dat de vrijetijdsbesteding o.a. de sport, op een goede en verantwoorde wijze, DEN HAAG Zoals Amerika vroeger de blik naar het westen heeft gericht, zo kykt nu Rusland naar het oosten, naar het enorme gebied dat aan de andere kant van het Oeral-gebergte ligt. Pioniers hebben de vorige eeuw de grondslag gelegd voor de kracht welke Amerika nu bezit. Het „Wilde Westen" bood een ongekende land bouw- en veeteeltcapaciteit met daarnaast wel haast onuitputtelijke grondstofvoor- raden voor de industrie. Het „Onbekende Oosten" va nRusland, het Aziatische ge deelte, moet hetzelfde doen voor de Sovjet-Unie. Op het; ogenblik verrijzen overal de nederzettingen van pioniers, die de nu nog onbegaanbare gebieden moeten ver anderen in welvarende industriecentra. Er is één verschil met het Wilde Westen: de pioniers, die in de barre streken van Siberië werken, zijn daar niet vrijwillig gekomen. Het zijn meest jongeren, die, in de meeste gevallen tegen hun wil in, gestuurd zijn door de Komsomol, de al omvattende communistische jeugdorgani satie. Vooral in het oosten van Siberië wordt op het ogenblik een grote activiteit ont plooid. Hier liggen gebieden die vooral voo rde uitbreiding van de Russische in dustrie van groot belang kunnen blijken te zijn. Bij de opstelling van het zeven jarenplan een veelomvattend economisch project, dat erop is gericht, Rusland naast Ame rika te brengen, is in feite gerekend op Siberië, dat de nodige grondstoffen en energie moet bezitten voor de geplande 40 JAAR ONDERWIJZERES Dinsdag 19 januari aanstaande herdenkt mej. Joh. P. Schoemaker, die 14 juni 1900 te Veenendaal geboren werd en nu woont aan het Holevoetplein te Scherpenzeel, de dag dat zij 40 jaar geleden in dienst kwam bij het onderwijs. Zij ontving haar oplei ding voor onderwijzeres aan de Rijks normaalschool te Rhenen en slaagde op 17 mei 1919. Op 19 januari 1920 werd zij als onderwijzeres aangesteld te Overlang broek en bleef daar tot november 1922. Vandaar vertrok zij naar Leersum en ver volgens naar Zeist waar zij tot 1 augustus 1935 werkzaam was. Met ingang van die zelfde datum nam zij een benoeming aan te Woudenberg aan de Holevoetschool, welke school, in verband met de grens wijziging per 1 januari 19600, is overge gaan naar de gemeente Scherpenzeel, en aan welke school zij tot op heden nog werkzaam is. Mej. Schoemaker stamt uit een onderwijzersfamilie hetgeen blijkt uit het feit dat haar vader en vier van diens kinderen allen bij het onderwijs in dienst zijn en zelfs op een zeker tijdstip allen in de inspectie Amersfoort. Ter gelegenheid van het feit, dat mej. Schoemaker 40 jaar geleden in dienst trad bij het onderwijs, heeft zich een comité gevormd ter hul diging van haar op 19 januari a.s. om 7 uur in het verenigingsgebouw aan de Molenweg alhier. naar deze regel zal moeten worden geleid. 5. Dat zij de Raad daarom verzoeken medewerking te verlenen aan de in williging van het verzoek, dat door de Veenendaalse Chr. Sportvereniging tot de Raad is gericht. Deze aanbeveling is ondertekend door eerdergenoemde predikanten. Omtrent het antwoord van het gemeentebestuur zijn nog geen bijzonderheden bekend. industriële uitbreiding. De Russische regering heeft een wissel getrokken op de toekomst en het ziet er naar uit dat zij die, koste wat het kost, wil innen. De toekomst van Oost-Siberië zal ge kenmerkt worden door talrijke fabrieks schoorstenen en het geraas van vallend water. De rivieren in de bergachtige stre ken moeten worden afgedamd om de ver eiste energie te leveren voor de ter plaat se te stichten fabrieken. In de rivier de Angara zullen op twee plaatsen, bij Irkoetsk en bij Bratsk, enor me centrales verrijzen, die de kracht van het water benutten voor de opwekking van elektriciteit. Die bij Bratsk zal, vol gens de plannen, de grootste ter wereld worden. Het vermogen zal 4,5 miljoen kilowatt zijn. Ruim tweemaal zoveel als het vermogen van de huidige record houder op dit gebied. Met de bouw van de stuwen is men inmiddels begonnen. Te gelijkertijd heeft men de uitbreiding aan gepakt van bestaande nederzettingen. De dorpen zullen veranderen in grote steden, centra van industriële nijverheid. Dit zeggen althans de plannen. In het gebied rond Irkoetsk zal nog een tweede waterkrachtcentrale worden ge bouwd. Op het ogenblik werkt men al aan de afdamming van de Mamakan, een on stuimige bergrivier. Vooral hier zijn veel jeugdigen tewerk gesteld. De streken rond Irkoetsk zijn rijk aan goud en mica. Bij het delven van deze grondstoffen zal men gebruik maken van de door de cen trales geleverde energie. In een ander deel van Oost-Siberië, in Krasnojarsk, werkt men aan de ontgin ning van een groot steenkoolbekken, dat in de toekomst ruim 134 miljoen ton steenkool per jaar moet opleveren. Vol gens een Russische mededeling is het voordeel van deze lagen dat zij goedkoop kunen worden blootgelegd. De totale prijs van de kolen zal slechts een fractie be dragen van kolen, afkomstig uit een ander gebied. Naast mijnen zullen in dit gebied me- taalfabrieken en chemische bedrijven ver schijnen. Vooral van belang acht men de aluminiumindustrie, welke hier in de toekomst zal verrijzen. De grondstof van aluminium (nepheline) schijnt hier in be langrijke hoeveelheden voorradig te zijn. Bij de produktie wil men eveneens ge bruik maken van de goedkope energie van waterkrachtcentrales. Ook de produktiekosten van aluminium schijnen 25 tot 30% lager te liggen. Het is echter de vraag of de Russische eco nomen in hun kostprijsberekening ook de moeilijkheden met het vervoer hebben betrokken. Bovendien: de arbeidskracht is goedkoop, dank zij het systeem van ge dwongen werk. Wat gebeurt wanneer hier een eind aan komt? (Nadruk verboden) OPRUIMING vmri «mmM in warme, gloedvolle dessins, passend bij het klassieke en het moderne interieur in een wollen kwaliteit, geeft uw kamer een rijk aanzien per meter in cotton en rayon imprimé per meter De rven

De Vallei | 1960 | | pagina 8